Cjroen ^warL- Jexels in het harL, Oude waterkruiken, die visserslui op de Texelstroom hadden opgevist Onze Groen Zwarte Leeuwen Kampioen Wij nodigen heel Texel uit VERKOOP PER COUPON Nico Graaff - Den Helder Daarna (in afwachting van kopers) tentoonge steld in het pakhuis van Jaap van Kosse r~ WOENSDAG 16 MEI 1951 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6528 COURANT Uitgave N.V. v h. Langeveld DeRooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f3,15p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. Op een lustige avond ben ik met de opnieuw van stal gehaalde Speelwagen uit rijden gegaan, waarbij al spoedig bleek, dat de voerman het klappen van de zweep nog even goed verstond als voorheen. Hij mende zijn paardjes dat het een lust was, soms enkel met het klakken van de tong. En zo geviel het, dat hij mij in korte tijd in Volendam, Alkmaar, Hoorn, Schagen en zelfs op mijn geliefde Texel bracht. Dat Texel, ondanks geulen van dertig meter en meer, onverbrekelijk met West-Friesland verbonden sedert de tijden van het Kaas- en Broodvolk. Texel kreeg van de landsheer de hoogste straffen opgelegd, het laat zich horen hoe de eilanders toen in Haarlem te keer hebben gegaan. Gedurende mijn tooht op het kret was de voerman aanhoudend aan het woord. Ik zei niet veel en mijmerde maar zo'n beetje. Het verhaal van de twee oude stoeltjesklokken, die zoveel jaren hebben gehangen in het huis van mijn mede passagier Lutjeharms, vond ik wel leuk. Ik moest aan 25 jaar geleden denken, toen ik bij „Japie van Kosse" (Jacob van Kasse Zegel) aan 't Skil (Oudeschild) eens twee Friese staartklokken kocht voor samen vijf rijksdaalders. Ze waren bestemd voor vrienden in Amsterdam, die er nog steeds aardigheid van hebben. Natuurlijk ook omdat het zo'n koopje was. Toen de voerman sprak over het strand van De Koog, dacht ik aan de jaren, dat Texel nog niet de Speelweide van Noord- Holland was en je met de déli (diligen ce) nog reed van Oudeschild naar Den Burg. Nu ïazen er autobussen naar alle dorpen op het eiland, maar gelukkig al leen langs de hoofdwegen, 't Is te mal om daarover te mopperen, want je moet de wijzers van 'n klok nooit achteruit willen draaien. Dan gaat de klok kapot of hij nu uit Friesland of West-Friesland komt, dat is in dit geval om 't even. Het vreemdelingenverkeer Ls voor Texel een belangrijke bron van inkomsten gewor den. En de echte Texel-minnaars weten best, dat 99 pet. der bezoekers juist daar heen gaat, waar je net niet moet zijn om de schoonheid van het eiland ten volle te genieten Daarom kom ik er nog zelfs midden in het seizoen Texel is zo groot, dat een duizend of wat bezoekers meer of minder er niet veel toe doen. Er blij ven zulke grote terreinen waar je nooit „vreemden" ziet, dat het pi aatjes zijn om mijn beminde eiland te vermijden, omdat het er zo druk geworden is. Om op j?ap van Kosse terug te ko men: wat ben ik vroeger dikwijls in zijn pakhuis in 't Skil geweest. Tussen bon derden konijnenvelletjes aan de zolder (waar soms de mot ia zat) hingen rood koperen ketels, pannen en komforen. Soms gebruineerd, vaak met. messing ge monteerd en de ketels zwart of ze zó van 't vuur afkwamen. In een hoek stond een reeks zwarte ijzeren haardplaten, met testamerltische afbeeldingen er in gego ten. In een andere hoek stond of lag een partij geelgrijze aarden kruiken, die vis serslui op de Texelstroom of daarom trent hadden opgevist. Nog prijkt zo'n kruik in mijn kamer. Iedere bezoeker wil weten waar het ding vandaan gekomen is, maar veel er van te vertellen heb ik niet Herhaaldelijk heb ik getracht er bij zonderheden van te weten te komen, maar gelukt is het mij nooit. Ik heb ze gezien bij antiquairs in de Amsterdam se Spiegelstraat, in Bosker's museumpje op Hypolytushoef en il' bezorgde er één, een heel grote in Hotel De Lindemoom" op de Groeneplaats in Den Burg, waar iedere gast er naar informeert. Steeds hoorde ik cat ze waren opgevist aan de oude vaarweg van Amsterdam naar Marsdiep en Vlie. of dat ze te voorschijn waren gekomen uit een scheepswrak, dat gevonden werd toen de Wieringermeer was drooggelegd. Gewoonlijk lagen ze in rijen bij elkaar, meestal van één vorm en grootte. In grondvorm zijn alle modellen gelijk. Sommige hebben de vorm van een gewone, andere van een sinaasappel. Een enkele maal zijn ze scherper kegel vormig. Staan kunnen deze kruiken niet, vermoedelijk hebben ze aan boord van oude zeilschepen in rekken gehangen of stonden ze in ronde gaten op planken, zoals eieren op een ouderwets rek. Ze zijn zeer poreus, nooit heb ik er ook maar een spoor van glazuur op kunnen ont dekken. Uiteraard waren ze bij hun vindplaatsen dikwijls begroeid met wier, mosselschelpen of zeepokken. Ribbels la ten duidelijk zien dat ze op een draai schijf zijn gemaakt. Slechts één keer heb ik een bericht over deze kruiken gelezen. Het was in een boekje dat Overwijn in de laatste wereldoorlog over het befaamde Oera Linda Boek geschreven heeft, de verval ste kroniek, waar de Duitsers nogal mee op hadden. Overwijn vertelt daarin dat Phoenicische zeevaarders de kruiken naar Friesland brachten ver voor onze jaartelling begon. Maar ik geloof daar niets van, zo min als van het meeste an dere dat Overwijn geschreven heeft. Hij fantaseert wel aardig, maar daar moet een mens altijd een beetje mee op zijn hoede zijn, anders kom je tot heel rare conclusies! In mijn uitvoerige geschiedenis van Texel heb ik beschreven hoe in het jaar 1628 Dirk Nanningszoon uit Winkel van de Staten van Holland vergunning kreeg „om in 't Eylandt van Texel naer bij den Oever een put te mogen booren tot soet water, ende t selve aan de Schepen te verkoopen". Enige eeuwen lang heeft het weeshuis van Den Burg waterputten op Texel geëxploiteerd en water in vaten aan schepen voor de uitreis naar de Le vant of de beide Indien verkocht. De vaten werden naar gelang van hun grootte, leggers, cardelen, okshoofden, halfjes, halfvaten en vierendelen ge noemd. Pas met het graven van het N. Bi] zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten Hollandskanaal in 1825 is aan die water leveranties door de Texelaars een einde gekomen Maar in droge zomers worden sommige van de oude putten op het ei land nog gebruikt en rijden er tankwa gens vol naar alle richtingen Vooral Oudeschild, dat al lang over het slechte welwater klaagt, is dan een beste afne mer Hoewel ik practisch alle archivalia over de waterleveranties doorgelezen heb, ben ik er ever de kruiken nooit iets in tegengekomen. Daarom sprak ik er eens met de voerman over. ,,'t. Zou wel een wonder wezen", zei die me „als de andere reisgenoten op je stukje niet aan zouden slaan. Laten ze er maar over schrijven aan de redactie, allicht dat je wat wijzer wordt". Ik heb zijn woord opgevolgd en er meteen maar een teke ning bij gedaan, opdat mijn reisgenoten begrijpen kunnen, welke kruiken ik be doel. Dat ik benieuwd ben om wat te vernemen zullen alle passagiers zeker wel begrijpn. J A. van der Vlis Gabriël Metsustraat 13, Amsterdam-Z. OVERBEVISSING VAN NOORDZEE BAART ZORG Op de West-Europese Visserij Confe rentie, die van 24 tot 27 April te Sche- veningen plaats vond, maakte het ernsti ge vraagstuk van overbevissing van de Noordzee wel het belangrijkste punt van bespreking uit. Eenstemmig richtten de vertegen woordigers van de deelnemende landen, de Scandinavische landen, België, West Duitsland. Frankrijk, Groot-Brittannië en Nederland een aanbeveling tot de be trokken regeringen om op korte termijn in onderling overleg de Londense Visse rij-conventie van 1946 tot bescherming van de Noordzeevisgronden in werking te doen treden. Deze conventie, die voor ziet in minimum-maten voor netmazen en vissoorten, is door enkele landen nog steeds niet geratificeerd. Daar sinds 1946 internationaal nog niets tot bescherming van de visgronden bereikt is, menen mensen uit de practijk, dan nog verder gaande maatregelen dan in Londen voorzien zijn, genomen moe ten worden. Ook de visgronden in de Atlantische Oceaan zullen in het onder zoek betrokken worden. Een Frans rapport om te komen tot uniforme verwerking van statistische ge gevens op visserijgebied als basis voor verdere studie zal nader uitgewerkt wor den. Hetzelfde geldt voor een Nederlands rapport over de wijze van afzetten van het product. De volgende vergadering zal in Noor wegen plaats vinden. DIENSTREGELING T.E.S.O. ingaande 3 Mei 1951: Op Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 6,25; 9,20; 11,50; 15,40; 17,55 Van Den Helder: 8,15; 10,30; 13,20; 16,40; 19,30. Op werkdagen: Van Texel: 5,30, 6,25§; 7,50; 11,50; 14,50; 17,55. Van Den Helder: 6,30; 8,15§; 10,30; 13,20; 16,20; 19.30. Alleen Maandags. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 16 Mei 4,34 en 5,32. 17 Mei 5,43 en 6,37. 18 Mei 6,44 en 7,30. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Wie betalen uitstelt tot morgen, Bezwijkt onder de zorgen. WIJ MOETEN DRIE ONS WOL OP TEXEL HALEN Een met zorg en vakmanschap uitge kozen plukje voor wetenschappelijk onderzoek. Alkmaar. We moeten drie ons wol op Texel halen. Dat klinkt misschien heel vreemd, maar het is toch inderdaad zo. Voor die drie ons wol moeten we eerst van Alkmaar naar Den Helder rij den, dan met de boot naar Oudeschild varen en vandaar weer met de auto naar Oosterend en nog een andere plaats op het schapeneiland. En dan weer terug. Met zijn tweeën en een auto. Voor drie ons wol. Wij zijn in gezelschap van de heer Evert Govers uit Alkmaar, een der eer ste specialisten op het gebied van de schapenfokkerij. Hij moet voor „Wage- ningen" monsters wol verzamelen ten behoeve van een merkwaardig weten schappelijk onderzoek. Er is nl. aanlei ding te veronderstellen, dat verschillende schapenziekten van invloed zijn op de chemische samenstelling van de wol. In totaal worden nu 64 wolmonsters uit de Nederlandse schapengebieden bijeenge bracht van schapen, die onder zeer ver schillende omstandigheden leven. Wij moeten voor twee monsters, van drie ons tezamen, naar Texel- want monsters ne men is een moeilijk werk. Ons eerste doel is de boerderij van de heer Jacob Eelman in Oosterend. We kiezen de weg langs dc dijk, die het ei land aan de Oostzijde tegen de zee be schermt. Links en dan weer rechts van de weg iiggen plassen, waarin vooral sterntjes en scholeksters rondscharrelen. Onder Oosterend verandert het land schap volkomen. Wij zijn in een typisch deel van Texel. De grond bestaat uit vruchtbare klei en zo ver het oog reikt zijn de weilanden bevolkt met schapen en lammeren. „Vroeger was hier eigenlijk alleen schapenhouderij", vertelt de heer Go- vers. „Tegenwoordig is er vrij veel rund vee, maar dat staat nu op stal". De heer Eelman, een vooraanstaande figuur in de Texelse schapenfokkerij, heeft de dieren, die nodig zijn voor de monsters, al opgehokt. Met het oog van de vakman zoekt de heer Govers er vijf uit en ontdoet ze elk van een haarlok. „Ziezo", zegt hij tevreden, „anderhalf ons hebben we binnen" Groot verschil. We kunnen niet vertrekken zonder de keurstapel van de heer Eelman te heb ben bekeken; mooie biede schapen met sterke poten. „Hoe is het met de sterfte onder de lammeren?" „Dit voorjaar zijn er op Texel 1900 a 2000 gestorven", antwoordt de heer Eel man. „Is dat niet ontzettend veel?" „Ja, het is meer dan normaal. Maar er sterven er altijd nog al wat. Vooral in een koud en nat voorjaar." „We gaan nu naar de duinboerderij", kondigt de heer Govers aan. De heer Eelman gaat mee als gids. Wij rijden dwars over het eiland en dan een heel eind de duinen in, die hier zeer breed en woest zijn. Zelfs een leek kan het verschil zien tussen de schapen, die we hier aantreffen en die we straks heb ben gezien. Deze zijn veel lichter van stuk, de wol is fijner, de vacht blauw grijs. Ze leven bijna ir natuurstaat, hun voedsel zoekend in de duinen. Nadat ze in een hok bijeengedreven zijn, verza melt de heer Govers zijn vijf vlokken wol en de blatende kudde herkrijgt haar vrij heid. Op de terugweg stoppen we even op het Bergje, voor het prachtige panora ma, dat het eiland van dit punt af biedt. Een uur later zien we, dobberend op het Marsdiep, de kust van het schapeneiland weer uit het gezicht verdwijnen. We zijn drie ons wol rijker. Misschien kan dat met zorg en vakmanschap uitgekozen plukje er iets toe bijdragen, de ziekteleer van het schaap weer wat vooruit te bren gen. (Parool). BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 8 Mei 1951 heeft besloten om de benodigde gelden be schikbaar te stellen voor het aanschaffen van een electrisch gedreven waterpomp ten behoeve van het schoolgebouw van de R. K. School voor gewoon lager on derwijs te Den Burg Texel, 10 Mei 1951. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, DE KONING. De Secretaris, BEEMSTERBOER. TEXEL 1, dat Maandaq kampioen werd in de Afdeling B 4e klasse K.N.V.B. Voorste rij: van links naar rechts: Kees Schermer, Harry du Porto. Henk Boon, Piet Stam, Piet Eelman, Piet Stoepker (die qisteren door Bob Bakker was vervanqen). Achterste rij: Wiin van Zeijlen, (qrensrechter), Gerrit Wilner, Herman Neijens, Bertus Heerschap, Wim Lanqeveld en Nico Veldstra. Zie verder tweede paqina. NICO GRAAFF maakt voor alle bewo ners van Texel, de 21ste Mei tot een gedenkwaardige dag. Op deze grote marktdag vindt U in de serre van HOTEL „TEXEL", een onge kende sortering van de allerbeste HEREN-STOFFEN. Hiervan kunt U ook een maatcostuum of maatconfectie laten maken. BELANGRIJKE VOORUITGANG OP HET GEBIED VAN DE EMELTEN- BESTRIJD1NG Verleden jaar hebben wij wederom- eens kunnen bemerken, op welke wijze de emelten schade kunnen toebrengen aan onze cultuurgewassen. Ook dit jaar verwacht men dat deze veelvraten onze gewassen zullen bedreigen. Emelten larven van de langpoot mug treft men het meest aan in wei land, bietenland en granen. Telkenjare wordt er schade gemeld aan jong gras land, haver, rogge, tarwe of bieten. Deze schade kan zelfs zo grcot zijn, dat her- inzaai nodig is, met het risico dat het tweede gewas eveneens wordt aangetast. Het is dan ook van groot belang de beschikking te hebben over een middel, waarmede deze vraatzuchtige elementen op afdoende wijze kunnen worden be streden. Tot nu toe waren we enkel aangewezen op een bekend en zeer gif tig arsenicum-middel t.w. Parijs Groen De afgelopen jaren hebben enkele on derzoekers getracht de emelten met HC H-middelen te bestrijden De resultaten hiervan waren weliswaar vrij gunstig, doch nog niet afdoende. Tijdens deze proefnemingen trad ech ter door haar bijzondere werking op de emelten een nieuw middel op de voor grond. Dit nieuwe middel, Hexa-melt, bleek in werking het oude middel Parijs Groen verre te overtreffen. Zowel in Brabant ais ook in de N.O.- polder hebben officiële instanties vast gesteld, dat de werking van dit nieuwe product op de proefvelden zeer effec tief was. Bij het onderzoek bleek meer malen, dat bij een Hexa-melt behande ling een viermaal zo groot aantal gedode emelten weid geteld als bij een Parijs- Groen-behandeling. Zelfs in gevallen, waar de temperatuur onverwacht te rugliep tot 3,5 graden C., regen en sneeuw het effect van Hexa-melt dreig de te verminderen, waren de resultaten uitstekend en bleef het middel een lan ge nawerking behouden. Het middel wordt toegepast als lokaas en wel in een hoeveelheid van 3 kg. op 25 kg verse zemelen. Met water aange mengd tot eer. rulle gemakkelijk strooi- bare massa wordt deze hoeveelheid ge lijkmatig over het veld uitgestrooid. Het tijdstip van strooien moet gekozen wor den op niet al te koude avonden. Naast het voordeel, dat de werking minder afhankelijk is van onvoorziene weersveranderingen heeft het middel tevens een andere bijzondere eigenschap. Waar bij gebruik van Parijs Groen maatregelen getroffen moeten worden om vergiftiging van koeien, paarden, varkens, kippen, ja zelfs kinderen te voorkomen, bij gebruik van Hexa-melt kan men dergelijke voorzorgsmaatrege len geheel achterwege laten. Met deze vinding heeft men op het gebied van de emcltenbestrijding een enorme vooruitgang verkregen. LAMMEREN MARKTEN Burgemeester en Wethouders van Texel maken het volgende bekend: De grote lammerenmarkten zullen dit jaar worden gehouden cp Maandagen 21 en 28 Mei, 4, 11, 18 en 25 Juni. De toelating tot deze markten geschiedt, bijzondere gevallen ungezonderd, alleen wanneer vooraf de nodige hokken zijn besproken. Daartoe zal de gelegenheid bestaan: a. ter gemeente-secretarie op alle werkdagen, uitgezondtrd marktdagen, van 9 tot 12,30 uur; b. op de marktdagen van 9 tot 13 uur aan de kiosk op of nabij het marktter rein, c. ten raadhuize des Zaterdagsavonds van 19 tot 20 uur. Verzocht wordt bij het bespreken van lammerenhokken met gepast geld te be talen. Aangiften na Zaterdagavond 20 uur ontvangen voor de markt van Maandag d a.v. worden niet meer ten uitvoer ge bracht. Aanvoer van de lammeren en het overige vee kan alleen geschieden tus sen 8 en 10 uur en alleen door de Park straat, met dien verstande, dat de Park straat niet anders bereikt kan worden dan door de ingang bij de Weverstraat. De aandacht wordt er nadrukkelijk op gevestigd, dat niet toegestaan is de lam meren te merken met teer. Texel, 28 April 1951 Burgemeester en Wethouders van Texel C. DE KONING. Burgemeester. P. BEEMSTERBOER, Secretaris.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1