Wie maakt de f 1500 vol Wat wel en wat niet mag Voordrachtwedstrijd ten bate van bracht f 1275 op ,Haak-in" Puzzle-rit Motorclub Texel Texel won van RKAFC met 2-0 M. Vonk werd biljart-kampioen klasse A Ons nieuwe verkeersrecht in een notedop De uitbreiding van de vlasteelt De Doopsgezinde Kerk was Maandag 2e Paasdag, zeer behoorlijk bezet, toen de heer N. D. Koers de aanwezigen op deze door de Jeugdvereniging Militia Christi" georganiseerde avond welkom heette. Na het zingen van Ps. 150:1 en gebed werd begonnen met het afwerken van het programma Het gedeelte vóór de pauze was gewijd aan ernstige en godklienstige onderwerpen. Aan de voor drachtkunst der deelnemers werden wel zeer hoge eisen gesteld Het was dan ook niet te verwonderen, dat niet allen in staat waren, de aanwezigen vol ledig te boeien. De deelnemers aan de wedstrijd voor de pauze waren de dames J Vermeulon-Compagne, J. Doornbos- Dijkstra, T. Wiering, D. Tuinder en A. Boulogne en de heren J. Agter, L. Huis man en J. Daalder. De voordrachten werden afgewisseld door verdienstelijk orgelspel van de heer F. Kassenaar. Na de pauze-met-vei loting, was het luchtiger genre aan de beurt. Vol animo werden vrolijke schetsjes en gedichtjes ten gehore gebracht. De stemming was er spoedig in, waartoe ook het aardige orkestje onder leiding van de heer Hoek stra niet weinig bijdroeg. De deelnemers (sters) waren de dames J. Doornbos-Dijk stra, J. de Wijn, B. Dros, M Daalder en de heren T Daalder, J. Agter, L. Huis man, H. de Boer en D. de Jong. Confe rencier was de heer B. de Kleine (die hier en daar Joh. Bodegraven de Tweede werd genoemd). Aan de Spraakwaterval werd deelge nomen door de dames Wolsing, D. Tuin der, M. Daalder en T. Visser en de heren J. Vis, C. Drijver, F. Kassenaar en J Plantinga Er waren aardige onderwer pen en al wisten sommigen de 2 minuten niet helemaal vol te praten, de aanwezi gen amuseerden zich best. De jury. bestaande uit de heren B. Boulogne, C. P. Laan en H. Veldhuis, hacl geen benijdenswaardige taak. Van de le serie kreeg de le piijs mej. D Tuin der (199 punten); 2e werd de heer J Daalder (196 pt.); 3e. mej A. Boulogne (186 pt.). Van de 2e serie werd de voor dracht van de heer J. Daalder met de le prijs beloond (204 pt.), 2e de heer L Huisman; 3e mej. J. de Wijn. Tijdens de bijeenkomst bood de Pluim veevereniging Texel een bedrag van f 125,75 en het personeel der fa. Drijver, Tweede Paasdag werd door Motorclub Texel een puzzle-rit georganiseerd Het was schitterend weer. Er kwamen 38 mo toren aan de start, velen voorzien van 'n duo-engel. Om 2,05 uur reden de eer sten weg, een zware en een üchte klas- ser. Elke twee minuten gingen er weer twee. Om 4 uur kwam de eerste binnen en weldra volgden er meer. Allen waren vol lof over de mooie rit. Het was ech ter goed uitkijken, maar daar is het dan ook een puzzlerit voor. In het clubhuis waar een gezellig strijkje speelde, werd de tocht nog eens lang en breed besproken. Om ruim vijf uur kon de voorzitter de uitslag bekend maken' Zware klasse: 1 A. Zielman met 5 strafpunten, 2. P. v. cl. Vis. strafp 3 L. Bakker, 7 strafp. (na loting); 4. C. Vla ming, 7 strafp., Lichte klasse: 1. Aat Bakker met 9 strafp.; 2. C Drijver, 9 strafp., (beiden na loting; 3. J Brouwer, 10 strafp. De heer L. C. Vonk behaalde 9 straf punten, doch was geen lid van de Motor club. Hem werd een troostprijs toege kend. De prijzen bestonden uit medailles en sigaretten. Jammer was het, dat er geen brom fietsen aan de start kwamen. Houders van bromfietsen, spreekt eens met het bestuur van de Motorclub. Zeker is, dat er voor u ook wat is te bereiken. Motorclub Texel heeft het seizoen goed ingezet WAT IS ER TE DOEN? Op veler verzoek zullen wij deze ru briek weer openen. (Wegens gebrek aan plaatsruimte voorlopig alleen Woens dags). Woensdag 28 Maart: Openbare houtverkoping in „Bos en Duin". Zaterdag 31 Maart: „Uw wil geschiede" door Het Masker. Zondag 1 April: Kinderzang te Oudeschild. Met TESO naar de Matthaus Passion. 3 April: Met TESO naar de Jaarbeurs. Donderdag 5 April: „Uw wil geschiede" door Het Masker. Vrijdag 13 April: Alg vergadering aandeelhouders N.V. TESO. TEXELSE MARKT. Den Burg 27 Maart 1951. Aangevoerd: 14 biggen f 30-f 45. 48 n. kalveren f 35- f60. TOURISTENBEZOEK MET PASEN De dit jaar wel zeer vroege Pasen maakte het niet zo heel erg aantrekkelijk deze dagen op Texel door te brengen. Vrijdag en Zaterdag deden hagel- en sneeuwbuien de animo nog wat afnemen maar toch waren er vrij velen, die weer en wind trotseerden. Niet alleen aan De Koog, maar ook elders kon men deze natuurliefhebbers vinden, die stellig geen spijt gehad zullen hebben van hun bezoek aan ons eiland, maar volop van de ontwakende natuur hebben kunnen genieten. dat hiertoe een uur had overgewerkt, f31.aan ten behoeve van de kanker bestrijding. De totale opbrengst van de avond was hiermede f 1275.51 (Wie de f 1500 wil volmaken kan dit bedrag af dragen aan de heer B. de Kleine, p a C. Huisman, Weverstraat, Den Burg vóór Donderdagmorgen elf uur. Dit bedrag wordt Donderdagavond tijdens de uitzen ding van de Familiecompetitie aangebo den. Het was over het geheel een welge slaagde bijeenkomst, die, ook door het mooie financiële resultaat, volledig aan haar doel beantwoordde. De voorzitter van „Militia Christi", de heer H. de Boer, sloot de avond met een kort woord en gebed. Texel 1 omzeilde een lastige klip door een overwinning op RKAFC. Deze keer was het weer ons gunstig en al konden we dan met op volle sterkte aantreden, het werd toch een overwinning. De par tijen wogen heel goed tegen elkaar op Het tempo was hoog en bleef dit tot het einde toe en het was weer een goede beurt voor onze verdediging, hoewel voor de rust de linkerv'eugel van A. wel wat veel vrijheid genoot. Gelukkig was er een flinke scheidsrechter en bleef het een sportieve wedstrijd. De start was geweldig en reeds de eer ste aanval werd met een prachtschot van Piet Stam besloten, dat door de A-keeper op fantastische wijze werd gestopt, 't re ageren van de andere voorhoedespelers was iets te laat, zodat deze kans verloren ging. Over het algemeen was T. meer in de aanval maar de prma verdediging van A. was soms zeer gevaarlijk en eenmaal meenden wij ze te zien scoren, maar Bertus reageerde uiterst snel en redde een zeker schijnend doelpunt. Het spel golft heen en weer maar de rust komt met blanco stand. Na een lange rust werd opnieuw be gonnen met een T-aanval maar A. kwam meermalen geducht opzetten en soms vreesden we dat T. het niet zou kunnen houden. Doch als T. eenmaal een bal op brengt naar links open, gaat de bal naar het midden, waar Dick (die zich uitste kend weerde), een ver hard schot lost, dat door een A-speler van richting ver anderde en buiten bereik der doelman in het net verdween: 1-0. Fel werd er verder gestreden en het bleef spannen, maar hoe A het ook probeerde, ze kon niet door onze verdediging heen komen. Piet Stam gaat naar het midden, Dick op de linkervleugel en er komt meer gang in onze aanval, een lange pass van Harry brengt de bal bij Kees, die ditmaal nu eens op zijn plaats is, deze geeft een afgemeten trekbal, waaruit Piet Eelman zuiver inkopt: 2-0. Texel heeft nu ge wonnen, dat was te zien. A. verslapte enigszins, maar de verdere aanvallen le veren niet meer op en het einde kwam met 2-0. ZAP-Westfnezen 6-1, zodat aan de stand mets wordt veranderd. We hopen dat we a s. Zondag tegen Werstfriezen weer compleet kunnen zijn en dat we dan ook vip de goede weg zul len blijven. S.V. De Cocksdorp. Door de zware regenval der laatste da gen werden de wedstrijden voor Adsp. A en het 2e afgelast. Het le leed zijn eer- sté nederlaag in dit seizoen op eigen ▼eld. Met 2-1 werd verloren van WGW. Het terrein was in uitstekende toestand Om even over half drie werd o.l.v. de heer A Kalis begonnen. Direct is S. in de aanval over rechts maar strandt op de W-verdediging. Al spoedig blijkt dat het S.-elftal met snel genoeg reageert; steeds is een W-speler iets vlugger bij de bal dan de S-spelers. Toch neemt S. na plm. 10 minuten de leiding door de r-buiten: 1-0. Even later krijgt de midvoor nog een prachtkans met alleen de keeper voor zich. Door de haast gaat de bal he laas naast. Maar ook W. zit niet stil en zet goede aanvallen op, zowel over rechts als links; bij één hiervan schiet de spil tegen een tegenstander op. De af springende bal wordt door de l.-buiten onberispelijk ingescnoten: 1-1. Met deze stand breeKt de rust aan. Denken we hierna een herboren elf tal in het veld te zien komen: mets is minder waar. Het is W. dat de toon aan geeft en spoedig de leiding neemt: 2-1. Dit mocht ook al niet baten om flinker aan te pakken, het spel blijft veel te lauw. Na een half uur spelen wordt nog getracht de achterstand in te lopen, maar de W-verdediging laat zich niet passeren. Als de heer Kalis, die uitste kend leidde, het einde aankondigt is in de stand geen verandering meer geko men. Een slechte Paaswedstrijd, jongens, om maar gauw te vergeten! Zaterdag a.s.: Tex. Boys A-SVC A. Zondag SVC 1-W.Waard 2. Het 2de is vrij. DAMCLUB TEXEL. Uitslagen van 23 Maart:: promotie degradatie A-B: C v. d. Werf-J. Vonk 2-0 C. v. d. Werf blijft in de A-klasse. C.: A. Vinjke-N. de Graaf 0-2 J. N. Rijk-Joh. Schoo 2-0 Kampioenschap Den Burg P. Kooij-C. P. Burger 2-0 WEEKBERICHT DER P.T.V. TEXEL In de week van 19-24 Maart werden aangevoerd 113,141 stuks eieren. Prijs per kg. f 2,05 Vorig jaar in dezelfde pe riode. 104,797 stuks. Prijs per kg bedroeg toen f 1,80. Prijsverloop voor deze week moet worden afgewacht. De strijd om het kampioenschap biljar ten klasse A is weer volstreden. De heer M. Vonk wist 't kampioenschap Texel te behalen waardoor hij in het bezit kwam van de wisselbeker en als persoonsprijs een zilveren lauwerkrans. Tevens ont ving hij wegens het meest constante spel de poedelprijs. De heer N. de Graaf kreeg als 2e een zilveren lauwertak en de heer J. Hooij- berg als 3e eveneens een zilvern lauwer tak. Er werd onder enorme belangstelling gespeeld en de spanning bleef er tot de laatste minuut in. Hier volgt de einduitslag, resp. gesp., gew. verl pntbrt. h.s., gemiddeld: M. Vonk 8 6 2 1152 256 28 4,39 N. de Graaf 8 5 3 1142 254 50 4,50 J. Hooijberg 8 5 3 1079 252 29 4,31 H. C. Ran 8 5 3 1037 274 27 3,86 J. Dekker 8 4 4 1120 264 35 4,24 H v. Dijk 8 4 4 985 228 45 4,32 E. Breeuwer 8 4 4 1090 245 35 4,45 A. Barhorst 8 5 3 1013 259 33 3,91 A. Stolk 8 0 3 645 262 22 2,47 Voor de A-klasse bleef het algemeen gemiddelde te laag. Zenuwen? SPREEKUUR BURGEMEESTER De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat door hem op Zaterdag 31 Maart en op Maandag 2 April 1951 geen spreek uur zal woiden gehouden In plaats van op deze dagen wprdt de gelegenheid gegeven hem op Woensdag 4 April a.s. te spreken. Texel, 27 Maart 1951 De Burgemeester van Texel, DE KONING PREDIKBEURTEN. N.H GEMEENTE OUDESCHILD Donderdag 29 Maart Gemeenteavond. N.H. GEMEENTE OOSTEREND Hedenavond 8,30 uur samenkomst in Het Noorden, ten huize van de familie Vlaming „Utopia". WIE WON DE PAASHAAS? Door C. Huismans'Levensmiddelenbe- dnjf werd tei gelegenheid van de Paas dagen en ten bate van de Haak in Actie, een Paashaas verloot Mej. Tr. Koorn, Schilderend, was de gelukkige winnares. VREUGDE IN HET MASKERKAMP Na een opname van 7 weken in het Academisch Ziekenhuis te Leiden, is de bekende regisseur van .Het Masker' weer Thuisgekomen. De regie van „Uw wil Ge schiede" werd tijdelijk waargenomen door de heer G Witvliet. „Het Masker" wenst de heer Stechweij vanaf deze plaats een volledig herstel toe. li. Bromfietsen. Uit verkeerstechnisch oogpunt bezien, is een bromfiets geen vlees en geen vis, d.w.z. geen motorfiets en geen rijwiel. Hoe gemakkelijk ze ook voor de gebrui ker zijn, het snelverkeer heeft er ver schillende bezwaren tegen geopperd. Deze bromfietsen nu worden met fiet sen gelijkgesteld. Ze worden als zodanig beschouwd, hoewel ze het bij strikte toe passing van de definitie der wet. eigen lijk niet zijn. Bromfietsen moeten van de „verplich te" rijwielpaden (aangeduid door het be kende blauwe bord met witte fiets) ge bruik maken, en wel, zoals voorgeschre ven is, met een snelheid van maximaal 20 km. per uur. Van de andere (de zgn. toeristische) rijwielpaden mag slechts met uitgeschakelde motor worden ge bruik gemaakt Het rijwiel. Dit dient van een goedwerkende rem voorzien le zijn. Voortaan zal de wielrij der een diei mogen geleiden en een tweede persoon op zijn rijwiel vervoe ren. Indien deze persoon een kind bene den de leeftijd van 10 jaar is, moet het op een doelmatige zitplaats zijn gezeten met voldoende steun voor zijn rug, han den en voeten Bij plaatselijke verorde ning kan het medevoeren van oudere kinderen en van volwassenen verboden of aan voorschriften gebonden worden. Drie of meer fietsers mogen niet naast elkaar rijden. Twee (tweewielige) fiet sen naast elkaar is nog toegestaan, zo lang de veiligheid van het verkeer dat toelaat Meer dan twee is echter verbo den. Evenmin is het toegestaan op de fiets „los" te lijden. Ook is het verboden een wagen (zelfs een kinderwagen) op de fiets voort te bewegen, met uitzonde ring van een als zodanig ingerichte en aan het rijwiel vast verbonden zij- of ach terspan wagen. Voetgangers. Voor de voetgangers geldt geen ver plichting zich aan de aanwijzing van de rood-geel -groene verkeerslichten te hou den, terwijl geen bepaling in het leven is geroepen, krachtens welke hij zo de ze er zijn van de speciale „oversteek plaatsen" moet gebruik maken. Wandelclubs. De wandelsport neemt in ons land hand over hand toe. Het aantal wandel clubs houdt daarmee gelijke tred. Een marscolonne dus bv. een wandelclub, mag in liet algemeen op rijbaan lopen, ook als er een voetpad is. Er moet dan echter voldaan worden aan de volgende voorwaarden: a. De groep moet onder leiding staan van iemand, die tenminste 16 jaar is; b. Zij moet inderdaad een colonne zijn dus in gesloten verband lopen; c. Zij mag een breedte hebben van ten hoogste drie personen en een lengte van ten hoogste 30 personen; d. Tussen 2 colonnes moet een afstand zijn van tenminste 30 meter, e. Bij duisternis moet de voorste wan delaar links een brandende lantaarn dragen, die naar voren een wit of geel licht uitstraalt; de achterste wan delaar links moet een brandende lan taarn dragen, die naar achteren een rood licht geeft. Duo-passagiers. Men ziet herhaalde malen motoren, waarop drie personen zitten: de bestuur der, diens vrouw op de duo en een kind daar tussen in. Mag dat? De nieuwe wet bepaalt, dat op een mo torfiets, behalve de bestuurder, slechts één persoon mag worden vervoerd, nl. de duo-passagier. Deze mag bv. niet op het achterspotbord zitten, doch op een duo-zitting. Hij moet zijn voeten doen rusten op voetsteunen. Rechts houden, links inhalen. Gold vroeger de bepaling, dat lang zaam verkeer uiterst rechts moest rijden en het snelverkeer iets meer naar links mocht rijden, thans is bepaald, dat alle bestuurders (dus zowel die van „langza me" als van „snelle" voertuigen) ver plicht zijn rechts te houden, waarbij zij zich niet verder van de rechterkant mo gen bevinden dan door de omstandighe den wordt gerechtvaardigd. Snelverkeer moet dus, als er geen langzaam verkeer is, dat ingehaald moet worden, ook scherp recnts houden. Over het „links inhalen" de volgende opmerking: In de nieuwe wet is (evenals in de oude) voorgeschreven dat snelverkeer de bocht near links moet maken tegen de weg-as aan. Een auto moet dus eerst voorzichtig van rechts naar meer links worden gestuurd. Nu kennen we ten opzichte van de re gel. „Links inhalen" deze uitzondering. Als degene, die links af wil, in zijn ma noeuvre is, dus als bv. de linkerwielen van een auto ongeveer tegen de weg-as aan zijn, mag degene, die achter deze au to rijdt en recht door wil, rechts inha len. Dit is een nieuwe, o.i. logische be paling. Wachtverbod; stopverbod. Het bestaande bord voor parkeerver bod (de P met de streep er door) is ver vallen. Het „parkeerverbod" is „wacht- verbod" geworden. Het wordt in het ver volg aangeduid door een ander bord, nl. rond, rode rand, donkerblauw veld, van links boven naar rechts onder een rode streep. Als men zo'n bord ziet, mag men daar alleen stilstaan voor het onmiddellijk in- of uitstappen van personen of het onmid dellijk laden of lossen van goederen. Zo'n verbod maakt men doorgaans geldig op wegen, waar een druk verkeer is en waar stilstaande auto's op de duur „in de weg staan Een warhtverbod is niet hetzelfde als een stopverbod. Een stopverbod is veel strenger. Hal wordt door eenzelfde bord aangegeven als het wachtverbod, met dit verschil, dat op het blauwe vel 1 het woord „stop verbod" voorkomt Waar men dit bord ziet, mag men in hel geheel niet stil staan. Of men dus overal, waar men dit bord niet ziet met de fiets of met een motorrijtuig wél stil mag staan? Neen Een automobilist bv., die zijn auto in plaats van langs de trottoirkant schuin plaatst, handelt als daardoor de beschikbare ruimte voor anderen aanzienlijk wordt verminderd in strijd met de wet In het algemeen, dus ook zonder dat daar een bord staat, mag er niet zó worden gestopt, dat de vrijheid van het verkeer daardoor wordt belem merd of in gevaar gebracht. Verder mag er, ook zonder borden, bv. niet worden gestopt op een brug. een viaduct, in een tunnel, op het hoogste punt van van een helling, op minder dan 12 meter van een bushalte of op minder dan 10 meter van een hoek. Mr. N. W. A. VAN EIJK. Verschillende oorzaken zullen er toe bijdragen, dat de oppervlakte vlas in 1951 belangrijk groter zal zijn dan in de laatste jaren het geval geweest is. Men verwacht zelfs een oppervlakte vlas die groter zal zijn dan we ooit in de laatste 50 jaar in Nederland gehad heb ben. De voornaamste oorzaak hiervan is wel de zeer hoge prijzen, die de laatste maanden voor het strovlas gegeven wor den. De vraag naar vlasvezel is door de bewapeningswedloop thans zeer groot en er zijn nog niet veel aanwijzingen, dat dit spoedig zal veranderen. Iedereen verwacht dan ook, dat de prijs van het strovlas hoog zal blijven, al kan die misschien bij een grote uitzaai wel eens iets lager worden, dan thans geboden wordt. Verder werkt eveneens in de richting van een grote oppervlak te vlas het feit, dat er in 1951 veel min der wintertarwe en koolzaad zal komen Hoewel een grote oppervlakte vlas, nu met dit gewas een behoorlijke verdien ste te verwachten is, zeker toegejuicht kan worden, dient toch gewaarschuwd te worden voor een overdreven uitbrei ding van deze teelt. Vlas is nu eenmaal een gevoelig gewas en wanneer de teelt niet met voldoende zorg geschiedt of ge zondigd wordt tegen de speciale eisen, die dit gewas stelt, is de kans op een mis lukking groot Hiermee is niemand gebaat, noch de verwerkende industrieën, noch de teler van het mislukte gewas, noch de Neder landse economie als geheel. Op elke mislukte ha. had beter een ander gewas verbouwd kunnen worden. Hoewel de bedoeling van dit artikel dus geenszins is te waarschuwen tegen een gezonde uitbreiding van deze teelt, willen wij wel waarschuwen tegen on verantwoordelijke speculaties. Een punt bv., dat bij de teelt van vlas niet straffeloos uit het oog verloren kan worden, is dat vlas gemiddeld niet meer dan eens in de 6 of 7 jaar verbouwd kan worden. Wie, aangelokt door de ho ge prijs thans een groot gedeelte van zijn boerderij zaait, loopt grote kans nu reeds tegen deze regel te zondigen, maar zeker in de toekomst. Bovendien brengt hij zijn hele vrucht opvolging op de duur in de war en het is vrijwel uitgesloten, dat al deze perce len vlas dit jaar een behoorlijke voor- vrucht zullen hebben! De belangrijkste punten, waarop bij de teelt van vlas gelet dient te worden zijn: een goede voorvrucht, zo schoon mogelijk 'and, een matige N-bemesting en niet al te lichte of te zware grond. Wanneer men van ie voren weet, dat aan één of meer van deze eisen niet vol daan kan worden, is de teelt zeer ris kant. Bovendien zal men ook moeten be kennen, dat al het vlas, dat gezaaid is in de oogsttijd ook getrokken moet worden. Men dient dus van te voren zijn maat regelen te nemen, zodat men zeker is, dat men over voldoende mensen be schikt om het vlas te trekken, ook wan neer dit door legering bv. met zo vlot met de machines gedaan kan worden als met een staand gewas het geval is. Wanneer het weer m de oogsttijd wat tegen zit en het vlas door gebrek aan mensen te laat van het veld komt, kan voor kapitalen verloren gaan, waarmee weer niemand gebaat is. Diegenen die iets meer willen weten over de vruchtopvolging, de grondbe werking, de bemesting, het zaaien, de verzorging en de ziekten en beschadi gingen van vlas moge ik in dit verband met de oeknoptheid van dit artikel, verwijzen naar het juist uitgekomen be richt no 5 van het Ned. Vlasinstituut over de teelt van vlas, dat tegen beta ling van f 0,25 te verkrijgen is bij het Ned. Vlasinstituut, Rijksstraatweg 107, te Wagenmgen Ir. J. I. C. BUTLER, Dir. Ned. Vlasinstituut. UITSLAG AANBESTEDING Gisterend werd n Hotel De Linde boom door de heer N. Schermer voor de heer C Roepei aanbesteed de bouw van een landbouwschuur. De uitslag was. D. Trap f 9120.W. Boon f 8888, H. Daalder i 8995,Gieze f 11850, Gebr. Schoenmaker 1 7535.C. Duin f 7650,—. ESPERANTO IN DE SANATORIA In een 20-tal sanatoria voor tuberculo- zen in Japan wordt aan enige honderden patiëntn Esperanteo onderwezen. GROTE STERFTE ONDER ONZE SCHAPEN. De siapel met ongeveer 25 pet. verminderd. Dat onze schapen ernstig met ziekte te kampen hebben, is wel bekend. Het ver schijnsel doet zich als regel voor na nat te zomers en natte herfsten en in zoverre is het zelfs niet eens als iets bijzonders te beschouwen. Geruchten, die er van spraken, dat de stapel zou zijn gehalveerd, zijn ge lukkig overdreven, zo vertelde ons de bekende Nederlandse schapenspecialist, de heer E. Govers Dzn., uit Alkmaar. Toch is dit cijfer wel te verklaren. Aan de slachthuizen, waar natuurllijk in de eerste plaats de zieke schapen komen, bleek meer oan 50 pet. aan een lever ziekte te lijden. Al is het er dus niet zo erg mee ge steld, toch is de sterfte zeer aanzienlijk. In ieder geval moet worden verwacht, dat onze schapenstapel, die verleden jaar 182,000 ooien ouder dan een jaar omvatte, dit jaar zal blijken te zijn te ruggelopen tot ongeveer drie vierde Er zullen er met zo heel veel meer dan 135,000 over zijn! Wij hebbsn dus te acen met leverziek ten, aldus de heer Govers, maar ik be twijfel of het steeds de leverbotziekte is, waaraan de dieren lijden Deze ziekte zou zich dan plotseling ook zijn gaan openbaren op bedrijven, waar ze vroeger nooit is voorgekomen, terwijl onder de gestorven dieren bovendien vaak scha pen worden aangetroffen, die er uitste kend uitzagen en die geheel onverwachts stierven. Bij onderzoek blijken ze een zeer sterk opgezette lever te hebben, waarin een bloedvat is gesprongen, zodat de onmiddellijke doodsoorzaak is ge weest een leververbloeding. Nu zijn in deze levers soms heel geen leverbotten of slechts zeer weinige ge vonden. Ik geloof daarom, dat we te doen hebben met een andere leverkwaal. Ik geloof dit te eerder, omdat mij door des kundigen is verzekerd, dat in de levers andere parasieten werden aangetroffen, die een zodanig verwoestende invloed op het weefsel hebben, dat de lever sterk vergroot en zeer papperig wordt. De constructie er van is daardoor veel min der hecht en het bersten van een bloed vat is eigenlijk iets, waarover men zich onder deze omstandigheden niet be hoeft te verwonderen. Intussen tasten we omtrent een en ander nog geheel in het duister. Wat de leverbotziekte betreft, daar omtrent weten we heel wat meer, voor al door de onderzoekingen van mevr. Wibaut-Isebree Moens. Zij heeft thans in het Zuiden van de Schermer onder zoekingen gedaan op meer uitgebreide schaal en ik zie de resultaten daarvan met grote belangstelling tegemoet. Ei genlijk hoop ik, dat deze ook iets zullen zeggen omtient de andere leverziekte.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 2