Cjroen <2wartJ- Jexeh in het harL. Siem de Waal trekt en vertelt verder Als U iets gaat halen, Denk dan om betalen. «De Vrijheid van I exel s duinen en stranden «naa. WOENSDAG 20 JUNI 1951 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6538 COURANT Uitgave N.V- vh. Lange veld DeRooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 3,15 p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. 137 Kerkstraat, Pietermaritzburg, Natal. 14 Juni 1951. ....En zo hebben we weer afscheid genomen van Harrismith. ,,Mijn hele leven bestaat zo'n beetje uit afscheid nemen", denk ik wel eens als ik weer verder trek. Van de ene plaats naar de andere. En ik zal er nooit genoeg van krijgen. Als jongen zijnde, dacht ik altijd, dat journalist de oplossing zou zijn voor mijn trekkersbloed. Maar de pen werd de troffel en ik heb nimmer durven dro men, dat een troffel nog eens zulke gro te mogelijkheden zou bieden Tenminste in Transvaal, 90 km. van de zee. Helemaal juist is dii laatste niet, want we zitten nu in Naial, ongeveer 700 km ten Oosten van Pretoria. Ali heeft dit maal ook haar spullen gepakt en is een paar weken geleden aangekomen. Ons huis in Pretoria hebben we verhuurd en hier een huis gekocht. Het is een van die ouderwetse huizen, staat misschien al wel 50 jaar en heeft, temeer daar hier meer regen valt dan in Transvaal, prachtige schaduwrijke bomen, die het geheel een deftig, statig aanzien geven, geheel in overeenstemming met de def tige bewoners die het gekregen heeft. Het staat mooi centraal en er ligt on geveer twee bunder grond omheen. Ver der heeft de grond wat men noemt, flatrechlen. Dat betekent, dat men er een gebouw van meerdere verdiepingen op kan zetten en kun je het het best ver gelijken met een blok Hollandse wonin gen in de stad. Dit zijn wij dan ook van pian. We wil len die woningen verhuren (Melken, noemt men dat op Texel niet waar) van het geld rentenieren en dan twee keer per dag op onze klompen even kijken of er nog bekenden met de bus zijn mee gekomen. De grond en de klompen heb ben wij al. Ja. zo zitten wij dan vrij onvgj-wachl in Natal Een werk waar we naar in schreven, juist voor ik naar Holland ging en waar we niet al te veel op re kenden, bleek ons toch toegewezen te zijn en toen ik terugkwam na een inte ressante reis zei collega Graaf: ,,Je most er maar es effe gaan kieke" Het is het grootste werk dal we tot nu toe bouw den. F 650,000 en het moet in 15 maan den klaar zijn. Het Harrismith Politie Hoofdkwartier dat zo ongeveer een district beslaat van de grootte van Noordholland, is klaar en wordt volgende week door de minis ter geopend. Als wij met zo bescheiden waren, zouden we een uitknipsel uit de Afrikaanse pers opsturen dat luidt: ,,Hierdie poliesie stasie is die mooiste wat nog ooit in die Unie gebou is en die boumeesters, Graaf en de Waal, het dit nog binnen die caarvoor gestelde tijd oorhandig". Eigen roem stinkt, zal Ali wel zeggen, als ze het leest, maar ik vind het heer lijk! Natal is weer een heel andere wereld dan de Oranje Vrijstaat Het mag dan allemaal één land zijn, in feite is het dat niet. Natal is bijna geheel Engels spre kend in tegenstelling tot de Oranje Vrijstaat, waar het bijna uitsluitend Afrikaans is. De Vrijstaat heeft alleen maar „Boeren" in het parlement en Na- tal uitsluitend „Engelsen" Verder wo nen hier net zoveel Indiërs als blanken In de Vrijstaat mogen Indiërs helemaal niet komen Het klimaat is hier veel warmer en we wonen vlak bij Zoeloe- land, waar de Zoeloes nog 'n hun onge repte staat wonen Dan, een uurtje hier vandaan is de Vallei met de Duizend bergen De naam zegt al genoeg. Bana nen groeien in Natal bij de bunders en suikerriet beslaat er duizenden h. a. hoofdzakelijk langs de kust De Kaffers spreken weer een heel an dere taal en ik versta er nog niet één woord van. Ze zijn lang niet zo slim en misschien ook lang niet zo slecht als de meer beschaafde Kaffers in Johannes burg. Maar gewoonlijk als we verder trekken gaat onze Baasboy" mee. Die werkt al bij ons vanaf de tijd toen we voor eigen rekening begonnen en ver staat naast Piet en mijn Texels en Jaap HANDELSREGISTER In „Handelsregister" lezen wij in de rubriek wijzigingen G. B. J. Snik, Texel, Den Burg, Mo lenstraat 32. Bedrijf uitgebreid tot het brood-banketbakkersbedrijf. J W Paagman, Texel, Den Burg, Wit te Kruisweg 5. Bedrijf overgedragen aan B F. Paagman D. Zuurbier, Oudorp Herenweg 153. Filiaal gevestigd te Texel, Den Burg, Wilhelminalaan 5, waarin de kleinhan del in aardappelen groenten en fruit wordt uigeoefend. D. Kuip Czn Texel, Dorpsstraat, De Koog 177. Handelsnaam gewijzigd in Zuivelhandel „De Koog". en de rubriek „Opheffingen" meldt: Wed. J Vermeulen-Trap, Oosterend, Kerkplein 7, Rijwielbedrijf. Graafs Hollands (want vergeet niet, hij is een Helderse en dus geen eigen Tes- selaar) ook nog Engels en drie Kafferta- len, wat handig in komt. Wat de leveranties en zo betreft, le veranciers vind je overal, in het land, hoewel we bij voorkeur naar de kust gaan om hout te kopen. De stenen ko men hier gedeeltelijk uit de buurt, maar andere soorten reizen meer dan 600 km. Ja, afstanden! Ik voel me soms wel eens meer taxichauffeur dm „bouer". Zo re kende ik eens uit, wat ik in tien dagen aflegde enkel om de eerste materialen in handen te krijgen voor dit werk, en een paar andere dingen af te handelen. 3000 km. Dit komt gelukkig niet alle da gen voor. maar toch denk je niks, maar dan ook niks van een nachtje met de car door te rijden. Soms zijn de wegen best. soms kom je er tijdelijk niet door Voor al als het in de Vrijstaat geregend heeft. Zo reden Piet Hillen, Jaap Rijk en ik eens in de jonge morgen naar Harris mith en werd de weg zo glad op een ge deelte, dat de voormalige bewoners van Den Burg met opgestroopte broekspijpen moesten duwen om door de modder heen te komen. Maar we kwamen er, zij het dan ook met drie uur vertraging Er zijn echter reeds duizenden km uitste kend asfalt en als je die afstanden ver gelijkt met de dunne bevolking van het land dan besef je eerst goed hoe ontzet tend veel er in dit jonge land gedaan is. Ook wat grote gebouwen en wonin gen betreft. Het gebouw, waaraan wij nu zijn begonnen is 'n juweeltje wat ma terialen aangaat en je kunt goed zien, waar de centen zitten. Ja. Zuid Afrika is een rijk land en we hadden nooit aanne mer moeien worden, die nu eenmaal net als op Texel van hun verlies moeten leven. En zo bouwen we lustig verder in Na tal. „Wat doe je toch in 1ie vreemde rotzooi", zou mijn vader zeggen „Vreemd, zo'n prachtig land!" Met zulke prachige bergen, zulke naakte rot sen, zulke begroeide heuvels, zulke vruchtbare dalen. Zo'n gemengde bevol king, alle kleuren met alle soorten van zeden en gewoonten Vreemd zeker maar ook machtig interessant. Soms misschien een beetje ..Snaaks" ook. Zo waren we vorige week als enige blan ken bij een groot Indisch feest aanwezig. We waren ook in de tempel en Ali vond het wel een beetje vies om op haar blote voeten door al het bloed van de ge offerde hanen te moeten tuinen om er in te komen, want de schoenen moesten uit en de voelen eerst gewassen worden. De wasserij daarna was beter op zijn plaats Vreemd is het. Maar geweldig interes sant, dit land met zijn duizenden afwis selingen en zijn ontelbare kleuren in een prachtig klimaat, en bovenal de ganse dag met een stralende zon! Wat Kees de Waal Jr. moet worden7 Metse laar natuurlijk! SIEM DE WAAL. JIOORNDER SCHOLIEREN OP REIS De 5de, 6de en 7de klas van de o l school te Den Hoorn ïal morgen, 21 Ju ni, een reisje maken raar IJmuiden; de 2de, 3de en 4de klas zal volgende week Vrijdag, 29 Juni, een bezoek brengen aan Alkmaar, Bergen en omgeving en de eerste klas zal binnenkort een tocht ma ken over het eiland zelf Allemaal veel plezier en goed weer toegewenst DE MIJNEN ZIJN OPGERUIMD Een vol jaar lang heeft een detache ment, van de Mijnopruimingsdienst zich beijverd met het opsporen van mijnen langs de Texelse kust. Iedere dag trok ken zij cr vanuit hun logiesschip le Ou- deschild op uit. Ge kon de mannen iede re dag in de richting van het strand zien rijden, soms bij lage temperaturen! De mijnen moesten nu eenmaal opgeruimd Thans gaan zij het eiland van onze noorderburen zuiveren en zo heeft een sleepboot Zaterdagochtend het logies schip naar Vlieland getrokken, terwijl een landingsboot de auto's enz. over bracht. Mannen, cok op Vlieland good luck! SCIIRIKDRAADINSTALLATIE Van de zijde van de politie wordt er op gewezen dat schrikdraadinstallaties alleen mogen worden aangelegd door erkende installateurs, die voor die in stallatie een certificaat hebben afgege ven. Voorts moet ieder jaar vóór 1 Juni de installatie worden gekeurd, hetgeen we der door een erkend installateur moet geschieden. Ook hiervan wordt een be wijs afgegeven. Bovendien moeten op plaatsen, waar de draden van de openbare weg af aan geraakt kunnen worden, waarschu wingsborden worden aangebracht. Deze zijn in de handel verkrijgbaar. Op een en ander zal door de politie streng con trole worden uitgeoefend. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 20 Juni 9,41 en 10,15. 21 Juni 10,39 en 11,05. 22 Juni 11,34 en 11,50 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. KOE ZOOGT I.AMMEHEN Een koe van hoeve „Sint Marcus" zoogt twee moederloze lammeren. DE KLEREN MAKEN DE MAN! De (66) leden van enze brandweer corpsen krijgen dezer dag»n allemaal een gloednieuwe unifoimpe'. GESLAAGD A. J. Vlas, Groeneplaats. Den Burg. deed te Den Helder met gunstig gevolg examen voor het diploma 5-jarige HBS- B. TEXELSE MARKT Den Burg, 18 Juni 1951. Aangevoerd: 1500 lammeren f 50-f 70. 4 koeien f 650-f 800 7 pinken t 350-f 4 25. 44 big gen f 30-f 50 13 n. kalveren f 40-f 65. GROTE GEZELSCHAPPEN 130 Man personeel van Hendnng Pierson, Den Haag, zullen Zondag een bezoek aan Texel brengen Per TESO- bussen over het eiland en 's avonds met een extra boot terug. Diezelfde dag brengt de onderneming Lindbergh Touring 90 man naar Texel Ook dit gezelschap maakt per TESO- bussen een tocht over het eiland. 25-JARIG JUBILEUM De heer C H van Leersum herdenkt Donderdag 21 Juni de dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij brood- en banketbakkerij J H. Kikkert. Wever straat, Den Burg Hoeveel broden zou hij niet door zijn handen hebben laten gaan7 En hoeveel koekjes, taarten en gebakjes zal „Kees" niet hebben bezorgd voor allerlei heug lijke gebeurtenissen7 Want men mag dan zeggen: „Laat bloemen uw tolk zijn", een fijne taart is ook een attentie die op hoge prijs wordt gesteld' Wij wensen de jubilaris van harte ge luk met dit jubileum. MARKT Drie factoren beheersten de vijfde lammerenmarktde hooioogst, waardoor minder boeren de I.eidse en andere markten bezoeken, het feit, dat er niet te veel gras is en de onzekerheid ten aanzien van de wolprijs De handel was Maandag wel zeer stug en de prijzen 3- 4 gulden lager dan vorige week' Er waren 1500 dieren aangevoerd, vorig jaar 1600 en het had heel wal voeten in aarde eer die allemaal aan de man gebracht waren. Enkele hokjes gingen onverkocht huiswaarts. Om 2 uur werd de laatste koop op de Groeneplaats gesloten en wij zagen aan het gezicht van de boer, dal de prijs hem niet mee viel, maar hij verkocht toch, omdat je tenslotte niet kunt weten, wat ze vol gende week doen' Aan alles viel te mer ken. dat de kooplieden in Leiden verre van goede zaken hadden gedaan. De markt van Maandag jl zakte en er wérd daardoor door verschuilende veehouders vermarkt. 25 JAAR N.J.H. C. Op initiatief van de Nederlandse trek kers en treksters is op 29 April 1951 te Amsterdam het .Comité 25 jaar N.J.H.C.' opgericht met het doel gelden te verza melen voor de bouw van een nieuwe jeugdherberg, die ter gelegenheid van haar 25-jang bestaan namens de trek kers aan de Nederlandse Jeugdherberg Centrale aangeboden zal worden. Ne N.J.H.C viert haar 25-jarig bestaan op 29 April 1954 cn de jaren, die ons nog van deze herdenking scheiden, zal het „Comité 25 jaar N.J II.C." gebruiken om een aantal jubileumacties onder de Ne derlandse trekkers en de vrienden van het jeugdherbergwerk te organiseren. Zeer binnenkort stait het Comité met een originele wedstrijd onder de jongens en meisjes, die gedurende deze zomer de Ned. jeugdherbergen zullen bezoeken Bovendien worden er dit jaar aan de lei ders der vele schoolgroepen, die in hun vacantie of tijdens schoolwcrkweken van de jeugdherbergen gebruik maken, circu laires van het comité ter liand gesteld, waarin verschillende mogelijkheden ver meld staan, die lot het welslagen van de werkzaamheden van he* „comité 25 jaar N.J.H.C.' kunnen bijdragen. In de korte tijd van zijn bestaan mocht het comité reeds van vele kanten adhae- siebetuigingen met zijn doelstellingen ontvangen en wat belangrijker is, even eens daadwerkelijke hulp van de zijde der Nederlandse trekkerswereld, van het Nederlandse bedrijfsleven en van de ve le vrienden, die het jeugdherbergwerk in ons land telt. Dit geeft het comité het vertrouwen het doel een nieuwe jeugdherberg voor de Nederlandse en buitenlandse jeugd in 't voorjaar van 1954 verwezenlijkt te zien. Het secretariaat van het comité is ge vestigd Colombusplein 25 te Amsterdam- West en hel gironummei ten name van de „Penningmeester Canulé 25 jaar N J.H.C. Amsterdam" is 552500. VIJFDE N.D.S.M. ZOMERKAMP De Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij heeft blijkbaar zeer pret tige herinneringen aan het kamp. dat zij vorig jaar op Texel organiseerde, want Zaterdag a s komt wederom een groot aantal (120) jongens van de N.D S. M.-bednjfsschool rret 11 leiders naar Texel om er tot en met 30 Juni het vijfde NDSM-kamp te houden. De Mij heeft een leuk kampboekje laten drukken en daa uit blijkt, dat de jongens een kostelijke week wacht. Op de avond van de eerste dag al een bon te openingsavond en op 29 Juni een re vue. In die zeven dagen zullen de jonge lui zich op talloze wijzen kunnen amuse ren: voetballen, zwemmen, veldspelen, een boottocht per m ïrinevaartuig naar Den Helder een terreinloopwedstrijd in de duinen, en tot slot een denderend kampvuui De kampleiding schreef aan de adspi- rant-deelnemers: Welkom! Jeugdige N.D.S.M.-er en deelnemer aan het „Lustrum-zomerkamp", welkom op Texel, het natuur-reservaat bij uit nemendheid. Een week van genietingen en jolijt staat je te wachten, een week van gezonde ontspanning op het „Gou den Boltje". Ook voo»- jou is alles in ge reedheid gebracht om je te doen genie ten en te laten profiteren van de vrij heid van Texel's duinen en stranden. WTant zowel het „Staatsbosbeheer" als de „Vereniging tot behoud van Natuur monumenten in Nederland" hebben ook op Texel de beschermende hand uitge stoken om grote terreinen in hun oor spronkelijke natuurstaat te bewaren. Wij allen tezamen nemen daar nu tij delijk bezit van, beheren het zorgvuldig en laten het achter zoals wij het ont vangen hebben' „Veel mooi weer en prettige dagen"! De Kampleiding. Er is een speciaal hed gemaakt ter gelegenheid van het lustrumkamp 1951: WELVERZORGDE HANDEN in elk jaargetij Hamea-Gelei S.V. De Cocksdorp. SVC 1-Tex Boys 1 in de finale. Onder ideale weersomstandigheden werd Zondag jl de demi-finale gespeeld om de SVC-beker. Doordat Texel 2 en Boys 1 niet tijdig aan De Cocksdorp konden zijn, werd eerst SVC 1-De Koog 1 gespeeld. En om even over half twee wordt o.l.v. de heer Keijzer begonnen. K zit, zoals verwacht was, direct flink op de bal en bezorgt de S -achterhoede handen vol werk. Enkele corners leve ren echter mets voor K op. Langzaam werkt S. zich uit de K-stormloop, maar gevaarlijk wordt de S-voorhoede niet, zodat de rust met dubbelblank ingaat Na de rust gaat S. direct op het K- doel af. We krijgen enkele goede com binaties over links maar de schoten van het binnentrio gaan over of worden ge stopt door de K-doelman. Maar ver in de 2e helft moet hij toch zwichten als Ale onverwachts een lage schuiver tus sen backs en keeper schiet: 1-0 K. laat zijn verdedigende tactiek varen en valt nu snel aan om tegen le scoren; dit is hun echter noodlottig: de S-voorhoede krijgt gelegenheid te spelen en er vol gen nog 2 doelpunten, zodat het einde komt met een 3-0 overwinning voor S. Direct hierna Boys 1-Tcxel 2, dit is een mooie wedstrijd geworden, beide ploegen wogen tegen elkaar op met de Boys als geheel een beter op elkaar in gespeeld elftal Voor de rust maakte de snelle B-midvoor hel enige doelpunt van deze wedstrijd De heer Keijzer een woord van dank voor zijn perfecte leiding. Twee wed strijden achter elkaar was ook voor een scheidsrechter een zware opgaaf. Maar desondanks zijn beide wedstrijden spor tief gespeeld. In deze sfeer hopen wij over 2 weken ook de finaio tussen SVC 1- en Tex. Boys 1 te spelen. Kamplied Lustrumkamp 1951 (Op de wijs van het K.N.G.V.-lied). Komt N.D.S.M.'ers, de tijd is weer daar, dat wij gaan kamperen en trekken dit jaar naar Texel, het eiland, dat alles ons biedt, wat wij ook verlangen, wij zingen ons lied omdat wij blij zijn, te zwerven langs strand door bos en duinen van 't mooi Texel- land. Wij willen ook nu weer genieten elk uur, van zon en van zee en de vrije natuur. Dit Lustrumkamp moet, net als alle voorheen, weer slagen; wij wei ken er samen aan mee, dat ook deze week onvergetelijk wordt, want anders dan doen wij onszelf hier tekort. Wij bieden ieder de helpende hand en trachten samen te leggen de band, van vrede en vrienaschap, want dan kunnen wij ons hier weer vermaken, van veel zor gen vrij. J. TEMM1NGH. S.V. Texel We zijn het einde der voetbalwed strijden genaderd. Officieel is het geslo ten seizoen al ingetreden. Zaterdagmiddag speelden Welpen A- Tex. Boys adsp. B, hetgeen door de Welpen met 4-0 werd gewonnen. Er werd heel behoorlijk gespeeld. Dat houdt een goede belofte in vöor de toekomst. Dit werd een overwinning voor de C- tjes, die dan ook beter speelden, maar B. was met geheel compleet Om 12 uur speelde Texel A-Tex. Boys A (kamp Tex. afd.). Met 2-1 werd verloren. Wel nam T de leiding maar nog voor de rust maakten Tex. Boys gebruik van dekkingsfouten in de T-verdediging door beter en sneller doorzetten. Na de rust was het niet veel beter en ook nu waren de weinige T.B.-aanvallen ge vaarlijker, zodat ze spoedig de voor sprong nam. Wel probeerde ons elftal in te lopen, maar za* er geen kans in. Zelfs miste Krijn een penalty! Kees Moojen werd van het terrein gestuurd wegens onbehoorlijke uitlatingen, daar hoort hij wel meer van As Zondag gaan 3 Welpen-elftallen deelnemen aan het V/elpentournooi van de Alkmaarse Boys. Dat zal een feest worden, jongens! Maak je spullen goed in orde! Groep A III. Zij die 1 October 1950 nog geen 12 jaar waren: Foresters (Hei- lo), Flevo Middenmeer, KFC Koog a. d. Zaan, Texel A, halve competitie. Groep B I: Alkm Boys B KFC B Texel B en Alkmaar C. Groep C I: Zij die l Aug. 1950 geen 10 jaar waren. Alkm. Boys C, Beverwijk C. KW C. Texel C. Vrijdagavond speelde op ons terrein, dat na het maaien met de grasmachine er weer ideaal uitzag, een Texel comb - Militair elftal De Mok Het werd geen hoogstaande vertoning, maar door sommige .spelers werd er best gespeeld. Bert Jullens bv. maakte v/eer een solide indruk. Het elftal De Mok, wel alle spelers met een goed ge traind lichaam, maar niet een ploeg van voetballers, hard werken maar te wei nig techniek Bij T. was de achterhoede bijzonder gul in het weggeven van doel punten. Bert schoot in het eigen net. Jan de Beurs maakte er 2-1 van Na de rust scoorde Jan Dekker in prima stijl, de gelijkmaker in eigen doel. Piet Stam en Bob zorgden ieder voor een fraai doelpunt. Piet Vlaming liet Jan Rijk voor de derde maal vissen en het einde kwam met 5-3 voor Texel combinatie. Er werd sportief gespeeld en het is een goede oefening geweest,

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1