Cjrocn "ZwarL-Jexeh in het harL, De o.l. school te Den Burg werd door hem tien jaar lang op bekwame wijze geleid En „Het Nut" verloor De heer Van der Kolk nam afscheid zijn voorzitter ,,'tWas een fijn daaagje!" Onder de pomp r „De Krim" wordt in de toekomst belangrijk broedterrein Een gezond lichaam, een gezonde geest ZATERDAG 14 JULI 1951 TEXELSE 64e JAARGANG No. 6545 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 3,15 p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. TIEN JAAR na zijn komst op Texel heeft de heer Chr. v. d. Kolk afscheid genomen als Hoofd van de openbare la gere school te Den Burg. Voor allen die hem kenden, zowel in onderwijzerskrin gen als (ver) daarbuiten, was zijn be sluit om elders het onderwijs te gaan dienen (St. Annaparochie) een grote ver rassing en men vond het erg jammer. De heer Van der Kolk was op ons eiland zeer gezien. Het lag dan ook voor de hand, dat in verband met zijn vertrek een buitenge wone ouderavond zou worden belegd. Op deze afscheidsavond, die met zich bracht een sfeer van oartir c'est mourir un peu niet alleen voor de familie Van der Kolk maar ook voor de anderen die bleven, waren ook de kinderen uit de 6e en 7e klas van de heer Van der Kolk aanwezig. Verder waren behalve de ou ders, aanwezig burgemeester en me vrouw De Koning, wethouder De Waard, de heer S. Bakker, h.d.s. te Oudeschild en opvolger van de heer Van der Kolk. De voorzitter van de Oudercommissie, de heer C. J. de Lugt sprak het schei dende schoolhoofd op hartelijke wijze toe. Daarna voerden resp. het woord burgemeester De Koning, de heer Broe- re, waarnemend hoofd der school en de heer S. Bakker, voorzitter van de afde ling Texel van de Nederlandse Onder wijzersvereniging. Allen getuigden in hun toespraak van de grote waardering voor het zeer vele werk, dat de heer Van der Kolk in het belang van het on derwijs heeft verricht. De kinderen zongen een toepasselijk lied, waarin zij „meesterhartelijk be dankten voor alles wat hij voor hen had gedaan. Ja, hij was een zeer geliefd school hoofd. Het was te begrijpen, dat de heer en mevrouw Van der Kolk niet zonder sou venir zouden vertrekken: de heer Van der Kolk werd met oen prima fototoe stel verrast, aangeboden door de ouders en het personeel, mevrouw Van der Kolk kreeg een fraaie koek schaal. De heer Van der Kolk sprak vervol gens het afscheidswoord. „Maar tot ziens", zei hij, „want met dit toestel hoop ik nog eens op het eiland terug te keren om er de mooie plekjes te foto graferen". De heer Van der Kolk vervulde hier o.a. ook de functie van voorzitter van het Nut, voor welke vereniging hij al tijd klaar stond, 't Zal .veer moeilijk zijn een hem evenarend opvolger te vinden! We wensen de familie Van der Kolk veel geluk in hun nieuw woonoord. De heer Van der Kolk heeft daar wat meer tijd voor zichzelf, want hier werd hij in wel zeer vele bestuursfuncties be trokken. ER ZIJN AL VEEL TENTEN In de duinen van Staatsbosbeheer staan al vele tenten. Ze variëren van de kleine sheltertjes tot alleigerieflijkste zomerwoninkjes toe. Bij de bouw daar van is niet alleen van tentendoek ge bruik gemaakt, maar er is ook nogal wat hout aan vertimmerd Voorts zijn de meesten van behoorlijke ramen voor zien. In de duinen slaan pompen, die prachtig water geven en de toiletten zien er goed onderhouden uit. Onze duinen zijn thans misschien wel op hun mooist. De helmbeplanting wisselt af door soms hoog opgeschoten struiken, ja hier is een grote rijkdom aan vegetatie. En overal hoort ge de kleine zangvogeltjes hun levenslust uitzingen. Soms komt hier een grote bruine kiekendief de om geving afspeuren om een vette muis te grijpen. Voor die knaap hebben de klei ne vogels veel respect en a's die koning der jacht op pad is, merk je een zekere spanning onder de kleine gevederde vrienden! De kampeerders zien dit alles met be wondering aan. De vele kampeerders, mogen we wel zeggen en na half Juli wordt het er nog veel „drukker!" Wij vertrokken des morgens om kwart voor zeven met de dienstbus en ~"~een aparte bus uit 't dorp. En we gingen met de boot van kwart voor acht naar Den Helder. Voor de haven moesten wij een poosje blijven wachten, omdat er een onderzeeboot naar buiten moest doch dit was niet zo heel erg want er voer een twaalftal sloepjachten van de marine. Toen we eindelijk op de ha ven stonden, moesten we ook daar nog een poosje wachten op de bus, want die wou niet lopen. Maar eindelijk gingen we dan toch. De 5e, 6e en 7e klas in een TESO-bus, terwijl de 3e en 4e klas met een bus van Van der Wijst gingen. Over Alkmaar gingen we langs de Zaan naar de Hem- brug. Hierover, gingen we door de bui tenwijken van Amsterdam naar Valken veen. Onderweg zagen we de Amster damse volkstuintjes en in de verte de to rens van het Muiderslot. Om 12 uur kwamen we in Valkenveen aan. Eerst gingen we eten, vlak bij de speeltuin. Hier kregen we een glas limonade van Meester. Na het eten gingen we zwem men in een zwembad waar het veel te ondiep was, zodat we er maar weer gauw uitgingen. Daarna gingen we met de scooters varen, dat waren kleine mo- 50 GROTE JACHTAKTEN Ter secretarie onzer gemeente is be gonnen met de uitreucing van de grote jachtakten voor het komende jachtsei zoen. Jk waren in" to laai 50 akten gereed gelegd. Wat een droogte teugeswoordig, je snakt naar een buitje voor het stof! Ja, de pomp is-ok al droog. De hoogste vier klassen van de o.l.s. te De Cocksdorp, zijn vorige week een dagje uit geweest. Hierbij vindt u het verslagje van een der kinderen uit de 5e klas, dat door de jury van vijf andere kinderen ah het beste werd gekwalificeerd torbootjes waar je niet zijn drieën in kon zitten. Er was ook een grote speel tuin en we zijn ook in het doolhof met de lachspiegels geweest. Daarna gingen we wee.' terug langs Bergen, waar we ook nog een half uur tje zijn geweest. Toen gingen we langs Petten naar Den Helder. Met de boot van half acht zijn we toen weer naar Texel gegaan. En om kwart over negen waren we weer thuis. ROVERS OP WIERINGER VISSERS SCHEEPJES Het aantal diefstallen van oude meta len neemt op Wieringen mot de dag toe, aldus de Wieringer Crt. Enerzijds ver lokken de hoge prijzen daarvan de van het begrip mijn en dijn verstoken indi viduen aan, anderzijds wordt het hen door opkopers gemakkelijk gemaakt. De dupe van deze duistere practijken zijn evenwel de mensen, die hun brood op eerlijke wijze trachten te verdienen. Zo vernamen wij uit Den Oever, dat uit de vissersscheepjes aldaar niet al leen waardevolle metalen ontvreemd worden, doch dat de onverlaten zelfs zo ver gegaan zijn om een buitenboord- kraan los te schroeven, zodat het scheep je gezonken was. Het is te wensen, dat de politie tijdig achter deze wandaden komt. TEXELAARS OPENDEN STOFFEER- DERIJ OP WIERINGEN Het heeft de Gebr. van den Berg te Slootdorp aan belangstelling niet ont broken, Zaterdagmiddag jl. bij de ope ning van hun zaak aan de Brink, aldus de Wieringer Courant. De op de ramen sierlijk geschilderde woorden „Stoffeerderij" meldden de nieuwe branche in het dorp, en velen namen een kijkje in de keurig opgestel de etalage, welke van oppervlakte niet groot moge zijn, doch welke door haar kunstige en royale etalering met bekle- dingstoffen van verschillende patronen en prijzen een keurige aanblik bood. De verschillende bloemstukken en het talrijk bezoek tot laat op de Zaterdag avond, bewees wel hoe zeer men de aan winst van deze middenstandszaak op prijs stelde. BOUWVERGUNNINGEN. Behoudens hogere goedkeuring heb ben B. en W. de volgende bouwvergun ningen verleend: C. Hin Pzn., Hoogte, verbouwing slaapkamer; D. Kuiper, Harkebuurt, bouw woonhuis aan de Brink te De Koog; G. Koorn, De Krim, verbouwing woonhuis. POLITIE RADIOBERICHT BEREIKTE SPOEDIG ZIJN DOEL Woensdagmiddag, na de nieuwsbe richten van het ANP kwam bij de poli tie radioberichten de oproep voor de op Texel kamperende heer H. om zich spoe dig naar huis te begeven, daar zijn moe der 'n ernstig ongeluk was overkomen. Weinige minuten later was de heer H. door Boswachter Schol gewaarschuwd. Voor half 2 was dit bericht-van vijf plaatsen uit aan de Boswachterij door gegeven. Boswachter Schol was 's avonds om half negen nog druk bezig met het ver strekken van kaarten voor het prachti ge broedgebied „De Muy". Maar einde lijk dan toch waren voorlopig de laatste toeristen weer vertrokken en had hij even gelegenheid voor een kort praatje over de lepelaars. Hij vertelde ons, dat het een redelijk goed broedseizoen is geweest. Ook was hij optimistisch ge stemd ten aanzien van de vogelstand in De Krim, het in opkomst zijnde broed gebied ten zuiden van De Cocksdorp. Daar broeden de laatste jaren eider- eenden, zeldzame vogels, zoals u weet. De eidereendenstand gaat nog steeds vooruit, zei hij. Daar zijn dit voorjaar vele jongen ter wereld gexomen. Ook de klutenstand gaat vooruit! Dat is ook van groot belang, want de kluut is niet zo dik gezaaid! We hebben het altijd een van de mooiste vogels van Texel ge noemd! Hun rank wit-zwart lijf, hun ho ge poten, hun lange snavel. Het is niet gewenst, dat de meeuwen hier ook voor uit gaan en daarom zijn hier gifeieren gelegd en de uitwerking daarvan is zeer gunstig geweest. De Krim belooft in de toekomst een belangrijk broedterrein te worden. Daar hebben ook vele andere soorten vogels domicili gekozen, vnl. strand- en weide vogels. Om de vogels enigermate te be schermen werden Dij de komst van het voorjaar bordjes rond de Krim ge plaatst, waarop te lezen stond, dat dat gebied niet mocht worden betreden, maar thans zijn die bordjes verdwenen: alle duinen zijn nu weer vrij, behalve broedplaats Westerduinen en de Muy Die gebieden eisen dit jaar tot eind Augustus nog hun bewaking, want er zijn nog vele jonge volgeltjes. S.V. Texel. Vorige week Woensdag werd de re vanchewedstrijd tegen de Mariniers ge speeld, een volledige revanche werd het niet, maar wel een aantrekkelijke wed strijd, die in een gelijxspel 2-2 eindigde. Woensdagavond had de derde ontmoe ting plaats, ook nu weer een vlot partij tje, waarbij wij dit keer aan het langste eind trokken (4-3). Over ne* vertoonde spel in beide wedstrijden kunnen wij niet anders dan tevreden zijn. Hoewel de tegenpartij toch gemiddeld sterker was dan onze tegenstanders in de competitie, was het positiekiezen vooral beter ver zorgd dan wij het in lange tijd gezien hebben. Het werkelijk uitstekende spel van Dick Huizinga op de middenvoor- plaats droeg hier niet weinig toe bij. Bob scoorde in beide wedstrijden samen 4 doelpunten, terwijl Dick en Jan Bos wijk, die de 2de wedstrijd als gast van de partij was er ieder één voor hun re kening namen. De gasten beschikten over verschillende uitstekende voetbal lers en toonden zich buitengewoon spor tieve tegenstanders. Maandagavond kwam de nieuwe jeugdcommissie, bestaande uit de heren D. Dapper, W. van Zeijlen, A. Stolk. J. Kiljan, D. Huizinga. J. Vlaming en B. Heerschap voor de eerste keer bijeen. Onderwerp van bespreking waren het jeugdsportkamp van le KNVB te Arn hem, de onderlinge adspirantencompeti- tie, de training. De besprekingen hadden een vlot verloop en tot resultaat, dat tot leiders voor Doetinchem aangewezen werden W. van Zeijlen, A. Stolk en B. Heerschap, met de onderlinge adspiran- ten-welpen competitie zal opnieuw ge start worden.De training is ingaande de volgende week, als volgt geregeld: Don derdag, aanvang 7 uur adspiranten, Vrij dag aanvang 6 uur welpen. Leiders: Donderdag: D. Dapper en B. Heerschap; Vrijdag W. van Zeijlen en J. Vlaming. Zaterdagmiddag begint de adsp.-wel- pen competitie. Om 3 uur wordt gespeeld A tegen B, om 4 uur C tegen D. Het gaat nu werkelijk om de punten, dus nu geen wegblijvers meer. Voor elftallen zie de bekende plaatsen. HIERBOVEN nog enkele opnamen van het grote turnfestijn, dat Zondag jl. te Den Burg door Turnkring Holland's Noorderkwartier werd gehouden en waaraan vele honderden gymnasten deelnamen. Boven: enige van de vele rijen dames en meisjes, die onder lei ding van de heer Mets een algemeen nummer vrije oefeningen keurig uit voerden. Links aan het rek de heer P. Schoorl, die juist bezig is met zijn reuze-zwaaiDe heer jb. Schrama, rechts, voorzitter van T.exels Fanfare corps, nam tijdens een grammofoonpla ten-intermezzo zijn zwaar instrument even van de schouder om uit te rus/en op het groene tapijt. ZONDAGSDIENST DEN BURG. DOKTER ELIAS. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 6 tot en met 12 Juli 1951 Geboren: Hiltje dv Willem Vlas en Alida Tuinder. Josef Geraróus zv Petrus A. Beers en Johanna Zoetelief. Anna Maria Adriana dv Regnerus J. Leber en Adriana A. Bruin. Ondertrouwd: Gene. Getrouwd: Jacobus de Ridder en Jets- ke Robijn. Overleden: Annaatje Platvoet, 78 jaar wed. van Willem Jongeboer. Gevonden voorwerpen: portemonnaie, 2 vulpennen, shawl, 2 rode zakdoeken, sleutel zakmes. INGEKOMEN PERSONEN Teuna Vink v. Den Haag Molenstr. 53 n. De Koog 163. Hendnka Cats v. Gro ningen, Noorderhaven 45a n. De Koog 155. Johannes F. Jonkergouw v. R'dam, Slag 15 n. Kogerstraat 13. VERTROKKEN PERSONEN. Aaltien van de Wetering v. Weverstr. 26 n. Apeldoorn, Ugcnelseweg 83. Chris- tiaan v.d. Kolk en gezin v Wilhelmina- laan 106 n. Het Bildt (F) St. Annapa rochie 570c. GYMNASTIEK AAN DE KOOG De sportdemonstratie, die de Gymnas tiekvereniging Texel Woensdagavond in De Koog hield, kan in alle opzichten ge slaagd genoemd worden. Het talrijke, uit badgasten en Texelaars Lestaande pu bliek heeft met genoegen de verrichtin gen der turnsters en turners gevolgd. Uit deze grote belangstelling blijkt wel, dat dergelijke avonden in De Koog in brede kring gewaardeerd worden. De prestaties der leden van de turn vereniging stonden in het algemeen op een zeer behoorlijk peil. Duidelijk bleek, dat de oefeningen goed weren voorbe- reeid. De algemene leiding berustte bij de heer Mooi. GIFTEN AFD. TEXEL VAN „HET WITTE KRUIS" Fam. B. Den Burg f 25,P. S., idem f 2,50; F. K. idem f 1.—; J. D idem f 1,50; R. K. idem f2,50; D. Z. idem f2,50; J. E. De Cocksdorp f2,50; L. L. idem f2,50; P. D. idem f 2,50; T. B. idem f 1,N. N. idem f 2,B. R. idem f 2,50; fam. D. Oost f2,50; N. N. Oosterend i 2,50; fam. V. idem f2,50; J. S. idem f I,fam. K. nabij Oosterend f 1,H. P Eierland f 0,50;C. S. idem f2,50; J. S. Zuidhaffel f2,50; J. B. Den Hoorn f5.S. L. id. f 1,—M. B. idem f2,50; B L idem f 2,50 S. T. P.H. Polder f2,50; C R. 't Noorden f 2,50; H. B. Oudeschild f2,50, G. H. na bij Den Burg f2,50; C. S nabij De Koog f 2,50; R. S. idem f2,50. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 14 Juli op om 4,35, onder om 8,56. Maan: 18 Juli V.M., 25 Juli L.K Hoog water ter rede van Texel: 14 Juli 3,46 en 4,37. 15 Juli 4,55 en 5,48. 16 Juli 6,14 en 7,00. 17 Juli 7,26 en 8,03. 18 Juli 8,37 en 9,01. 19 Juli 9,39 en 9,57. 20 Juli 10,36 en 10,47. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. RADARTOREN WORDT GESLOOPT Technici van het ïadiostation Koot wijk zijn thans bezig met het slopen van de radartoren, welke de Duitsers in de duinen achter Den Hoorn hadden ge bouwd. LUCERNE EN HET ENTEN MET BACTERIENCULTURES. Lucerne groeit het best op goed ont waterde klei löss en leemgronden, die voldoende lijk zijn aan koolzure kalk. Jonge zeepoldërs zijn dan wel in de eerste plaats te noemen, doch ook op an dere klei- en zavelgronden zijn beste gewassen te verbouwen. Men teelt lucerne onder dekvrucht; vlas is zeer geschikt en vrij zeker ook olievlas. Half April kan ook gezaaid worden als hoofdgewas zonder dek vrucht. Het gewas levert dan 2 sneden, wat ongeveer de helft is van een norma le jaaroogst. In dit geval moet in schoon land gezaaid worden. Ook in Juli, na vroeg gerooid pootgoed, karwij of erw ten, is de lucerne-zaai zeer goed moge lijk. Het volgend jaar heeft men dan een prachtig gewas. Kunstmatig gedroogd geeft een lucernegewas een opbrengst van 8 tot 13000 kg. per jaar, met een ruw eiwitgehalte van 16-24 pet. Aan zaaizaad wordt ongeveer 25 kg. per ha. gebruikt, hoogstens gaat men tot 30 kg. Men zaait ondiep op een rijen-af- stand van 20-25 cm., omstreeks half April of iets later. Waar speciaal op gewezen moet wor den is het enten van het zaad met knol letjesbacteriën, die bij lucerne behoren. Er moet steeds geënt gezaaid worden, zeker op grond, waar nog nimmer lucer ne is geteeld. Het enten is te zien als een veiligheidsmaatregel en kan van invloed zijn op de aanslag, de stand van het ge was, het aantal knolletjes aan de wor tels en het eiwitgehalte van het te oogsten product. Het enten van het zaad kost weinig aan entstof, ongeveer f 5 per ha. Deze kosten zijn zo gering, dat het niet ver antwoord geacht moet worden het zaad- of grondenten achterwege te laten. Aan zaadenten geven we de voorkeur. Entstof kan men bestellen 14 dagen vóór het zaaien bij het Bedrijf slaborato rium te Groningen. Gemakkelijker en handiger zijn de in blik verpakte, 6 maanden houdbare bac teriën van de Landbouwhogeschool Upp sala in Zweden. Deze bacteriën-cultures, die in busjes voor 1, V* en ha. ver krijgbaar zijn in de handel, werden in ons land op verschillende plaatsen reeds met groot succes toegepast. De bacte- riënstam voor lucerne van de Land bouwhogeschool te Uppsala bleek bij verschillende beproevingen een zeer ac tieve te zijn. De resultaten met deze bac teriën waren beter, dan die met cultu res van andere herkomst. Op de busjes is de datum van uiterste houdbaarheid aangegeven, zodat men ten alle tijde ze ker is met werkzaam materiaal te doen te hebben. Deze bactenëncultures kunt u bij de handelaar of uw organisatie be stellen. Ten zeerste wordt aangeraden het en ten niet te verwaarlozen van vlinder bloemigen in het algemeen.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1