Cjrocu 2tmrL- Jéxels in het harL, n I I Deze zomermaanden is het vrij stilaan de Visafslag te Oudeschild: De kotters brengen hun vangst naar IJ muiden Als U wilt borgen, Komt U dan morgen. om op te knappen I „Met mu zie k door het I even En de dames Snip en Snap op theevisite, is het leven heus niet zo kwaad WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1951 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6556 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 3,15 p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. 'T IS EEN STROP VOOR DE GE MEENTE!" zegt een visser ons, een Ou deschilder garnalenvisser, die zojuist zijn vangst aan de Gemeentelijke Visafslag Ic Oudeschild heeft afgeleverd: kisten mooie, rose garnalen, die tussen de 60 en 90 cent per kilo opbrengen. Nu is hij bezig met het reinigen van de skuut (of was het een botter, deskundige!). Het ene emmertje zout water, fris uit de ha ven opgeakerd, na het andere wordt over het glimmende dek geworpen, daarna zal hij huistoe gaan, naar zijn dorp, waar moeder de vrouw de koffie wel bruin zal hebben. En hij zal zeggen: „Ze konne het weer best of, deer an de Afslag!" ,,De kotters bluuve weg, ze losse nou d'r vis in IJmuie!" vertelt men ons als wij langs de haven wandelen. De ha ven van Oudeschild, waar bij winter dag grote bedrijvigheid heersen kan als de kotters wèl te Oudeschild lossen! Komend van de visgronden koersen ze thans naar IJmuiden en dat is voor Texel een grote strop: vorig jaar zette de Visafslag te Oudeschild voor ruim f 900,000,om, daarvan genoot de ge meente Texel 3 pet. oftewel f 28,000, Niet alleen de gemeente Texel heeft be lang bij een bloeiende Visafslag, ook de puf- en ijsfabriek, de vislossers, het personeel van de Afslag en ook de vis handelaren. Hij is van belang met het oog op de proviandering, voor de TESO die de vis van Oudeschild naar Den Helder vervoert. Voor al die groepen is het erg jammer, dat de kotters (op 'n enkele na, die ook nu wel eens naar Oudeschild komt), dat de Noordzeevis sers Oudeschild links laten liggen. Waarom? Draagt men zijn eigen ge meente geen goed hart toe? Integen deel! Men zou geloven wij liever naar de (eigen) thuishaven stomen om daar de vis te lossen, maar. het haakje waar de kan aan hangt is de prijs, die men voor zijn product besomt: te IJmuiden wordt meer voor de vis be taald. IJmuiden kèn meer voor de vis betalen, want deze stad heeft de grote steden dicht in de buurt (Amsterdam, Den Haag, Rotterdam). In IJmuiden heb ben de grote exporteurs zich gevestigd. De tong, die op Oudeschild wordt aange voerd, wordt via IJmuiden geëxpor- .Hier kunnen ze de hele dag lossen. teerd! Men zari zich afvragen waarom men op Texel destijds dan een Visafslag heeft gevestigd. De geschiedenis zij hier in het kort verteld: In 1919 werd door de gemeente Texel te Oudeschild een Visafslag opgericht. De aanvoer bestond toen alleen uit garnalen en wulken, pro ducten van de Waddenzee dus. In 1936 stak het Crisisspook zijn kop op, er werd een Bedrijfschap voor Visserij producten gesticht om de aanvoer en af zet te regelen. Voor de Tweede Wereld oorlog werd hier geen Noordzeevis aan gevoerd. In de oorlog werden de kotters gevorderd. Direct na de oorlog gingen ae kottervissers met kleine vaartuigen (botters bv.) de Noordzee op en daarmee brachten zij de eerste producten van de Noordzee te Oudeschild aan. Toen kwa men de gevorderde kotters terug. Men schreef October-November 1945 De TX 14 was de eerste, die weer in de bevrijde wateren de netten kon laten vallen De kotters brachten grote hoe veelheden Noordzeevis aan, die voor vastgestelde prijzen aan de vishandela ren werden afgeleverd; de vishandela len leverden ze op hun beurt tegen vastgestelde prijzen aan de kleinhandel af. De vis ging hoofdzakelijk naar Am sterdam. Alles werd (het grootste deel van het jaar) dus tegen vastgestelde maximumprijzen gekocht en verkocht. Maar op zekere dag werd die maximum prijs afgeschaft en daardoor werd van toen af aan de vis weer verkocht aan de meestbiedende met het gevolg, dat de concurrentie weer een rol ging spelen. Thans is de toestand zo, dat Texel te gen IJmuiden en andere grote vissers plaatsen moet concurreren. Hoe ligt nu .Iedere Zaterdag lopen de TX 14, de TX 24 enz. de haven van Texel binnen die strijd? Wat zijn de voordelen voor ons eiland, voor onze gemeentelijke vis afslag en wat zijn de nadelen voor Texel? Laten wij met een der voordelen van wal steken: te Oudeschild kunnen de vissers lossen op een tijdstip, dat hun het beste schikt. Daaruit volgt, dat zij langer kunnen vissen. Hier kan men bv om 10 uur binnenlopen en zijn vis met een lossen, in IJmuien dient men 's mor gens vroeg, 4-5 uur, binnen te zijn en dan kan men de vis om 6, 7 uur kwijt. Hier kunnen zij de hele dag lossen en dan kunnen zij dus 's nachts doorvissen. Wie in IJmuiden lost, verliest vistijd. De nadelen: allereerst hogere trans portkosten van de verkochte vis Dertig cent per kist voor de N.V. TESO. Kosten transport van boot naar trein ook dertig cent per kist. Daarboven komen nog weer de kosten van het vervoer ppr spoor tot op gelijke hoogte als IJmui den. Ook het ijs is hier duurder dan te IJmuiden. (Geringere omzet). In IJmui den komt groter verscheidenheid van v*is aan de markt: schelvis, hake, zee wolf, haring, koolvis, en meerdere soor ten. Daar heeft de cliënt dus meer keus. Daar staat tegenover, dat men op Texel altijd verse vis kan krijgen (De traw lers blijven zon 14 dagen weg, terwijl men hier dikwijls om de drie, hoogstens na vijf dagen binnenloopt). Niet zo somber. NU MOET MEN de situatie ook niet al te somber zien, zo werd ons verteld: cie laatste drie zomers is de aanvoer al tijd minder druk geweest dan bij win terdag. De weersomstandigheden spe len nl. ook een rol: bij stormachtig weer en minder gelegenheid tot vissen wor den door de geringere aanvoer betere prijzen besomd en dan lost men ook graag te Oudeschild, men verliest min der tijd en kan dus weer meer vangen. Dan blijkt Texel voor de kotters het voordeligst zijn. Intussen schijnt de mening echter niet ongegrond, dat de Visafslag te Oude schild zijn grootste bloei gehad heeft. Natuurlijk, de aanvoer heeft daar dage lijks plaats, maar die zet geen zoden aan de dijk Het kan er zelfs zeer stil zijn. Zo rustig als na een pak-maar-mee-uit- verkoop in de textielbranche Daarvan kunt u zich overtuigen als u thans eens aan de haven komt. De aanvoer bestaat uit de vangst van het handjevol botters en skuten, die ons eiland nog rijk is, de vangst van de kommenvissers, de aanvoer van de paar kleine kottertjes met hun vangst van Texelstroom of van de zeevisserij, buitengaats dus, waar ze ....het handjevol botters en skuten.. het ook wel eens proberen, die ook nog een paar kistjes platvis aanbrengen. En fin, u kunt, wat daar in zo'n week thans omgezet wordt, precies nagaan aan de hand van de wekelijkse publicatie in de Texelaar. Van 6-11 Aug. een paar dui zend kilo schol, nog geen duizend kilo tong, ruim 5000 kilo garnalen, een LAMPIONOPTOCHT Zaterdagavond werd te De Koog een lampionoptocht gehouden. Het was, zo als steeds, een avond vol extase voor de jeugd. Texels Fanfarecorps opende de stoet, die door het hele dorp trok. Tij dens dat feest werd door verschillende meisjes gecollecteerd voor het jubileum geschenk, dat men het corps over enkele dagen hoopt aan te bieden. DIEF VAN RING GEGREPEN Dezer dagen bekeJten enige badgasten in het kruideniers- en souvenirspand ,,Het Centrum" te De Koog een collec tie ringen. Terwijl de verkoopster de adspiranl-kopers bediende, schoof een 20-jarige jongeman uit Den Helder een ring aan de vinger en verdween er schielijk mee. Maar het winkelmeisje had de diefstal bemerkt en waarschuw de terstond de politie. Toen deze de jongeman aanhield, bleek de ring reeds aan de vinger van een vriend te prijken. De politie nam de gestolen ring in be slag, evenals een ring, die de jongeman reeds langere tijd droeg, daar de politie de mogelijkheid niet uitgesloten achtte, dat ook dat sieraad op onrechtmatige wijze was verkregen. Tegen het tweetal werd proces-verbaal opgemaakt. TEXELSE MIDDENSTAND-ACHTER STAND Onze Texelse Middenstand kan iedere concurrentie het hoofd bieden. Wij ken nen Amsterdammers, die dikwijls op Texel hun linnenkast komen aanvullen. Als overkantse marktkooplieden hier op de Groeneplaats ter gelegenheid van de marktdag hun kramen neerplan- ten, is dat hun goed recht. Er moet vrij heid van handel bestaan. Dat is gezond. Concurrentie is gezond. Maar dan moet ieder gelijke kansen hebben. Maandag jl. en het zal wel niet de eerste keer zijn, dunkt ons zagen wij, dat een koopman van elders zijn kraam vlak voor de winkel van een Texelse firma had opgezet. (Nu ja, tussen die kraam en een andere was nog wel een pad vrij gelaten....) Het Texelse pand kwam zodoende op de tweede stand te staan. Dat was helemaal niet nodig: elders in de buurt was ruimte genoeg voor deze kraam. Allen die op de bijeenkomst van de Middenstandsvereniging deze winter zongen „Texel, oh Texel, wat zou je zijn zónder Middenstand?" zullen het met ons eens zijn, dat de betrokken instantie er voor heeft te zorgen, dat een geves tigd pand niet door een uit de lucht ge vallen kraam aan het oog wordt ont trokken. 16,000 kilo puf. En wat onbetekenende partijtjes andere vissoorten, waarop de weegschaal nauwelijks reageert. NEEN, WIJ ZIEN OUDESCHILD lie ver in tijden van grote bedrijvigheid. Ge wandelt langs de haven, de vloot beurtschepen, vrachtschepen (vlas, zand, grint, cement,) de Marsdiep, de Twee Gebroeders ze heeft de overhand. Ze domineert in onze haven. De 12 skuten en botters die we nog telden, liepen niet meer zo in de gaten. Vroeger was dat anders. De oudste Oudeschilders weten daar nog wel van. Zij herinneren zich nog, hoe ze als knaap van de ene skuut op de andere stapten, de hele haven THANS IS DAAR RUIMTE TE OVER. Neen, daarvóór behoeven de kotters niet weg te blijven.... Trouwens, ze blijven ook met weg: Iedere Maandagochtend zien we Piet van Biem, Jan van Cor en hoe ze verder kunnen heten, met de plunjezak op de nek de weg naar de ha ven van Oudeschild rijden. Niet zoals in „Fijn en Grof", toen gingen ze nog ach ter elkaar of gezamenlijk.... te voet naar hun vaartuigen, maar tegen woordig ronken ze weg op hun snelle motoren. Zoals ook hun schepen in deze moderne tijd met krachtige motoren zijn uitgerust. IEDERE MAANDAG heen en iedere Zaterdag zit de week van vele uren har de arbeid er weer op. Iedere week bracht nog altijd nieuw vangst, nieuwe verwachtingen en nieuwe avonturen ook wellicht. Iedere week stomen zij het wijde water van de Noordzee op. Naar de visgronden, die nu eens om de Zuid, dan weer om de Noord worden bevaren. De vis brengt zijn geld nog wel op, al zijn de kosten om ze te ver schalken, bepaald niet aan de lage kant. Iedere Zaterdag lopen de TX 14, de TX 24 enz. de haven van Texel weer binnen. Daar horen ze inderdaad ook thuis. Ze zouden het liefst daar aan de Afslag komen, het hele jaar door, maar op het ogenblik is dat economisch niet verantwoord. En dat is we zeiden het reeds voor velen een strop. PAARDENSPORT „De Waddenruiters" geven hedenavond te De Koog een demonstratie: springen, dressuur, enz. NAAR HET GALA-BAL Een tiental kampeerders had de bil jetten „Decente kleding (fatsoenlijke kleding) verzocht" voor het gala-bal, goed in hun oren geknoopt: Woensdag avond arriveerden zij te Den Burg in pyama. WONDERKUIKEN LEEFT NOG Het kuiken van de heer D. de Ruijter, Oudeschild, dat met vier poten werd geboren, leeft nog steeds, ja het voelt zich zo lekker als kip, al is het nog niet zo flink uit de kluiten gewassen als zijn broertjes en zusjes. Het is nu zes weken oud. INGEKOMEN PERSONEN Wouter A. Zijderlaan en gez. van Schoonhoven, Opweg 13 n. E 145a. Hen- dricus J. de Jong en echtg. v. Bussum, Hooftlaan 37 n. Kogerweg 34. Henricus Schouten v. Leusden, Dodeweg 6 n. E 86. Adrianus M. van Gogh v Schiedam, Houtstraat 21 n. Gravenstraat 25. Ja cob Coevert v. Naarden. Kloosterstraat 29 n. Weststraat 4. TONEELUITVOERING „Het Klein Toneel", Oudeschild, heeft met de opvoeringen van „Rooie Arie" reeds veel succes geoogst. Morgenavond wordt dit boeiende stuk door dit voor treffelijke ensemble voor de laatste keer voor het voetlicht gebracht. Onze badgasten wacht een genoeglijke avond. „EXCELSIOR" EN „DE LOFSTEM" Het fanfarecorps „Excelsior" en de ge mengde zangvereniging „De Lofstem", beide van Oosterend, directeur de heer Cor Bremer, geven Zaterdagavond in het Park te Den Burg een uitvoering. Dat Oosterend over een goed muziekcorps beschikt, is bekend en ook is dit dorp voortreffelijke sopraantjes, alten, teno ren en bassen rijk: „De Lofstem" is de zer dagen naar de afdeling „Uitmun tendheid" gepromoveerd. WASGOED WAS WEG Een hevige rukwind deed een zwaar behangen waslijn, gespannen bij een kampeertent in de duinen, knappen, het wasgoed dwarrelde in de (naaste) omge ving neer. Enkele ogenblikken later passeerde een agent van politie. Hij in formeerde eens bij de bewoners van een tent (aan wie het wasgoed niet behoor de) of de kledingstukken misschien van hen waren. Neen. De brave, welwillende agent klopte ook aan bij de tent, welker eigenaresse het wasgoed onmiddellijk als het hare had herkend, maar de tent was op dal ogenblik onbewoond. De ge- uniformeerde ambtenaar nam hierop het spul als gevonden voorwerpen mee. Hij had er geen erg in gehad, dat de kle dingstukken van een vernielde lijn wa ren gewaaid. De eigenaresse schrok niet weinig, toen zij ontdekte, dat al het wasgoed verdwenen was. Terstond deed zij aan gifte bij de politie: „Ze hebben m'n was goed gestolen!" De politie glimlachte en zei: „Maar ik heb de dader*al gegrepen en hier zijn uw eigendommen weer, me vrouw!" HANDELSREGISTER In „Handelsregister" lezen wij onder „Nieuwe Inschrijvingen": Fa. Gebr. P., G. en Jac. Vlaming, (Venn.), Texel, Oosterend, Kerkstraat 4. Noordzeevisse- rij. TEXELSE MARKT Den Burg, 20 Aug. 1951. Aangevoerd: 3 koeien f 700-f 850. 4 pinken f 375 f 425. 160 lammeren f 60-f 75. 45 schapen f 80-f 100. 16 biggen f 40-f 55. 8 n. kal veren f 45-f 65. NOG LEEUWERIKEIEREN Naar aanleiding van ons bericht over het vinden van jonge leeuweriken, deelt de heer S. Hm Pzn Molenstraat, ons mede, dat hij bij het werk op het land van de heer S. Keijser, Hogeberg, dezer dagen een nestje van een leeuwerik vond waarin drie eitjes, die nog bebroed wer den. Altijd baas boven baas! ZILVEREN JUBILEUM Donderdag 16 Augustus jl. was het 25 jaar geleden, dat de heer J. Klooster man benoemd werd tot machinist van de P. H. Polder. Bestuur en Ingelanden hebben de jubilaris Zondag gehuldigd, hem dank betuigd voor de accuratesse, waarmede hij zich van zijn taak heeft gekweten en de heer Kloosterman nog vele jaren in goede gezondheid toege wenst. 250 GEMEENTEN ZONDER LEIDING WATER In het land van Maas en Waal is de eerste buis gelegd voor een nieuw wa terleidingnet voor die streek, die het tot nu toe zonder waterleiding heeft moe ten stellen. Behalve de gemeenten in het Land van Maas en Waal zitten thans nog 250 andere plaatsen in Nederland zonder waterleiding. De provincie Drente is daarbij het stiefmoederlijkst bedeeld. In totaal heeft 18 procent der Neder landse gemeenten geen leidingwater. Vergeleken bij het buitenland is dat cij fer niet ongunstig. In België bedraagt dat percentage 40 pet. en in de V.S. 30 pet. Alleen de Engelsen kunnen bogen op een intensief waterleidingnet. Slechts 8 pet. der Engelse gemeenten moet het zonder leidingwater stellen. (Ingezonden mededeling). immers uitmuntende muziek!) en daar om besloten de dames Snip en Snap de instrumenten voor manlief naar het lo kaal van de uitvoering te brengen. Snip droeg de trom en Snap de bas. Er kwam echter geen bvan terecht, daar de muziekavond te elfder ure moest wor den afgelast. Toen besloten Snip en Snap het geachte publiek zelf op een nummertje te vergasten, maar ach.... op een gegeven moment, toen Snap de trom van buurvrouw's (hoogliggend) hoofd wilde afnemen, schoot de trom met zulk een vaart omlaag, dat deze als een meteoor door het weke lijf van de grote ster sloeg. De hele vertoning dreigde in het water te vallen, maar de situatie werd gered door een vocaal con cert, dat buitengewoon goed slaagde. Ook de tapdance werd keurig uitge voerd. Al met al een gezellige avond. En voor het jubileumgeschenk kan weer een steentje worden afgedragen. (1). Zang: Bep Langeveld, Hannie Duinker, Jan Kievits, Wim Boon. Muziek: Gerrit Keijser, accordeon, Hans Vlessing, aan de vleugel, Sjoerd Hoekstra, bas, Kees Klein, guitaar, Ti- nus Langeveld, guitaar, band o.l.v. Henk Craanen. Schets: Netty Boon, Hannie Duinker, Piet Stoepker, Wim Boon, Cor de Wit, Kees Spruit, Kees van Lente, Jan de Beurs, André Kievits. Conference: Kees Spruit. Grime: H. C. Prins. Decor: Herman van Veen. Voor de revue ten bate van Texels Fanfarecorps bestond Zaterdagavond veel belangstelling: de zaal van „Casino" was uitstekend bezet. De revue liep ge smeerd. Een zeer bont programma met schetsen zang en muziek. Op enkele zwakke punten na kan gesproken wor den van een met groot succes ongevoerd programma. Ja, de medewerkenden (1) hebben het publick 'n genotvolle avond bezorgd. Het Quartet zong weer ontroerend mooi als van ouds, de humoristen had den hun avond weer als vanouds err de band gevormd door het trio de heer en mevrouw Craanen en de heer KI. Smidt, boeide eveneens door schone muziek. Verschillende acteurs die wij destijds op de Texelse Augustusavond ontmoetten, waren ook nu van de partij. André Kie vits was ditmaal niet een gewone, maar een buitengewoon man, uitzinnig, dwaas mogen we wel zeggen. De schuld daar van lag kennelijk bij een glaasje zuiver (pomp) water. We zijn geneigd alle num mers te gaan bespreken, maar ons ver haal zou te lang worden, vrezen we! Dat Snip en Snap ook zouden optreden, verklapten we reeds Welnu, ze hebben woord gehouden. „Een dame, een dame, een woord, een woord". Zo hoort het. Die dames toch! Ze ontpopten zich als de dierbare wederhelften van twee ac tieve leden van ons Texels Fanfare corps. Die mannen hebben het op de re petities O.I.V. de directeur Vonk al zwaar genoeg (Afdeling Uitmuntendheid eist

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1