Cjroen 2warLr Jexels in het m I Bu Raadsvergadering rgerschaps- Bijeenkomst Duitse tankboot werd voorjaar 1944 door geallieerd vliegtuig gebombardeerd "V1 Wat de huid geneest, maakt de huid ook gezond-mooi. PUR0L doet beide. De heer Tiessen met pensioen ZATERDAG 23 JUNI 1951 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6539 COURANT Uitgave N.V- v h. Langeveld DeRooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg Texel - Posthui 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. Abonn. pr. f 3,15 p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. Vergadering van de Raad der ge meente Texel op Donderdag 28 Ju ni 1951, des namiddags 4 uur ten gemeentehuizc. Texel, 20 Juni 1951 De Burgemeester van Texel C. DE KONING. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelin gen. 3. Verlening van eervol ontslag aan de heer J. Tiessen als Directeur van ge meentewerken. 4. Verlening van eervol ontslag aan de heer K. Fielmich als hoofd der open bare lagere school te Oosterend. 6. Verlening van eervol ontslag aan de heer S. van der Vis als bestuurslid van de Sociale Dienst. 7. Benoeming van een bestuurslid van de Sociale Dienst in verband met het aan de heer S. v.d. Vis te verlenen eer vol ontslag. 8. Benoeming van 2 gemeente-arbei ders. 9. Benoeming van oen schrijver bij gemeentewerken 10. Benoeming van een vakonderwij zeres in de nuttige handwerken aan de school voor uitgebreid lager onderwijs te Den Burg. 11. Benoeming van een voorzitter en van 2 leden van de commissie van ad vies als bedoeld in artikel 14 van de bij raadsbesluit van 8 Mei 1951, no. XLII, tussen de gemeente en de „Vereniging Texel tot verwerking van uit nood ge slachte en gestorven dieren" aangegane overeenkomst in zake de exploitatie van de gemeentelijke verwerkingsin richting. 12. Verkoop van grond te Den Burg aan het Staatsbedrijf der PTT voor de bouw van een postkantoor. 13. Vaststelling van een besluit ex arti kel 23 der Lager-onderwijswet 1920 tot het uitbreiden van de openbare lagere school te Den Burg, alsmede tot het stichten van een bijbehorend gymnas tieklokaal. 14. Vaststelling van een besluit ex arti kel 23 der Lager-onderwijswet 1920 tot* het stichten van een nieuwe openbare lagere school te De Koog. 15. Behandeling van het advies van de commissie van onderzoek, ingesteld bij raadsbesluit van 8 Mei 1951, no. XL. 16. Verlening van machtiging aan Burgemeester en Wethouders ingevolge artikel 5 van het Wegenverkeersregle ment van de maatregelen als bedoeld in artikel 4 van dat reglement. 17. Beoordeling van de aanvrage van het bestuur van de school voor Christe lijk Volksonderwijs te Den Burg om het bij raadsbesluit van 29 November 1950, no. X, ingevolge artikel 72 der Lageronderwijswet 1920 toegestane cre- dieten te verhogen 18. Beoordeling van de aanvrage van het bestuur van de School voor Christe lijk Volksonderwijs te Den Burg om met toepassing van artikel 72 der Lager-on derwijswet 1920 gelden beschikbaar te stellen voor het aanleggen van centrale verwarming in zijn schoolgebouw. 19. Overdracht van grond en verle ning van een voorschot aan de Woning bouwvereniging „Texel" ten behoeve van de bouw van 12 woningen. 20. Vaststelling van de 11e en de 12e suppletoire begroting voor de dienst 1950. (Ingezonden mededeling) U presteert méér onder het genot van de geronde en verfrissende deea DORPSSTRAAT GEEN SPEELPLAATS De 4-jarige Wim de V., was Woens dagmiddag in de Dorpsstraat te De Koog zo in zijn spel verdiept, dat hij zonder op-of om te zien de rijweg overstak en daardoor de auto, bestuurd door dhr J.P.E., niet bemerkte. De bestuurder remde sterk af, zodat de wagen meteen tot stilstand kwam. Wim kwam met de schrik en een onbetekenend schramme tje vrij! De Dorpsstraat is voor kinderen een gevaarlijke speelplaats, vooral nu met de seizoendrukte het verkeer belangrijk is toegenomen. ZONDAGSDIENST DEN BURG. DOKTER VAN LOON BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL Geboren: Johan Peter zv Hendnkus J. Hillen en Valentine Tomarowska. Johan nes Albertus zv Adelbertus C. Peetoom en Catharina Ruis. Marijke Marianne dv Willem Backer en Evei.dina C. de Bruij- ne. Arie Peter zv Ane Koopman en Trijntje Boon. Ondertrouwd: Jacob Kok en Regiena J. Slegh. Cornells Kuiper en Francisca H. de Jong. Getrouwd: Jan Kuijper en Marretje Eelman. Willem Witte en Anna M. Rutten. Overleden: Jan Gerbrand Dros, 75 jaar Gevonden voorwerpen: glacé herenhandschoen, kinderschoen tje, vulpen, rozenkrans, zilveren kruisje, 1 gulden. Op Donderdag 28 Juni a.s., 's avonds 8 uur, zal in het park te Den Burg een openbare bijeenkomst worden gehou den, waarvoor door de Raad onzer ge meente zijn uitgenodigd alle Texelaars, die in 1928 zijn geboren en welke bij eenkomst ook door de gemeenteraad zelf zal worden bijgewoond. Bij deze gelegenheid zal aan de ge nodigden, die dit jaar de 23-jarige leef tijd (de kiesgerechtigde leeftijd) bereikt hebben of nog zullen bereiken, namens het gemeentebestuur het boekwerk Burgerschap en Burgerzin" worden uitgereikt. Door dit boekwerk v.il het gemeente bestuur zijn jonge burgers nader bren gen tot het besef van de nieuwe ver antwoordelijkheid van hei kiesgerech tigd burgerschap en het voorrecht dit burgerschap te bezitten, opdat men dit niet achteloos op zich zal nemen; het besturen van Nederland en ook van Texel is ons aller gezamenlijke taak! Dikwijls wordt gesproken over de mocratie; maar democratie is nog meer dan het recht om te kiezen en gekozen te worden. Het houdt ook in meeleven en medehandelen van allen. Ik spreek hierbij de wens uit, dat de Burgerschapsbijeenkomst ons als Ne derlanders en Texelaars dichter bij el kander zal kunnen brengen, ook voor het gezamenlijk dragen onzer verant woordelijke taak. Stellig hoop ik dan ook, dat niet al leen alle genodigden, maar ook vele andere belangstellenden zullen aan wezig zijn. Texel, 18 Juni 1951. De Burgemeester van Texel, DE KONING. FILMNIETJWS. ZONDER MEDELIJDEN Carla del Poggio en John Kitzmiller in het verbijsterende verhaal van een grote, maar noodlottige liefde in het door de oorlog ontredderde Italië Een neger ziet zich geconfronteerd met de ellende van een ongelukkig meisje en maakt zich nieuwe vijanden in een land, waar hij het grote geluk dacht te vin den. Een film, geladen met beklemmen de spanning. NARCIS DE DUIF Narcis de Duif, een ietwat sullige bakkersknecht, is precies het tegenover gestelde van zijn neef Robert, de schoenenwinkelier. Het lijkt dus, alsof neef Hippo vóór zijn dood de arme Nar cis nog even in het ootje heeft willen toen hij in zijn testament bepaalde, dat zijn vermogen, groot 10 millioen francs aan één van de beide neven zou worden toegewezen en wel aan degene, die er het eerst in zou slagen, piloot bij de luchtmacht te worden. Robert is ervan overtuigd, dat het met zijn relaties niet zo moeilijk zal zijn, spoedig een vlieg-brevet te krijgen, maar de arme Narcis heeft harde noten te kra ken. Niet alleen, dat hij een vrij groot gebrek aan intelligentie heeft en dat hij „rechts" niet van „links' kan onderschei den, maar bovendien verliest hij zijn hart nog aan Rosine. het mooie dochtertje van de sergeant-majoor. Onze helden beleven de dolste dingen. Narcis wordt na 'n enorm geslaagde de monstratie met een nieuw type vlieg tuig door zijn enthousiaste chef tot chef piloot gebombardeerd. Als u zich bijzonder amuseren wilt, moet ge deze film oeslist gaan zien! Buitenlands Nieuws. O.a. Moderne Nederlandse legertruck. Paus Pius X zalig verklaard. Nederland se matrozen voor de N.-Atlantische vloot. De Poolvlucht van Captain Blair. Reis om de wereld in 30 dagen per K.L. M.-er Edam. Neerlands Nieuw9. O.a.: H.M's torpedobootjager „Evert- sen" terug in Den Helder. Internationale Athletiekwedstrijden in het Olympisch Stadion. Koningin Juliana bezoekt Jeugddag op het eiland van Brienen- oord. De voetbalwedstrijd Nederland- Noorwegen te Rotterdam. ANJERCOLLECTE 1951 Op 29 en 30 Juni wordt ook op Texel de Anjercollecte gehouden, waarvan de opbrengst wordt besteed voor volksont wikkeling en jeugdzorg. In N.-Holland werd in 1950 een bedrag van f 28,378, aan subsidies verstrekt, o.a. voor bouw van een clubhuis te Bloemendaal, van een verenigingsgebouw op Marken en van een muzieknis te Oosterend, verder bedragen ten behoeve van afd. Schagen van het Ned. Jongelingsverbond op Ge- ref. grondslag, de R.K. Leesbibliotheek te Wervershoof, het Doopsgezind Zang koor te Haarlem, de Kleuterschool te Schoorl en de „Zaanse Molen" te Wor- merveer. Een blinde werd in de gelegen heid gesteld een brailleschrijfmachine aan te schaffen. Voor allerlei doeleinden wordt een beroep op het Anjerfonds gedaan; thans doet het Fonds opnieuw een beroep op allen, ook op alle Texelaars; helpe ie der daarom het werk van het Fonds steunen door het kopen van een foto van het Koninklijk gezin of een speldje! BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Texel vestigen er de aandacht op, dat het in gevolge het bepaalde m artikel 35 qua- ter der Algemene Politieverordening verboden is om in een gebouw of ge timmerte, of in enige andere inrichting, aan personen tegen vergoeding nacht verblijf te verschaffen, ongeacht of het verschaffen van nachtverblijf al dan niet plaats heeft »n een gemeubileerd beschikbaar gestelde ruimte en onge acht of dit al dan niet gepaard gaat met verlening van dienstbetoon. In het al gemeen vallen dus alle hotels, pensions, gemeubileerde huizen en dependances onder deze maatregel. Met net oog op het zomerseizoen behoren verzoeken om ontheffing spoedig te worden inge diend. Formulieren daartoe zijn koste loos verkrijgbaar ter secretarie en bij de verschillende VVV-kantoren. Texel, 18 Juni 1951. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, DE KONING. De Secretaris, BEEMSTERBOER. S.V. De Cocksdorp. Morgen speelt hei 2e om 2,30 tegen De Koog 2 om de SVC-medaille. Zijn we op tijd aanwezig? Terreindienst M. Boon Jzn H. de Waaid en C. Nota Herinnering aan tweede wereldoorlog In de buurt van de Eierlandse Gronden, plm. 4 km. uit de kust, ligt het wrak van een groot schip, een Duitse tankboot, die in 1944 door een geallieer de vliegtuigbom getroffen werd. Vorige week Zaterdag heeft oe Joan Hodshon bij gelegenheid van een oefentocht hetwrak nog eens van heel dichtbij beke ken en toen is deze foto gemaakt. INGEKOMEN PERSONEN Wilhelmina M. Moorman v Zeeland N.B., Udenseweg 27 n. E 147 Dieuwer- tje van Waardenburg v. Den Helder, Gasstr. 7 n. Den Hoorn 58. Jan van Veen v. Den Helder Ooievaarstr. 105b n. Groeneplaats 14. Jacob Mooy v. As sendelft, Dorpsstr. 37 n. W 77. Adrianus van Hout v. Arnhem, Groot Heidekamp n. H 131. Jacob Vlaming v. Velsen, Sluisplein 24 n. Peperstr. 42. Jannetje Visser v. Velsen, Alex Bellstr. 10 n Pe perstr. 42. SANAPIRIN keert pijnen, JL maakt fit en veerkrachtig VERTROKKEN PERSONEN. Louise A. du Bosc v. De Cocksdorp 61 n. R'dam, Molenvijver 36a. Meindert Bugel v. De Koog 105 n. Den Helder, Kijkduinlaan 16. Als de zon niet bruint, bruint Amilda Zonnebruin OPERETTE OP TEXEL De zang- en operettevereniging „Ons Genoegen" zal Zaterdag 14 Juli onder leiding van haar directeur de heer A. Krijgsman, beroepsmusicus, in samen werking met de VVV een uitvoering ge ven in het „Casino". Beschermheer van „Ons Genoegen" is Mr Rehorst, burgemeester van Den Hel der. Opgevoerd wordt de operette „Zon nekind" in vier bedrijven. Medewerking wordt verleend door een orkest van de overkant. De entree zal f 1,bedra gen. Het gezelschap van 60 personen, van wie 40 kinderen, zoekt een gebouwtje (schuur b.v.) waarin kan worden over nacht. Wie kan Ons Genoegen het grote genoegen doen door haar een geschikt gebouwtje ter beschikking te stellen? Als punt 3 op de Raadsagenda staat: Verlening van eervol ontslag aan de heer J Tiessen, Directeur van Gemeen tewerken Dit ontslag is door de heer Tiessen aangevraagd m verband met de pensioengerechtigde leeftijd, welke hij in November hoopt Ie bereiken. De heer Tiessen heeft veel en goed werk verricht in het belang van de ge meente Texel Op 1 Augustus 1912 be gon de heer Tiessen zijn werkzaamhe den op Texel. Met hem kwam een be kwame figuur naar ons eiland Daarvan getuigt zijn werk. Bij gelegenheid van het 25-jarig ambtsjubileum van de heer Tiessen werd door wethouder wijlen de heer Vlaming o!a. gezegd: U werd op volger van de heer Anth. Dalmeijer, een man met practische blik, maar zonder theoretische opleiding. Andere tijden kwamen en de behoefte aan een tech nisch meer bekwaam ambtenaar werd meer en meer gevoeld Besloten werd de keuze niet op een Texelaar te laten vallen (De heer Tiessen is Texelaar ge wórden Red.), maar op iemand van elders, op de heer J. Tiessen en de keu ze is gebleken een goede te zijn geweest. Veel en goed werk is verricht in de ach ter ons liggende 25 jaar. Bij Oost moest een loswal worden gemaakt en al spoe dig werd de heer Tiessen tot water bouwkundige gepromoveerd. In 1915 werd de Zeevaartschool gebouwd, welk gebouw nog steeds geprezen wordt. (Thans is de Ulo in clit gebouw geves tigd). Meerdere scholen werden ge bouwd Wegens haar aanzien en doel matigheid worden ze door velen van el ders geroemd. U wist ook van oud nieuw te maken (Landbouwschool) en heeft in uw ontwerpen voor landarbei dersplaatsjes getoond, goede en goedko per projecten te kunnen maken Zeer veel heeft de wegenbouw van u ge vraagd De weg Haven-Den Burg was een belangrijk werk Gij had de moed, die in eigen beheer te laten aanleggen. Het resultaat was schitterend. Dage lijks genieten we er nog van. Door aan leg van fietspaden werd toegang ver schaft tot schitterende plekjes in onze mooie natuur. Ook bij de aanleg van geheel nieuwe wegen kwam uw kennis tot uiting". ZON. MAAN EN HOOG WATER De zon komt 23 Juni op om 4,18; on der om 9,07. Maan: 26 Juni L.K., 4 Juli N.M. Hoog water ter rede van Texel: 23 Juni en 0,29. 24 Juni 0,39 en 1.23. 25 Juni 1,29 en 2,14. 26 Juni 2,19 en 3,07. 27 Juni 3,08 en 3,59. 28 Juni 4,02 en 4,58. 29 Juni 5,06 en 6.00. DE RAADSAGENDA Aan de ons toegezonden prae-adviezen in verband met de op Donderdag 28 Ju ni a.s. te houden zitting van de Texelse Vroedschap ontlenen wij: Nieuw postkantoor. De Gemeente Texel is verzocht ten behoeve van de herbouw van het door oorlogsgeweld verwoeste postkantoor te Den Burg 644 m2 grond te verkopen aan het Staatsbedrijf der PTT. Zoals bekend zal het postkantoor weer aan de Parkstraat herrijzen, r.u op het terrein, dat door sloping van het Algemeen Weeshuis is vrijgekomen. De grond zal worden verkocht voor f 6440, dus een tientje de vierkante meter. Vier nieuwe lokalen, waaronder gymnastieklokaal De in 1950 gebouwde o.l. school te Den Burg bevat vijf leslokalen, doch het bouwplan vormde een onderdeel van een groter project, bestaande uit zeven •lokalen met een lokaal voor handenar beid en een gymnastieklokaal, aldus le zen wij in het ontwerpbesluit tot uit breiding van genoemde school „Reeds tijdens de bouw was te voorzien, dat zeer spoedig behoefte aan een zesde les lokaal zou ontstaan, doch van rijkswe ge uitgevaardigde richtlijnen beletten meer dan vijf leslokalen te bouwen. In verband met de groei van het aantal leerlingen is de behoefte aan een zesde lokaal dringend geworden. In Den Burg, aldus het ontwerp-besluit, bestaat een grote behoefte aan een gymnastieklo kaal. Het onderwijs in de lichamelijke oefening op de vijf scholen van Den Burg komt niet tot zijn recht, omdat het lokaal dat thans als gymnastieklokaal in gebruik is, niet geschikt is voor het gestelde doel. Dat lokaal is eigendom van het R.K. kerkbestuur en wordt van jaar tot jaar gehuurd, omdat het kerk bestuur andere plannen heeft met het betrokken gebouw. Voor de gymnastiek en sportbeoefening buiten schoolver band bestaat eveneens een grote be hoefte aan een goed gymlokaal. Men wil daarom thans het gehele, genoemde plan ineens voltooien, immers het af bouwen van het gehele project in één étappe is verreweg het voordeligst, om dat veel economischer en daardoor goedkoper kan worden gewerkt. Het 7de lokaal kan tijdelijk worden bestemd voor het onderbrengen van de leerlingen van het 7de en 8ste leerjaar, waarbij ten aanzien van de overige scholen centraliserend kan worden ge werkt. Blijkens de in Juli 1950 ontworpen kostenberamingen zal met de bouw van twee leslokalen en een lokaal voor han denarbeid plm. f 75000, gemoeid zijn; het gymlokaal komt op f51,000. Koger school dateert uit 1870. De Raad hoopt Donderdag voorts een besluit te nemen tot de bouw van een o.l. school te De Koog Het aantal leer lingen, aldus het ontwerp-besluit, is in 1946 zodanig toegenomen, dat grote be hoefte bestond aan een derde leslokaal. Daarin werd voorzien door een houten schuur als noodloka op te richten, maar dit lokaal voldoet in geen enkel opzicht aan de eisen De bestaande school dateert uit 18"?ü en verkeert in een slechte toestand. Te verwachten is, dat de Koog zich, als gevolg van het toerisme zal uitbreiden, zodat rekening moet worden gehouden met de omstan digheid dat in de toekomst behoefte aan een 4de lokaal zal ontstaan. Blijkens een in Juli 1950 ontwoipen raming zal de bouw op f 60.000 komen Voorts wordt nog opgemerkt, dat een perceel ge meentegrond zuidwestelijk van de Brink zich bij uitstek leent om aldaar de nieu we school te bouwen. Centraal verwarmd. De voordelen van een centrale ver warming zijn vele Niet alle scholen op ons eiland zijn zo'n installatie rijk en bij een „rookwind" zullen de leerlingen wel eens drukker kuchen dan gewoon lijk Het ligt dus voor de hand, dat in het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs te Den Burg met het oog op de uitbreiding van haar school met een vierde leslokaal, de wen selijkheid naar voren gekomen om de school centraal te gaan verwarmen. Het woord is (weer) aan de Raad. De instal latie kan tegelijk met de uitbreiding van het gebouw worden aangelegd Bij een vierklassige school zullen de kosten van aanleg en gebruik van een centrale verwarming niet duurder zijn dan de kosten van kachelverwarming, inbegrepen de uitgaven voor vernieu wingen en herstellingen. De centrale verwarming zal f 15,000 kosten. Voor 12 nieuwe woningen. Woningbouwvereniging „Texel" is voornemens 12 arbeiderswoningen te bouwen in „plan zuid te Den Burg. Zij heeft de gemeente Texel verzocht daar toe 3346 m2 grond aan haar in eigen dom over te dragen ad f 4,25 per m2. Totaal f 14220,50. Overdrachtskosten f711. Voorts heeft zij verzocht gelden beschikbaar te stellen voor de voorgeno men bouw dezer woningen en voor de genoemde grondaankoop. Grondkosten f 14931,50, bij ten hoogste 4 pet. rente en aflossing over 75 jaar, bouwkosten f 155,100, bij ten hoogste 4 pet. rente en aflossing over 50 jaar.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1