Cjrocn ^waitsjexels in het harL, KOFFIEBON Partij van de Arbeid vergaderde te De Koog SPROETEN koop t.jd.g SPRUTOL I ILMMIilWS HOOFDPIJN? Nieuwe koffiebon méér waard ETALAGEFOUTENWEDSTRIJD ZATERDAG 28 APRIL 1951 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6523 COURANT Uitgave N.V. vh. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f3,15p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. De Partij van de Arbeid hield Woens dag een openbare vergadering in „Het Witte Huis" te De Koog De bijeenkomst weid geopend door de voorzitter van afdeling Den Burg, de heer A. J. Eelman. Bij de laatste verkie zingen (April 1950) waren in De Koog in totaal 369 geldige stemmen uitgebracht, 141 daarvan oftewel 38,21 pet. werd uit gebracht op de P. v.d. A Over het gehele eiland genomen was dat pet. 37,30. Voor ons een aanleiding om de prikkel te De Koog levendig te houden. Spreker heette de aanwezigen van harte welkom. Hij groette in het bijzonder de heer P. S. v. d. Vaart, wethouder van Den Helder, die zou spreken over Partij en haar verant woordelijkheid, de heer Rodenburg, uit Enkhuizen, de heer Smith, fractievoor zitter te Der Helder, de heer Van der Mast, secretaris van de afd. Den Helder en de heren De Waard, Bakker, Oude- schild en Akkerman, De Koog. Hierop was het woord aan de heer Van der Vaart. De oorlogsjaren hadden ons geleerd, aldus spreker, dat wij met eerbiediging van ieders levensovertui ging en standpunt gezamenlijk moesten werken aan het ene grote doel: de her vorming van de wereld, opdat een we reldbrand niet meer mogelijk zou zijn en nieuwe welvaart bereikt zou worden. De Partij van de Arbeid werd opgericht. In de afgelopen 5 jaren hebben wij echter niet kunnen bereiken wat wij gehoopt hadden. Dat wil niet zeggen, dat wij ons teleurgesteld behoeven te gevoelen of bij de pakken moeten gaan neerzitten, integendeel: dat feit is een aansporing tot groter actie! Intussen is veel bereikt: er is een groot aantal sociale maatrege len tot stand gekomen (zoals de Noodwet Drees). Het bankgeheim werd opgeheven Lieftinck streeft er naar de lasten zo evenredig mogelijk te verdelen. Dat hij, niet geheel is geslaagd is niet zijn schuld. Uit het feit, dat belangrijke sociale maat regelen zijn getroffen blijkt, dat de koers veranderd is. Als de sociale minis ters de gelegenheid daartoe kregen zou den op nog meer punten krachtige, in grijpende veranderingen plaats vinden De machtspositie van de Partij van de Arbeid is bepalend voor hetgeen kan worden bereikt. Vandaag moet worden vastgesteld, dat de welwillende mede werking die in 1946 mocht worden ver wacht eendeels omdat wij nu eenmaal een nieuwe tijd tegemoet gingen en alle maal aan iets nieuws dachten en ver wachten, dat die medewerking er op het ogenblik niet meer zo algemeen is. Be paalde groepen blijken nog te zeer ver knocht aan het oude cm het nieuwe te aanvaarden Wij willen vooruit, wij wil len gemeenschappelijk zoeken naar we gen, waardoor het mogelijk is een betere maatschapoij op te bouwen. De schou ders moeten er onder. Spreker stond vervolgens stil bij de loon- en prijspoli tiek en merkt op, dat velen nog in de ou de sfeer leven en niet begrijpen, dat bij de opbouw van een nieuwe samenleving het een van het ander afhankelijk is. Veler leus van voor ae oorlog: „Ieder voor zich" kan niet meer bestaan blij ven, want wij hebben de moeilijkheden gemeenschappelijk het hoofd te bieden, aldus spreker, die hierop het beleid van de regering èn onze taak ten opzichte van de defensie uiteenzette De gedach te van het socialisme is natuurlijk niet te verenigen met militaire maatregelen, maar wij willen ons ideaal graag verwe zenlijken met beide benen stevig op de grond. En zijn internationale spannin gen gegroeid en nieuwe tegenstellingen tot ontwikkeling gebracht. Daarom moet er een militair evenwicht worden ver kregen, want dat is de enige weg om een derde wereldbrand te voorkomen. De vrede kan alleen worden gehandhaafd als wij allen bereid zijn om collectief de veiligheid te waarborgen. Daarom heb ben wij in '45-'46 met vreugde vastge steld, dat de Ver. Nalies er zijn gekomen. Wij hebben cnze bijdrage als Nederlands volk te leveren en daarvoor ook financi ële offers le brengen Wij gaan een moei lijke tijd tegemoet. De P v.d, A. is be reid veran(woordelijkheid te dragen, mits de lasten evenredig dooi het gehele volk zullen worden gebracht. De samenstel ling van de huidige legering biedt min der waarborgen voor een krachtige pro gressieve politiek dan voorheen. Bij de verkiezingen in '52 zullen alle partijen trachten hun positie to versterken. La ten dus ook wij alle krachten inspannen! Na deze toespraak kreeg het zaalforum de interessante taak om tal van uiteen lopende vragen te beantwoorden. LAMMEREN MARKTEN Burgemeester en Wethouders van Texel maken het volgende bekend: De grote lammerenmarkten zullen dit jaar worden gehouden op Maandagen 21 en 28 Mei, 4, 11, 18 en 25 Juni. De toelating tot deze markten geschiedt, bijzondere gevallen uitgezonderd, alleen wanneer vooraf de nodige hokken zijn besproken. Daartoe zal de gelegenheid bestaan a. ter gemeente-secretarie op alle werkdagen, uitgezonderd marktdagen, van 9 tot 12,30 uur; b op de maiktdagen van 9 tot 13 uur aan de kiosk op of nabij het marktter rein; c. ten raadhuize des Zaterdagsavonds van 19 tot 20 uur. Verzocht wordt bij het bespreken van lammerenhokken met gepast geld te be talen. Aangiften na Zaterdagavond 20 uur ontvangen voor de markt van Maandag d.a.v. worden niet meer ten uitvoer ge bracht. Aanvoer van de lammeren en het overige vee kan alleen geschieden tus sen 8 en 10 uur en alleen door de Park straat, met dien verstande, dat de Park straat niet anders bereikt kan worden dan door de ingang bij de Weverstraat. De aandacht wordt er nadrukkelijk op gevestigd, dat niet toegestaan is de lam meren te merken met teer. Texel, 28 April 1951. Burgemeester en Wethouders van Texel C DE KONING, Burgemeester. P. BEEMSTERBOER, Secretaris. RAADHUIS OP 30 APRIL GESLOTEN Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat op Maandag 30 April a.s. (Koninginnedag) alle diensten ten gemeentehuize gesloten zullen zijn. Burgemeester en Wethouders van Texel, De Burgemeester, DE KONING. De Secretaris, P. BEEMSTERBOER VERKEERDE ACTIVITEIT De fa. D. Trap, aannemer, had Zater dag aan de Schoonoordweg 150 jonge boompjes geplant. Een paar dagen later bleek de helft van de boompjes door de jeugd uit de grond te zijn gerukt. Voorts hadden onze lieverdjes zo om en bij een wagen vol stenen in een welput gegooid. Twee moeders en hun kinderen wer den Woensdagmiddag aan het Westerslag door kwajongens met stenen bekogeld. Een der dames werd 3an een arm en een been geraakt Mooie reclame voor Texel als vacantieoord! „DE SLAG OM STALINGRAD" Naar we vernemen zal begin Mei door de vereniging Nedeiiand-U.S.S.R. de do cumentaire film „De slag om Stalingrad" worden vertoond. De toegangsprijs voor deze film, die in Texel's Bi®scooptheater zal worden gedraaid, zal voor alle ran gen f 0,50 bedragen. HUURADVIESCOMMISSIE Met ing mg van 1 Mei a.s. wordt het secretariaat van rle Huurcommissie's Alkmaar, Hoorn en Den Helder overge bracht naar de barak, gelegen achter het Landbouwhuis op het Kerkplein 13, te Alkmaar. BAZAR TE DE COCKSDORP Nog 4 weken en dan openen wij onze grote bazar ten bate der kerk. Natuur lijk zijn De Cocksdorp en Eierland druk bezig iets te maken voor deze bazar. Maar mochten er onverhoopt toch nog zijn, die er niet aan gedacht hebben, la ten zij dan direct aan de slag gaan. Het is zó 25 Mei. Dus gebruikt allen nog eens uw vindingrijkheid. Ik heb daarvan al aardige dmgen gezien. Geen een mag hierin achterblijven. Ieder moet kunnen zeggen: „ik heb ook één of meer stenen bijgedragen aan de restauratie der kerk". Is het niet heerlijk, wanneer wij zo doende spoedig onze kerk kunnen her stellen? Ik schaamde mij werkelijk, toen ik hoorde, dat gasten vorige zomer naar onze kerk keken en zeiden: „Nu die kerk is zeker niet meer in gebruik". Dat mag en behoeft niet zo voort te duren, als wij allen onze schouders zetten onder dit mooie werk, dat staat in de dienst van Christus Allen succes toegewenst met deze arbeid en Gods rijke zegen. W. A. Soesan. komen vroeg in t voorjaar OOSTEREND HEEFT EEN ZUIVEL- WINKEL Vandaag opent de heer D. Trap Dzn., zijn nieuwe Zuivelwinkel te Oosterend. Een prachtige zaak: de winkel is geheel met tegels bezet, vloer en toonbank zijn uit graniet vervaardigd. Dit is de eerste melkwinkel te Oosterend. De aannemers waren: D. Trap Jznmetselwerk; J. Vermeulen, timmerwerk, C. Bremer, schilderwerk en J. Agter, lood- en zink werk. NON STOP-REVUE Hedenavond viert de Sportvereniging van Oosterend feest in „Het Wapen van Amsterdam" De leden van de vereniging brengen een non stop-revue. Schetsen uit het leven van alle dag. Een en ander is samengesteld door de heer Joop Roeper Johzn., die dc algemene leiding heeft. De aanhangers van Koning Lach wacht een bijzonder gezellige avond! ZON, MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 28 April op om 5,15, on der om 8,02. Maan. 28 April L.K., 6 Mei N.M. Hoog water ter lede van Texel: 28 April 1,53 en 2,31. 29 April 2,53 en 3,46. 30 April 4,17 en 5,18. 1 Mei 5.47 en 6,40. 2 Mei 6,52 en 7,37. 3 Mei 7,13 en 8,23. 4 Mei 8,23 en 8,58. Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. ZILVEREN PRIESTERFEEST Pastoor Persoon hoopt op Zondag 3 Ju ni zijn zilveren Priesterfeest te vieren. „WHISKY ALS WATER" Een schipper van een klein Hebriden- eiland verrast zijn eilandgenoten anno 1943 met t belangrijke nieuws, dat een schip in de mist op de rotsen gelopen is met 40,000 kisten whisky aan boord voor Amerika. De bemanning heeft het schip verlaten en het wrak kan, tot ontstelte nis van de eilandbewoners, ieder ogen blik uit elkander slaan. Zij maken met elkaar een overeenkomst om met hun boten de lading te redden. Doch juist als zij van plan zijn af t* varen, horen zij de klok het middernachtuur slaan. Mis troostig keren zij terug, het is Zondag.... De gehele Zondag staren zij naar het wrak en het is voor hen een Tantalus kwelling. Te meer, omdat Kapitein Wag- gett, commandant bij de politie, veel be langstelling voor het schip aan de dag legt en naar het vasteland belt om in structies. Gedurende de nacht wagen de eilandbewoners opnieuw een poging om het, nog steeds drijvende en gedeeltelijk onder water staande wrak, te naderen. Het gelukt hen een groot gedeelte van de lading, juist op het nippertje, te redden. De whisky is veilig aan land gebracht, (Ingezonden mededeling) Mijnhardt's Hoofdpijnpoedcrs Doos 45 cent doch wordt opnieuw bedreigd door Wag- gett die inmiddels de douane op het vas teland heeft gewaarschuwd. De komie- zen arriveren, maar de eilandbewoners zijn niet van plan hun pas verworven schat zonder meer af te staan. Zij zoe ken voor deze een goede schuilplaats. Hooimijten nemen een geheimzinnige vorm aan. De komiezen vinden niets en na Waggett een scherp woord te heb ben toegevoegd verlaten zij het eiland. Nu volop feest? Nog niet: er komt een kink in de kabel, de komiezen keren te- rui?, de jacht is lang en opwindend, maar vlug handelen zegent de dag ende „whisky". „WESTWAL 1944" De film begint in het Engeland van 1943. Philip Hamilton, een Engelsman, David Morgan, een Amerikaan, en „Smoke" O' Connor, uit Ierland maken deel uit van het Welsh Guards Batallin David brengt zijn verlof door bij Philip en ontmoet daar Jane, het buurmeisje van de Hamiltons, zij raken al spoedig verliefd op elkaar. Eindelijk breekt de zo begeerde D-Day aan De drie vrien den worden naar Frankrijk gezonden. Landingen aan de Franse kust vinden plaats, Franse steden worden bevrijd. De opmars naar Beigië. De tanks trek ken Nederland binnen, maar voor Arn hem blijven ze in de modder steken. Verfris uw mond en geniet van '1 de gexonde. 1 „erk*iWkende David krijgt 48 uur verlof en als ver stekeling gaat hij aan boord van een vliegtuig naar Engeland. David zoekt Jane op, die in een hospitaal werkt. Zij trouwen, maar hun samenzijn is slechts kort daar David weer naar zijn basis terug moet keren. Kerstmis 1944. David's divisie moet de Amerikanen bijstaan, die geen stand kunnen houden tegen het Ardennen-of fensief van de Duitsers, Als David op patrouille zal gaan, verneemt hij dat Ja ne een baby heeft gekregen. De verken ningsgroep waar Philip en. David zich onder bevinden, wordt waargenomen door een Duitse post, welke de Engelsen onder vuur neemt. Neerlands Nieuws. Oa: Vertrek van Ruiter-Equipe naar Nice. De Belg Hermans wint de „Sil- verrush van Duindigt". Dames turnkam- pioenschappen te Haarlem. Reis van Prins Bernhard naar Zuid-Amerika, het verblijf in Argentinië. Bon 504 Algemeen is aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon blijft geldig tot en met 12 Mei. Het rantsoen moet dienen voor 6 we ken. De eeistvolgende bonaanwijzing zal op 7 Juni plaats hebebn. ETALAGEFOUTENWEDSTRIJD Wij vestigen de aandacht op de adver tentie inzake de etalagefoutenwedstrijd. Niet minder dan 76 winkeliers te Den Burg nemen hieraan deel. Een zeer hoog percentage, als u weet, dat Den Burg in totaal 93 winkelzaken telt. WRAKHOUT. Op een zomerdag van het vorige jaar verging een scheepje van een groep En gelse Zeeverkenners niet man en muis in het Kanaal. Alle tien opvarenden ver dronken. De stoffelijke resten van zes hunner spoelden op Texel en Terschel ling aan. Vorig jaar November werden zij te Den Burg begraven. Dezer dagen heeft de heer R. Smit, De Koog, een stuk wrakhout gevonden, dat afkomstig bleek te zijn van het ver gane vaartuig Op dit stuk wrakhout stond de naam „Wangle III" en 1st Mort- lake Sea Scouts". Sea Scouts betekent Zeeverkenners en Mortlake is de plaats waar zij woonden. (Ingezonden mededeling). Het Hoofdbedrijfschap voor Akkerbouw producten heeft bekend gemaakt dat de bon no. 504 geldig is verklaard voor 125 gram koffie, het gebruikelijke rantsoen voor 6 weken De Nederlandse huisvrouw is er al aan gewend geraakt dat zij moet goochelen met het helaas niet al te ruim kof- fierantsoen En, door endervinding wijs geworden, besteedt zij haar bonnen met de grootste zorg. Zij koopt niet een willekeurig merk: „Neen hoor, geef mij maar Niemeijer's Paarsmerk, dan ben ik zeker van een heerlijk aroma en een kiachtige afschenk. En bovendien spaar ik de waardepunten voor het prachtige ,Safira"-tafelbestek. Dat extraatje laat ik mij niet ontglippen". Ook U kunt nu dubbel genieten wan neer U Niemeijer's Koffie en Thee ge bruikt. Altijd constante kwaliteit: de beste! En met Niemeijer's waardenunten komt U gaandeweg, zonder kosten in het bezit van het Safira'-tafelbestek; vlekvrij door-en-door Een briefkaartje aan: Niemeijer, Gro ningen, en de geïllustreerde geschenken- lijst wordt U gratis toegezonden. „DE TYPISCHE SCHOONHEID VAN TEXEL" In het Twentsche Dagblad Tubantia lezen wij, dat de heer G. W. Oskamp, di recteur van onze VVV, te Enschedé voor een aandachtig gehoor een „zeer interes sante causerie heeft gehouden over Texel, het Vogeleiland". „In Texel is veel mogelijk dank zij de eenheid der be volking, waarvan hij vele frappante voorbeelden gaf", aldus het blad. Na de causerie werd de Texel-film vertoond. „Deze film, met een -verduidelijkende ge sproken tekst, vaak onderbroken door muzikale begeleiding, gaf de typische schoonheid van het grootste der Wad deneilanden weer en in het bijzonder boeide de unieke opname van het vo gelleven op dit eiland, waarvoor wijlen Dr. Jac. P. Thijsse zoveel belangstell:ng heeft getoond. Texel is een waar dorado, voor watervogels en hier zag men nog een grote ooievaarskolonie (Bedoeld wordt de lepelaarskolonie. Red.). Door een luid applaus gaven de aanwezigen blijk, dat zij in hoge mate waren ge boeid door het gebodene". 35 JAAR JACHTOPZIENER 1 Mei is bet 35 jaar geleden, dat de heer C. Helsloot, Westermient, als jacht opziener in dienst trad van de heren Gebr. Van Leijen, Den Haag. MUSEUM GEOPEND Donderdag (Hemelvaartsdag) is Texel's Museum de gehele dag geopend. WANDELSPORT De heer Dc Jong, volijverig bestuurslid van de Anna Paulowna Wandelsportver eniging „Door Weer en Wind", deelde ons mede, dat zijn club op Tweede Pinksterdag op Texel een wandeltocht zal organiseren. 70 Leden van „Door weer en Wmd" zullen hieraan deelne men. Dus toch een „Vogeltocht", waar aan ook wandelsportiiefhebbers van de Overkant zullen meedoen. „Ik verwacht van uw eiland een paar honderd wande laars, gezien de zeer vele sportliefheb bers", aldus de heer De Jong. „Nodigt u hen allen uit deel te nemen"7 Men hoopt dat evenals vorig jaar, weer vele scho lieren zullen meemarcheren. Voor jongens en meisjes van 10-11 jaar is het parcours 10 km., voor scholieren van 11 jaar en ouder een traject van 10 óf 15 km. Iedereen krijgt een aardig speldje. De volwassenen ontvangen als herinnering aan deze tocht een verzil verd wandelkruis. Men kan zich opgeven bij de bureau's van onze VVV of bij de heer C. Mets, leider van onze Gym. Tot en met de leeftijd van 16 jaar bedraagt het inschrijfgeld f 0,50, voor 16 jaar en ouder f 1,35, leden van de Koninklijke Wandelsportbond genieten f 0,50 reduc tie Vereniging v. Volksfeesten en Texelse Folklore, Den Burg, Texel van 28 April tot 7 Mei 1951. Hieronder "clgt een i ijst van de deelnemende winkeliers. In elke etalage van de deelnemende winkeliers hangt een deelnemerskaart. De bedoeling is alle fouten te noteren in volgorde van dc nummers 1, 2, 3, enz De oplossing in gesloten en veloppe op Maandag 7 Mei voor 6 uur in de bus bij G. Michcls.Wilhelminnlaan 11, Den Burg. Bewaar deze advertentie, hierop wordt ongeveer dc volgorde van de winkeliers aangegeven. Winkeliers en Commissie-leden zijn uitgesloten van deelneming, niet hun kinderen. Schoonoordweg: N. Huisman, Zui-vel. Kogerstraat: De Jong, Banketbakkei A. Kievit,, Rijwielhandel. Joh. Huizinga, Zuivel. Waalderstraat: KI. Smidt, Verf en Behang. P. Dam, Kruideniers- en Grutterswaren Stenenplaats: J. G. Dekker, Manufacturen. Dros' Magazijn, Luxe artikelen M. Moojen, Sigaren en sigaietten. S. Langeveld. IJs. Hogcrstraat: Gebr. Vonk, Rijwielen, motoren. J. C. Timmer, Banketbakker. Mantje, Schoenen, goud en zilver D. v. Sambeek-Schrama, Lingerie. P. Moerbeek, Meubilair. J. Oele, Sanitair Gravenstraat: Wed. D Witte, Kruideniers- en gruttersw. N.V. Ph. Vlessing, Manufacturen. Jac. Schrama, Zuivel. Abr. Bakelaar, Rijwielen. M. Bakker, Electra, radio. W. Maas, Groenten en fruit. Molenstraat: E. Groot, Kruideniers- en grutterswaren Jac. Zijm, idem G. Snik, Banketbakker. Warmocsstraat: J. H. Brügemann, Boekh., bibliotheek. C. Witte Dzn Galanterieën, speelgoed. A. Brügemann-Graaf, Babyartikelen. Gebr. Ran, Slagerij. W. C. Reij, Boekhandel, drukkerij. D Roeper, Verf en behang. Weverstraat: Heijkamp, „De Toko", Galanterieën, manufacturen. Joh. D. Bakker, Zuivel. Firma Plaatsman, Manufacturen. Wed. J. Blom, Bloemen, planten, zaden C. Mets, Sigaren, sigaretten. Schulte, Banketbakker. Alex Koning, Lederwaren. Parkstraat* D. Lemstra, Manufacturen. A. v.d. Slikke, Drogist. C. Zegel, Rijwielen. Langeveld en De Rooij, Boekh drukkerij fotohandel, bibliotheek. Firma Moerbeek, Manufacturen. W. Vlas, Sigaren, sigaretten. Grocneplaats: R. Bakker, Goud en zilver. Wed. H. J. Neijens, Kruideniers- en grutterswaren. J. W. v.d. Aakster, Kapper, parfumerieën Firma Frans Zegel, Manufacturen. Binncnburg: P. Verberne, Manufacturen. J. van Beem, Drogist, foto's. A. P. Koorn, Wijnen, likeur. C. H. de Waal, Zuivel. F. v.d. Kooi, Kruideniers- en gruttersw. Alb. Heijn, idem P. Sluisman, Bloemen, planten, zaden. Firma Jac Bakker, Banketbakker. Weverstraat: J. Agter, Electra, radio, huish. artikelen. Firma J, H. Kikkert, Banketbakker Jan Stam, Galanterieën, speelgoed. J. de Wit, Wijnen, likeuren. Bakker's Ijzerhandel, Huish. artikelen, gereedschap, haarden en kachels. P Spanjer, Sigaren, sigaretten. W. Bakker. Drogist A. Th. A. de Wilt, Electra, radio. Gebr. v.d. Berg, Meubilair. KI. Wetsteen, Groenten en fruit. J. J. Vonk, Luxe artikelen, speelgoed H. C. Prins, Dameskapper, parfumerieën C. Huisman, Kruideniers- en gruttersw. D. Frank, Manufacturen. A. v.d. Slikke, Kruideniers- en gruttersw. Jac. Mosk, Vis. W. Geus, Luxe artikelen, speelgoed. Henk Boon, Zuivel. C. v.d Kooi, Kruideniers en gruttersw. Wed. G. v.d. Vis, Groenten en fruit. J Nauta, Luxe artikelen, foto's. UITKNIPPEN EN BEWAREN.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1