„Ik begin dit jaar voor mezelf" Jan Th. Witte Dzn. beproeft zijn geluk in Australië Kapitein Klakkebos gaat naar Amerika Lentetijd - Schoonmaaktijd Enkele algemene raadgevingen voor U begint „Dolly" Doch toen kwam de vloed en was er geen dijk. Van de 5000 ha. stonden er 4500 ha onder water. Behalve de klaver. Mijn vriend en ik hadden een dam in de drain gemaakt en als het nodig was kon den we het water er uit pompen. Toen alles onder water stond behalve een paar hoge plekken, die met dicht kreupelhout begroeid waren, toen werden er nog 200 schapen vermist. Mijn vriend en ik heb ben toen een vlot gebouwd van 6 benzi- nevaten. Ook de voorman had een vlot gebouwd van 3 van die vaten. En na de middag vertrok de vloot. Toen we half weg waren kapseisde het vlot van de voorman, dat bemand was met Piet Glas, de voorman Pet en nog een paar Hollanders. Toen hebben we aan het reddingswerk deelgenomen en nadat we waren bijgedraaid hebben wij ze opge pikt. En de reis werd voortgezet. Maar al wat we vonden, geen schapen. Wel honderden, duizenden konijnen, die soms aan hun tanden aan de bomen hin gen. Je plukte ze als appels van de bo men af. Ook hadden we twee honden op het vlot meegenomen. Die hebben er heel wat doodgemaakt. Later, toen we zowat de hele farm rondgevaren waren en we weer naar huis gingen, hadden we een 200 levende konijnen op het vlot zitten. Ze gingen er niet af, want dan moesten ze zwemmen. Later zakte het water weer en ben ik met mijn vriend weggegaan. Toen zij we bij een contrac tor gaan werken. We gingen te ploegen, zaaien en eggen op enorme stukken land. We reden hier met een Moline-Die- sel-tractor van 58 pk. Hier ploegen ze niet met een gewone ploeg, maar alles met een schijf ploeg met 16 schijven van een 75-80 cm. doorsnee. Als wij een 20- 25 cm. diep gingen met graslandploegen, dan deed deze tractor dat met gemak in z'n derde versnelling. Het moest al een heel steile heuvel wezen als we de 2de gebruikten Soms kwam je aan de zijde van zo'n heuvel en was je soms bang dat de tractor zou omkiepen. We reden dag en nacht door met z'n tweeën en had den een woonwagen om in te slapen en ons eigen potje te koken Later ben ik naar z'n broer gegaan om aardappelen te rooien met de tractor. Hier reed ik met de formeltractor, dat heb ik 2 weken gedaan Maar ik wou wat meer verdie nen dus ging ik in het aangenomen aard- appelenrooien. Dat gaat hier heel an- Mijnheer de redacteur. Ik dank u bij voorbaat harte lijk, dat u dit voor mij in de Texelse Courant wilt zetten. Ik hoop, dat vele emigranten op Texel die nog met plannen rond lopen om naar hier te emigreren er iets uit leren kunnen. Ik heb alles geschreven zoals het in wer kelijkheid is. Hier doe ik nog wat kranten knipsels bij over de wolprijzen. Australië heeft 125 millioen scha pen. Er zijn schapenboeren die 80,000 schapen hebben (de groot ste dan). De beste scheerder knipt hier 300 schapen op een dag. En de meesten met gemak 100 schapen in een dag van acht uur. Sommige schapenfarms zijn zo groot als Holland, andere als haif Holland, 40,000 schapen in Nieuw-Zuid-Wales Soms regent het hier bijna het gehele jaar niet. Australië. J TH. WITTE. ders dan in Holland. Wel worden ze op dezelfde manier boven de grond gehaald, nl. met de tractor en daarachter de sun- shinelichter. Maar het opzoeken is ge heel anders. Dat wordt nl. zo gedaan: je hebt een band (of bovenrand van een ou de zak) om je nek, je doet daar een paar haakjes aan, daar wordt de zak aange pikt. En dan wordt er staande (met de zak, die over de grond sleept tussen je benen) opgezocht In het begin is het wel een vermoeiend werk, maar later gewen je daaraan. Als de zak half vol is, wordt er een andere aangehangen. En op het eind van de dag worden ze bij elkaar gestort en dichtgenaaid. Soms moet je flink stampen om het bepaalde gewicht er in te krijgen, want ze moeten 140 pond wegen. Het aardappelenver- bouwen is hier een goed werk in Austra lië en wordt heel goed betaald. Ze zijn erg duur als je ze kopen moet in de win kel. De Australische huisvrouwen hou den van grote aardappelen, ze kunnen niet te groot zijn. De allergrootste be waren ze vooi een heel grote visite, dan zijn ze gauw klaar met schillen. De kwa liteit doet niets ter zake. Ik schuif ten minste m'n aardappels maar van mijn bord af. Ik lust ze hier niet. De farmers door G. TH ROTMAN. verbouwen dan ook uitsluitend (wat wij noemen faoneksaardappelen), die soor ten die de grootste opbrengst geven. De prijs was hier het vorig jaar 26 ct. per kg. Nu zijn ze 30-35 ctdat komt omdat er hier in Victoria een hoop last van de droogte gehad hebben. En in Nieuw- Zuid-Wales last van het vele water. Het risico is hier veel groter dan in Holland. Maar als het je de eerste 2 a 3 jaar mee loopt dan ben je er bovenop. Ik begin van dit jaar ook voor mezelf. Ik kon het vorige jaar al beginnen maar m'n be ginkapitaal was nog niet groot genoeg. Het vorig jaar, het was omstreeks September, las ik een advertentie in de krant. Gevraagd een cheerfarmer in aardappelen, (cheer is deel). Toen ben ik naar dat adres toegegaan en nadat ik eerst de grond bekeken had, leek het mij wel. Het bedrijf was 130 ha. groot, 35 mijl van Melbourne. De farmer zat wat zwaar, hij had al z'n geld in de farm ge stoken met behulp van de bank. Nu wilde hij zo gauw mogelijk zijn schuld aflossen. Ik kon het vorig jaar al bebou wen maar het was iets te laat. Er stond te veel gras op en als ik het onderploeg- de. en er kwam geen regen meer, dan zou alles verdrogen en ik mijn geld kwijt zijn. Dat risico was me te groot. Ik kan de percelen er uitpikken die ik hebben wil. Het cheerfarmen wordt veel gedaan in Australië, dat geeft de emigrant meer kans dan als je het nwren moet. Ik koop de kunstmest, de pootaardappelen en doe al het werk en 2/3 is dan voor mij. Ik be gin er van dit jaar mee, eerst in het klein, misschien een 30 ha. aardappelen en 1 ha. rode bieten, wortelen en herfst- rapen, waar de mensen hier dol op zijn en welke heel duur zijn ESPERANTO BIJ HET ONDERWIJS De Esperar.to-vereniging te Porte-Ale- gre (Brazilië) heeft in samenwerking met de studentenbond, een Esperanto-cursus in de Universiteit van deze stad georga niseerd, waaraan 50 studenten deelne men. In de verschillende Universiteiten van 10 landen lopen nu Esperanto-cur- sussen. ESPERANTO IN DE RADIO Het bestuur van de Italiaanse radio be sloot voortaan op elke eerste Zondag van de maand een Esperanto-uitzending te verzorgen onder de titel „Levende Espe- ranto-courant van de Italiaanse Radio". Met onze moderne interieurs en nieuwe hulpmiddelen is de schoonmaak heel wat minder in grijpend dan vroeger, maar toch is net goed om éénmaal per jaar aandacht aan alle onderdelen te besteden en tijd te nemen om kleine reparaties uit te voeren Opdat het gezinsleven normaal doorgang kan vinden doet u er goed aan van tc voren uw ge dachte te laten gaan wat u tijdens deze periode wilt doen en hoe u het werk denkt in te delen Wij hopen dat bijgaande practische raadgevingen u van dienst zullen zijn. ties, die zeker met de schoonmaak naar voren komen, zelf te verrichten. Practische kleding en goed mate riaal is het halve werk. De werkkleding vereist in schoonmaak tijd bijzondere aandacht, omdat er extra vuile werKjes opgeknapt moeten wor den. Een goed wasbare en eenvoudige ja pon is noodzakelijk, alsmede een goed afsluitend katoenen schort waarover bij nat werk desgewenst een plasticschortje (Nadruk verboden). 35. Nu ie beer weer weg was, kwa men ook de professor en de twee jongens weer te voorschijn. Voorzichtig over het randje van de afgrond kijkend, zagen ze helemaal beneden het kale hoofd van de kapitein in de tropisch zon flikkeren. Ze haalden een flink lang touw uit het bootje, maakten er een lopende lus in en lieten het zakken. 36. De kapitein, door de val buiten westen, hoorde of zag niets. Zachtjes zakte de lus, tot ze zich eindelijk om de hals van de kapitein vlijde. En toen. één, twee. drie! Trekken, jongens! Ha len! Maar wat was dat opeens voor een la waai daar beneden? 1. Begin met de schoonmaak op een tijd, dat het gezinsleven er de minste moeilijkheden van ondervindt. Laat u hierbij niet beïnvloeden door een buur vrouw waarvan het gezin niet met het uwe te vergelijken is. 2. Maak tevoren een indeling van het werk en wissel „zware dagen" af met dagen waarop lichte voorbereidende werkzaamheden worden gedaan. (Daar over schrijven wij nog). Maak het u gemakkelijk met uw gewone werk bv door tijdens de schoonmaak eenvou dige maaltijden te bereiden. 3. Kijk, alvorens met de schoonmaak te beginnen uw werkmateriaal na en zorg ervoor dat u als u begint, alles in huis hebt. 4. Gebruik de schoonmaak om het overtollige op te ruimen (bedenk hierbij dat alles waarde heeft; tracht dus een goede bestemming hiervoor te vinden). 5. Overleg, hoe u alles met de minste inspanning goed kunt doen. Doe niets staande wat u ook zittende kunt ver richten, en doe niet gebukt wat u ook staande kunt doen; bv. in plaats van ge bukt dweilen kunt u met veel minder inspanning „dweilen aan de stok" (d.w.z. de punten van de eiweil om de luiwa gen heen slaan). 6. Werk met open ramen want het verwijderen van stof en het brengen van frisse lucht in uw huis is het voornaam ste doel van de schoonmaak. 7. Een huisvrouw die handig is kan veel kosten besparen door kleine répara- HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. 28 Maart 0,30 en 0,38. 29 Maart 1,14 en 1,23 30 Maart 2,02 en 2,18. OVERWELDIGENDE BELANGSTEL LING VOOR EUROPESE TEKENWED STRIJD. Den Haag Wegens het overstelpend aantal aanvragen tot nog toe zijn er reeds meer dan 300,000 binnengekomen voor de Europese tekenwedstrijd, uit geschreven door het bureau van het Plan Marshall zal in samenwerking met de Commissarissen der Koningin voor elke provincie een aparte jury worden samengesteld. In verband hiermede moeten de teke ningen NIET naar het Bureau van het Plan Marshall in Den Haag worden ge stuurd, doch naar een adres in de resp. hoofdsteden der provincies, dat nog na der bekend zal worden gemaak. De provinciale jury's zullen van beide groepen de tien beste tekeningen uitzoe ken; een nationale juiy samengesteld o.a. uit de provinciale jury's zal dan de landelijke prijswinnaars aanwijzen. geknoopt kan worden een paar ste vige kousen of sokken, goerl zittende- schoenen, eer. goed wasbaar wollen vest (voor buitenwerk) en voor het stoffige werk nog een katoenen hoofddoek of een plastic badmuts of sjaaltje dat de haren goed bedekt. Het werkmateriaal wordt van te vo ren nagekeken en waar nodig aange vuld. Bekijk of de aanwezige hoeveel heid zeep, soda, spiritus (voor spiegels), wrijfwas, poetsmiddel, reinigingsmiddel voor karpet en meubelbekleding, verdel gingsmiddel voor mot en ander onge dierte. kastpapier, punaises, lijm, vol doende is voor de gehele schoonmaak. Is dit met het geval vul het dan aan voor u begint. Werkemmers on teilen van gegalvani seerd ijzer (zinken) zijn sterk en kunnen lang mee. De grootte van een emmer moet in overeenstemming zijn met uw lichaamskracht. De grootste maat is, ge vuld met water, voor de meeste vrou wen te zwaar om te dragen. Handig is het werkemmers en teilen te voorzien van rubberknopjes Dit voorkomt krin gen op de vloeren. Spons en zeem. Indien u de gewone spons te duur vindt voor werkspons dan kunt u ook heel goed een rubber- of viscosespons gebruiken. Let bij de aan schaf van de zeem er op dat er weinig mogelijk dunne plaatsen in voorkomen. In plaats van de kostbare zeem is tegen woordig een veel goedkoper en bruik baar vervangingsmiddel verkrijgbaar. Doeken en dweilen. Zorg voor vol doende stofdoeken (flanel en katoen) en werkdoekjes (deze kunt u heel goed zelf maken van oude tricot kledingstukken). Een dweil gaat het langste mee als u hem wringt om de zomen (de zelfkan ten dus bij elkaar in de hand houden). Borstels, boenders, vegers en stoffers. Bij de aanschaf van een borstel moet u altijd letten op het doel waarvoor deze borstel zal worden gebruikt. Neem al tijd een goede haarsoort voor uw kleer borstel, meubelborstel (liefst lang en smal. met een handvat en twee koppen) en lampekapschuier. Heeft u veel be werkt eikenhout, neem dan voor het uit borstelen hiervan ook een goede haren borstel met handvat aan de bovenkant. Voor het natte werk heeft u het meest aan stevige, niet gepekte borstels (ge pekt zijn borstels als de stoppels met pek in de gaten zijn bevestigd). Van uw lui wagen kunt u veel gemak hebben als u „aan de stok dweilt" Stofzuigers. Het gebruik van een stof zuiger biedt grote voordelen, omdat het stof wordt verwijderd en niet ver plaatst. Mattenkloppers zijn een goede hulp voor huisvrouwen die niet in het bezit zijn van een stofzuiger. U zult minder slijtage hebben als u tijdens het kloppen een doek om de mattenklopper bindt. Huishoudtrap moet solide zijn en ste vig staan. Moet een nieuwe trap worden aangeschaft dan kunt u overwegen (vooral in nieuwe woningen met lage plafonds) of u met. beter doet een trap- stoel te nemen. (Wordt vervolgd.) FEUILLETON 19.) Heinz liet echter mets los. Hoewel hij van Max gehoord had, hoe de zaak zich had toegedragen, kon nij toch ook een zeker onbevredigd gevoel over zijn eigen handelwijze met van zich afzetten. Ten slotte was Dol toch een van zijn leerlingetjes geweest en had hij moeten zorgen, dat ze zich op die ongelukkige middag wat meer bij het gezelschap had aangesloten Niet alleen omdat hij de verantwoording der aan zijn hoede toe vertrouwde personen zeker niet licht op vatte, had dit ongeluk hem zo bijzonder getroffen, doch meer omdat juist Dol hiervan het slachtoffer was. Zij was een van zijn meest loegewijde leerlin gen en hij vergaf haar grondig de on besuisdheid waarmede ze altijd te werk ging, omdat hij wist, dat dit veroorzaakt werd door een te grote energie en een zo hoog opzien naar het wonder dei- prachtige natuur Als hij dan het lijk witte gezichtje zo roerloos op het kussen zag liggen, voelde hij altijd weer het dubbel tragische, dat zij, die de bergen zo vereerde, nu door diezelfde bergen zo was gewond. Bijna twee dagen waren voorbij ge gaan en in de toestand was nog geen verandering gekomen. Met angstige spanning werd de nacht tegemoet ge zien. Niettegenstaande Ans aan Bert verzekerde, tóch geen oog te zullen dichtdoen, sliep ze, zonder eenmaal wakker te worden, de gehele nacht door en werd eerst in de vroege morgen ge wekt door een aanhoudend tikken op de deur Met een angstig voorgevoel sloeg ze haar kimono om. t Was Bert; uitbun dig greep hij haar bij de polsen: ze is bijgekomen' Nee, zei Ans, hem ongelovig aan starende. 't Is heus! De zuster kwam het me zeggen; de dokter is er nu nog bij, dus we moeten even geduld hebben Door de spanning waarin Ans de laat ste dagen geleefd had. waren haar zenu wen tot het uiterste gespannen en deze hoopvolle tijding was te veel voor haar. Ze barstte in snikken uit, haar schou ders tegen zijn schouder geleund. Hij deed verder geen moeite om deze tra nenvloed te stuiten, intuïtief voelende, dat ze hierna opgelucht zou zijn. Na een poosje werd het snikken minder en het duurde met lang of ze lag geheel stil, af en toe nog als een kind nasnikkende. Stil en vredig zaten ze daar, in hen een grote dankbaarheid, dat aan de zenuwslopende spanning een goed einde was gekomen en er nu een kans bestond dat ze de vro lijke Dol zouden mogen behouden! Een tik op de deur en zuster Maria stak haar hoofd naar binnen" Zachtjes wenkte ze en deelde heel plechtig mede, dat er nu v/erkelijk hoop op herstel was. Ieder moest natuurlijk nog heel rustig blijven en ook kon van bezoeken aan de patiënte voorlopig nog niets komen. Hoofdzaak was, dat de diepe bewuste loosheid plaats gemaakt had voor de gezonde, normale slaap. Die avond zat men, evenals de vorige avonden, weder bij elkaar in de grote eetzaal doch hoe was de stemming ver anderd! Hoewel men steeds zorgde, dat geen luide klanken tot de ziekenkamer konden doordringen, voelde iedereen zich als van een last bevrijd. Men durf de elkaar weder als vanouds plagen en toen de heer Reitsema voorstelde om de ze avond nog eens een beetje te feesten, ten eerste vanwege dc goede afloop en ten tweede omdat dit de laatste avond in het zo geliefde Farsan zou zijn, werd dit voorstel dan ook met gejuich begroet. Ans kon echter nog niet zo uitbundig doen, daarvoor waren de angst en het verdriet der laatste dagen te hevig ge weest. Ze had besloten niet met het ge zelschap terug te gaan maar voorlopig nog bij DM te ^lijven en de heer Reitse ma vond dit ook een heel goede oplos sing. Alleen Bert vond het minder ge slaagd, doch hij voelde, dat hieraan niets te veranderen viel; ook nadat Ans be loofd had, hem van alles op de hoogte te zullen houden, was hij er enigszins mee verzoend. Door de wijd openstaande ramen gle den de zonnestralen ongehinderd naar binnen; de helderwitte gordijnen wieg den zacht heen en weer, af en toe een streepje blauwe lucht zichtbaar maken de, terwijl zich op de verre achtergrond de statige bergtoppen verhieven. Alles ademde rust en vrede. Heel in de verte hoorde men nu en dan het geluid van menselijke stemmen, doch dit was zó vaag, dat het eerder als iets gezelligs aandeed, dan dat men hiervan hinder zou kunnen hebben. Dol was zo juist wakker geworden en lag peinzend naar buiten te staren. Hoe vreemd was alles geworden. Haast ondenkbaar, dat het hele gezelschap al weer op v. eg was naar Holland, haar hier achterlatende Voorlopig een maand in bed, had de dokter gezeg.i en daarna zouden ze wel weer zien. Wat een droevig einde van deze zo glorieus begonnen reis. Wie had dat ge dacht? Snoezig van Ans, om haar hier gezelschap te blijven houden en wat heerlijk, dat ze zo geregeld de familie thuis van haai ziekte op de hoogte hield. Telkens keerden haar gedachten echter weer terug naar Max, ofschoon ze moei te genoeg deed om aan deze korte episo de niet meer te denken. Onverbiddelijk zag ze echter nog zijn gezicht bij hun laatste gesprek. Hoe verwonderd hadden zijn ogen opgezien bij haar verwijten: konden ogen die zó keken, werkelijk lie gen? Ze zuchtte en pijnlijk vertrok het smalle gezichtje even. Nooit zou ze het juiste van dc- zaak weten en in het diepst van haar hart betreurde ze haar toen zo scherpe reactie. Hoe vaak had Moekie haar vroeger niet gewaarschuwd voor haar te gauw beoordelen van mensen r.aar uiterlijke gedragingen! Ondanks dat had ze nu toch weer doorgeraasd en zich zelf als een op hol slaand paard een on geluk bezorgd Ze had hem niet eens de gelegenheid gegeven om zich te verant woorden en wie weet, hoe simpel de he le kwestie haar zou voorkomen, als Max een en ander had uitgelegd, hoewel de min of meer intieme houding waarin ze hem en haar had aangetroffen, moeilijk geheel zou zijn weg te cijferen Als een film doorleefde ze hun gehele vacantie nog eens en bij de herinnering aan me vrouw Van Vleuten, op Max's rug ba lancerende, glimlachte ze even. Ook de vele genoeglijke momenten te zamen met hem doorgebracht, gleden voorbij. Toen ze aan hun laatste avond dacht op de waranda, voelde ze schrijnend hoe ze al les miste; zijn prettige diepe stem. zijn lachende ogen en heel zijn gezonde forse gestalte. Opeens voelde ze weer die el lendige tranen, die ze niet meer kon in houden Zo vond Ans haar, die heel zacht was binnengekomen. Maar Dol. wat heb ik nu? Je weet dat je je niet mag opwinden en je heel rus tig moet houden. Ik vind het zo naar, dat ik Max niet meer gezien heb, snikte Dol, de gehele dag moet ik er maar aan denxen. Kom, troostte Ans, probeer niet meer daarover te denken. Wees nu blij, dat alles nog zo goed is afgelopen. Over een maandje mag je er weer uit en dan blijven we heerlijk samen nog een poos je van dit mooie land genieten. Ik heb het al naar huis geschreven; je vader vindt het goed, evenals bij mij thuis Ook naar die brombeer op kantoor behoef je niet meer, dus jongedame, .genoeg plezie rige vooruitzichten. Alzo, me' meer treu ren hoor! En liefkozend streek ze het haar een oeetje uit Dols gezicht. Ans dacht intussen hoe vreemd de laatste dagen waren geweest. Max was in het hotel gebleven lot bekend was, dat Dols gezonde natuur het met de no dige rust er wel bovenop zou halen Ans had hem alleen gesproken als ze uit de ziekenkamer kwam, waar hij dan altijd op de gang stond te wachten om te vra gen hoe het ging. Hoewel niemand haar verteld had op welke wijze het ongeluk was gebeurd, was ze met haar vermoe dens al een aardig eindje op weg naai de waarheid en in haar hart gaf ze Max van alles de schuld. Ze kon daarom ook niet meer vriendelijk tegen hem zijn; op zijn belangstellende vragen naar Dol gaf ze heel korte antwoorden, haar hart slui tende voor de droevige blik in zijn blau we ogen en het was met een gevoel van grote verlichting, dat ze hem gisteren de tocht naar zijn dorp zag aanvaarden. Hij. belast met een volgepropte rugzak, op ski's vooruit en Bjerdi langzaam ach ter hem aan lopende, een jas los over de arm Vele dagen gleden in eenzaamheid voor Ans en Dol voorbij en beiden be groetten eindelijk met gejuich het voor stel van de dokter, dat Dol nu maar zo langzaam aan moest proberen, op te ko men: vooral rustig, eerst nog in de och tendjas, doch zo van lieverlede weer ge heel normaal. Dol, beverig, met een gevoel van erge zwakte, strompelde op Ans' arm naar de stoel bij het raam, waarop zij peinzende, de nog smaller geworden handen in haar schoot gevouwen, stil bleef zitten, genie tende van het mooie landschap, dat ze zo lang had moeten missen. Ans lette ogenschijnlijk niet op haar, doch in wer kelijkheid verloor ze Dol geen moment uit het oog. Wat was ze stil geworden, dacht ze. Je kon nu echt niet meer de brutale, uitbundige Dol in haar terug vinden. Het heeft haar toch enorm aan gepakt en hieraan was zeker niet alleen haar val de schuld. De naam Max werd niet meer tussen haar genoemd; gek, dat hij niets meer van zich liet horen. Ans wist echter niet, dat Max door de hote lier nauwkeurig van alles op de hoogte werd gehouden en hij iedere dag de drang sterker in zich voelde worden om naar Dol terug te gaan r (Slot volgt).

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 4