Cjrocn 'ZwarL-J'exels in het harL, Een kleurige stoet trok door Den Burg Tirolers vergastten vele Texelaars en badgasten op prachtig concert Bijna 3400 bezoekers Motorrace te Oosterend Vliegtuig verongelukt op Vlieland Twee doden -LTL'T. Verfris uw mond en geniet van I de getonde, verhittende srsSTr Concurrentie op Vlieland - ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1951 ti ic TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6553 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 3,15 p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. m m m - f Jri r ,4a KI anl/ü Jan GEACHTE DAMES EN HEREN, als voorzitter van de „Wiltener Stadtmusik Innsbruck" begroet ik u allen hartelijk. Ik hoop, dat u niet alleen uw oren maar ook uw hart openzetten wilt voor de volkeren verbindende muziek!" aldus de heer Wagner-Wehrborn bij de opening van het concert door genoemd muziek gezelschap. Welnu, wij zijn er van overtuigd, dat de muziek allen bijzonder getroffen heeft. Een machtig corps met zijn 17 houtbla zers, 4 saxofonisten, 3 slagwerkers en 35 koperblazers. Onder leiding van de emi nente directeur Sepp Tanzer. Het was te voorzien, dat de belangstelling voor dit optreden zeer groot zou worden. En Woensdagavond trokken de Tirolers dan ook een record aantal bezoekers, nl. bij na 3400 man. („Vrij en Blij" trok in 1948 3300 bezoekers). „De VVV heeft op deze avond meer bereikt, dan zij in Straatsburg ooit zul len bereiken: de weg tot eenheid en sa menwerking is elkander ontmoeten, le ren kennen en begrijpen. Wij moeten sa men een grote eenheid vormen", aldus de heer Kappert, promotor van interna tionale muziekconcoursen. En hij ver volgde: „Oskamp, wat ben jij "toch een pracht kerel om dit wereldberoemde or kest naar Den Burg te halen. In Kerk- rade zal het aan het internationale con cours deelnemen. Daar komen 80 corp sen uit 15 landen bijeen. Er gaat iets ge boren worden. Zeker, er zullen vele, tot verschillende naties behorende vlaggen wapperen, maar van fanatisme kan geen sprake zijn als al die vlaggen beheerst worden door de Kruisbanier. Een waar achtige Vrede is slechts mogelijk door de Kruisbanier tot in Gods handen te dra gen. „Komt, reiken wij elkander de trouwe broederhand, wat wissel of ver ander, ons trouw verbond houdt stand". Met de Oostenrijkers hier in ons midden, vormen wij in harmonie één grote fa- milieschaar. Ik hoop het volgende jaar hier te kunnen komen met een corps uit Rusland, want de Vrede kan pas wor den bereikt als alle Volkeren elkaar ver staan". Allen waren getroffen door deze woor den. Allen weten het immers, dat de wereld slechts gelukkig en gezond, vrij en blij zal kunnen worden als er geen oorlogsgevaar meer dreigt. Als de vrede door alle volkeren met de daad wordt nagestreefd. ,Wij mogen wel zeggen, dat Texel een U.N.O -eiland is", aldus de omroeper van de NCRV, die het concert opnam voor een uitzending welke de volgende avond zou plaats vinden, „want alle nationaliteiten zijn op Texel verte genwoordigd: Engelsen, Zwitsers, Ame rikanen, Belgen en Oostenrijkers. Oos tenrijkers uit Innsbruck, de hoofdstad van. Tirol". De omroeper had de uitzending ge opend met een alleraardigste inleiding: „Hier is de schelp, de muziekkiosk in het dorpje Den Burg op het eiland Texel. Het podium van de schelp puilt uit. Mocht u nog eens schelpen zoeken en u vindt er eentje zoals deze, wel dan is het een bijzondere, want deze schelp bevat 65 muzikanten, gekleed in rode jasjes, met goud en groen bestipt, korte, zwarte leren broeken en hoeden met witte veren en witte kousen. En deze fleurig geklede Tirolers aan hun blin kende instrumenten, u begrijpt welk een kleurige combinatie dat is. Misschien geeft het openingsnummer de sfeer wel het beste weer: F r i e d e n sglocken" Ruim twee uur lang werd men op de mooiste muziek vergast. Daarna werden er Tiroler volksdansen gedemonstreerd cloor de dansgroep „Die Schlernhexsen" (Een Oostenrijkse bloem). Enig mooi. Deze dansen werden buitengewoon cor rect uitgevoerd. Zeldzaam was ook „Het duel". Deze feestavond is weer een pracht stunt van onze VVV. Het feest was om kwart voor acht begonnen met een op tocht door Den Burg. Het fanfarecorps opende de stoet. De leden van ons corps waren allen in witte overhemden gesto ken (met rode das), donker blauwe broe ken en keurige veldmutsen, met een dubbele gouden bies. De tocht ging dooi de voornaamste straten van Den Burg's centrum. Een talrijk publiek was op de been om maar niets van het kleurrijke schouwspel te missen. Marsmuziek weerklonk. Het was een machtig gezicht en een even machtig geluid. Enorm groot was de drukte in de Parkstraat toen de stoet het Park bin nenging. De politie zorgde uitstekend voor de afzetting. Twee leden der poli tie waren te paard. De directeur van de VVV, de heer Oskamp, opende de avond Dank zij de medewerking van de NCRV, de heer Hoek, de heer Kappert en de pleegouders was 't mogelijk de Wiltener Stdatmusik Innsbruck te kunnen piesenteren. Op verzoek van deze spreker zong het pu bliek met begeleiding van 't Texels Fan farecorps „Waar de blanke top der dui nen" en „Wij leven vrij, wij leven blij", waarna de voorzitter van het Tirolers corps het programma met een kort woord inleidde. Vermelden wij ook nog het optreden van de jodelaar Karl Stolz. Hij werd door een broer van de dirigent op de guitaar begeleid. Tenslotte vernamen we nog, dat een der Tirolers, de heer Wal ter Lagger, politie-inspecteur, een vol bloed Esperantist was. Het spreekt van zelf, dat hij tijdens zijn verblijf op ons eiland bij geestverwanten (Samideanoj) gelogeerd heeft. „De heer Kappert, pro beert het door de muziek, wij door de wereldhulptaal „Esperanto", aldus een .zij genoten daar met volle teugen. Texelse Esperantist. En hij doelde op de pogingen de wereld een voortdurende Vrede te verzekeren Woensdagmiddag maakten de Tirolers een tocht over Texel. Of juister: een run naar de zee. Zij genoten daar met volle teugen. Handbalnieuws G.D.S. Vanwege de vacantietijd zijn onze elf tallen de laatste weken niet meer com pleet en zullen we dus moeten roeien met de riemen die we hebben. Dat was Dinsdagavond ook het geval en dat zal Zaterdagavond ook moeten. Maar we la ten de moed niet zakken en gaan gewoon door, want Dinsdagavond ging het ook best. Door 5 adsp. bijgevuld heeft het 2e in een vriendschappelijke wedstrijd te gen Z.M. 2 met 2-1 gewonnen. Zaterdagavond worden alle leden en adspirnntc», met uitrusting, op 't Boys- veld verwacht. Om 7 uur spelen GDS 2 -DWO 2 en daarna (plm 8 uur) GDS 1- DWO 1. Komt allen op tijd en doe je best! .Zaterdag a.s. tachtig in de bocht Men verzoekt ons enige correctie te willen aanbrengen t a.v. ons bericht over de motorrace te Oosterend op Za terdag 18 Augustus. De organisatie be rust bij S.V. Ooslerend en Motorclub Texel, die haar volledige medewerking verleent. (Een Oosterender afdeling be staat er met!) De motorrijders kunnen aan alle nummers deelnemen, maar de sprong door de brandende hoepel wordt door slechts drie rijders verricht. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 11 Aug. op om 5,17, on der om 8,14. Maan: 17 Aug. V.M., 24 Aug. L.K. Hoog water ter rede van Texel: 11 Aug. 2,16 en 2,58. 12 Aug. 3,09 en 4,01 13 Aug. 4,26 en 5,28. 14 Aug. 6,06 en 6,50. 15 Aug. 7,30 en 7,52. 16 Aug. 8,32 en 8,49. 17 Aug. 9,26 en 9,38. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 30 Juli t.m. 4 Aug. 1951 2919 kg schol; 1366 kg tong; 361 kg tarbot; 239 kg schar; 18 kg bot; 11 kg kabeljauw, 211 kg poon; 75 kg wijting; 1184 kg makreel; 150 kg pieterman; 100 kg haai; 11 kg zalm; 71 kg ongesorteerd, 16491 kg vispuf; 5300 kg Garnalen; 129 kg kruikels; 2 kg rog. KRAAMVERZORGSTERS NODIG Kraamzorg Centrum Den Helder Texel (Het Witte Kruis) heeft niet veel succes geoogst met haar uitnodiging tot deelname aan de nieuwe cursus Kraam verzorgsters (leeftijdsgrens 20-40 jaar). Geboden wordt een goede sociale ver zorging, vergoeding tijdens de practische opleiding. Vanuit Texel (De Cocksdorp) werd tot nog toe slechts een cursist ge boekt. Vanwaar die schrale oogst? Texel met zijn weinige kantoren kan toch veel meer kraamverzorgsters voortbrengen? Het a antal bij „Kraamzorg Centrum" aangesloten kraamverzorgsters dient te worden uitgebreid. U kunt zich voor het inwinnen van alle gewenste inlichtingen wenden tot Breewaterstraat 70, Den Helder, tel. 3596. fTLMNIEUWS „STRAALJAGER ANTWOORDT NIET" Humphrey Bogart vervult een sympa thieke rol in de Warner Bros-film „Straaljager nr. 3 antwoordt niet", die grote spanning zal brengen in Texels Bioscoop Theater. Hij is als Matt Bren- man een kei van een test-piloot, die niet alleen zegeviert over de razendsnelle straaljagers van een hupermodern type, maar ook over het hart van de charman te Jo Holloway (Eleanor Parker). Span nend en suggestief zijn de scènes waar in Brenman de JA 3 en JA 4 door het luchtruim jaagt, en de film wordt zelfs sensationeel wanneer hij de nood-af- werpinrichting van de cockpit beproeft. Het is zeker de moeite waard deze eer ste film, waarin straaljagers een rol spelen, te gaan zien. „VROUWENGEVANGENIS" Op een filmfestival te Venetië werd aan Eleanor Parker de internationale prijs voor de beste vertolking van een vrouwelijke hoofdrol verleend. Dat was voor haar creatie als „Marie" in de War ner Bros-film, „Vrouwengevangenis", (Ingezonden mededeling) om op te knappen die men dit weekend in Texels Bioscoop Theater kan gaan zien Inderdaad heeft Eleanor Parker de diep-tragische fi guur van de hoofdrolpersoon op zeer sterke en soms beklemmende wijze ge stalte gegeven. Zij domineert in de film van de eerste tot de laatste scène, als een levende aanklacht tegen de toestanden in het gevangeniswezen der Ver. Sta ten. Een enkele maal verliest deze aan klacht aan overtuigingskracht, wanneer het scenario een melodramatisch karak ter krijgt. De regisseur (John Cromwell) wil dan te veel op het gemoed der toe schouwers werken, met als gevolg dat de ernstig bedoelde aanklacht zichzelf overschreeuwt. Objectiviteit en een overmaat van gevoel verdragen elkaar nu eenmaal niet. De behandeling van het probleem in deze film schiet in zo verre tekort in objectiviteit, dat het in hoofdzaak wordt gezien als het probleem van een goedhartig en fijngevoelig jong vrouwtje, dat door het lot binnen de wrede muren van de gevangenis is ge dreven. Wanneer men dat in aanmer king neemt, kan men slechts bewonde ring hebben voor de wijze, waarop dit onderdeel van een ingewikkeld vraag stuk is uitgewerkt. Neerlands Nieuws. Fanny Blankers-jCoen verovert 5 na tionale titels. Handboog-wedstrijd Ne- derland-België te Helmond. Koopvaar- dij-personeel oefent bij de Marine. Au toraces te Zandvoort om de grote prijs van Nederland. Hobby van een lucht- milhonnair. De 4-daagse afstandsmarsen te Nijmegen. Buitenlands Nieuws. Geertje Wielema wint de 100 meter rug te Parijs. Harriman onderhandelt te Teheran. In memoriam „Kronprinz Wil helm" en „Maarschalk Pétain". Koning Abdoellah vermoord. Eisenhower be trekt hoofdkwartier. De Tour de France 1951. WIELRIJDSTER DOOR AUTO GEGREPEN Dinsdagmiddag vond op de Kogerweg bij „Mon Repos" een aanrijding plaats tussen een motorrijder en de 7-jarige Marijke Viveen uit Amsterdam, die in pension Langeveld logeert. Het meisje wilde oversteken en werd door de har de wind met haar fiets tegen de motor rijder gedreven. Door omstanders werd ze naar de berm van de weg gedragen. Een op Texel logerende arts verleende eerste hulp. Het meisje bleek een sche- delbasisfractuur te hebben opgelopen. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 3 tot en met 9 Augustus 1951 Geboren: Agnes C M. dv Gerrit Gie- les en Catharina Witte Grietje dv Lou- rens Witte en Catharina M. A. Hoogen- bosch. Allegonda W. dv Ritske de Jong en Sabina Janasik. Lambertus A. zv Ja cob Huisman en Cornelia M. de Groen. Dieuwertje S. dv Hendrik W Stark en Christina K. Knol Ondertrouwd: Gene. Getrouwd: Willem Huijsman en Wil- lemke van der Meer. Hendrik Schrama en Mientje Taag. Dirk Beumkes en Cor nelia H. Haasnoot. Overleden: Ane J. Zutphen, 57 jaar. Gevonden voorwerpen: muntbiljet, gascape, damesbeursje, padvindersportemonnaie, 2 sleuteltjes van actetas, hoofddoek, uitlaat van bromfiets, damesvest, badhanddoek, vul pen. INGEKOMEN PERSONEN Jacoba G. de Boer v. A'dam, Korte Weslerdokstr. 4 hs n. W 47. Christina M. C. van Donselaar v. Driebergen, Eng- weg 5a n. Waalderstr. 20. Maximiliaan de Waal en echtg. v. Indonesië n. K 89. Jacobus van Kooten, v. Purmerend, Westdijk 1 n. Oudeschild 32. Adriaan A. J. van Tuijl v R'dam, Essenburgsingel 144 b n. Groeneplaats 11. Simon van Heerwaarden v. Grave, Hoofseweg 4 n. E 1. Johannes G. Thoma v Wieringen, Molgerdijk 10 n. Waalderstr. 47. ZONDAG: DE TEXELTOCHT VOOR ZWEMMERS „Het weer doet ons thans zulke mooie verwachtingen koesteren, dat wij het er op wagen, Zondag de jaarlijkse Texel-tocht te organiseten!" aldus de or ganisatoren van dit zwem-evenement. Verleden jaar kon de tocht geen door gang vinden, daar het weer niet gunstig genoeg was, aldus de Helderse Crt. On voorziene omstandigheden voorbehou den, zal thans op Zondag 12 Augustus worden gestart. Men gaat te water bij het clubgebouw der HZV „Het Mars diep" aan de Dijk, waar de deelnemers ook worden terug verwacht. Het tijd stip van vertrek werd in verband met het tij, vastgesteld op half negen. Dit vroege uur zal de zwemliefhebbers er ongetwijfeld niet van weerhouden, deel te nemen of te gaan kijken. Personen boven de 16 jaar kunnen de overtocht „wagen" De organisatoren be houden zich het recht voor, door hen ongeschikt geachte deelnemers, het star ten te verbieden. De zwemmers en zwemsters zullgn weer door diverse booljes worden be geleid. De tocht woidt in groepen ge maakt, zodat geen uit elkaar liggend veld wordt verkregen. Men kan zich voor deelneming opgeven tot en met Zaterdagmiddag half drie in het club gebouw aan de Dijk, legen betaling van f 1,per persoon. Verleent het weer geen medewerking dan wordt tijdig bekend gemaakt of deze zwemwedstrijd al dan niet door gang zal vinden. NADERING SCHOOL! VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Nadering school speelterrein of andere plaat» waar kinderen plegen over te steken Geeft op alle borden acht die In l'w belang zOn aangebracht Juichend rennen de kinderen de school uit, de vrijheid tegemoet. Wie denkt (op die leeftijd) aan gevaar? Ondoordacht hollen ze de rijweg op en daardoor kun nen ernstige ongelukken ontstaan. Op Texel liggen de meeste scholen aan drukke wegen en daarom zijn verschei dene van bovenstaande borden ge plaatst. Rijdt dus bij die borden extra voor zichtig spaart de jeugd! STREEFT ALLEN NAAR MINDER ONGEVALLEN! Verbond voor Veilig Verkeer. Leeuwarden, 8 Augustus. Een Au- ster-vliegtuig van de luchtmacht is he den boven Vlieland neergestort. De bei de inzittenden, de 25-jarige le lt.-vl. W. A. M. Jansen uit Eindhoven en de 22-ja- rige mej. S. Fiedeldij, dochter van de commandant van het vliegveld Leeu warden, kwamen hierbij om het leven. De stoffelijke overschotten zijn Woens dagavond naar Hailingen overgebracht. Het toestel was van het vliegveld Leeuwarden opgestegen en de piloot wilde omstreeks 1 uur op de „Air-Strip" te Vlieland landen. Daar stond ook de vader van het meisje te wachten. Op dat moment hingen boven het eiland zware regenbuien en woedde een onweer. Bij de landing is het toestel in een, door de weersomstandigheden optreden de opwaartse luchtstroming geraakt, die zo sterk was, dat een vleugel van het vliegtuig afknapte. Even later brak ook de andere vleugel af. De Auster stortte daaroD naar bene den en beide inzittenden kwamen om het leven. Lt. „Bill" Jansen kwam in 1945 als oorlogsvrijwilliger bij de lucht macht Hij kreeg zijn vliegopleiding in Engeland en vertrok daarna als militair naar Indonesië, waar hij een voortgezet te training op Mitchells op het eiland Bi- ak kreeg Na zijn terugkeer in Neder land kreeg hij een opleiding op straal jagers en werd daarna gestationneerd op het vliegveld Leeuwarden. Hij stond be kend als een bekwaam vlieger. (Ingezonden mededeling). Een badgast schreef in „De Harlinger Courant" over Vlieland: Het gaat er naar uitzien, dat handels mensen al te gaarne willen profiteren van de gewildheid van dit eiland. Want wat enige jaren geieden nog een gezel lige aanblik gaf in de duinen langs de badweg, is thans uitgegroeid tot een on rustbarend geheel. De huisjes in het duin, aanvankelijk voor het merendeel particulier bezit, zijn thans door onder nemingen zodanig in aantal versterkt, dat het dit jaar de dorpsbewoners dui delijk concurrentie is gaan aandoen. Bo vendien is de kwaliteit van enkelen van dien aard, dat het geen zomerhuisjes meer te noemen zijn. De enkele huisjes, die er in 1946 stonden, zijn thans tot ruim 70 uitgegroeid. En er zullen er nog ruim 20 bijkomen, als het daar bij blijft. Naast de Dorpsstraat, Oostvlieland, is er een dorp bijgekomen, een concurrent voor de oorspronkelijke bewoners en een verstoorder van de schoonheid van het eiland. Veel gasten, die steeds met verlangen naar „hun" Vlieland gingen, zullen wegblijven omdat er geen ver schil meer is met andere vacantie-oor- den. Als in de toekomst de plannen, die bestaan om de Waddenzee in te dijken, verwezenlijkt zullen worden, zal dit ook aan dit eiiand alle bekoring wegnemen. Verdient het dan geen aanbeveling, om, totdat die toekomst heden is geworden, het eiland zijn charme te laten behou den en de inwoners hun inkomen uit het verhuren van hun huis, niet te ontne men? Is het niet hoog tijd, dat het bou wen van nieuwe huisjes stop wordt ge zet? De energie, die hieraan besteed wordt, zou ongetwijfeld aan andere objecten beter besteed zijn. Zo denken wij aan de aanlegsteiger, die niet bepaald een vei lige indruk meer geeft en de paden, die, waar zij eenmaal aangelegd zijn, on derhoud verlangen maar hier en daar zodanig kapot getrapt zijn, dat zij er be ter niet konden zijn. Waar wij deze overpeinzingen bij vele gasten en ook van inwoners hoorden, meenden wij ons tot tolk te moeten ma ken van wat er leeft onder deze mensen, die Vlieland een warm hart, toedragen.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1