9- rocn het harL, h Engelse Huzaren besloten de reeks concerten, welke dit jaar onder auspiciën van de V.V.V. Texel door „Overkantse Gasten" werden gegeven Adembenemende motorstunts te Oosterend j Zuivere li ulti „Een scheepje in cle h cwen landt Snip en Snap op Texel 2500 bezoekers vj Zwemster verdronken IVOROL: van alle tandpasta's de beste! ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1951 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6555 COURANT vo he ïra- mJ ind| •s. Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 3,15 p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. tijd irkt n 1 hul 1,4! 2500 badgasten en Texelaars be/och- I ten het concert, dat Woensdagavond door de Band van het 3de Regiment van The King's Own Hussars in het Park te Den Burg werd gegeven. Het was het laatste concert door een „overkants corps" in het kader van de VVV-concer- ten, waarop Texel dit seizoen werd ver gast. Ach, de zomer is de langste tijd weer in het land geweest Voor het concert begon maakten de Huzaren in hun prachtige parade-uni formen een tocht door Den Burg. Zij werden voorafgegaan door Texels Fan farecorps, dat eveneens een keurige in druk maakte door zijn nieuwe tenue. Overal stonden dikke rijen toeschou wers om de kleurige stoet te kunnen ga deslaan. De politie maakte weer op ef fectvolle wijze ruim baan voor de corp sen. (Zij was met alleen gemotoriseerd, maar ook bereden). Toen de Directeur van onze VVV Texel de avond met een kort woord opende, waren 2500 man door de Park poort gestroomd. Onder de aanwezigen merkten wij op burgemeester De Ko ning en wethouder De Waard en vele pleegouders, bij wie de Huzaren de nacht zouden doorbrengen. De heer Oskamp verzocht het publiek jtwee Hollandse liederen te zingen („Wij leven vrij, wij leven blij" en „Waar de |blanke top der duinen") Men zong ze uit volle borst, werd door de Huzaren :met applaus beloond en vervolgens zong men het Engelse Volkslied niet minder spontaan. 'yg Het concert werd geopend met mach tige klanken door een fanfare van 24 trompetten. Daarop werd gespeeld Die Fledermaus van R. Strauss, 't Was bij zonder mooi. Ja, hier concerteerde on der de bekwame leiding van Bandmas ter S. A. Baker, LRAM &ARCM, het eusje van de (Engelse) zalm. De mu- .ïekliefhebbers genoten dan ook met olie teugen. Het programma bracht ver ier. Suite „l'Arlésienne", G. Bizet. Twee leien uit het trompet-concert, Haydn, (solo: N. Maher). Suite „Drie Engelse lansen", Quilter. Weense dansen, J. Strauss. Na de pauze: Herinneringen aan Franz léhar, arr. Hall. Zang door Mannen- oor So deep is the night, Chopin en en Oud Schots Lied). Bewerking van de Schotse melodie „Loch Lomond", arr. Richardson. Filmmuziek „The King steps out", Kreisler. Xylophone-duet, The Two Imps. Mars „Pomp circum- kin inde go: L-t Hel p da da shall hel ïake inde ge an alle Irem me Hi moe zijn Maa' ïn n ikkei Ma bl( eei een trap stance nr. 1", Edw. Elgar. (Land of Ho pe Glory). Het concert werd besloten met het Wilhelmus. De heer T. Lodewijk, impressario van The King's Own Hussars, die verschil lende malen het programma had toege licht, bedankte B. en W. voor de wijze waarop zij de Band hadden ontvangen. De drukte van een officiële ontvangst was de gasten bespaard, maar toch wa ren zij in de gelegenheid gesteld ge weest om langs het Stadhuis te défile- ren. Hij bedankte o.a. ook de gastheren en gastvrouwen voor hun medewerking. Hij wees de burgerij vervolgens op de grote waarde van een plaatselijk fan farecorps, i.e. Texels Fanfarecorps. „De Huzarenband gaat Texel morgen weer verlaten, maar als uw eigen corps zou Bandmeester Baker zei „Tot ziens!" verdwijnen zou er iets moois verloren gaan, voor altijd. Er zou iets van uw ge meenschap kapot zijn. Steunt daarom uw corps met een offer"! (Hier en daar hoorden wij collectebussen rammelen en hier en daar zagen wij klavertjes-vier op de borst spelden, aangeboden aan de (milde) supporters, waartoe toch eigen lijk heel Den Burg en omgeving dient te behoren!) De Bandmaster wilde het eiland niet verlaten voordat hij de bevolking ook nog in het Hollands had toegesproken. „Ik kan geen Hollands spreken", zo ver klaarde hij, maar twee woorden wil ik gaarne nog zeggen: „Ladies en gentle men, tot ziens". Een spontaan ap plaus weerklonk. Ja, tot ziens, vrienden! Na dit concert werd in „De Oranje boom" een exclusief gala-bal gegeven, waarbij een 17-tal leden van de band voor dansmuziek zorgde. Het was een allergezelligst slot van dit muziekfes tijn. SPREEKUUR BURGEMEESTER De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat door hem or» Zaterdag 18 Au gustus a.s. geen spreekuur zal worden gehouden. Texel, 16 Augustus 1951. De Burgemeester van Texel, DE KONING. Gaat dat zien, gaat dat zien OP TEXEL HEBBEN WIJ GEEN CIRCUS, maai toch weet men ook op het ei- bij|and ©en aantrekkelijk programma samen te stellen, dat inderdaad iets op alder !en circus qelijkt: Zaterdagmiddag dus hedenmiddag zullen enige mo orrijders door een (tel) brandende hoepel rijden. U begrijpt dat zulks niet van eva ar is ontbloot: rijden door een vuur op een motor, die altijd nog een be- loorlijke hoeveelheid benzine in de tank heeft! Motoren willen ook wel eens lam vatten zónder de aanwezigheid van brandende hoepelsIn het circus ebben wij eens een (briesende) leeuw door een brandende hoepel zien sprin- en, de Koning der Dieren werkt heden aan dit programma echter niet mee, naar v/ie weet, stelt de heer Van Vredestein een (stamboek) ram beschik bar? Overigens is het programma zo uitgebreid, dat er feitelijk geen behoefte 'an meerdere medewerking bestaat dan die van de motoicracks van Texel. Ulicht worden onze motorrijdende badgasten ook gaarne ingeschreven, hoe neer motoren, hoe meer sensatie. Op een grasmat, door een cordon van ste- dge pakken stro omsloten, zal niemand dat onaangenaam kunnen treffen. Wij eggen maar zo: de motoren, die straks op het land ronken kunnen op de weg een kwaad doen! Moge dit feest een groot aantal bezoekers trekken, mogen de rijders veel uccessen boeken en de feestvreugde niet door ernstige valpartijen worden Memperd! Natuurlijk zal er wel eens een rijder in het gras happen, maar 'af hoorf er bij racewedstrijden nu eenmaal bij. 3en slotte wensen wij de deelnemers en toeschouwers mooi weer te: /endfi m de Luigi hoop jezelf >rden, lgd.) OOSTERENDER BRANDWEER PARAAT De brandmeester van Oosterend, de heer Jn. Bakker, verzoekt ons het be richt betreffende het brandje te Ooster end te rectificeren. Onze correspondent schreef, dat de brandweer slechts de be schikking had over één sleutel om de kazerne te ontsluiten. Ons werd thans medegedeeld, dat er drie sleutels zijn: de brandmeester heeft er een, diens broer en de onderbrandmeester. Dat is dus ruim voldoende. De brandspuit was Maandagmiddag reeds de kazerne uitge reden toen de sirene nog loeide, dat was dus zeer vlug! En ogenblikkelijk was reeds over een flinke lengte slangenma teriaal uitgerold. Toen kreeg men be richt, dat de brand reeds bedwongen jyas. De Oosterender brandweer was dus wel degelijk paraat. Voorts werd ons nog medegedeeld, dat de brandmeester slechts 200 meter bui ten het dorp woont, hetgeen ook geen bezwaar kan zijn. BALLONVAART BOVEN TEXEL? Volgens nog niet bevestigde geruchten zou onze Feestcommissie „De vereni ging voor Volksfeesten en Texelse Folklore" voornemens zijn binnen kort een ballonvaart te organiseren. IJs en weder (Westelijke wind) dienende. Men zou pogingen in het werk stellen om voor dit doel een ballon te huren van een onzer Nederlandse ballonvaarders. Naar verluidt zou een der commissiele den aan de tocht deelnemen. Wij hopen spoedig nadere berichten te kunnen pu bliceren. VOOR NIEUWE WONINGEN Uit het prae-advies blijkt, dat de geldlening, groot f 21,250,welke de gemeente bij de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten te 's-Gravenhage wil sluiten en waartoe Maandagmorgen een vergadering zal worden belegd, gesloten zal worden naar aanleiding van de bouw van twee woningen door de Woning bouwvereniging „Texel". De kosten van de bouw hebben ruim f 21,250 bedragen, terwijl voor de aankoop van de grond f 1936,13 benodigd is. pSfc* -vf-T OP DEZE PLAATS eiste de zee Woens dagmiddag een slachtoffer. De baad ster hierboven staat hier reeds tot de middel onder, terwijl 't water zijn hoog ste stand nog niet heeft bereikt. Bij hoog water wordt het wrak immers ge heel overspoeld. Dit jaar misten wij de rode vlaggetjes, op dit wrak. Argeloze zwemmers kunnen zich dus lelijk be zeren. En door de diepe kuilen kan men hier een bad met de dood moeten bekopen, zoals Woensdag gebleken is. Woensdagmiddag is mej. F. Mendel, uit Zeist, bij het wrak van de Hoydal te De Koog verdronken. Zij was 27 jaar. Zij logeerde met haar verloofde, de heer F. J. Brink, op het Waalenburgerhuis, 's Middags waren zij naar het strand ge gaan. (Dinsdag waren zij op Texel aan gekomen). Zij gingen bij het wrak van de Hoydal dus voorbij het bewaakte gedeelte in zee. Aan de rand van dit oude wrak ligt een diepe kuil. Al spe lende is zij in die kuil terecht gekomen. Zij is toen naar men vermoedt, onwel geworden en dreigde te verdrinken. Een andere zwemster kwam te hulp, maar die kon haar mede door de sterke stro ming, niet houden. De drenkelinge dreef hierna af. De 19-jarige Henk Out uit Amsterdam, sprong gekleed te water en wist 't meisje op het droge te brengen. Onder leiding van dokter L. Schreine- machers uit Vught werd direct kunstma tige ademhaling toegepast, maar dit mocht niet meer baten. Onder de badgasten heerste grote ver slagenheid. Burgemeester De Koning, die zich naar de plaats van het ongeluk be gaf, stelde de familie persoonlijk van 't droeve feit op de hoogte. Vorig seizoen stond op het strand ter hoogte van het wrak een bord, dat de badgasten wees op het gevaar, verbon den aan het zwemmen of baden bij het wrak. Men doet goed, dat bord daar weer te plaatsen. (Ingezonden mededeling) zacht, soepel, gaaf en gezond. Purol doet wonderen. Doos 40 gent HET VAREN ZIT DE HOLLANDERS IN HET BLOED! Voor de uitstapjes met de skuut van de heer Henkes, Oude- schild, bestaat dan ook flinke belang stelling. Wij hebben ons er eigenlijk steeds over verwonderd, dat Texel niet de beschikking heeft over een jachtha ven. Varen is onze lust. Als de bad meester te De Koog zijn vletje in zee duwt krijgt hij altijd onverwijld volop assistentie van jongelui, die hun mede werking beloond hopen te zien met een tochtje op de baren. De vereniging „Het Vacantiesmaldeel" heeft ook veel aantrekkingskracht. Zij heeft de be schikking over drie schepen, die trips door het hele land maken. De tochten duren 1-2 weken. De vereniging huurt daartoe binnenvaartschepen of coas- tertjes en die zijn spoedig bemand! Zo liep dezer dagen te Oudeschild ook een vaartuig van deze vereniging bin nen. Het was het scheepje „Vertrou wen", dat accomodatie biedt aan veer tig man. Het kwam van Alkmaar en na Texel te hebben aangedaan zou de tocht over het IJselmeer worden ver volgd met bestemming Nijkerk. Schip per Wijkstra kende Texel best, want hij was er op school geweest bij meester T. B. Keijser. De stemming aan boord was prima, ook onder de leden der be manning, want zij hebben een erg ge makkelijk baantje. Zij beschouwen de tochten dan ook als een uitstapje! De kosten bedragen in groepsverband slechts f 22,50 per persoon, neemt men individueel deel dan kost het f30 per week. Medische behandeling inbegre pen, want.... aan boord bevond zich een bijna afgestudeerd medisch stu dent. Gelukkig waren er helemaal geen zieken, ook de zeeziekte, die zoveel va- cantiepret kan bederven, liet de opva- renren ongemoeid. Over het wijde wa ter klonken blijde stemmen, toen het gezelschap Oudeschild weer verliet en koers zette naar Nijkerk. LAMPIONOPTOCHT Hedenavond wordt te De Koog een lampionoptocht gehouden. Start half 9. Snip en Snap komen Zaterdagavond naar Texel. Wij snappen er eigenlijk niet veel van, dat zulks kan, want momen teel schijnen zij in Amsterdam op te tre den en zelfs Snip en Snap kunnen niet op twee plaatsen tegelijk zijn. U zult dan ook spontaan uitroepen, Zaterdag avond in „Casino", te Den Burg: „As je mij nou, juffrouw Snap!", want ondanks alles zult u het tweetal verleidelijke da mes tóch in levenden lijve op Texel's (dierbre) grond aantreffen. Met hoedje, paraplui en complete lingerie, om zo eens uit de school te klappen. Misschien zullen er zijn, die zuurpruimerig zullen opmerken: „Maar het zullen de échte Snip en Snap toch niet zijn en aan sur rogaat hebben wij (nog) geen behoefte in een tijdperk van pais en vreê. Wij kunnen dan repliceren, dat dit tweetal de echten (als u dat woord dan bezigen wilt) in hoge mate zullen overtreffen en op z'n minst zullen zij voor Muizc- laar en Walden geen kik onderdoen. Zij zullen zich geheel en al geven en dat is toch een waar offer op zo'n leeftijd. Dat mogen wij wel als een stille hulde op merken. Snip en Snap springen met pa raplui en hoed en lorgnet in de bres van onze burcht om Texels Fanfarecorps te helpen verdedigen tegen het geldver slindende spook. Ter gelegenheid van het in zicht zijnde diamanten jubileum luidt de noodklok doordringender dan ooit. Op iedere manier tracht men steun te verlenen. Door concerten, door toneel, door sport, door een bonte avond, zcals ons hedenavond dus wacht. Want het zul len niet alleen Snip en Snap zijn die ons aangenaam zullen bezighouden, er is ook voortreffelijke muziek, zang en wat dies meer zij op een gevarieerd feest. 't Wordt een echt Texels feest. De avond wordt met een gezellig bal beslo ten, een bal met leuke polonaises. Veel succes toegewenst! DE DOKTER WAGEMAKER MAAKTE EXTRA REIS De Dokier Wagemaker heeft Woens dagavond om half tien een extra Aeis naar Den Helder gemaakt ten behoeve van een ernstige zieke, een deelnemer aan het CJMV-kamp bij de Pelikaan. Drie uur later keerde het sohip weer in de haven van Oudeschild terug. HEET HOOI Op de boerderij „Mont Roza", Hoorn- derweg, steeg de temperatuur van het hooi tot 78 graden. Als voorzorgsmaatre gel werd een sleuf gegraven opdat het hooi kan uitwasemen. Het hooi aan een schelf op de boerderij „Manco", Waal- derweg, bereikte een hitte van 81 gra den. Ook daar heeft men hierboven ge noemde maatregelen getroffen om brand te voorkomen. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 18 Aug. op om 5,28, onder om 7,59. Maan: 24 Aug. L.K., 1 Sept. N.M. Hoog water ter rede van Texel: 18 Aug. 10,16 en 10,20. 19 Aug. 11,02 en 11,04. 20 Aug. 11,42 en 11,44. 21 Aug. en 0,22. 22 Aug. 0,25 en 1,01. 23 Aug 1,02 en 1,38. 24 Aug. 1,38 en 2,15. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. (Ingezonden mededeling). op Ie knappen!

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1