Cjroen 7\varts jexeh in het harL, Worden de rokken weer korter? Dit jaar viert Texels Fanfare zijn Diamanten jubileum „Hier bestaan de mogelijkheden nog om een paar centen over te houden Maar luxe artikelen zijn duur. r J De heer Van Hoorn nam afscheid van de brandweer De Big Match PUROL zuivert en geneest huidwondjes -f- ZATERDAG 7 APRIL 1951 TEXELSE 64# JAARGANG. No. 6517 COURANT Uitgave N.V- v h. Langeveld De Rooij 3oekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Buig - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f3,15p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. Brief uit Nieuw-Zeeland Te Awamutu, 12 Maart 1951. Daar zijn we dan weer. Er is al weer het een en ander veranderd, het is dus weer tijd om eens iets van ons te laten horen. In de vrijgezellentent is alles nog dik in orde. Ik zou vanavond ook eens een staaltje van kookkunst laten zien en heb er eens pudding gekookt. Waar het wel naar smaakte weet ik met, in iedei geval niet naar pudding. Ik heb mijn portie natuurlijk rustig opgegeten, maai Cor kon het niet door z'n keelgat krij gen. Nu is Cor tegenwoordig toch nie< erg in orde. Wat de fout precies is, weel ik niet, maar ik zie hem erg veel naar de buren kijken Daar is een aardig meisje en die kan heel aardig hêllo Cor zeggen maar ik heb al eens tegen Cor gezegd, dat hij toch eerst wel eten kan. Maar daar luistert hij natuurlijk met naar. We hebben vandaag weer een hele bende Texelaars gekregen. Van 13 Dec. tot 13 Jan. toe. Vorige week kreeg ik er twee van 17 en 20 Jan Dat schijnt nogal verschillend te lopen, maar ze komen toch. De aanbiedingen van meisjes voor halve dagen lopen niet zo vlot. We had den er een hele hoop verwacht, maar ze moeten nog altijd komen. Ik heb voor de veiligheid mijn sokken maar weer ge stopt, omdat ik bang ben dat de gaten wat groot worden voor er hulp komt op dagen. We hebben inmiddels wel versterking gekregen De vrouw van Keesom is de 26ste Januari in Auckland gearriveerd. Na een niet al te beste bootreis gemaakt te hebben, kwam ze luchtziek in Auck land aan. Ik was zo ziek, zei ze, ik zag Piet niet eens staan! Nou zei ik: dat is ook leuk, staat Piet daar vijf uur op je te wachten en dan kijk je nog niet eens naar hem! Nou ja, zei ze, ik knikte nog wel naar hem, maar ik zag hem eigen lijk niet staan. Toen heb ik me maar stil gehouden, niet zien en eigenlijk niet zien, daar kan ik niet bij. Piet was, om niet te laat te komen, 's nachts om éen uur al met de auto uit Te Awamutu vertrokken. Hij was om 6 uur in Auckland voor het vliegtuig van half acht. Mooi op tijd, dacht Piet, maar het vliegtuig had een beetje vertraging en kwam om 11 uur aan. En Piet zei: het was wel wat koud, maar ik wou me toch groot houden en bleef in 't overhemd staan Afijn, dat leed is weer geleden, 's Mid dags om 5 uur kwamen ze te Awamutu aan. Cor en ik hadden voor de gelegen heid een erepoort gemaakt. We hebben een heel gemakkelijke baas hier, we konden groen en bloemen krijgen net zo veel als we wilden en het werd er met de truck naar toe gebracht. Ook de drie kleur ontbrak niet. De mensen waar Piet mee werkt, hadden in huis bloemen neer gezet en fruit gebracht; de eerste indruk van New-Zeeland was dus niet slecht. Ze wonen nu nog in een oud huis, maar er wordt een nieuw gebouwd. Piet heeft het hier goed aan de gang. Ik denk dat hij er het beste voorstaat van alle Texe laars hier. Hij heeft dat trouwens niet cadeau gekregen, want hij is een vol le week zoekende geweest. Ze zijn toen met z'n tweeën als Hollanders naar Palmerston North gegaan en de andere zit daar nog hoewel hij de helft minder verdient dan Piet. Nu zal het nog wel even meedoen of je het vak kent of niet. We komen er vaak en ze zijn erg blij hier te zijn. Hier bestaan de mogelijkhe den nog om een paar centen over te hou den. Piet verdient 10 pond in de week en heeft er op het ogenblik nog een vrij huis bij. En wanneer het druk is, zodat er moet worden overgewerkt, is het soms 12 of 14 pond per week. Je kunt ook hier zien, je moet een vak kennen. Wij blijven daar nog een flink stuk be neden. Toch is het voor ons nog niet slecht, we hebben 15 pet opslag gekre gen en vangen nu 8,6,6, wat ongeveer f 90 per week is. Piet werkt dan 40 en wij 44 uur per week. Ik weet niet of de mensen op Texel erg veel van puzzlen houden, anders kunnen ze nu aan de gang. Ik wil even schrijven wat de dingen voor het gewo ne levensonderhoud hier kosten. Daarbij wil ik vermelden, dat de aardappelen al lemaal van het Zuid-Eiland komen. Ver der dat de ponden zoals ik ze opgeef, maar 450 giam zijn. Dan een shilling is 53 cent en een penny 1/12 deel daarvan. 1 pond aardapplen 31/.» penny, 1 pond bo ter 2 shilling; 1 pond kaas 2 sh. 4 p.; 1 pond spek 2 sh.; 1 pond ham 4 sh.; 1 pond suiker 1 sh. 4 p 1 pakje thee 6 sh. 8 p 1 brood 8 p.; 1 ei 4M> p.; 2 stukken toi letzeep 1 sh. 2 p. Ik schrijf het briefje van de kruidenier maar over! En voor rokers 20 cigaretten 2sh.; 2 ons tabak 3 sh. 2 p.. Maar er zit ten 16 ons in een pond. En verder: de kleren zijn niet duurder dan in Holland. Wat als luxe gerekend wordt is duur. Ik wou een cigarettenaansteker kopen, „Een goeie gebruikte auto brengt meer op dan een nieuwe, waarvoor een ver gunning nodig is! De bevoor rechten krijgen bij inruil van oude wagen geld toe!" De familie Piet Keesom herenigd! Cor van Zijp en Dirk de Vries hadden de erepoort qemaakt maar er waren er niet goedkoper dan voor 2 pond. Een auto. een heel licht oud karretje kost 150 pond. De New-Zeelan- der die hier werkt heeft er een van 1932, Cor kan er niet in zitten, daar is hij te klein voor. Maar hij heeft er 145 pond voor betaald. Er zijn veel meer liefheb bers dan er auto's zijn. De nieuwe zijn op vergunning. En niet eens zo erg duur. Het gebeurt zodoende, dat iemand, (bv. dokters kunnen allen een nieuwe wagen krijgen), zijn oude wagen inlevert en als het een goede car is, nog geld toekrijgt! Ze zijn nu trouwens bezig om te probe ren dat er meer nieuwe auto's toegela ten worden. Dan schiet er voor ons mis schien ook wel een oud gevalletje over. En huizen zijn ook geweldig duur. Er worden er nu veel gebouwd waarvan de muren uit asbestplaten aan de buiten kant en board aan de binnenkant be staan. Het goedkoopste is dan 1400 pond Maar een behoorlijk huis kost toch nog altijd 2000 pond. Dan is er geen zolder in en het dak bestaat weer uit zinken platen. Nu lijkt dat ook weer gekker dan het is. Ik heb hier in de buurt de schil ders bezig gezien en d;e verven de pla ten weer op. In de tijd van een halve dag hebben ze dan weer een prachtig rood dak. En zo'n dak geeft gauw water. Er zijn er wel veel die het water uit de grond halen, maar de oude faims en de huizen van de arbeiders ook, hebben nog veel regenwater. Hendrik Donker schreef, dat hij een nieuwe betonnen bak kreeg van 20 m3. inhoud. Als die vol is kan het ge rust een beetje drogen. Het is een prach tig jaar geweest voor de farmer. We hebben de hele zomer door minstens eens per week flink regen gehad. Maar nu laat het ons een beetje in de steek. Er wordt nu tenminste geklaagd en er is geen gras meer. Veertien dagen terug hebben we hier echt Texels weer gehad Een behoorlijke storm, zodat onze tent stond te schudden. En het electrisch net is hier nog alles bovengronds. Het resul taat was dan ook, geen stroom 's mor gens. Dat was voor onr niet zo bar, wij hadden alleen geen thee, maar voor de buren die electrisch melken was het an ders Die begonnen om 6 uur en toen het 10 uur was, moesten ze er "nog 15 mel ken! Die mensen waren erg blij toen 's middags de zaak weer in orde was. Deze melken er maar 60, er zijn er velen die er 100 melken. Die kunnen dus de hele dag wel doorgaan. Maar stormen doet het hier niet veel en dit was wel een uitzondering. Ik verwacht weer gauw een andere Texelaar in de buurt. J. Bar- horst van de Hollandse Weg wou naar hier komen En Cor heeft een plaats voor hem gezocht een mijl hier vandaan. Een goede plaats, wat ik er van gehoord en gezien heb. En er hangt nog meer in de lucht. Ik heb al eens gezegd, er ko men zoveel Hollanders hier, dat het be ter is dat de New-Zeelanders maar Hol lands leren! Maar daar willen ze nog niet erg aan. Nou ik sluit weer en tot een volgende keer. Groetend, DIRK DE VRIES. VOLKSDANSYVEEKEND Speciaal voor Texelse trekkers zal bin nenkort te Den Oever in de Jeugdher berg „Oosierland" _*en volksdansweek- end worden gehouden. Wie hieraan wil deelnemen gelieve zich even met de Ouders van Jeugdherberg Panorama in verbinding te stellen. Maandagavond 2 April heeft de heer L. van Hoorn in intieme kring afscheid genomen van de Brandweer als Brand meester van De Cocksdorp, welke func tie hij sinds het aftreden van wijlen de heer M. W. de Graaf vervulde. In de oorlog heeft de heer Van Hoorn wel eens voor hete vuren gestaan met de re gen van brandbommen. De heer Veldstra, commandant van de Brandweer Texel, was de eerste spreker. Hij dankte de heer Van Hoorn voor al hetgeen hij voor de Brandweer had ge daan. Het speet hem dat hij heenging, want als we hem hier zo zien zitten, aldus spieker, dan zou je niet geloven dat hij al 65 is. Spreker wenste hem nog een rustige oude dag toe en over handigde hem het boekwerk ,,De Maas tunnel". Hierna nam burgemeester De Koning het woord als hoofd van de Brandweer. Zaterdag heb ik ook het woord tot u mogen richten, maar nu vind ik het ge makkelijker, omdat het nu de Brand weer betreft. Op de laatste vergadeiing heeft de commandant uit Alkmaar ons laten weten hoe een Brandweer moet zijn. Nu is De Cocksdorp wel een van die groepen, nl. eensgezind. Spreker wenste de heer Van Hoorn nog vele ja ren toe. Vervolgens sprak de heer Joh. Zoete lief als onder-brandmeester namens de groep De Cocksdorp. Spreker dankte de heer Van Hoorn voor de prettige samen werking, welke er altijd is geweest. Wij hebben gemeend u een stoffelijk blijk van waardering te moeten aanbieden in de vorm van een wandelstok met zilve ren plaatje. Moge deze wandelstok u nog vele malen op uw wandeltochten vergezellen. De heer Beerling zei; Ik behoef hier verder niet veel meer aan toe te voe gen, maar wil de heer Van Hoorn toch hartelijk danken voor de prettige sa menwerking. De heer C. P. Moojen, secretaris-pen ningmeester van de gehele Texelse Brandweer, bood de heer Van Hoorn een foto in lijst aan, waarop de groep De Cocksdorp, de trekker met spuit en ka zerne staan afgebeeld. Dat deze foto een plaatsje in uw huiskamer mag krijgen en dat ge nog vele jaren van uw wel verdiende ïust mag genieten wens ik u toe namens de gehele Texelse Brand weer. De heer Van Hoorn brengt alle spre kers dank voor alle lof, welke hem is toegezwaai:! Ik hoop, dat mijn opvolger dezelfde sympathie zal ontvangen als ik altijd heb gehad. Het spijt me dat ik jul lie ga verlaten, want de Brandweer ligt me na aan het hart, want een brand weerman »s een vriend van mij. Spreker eindigde met de woorden: Blijft paraat en eensgezind! Hierna bleef men nog enige tijd ge zellig bijeen. ZON, MAAN EN HOOG WATER. Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water De zon komt 7 April op om 6,01, onder om 7,25. Maan: 14 April E.K., 21 April V.M. Hoog water te»- rede van Texel 7 April 10,05 en 10,35. 8 April 10,35 en 11,05 9 Aonl 11,06 en 11,36. 10 April 11,38 en 11 April 0,08 en 0,14 12 April 0.41 en 0,50. 13 April 113 en 1,33 (Ingezonden mededeling) Alom wordt gesproken over goederen- schaarste Textiel zal dus ook zuiniger moeten worden gebruikt. Dit kan be langrijke gevolgen hebben voor de mode. Ook het huishoudgeld zal zuiniger dan ooit moeten worden besteed. Daarom wordt er tegenwoordig in zovele gezin nen Niemeijer's Paarsmerk-Koffie ge dronken, want de huisvrouwen schenken daarmede de krachtigste koffie en spa ren bovendien zonder enige kosten voor het prachtige „Safira"-tafelbestek. Pronkstukken, die zij met plezier zullen gebruiken. En als zij ook Niemeijer's geurige Ga la-thee of Princess-thee schenken, gaat het sparen dubbel snel, want ook hierop bevinden zich waardepunten voor „Sa- fira". U kunt dus dubbel genieten! Om^ te beginnen drinkt U de beste Koffie en Thee, waarvan elke teug een genot is en later hebt U de vreugde van een keurig met „SafirV'-bestek gedekte tafel. Vraagt U ook even per briefkaart aan Niemeijer-Groningen de geïllustreerde geschenken-catalogus? Morgen weer een zeer be langrijke wedstrijd: Texel speelt tegen Watervogels, een behoorlijke ploeg! Die hebben uit 16 wedstrijden 21 punten behaald, Texel uit 18 wedstrijden 27 punten. Het \erschil is dus niet zo bijzon der groot en wij verwachten don ook, dat onze club weer haar beste spel zal geven! Wij weten, dat ze er, nu alles io prima marcheert, best zin in hebben en we zien de din gen die komen gaan dan ook met het volste vertrou wen tegemoet. Het zal diuk worden! Komt u allemaal tijdig? Dan wordt het niet zo'n gedrang voor het loket! Als Texel een belangrijke wedstrijd qaat spelen heeft zij over gebrek aan be langstelling nooit te klagen! Kon de penningm°ester ook maar „Hiep-hiep-hoeraroepen In ,,Musica", het Maandblad van de Harmonie- en Fanfarecorpsen, lezen wij: ,,De muziekvereniging .Excelsior" te Wassenaar heeft haar gouden bestaans- feest gevierd en bij deze gelegenheid een vorstelijk geschenk van de bevolking ge kregen. namelijk een bedrag van niet minder dan f 21000,waarvoor nieuwe instrumenten en nieuwe uniformen zijn aangeschaft Meer dan twee jaar zijn be stuur en leden doende geweest dit be drag in te zamelen, waarvoor een speci aal comité was samengesteld. Het werk comité begon zijn werkzaamheden met het rondzenden van circulaires, waarin gevraagd werd een driemaandelijkse of maandelijkse bijdrage of een gift ineens te storten \oor het gestelde doel Er werd gecollecteerd bij voetbalwedstrij den, er werden concerten en marscon certen georganiseerd, er werd een uit voering ^gegeven met medewerking van de Pohtie-toneelvereniging en de Politie- Band, de bekende Friese Fakir kwam naar Wassenaar ener werd een grote loterij gehouden met vele aantrek kelijke prijzen. Een en ander had tot gevolg, dat er van verschillende zijden grotere en kleinere giften binnenkwa men en ook op andere wijze gelden aan het comité toevloeiden Maar het ging, althans naar de zin van het comité, te langzaam. Het comité wist, dat het voor een bijna onmogelijke taak was gesteld, maar gezien de belangen die op het spel stonden, werd het optimisme bewaard. Toen kwam in September de klap op de vuurpijl: de subsidie van de gemeente tot een bedrag van ffOOO, een bedrag, ongeveer gelijk aan het tot dan toe var, de burgerij onivangene Van toen af ging het crescendo en mede dank zij een voorlopige toezegging van het Anjerfonds Zuid-Holland, kwam het bedrag van f 15000 in zicht en konden de instrumen ten worden besteld. Maar ook daarna zat men niet stil en bij het jubileum kan de vereniging zich presenteren met nieuwe instrumenten en in nieuwe unirormen". U begrijpt, zeer geachte Texelaars, dat de uitzonderlijke belangstelling en hel intens medeleven met dit Wassenaarsc corps ter gelegenheid van zijn gouden ju bileum ons deed denken aan het nade rende, grote feit in de historie van Texels Fanfare! In September immers bestaat Texels Fanfare ZESTIG jaar, dat wordt dus een DIAMANTEN jubileum! Het spreekt vanzelf, dat het jubileum niet onopgemerkt voorbij zal gaan. Hoe het feestprogramma zal zijn weten wij nog niet, zo ver is het ook nog niet. Wel weten wij, dat er prachtige speeches zul len worden afgestoken en dat er een hiep-hiep-hoera stemming zal zijn. Maar zal de penningmeester van ons aloude Fanfarecorps, dat op een geweldige staat van dienst kan terugzien, ter gelegen heid van het Diamanten Jubileum straks ook kunnen roepen: Hiep-hiep-hoera"!? Vorige maand heeft het corps f 1000 geleend (was nodig voor en door de aan koop van nieuwe instrumenten, die heel, heel duur zijn). De penningmeester moest vertellen, dat er een nadelig saldo was van f36,59. Wat de financien be treft, ziet het er voor ons corps niet best uit! Was de financiële toestand maar zo gezond als oe geest, die in Texels Fan fare heerst! Die is prima. Men is in één woord vol van het a.s. concours, 3 Mei in Den Oever, waar men na zovele jaren weer in de afdeling Uitmuntend heid zal uitkomen Wij geven hun een goede kans, want er wordt goed gestu deerd en Maandag 30 April zal ter gele genheid van de verjaardag van onze Ko ningin in het Park een concert worden gegeven. Het programma vermeldt ook enige concoursnummers' In ons Park zal men luisteren, applaudisseren en zeggen: ,,Ze speule bost!' 'En na afloop gaan de muzikanten en het geachte publiek weer naar huis. En menigeen zal zeggen: „Ze hebben een goede kans op het concours, ze staan er-best voor!" Stond Texels Fanfare er nu ook maar in financieel opzicht best voor! Kon de dirigent maar eens auasi-onverschillig tegen zijn secretaris zeggen: „Zorg er voor, dat ze in September allemaal een gloednieuw instrument hebben en alle maal in behoorlijke uniform". Ach, wij zouden al zeer trots op ons corps mogen zijn als alle muzikanten over een nieuw instrument konden beschikken. Dat is werkelijk geen luxe! Zc spelen immers in de afdeling Uitmuntendheid en dan moet je ook met uitmuntende instru menten verschijnen! Dit alles overdachten we, nadat wij kennis genomen hadden van de wijze, waarop de Wassenaren hun corps tege moet zijn getreden. F 21.000,„Toe maar!" zou de heer Groenewold gezegd hebben en nu in zeer gunstige zin' F 21,000,Dat is een zeer grote som. Als wij Texels Diamanten Fanfarecorps MIJNHARDJES: sterke bestrijder van pijnen straks f 10 000 zouden kunnen aanbieden, zou dat ook al een prachtig bedrag zijn! En wij kregen zeker een extra nummer tje „Lang zal onze Burgerij Leven!" toe. Zestig jaar lang heeft Texels Fanfare corps zijn belangrijk werk verricht. Het heeft blijde feestliederen laten weerklin ken, ook verscheen het wel met omfloer ste trom Texels Fanfarecorps is een stuk Texelse geschiedenis geworden Er was behoefte aan dit corps. Daarom werd het opgericht. Ons corps zal in een behoefte blijven voorzien en daarom zul len wij of onze kinderen ook het Hon derdjarig bestaan eens mogen vieren. Maar nu zitten wij bij het Diamanten Ju bileum en de vraag is: zal ons corps straks met gulden letteren in zijn anna len mogen vermèlden" De materiële steun, welke de Burgerij ons bij het be reiken van die nieuwe mijlpaal in 1951 verleende, dat groots gebaar, betekent voor ons een evengrote geestelijke steun en daardoor gesterkt gaan wij met wap perend vaandel en slaande trom voor waarts! Het woord is thans aan de Burgerij. Wat Wassenaar kan, kan Texel ook! S.V. De Cocksdorp. Ons le wacht morgen een zware taak tegen Helder 4. Thuis werd met slechts 1-0 gewonnen. Willen we niet verder achter op ïaken dan dient er gewonnen te worden. De wedstrijd wordt in de morgenuren gespeeld Vertrek van De Cocksdorp kwart voor zeven. Dus vroeg op. heren! Het 2de ontvangt jm 2,30 uur op eigen terrein De Koog 1. Terreindienst Abr. Vlaming, H de Waard en P. Kikkert om 10 uur. Elftal zie kastje. LEIDERS BIJEEN Vandaag komen de Jongensleiders van de Texelse Hervormde Jongerenkring op Jeugdherberg Panorama bijeen. Het pro gramma vermeldt o m. de beoefening van diverse spelen. JUBILEUM Vandaag is de lieer C. Kool, Nieuwe weg, Oudesehild, 25 jaar als molenaar in dienst van Graan- en Kunstmesthandel v.h C. R. Keijser Co. We wensen de jubilaris van harte geluk en hopen, dat hij zijn werk nog vele jaren in goede ge zondheid zal mogen verrichten.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1