Cfroen <2warLrJ~exeU in het harL, De lammeren waren minstens drie gulden goedkoper dan vorige week Onder de|pomp /TT\ Ende tweede markt in 1901 Texel's verdedigingsblok was prima Zondag komt B.K.C. naar Texel „Door het kopen op crediet, Verlaagt U zeker de prijzen niet" Bazar bracht ruim 11800 op Zij collecteerden met het orgel voor „Haak-In" Voor de kampioen geworden vereniging WOENSDAG 30 MEI 19S1 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6532 COURANT Uitgave N.V- v-h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 3,15 p. half jaar. Advertenties 8 ct. per rn.m. Ook op de tweede markt werden weer flinke prijzen voor de lammeren ge maakt. Tegen veler verwachting in, wa ren de prijzen echter minstens 3 gulden lager dan vorige week. Men moest al heel goeie dieren hebben als men ze voor f 65 aan de man bracht. De markt was wat stug. Het aantal kooplieden viel niet tegen, maar uit Friesland was de be langstelling niet zo groot als vorige week Met de Texelse lammeren hebben de kooplieden Vrijdag <n Leiden niet zul- ké beste zaïken gedaan, ze schijnen er niet gewonnen te hebben, aan de Noord hollandse en de Friese lammeren hadden ze daarentegen wel 'erdiend. De kwaliteit van de lammeren was zwaarder dan vorige week, maar slechts een heel enkel hok kwam boven de f70 Vorige week nam een veehouder zijn lammeren onverkocht mee naar de boer derij. Hij kon toen f 68 maar wilde ze daarvoor niet kwijt Thans heeft hij ze voor f 64 verkocht.Markten is een gooi, dunkt ons! De Friezen zochten vooral naar ooien, de Zuienaren rammen Voor de ooien en en rammen werd practisch dezelfde prijs betaald, maar als men een maandje ver der is, zullen de ooien waarschijnlijk wel duurder zijn. SANAPIRIN heeft een pijnuitdrijvende en opwekkende werking WITTE SCHOLEKSTER In Burger-Nieuwland broedt een bijna geheel witte scholekster. We zijn be nieuwd of de jongen ook in kleur zullen afwijken! Aan de Noodslachtplaats hangt een bordje met erop „Kadavers om de hoek!" Nou, wat zou dat? Wel, ik dacht, dat kadavers het hoekje al om waren! De aanvoer was ongeveer gelijk aan die van vorig jaar: nu waren er 2800, vo rig jaar 2750. De marktdag word door uitstekend weer begunstigd. De Texelse Courant van Donderdaq 30 Mei 1901 meldde Zoo groot als de aanvoer van lamme ren qisteren alhier ter markt was, was ze noq nimmer tevoren. Ondanks de marktmeester en zijn helpers als 't wa re met de ruimte woekerden en voor elk lam de strikt noodzakelijke ruimte was berekend m de hokken, moesten de hekken noq qeplaatst worden tot bij het postkantoor, terwijl ook in den Bin- nenburq voor het kerkhof, op het markt plein en rondom de Woaq geen plaatsje meer beschikbaar was. Dank zij de zoo uitstekend werkende hepalinq, dat de aanvoer uitsluitend door de Parkstraat moest geschieden, kon, ondanks die qroote aanvoer, alles zeer qereqeld plaats hebben en hadden, voor zover cns bekend, geene ongevallen er bij plaats. Moge het misschien meniq vee houder wel min of meer hebben ver veeld zoolanq te moeten wachten voor eindelijk het marktterrein te hebben be reikt, zonder die maatregelen van orde zou het ongetwijfeld noq langer hebben geduurd dan ruim 71/-; uur, zoolanq als door sommigen nu werd qewacht. Ge durende een deel van den morgen wa ren Waalderstraat, Steenenplaats, We verstraat en Warmoesstraat, benevens de Parkstraat gevuld met wachtende rijtuigen. Was de aanvoer kolossaal te noe men, over de prijzen die werden be steed, was men echter over 't algemeen minder goed tevredenDe markt te Lei den was, naar men beweerde. Vrijdag minder gunstig qeweest voor de koop lieden en als qevolg daarvan waren de prijzen alhier minder hoog. Gemiddeld kon echter nog worden qesomd voor lammeren f7,50 a f 12,50. De handel was gedurende het grootste deel van den morgen vlug te noemen en slechts zeer weinig lammeren bleven onverkocht. Aangevoerd werden 8545 lammeren. EMIGRATIE-VOORLICHTINGS AVOND Vrijdagavond organ.seert het Geweste lijk Arbeidsbureau in Hotel Texel een emigratie-voorlichtingsavond over alle landen. Met films. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. Strafschop bezorgde B.K.C. de overwinning Texel 1 heeft haar le promotiewed strijd niet kunnen winnen. Al waren we niet ontmoedigd door het niet verlenen van uitstel voor deze wedstrijd, omdat enkele spelers die voor hun eindexamen zaten niet konden meespelen, toch is wel gebleken, dat dit elftal de stootkracht miste en het spel als aanvalslinie vooral te zwak en doorzichtig bleek We zijn er van overtuigd, dat ze allen wel flink heb ben gewerkt, maar vandaag was onze kracht toch wel ons prima verdedigings blok, waarin Bertus een prachtpartij heeft gespeeld en bijna niet te passeren was. Ook Henk was inderdaad in top vorm en tal van aanvallen heeft hij on derbroken. Wim gaf Blok hoegenaamd geen kans terwijl Gerrit er al beter in kwam. Harry deed het in de halflmie heel goed en steunde dikwijls prima, maar Herman bleef de gehele wedstrijd onder de maat. In de voorhoede ontbrak meestentijds alle tactiek, Piet Stam heeft goede momenten gehad en ook Bob, die er na de rust wat beter in kwam. Hij moet echter zelf z'n kans durven benut ten. Piet Eelman had z'n dag niet en miste enkele opgelegde kansen. Dick ligt dat snelle tempo niet terwijl Henk wat te weinig in het spel betrokken werd. Voor de aanvang werd BKC gelukge wenst met het behaalde afdelingskampi oenschap en werden bloemen aangebo den. Onder leiding van een prima scheids rechter, bijgestaan door 2 neutrale grens rechters, wordt in snel tempo begonnen, volgt terreinverkennen en elkaar aftas ten en spoedig blijkt dat T. een moeilij ke taak zal hebben te vervullen, snel vol gen enige aanvallen en komt Bertus al in actie en het blijkt dat hij er best oog HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 30 Mei 5,01 en 5.55. 31 Mei 6,04 en 6,56. 1 Juni 7,01 en 7,42 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. op heeft. Al is dan B in het veld wat sterker, de T.-aanvallen zijn gevaarlijk en spoedig wordt een goede kans ge mist. Aan weerskanten hebben de ach terhoeden druk werk, maar de druk van B. is meestal sterker en het is een pracht het werk van Henk en z'n makkers te zien, en mochten ze eens gepasseerd zijn, dan verrichtte Bertus z'n safe's, dat een scoren haast niet mogelijk leek. Nog maals wordt een prachtkans gemist. Op het T-doel wordt een aantal corners ge nomen en afgeslagen. Het spel blijft op en neer golven met B iets in de meer derheid, maar met de ïust is het nog 0-0. Henk, die bij een aanval geblesseerd raakt, kan niet op volle kracht spelen, maar wat hij doet is nog meer dan 100 pet. Toch neemt B. spoedig de leiding uit 'n scrimmage voor ons doel waarbij de B- linksbuiten hard laag inschiet buiten Bertus' bereik: 1-0. Niet veel later is Blok doorgebroken, gaat alleen op Ber tus af. maar Gerrit vloert hem op onge oorloofde wijze, strafschop, welke wel door Bertus wordt aangeraakt maar toch nog in het doel verdwijnt: 2-0. T. geeft zich niet gewonnen, begint er beter op te strijken en warempel, een pass van rechts laat Piet lopen voor Piet Stam, die zwaar gehinderd bijzonder fraai inschiet: 2-1. Wel wordt er hard gewerkt aan beide kanten en onze hoop op de gelijkmaker blijft tot het einde, zelfs gaat nog een prima kans verloren, maar B. blijft met 2-1 winnaar. Er waren ongeveer 2000 bezoekers. A.s. Zondag kan de beslissing vallen als B zou winnen of gelijk spelen. Wint T echter, dan zal een beslissingswed strijd op neutraal terrein nodig zijn. Willen we nog mee blijven doen dan zal er gewonnen moeten worden, Dat kan maar dan in een snel tempo, doortastend en gedurfd en ieder in prima conditie. Maakt u gereed, Texel 1. Nu of nooit, zou uw devies kunnen zijn. Succes A-Texel A: 9-0, Succes welpen- Texel welpen: 1-6. ONGELUK MET BROMFIETS „Hij" en ,,Zij" zouden Zondagmiddag samen op een bromfiets naar de Dennen. ,,Zij" stuurde en hij mocht meerijden de wet staat zulks tegenwoordig weer toe. Op een grintrijk deel van de weg verloor het meisje echter de macht over het stuur en de bromfiets en zijn berij ders kwamen heel onzacht op de weg te recht. De jongelieden krabbelden met verscheidene schaaf- en snijwonden overeind HAANTJES MISHANDELD Tegen de heer J A. B Den Burg, eiste de procureur-generaal bij het. Amster damse Gerechtshof f 25 boete of 25 dagen omdat de man twee jonge haantjes had opgehangen. Twee scholieren uit Bloe- mendaal hadden van deze mishandeling aangifte gedaan. Er schijnen m deze streek wel meer mensen te zijn, die pluimvee op de bo vengemelde wijze doden. Dat is volstrekt niet nodig. Moet een kip worden gedood doe dit dan als volgt: men verdove het dier door het een flinke klap op de kop te geven door middel van een stuk hout. Daarna snijde men het bedwelmde dier de hals af en late men het met de kop naar beneden uitbloeden. De Cocksdorp. Vrijdag 25 en Zater dag 26 Mei werd een bazar gehouden voor het herstel van de kerk der N H Gemeente De Cocksdorp-Eierland in de garage van de heer F. Kikkert Nadat men de goederen had kunnen bezichtigen had om 2.30 uur de officiële opening plaats. Ons oog werd verlustigd door een zeer groot aantal textielgoede- ren van de meest uiteenlopende soort, benevens een groot acmtal werkstukken die zeer zeker noopten tot kopen of mee te dingen in de verloting of diverse ,.ba- zar-attracties". Al vóór 2 uur bleek er grote belangstelling voor deze bazar te bestaan. Het duurde dan ook maar kort, of de beschikbare ruimte was geheel be zet, vnl. door dames. In zijn openingswoord zei Ds. Soesan: ,,Het is mij een voorrecht u allen een welkom te mogen toeroepen Heel veel arbeid is gedaan voor het tot stand ko men van deze bazar en de verschillende goederen mogen gezien worden Mijn hartelijke dank aan allen die hieraan hebben medegewerkt. Er is mij uitdruk kelijk verzocht de opening zo kort moge lijk te maken, en ik raad u allen aan vlug en flink te kopen, doch vergeet ook de verschillende attracties niet. Hiermede epen ik dan de bazar en wens u een paar prettige dagen toe". Er was al direct een levendige handel in textiel, terwijl de jeugd een aanval deed op grabbelton, touwtrekken, enz Het bleef de gehele middag druk en toen om 5,30 tot 7 uur werd gc-sloten, gaf vooral de afdeling textiel een flinke opruiming te zien! Ook 's vands was het weer eivol en rond de attracties was het erg druk. Kof fie, thee en ranja vonden ook een goede aftrek, zodat ieder over het verloop van de eerste dag zeer tevreden kon zijn. Uitslag sjoelen voor de eerste dag Bak 1, le prijs de heer A. Boon Jzn., 2e de heer C. Zuidema 3c de heer J v. Benne- kom. Bak 2, le prijs mevr. I. Zuidema- Klinge, 2e .le heer F Kikker', 3e de heer C. Zuidema. Hoogste gooi eerste dag tie heer A. Boon Jzn. Muziek ter op'jiste- ring werd verzorgd door de heer G Buijs Ook de tweede dag zowel 's middags als 's avonds kenmerkte zich door een gezellige drukte Hoofdprijs schiettent, le dag B v. d Velde; 2e dag J v.d. Werve. Naam pop Kitty werd niet geraden. Ver kocht voor f 5,Naam poppenhuis „Huize Welkom", niet geraden, werd verkocht voor f7.Verloting 10 rol be hang no. 100 wit, de heer A Hapke Verloting ontbijtlaken 197 wit, de heer Jac. v. d. Kooij Gzn. Verloting kussen 421 rood. Ds Soesan. Verloting sprei oranje 185. Wie? kan worden afgehaald 2e prijs Jetty Robijn oranje 183, 3e prijs mevr. Kikkert-Neuteboom oranje 256 Raden erwten, juiste aantal 1949: le prijs mevr. Knol-Kikkert, 2e. de heer M. Boon Wzn., 3e de heer M. de Waard Prikplank: le prijs de heer J. v. Ben- nekom Sr. (mat), 2e mej. A. Waldus (kin dersprei), 3e mevr. G. Dootjes-v. Liere (kussen), 4e mw. wed. C v. Hert (kussen) Sjoelen: hoofdprijs A. Boon Jzn.,. hoofdprijs F. Kikkert. Het eindresultaat der gezamenlijke in komsten f 1824,94. Hopelijk zal mede ook hierdoor de kerk een beter aanzien krijgen. Iets dat zeker ons mooie dorp ten goede zal ko- Hierboven ziet u het orgel van de heer Tegelaar uit Delft, waarmee de vo rige week alle dorpen op Texel werden bezocht met het doel geld bijeen te col lecteren voor „Haak In"! Dat dit een prachtig resultaat heeft opgeleverd, weet u (f521,Naar men ons mee deelt hebben de heer en mevrouw Teqe- laar zich met hun orgel geheel belange loos voor de Haak-InActie beschikbaar MET TEXELSE KLEDERDRACHT IN AMSTERDAM Donderdag werd her eindbedrag, bij eenverzameld door de ..Haak In Actie", in het Concertgebouw te Amsterdam aan de voorzitter van het Koningin Wil- helminafonds overgedragen. U hebt de radio-uitzending waarschijnlijk wel be luisterd. U had maar even uw radio af te stemmen op de NCRV. Voor ons was dit niet zo gemakkelijk. Mej. Trijntje Stoepker en ondergetekende moesten hiervoor samen naar het Concertgebouw om daar in Texelse klederdracht Texel te vertegenwoordigen. Woensdagavond hadden we ieder een costuum en gratis toegangsbewijs in ons bezit. Het laatste kregen we zo maar m handen, maar voor het costuum hebben we heel wat moeten scharrelen, om het volledig bij elkaar te krijgen. Daarom was let ren pak van 't hart, dat het nu zo vei was en wij dus startklaar waren. Zo trokken wij Don derdag enthousiast naar Mokum 's Avonds namen we daai in het concert gebouw onze gereserveerde plaatsen in. Uit alle hoeken van Nedeiland was men in costuum verschenen. Zo /.aten wij met al die andere „afgevaardigden" cn het orkest met zangkoor op het podium. Een llonsant gezicht, al die klederdrachten, maar ook een machtig geuchl, dat gehele concertgebouw stampvol publiek. En wat was het leuk. die HilVersumse ..kabou tertjes" de zaal te zien binnenstoimen, ieder met een stok op de schouder, waar op een letter, tezamen vormend het woord „Haak In Actie", en hoe zij opge steld op het podium ieder hun paraplu- tje openden, en het eindbedrag voor het publiek zichtbaar werd Het ontlokte een daverende bijval, waaraan ook het orkest deelnam. Maar genoeg er van. U hebt zelf de gehele uitzending voor de radio kunnen beluisteren of in de krant kun nen lezen. En dan weet u ook, dal deze avond, hoewel offcieel de slotavond, niet bete kent, een streep onder de rekening. Want wil de kankerbestrijding doelmatig voortgang kunnen vinden, dan is ieder jaar een millioen no lig. Waarschijnlijk is er in dat grote eindbedrag ook een PREDIKBEURTEN. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Donderdag 8 uur Jonge Kerk-avond in „Ons Huis". Spreker: Ds. van Veen over Doopsgezinde Broederschap. WEEKBERICHT DER P.T.V. TEXEL Van 21 lot 26 Mei bedroeg de aanvoer 105,984 stuks. Aan do pluimveehouders wordt hiervoor uitgekeerd f 1,96 per kg. Vorig jaar bedroeg de aanvoer in boven genoemde periode 92,647 stuks. De kg.- prijs bedroeg toen f 1.05. TEXELSE MARKT Den Buig, 28 Mei 1951. Aangevoerd: 2800 lammeren f55-f70. 3 koe en f700 -f850. 10 Kapen f 130-1 150 38 biggen f 30-f 4530 n kalveitn f 40-165 TEXELAARS BLUSTEN TE DEN HELDER EEN „BINNENBKANJDE" De Brandweerploeg van Den Burg heeft bij de wedstrijden welke Zaterdag te Den Helder zijn gehouden de 7e plaats bezet. Geen slecht resultaat als we na gaan, dat er niet minder dan 14 corpsen in hun klasse (II) uitkwamen! Bij de tijdstand behaalde Texel de 5e plaats met een tijd van 3,424. Edam werd nr. 1 met 1,945 Bij tijd, straf punten en premie kwam Texel op 5,324, terwijl de beste prestaties voor Noordscharwoude was met 2,211. gesteld. Zij stelden niet alleen hun orgel beschikbaar maar collecteerden zelf ook ijverig meel De dames V.d. Kooy en Moor-Bruin, die u op de foto temidden van de heer en mevr. Tegelaar ziet verzochten ons ook van deze plaats de N.V. TESO te bedanken voor het qratis vervoer. Ook de andere collectrices, die zich zoveel moeite voor dit goede doel heken getroost, hartelijk dank! klein steentje van u bij Mocht dat niet het geval zijn, dan kunt u altijd nog uw bijdrage leveren. En anders doet u het nog maar eens een keei. Het gaat in de toekomst niet meer om het spoedig bij eenzamelen van een groot bedrag, maar wel om een geregelde steun. Ook hierin heeft Texel een taak. Als Texel ieder jaar bv. f 4000 zou afdragen, zou dat slechts komen op plm. f 0,40 per inwoner per jaar. Dat is f 0,10 per kwartaal. Kan dat een bezwaar zijn? Zo is er nog wel wat te organiseren. Natuurlijk zijn we ook enthousiast weer huiswaarts gekeerd. Op zo'n avond ge voel je de stimulans van de eendracht van ons Nederlandse volk, vertegen woordigd in al die klederdrachten, om samen zich in te zetten voor dit edele doel. bestrijding van de kanker. Tot slot nog een woord van dank aan die inwo ners van Texel, die ons geholpen hebben het costuum bij elkaar te krijgen. HENDRIK DE BOER De heer G. Dros, oud-penningmeester van S.V. Texel, nam het initiatief voor het bijeenbrengen van gelden ten behoe ve van een geschenk, dal men de S.V. Texel op Zondag 3 Juni a.s. in de pauze van de wedstrijd Texel-BKC wil aanbie den ter gelegenheid van het behaalde kampioenschap. Welk een geschenk? Dat blijft tot die dag een verrassing Wel kunnen wij u mededelen, dat het een zeer waardevol cadeau wordt, want het kost een behoor lijk bedrag! Maar. de SV Texel is een populaire vereniging en haar aan hang leeft zeer mee! De dames, die dezer dagen met lijsten zijn rondgeweest heb ben dan ook reeds een prachtig bedrag bijeen gekregen. Dat bedrag ligt al dicht bij de benodigde som, welke het (reeds gekochle) geschenk kost. Heeft u misschien nog een bijdrage voor het kampioenschap over? Wilt u dat dan Zondag even op liet terrein aan de met de lijst gewapende dames overhandi gen? Nog een klein bedrag en de zaak is Oké! Het geschenk voor onze SV is da* ook! SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester houdt Zaterdag 2 Juni a.s. geen spreekuur. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt heden, Woensdag 30 Mei weer zitting. Voor buiten Den Burg van half 2 tot half 3 en voor Den Burg van 3 tot 4 uur. DIERENBESCHERMING Wim Witte en Harry de Graaf hebben een Dierenbeschermingsclub opgericht. Hun club heet „De Meiel". Ze begonnen met twee leden en nu zijn er al 20! Har ry de Graaf is de voorzitter en Jan van Loon de secretaris. Ze hebben twee afde lingen gevormd, nl. /oor de leeftijd van 9-10 en van 6-8 jaar Wij hopen, dat alle jongens van Den Burg lid worden en zij evenveel daadwerkelijke dierenbescher mers zullen blijken te zijn Die zijn er nooit genoeg! Niet lang geleden hoorden wij in de buurt van onze woning jonge vogeltjes in een nestje piepen, maar op een dag zagen we hat nestje vernield aan de voet van de boom liggen en de jongen, waar zijn die gebleven? Door een of andere belhamel, gemenerik, gedood? Jongens, veel plezier met jullie club en beschermt alle (dikwijls weerloze!) die ren maar zoveel je kunt!

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1