Cjrom <2warL-Jexels in het hart- Veertig jaar geleden had de eerste vliegdemonstratie op Texel plaats Mr D. Breebaart, voorz. Turnkring Holland's Noorderkwartier: „De turnsport is cle moeder aller sporten Zeer geslaagd festijn op Texel Jeugdrubriek Borgen geeft zorgen Een pracht tocht &cn l'va l oe ceinu cj c {c3ch „Statig steeg de groote vogel op" „Eenig mooi" was de algemene uitspraak 1 r pBMH- WOENSDAG 11 JULI 1951 TEXELSE 64e JAARGANG No. 6544 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 3,15 p. hall jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. TURNKRING Hollands Noorderkwar tier werd in 1905 opgericht. 45 Jaar ge leden. Sindsdien is er op de wereld wel zo het een en ander beurdveran derd. Toen onze ouders en de adspi- ranten kunnen wel spreken van groot ouders! hun stunts aan het rek, de hoogbrug en ringen uitvoerden, lag de wereld er kennelijk veel rustiger bij. Je had geen straaljagers, geen brom fietsen, geen haast je, rep je-sfeer. Waar nu bv. op de Groenepiats de mo torrijders hun vehikels starten of met krachtige remmen tot stilstand bren gen kwamen zon halve eeuw geleden de tilbury's in koninklijke vaart aanrij den. „Hij" en „zij" schreden deftig, maar bovenal kalm naar een der ho tels om een kopje koffie te nuttigen. Dat is allemaal veel anders geworden! Maar de turnsport heeft de plaats be houden, die zij een halve eeuw geleden innam. Zij is nog steeds de moeder aller sporten gebleven. Natuurlijk, de turn- pakjes zullen wel sterk aan de mode on derhevig geweest zijn, de rokjes zijn kort geworden, sierlijk, gracieus, men beschikt ook wel over andere toestellen, maar het doel, de lichamelijke opvoe ding is hetzelfde gebleven en nog altijd geldt: Een gezond lichaam, een gezon de geest. Daarom is het prachtig, dat de edele turnsport zoveel beoefenaars telt! In alle steden en dorpen vindt ge turn verenigingen, hier is het een kleine club, elders is de aanhang weer groter. Ook in de kop van onze provincie wo nen heel wat gymnasten. Dat hebben wij Zondag wel weer kunnen ontdekken toen vele honderden jongens en meisjes, dames en heren, door Den Burg mar cheerden en langs het Raadhuis voor de commissie van ontvangst, turnkring technische commissie en juryleden defi leerden. Fier was aller houding, krach tig en doelbewust hun gang. Onder hen was een groot aantal Texe laars, maar de meesten waren kort te voren met de boten naar het eiland ge komen. In de Ulo of de voormalige o.l. school in de Nieuwstraat hadden zij zich in hun sportieve costuumpjes gestoken en daarna hadden zij zich op de Wilhel- minalaan achter hun vaandel geschaard. Terwijl de groepen zich voor de mars wedstrijd opstelden vond ten raadhuize de officiële ontvangst plaats van de ver tegenwoordigers der 16 deelnemende verenigingen door de commissie van ontvangst. De muren van ons raads- zaaltje plegen neer te zien op Vroede Vaderen in het ornaat, dat de plechtig heid van de raadszittingen illustreert, maar nu zagen ze neer op diverse turn- pakjes. Burgemeester De Koning heette allen van harte welkom. Spreker zei: Om meer dan één reden was het voor het gemeentebestuur een prettige medede ling, dat u voornemens was hier weer een turndag te houden. Zakelijk gezien is zulks van belang t.o.v. Texel als toe ristenoord. Deze dag wordt langzamer hand een traditie en wij hopen, dat deze nog eens frequenter zal worden gehou den dan om de vijf jaar. De zakelij ke faotor is echter niet de belangrijkste: de turnsport is van groot belang voor het lichamelijk welbehagen, en zij gaat gepaard met een artistieke zin voor schoonheid en gratie. Deze sport dreigt overvleugeld te worden door andere takken van sport, waarin brute kracht prevaleert. Op Texel bestaat echter nog grote belangstelling voor de gym. Een stuwende kracht daarbij is de heer C. Mets. Intern is het nodig, dat een ver eniging propaganda maakt, maar op de ze wijze, dit massale, wordt de propa ganda ook zeer belangrijk gediend. Spreker wenste allen een zeer succes volle turndag toe. Hierop nam de voorzitter van de Turnkring, mr. D. Breebaart, het woord. Het was-voor de derde maal, aldus ver telde spreker, dat de Turnkring een in vasie op Texel pleegde. Wij prijzen ons bijzonder gelukkig, dat wij ook thans weer officieel worden ontvangen, steeds door een andere burgemeester! Alle bur gemeesters hebben steeds de grootst mo gelijke medewerking verleend. Het is prettig wanneer men de medewerking van de overheid heeft bij zijn streven. U heeft gezegd, dat het gevaar bestaat, dat de turnsport door andere brute kracht eisende takken van sport wordt over vleugeld, maar de gymnastiek zie ik niet als een tak van sport, maar als een li chamelijke opvoeding en als zodanig als de moeder der sporten. Spreker dankte hartelijk voor de me dewerking bij de voorbereiding onder vonden en voor de officiële ontvangst. Hierna begaf men zich naar het bor des om het défilé van de verenigingen gade te slaan. Dat is 'n prachtig geslaagd vertoon geworden. We schreven dat reeds. De turners begaven zich vervolgens naar het terrein van de SV Texel, waar in de morgenuren de jongens en meisjes reeds hun vaardigheid hadden gedemon streerd. Om 2 uur werd de sportmiddag door de heer mr. D. Breebaart geopend. Een kort openingswoord uiteraard, want het programma was wél voorzien. Wij zullen het niet tot in de finesses gaan beschrijven. Het programma werd zeer vlot afgewerkt. Er waren vrije oefenin gen, er werd op de hoogbrug gewerkt, aan de ringen, aan het rek. Met de bal len, de knotsen en zo voorts. Vooral het optreden van de keurcorpsen dames en heren dwong ieders bewondering af en zij mochten dan ook menig open doekje incasseren. Heel mooi, indrukwekkend, mogen wij wel zeggen, was ook de „show" van alle dames en meisjes, die onder leiding van de heer C. Mets vrije oefeningen demonstreerden. Hier volgen ae diverse uitslagen: Wedstrijden jongens: Sparta, Winkel le prijs 17 punten. S.S.S. Dindua, St.-Maartensbrug 3e prijs 13,5 p. Wedstrijden meisjes: DOKEV, Anna-Paulowna le prijs, 16,2 punten; le. Sportlust, Julianadorp 16.1 pt. le. Sparta, Winkel, 16,9 pt 2e. Olym- pia, Wienngerwaard 14,9 pt. 2e. SSS Dindua, St. Maartensbrug 14,8 pt. 2e. „Texel", Texel 14,2 pt. 3e. Oudesluis, Oudesluis 13,1 pt. UDI WIK, Dirkshorn 13,2 pt. 3e. Lycurgus, Schagen 13,8 pt. 3e. Wieringen, Wieringen 13,2 pt. 3e. Ons Genoegen, Schagerbrug 13,0 pt. Marswedstrijd: le. Sparta, Winkel 33,7 pt. 2e. DOKEV Anna-Paulowna 32,8 pt. 3e. Wieringen, Wieringen 30,6 pt 4e. Olympia, Wierin- gerwaard 29,0 pt. Wedstrijden heren: le, Sparta, Winkel 17,8 pt. le. „Texel" Texel 15,4 pt. 2e. Sportlust, Julianadorp 14,0 pt. 2e. SSS Dindua, St. Maartens brug 14,0 pt. 3e. Ons Genoegen, Schager brug 13,4 pt. Wedstrijden dames: le Wieringen, Wieringèn 16,4 pt. le SSS Dindua, St. Maartensbrug 15,9 pt. le. Sparta, Winkel 17.8 pt. le. D.O.S., Den Oever 15,5 pt. le DOKEV, Anna- Paulowna 17,6 pt. le. Olympia, Wierin- gerwaard 16,5 pt. 2e. Sportlust, Juliana dorp 14,9 pt. 2e. Hercuies-Hebe, Nieuwe- niedorp 14,4 pt. 2e. Oudesluis, Oude sluis 14,4 pt. 2e. „Texel", Texel 14,8 pt. 3e. Z.C.S., Burgerbrug 13,4 pt. 3e. Ons Genoegen, Schagerbrug 13,0 pt. 3e. UDI WIK, Dirkshorn 13,7 pt. „DE CENTEN ZITTEN VASTER" Zowel bij de rijwielstalling van de he ren Kikkert en Jellema als bij het Bad hotel, zowel bij de Parkeerplaats voor auto's -- tegenover het gebouwtje van de NZHRM en pal aan het strand staat duidelijk te lezen, dat wielrijders daar niet mogen fietsen. Een bord met rode rand en in het veld een fiets. Toch wor den deze borden door velen genegeerd. De een voelt zich aangetrokken door 't fietsen zonder te hoeven trappen, de ander ziet er een sport in om de „berg" opwaarts te overwinnen. We vroegen aan de politie, die juist een paar slachtoffers op de bon zette, of er niet heel veel bekeurd waren. Ge antwoord werd: „Er zijn lang niet zo veel overtreders als vorig jaar, je kunt hieraan wel merken, dat de centen vast zitten". Inmiddels constateren wij die het als ooggetuige dus wel weten kunnen dat er iedere dag nog heel wat jonge lui door het oog van de naald vliegen De politie kan hier niet van vroeg tot laat surveilleren, ze heeft meer te doen! En tenslotte: het verbod is niet uitge vaardigd om de fietsers een leuk spel letje te ontfutselen: 't gaat om de vei ligheid van henzelf en die van anderen. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 11 Juli 1,16 en 1.56. 12 Juli 2,01 en 2,42. 13 Juli 2,50 en 3.33. Aan net strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. i Nr. 133. COR GARRITSEN Cor viert vandaag, 11 Juli, zijn 8ste verjaardag. Hij logeert op „Hoeve Vi- anen" in Eierland. Hij woont in de Haar lemmermeer. Hij kan al goed melken en paardrijden, 't Bevalt hem hier bij oom en tante zo goed, dat hij niet meer naar de Meer terug wil. Veel plezier vandaag, Cor! „VIVE L' EMPEREUR" Onder auspiciën van onze VVV geeft de R.K. Toneelvereniging „Sint Jan" morgenavond een uitvoering in „Casi no". Voor het voetlicht wordt gebracht de dolle klucht „Vive 1' Empereur". Badgasten, deze klucht is al verschillen de malen op Texel met groot succes op- voerd en wij raden u dan ook aan Don derdagavond van de partij te zijn. Na af loop wacht u een gezellig bal. (Zie ook advertentie). Deze week kwam ik dan weer eens Op ons Gouden Boltje aan, Maar ik heb de reis eens anders Dan gebruikelijk gedaan. Met de „Texel 39" Ben ik van IJmuiden uit Met mijn kameraad vertrokken, Wat een pracht tocht op zo'n schuit! Biem van Piet en Piet van Aris, Aris, Theo, Piet van Piet, Stonden ons reeds op te wachten, Beter kon het toch al niet. 't Werd een móórdreis! net zolang tot Uw bescheiden rijmelaar Onderin een bakkie doen ging, Toen waren de rapen gaar. Of een wesp hem had gestoken. Zó snel vloog hij naar het dek Om de krabben te gaan voeren. Weg was eensklaps al zijn trek. Maar toen hij een poosje later Weer contact had met de wal, (Radiografisch met de Kaasstad) Voelde hij zich al weer „knal!" En zo kwam ik met mijn maat dan Op ons schapenlandje aan. Dat wij later op een bromfiets Helemaal zijn rond gegaan. Ha, wat is er nu toch mooier Dan zo rustig op een fiets Van het schone van ons eiland Te genieten, anders niets. Door de dennen en de duinen En het wijde polderland, Langs de tuunen en de zeedijk Was het feest, aan alle kant. O mijn onvergeet'lijk Texel Wat ben jij toch zeldzaam mooi! Met je dorpen en je velden In je midzomer se tooi. En al mag ik nu dan weg zijn, In mijn hart blijf ik je trouw. Rustig plekje in de golven, Altijd denk ik weer aan jou! HUIB DE RIJMELAAR. EETSERVIES GEWONNEN Het eetservies (f95!), uitgeloofd door de heer C. J. v. d. Kooi (Dros' Magazijn) is geWonnen door de heer Th. van Heer waarden, Warmoesstraat. Iedereen mocht ter gelegenheid van de heropening van Dros' Magazijn door de nieuwe eigenaar meeraden naar de tijd waarop een horloge was blijven stil staan. Deze tijd was 4 uur, 49 minuten en 45 seconden. De heer Van Heerwaar den raadde 6 uur 55 minuten en 45 sec. Oudeschild, 19 Juli 1901. Door de aankomst van elf plezierjachten, welke werden geëscorteerd door de sleepboot „Heemskerk" heerschte hier in de ha ven van Woensdag op Donderdag heel wat bedrijvigheid. Reeds Donderdag zeilden de vaartuigjes weer uit en koers ten naar Terschelling. Oudeschild, 19 Juli 1901. Evenals verleden jaar kost het weer grote moei te om de havenkom vrij te houden van drijfwier. Eenige personen zijn met een boot en netten werkzaam om het onwel kome zeeproduct zooveel mogelijk te verwijderen. Bij eenigszins druk ver keer, als het in- en uitvaren der vaartui gen bijna onophoudelijk geschiedt, is het een werk dat niet is vol te houden. Texel, 24 Juli 1901. Van de Zater dag alhier gehouden aanbesteding van de straatverlichting was de uitslag, dat het werk werd gegund. per lantaaran Den Burg, J. Vonk voor f 8,49 De Cocksdorp A. Sauerborn (dorp) voor f 9,45 A. Sauerborn (dijk) voor f 30, Den Hoorn, J. Kiljan voor f 7,75 De Waal, W. Duinkei voor f 8,94 Oosterend, L. Vonk voor f 6,47 Oudeschild (dorp) J. Burger voor f 8,80 (Slaman) voor f 13,50 Oudeschild, 23 Juli 1901. Met het maaien van zeegras, dat nu reeds geëin digd is, werd dit jaar veel minder ver diend dan verleden jaar. Toen mochten 1500 pakken gemaaid worden, tegen thans 1000 pakken. De reden daarvan is, dat van den ouden voorraad nog te veel onverkocht is gebleven. Aan de wier- maaiers werd voorlopig van het verdien de loon f 2,per pak uitbetaald. Oud en der dagen zat) zijn we nog lang niet. Toch is er we denken nu aan de luchtvaart, aan de vliegmachines sinds onze zeer prille jeugd enorm veel op het gebied van de aviatiek gebeurd. Wat heeft men geweldige vorderin gen gemaakt. Als zo'n kwart eeuw geleden een vliegtuig boven Texel ronkte, ging je met de handen aan je mond roepen: „Mag ik mee?!" Tegenwoordig is het vliegtuig al weer verdwenen eer je hem goed en wel gezien hebt. Een reuze sensatie was het toen een zekere piloot B. boven Den Burg allerlei stoute staal tjes met zijn kist uithaalde tot schrik ende trots van zijn ouders, die hier woonden. Eens stonden we als kinderen op een duintop en de piloot stuurde zijn toestel zo laag over onze hoofden, dat wij van angst ineenkrompen. Tegen woordig gaat het allemaal \eel te hard om nog kleine kinderen op een duin top bang te maken: ze zien je immers niet wegens de grote snelheid! ook, dat zoo weinigen gebruik maakten om op het vliegterrein te komen, doch velen in stede daarvan van de weg of het land gebruik maakten om het won der van de vliegkunst waar te nemen. Voor de commissie zal dat waarschijn lijk wel een nadelig saldo zijn, dat zij niet had verdiend, doch dat toch wel was te verwachten. Het is zeker een schrale troost voor de commissie dat zij de bewoners van Texel in de gelegen heid heeft gesteld het allernieuwste te zien, maar toch die troost zal wel de ver goeding moeten zijn voor de geldelijke verplichting waartoe zij zich verbonden. Dinsdagavond zou nog weder een vliegtocht worden gemaakt, naar den volke bij bekkenslag werd verkondigd; velen begaven zich daarom tegen acht uur naar het terrein, ook uit den om trek en van andere dorpen waren velen gekomen. De vliegtocht had echter geen succes: bij de laatstgehouden tocht had de vin een geduchte averij bekomen, zoodat het vliegtuig van een nieuwe vin was voorzien. Deze scheen evenwel niet machtig genoeg om de nodige kracht aan te brengen. De groote vogel ging vlug over het land, ooch van opstijgen was geen sprake. Tot tweemaal toe werd de proef herhaald, doch met hetzelfde gevolg Toen klonk het met luider stem me „Hij vliegt niet". De bezoekers na men het blijkbaar nogal kalmpjes op, maar toch, 't was zeer jammer op dezen mooien avond. Nu is 't afgeloopen". Nou ja, die demonstratie, want de vliegkunst kreeg men meer en meer on der de knie. Ons eiland kreeg zowaar in 1937 en eigen vliegveld. Jammer, dat het na de oorlog nog niet weer in gebruik is genomen. We hopen, dat de KLM haar binnenlandse lijnen weer spoedig opent en dan ook weer op Texel gaat vliegen. VROUWENVERENIGING OP TEXEL De leden van de vrouwenvereniging uit Haringhuizen, hebben het met hun uitstapje naar Texel wat het weer aan gaat, met bijzonder getroffen. Dat heeft echter aan de pret niets afgedaan. Op het eiland stond een autobus gereed, waarmee de dames het eiland hebben verkend onder deskundige leiding van de heer Westdorp. Per boot is men naar de Zandplaat ge varen om naar de robben te gaan kij ken. Door De Koog ging het toen ver der de dennenbossen in, naar de uitkijk toren „De Fonteinsnol", verder langs het bunkerdorp bij Den Hoorn en het Rus sische kerkhof naar Oudeschild. Om half acht arriveerde men weer in Haring huizen. „BROSSE" (1) DE GROTE MODE VOOR HEREN Er is 'n complete revolutie in het haar knippen voor heren op til. Nadat voor de dames het kortgeknipte haar het over de gehele linie weer gewonnen heeft, blijkt thans naar het werk op kap- concoursen en de mededelingen uit de buitenlandse toonaangevende modecen tra te oordelen de heren aan de beurt. Zij zullen in de komende tijd een even redig aandeel van hun kuif onder 's kap pers schaar zien vallen. In Amerika en Frankrijk is de belangstelling voor het „brosse'-knippen zeer groot en deze in teresse is thans naar ons land overge- waaid. In plaats van het achteroverge kamde haar treedt thans de „coupe" en brosse", waarbij het bovenhaar tot op een lengte van ongeveer 4 cm. wordt afgeknipt, zodat het blijft „staan". Dit blijven „staan" van het haar wordt ook zoveel mogelijk doorgevoerd bij de scheidingkapsels. Ook daar zullen de haren de lengte van ongeveer 4 cm. nimmer mogen overschrijden. Onder de kappers is de „brosse"-mode met veel enthousiasme ontvangen, daar ze een welkome afwisseling vormt in de eentonigheid, waaronder de herenmode lijdt, aan de cliënten een sportief, intel ligent, mannelijk uiterlijk verschaft en bovendien de grootste technische vaar digheid vereist, aangezien het „brosse"- model geldt als het moeilijkste kappers model. Men koestert in kapperskringen de verwachting, dat de moeilijkheid van het „brosse"-knippen en de daartoe ver eiste zeer grote vakkennis de tarieven zal doen stijgen. (1) „brosse" borstel. VEERTIEN JAAR GELEDEN streek de burgemeester van Ameide met zijn zweefvliegtuigje op Texel neer; naast hem de jongste zweetvliegbrevethou- der van ons land. Wie loopt er nu noq de deur uit als hij of zij een vliegtuigmotor hoort? De sensatie eraan is ons volkomen vreemd. Ja, in de oorlog keken we vol belang stelling omhoog, als die eskaders bom menwerpers overkwamen. Maar dat was tenslotte weer heel iets anders. En we hielden ons hart vast als een vlieg tuig met een of meerdere defecte moto ren in de richting van de Noordzee vloog Neen, de vliegerij, de doodgewone vliegerij hoort er tegenwoordig bij. In wezen zien we tussen een in de wei gra zende koe en een vliegmachine'in het luchtruim geen verschil meer. En dan te bedenken, dat men veertig jaar geleden (Juli 1911) van heinde en ver (De Cocksdorp, Den Hoorn, De Koog, Oudeschild) naar Den Qurg stroomde om een vliegdemonstratie bij te wonen. Daarover moet u eens die ouwe Texel se Courant opslaan. Hier is het verslag uit 1911: „Ook Texel heeft kunnen profiteren van het zeldzame schouwspel, hoe de mensheid zich door de lucht beweegt. Op initiatief van eenige ingezetenen werd ook hier eene vliegdemonstratie voorbereid. Jammer genoeg deed het weer zich voor deze prestaties niet zoo gunstig kennen, de wind verijdelde menige voorgenomen vlucht" „Zaterdagavond had bij „Marico" aan de Waalderweg, de eerste vlieg tocht plaats door den aviateur Darioli; 't was een vlucht van nog geen vijf mi nuten, doch 't was voor hen, die zulks nimmer hadden gezien een indrukwek kend verschijnsel. Statig steeg de groo te vogel op, majestueus zweefde hij door het luchtruim, beschreef een grooten kring en daalde daarna weder op de zelfde plaats van waar hij was opgeste gen. EENIG MOOI, was de algemeene uitspraak van hen die deze vertoonin gen mochten zien, en men moet eerbied hebben voor de vindingrijkheid van 's menschen geest, die zulke dingen moge lijk maakt. Nu is gebleken, welke moei lijkheden nog te overwinnen zijn, is het ons duidelijk, dat de vliegkunst nog op de onderste sport van de ladder der vol making staat. Maandagavond werd weder een klei ne vlucht gemaakt, die niet minder be wondering wekte, bij de daling op de grond echter beliep het vliegtuig eenige averij. De commissie die in deze het initiatief nam was wel wat ontstemd dat de vlie- - - V f DIT IS EEN ZWEEFVLIEGTUIG MET MOTOR. Men noemde hem de vliegen de bakfiets, die ook in 1937 op Texel landde. gemers hunne vlucht door den sterken wind moesten uitstellen, en dat niet zo veel malen werd gevlogen als men zich had voorgesteld. Teleurgesteld was men

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1