Cjrocn Twaitsjexels in het harL, WRJG0- TESO vervoerde in Juni 32.412 passagiers De grote Sportdag nadert In dienst der mensheid Met IVOROL: elke tand een briliant! Groot vuurwerk op de verjaardag van Prinses Irene De werkzaamheden aan het Eierlandse Kanaal vorderen goed ZATERDAG 28 JULI 1951 TEXELSE 64e JAARGANG No. 6549 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 3,15 p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. „De vacantiespreiding heeft voor ons eiland weinig zin gehad", aldus de di recteur van de N.V TESO, toen wij in formeerden naar het - vervoer over de maand Juni. Toch wil die opmerking niet zeggen, dat de trek naar Texel niet groot is geweest, hetgeen uit onderstaan de met 1950 vergeleken cijfers moge blij ken: auto's 2174 (v.j. 2037), fietsen 9004 (v.j9669), personen 32,412 (v.j. 32.846). Zaterdag 14 Juli kwamen naar schat ting 3000 toeristen naar Texel en Zater dag 21 Juli j.l. bedroeg dit aantal 5556! Er werden toen 2373 rijwielen vervoerd en 117 auto's. De Dokter Wa- gemaker en de Marsdiep maakten zes NUTSKLEUTERSCHOOL TE DEN BURG Hedenmiddag om 2 uur geven de leer lingen van de Nutskleuterschool een uit voering in ,,De Oranjeboom" onder lei ding van Mevr. De Koning. De uitvoe ring wordt opgeluisterd door de heer L. Kuiper met zijn sprekende pop Bartje. Ook zal de poppenkast vertoond worden. Al met al belooft het een leuke middag te worden De entree bedraagt f 0,50 per persoon, voor kinderen f 0,25. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de bestuursleden, het personeel van de school en vanaf half twee aan de zaal. Sportnieuws SVC. Nu de grote sportdag nadert is er voor velen weer werk aan de winkel Ieder moet deze week doen wat van hem ver wacht wordt. In de vergadering van 9 Juli jl. is dooi het bestuur een beroep gedaan op de leden om de commissie ter zijde te staan. Enkele leden hebben daar gehoor aan gegeven. Maar meer dan 90 pet heeft dit niet gedaan. Dit komt niet uit, heren. Bij deze doe ik een laatste beroep op alle leden, helpt deze laatste week met vereende krachten opdat op 4 en 5 Augustus ons terrein er weer keurig uitziet. Dinsdagavond half acht allen met een hooihark op het terrein' Op de toegangskaarten voor de wed strijd EDO-VSV kunnen getrouwde le den en donateurs tot Vrijdagavond a s. reductie genieten Deze kaarten kunnen vanaf heden bij de bestuursleden afge haald worden, de prijs is voor man en vrouw één gulden plus belasting. Iedereen kent hét levenswerk van Pasteur, iedereen heeft gehoord van Florence Nightingale, Madame Curie, Ghandi. De namen van vele anderen zouden vervolgens genoemd kunnen worden. Zij gaven gehoor aan een grote roeping, een heilige taak. Zij stelden hun leven, met grote gaven gezegend, in dienst der wetenschap, in dienst der mensheid. Ge denkt aan de woorden: „Wie veel heeft, van dien zal veel gevraagd wor den". Ge denkt aan het verhaal van de talenten. Niet iedereen kan een grote taak verrichten, een prestatie leveren, waarover de wereld nog lang zal spre ken en die ons in het middelpunt van de belangstelling plaatst. En eigenlijk toch ook weer wél, want over het rond der aarde is bekend de gift van de weduwe: een penning, een onbetekenend bedrag je, zoudt ge zeggen! Zo kunnen we ons nergens van afma ken met te zeggen: „Van ons mag men niets verwachten, wij hebben al genoeg zorgen om eigen bestaan". Want altijd en overal kunnen wij onze energie inzet ten ten dienste van de mensheid. Wij denken thans aan de kankerbestrijding. Aan het prachtige werk ook van de Haak-in-Man en. aan de collecte die Zaterdag 11 Augustus op Texel zal wor den gehouden ten bate van de vereni ging „Koningin Wilhelminafonds", ter bevordering van de kankerbestrijding Die collecte kan alleen slagen als daar voor collectanten beschikbaar zijn We weten het wel, collecteren is heus niet zo'n bijzonder prettig baantje, maar het is noodzakelijk. Een hele dag met een collectebus sjouwen, we weten het, dat is nu niet bepaald boeiend, men zal waarschijnlijk liever een spannend boek lezen in een duinpan of tennissen op het strand, of stoeien in de branding, of motorracen over het (wijde) Texel. Welnu, men kan de collecte in teamver band regelen, zó dat een ieder niet lan ger dan een uur met de collectebus in zijn dorp hoeft rond te slepen. Wij hopen, dat Jong Texel één uurtje van zijn vacantie wil afstaan voor bo venstaand doel. Men kan zich aanmel den bij de contactpersoon van genoemde vereniging, de heer J. de Waal, p.a. Texelse Courant, Parkstraat, Den Burg. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 28 Juli op om 4,55; onder om 8,38. Maan: 2 Aug. N.M., 10 Augs. E.K Hoog water ter rede van Texel: 28 Juli 4,04 en 5,03. 29 Juli 5,19 en 6,18 30 Juli 6.37 en 7,23. 1 Aug. 8,40 en 8,49. 2 Aug. 9,21 en 9,27. 3 Aug. 9,58 en 10,01. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. retourvaarten, de Voorwaarts vijf en de Twee Gebroeders drie. Zondag 22 Juli werden vervoerd: 2404 personen, 1170 rijwielen en 81 auto's. Vandaag zal het aan de haven van Oudeschild wederom een drukte van be lang zijn. want ook de schoolvacanties zijn nu in volle gang. GESLAAGD Mej. G. K. Biersteker, „Wild West", De Cocksdorp, slaagde aan het Neder lands Talen Instituut te Rotterdam voor het examen Journaliste „UITSPANNING DOOR INSPANNING" De toneelvereniging UDI geeft Don derdag 2 Augustus a.s. een uitvoering in „De Oranjeboom". Voor het voetlicht wordt gebracht het blijspel „Mijn doch ter kiest een man". Er is bal na. HEEFT U ZICH REEDS GEMELD? Heeft u zich reeds gemeld voor de „Nieuwe Cursus Kraamverzorging' BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 20 tot en met 26 Juli 1951 Geboren: Annelies dv Adriaan P. Bak ker en Hendrina P Keijser Hendrikus P F. zv Gerhard P. v. d. Berg en Her- manna C. 'Boon. Frouwien M. dv Abra ham Wubbenhorst en Feitje Dekker. Robbert zv Wilhelm v. d. Bongard en Gerarda Steenhart. Adriana Th. dv Willem H. Bakker en Johanna M. van Heerwaarden Roelof zv Douwe Terp stra en Jannetje Maat. Ada C. dv Dirk Brans en Diderika M. Mantie Ondertrouwd: Dirk Beumkes en Cor nelia H. Haasnoot. Getrouwd: Hendrik Willemsen en Ca- tharina Slegtenhorst. Overleden: Gene. Gevonden voorwerpen: 1 beursje, 1 bril, 3 kindervestjes, 1 aimband, 2 broches, 1 bankbiljet, 1 zon nebril, 1 zomerpetje, 1 kinderschoentje met sokje. RIJDT U MEE? Morgenmiddag organiseert onze mo- organisatie van 't Witte Kruis? Kraam- A zorg Centrum Texel-Den Helder, Bree- torclub Texel een dorpenknobbelnt over waterstraat 70, Den Helder, tel. K 2230- 3596, verstrekt u gaarne alle gewenste inlichtingen. Alle meisjes van 20-40 jaar kunnen zich tot 4 Augustus aanmelden. BESTRIJDING RUNDER-T.B.C. Het bestuur van de vereniging Texel tot bestrijding van tbc onder het rund vee deelt ons mede, dat vanaf 1 Juli al le graskalveren, ook al zijn ze afkom stig van tbc-vrije bedrijven, te voren moeten worden onderzocht indien ze ten verkoop worden aangeboden. Graskalveren na 1 Juli aangekocht en die met gedekt zijn door een verklaring, waaruit blijkt, dat ze inderdaad voor de verkoop werden onderzocht worden aangemerkt als reageerders. Iedere vee houder, die graskalveren aan de Vaste- wal koopt zal hiermede rekening moeten houden wil zijn bedrijf wit blijven. ANNA MARIA MOLENAAR WON HET COSTUUM Het door de fa. Moerbeek, Parkstraat, heel Texel. Start om 3 uur aan de Waal- derweg te Den Burg. Hieraan kunnen deelnemen: automobilisten, motorrij ders, bromwielrijders en scooterrijders. Ook onze toeristen zijn van harte wel kom. Inschrijving om half drie. EEN GESLAAGDE AVOND VAN HET LEEUWARDER ACCORDEONORKEST De Cocksdorp. De garage van Reuvers was herschapen in een goede muziek- nis. Het podium was met verschillende vlaggen versierd. Wat dit orkest ons heeft geboden overtrof werkelijk onze verwachtingen. Hulde en dank aan het orkest m zijn ge heel, hulde voor mej. v. d. Molen en an deren voor hun unsiekende vertolking, en niet minder hulde voor de kranige di recteur, de heer Piet de Vries. Naar schatting hebben ongeveer 1000 perso nen aandachtig geluisterd naar het gc- bodene. Of de uitvoerenden zelf tevre den waren? Bijzonder! Verscheidene pleegouders hebben reeds hun gasten beschikbaar gestelde heren costuum als j uitgenodigd voor de Maskerade op 12 een der prijzen van de 'Letteractie voor het Texels Fanfarecorps is gewonnen door Anna Maria Molenaar, Nieuwstraat 31, Den Burg. Als je zo'n prachtige prijs wint, zul je zeker (weer) met muziek door het leven gaan! We menen te we ten, dat de vader en de broer van Anna lid zijn van het corps en zij zullen dus wel een extra (vrolijk) nummertje ge blazen hebben! Maar.... wat moet An na met een herencostuum beginnen7 Toen we een paar uur na de uitslag bij de fa. Moerbeek informeerden of de winnares misschien het herencostuum had willen ruilen deelde men ons mede, dat zij nog niet was komen opdagen. We veronderstelden, dat Anna nog met va der in conferentie was. December, hetgeen met graagte werd aangenomen. „We willen op De Cocks dorp nog graag eens terugkeren". En de Cocksdorpers zelf en de vele vreemde lingen zullen deze avond niet licht ver geten. Ook het bal', dat door enkelen uil het orkest werd verzorgd, slaagde uit stekend. Al spoedig zat er een goede stemming in. Zulke avonden moeten er meer komen op Durp! Ook de gasten stellen dit zeer op prijs. De garage van Reuvers leent zich hiervoor uitstekend en van de medewerking der burgers kan men verzekerd zijn. Dank ook aan de vele kinderen die zich voorbeeldig hebben gedragen en onder 't spelen al len aandachtig luisterden. Dit heeft de uitvoerenden ook getroffen. DE LAATSTE DAG! Vandaag is het de laatste dag van de collecte ten bate van het Militair Te huis. Draagt allen uw steentje bij opdat deze collecte een behoorlijk resultaat oplevert. U presteert méér onder het genot van de gezonde en verfrissende deèci „TEER!!!" Bij de entrée van een hotei te De Koog slaat met grote letters „Teer" en daar naast een nuttige wenk hoe men dat teer kwijtraakt. Veel teer ligt er niet op het Texelse strand, maar toch nog ruim voldoende om er duizenden tapijten mee te verontreinigen, wanneer men de teer aan schoenzool of blote voelen naar binnen smokkelt. De teer krijgt men met petroleum heel gemakkelijk opgelost. Makkelijker wellicht dan het vraag stuk hoe wij ons strand van teer gevrij waard krijgen! Dit spul schijnt langs de gehele kunst voor te komen en alle bad gasten en gastheren vragen zich af, hoe ze de strijd tegen dat ongewenste pro duct het beste kunnen aanbinden. Ons dunkt, dat de VVV Petten het goede wa pen heeft gevonden, ja, de VVV Petten heeft een radicaal einde gemaakt aan de teerverschnkking op het strand. Het strand was men zo n dikke laag teer en olie bedekt, dat de toekomst voor de badplaats Petten fataal dreigde te wor den. „Hierin moet verandering komen", zeiden de mannen van de VVV en zij lieten honderd meter strand omploegen! Het resultaat hiervan is, dat de badgas ten de teer niet meer behoeven te vre- Dus, geachte heer O aan de ploeg! staf, de hand Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Irene zal door de Vereniging voor Volksfeesten en Texelse Folklore een groot vuurwerk worden afgestoken op hel terrein achter „Huize Irene", *e Den Burg De entrée is zo laag mogelijk gesteld, nl. twee kwartjes per persoon, kinderen één kwartje. De eerste kanon- nade wordt afgeschoten om negen uur en vervolgens zullen de ene vonkenre gen en schitterende vuurgloed na de an dere volgen. Een groots vuurwerk met prachtige tableaux. Spel van bonte kleuren. Goud, rood, zacht rose, blauw, violet, purper de fraaiste effecten. Een avond vol verrassingen en prachti ge staaltjes van vuurwerkkunst. Draai ende schijven, her en der gierende ra ketten, fantastische fonteinen. In één woord: een vuurwerk, dat weer aller bewondering zal hebben. Na afloop kunnen danslustigen deel nemen aan het Oranjebal, dat zal wor den gehouden in „De Oranjeboom" en „Casino". Zie verder de adv. VIER MACHTIGE DRAGLINES van de aannemer G. van Herk uit Nieuwer- kerk aan de IJsel, slingeren onvermoeid hun zware bakken in het Kanaal van de polder Eierland, het grootste Kanaal van Texel: het begint in de uiterste Zuid-Oost hoek van de polder, bijna aan de voet van de Ruige Dijk. vormt niet alleen de Oostgrens van de polder Eierland, maar strekt zich ook nog uit over een grote lengte ten Moorden van De Cocksdorp, tot de plaats, waar eens het dappere poldertje ,,De Volharding" voor een overmachtige vijand zwichten moest Dit Kanaal is ruim 100 jaar oud. Het ontstond automatisch toen Eier land tot polderland promoveerde (1835), im mers waar een dijk wordt opgeworpen ont staat tevens een water loop. Zonder die wa- „«„v. terloop kan een Hol- .dan kunt u tevens e gr landse polder het nu <e"n9 ZIen ?oor he' zo'u,sl ""gevoerde eenmaal niet stellen.. nieuwe werk.... Bij De Cocksdorp ligt het gemaal, dat het water de Waddenzee in stuwt. Dai gemaal kan een massa water aan, maar dan moet de toevoer ook behoorlijk functionneren en daarom dient dit Kanaal om de zoveel jaar grondig onder han den genomen te worden. Voor dit grote karwei nu zijn de draglines naar Texel gekomen en op 19 Juli jl. hadden ze reeds de helft van de uit te voeren werk zaamheden er op zitten Ja, daar wordt flink aangepakt en de heer A. van Hoorn, opzichter van de polder Eierland bleek dan ook zeer tevreden te zijn over de vorderingen. „Ei moet ongeveer 7700 meter Kanaal worden verbeterd. Er zal plm. 80,000 kub. meter grond uit komen. De capaciteit van de draglines, vraagt u? Wel, vorige week is hier ruim 7000 m3. grond verzet, maar dat was dan ook een heel goeie week". Het werd tijd, dat dit Kanaal aange pakt werd, want het was reeds behoorlijk aan het dichtslibben. Dat kunt u goed be kijken, waar een deel is afgedamd en de bodem is droogge legd. En dan kunt tl tevens de g.ote ver betering zien door het zojuist uitgevoer de nieuwe werk, waarbij liet Kanaal eventjes tien meter in dc bodem wordt. Van 1923 tot 1925 heeft een baggermo len zijn krachten in het Kanaal be proefd. Ook dat knapte op, maar de machines die thans dunkt ons. Het werk slechts enkele ....Vier machtige draglines slingeren onvermoeid hun zware bakken in het Kanaal. ingeschakeld zijn, hebben heel wat meer in hun mars, wordt hoofdzakelijk door de machines uitgevoerd, men ziet er mannen-met-schoppen bij. Het gunstige weer werkt mee en zo zal de polder Eierland straks een prachtige waterloop rijk zijn. Ge moet dat Kanaal eens gaan bekijken. Vanaf de duiker bij „Bern krijgt ge een goede indruk van het voltooide gedeelte. Ge ziet aan de einder De Cocksdorp liggen. Breed is het Kanaal en het gemaal zal straks plezieriger wer ken dan ooit. „Draglines". Vertaald krijgt ge lijntrekkers, maar dat doen ze in figuurlijke zin volstrekt niet! Er wordt door de mannen hard gewerkt, met korte pauzes ter versterking van de inwendige mens. We waren er op 't middaguur. Precies om half één stapten i de machinisten uit hun cockpit en klok slag 1 begonnen de motoren weer te dreunen en de zware bakken sloegen weer met een smak neer in de blubberige grond. De meeuwen waren vlakbij talrijk verte genwoordigd. Ze vonden blijkbaar iets op de dichtgeslibde Kanaalbodem Maar de draglines rukten langzaam op en het terrein waar de vo gels voedselen slonk meer en meer.... Het (sensationele) ge rucht wilde, dat hier veel paling was ver schalkt, maar ons werd verzekerd, dat zulks sterk overdreven was, er was wel eens een enkel pa- linkie bemachtigd, maar het was werkelijk de moeite met waard. Liefhebbers van de ijssport zeiden. Van de winter wordt ie goed, wat een pracht van een baan krijgen we nu! Zo denkt een'ieder aan zijn voordelen. Maar de ingelanden van polder Eier land zijn wel het beste af! Onze medewerker op landbouwkundig geb ed, de heer C v Gr zou zeker opmerken, dat een der voorwaarden voor een goede oogst is een goed geregelde grondwaterstand. Op land, dat danig van het vocht te lijden heeft mag men geen beste oogst verwachten. Men moet die waterstand naar zijn hand te kunnen zetten. Daarin zal men straks ongetwijfeld kunnen sla gen wanneer het gehele plan is uitgevoerd. Wanneer die 80,000 m3 grond uit het Kanaal zijn gedregd. Ja, als dit straks is voltooid, is er voor de Eierlanders zeker alle aanleiding om te vlaggen' En men zal trots mogen zijn op deze prach- j tige waterloop. «i, - .Ge ziet aan de einder De Cocks dorp ligaen... (Deze foto is genomen vanaf de duiker bij „Bern", dus precies een kilometer van De Cocksdorp) UIT TEXEL Vanmorgen, aldus „Het Parool" een prentbriefkaart uit Texel ontvangen met volgende krabbeltje: dankbare Jor- daanjeugd van het Jan Ligtharthuis groet alle gevers en geefsters, die het mogelijk hebben gemaakt een week te kamperen op Texel. Hebben prachtig weer en genieten volop! BELGISCH BALLONNETJE AANGEKOMEN Op het strand bij De Koog werd door een gast van hoeve „Vredelust" een bal lonnetje gevonden, dat opgelaten was bij een grote ballonwedstrijd te Nieuw- poort, welke door de plaatselijke afde ling van het RoJe Kruis was georgani seerd.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1