Cjroen 'ZwartsJexels in het harL, Vandaag komen de Engelse Huzaren naar Texel We deden Oudeschild - Amsterdam in 2 uur en 9 minuten Decente kleding De rose steltloper vleugels boven steekt met kop en de lepelaars uit Waar is de portefeuille? „Contant" is voordeel voor ons allen. Het zal U zeker goed bevallen. Tiroler cl, artsen De flamingo is er weer Gala-uniformen met gouclen tressen R( WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1951 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6554 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 3,15 p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. Door het stormachtige weer van Vrij dag was de bootdienst enigermate ont wricht. Toen een onzer verslaggevers 's middags om twintig voor drie op het havenplein te Oudeschild arriveerde, dobberde de Dokter Wagemaker, ko mend uit Den Helder, nog hoog en breed op de woelige baren, de boot had Om 21 over drie (in plaats van 20 voor 3 dus) verlieten we Oudeschild. Op die trein van 16,10 rekenden we al niet meer maar de boot sneed met gang door het water, het tij was gunstig en om 3 minuten over vier was Den Hel der bereikt. Een run op de bus, die naar het station rijdt. Precies 10 over 4 Van de Texelse skuten naar het bruisende leven rond het Centraal Station in 2 uur en 9 minuten nog verscheidene kilometers door het ruime sop af te leggen. De boot dient om 20 voor 3 van Oudeschild te ver trekken, men heeft dan aansluiting op de trein van 16,10 uit Den Helder. U begrijpt dat vele wachtenden al zei den: „Die trein halen we nooit" en ve len zochten al een latere trein via het spoorboekje op, terwijl anderen infor meerden naar de vertrekuren van de bus Den Iielder-Alkmaar. De Dokter Wagemaker riep de haven binnen, passagiers stapten aan wal, au to's en goederen volgden. Nieuwe pas sagiers gingen aan boord, auto's reden het dek op en het schiü zette weer koers naar het zuiden. kwam men aan het station aan. Bijna iedereen had (natuurlijk) reeds een kaartje gekocht bij de VVV op Texel zelf, of aan boord maar wie geen kaartje had kon er een in de trein ko pen zonder prijsverhoging. De stations chef stond voor z'n shop reeds uit te zien naar de Texelse oassagiers". Een minuut later stoomde de trein weg en wie naar de Hoofdstad moest, arriveer de daar reeds om half zes. Oudeschild-Amsterdam in 2 uur en 9 minuten. En dan te bedenken, dat er nog mensen zijn, die onze boot- en treindienst (Den Helder-Alkmaar) ou- werwets vinden! De kleren maken (nog steeds) de man. Maar wie als kampeerder naar het Vo geleiland komt gelokt door de VVV Texel zegt: kampkleding is de ideale kleding voor de kampeerder. Ik zie me al door de duinen sjouwen in.rok. Toch zou me die rok deze week goe.l van pas komen, want zo juist ziet mijn oog op een affiche van de VW Texel: „Woensdagavond, 15 Augustus a.s. 10,43 uur groot exclusief gala-bal. In Hotel De Oranjeboom. Engels militair dans- orkest, 17 man, speelt van 11-2 uur. Slechts 250 toegangsbewijzen zijn be schikbaar. Entree f 2,50 (incl. bel.). Decente (dat betekent eerbaar) kle ding verzocht, (geen shorts of kampkle ding). Voorverkoop van kaarten aan de VVV-bureaux." Er rezen diverse moeilijkheden: in de eerste plaats die riks en in de tweede plaats die eisen ten aanzien van de kle ding. (Geen shorts of kampkleding). En fin, dachten we, alles is duur tegen woordig en je wordt ten slotte (volgens het biljet) niet verplicht iets te consu meren. Maar die kleding. Telegraferen: „Zend rok"? In rok uit de tent krui-' pen? De buren zaten zich naar te la - chen en dat wensen wij hen niet toe. In rok op het bal en dan horen fluisteren: een uur geleden liep-ie nog met zo'n kort khakibroekie en geruit shirt. Ei mijn echtgenote telegraferen: „Zend avondjurk, schoenen, sjaal, bontmantel". Nou als er niks anders op zit, zei ik ten slotte tegen de man van het VVV- bureau, dan moet het maar. En wij telegraferen. Niemand thuis. Klopt. We kamperen op Texel en hopen er nog lang te kamperen, ook zónder gala-bal-avonden KONIJNENBERG. (Ingezonden mededeling) iedi om op te knappen I MOTORRIJDEN op de groene mat Zaterdag 18 Augustus a.s. worden te Oosterend motorraces gehouden voor amateurs. Motorrijders, heeft u zich al gemeld? Behalve de races zullen er oo* behendigheidsritten worden gehouden. HANDELSREGISTER In „Handelsregister" lezen wij onder „Wijzigingen": Fa. Wed. J Boon Zo nen, Texel, De Cocksdorp C 89 B. Han delsnaam gewijzigd in: Kamphuis „De Robbenjager". Dat vraagt de heer S Daalder, groen tehandelaar te Oudeschild, zich met steeds groter vreze af: zijn portefeuil'e die onder andere bijna driehonderd gul den bevatte en diverse vergunningen, is al verscheidene dagen zoek. Op een avond had de gedupeerde groentehan delaar de portefeuille in de binnenzak van een jas gestopt. Het kledingstuic had in de achter de winkel liggende keuken gehangen, toen de familie Daal der aan de maaltijd verenigd was. Gevreesd wordt dat op dat ogenblik iemand de keuken via de winkel is bin nengeslopen en de portefeuille heeft ge gapt. Maar het kan ook zijn dat de heer Daalder de portefeuille elders in hel dorp verloren heeft, want hij werd de vermissing pas de volgende ochtend ge waar. Natuurlijk heeft hij terstond de politie op de hoogte gebracht, maar tot nog toe heeft ook de politie geen licht 'n deze duistere en kostbare affaire kunnen ontsteken. In ieder geval ziet het er naar uit, dat de portefeuille in verkeerde handen is geraakt, want op diverse pa perassen staan naam en adres van de eigenaar vermeld. S.V. De Cocksdorp. Ons le elftal gaat Zondag naar Tex. Boys 1, supporters geheven zich op te ge ven tot uiterlijk Donderdagavond 8 uur De senioren trainen Donderdagavond. S.V. Texel. Adspiranten van S.V. Texel beleefden een week vol vreugde. Zaterdagmiddag zijn ze onder prima leiding van de heer W van Zeijlen veilig en in uitstekende conditie geland na een week vol vreug de en genot, in het Jeugdkamp der K.N. V.B. te Doetinchem. Ja, er is daar weer intens genoten en de jongens zullen ons enthousiast ver halen hoe fijn het cr was. Een prachtige tent, goed en voldoende eten. Dan het kampleven, vrienden maken, er waren weer zo'n 350 voetbaladspiranten uit alle delen van het land. Prettige wed strijden, zowel op voetbal- als op ander gebied, o.a. zwemmen Een prachtig natuurbad waar dage lijks van werd geprofiteerd. De echte jongenshumor, het op elkaar aangewezen zijn, zal de deelnemers tel kens weer blijven herinneren aan de on vergetelijke dagen die zo'n kampweek biedt. De thuisblijvers, die bijna alles in de war hadden gestuurd, kunnen er spijt van hebben. Een woord van hartelijke dank aan de leiders is hier stellig op z'n plaats. D.D. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 15 Aug. 7,30 en 7,52. 16 Aug. 8,32 en 8,49. 17 Aug. 9,26 en 9,38. Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. HUZAREN DOOR HET DORP De Engelse Huzaren (zie elders ui:- voeriger) nemen de volgende route: Groeneplaats, Binnenburg, Hogerstraat, Gravenstraat, Warmoesstraat, Wever straat, Binnenburg, Gioeneplaats, Park straat. De huzaren openen het concert met een nummer voor 24 trompettisten. ZEVEN BUNDER HOOI VERBRAND! Op de boerderij „De Oorsprong" ^s Zondag een hooischelf (zeven bunder land) verbrand. Al een paar dagen tevo ren had men broei in het hooi geconsta teerd en door het spitten van een git hoopte men de vuurhaard ontzenuwd te hebben, maar in de nacht van Zaterdag op Zondag werd de brandweer van De Cocksdorp gealarmeerd en deze rukte terstond uit. De schelf brandde fel en er moest veel water worden gegeven om de Rode Haan te temperen Die wilde zij.i macht uitbreiden tot de boerderij, mair door flink optreden is hem dat volko men mislukt: de schuur bleef behou den. Zondagmiddag om 1 uur 12 uur na haar komst kon de brandweer in rukken. Voor alle zekerheid werd het hooi met behulp van een tractor uit el kaar gehaald. PREMIEREGELING KLEINE BEDRIJVEN Een premie van 30 pet. bij aankoop van kalkmeststoffen. In het kader van de hulpverlening aan kleine bedrijven is thans een tege moetkoming in de kosten van aankoop van kalkmeststoffen in uitzicht gesteld Deze regeling geldt voor dezelfde be drijven als die, welke in aanmerking komen voor de reeds eerder genoemde premieobjecten. Enkele van de voornaamste eisen zijn: 1. Het hoofdberoep van aanvrager moet landbouwer of veehouder zijn. 2. De bedrijfsgrootte moet kleiner dm 10 ha. zijn. 3. De bedrijfsvoering moet volgens het oordeel van de Rijkslandbouwvoorlicn- tingsdienst in orde zijn Om voor een premie op aankoop van kalkmeststoffen in aanmerking te ko men geldt in de eerste plaats de eis dat aan de hand van een officieel analyse rapport van het Bedrijfslaboratorium voor Grondonderzoek kan worden aan getoond, dat een kalkbemesting nodig is. Op de kosten van grondonderzoek, dat voor dit doel geschiedt kan een reduc tie van 40 pet. worden verleend. De premie zal 30 pet. van de kosten van aankoop met inbegrip van cle vrachtkosten bedragen Voordat men tot het uitstrooien van de kalkmeststoffen overgaat, moet de assistent van de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdiensl hiermede in kennis gesteld worden. Bovenstaande regeling geldt uitslui tend voor het eiland Texel. Zie voor het belang van een goede kalktoestand het artikel in de Texelse Courant van Zaterdag a.s. C. v. Gr ZEEKOET WEER KIPLEKKER Een bewoner van De Koog vond op het strand een zeekoet, die niet meer uit de weg kon komen, een olieslachtoffer dus Hij nam de arme, vei kleumde vo gel mee naar huis en remigde hem daar met Abro, een wasmiddel, zoals u weet. Toen nam hij de vogel weer mee naar 't strand. Nauwelijks had hij de zeekoet losgelaten of deze ging met vlugge slag weer op de vleugels Moge de zeekoet tot in lengte van da gen een vreugdevol bestaan genieten en nimmermeer als deerniswekkend olie slachtoffer door een vreselijke honger dood bedreigd worden. DE TIBOLER VOLKSDANSEN be hoorden tot de meest - geslaagde num mers bij het optreden van de „Wiltener Stadtmusik Innsbruck", Woensdag avond jl. in het Park te Den Burg. Hier boven ziet u de dansgroep ,Die Schlern- hexsen' een der fraaie dansen uitvoe ren. Een en al gratie! Onnavolgbaar vlug in hun wentelingen, beheerst tot en met. Ze werden door ,,Liesle" op de accordeon begeleid. BEN GROENVELD EN ZIJN STAF KOMEN WEER „Dit jaar weer naar de Texelaars zeiden de leden van het Nederlands Volkstoneel (leider Ben Groeneveldl, want ons optreden daar was een reuze succes. En zo hebben zij dan het plan op gevat om op Woensdag 3 October weer naar ons eiland te komen. Opgevoerd zal worden het toneelstuk ,,De Meid" van Herman Heijermans. Het wordt weer een avond, die in de eerste plaats bestemd is voor de NVV-leden en hun huisgenoten. Adv. volgt t.z.t. JONGE LEEUWERIKEN De heer Kooger, De Waal, bekend eierzoeker, wandelde dezer dagen niet door de velden op zoek naar kievitseie ren, neen, die verwacht men om deze tijd van het jaar niet meer, maar h.'j deed toch een bijzondere ontdekking in de vogelwereld: voor zijn voet vluchtte drie pas uit het nest geklommen leeu weriken weg. Dat is dus een zeer late broed geweest, want de leeuwerik laat de eerste jongen reeds in April het le venslicht zien! TONEEL IN DE ORANJEBOOM Onze badgasten herinneren wij nog even aan de adv., waarin werd medege deeld, dat morgenavond in De Oranje boom een blijspel zal worden opgevoerd door „Het Klein Toneel" Er is bal na. VOOR HET RODE KRUIS De collecte voor het Nederlandse Ro de Kruis, afdeling Texel, heeft het vol gende resultaat opgeleverd: De Waal f 19,21; Den Burg f 394,35; Den Hoorn f57.51; P. H. Polder f 16,40, Eierland f 194,78, De Cocksdorp f 48,9f- Oosterend f 9,'t Noorden f 94,98; De Koog f 80,29; Oudeschild f78,86, Ger- ritsland f47,91. Totaal f 1042,55. TEXELAARS NAAR PURMEREND Op Zaterdag 1 September zullen leden van de motorclub Texel een bezoek brengen aan hun motorvrienden te Pur- merend. Daar worden dan enige aardige wedstrijden georganiseerd. Veel zon en weinig lekke banden toegewenst. vistMOicrjCS De vogelwachters van het natuurre servaat De Schorren bij De Cocksdorp, hebben hun oude vriend weer ontdekt: „de" flamingo is er weer Ja, men ver onderstelt, dat dit dezelfde vogel is, die op 17 Mei jl. dit terrein verliet, nadit hij er precies een jaar lang had rond gestapt. Vorige week is hij weer terug gekeerd en voelt zich er weer best thuis. Hij vertoeft graag onder de lepelaars, die hier nog wat rondhangen tot ze zich fit genoeg gevoelen voor de lange reis naar Egypte. De flamingo is met bijzonder schuw, want de vogelwachter en de toe risten kunnen hem tol op een honderd meter naderen. Hij steekt met hoofd en schouder boven de lepelaars uit en valt ook op door zijn prachtige rose veren. Deze verschijning is dus weer een bij zondere attractie voor de bezoekers aa.i De Schorren, welke thans door de bloeiende lamsoor en bloeiende zee asters weer een dorado zijn voor allen, die open oog hebben voor de schoonhe d van de Natuur. Die Natuur is de broed- vogels van de Schorren dit jaar bijzon der genadig geweest, want dit jaar hee't zij niet eenmaal bijzonder hoog water e weeg gebracht, en zoals bekend worden de nesten hier nogal eens door het ho ge water weggespoeld. Dat is vorig jaar bv. tot driemaal toe gebeurd en dan moesten de vogels opnieuw nesten gaan bouwen, eieren gaan leggen en jongen gaan uitbroeden en verzorgen. Het broedseizoen is trouwens in alle terreinen van Natuurmonumenten goed geweest, aldus vertelde ons de opzich ter, de heer D. Boot. VANDAAG komen de Huzaren (1). We kunnen ons (nog wel) best voorstel len, dat de harten van vale „Marietjes" enigermate sneller zullen kloppen als ze straks die fiere huzaren zullen zien. En dan nog wel Engelse huzaren! Want wat van ver komt.. Maar die Marietjes moeten wij waarschijnlijk (enigermate) teleurstellen, want de ïuiters komen niet naar het Vogeleiland om er „kaas en nog heel veel meer" te consumeren, neen, ze komen hier loute" en alleen om te concerteren en te marcheren en nou ja, vanzèlf er zal cok wel een (klein) knipoogje voor de Marietjes bij zijn. Daar zal Marshall geen pijn in de buik om krijgen. Een buitenlands knip oogje, dat is meegenomen, ze zijn er immers tóch! En zo zullen de leden van de roemvol le band „The King's Own Hussars" dan heden Texel veroveren. Met hun mu ziek, met hun fiere tred, met hun gala uniformen. En snorren, misschien! Ja, het wordt een kleurrijk schouwspel en wat zullen er weer dikke rijen mensen langs de straten van Den Burg staan! We begrijpen, dat de andere dorpen die stunl ook wel eens binnen hun muren (of zijn die daar nooit geocuwd?) men raadplege het boek „TEXEL" willen hebben, maar een en ander moet econo misch verantwoord blijven en dus moet in dezen naar concentratie worden ge streefd en Den Burg heeft nu eenmaal nog steeds het voorrecht tot de spil van het Eiland te worden gerekend. Bij dem ping van de Waddenzee wordt dat waar schijnlijk anders. Enfin, heel Texel zal hedenavond naar onze Texelse Hoofdstad stromen en het concert zal weer door duizenden worden bijgewoond. Moge het weer beter wor den! Een mooie, warme zomeravond is ons verlangen! (1) Volgens Van Dale: „Benaming voor de soldaten der lichte ruiterij in de meeste legers, met een korte jas met tressen en een berenmuts (of kolbak), en gewapend met sabel, pistolen en kara bijn. (In navolging der Hongaarse ruite rij)".

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1