Cjroen 27wartsjexehin het harL> Wie nodigt heel Texel uit Maar eerst lid worden van de V.V.V.! Het eiland Texel vrij van runder-t.b.c. Waakzaamheid blijft geboden! Wilt ge gasten houden? Oké! De Koog vierde Bevrijdingsfeesten Zet Texel 1 Zondag de kroon op haar werk? Negentig motoren bromden over Fexel C. Butter, Alkmaar, winnaar Prachtig resultaat van een in 1929 begonnen bestrijding WOENSDAG 9 MEI 1951 TEXELSE 64# JAARGANG. No. 6526 COURANT Uitgave N.V. v h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 3,15 p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. In meerdere vergaderingen van VVV is de wenselijkheid naar voren gekomen om ook het verschaffen van nachtver blijf anders dan bij wijze van kamperen, van een vergunning onzerzijds afhanke lijk te stellen, aldus schrijven B. en W. aan de Raad. Het voordeel, dat de VVV in 'n dergelijke maatregel ziet, is dat wij dié pensions zouden kunnen weren, wel ke die naam in feite niet verdienen, ter wijl tevens, door o m. als voorwaarde te stellen dat de betrokkene lid moet zijn van de VVV, bereikt zou kunnen worden dat door hen zou worden bijgedragen in de aanzienlijke kosten welke de organi satie van het vieemdelmgenverkeer nu eenmaal met zich medebrengt. Immers, het is nog steeds zo, dat velen indirect van de diensten van de VVV profiteren, zonder in de kosten bij te dragen. Dit is en van de redenen, waarom de VVV veelal met financiële moeilijkheden heeft te kampen, hetgeen een belemmerende factor is in de pogingen van de vereni ging om het vreemdelingenverkeer in goede banen te leiden. Een andere reden is de omstandigheid dat de VVV bij de inning van haar contributies geen kracht kan bijzetten, aangezien de gehele orga nisatie op basis van vrijwilligheid is op gebouwd. Door een aan de gemeentelijke vergunning te verbinden voorwaarde, dat men lid moet zijn, zal men minder licht vaardig tot weigering van contributiebe taling overgaan. Het vreemdelingenver keer in ruime zin genomen, zou dan ook naar het oordeel van de VVV, met be sproken maatregel zeer gediend zijn. Wij kunnen deze gedachtengang zeer wel on derschrijven en hebben daarom in over leg met de Vereniging van Ned Gemeen ten een redactie ontworpen, welke is neergelegd in artikel "35 quater van de aangeboden ontwerp-wijziging der Alg Politieverordening Betreffende ontwerp wijziging luidt: 1. Het is verboden in een gebouw of getimmerte, of in enige andere inrichting aan personen tegen vergoeding nachtver blijf te verschaffen, ongeacht of het ver schaffen van nachtverblijf al dan niet plaats heeft in een gemeubileerd be schikbaar gestelde ruimte en ongeacht of dit al dan niet gepaard gaat met ver lening van dienstbetoon. Het verbod geldt tevens voor degene, die, om de ver ordening te ontduiken, gratis nachtver blijf verschaft of beweert te verschaffen, indien hij door B. en W. daartoe is aan geschreven. 2 Het in het eerste lid bedoelde ver bod geldt niet voor degene, die in het bezit is van een door B. en W., ingevolge het bepaalde in art 2, sub b, der Kam- peerverordening Texel, verleende ver gunning om als rechthebbende op een kampeerplaats toe te laten dat op of in deze kampeerplaats wordt gekampeerd. 3. B. en W. kunnen van het in het eer ste lid bedoelde verbod ontheffing ver lenen. 4. Degene, wiens verzoek om onthef fing is afgewezen of voorwaardelijk is ingewilligd, kan tegen de afwijzing of tegen de hem opgelegde voorwaarden binnen een maand na de dagtekening van de daartoe strekkende schriftelijke kennisgeving in beroep komen bij de gemeenteraad De gemeenteraad beslist binnen 3 maanden op een dergelijk be roepschrift. SCHAPEN ZIJN KLEURENBLIND Drs. Fop I. Brouwer schrijft in Else- vier's Weekblad, dat Engelse onderzoe kers dressuurproeven gedaan hebben met schapen, waaruit bleek, dat de dieren kleurenblind zijn. Zij hadden in de hok ken der schapen twee lampen aange bracht boven een vaste voertrog. De ene lamp gaf rood licht, de andere blauw. De blauwe lamp correspondeerde steeds met een beparld voedselrantsoen. De trog onder de rode lamp was steeds ge vuld met zaagsel. Beide troggen waren bedekt met een zak, die zowel na-ar zaagsel ais naar voedsel rook. Verder liet men de troggen regelmatig van plaats verwisselen zodat de dieren zich met naar een bepaalde plaats van de trog met voer konden richten. Hoewel deze proeven lange tijd werden voortge zet, kwam er geen regelmaat in het ge drag der dieren Zij konden de kleur van de lampen dus niet combineren met het al of niet aanwezig zijn van voedsel in de bak. Evenals de kleurenblinde mens zien de schapen het landschap dus als een fo to zonder kleuren, d w z. in verschillen de tinten van grijs. Het bestuur van de Oranjevereniging De Koog heeft een goede greep gedaan met de uitnodiging aan het bekende ca baretgezelschap van Kees Stet, de 5de Mei tot een feestdag te komen maken. De middag- zowel als de avondvoorstel ling zijn een groot succes geworden. 's Middags was de jeugd in het Badho tel bijeen en vormde een dankbaar pu bliek, dat uitbundig genoot. Stellig was het voor de goochelaar Cakie, de muzi kale clown Mister Tims en John Davis, accordeon en begeleiding, een genoegen om voor de kinderen op te treden. Hun spontane reacties werkten inspirerend op de artisten. Zonder de beide anderen tekort te willen doen, was het vooral Cakie met zijn goocheltoeren, die zijn jeugdige toeschouwers volledig in zijn ban wist te krijgen. 's Avonds waren het de volwassenen, die de zaal tot in alle hoeken vulden. Natuurlijk was het Kees Stet, die met zijn humoristische weergaven van het slimme boertje uit Ierswoude de avond beheerste. Zolang hij op het toneel was, werd er gelachen. De hilariteit bereikte wel een hoogtepunt, als terloops een paar gebeurtenissen, die in De Koog plaats vonden en de aanwezigen welbekend wa ren, onder de loupe werden genomen. Jajet, Kees Stet het ,.puur in de weer weest" en wie van vrolijkheid houdt, heeft zijn of haar hart kunnen ophalen. Ook Cakie wist met zijn goocheltoeren het publiek te boeien. Het zijn niet al leen de trucs, maar vooral ook zijn ma nier om deze te vertonen, die het een ge noegen maken naar hem te kijken. Hoe wel hij veel raadgevingen gaf, om het óók te kunnen, was er toch niemand, die snapte, hoe het kón De charmante cabaritière Riek Dekker bracht een aparte noot in het vlot afge werkte programma. De exentrieke muzi kant Mister Tims deed vreemde dingen met zijn instrumenten, die niet alle even alledaags waren, terwijl John Davis, die knap op de piano begeleidde, goed ac cordeon speelde. Nico Akkerman, de •conferencier, lijmde de verschillende de len aardig aar.een. Het gezellige bal met dansmuziek van The Moonlight Serenaders, hield velen tot het ochtendgloren bijeen. KINDERZANG TE OOSTEREND Zaterdagavond om 7 uur geeft de 60 leerlingen tellende kinderzangklasse van mej B. Bremei haar eerste uitvoering in het gebouw v. Christelijke Belangen te Oosterend Dat wordt beslist een leu ke avond. UITSLAG AANBESTEDING Door architect N Schermer werd Vrijdagmiddag namens J. C. Rab C.V. aanbesteed het bouwen van een dubbel- woonhuis te Den Burg. De uitslag was: M. Bakker, eleclra f489; J. Agter. id. f458, Loodgieterswerk: J. Agtej f 1440; J. Oele f 1379. Schilderwerk Gebr. v. 't Noordende De Cocksdorp f 1608, J. Vonk, Den Burg f 1598; J Dekker, 1583; Z. Graaf f 1577, K. Smidt f 1569; W. v. Engelen f 1555; Metselwerk: D Trap, Oosterend f 13995, C. Keijzer, Den Burg f 11800. Timmerwerk Fa. Bakker en Koorn Den Burg f 9200, J. van Wessem f 7700. Massa: C. F. Duin f23995, C. Keijzer f 24000. De combinatie J. Agter (electra), W. v. Engelen (schilderwerk), J. Ocle (loodgie terswerk), J. v Wessem( timmerwerk) en C. Keijzer (metselwerk) bleek de laagste te zijn voor een totaal bedrag van 1' 22892,De begroting was f 22704, Het werk is gegund aan de laagste in schrijvers. FANFARE D.E.K. DEN HOORN Zoals gemeld heeft D.E.K. van Den Hoorn te Den Oever een 1ste prijs be haald. Thans vernemen wij nog, dat D.E. K. bij de later op de dag gespeelde ere- wedstrijd 210 punten verwierf. D.E.K. ga zo door! Texels Fanfare behaalde 202 punten. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 9 Mei 11,20 en 11,48 10 Mei 11,55 en 11 Mei 0,19 en 0 36. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. BLOEDDORSTIGE HOND Op het pluimveebedrijf van de heer A. v d. Kooi, Loodsmansdum, heeft een tot dusver onbekende hond een ware slach ting aangericht: van de 200 plm 6 weken oude kuikens werden er bijna 150 gedood of zodanig gewond, dat ze later aan de verwondingen stierven. Voor de heer Van der Kooi is dit ongetwijfeld een gro te slag omdat het zorgvuldig opfokken van zijn kuikens te niet is gedaan De po litie stelde een onderzoek in. S.V. Texel ZAP 22 13 7 2 80-24 33 Texel 21 13 6 2 49-20 32 Watervogels 19 10 6 3 43-24 26 Ook de wedstrijd tegen Oudesluis werd gewonnen, zodat de laatste competitie wedstrijd de beslissing zal moeten bren gen. Gezien het spel van deze dag kun nen we toch nog niet gerust zijn en ver wachten dat Texel zich wel flink mag concentreren. Een moeilijk klein en ef fectvol terrein plus een dosis nervositeit, kunnen ons nog voor rare problemen stellen. Ook deze middag was het merkbaar en is het beslist maar gelukkig, dat het trio Wim, Henk en Gerrit zo'n hecht verdedi- gingsblok vormden en dikwijls moesten zij aénvullen als spelers der tegenpartij te veel vrijgelaten werden. Over het algemeen vulden onze bin- nenspelers te weinig aan en vandaag ont stonden er ruimten die geheel in het voordeel van O waren. Dan blijft de bal te lang in het middenveld hangen. Er was gelegenheid genoeg om met lange passen naar de vleugelspelers te openen en dat moet toch de scoringskansen ope nen. Oudesluis was zwakker, maar ze hebben zich eervol gegeven en waren over het algemeen sneller bij de bal dan de onzen Behoorlijk veldspel maar een voorhoede, die niet kon afwerken. Goede verdediging met een keeper, die heel goe de met slechte momenten afwisselde. Het begin was hoopvol, snel trok T. ten aanval en overrompelde O. geheel en het zag er Paar uit, dat doelpunten goed koop zouden worden Reeds na 4 min. be nutte Piet Stam een corner door op fraaie wijze in te koppen en ons de lei ding te geven. En in korte tijd moest de 0-keeper vele malen handelend optre den. maar geen doelpunt meer. Integen deel. O. werkte zich los en spoedig kwam zij ook zeer gevaarlijk opzetten. Drie corners achter elkaar hebben we geno teerd, maar T's kracht was zichbaar af genomen en het spel golfde op en neer Plotseling lost Watertor een ver schot en over Bertus heen gaat de bal in het net' 1-1. Dit brengt meer spanning, maar ook een feller aanvallend T Menig goede voorzet vooral van Kees bezorgen moei lijke situaties voor het O-doel. Zelfs gaat Kees Schermer met bal en al in het Ó-doel, maar dit doelpunt wordt afge keurd. Pas enkele minuten voor rust profiteert Piet Eelman van een van de keeper terugspringende bal en we heb ben opnieuw de leiding. Het begint drukkend te worden, on- weersluchten dnjven over en zelfs val len enkeie druppels regen. In de rust worden de regenjassen opgehaald en dat was maar goed ook want kort na de her vatting begon het heel behoorlijk te re genen. T. viel flink aan. Als Kees de bal te pakken krijg* duelleerd hij met twee backs en wint dit duel en plaatst de bal in de uiterste linkerhoek: 3-1. Het spel- gehalte zakte bedenkelijk, men kon de bal niet meer wegkrijgen. getreuzel en gepingel, maar tot slot loopt Piet Stam door op een pass van Kees, komt vrij, schiet tegen de lat, komt samen met de O-keeper te vallen, maar Piet was eerder en scoorde no. 4 Een vrije schop door Herman genomen ging van de paal via Niek Veldstra m de handen van de kee per, Einde. Scheidsrechter Hartland leidde uitstekend. Doordat ZAP van Vrone won, zal de laatste comp. wedstrijd de beslissing kunnen brengen, maar dan zal Texel op 2e Pinksterdag in Koedijk moeten winnen en zou dat verdiend zijn? Stellig, jaren achtereen eindigden we op de 2e plaats en ook bij de aanvang van dit seizoen waren we lang niet gerust over de afloop, temeei daar het degradatie spook twee slachtoffers zou eisen. Het is anders gelopen, geiukkig en het is daarom dan ook dat de vreugde van een kampioenschap, door Texel 1, heel de vereniging en al de wedstrijdbezoekers bezielt. Texel 1 zet nu de kroon op uw werk en laat ons 2e Pinksterdag juichen! Aan Texel 2 ons compliment door haar 1-0 overwinning op RKAFC 3, waarmede ze haar comp programma af sloot. Dit kan een waardevolle overwin ning betekenen en er is een beste kans dat het degradatiespook aan jullie is voorbijgegaan, waardoor weer wordt be vestigd dat volhouden tenslotte beloond kan worden. Proficiat, lui! Adsp. A, dat tamelijk verzwakt is kon het tegen de kampioenen DTS A niet bolwerken, met 8-0 werd verloren. Texel 3 versloeg Tex. Boys B met 5-0. Adspiranten: Deze week trainen op Donderdagavond 7 uur. Zaterdag heeft u misschien vergeefs gezocht naar de uitslag van de motor wedstrijden, welke op Hemelvaartsdag op Texel door M.C. Texel waren georga niseerd. De schuld ligt niet bij ons ook niet bij de jury of wedstrijdleiding. De ver traagde uitslag vindt zijn oorzaak in het feit, dat de wedstrijdleiding een aparte avond gereserveerd had om het resultaat van de rijders haarfijn te kunnen bere- kenen en daar komt heel wat voor kij- j ken, temeer waar zo'n grote belangstel- ling voor dit motorevenement bestond: i er reden 23 lichte en 58 zware motoren mee en 1 bromfiets. Zeer groot was het aantal motorrijders van de Overkant en I de „Voorwaarts" moest dan ook in de i vaart worden gebracht om de vele mo torvoertuigen over het Marsdiep te bren gen. De start op de Groeneplaats vergde veel tijd, want de deelnemers dienen nu eenmaal stuk voor stuk met enige tus senruimte te vertrekken. Immers het is een puzzlerit en geen snelheidsrit. De uitslag van deze tweede competitie- puzzle-rit van N.-Holland was als volgt: Zware motoren' 1. C. Butter, Alkmaar 4 strafp 2 Mid delkoop, Schermer, 4 strafp 3. Kistema- ker, Purmerend, 4 strafp.; 4. Gevers, Alk maar, 5 strafp.; 5. C. Blokker, Texel 5 strafp.; 6. C. Mets, Texel 5 strafp.; 7 S. Limburg, Purmerend 6 strafp., 8. L. Boodt, Wiermgen 8 strafp.; 9. Roozing, Alkmaar 9 strafp 10 A. v.d. Knaap, Texel 12 strafp.; 11. A. Lanting, Purme rend 13 strafp., 12. G P. Plaatsman, motorrijders, uitgerust met valhelm.. Texel 17 strafp.: 13. P. A. v.d Vis, Texel 21 strafp.; 14. Cor Boekei, Texel 23 strafp.; 15 W. Koopman, Texel 23 strafp.; 16 A. Plevier, Schermer 23 strafp,; Lichte motoren: 1. C. Drijver, Texel 2 strafp.; 2 C. Ze gel, Texel 10 strafp 3. C. v.d Werf, Texel 11 strafp 4. J. Janson, Alkmaar 29 strafp., 5. C. P Moojen, Texel 34 strafpunten. Teamprijzen. 1 M. C. Texel met 38 strafp.; 2. M.C Alkmaar met 60 strafp. TEXELSE MARKT. Den Burg, 7 Mei 1951. Aangevoerd: 7 koeien f 600-f 800 42 biggen f 30 f50. 65 n kalveren f 40-f 65. Gedurende de afgelopen maand April werden de weinige reactiedieren, die nog op Texel werden gehouden, opge ruimd, zodat vanaf 1 Mei 1951 de Texel se rundveestapel, in totaal bijna 7000 stuks rundvee, vrij is van de rundertu- berculose Dc gehele Texelse veestapel staat thans in de administratie van de Provinciale Gezondheidsdienst te Alk maar als zodanig genoteerd. Het behoeft wel geen betoog dat dit feit èn voor de Texelse veehouders èn voor de behartiging van de volksgezond heid op Texel, van uitzonderlijk belang is. Wanneer binnen afzienbare tijd het vijf-jaren-plan, een plan dat de vrijma king van ons gehele land beoogt, van kracht zal zijn, zullen tbc-vrije-runde- ren steeds meer worden gevraagd De m ons land aanwezige reactiedieren zul len moeten worden afgeslacht en wan neer men bedenkt, dat er momenteel on geveer 450.000 aanwezig zijn en dat er in de 5 jaren gedurende welk lijdvak ons land moet worden vrijgemaakt, natuur lijk nog steeds nieuwe reactiedieren zul len optreden, dan zal het duidelijk zijn, dat de Texelse veehouder hiervan ter dege kan profiteren. De Texelse veehou ders zullen ervaren, dat de offers die door velen van hen m de loop der jaren werden gebracht, ruimschoots zullen worden vergoed. Thans reeds wordt Texels rundvee op de markten aan de vaste wal gaarne ge kocht en de witte certificaten vertegen woordigen hierbij een belangrijke waar de! Naast de financiële voordelen die een tbc-vnje veestapel voor de Texelse veehouders met zich brengt, wordt de gezondheid van de veehouders met hun gezin er ten zeerste mee gediend Frap pante voorbeelden van besmetting van de mens op de boerderij en hierbij moet vooral aan het kind worden gedacht, met de rundertuberkelbacil zijn te vermel den. Het staat toch reeds jaren weten schappelijk vast dat de rundertuberkel bacil voor de mens uiterst gevaarlijk kan zijn. Niet alleen echter op de boer derij dre'gt gevaar; in ieder huisgezin waar melk ongekookt wordt, genuttigd, en hoeveel van dergelijke gezinnen zul len er op ons eiland niet zijn, kan dit zo bij uitstek waardevolle voedingsmid del, funeste gevolgen hebben wanneer het afkomstig is van een koe met uier- tuberculose! De Texelse bevolking mag zich dan ook gelukkig achten dat door eendrach tige samenwerking van de veehouders de rundertuberculose werd uitgeroeid. Het zal er nu op aankomen de Texel se veestapel voor besmetting met tbc vee van de vaste wal te behoeden. Gelukkig maakt een juiste toepassing van de Ge meentelijke verordening, die de invoer van vee -egelt, dit mogelijk. Het is dan ook een eerste plicht deze verordening nauwkeurig na te leven en op de uitvoe ring hiervan streng toe te zien. Zowel veehouders als veehandelaren dienen op de markten aan de vaste wal uitsluitend vee met witte certificaten, die niet ouder mogen zijn dan 10 dagen, aan te kopen. Vee, ouder cian 10 maanden, dat bij aan komst op Texel niet gedekt is door een dergelijk wit certificaat, wordt zonder pardon in de gemeentestal aan de haven voor rekening van de eigenaars opge- stald en moet per eerste gelegenheid van Texel worden afgevoerd. Graskalveren worden bij aankomst aan de haven getuberculineerd en na 3 x 24 uur op de boerderij op eventuele re acties gecontroleerd; dieren die positief reageren moeten binnen een week van Texel zijn verwijderd. Zo zullen wij besmetting van onze tbc- vrije veestapel weten Ie voorkomen! Natuurlijk zullen er, vooral de eerste jaren, onder de Texelse rundveestapel, nog wel eens enkele ïeactiedieren bij het jaarlijks onderzoek worden gevon den. Deze dieren zuilen dan op grond van de Gemeentelijke verordening on verwijld uit de veestapel moeten worden verwijderd cm óf te worden afgeslacht óf op de vrije markten aan de vaste wal te worden verkocht, met bestemming een mestbedrijf. Dit opruimen van re actiedieren zal dan door het 5-jaren-plan worden gestimuleerd en wel door het toekennen van een financiële vergoeding voor elk reactiedier, dat wordt afge slacht. Alle reactieciieren zullen weer worden gemerkt door het aanbrengen van een flink gat in het linkeroor zodra het 5-jaren-plan van kracht is. Ik weet, dat er bestrijders zijn, die zul len beweren, dat Texel nu wel vrij is, doch dat er zich steeds weer teleurstel lingen zullen voordoen. De invoer van nuchtere kalveren van de vaste wal gaat natuurlijk met risico's gepaard Iedere ernstige bestrijder dient er thans van doordrongen te zijn dat hij verstandig doet nuchtere kalveren van tbc-vrije bedrijven te kopen. Deze teleurstel lingen echter zullen zich naar mijn vas te overtuiging beperken tot enkele reac tiedieren en deze dieren zullen dank zij het 5-jaren-plan zonder belangrijke fi nanciële offers binnen de daarvoor vast gestelde termijn, moeten worden afge slacht waardoor de betreffende bedrij ven wit blijven, dus vrij' Het vinden van enkele reactiedieren behoeft dus in het geheel geen reden te zijn voor het verlo ren gaan van het predicaat tbc-vrij- eiland! De georganiseerde tbc-bestrijding on der het Texelse rundvee werd in het na jaar 1929 begonnen. Niet minder dan plm. 25 pet. der veestapel bleek ernstig besmet en vele open-vormen werden op gespoord en afgeslacht. De praktijk heeft geleerd dat ernstig besmette be drijven vrij gemaakt kunnen worden en dan ook verder vrij Kunnen blijven, mits de veëhouder zijn volle medewerking verleent en daarbij de adviezen van de dierenarts nauwkeurig opvolgt. Eén de zer adviezen zal steeds weer zijn dat de veehouder nooit op z'n lauweren mag gaan rusten, doch dat waakzaamheid ge boden blijft! Dat iedere Texelse veehouder hiervan terdege doordrongen moge zijn opdat wij thans al onze krachten mogen inspannen om Texel, ook in de toekomst, vrij té hou den van de rundertuberculose. E NOORDIJK.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1