Cjrocn r£wartsjexeh het harL, Heel Texel vrij op de eerste Mei VAL DA De Koog won de beker i ILMN1KIWS Spannende wedstrijd 1 ZATERDAG 10 MAART 1951 64e JAARGANG. No. 6509 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V- v-h. Lcmgeveld De Rooij 3oekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bcmkrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank Postgiro 652 Abonnementsprijs f3,15 per half jaar. Het devies van de Vereniging tot bestrijding van de runder-t.b.c. De Vereniging „Texel" tot bestrijding van t.b.c. onder het rundvee hield Dins dagavond in Hotel Texel een algemene vergadering. Gezien het zeer geringe aantal reagerende dieren en de plannen om deze binnenkort van het eiland te verwijderen, zullen Texelaars en Badgasten straks melk kunnen drinken die af komstig zal zijn van een t.b.c.-vrije veestapel! De voorzitter, de heer E. Noordijk, lichtte een bijzonder woord van welkom tot de aanwezige dames. „De vereniging is in 1929 opgericht en dit is de eerste vergadering, waarop ik belangstelling van de zijde der dames mag constate ren". Dit was dan ook een bijzondere vergadering, want er zouden verschillen de prachtige films worden vertoond! Jammer, dat Hotel Texel niet geheel ge vuld was, want wat op 't witte doek werd geprojecteerd (operateur was onze vroe gere eilandgenoot de heer Cor van Leeu wen), was heel mooi èn leerrijk! De voorzitter richtte ook een bijzonder woord van welkom loi de heer Rempt, Directeur van de Provinciale Gezond heidsdienst voor Dieren te Alkmaar. Spreker deelde vervolgens mede. dat in het afgelopen seizoen van najaar 1950 tot heden ruirn 6832 dieren on derzocht zijn. Texel lelt ruim 1500 run deren meer dan vorig jaar! Ze werden onderzocht door de heei Swart, veearts, die voor halt Februari met zijn omvang rijk werk gereed kwam. F.nige dagen vóór de officiële sluitdatum Er werden afgelopen seizoen in totaal 86 reactiedieren gevonden. Vorig jaar waren er nog ruim tweehonderd ont dekt. De practijk zal leren, dat op Texel met zijn weinig besmette veestapel het aantal reactiedieren steeds minder zal worden, ja dit is reeds bewezen! Van de 86 genoemde reageerders zijn er intus sen al 32 opgeruimd. Als het onderzoek geheel voltooid is zal Texel nog slechts 25 reactiedieren hebben. Ons ideaal is Texel vrij te krijgen en vrij te houden. Dat laatste was een van de moeilijkste dingen niet het oog op de invoer, maar die is sedert vorig jaar door ons gemeentebestuur uitstekend geregeld: op Texel worden uitsluitend dieren ingevoerd met wil certificaat en de graskalveren worden bij de invoer onderzocht. De invoer zal ons eiland dus niet lan ger kunnen bedreigen. Het wordt tijd, dat de reactiedieren Texel verlaten. Ons streven is, op 1 Mei te kunnen zeggen: „Texel is vrij van de runder-tbc". Als dat niet lukt zal het gemeentebestuur zeer waarschijnlijk ingrijpen. Het ge meentebestuur heeft al jaren terug een verordening in het leven geroepen (werd steeds soepel toegepast!) krachtens welke het houden van reactiedieren verboden was. Wij adviseren de betrok ken veehouders daarom de reageerders voor 1 Mei te verwijderen. Het streven is om heel Nederland vrij van runder- tbc te maken aangenomen wordt, dat er in ons land nog 450,000 reactiedieren zijn. Van het pracdicaat „t.b.c.-vrij" zul len de veehouders kunnen profiteren! Het grote ïijksplan inzake de bestrij ding van de rundcr-lbc zal dit jaar ze ker van kracht worden. Daardoor zal dc vraag naar vee dat tbc-vrij is ongetwij feld groot worden. Hierop was het woord aan de heer Swart, die enkele mededelingen deed in verband met het gedane onderzoek. Er zijn, aldus spreker, enkele Texelse bedrij ven, die veel vee invoeren. Daar werd vorig onderzoek tamelijk veel reactie aangetroffen, maar dit jaar werd er spo- Neem een doos echt F3ASTIL_l_ES UW HOEST radisch reactie ontdekt. Ik vond daar onder de dieren met wit certificaat slechts twee stuks, die reageerden. Hel onderzoek is vlot verlopen, ofschoon niet overal de gewenste medewerking werd verkregen. (Spreker bedoelde hiermede de practische medewerking, sommigen hadden verzuimd de dieren vast te hou den!) De heer Rempt onderstreepte de dooi de voorzitter uitgesproken wens dat Texel op 1 Me; vrij moet zijn. De Dienst Kleine Boe>en (bedrijven tot 10 ha.) geeft subsidie bij de vervanging van minder goed vee door dieren met betere produc tie. De vergoedingen variëren van f 125 tot f175, zijnde een derde van hetgeen men bij de betrokken ver- en inkoop „tekort" komt. Eis is o.m., dat de aange kochte dieren tbc- èn abortus-vrij zijn! Ten aanzien van de abortusbestrijding staat Texel er eveneens zeer gunstig voor, zorgt ii er daarom voor, dat uw ei land volgend jaar ook abortus-vrij ge noemd kan worden! In verband met de abortus-bestrijding merkte de heer Noordijk nog het vólgen- V.AR.A-VERGADERING Maandag hield de VARA, afd. Texel in het Eigen Gebouw haar jaarvergadering, waarbij ook aanwezig was de heer B. F. Maas, districtsbestuurder van de Vara voor N.-Holiand. Besloten werd weer een propaganda-feestavond te organise ren met een bekend ensemble Daar de kosten voor dergelijke avonden zeer hoog zijn, zullen de ieden in de gelegen heid worden gesteld te sparen. In het bestuur werden herkozen de heren A. Backer, voorzitter; B. Oostra, secretaris en Tj. Bergslra, penningmees ter; terwijl nieuw gekozen werden de heren J D Koning en H. Snoek Een aanial leden zal de districtsverga dering op 1 April in Alkmaar bezoeken. Tenslotte werd het c mroeprapport be sproken. Diverse Jeden maakten hun wensen op omroepgebied kenbaar. Er bleek weer duidelijk, dat wat de een mooi vindt, de ander met kan waarde ren. Het is de taak van de omroep, hier de gulden middenweg te vinden. De heer Maas beantwoordde de ver schillende opmerkingen. Hij hoopte dat ieder lid propagandist zou zijn. „De VARA heeft de wind mee en er zijn nog tallozen te winnen, die uit sleur niet zijn georganiseerd of lid zijn van een omio^p, waar ze niet thuis horen aldus spreker. de op: Vorig jaar is door de Gezond heidsdienst voor Dieren te Alkmaar een onderzoek ingesteld bij alle zuivelfa brieken Doel was een overzicht te krij gen omtrent de stand der besmetting Daaruit bleek, dat Texel er zeer gunstig oor staat. Er waren fabrieken waarbij 30-50 pet. van de aangesloten bedrijven besmet waren met abortus. Op Texel be draagt dat slechts 0,4 pet.! In verband met deze hoogst gunstige uitslag ging de Vétérmair-Hygienische Dienst er toe over om de gehele Texelse veestapel om de 3 maanden op abortus te onderzoeken; een en ander werd gere geld in uitstekende samenwerking met de Gezondheidsdienst in Alkmaar Hier toe wordt om de 3 maanden van iedere bus melk die aan de zuivelfabriek wordt aangevoerd een monster genomen en on l.nKt van zenuwen I M i j n h a r d ts Zenuwtabletten helpen U er overheen. derzocht. Wij ondervinden hierbij als steeds de volle medewerking van de Di recteur en het personeel van de Een dracht". Door dit onderzoek is in Neder land de eerste grondslag gelegd voor een georganiseerde abortus-bestrijding van een afgesloten gebied zoals Texel is Ons bestuur is voornemens om ook de ze zaak ernstig te bekijken en een rege ling te treffen, waardoor ook de door abortus besmette dieren opgeruimd kun nen worden. De runderhorzel is ren zaak, die heel makkelijk te bestrijden is De runder horzel berokkent ons land jaarlijks enorme schade, want de huiden waarin de larven een gaatje hebben geboord zijn minder waard dan de gave exem plaren en ook het groeiproces der die ren wordt door de vliegen en larven ge stoord. Ook wat dit betreft is de toestand op Texel gunstig. De bestrijding is handen gelegd van de veehouders zelf, die via de zuivelfabriek in het bezit van bestrijdingsmiddelen gesteld kunnen worden. Ook dit jaar zal de bestrijding weer in handen van de veehouders zelf wor den gelegd. Met liet bestuur van de „Eendracht" zal weer in overleg worden getreden inzake de verstrekking van de pakjes derns-poeder De horzels arriveren hier vnl. door de in het najaar ingevoerde graskalveren Doordat wij weten waar de graskalve ren belanden is controle eenvoudig. Die ren met larven van de runderhorzel mo gen niet op de markt worden aange voerd. Hierop wordt rauwlettend toege zien en naast de kosten der behandeling zal de betrokken veehouder een boete moeten betalen. Na de rondvraag, waarin verschillende practische vragen werden gesteld, wer den enige prachtige films vertoond. Over de runderhorzel, de runder-tbc, de tbc bij de mens en tenslotte een docu mentaire film over de drooglegging van de Noordoostpolder. Een zeer geslaagde avond. EXAMENS De heer F. J. Schmit, van 1937 tot 1942 Hoofd der o.l. school te Oosterend, slaag de op 5 Maart te Utrecht voor het doc toraal exarnen Philosophic Drs. Schmit, proficiat! Maar De Cocksdorper biljarters zijn op revanche belust „2 Cocksdoip!" Poedel De Koog/" „3 Cocksdorp!" ,,5 De Koog!" Zo klonk de stem van de arbiter Dins- ond in het „Witte Huis" te De Koog. Als u zich dan nog voorstelt véél tabaksrook, gebrom van mannenstem men, diverse dranken in grote en kleine glazen, een hel verlicht groen laken en het geluid van de klotsende ballen, dan heeft u de ingrediënten bijeen, die teza men een biljartwedstrijd vormen Die avond betekende het slot en daar mede het hoogtepunt van een vreedzame strijd, die de leden van De Koger en De Cocksdorper biljartclub vele avonden van huis en uit bed heeft gehouden. Geen wonder, dat ei met animo en overgave gespeeld werd. De Koog stond steeds maar weinig caramboles vóór, zo dat de spanning er tot het einde in bleef. De wisselbeker, om welks bezit het al lemaal en voor de eerste maal ging, was beschikbaar gesteld door de heren B Kikkert, De Cocksdorp en W. Visser, De Koog. En naast de beker stond de éér als een belangrijke factor! De Koog, de winnaar, bleek 57 caram boles vóór te staan. Het hoogste gemid delde van deze avond had de heer W Jannes met precies 3. Er bestaan al weer plannen voor de revanche, wat te begrijpen is, want het einde van zo'n sportieve strijd brengt een leegte mee. Wie 3 maal in totaal of 2 maal achter elkaar de beker wint, komt definitief in het bezit ervan, zodat het nog lang niet zeker is, wie de trofee tenslotte zal veroveren. VOOR HET SOCIALE WERK Ten bate van het sociale werk van het Leger des Heils wordt a s Woensdag op Texel een collecte gehouden U heeft de circulaire toch al gelezen7 Daarin staat o.a. „Hopelozen willen wij hoop geven, moedelozen willen wij moed geven, on- gelukkigen willen wij helpen. Waar geestelijke of maatschappelijke nood is, daar vindt u het Leger des Heils" Een omvangrijke taak dus. Steunt u daarom de Nationale Inzameling 1951". Uw ga ve is voor dc mensen ia nood. HET MEISJE VAN DE VEENHOEVE. Helga, het meisje van de Veenhoeve, dient op de hoeve van Martinsson, waar de zoon des huizes, Per, verliefd op haar is. Deze weet haar op een avond te ver leiden, maar nadien ontkent Per daar iets mee uitstaande te hebben. Door ar moede gedwongen daagt Helga hem voor het gerecht om een maandelijkse bijdra ge in de opvoeding van het kind van hem te verkrijgen. Als Per echter voor de rechtbank wil zweren dat hij niet de vader is, trekt Helga de aanklacht in om te voorkomen dat hij een meineed aflegt. Haar handelwijze maakt een diepe in druk op alle aanwezigen, waaronder Gudmud, de zoon van de kerkmeester, die haar aanbiedt zijn gebrekkige moe der op hun boerderij, Narlunda. te ko men verplegen. Gudmud zal binnenkort trouwen met Hildur, de trotse dochter van de rijke drost. Het paar zal na het huwelijk op Narlunda komen wonen maar Hildur weigert absoluut met Hel ga, de geschandvlekte, onder één dak te slapen Helga wordt hierdoor gedwon gen Narlunda te vei laten Kort voor de bruiloft gaat Gudmund naar een kermis. In een café wordt Per cloor een messteek dodelijk getroffen Gudmund, die zich de volgende morgen niet meer precies herinneren kan wat er gebeurde daar hij voor de vechtpartij reeds dronken was, meent dat hij de moordenaar geweest is Op de bruilofts dag geeft hij zichzelr als dader aan. Hil dur wendt zich vol efschuw van hem af Tijdens Gudmunds gevangenschap doet Helga al het mogelijke om zijn onschuld te bewijzen en hierdoor komt Gudmund tot het besef, dat hij van haar altijd ge houden heeft en niet van Hildur. Het verhaal krijgt een happy and als de ware moordenaar tenslotte zijn daad bekent Buitenlands Nieuws. O a De treinramp in de V.S De vreemde oorlog in Korea. Tsjang Kai Tsjek's marine op manoeuvre. Nieuwe haven voor de IvoorKust. Schaatskampi oenen van Amerika. Neerlands Nieuws. O.a.: Nationaal kampioenschap schoon- rijden in Den Haag. Show door en voor Plattelandsvrouwen in Alkmaar. De voetbalwedstrijd voorlopig Ned. elftal- Middlesbrough (4-1). DE VISMEF.LFABRIEK IS BEGONNEN Oudeschild. Hoewel er nog een machi ne' ontbreekt, die uit Noorwegen moet komen, is de vismeelfabriek toch reeds begonnen met het produceren van vis meel, zij het op beperkte schaal. Een aantal Oudeschilders vist momen teel op zeesterren (vijfhoeken) waarvan per dag plin 6000 kilo verwerkt wordt. „TE VEEL OM OP TE NOEMEN" Zaterdagavond gaat Motorclub Texel feest vieren ter gelegenheid van haar eerste lustrum. Vijf jaar geleden toen de benzine weer volop verkrijgbaar was en het ene motorrijwiel na het andere de fabriek tot nut en genoegen van de bur gerij verli et, besloten Texelse motorrij ders tot oprichting van een club en die groeit en bloeit. Zij organiseert vele wedstrijden. De leden en donateurs met hun onafscheidelijke lcvensgezellinnen- duo-engelen wacht een fijne avond met o.m. hersengymnastiek, voordrachten, verloting riet prachipnjzen „Te veel om op te not men" aldus de voorzitter, die ons verzocht de belangstellenden de fuif van hedenavond nog even in herin nering te brengen, 't Is in „Texel". ZON, MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 10 Maart op om 7,06; on der om 6,36. Maan: 15 Maart E.K., 23 Maart V.M. Hoog water ter rede van Texel: 10 Maart 11.05 en 11,38. 11 Maart 11,36 en 12 Maart 0,06 en 0,08. 13 Maart 0,36 en 0,42. 14 Maart 1,14 en 1,17. 15 Maart 1,47 en 1,57. 16 Maart 2,33 en 2,53. Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. in Oosterend Morgen de grote strijd tegen SVC. 1. Deze ontmoeting zal beslissen wie de lei ding in 3 H zal nemen. S. heeft 2 pun ten meer maar ook een wedstrijd méér gespeeld, dus zal het morgen met aan spanning ontbreken. Het bestuur heeft zich genoodzaakt gezien om het 2e elf tal uit de competitie terug te trekken, dus heren van nu af zijn jullie vrij! De adsp. spelen vanmiddag om 4 uur tegen Texel C. Jongens jullie hebben nu een goed elftal, dus dat moet gewonnen kunnen worden Afdeling handbal Morgen spelen wij om 4,30 uur thuis tegen SVC Donderdag 13 Maart begint om 4,30 uur de training weer dames, komt alleen! Ook nieuwe leden zijn welkom. S.V. De CockscUrp. Morgen speelt het lt uit tegen Oos terend 1. Een zware opgaaf. Aan voor spellingen zullen we ons maar niet wa gen In dergelijke wedstrijden spelen verschillende factoren een grote rol, wie Vrouwe Fortuna op de hand heeft zal wel zegevieren. Aanvang 2,30 uur. Ver trek bus van De Cocksaorp 2 uur. Het 2e ontvangt Oosterend 2 (2,30 uur). S.V. De Koog. Vanmiddag om hall vijf handballen we tegen ZDH Dames zorgt voor de i puntjes! Opstelling L. Koningsveld T. Eelman H. v.d. Star T. Bakker S Pranger N. v. Heerw. K Otten, J. v. Heerw., R Burlage, K. Klaasenbos, B Brum ACHT UUR PRECIES! Hedenavond vindt in De Oranjeboom de opvoering plaats van het bekende to neelstuk Rebecca". Een uitvoering voor de donateurs Men wordt vriendelijk ver zocht op tijd aanwezig te zijn. want om 8 uur gaat het doek op! Men gelieve bij de controle de kaarten persoonlijk aan te bieden èn gereed te houden, ter be vordering van een vlotte entrée Zoals uit de adv. blijkt hoopt de Rede rijkerskamer het stuk volgende weck Vrijdag te herhalen. Tot en met Maan dag 12 Maart a s. kunt u zich nog van een plaatsbewijs verzekeren bij de be kende adressen: G. Bakker Pzn., We verstraat; A. de Wilt, Weverstraat; J G. Dekker, Stenenplaats en E. Broeuwer, Groeneplaats. De 2de uitvoering kan al leen gegeven worden als er voldoende belangstelling voor bestaat, want een ieder weet, dat aan het geven van to- neeluitvoermgen, ja uitvoeringen in het algemeen, tegenwoordig vele kosten ver bonden zijn. Nr. 88. HANS VAN SWINDEREN. Hans viert mor gen, Zondag 11 Maart, zijn 8ste ver jaardag. Hij woont Iïollewalsweg 17 Den Burg. Hij zit in de tweede klas. Hans is heel wat van plan: hij wil la ter cowboy worden! Hij oefent al heel dikwijls op een trouwe viervoeter Is dat het paard van Bakker? Je schrijft tenminste, dat jc Bakker altijd helpt bij het hooien en bij liet vervoer van de bieten. Dan mag je dus het paad sturen en als de dagtaak er voor het paard op zit, mag jij het ze ker naar het land brengen? Houd je maar goed vast! Vroeger was er in de Gasthuisstraal een vrachtrijdersbedrijf, dat ging allemaal met paarden. Bruine. J zwarte en er was ook een wit paardje bij met zwarte vlekjes Op dat laatste paard j waren wij allemaal dol en iedereen deed zijn oest hem te bemachtigen als ze 1 zomers naai het land ergens aan de Westerweg gebracht moesten worden. In draf gingen wij dan achter elkaar het dorp uit. Tegenwoordig worden de mees te vrachten per auto vervoerd en vele boeren zie je met een tractor en aan hangwagen rijden. Ja, alles verandert en alles wordt moderner. Soms een strop, want wie mag tegenwoordig een tractor naar de schuur rijden7 Nee, dat zou te gevaarlijk zijn en je zou eerst zo'n mo tor moeten Uren bedienen! De paarden vonden het weiland met de slechtste rui ter, al beet je in het zand, dan sjokten ze nog steevast door! Alles groeit en verandert. Jij doet in je briefje de groeten aan Annie Hin en Hans en Lia Rijk, die in Zuid-Afrika wonen en je vraagt of ze je nog kennen. Ja, die kennen jou vast en zeker nog! Of was jij een baby toen ze Holland verlie ten? Nu ben je al groot, 8 jaar! Veel plezier Zondag, Hans! DE JAGERS VERGADERDEN De Texelse Jagersvereniging heeft Dinsdagavond in De Oranjeboom een uitstekend bezochte jaarvergadering ge houden. Opgemerkt werd, dat de wild stand vrij aardig geweest was. De jagers willen de jacht op de wilde eend, die in het voorjaar zoveel schade berokkent, 2 weken eerder geopend zien, dus op 1 Juli in plaats van 15 Juli. Vorig jaar hebben de jagers bereikt, dat de houtduiven niet meer tot de be schermde vogels ge.' ekend worden. De ze mogen dus het gehele jaar door ge schoten worden. Thans wordt door de houtduiven ook weer grote schade aan de gewassen aangericht. De boeren die last van deze duivensoort hebben gelie ven zich in verbinding te stellen met degene die op hun landerijen pleegt te jagen. Ook kan men zich even wenden tot de secretaris der Jagersvereniging, de heer E. Bieeuwer, „Dc Oranjeboom". Tenslotte vernamen wij, dat op Vrij dag 27 April een gezellige avond wordt gehouden Er zullen jachtfilms worden vertoond, films over hondendressuur enz. Ook ligt net in de be ioeling om in com binatie met Den Helder op Texel een kleiduivenwcdstrijd te organiseren. ZONDAGSDIENST DEN BURG. DOKTER ELIAS. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 2 tot en met 8 Maart 1951. Geboren: Johannes J zv Leendert van den Hoek en Bertha Luchies. Jannetje dv Cornel is Lagerveld en Cornelia S. Zegers. Carolina dv Philippus Stark en Carolina Sanderse. Yvonne M. dv Henri A. Elias en Jeannette H Koot. Hillechie- ne dv Jozias de Visser en Lutgertien Hessels. Ondertrouwd: Barend Backer en Neel- tje Room Jan C. van der Pijl en Marie Ruis. Hendrik Dijt en Geertruida Witte. Getrouwd: Iwen Boon en Trijntje P. Plaatsman. Overleden: Gene. Gevonden voorwerpen: 1 damesfiets, 2 zilverbonncn, 1 stalen kruisje. IVOROL voor tandenpracht, frisse mond dag en nacht. Handbalnieuws G.D.S. Door een misverstand van SVK kwa men we Zondagmiddag tevergeefs in De Koog. SVC was nl ook gekomen en na loting werd het toen een vriendschappe lijke strijd lussen SVK en SVC met 3 invallers uit GDS gekozen Dat was pech. want we kwamen met een speciaal gecombineerd elftal, dat we daar eens wilden proberen en het was prachtig weer. Maar enfin, liet was voor die 3 een goede training. Nu zullen we het Zondag nog eens proberen en wel tegen de Zeemeeuwen. Waarschijnlijk weer hetzelfde elftal en anders GDS 1 Maar daar horen jullie vanavond wel meer van. Het is in ieder geval op het Boysterrein, na Boys 1, dus ongeveer half 5. Tot vanavond dan op de training!

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1