Het motorfeest te Oosterend werd dag vol spanning en sensatie De vakbekwaamste schilders zullen de strijd aanbinden tegen de beste blazers en oud-blazers van Texels Fanfare Eerst optocht door Den A:^lc^nLgmm Motoren joegen door brandende poort Grafmonument onthuld 1 exels dialect bewaard Regenbuien striemden over Texel De dagjesmensen kwamen Zondag van een kouwe kermis thuis Goochelaars met kleuren gaan morgenavond met de voetbal goochelen DE MOTORSPORTMIDDAG te Oosterend, georganiseerd door S.V.O., heeft weer heel wat sensationele ogenblikken gebracht: met grote snelheid vlogen de motoren door de bocht, fel werd om de overwinning gestreden. Piet Heerschap wist Jan Agter Jr. in de laatste ronde van de finale te passeren, nadat Agter lang aan de kop had gelegen. Heerschap werd zodoende overwinnaar in de lich te klasse. Aat van Liere werd overwinnaar in de zware klasse. Piet van der Vis werd tweede. De eerste ronde voor lichte motoren was voor Kees Zegel, die van de start af de leiding wist te behouden, op de hielen gezeten door Piet Heerschap. Dat was wel de snelste wedstrijd. Bert Vonk wist bij de tweede groep van de lichte motoren de kop te nemen en lang te houden totdat Jan Agter Jr. er tenslotte in slaagde hem te passeren. Spannend was ook de rit voor zware motoren. Evenals bij de lichte waren ze snel weg en ook hier zou dus felle strijd worden geleverd. Wim Koopman nam de kop en wist vóór te blijven. Piet v d Vis reed ook prachtig en deed voortdu rend heftige pogingen hem te passeren. Dat is altijd eèn hele toer, vooral in de bochten! Koopman werd overwinnaar. Bij de tweede groep zegevierde Aat van Liere zonder gevaarlijke tegenstand te ontmoeten. Rustig, zijn machine volko men beheersend, joeg hij de ronden door en haalde de hekkensluiters bijna in! Bij de finale kon Aat van Liere weder om de kop nemen èn behouden. Hij werd geducht aangevallen door Piet v.d. Vis, die een prachtige tweede plaats be zette. C. Zegel reed de finale niet mee De gebroeders Jan en Wim Koop man bezetten resp. in de lichte en zwa re klasse de derde plaats. Valpartijen. Deze wedstrijden waren het hoogte punt van de sportdag. Het grote terrein was afgezet door honderden pakken stro. Dat was niet overbodig, want reeds bij de proefritten ontstonden lelijke valpar tijen. Daarbij werden enige motoren zo ernstig beschadigd, dat zij meteen uitge schakeld waren. Erg jammer, en een du re dag! Tijdens de wedstrijden zelf wer den twee motorrijders van hun vehikels geslingerd. Zij bleven echter ongedeerd. De middag werd geopend met behen- digheidsritten voor lichte motoren met duopassagier. Het traject was lastig: men moest een bal van een leeg olie busje slaan, een worstje van een touw tje happen, door een stelletje autoban den kruipen, enz. De uitslagen waren: Lichte motoren: 1. C. Zegel; 2. C. Drij ver; 3. Th. v.d. Vis. Zware motoren: 1. A. van Liere; 2. Jn. Drijver; 3. W. Koopman. Ook voor de betrouwbaarheidsnt be stond flinke belangstelling. Daarbij moesten de rijders o.a. over een loslig gende brug rijden. De uitslagen waren. Lichte motoren: 1. C. Zegel; 2. Jn. Brouwer; 3. Th. v.d. Vis. Zware motoren: 1. L. Bakker; 2. A. v. Liere; 3. C. Drijver. Vervolgens namen drie motorrijders een sprong over een levende hindernis, welke door acht personen gevormd werd. 't Ging steeds goed, maar.... als de motor eens vlak voor de brug, waar achter de waaghalzen lagen, was afge slagen Enfiner was een dokter ter plaat se, mitsgaders twee leden van de Texel se Rode Kruis colonne. Het middagfes tijn werd besloten met een „big-lift". Een motor kwam aansnorren. Stoppen voor een liftei. Een paar meter verder op stond al weer een lifter. Die mocht ook mee En zo maakten in totaal niet minder dan acht personen van de mo tor gebruik. Een pluim voor de kranige Op de Algemene Begraafplaats te Den Burg is Zondagmiddag door de Texelse padvindersgroep De Zwalkers", „Sint Jeroengroep" en „De Trekvogels" een monument onthuld op het graf van de Engelse Zeeverkenners, die dien dag een jaar geleden (19 Augustus 1950) met een scheepje in het Engelse Kanaal veron gelukten. Op het monument staat onder het padvindersembleem, de Franse le lie: „The loving memory of the grew of the 1st Mortlake Wahler Wangle III lost at sea returning from Calais 19th August 1950". Daaronder volgen de na men van de tien slachtoffers. Namens de padvinders werd de onthullingsplechtig heid verricht door dokter Schalkwijk, aan de voet van het monument werd een krans gelegd Aan weerszijden van het graf woeien de Hollandse en de Engelse vlag halfstok. Zoals bekend werden tot dusver de stoffelijke resten van zes Zeeverken ners gevonden. Zij werden op 15 No vember van het vorige jaar op Texel begraven. S.V. De Cocksdorp. Het le speelde Zondag een oefen wedstrijd tegen Boys 1 en moest met 5-1 de vlag strijken. Overigens een heel goede oefenwedstrijd ondanks het gulle regentje. Zondag a.s. gaat het le naar Oosterend om deel te nemen aan het Bekertournooi van OVV. Supporters ge lieven zich op te geven voor Vrijdag avond 8 uur bij de secretaris. Bij vol doende belangstelling gaan we met de bus. Wie dus het le wil vergezellen naar Oosterend moet zich opgeven, anders wordt geen plaats gereserveerd. Hier moet 'het bestuur de hand aan houden. Voor vertrek raadplege men de krant van Zaterdag. Het 2e speelt Zaterdagavond om 7 uur thuis tegen Oosterend 2. Morgenavond om 8 uur trainen voor le en 2e elftab Handbalnieuws: Vrijdagavond spelen de SVC-dames tegen de ZDH-dames. Aanvang 7,30 uur. Aat van Liere. Hij leverde de beste prestaties van de daq rijder, de heer Niek Dros. 's Avonds begon het feest met een be trouwbaarheidsnt voor fietsen. De uit slag was. 1. P. Heerschap; 2. Jn. Dogger; 3 C. Boersen. Vervolgens dè sensatie van de avond: een rit door een fel brandende poort. Deze gevaarlijke stunt werd volvoerd door W. Koopman, G. P. Plaatsman, N. Dros en Jn. Koopman. De motor van laatstgenoemde raakte in brand door een in de vaart meegerukt stuk poetska toen, maar het begin van brand was spoedig geblust. Ze kwamen er allemaal zonder ge- sch(eurde)roeide kleren af U begrijpt dat ze veel succes oogstten. En we dachten: Sensatie moet er zijn. 't Was zo denk aan het steekspel in de Riddertijd en zo zal het wel blijven ook. Dat schijnt een mens nu en dan nodig te hebben. Hierna volgde strijd om de man en de vrouw. Winnaar werden de heer Th. Smit en mej. Oeke Witteveen (een grote taart). Onze correspondent meldt ons gister ochtend over de sportdag nog het vol gende: De sportdag werd in totaal door 1600 personen bijgewoond. De prijsuitreiking vond met plaats in „Het Wapen van Amsterdam", maar op het sportterrein. Door ontstentenis van de voorzitter wer den de prijzen met een toepasselijk woord uitgereikt door de heer G. Kui per, die o.a. de wens uitsprak, dat de sportdag volgend jaar wederom zulk een groot succes mag worden. Hij be dankte allen die hun medewerking had den verleend (Politie, zij die de pakken stro op zo'n buitengewoon voordelige wijze hadden beschikbaar gesteld, dok ter Renout voor diens aanwezigheid en de leden van de Rode Kruiscolonne). De Wisselbeker voor de lichte klasse grasbaanrace werd gewonnen door P. Heerschap. Deze trophee was aangebo den door de fa. P S. Kuiper en Zoon. Aat van Liere veroverde de wissel-Wij- co-heker, welke door W. Koopman was aangeboden. Wie de beker driemaal achtereen of vijfmaal in totaal wint, mag hem definitief behouden. De SVO-Wisselbeker is eveneens door Aat van Liere gewonnen, daar hij de beste prestaties van de gehele middag heeft geleverd. Hij legde immers beslag op 2 eerste prijzen en 1 tweede prijs. De duo-engelen, die haar medewer king verleenden bij de behendigheids- nt verwierven ook fraaie prijzen: nylons, schortjes, zakdoekjes. Er is nu 15 km. harder gereden dan vorig jaar, toen de grasmat kort tevo ren door een mals regentje erg glibbe rig was gemaakt Nu bedroeg de snel heid gemiddeld 60 km. per uur. „DE STEM DES VOLKS" Wij verwijzen onze leden naar de adv. elders in dit blad, waarin wordt bekend gemaakt, dat we deze week op Donder dag in Casino repeteren. Daar we een aanvang maken met het instuderen van een Kerstcantate, zal het nodig zijn, dat ieder aanwezig is en regelmatig blijft komen. Dit behoeven we trouwens niet aan te moedigen, ieder lid kent zijn-haar taak. Handbalnieuws G.D.S. Met 4 invallers was het wel te voor zien dat GDS 2 Vrijdagavond van SVC dik zou verliezen. Toch was de eerste helft uitstekend: de eerste goal voor G. en met de rust was de stand nog gelijk: 1-1. Maar na de rust liet S. pas goed zien wat er in zat en ze gaf de achter hoede druk werk. Voor 3 van die aan vallen bezweek de keepster tenslotte, en zodoende werd de eindstand 4-1 voor S. Zaterdagavond hebben we, ofschoon we lang niet compleet waren, de wedstrijd GDS 1-GDS 2 gespeeld, welke natuurlijk door het le gewonnen werd en wel met 9-1 Deze week weer 2 wedstrijden. Het le gaat Donderdag naar De Koog. Vertrek kwart voor 7 van Stenenplaats Opstelling: C. Kuip H. Bakker Wil Vendel T. Reen Joos A Reij E. v Heerw. N. Smit Nenne G. Reij A. Schraag Res Fien Hoogenbosch, Riet Keijzer. Het 2e ontvangt Vrijdagavond half 8 od het Boysterrein SVO. Ik breng hierbij de leden in herinne ring, dat we Zaterdagmiddag 1 Sept. naar Slootdorp gaan per fiets, dus dat ze dit weekend hiervoor vrij kunnen hou den. Nadere bijzonderheden volgen op de trainingsavond. Texelse Boys-Nieuws. Zondag heeft Boys 1 een oefenwed strijd gespeeld tegen SVC 1. Door de re gen vóór en tijdens de wedstrijd, was een goede balcontrole niet mogelijk. Toch is het een goede oefenwedstrijd ge worden en zijn er weer enige ontdek kingen gedaan. Het elftal is nog wel geen 100 pet., toch zijn we in de goede richting. Voor de rust was het een aardige wedstrijd en de stand werd tot 3-1 in het voordeel der Boys opgevoerd. Na de rust speelden wij met 10 man verder, het spel werd enigszins trager en het plaatsen werd slordiger en over het al gemeen werd er nog teveel met de bal gelopen. Om een hoger tempo te berei ken moet de bal snel afgegeven worden. In de 2e helft werd er nog tweemaal dooi de Boys gedoelpunt en zo kwam het ein de met een 5-1 overwinning voor de Boys. Al met al kunnen wij op een goe de oefenwedstrijd terugzien. Vermoedelijk is er Donderdag weer een oefenwedstrijd, hierover zullen de spelers nader bericht ontvangen Wel doet het bestuur een beroep op de leden, dat degenen die aangeschreven worden, ook aanwezig zijn, en indien zij beslist niet kunnen komen, laten zij dan in ie der geval afbericht geven Dezer daqen bracht een medewerk ster van de Centrale Commissie voor onderzoek van het Nederlandse Volks- eiqen, ressorterend onder de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen, een bezoek aan Texel. De bedoelinq van dit bezoek was het instellen van een we tenschappelijk onderzoek naar het Texelse dialect. Deze medewerkster, mej. Daan, doctoranda in de Ned. letteren, had hiertoe de medewerkinq inqeroepen van drie qeboren Texelaars, nl. de heren J. Bakker D.Pzn., P. Bakker Azn. en W. H. Dalmeijer. Een qroot aantal zinnen, speciaal voor dit doel opqesteld, werd door de Texelaars „vertaald" in het Texelse dialect. Het qesprokene werd vastqeleqd op een dicteer machine, een dimalon, zodat dit dialect, dat evenals alle dialecten, bezig is zich te wijziqen en allenqs te verdwijnen, voor goed bewaard kan blijven. Op deze manier zullen alle dialecten uit ons land en uit Vlaande- ïen bestudeerd en vastqeleqd worden. Mej. J. Daan bezocht op Texel ook enkele personen, die reqelmatiq vra genlijsten in vullen. Deze vraqen ver taalden zij in Texels dialect. Zij qinq van hier naar Vlieland om aldaar een soortqelijk onderzoek in te stellen. „IK KEN NOU WEL EEN UURTJE GAAN SLEPE!" zegt Jan Maas, ex- ploitant van badhokjes op het strand te De Koog. Hij wijst naar het landhuis- stoffen gordijntje, waarachter zijn kooi is geplaatst. Dan wendt hij zijn blik weer naar de zee en zegt: „Een verloren dag voor onze badgasten!" 't Is Zondag, 19 Augustus 1951. Vanmorgen vroeg heeft de Dokter Wage- maker al verscheidene optimistische dagjesmensen op haar eerste tocht naar het Vogeleiland overgezet, ,,'t Weer knapt wel op", hoopten ze, „een re genbui", zei de Bildt, nou, die hébben we en straks breekt de zon wel door. Koud is het niet!" vincie. De laatsten complete families zaten in de luwte van de dam, die bij het Kogerslag het strand opglijdt. De kinderen speelden op het strand of na men een bad. Hier en daar bleek een badhokje bewoond en soms zag men een sportief iemand op een holletje de branding tegemoet iennen. Vanuit het dorp De Koog kwamen twee levensgro te terrasparasols aanwandelen. Het was een gek gezicht, maar daaronder zag men benen krioelen: twee groepjes bad gasten, die tóch de zee wilden zien. De badmeester las een (spannend) boekje.... Bij mooi weer zou het nu druk ge weest zijn op het strand. Want er zijn nog duizenden badgasten op het eiland. Waar zouden die nu verblijven, denkt Maar die arme dagjesmensen kwamen Zondag van een kouwe kermis thuis: het ene buitje dreef het andere regentje voert en Pluvius terug met vacantie? scheen er al meer zin in te krijgen. Ergens in de duinen waren kampeerders bezig hun tent op te rollen en een beter plekje uit te zoeken, waar z$ minder last van de wind en de regen hadden. Een ijsventer liep met de handen in de zakken door de dorpsstraat: hij had een vrije dag. Regen over Texel. Soms goot het uit de wolken. Er was geen meeuw te zien. Alleen witbeschuimde koppen op de le vendige zee. En.een paar handjesvol badgasten, onder wie de dagjesmensen uit Den Helder en de kop van onze pro- D 3e- 't Voetballen ging vroeger lang nie r zachtzinnig." P. Spigt gaf als zijn me ning te kennen: „As je iedere Maandag, ochtend as marktmeester van het iene ,v hok in het are springt bluuf je best fit Ik heb er dan ok merakel veul zin in om Donderdageevend achter de bal te ja gen". D. P. Koorn: „M'n vrouw zei des- tieds al: Dat jee nou nooit bee 't voet ballen gaat! Gerrit zo trots op je weze en Annie niet minder! Maar ik had het veuls te druk, m'n leven lang met hel stoke van takkebossen en het sneje van de Spaanse broodjes. En bee winterdag kwam je mit Sunderklaas helegaar tied tekort om al die vreeërs bruun te bakke en rond te brengen. Morgen ben ik na tuurlijk van de partee". A. Kalf: „Ik ben het roerend mit Bram ïens!" Niek de Jong: „We zelle die grasmat jammerge- nog puur sweer beskadige, dat gaat mee os tunier wel wot an m'n hart, maar voor het Fanfarecorps moet je de zaak morgeneevend dan maar es strik zake- lik bekieke". A. J. Vonk, aanvoerder „Ik heb al teuge Eef zeit: „Zet er maar een reetje klaar, want na die wedstrijd moet het luie zweet toch ok weer weg spoelt worre". J. Schrama: ..Ik neem m'n grote toeter mee. Want ik heb nag nooit leze, dot er een speuler skorst wier, omdat-ie de ból wegblies. Blaze ken ik vast beter dan trappe uutgezonderd op de driewieler, vanzelf!" P. Zijm: (Zie mening Niek de Jong). H. Zijm: ,,'t Wordt morgeneevend van grof hout zaag je plankies. Wat ik in de raad niet kan be- kokstove, zei ik dut keer in m'n voet- balbroekie voor mekaar bokse. En de vermakelijkheidsbelasting selle we d'r mitien afbombardere, want geloof maar dót het 'n gemartel wordt, 't Most ei genlijk verbode worden, ons fatsoenlij ke burgers in sokke anti-decente sport- tenuutjes te laten rondspringen. Os kamp het geliek!" L. Kuiper: „Bartje na tuurlijk langs de lient. As die knaap zich niet os een sportief supporter ge- dreegt, loop ik het veld uut. 't Moet een serieus partijtje voetbal worre, de cen tenkwestie is beezaak, want TESO vult toch het nadelig saldo van het geskenk wel weer an". En na al deze woorden, geachte He ren, morgenavond de daad! MORGENAVOND speelt een voetbal elftal, gerecruteerd uut de vermaardste Texelse schildersgezellenfederatie „De Donker Witte Kwast", een wedstrijd te gen de leden van Texels Fanfarecorps. Het schilderselftal beschikt over prima krachten, hetgeen uit de volgende opstel ling moge blijken: P. Plaatsman J. J. Vonk J. C. Roeper P. Boon M. Boogaard J. Zijm W. v. 't Noordende, J. Dekker, J. J. Rijk, P. Graaf, J v. 't Noordende De leiding berust bij de heer C. Bre mer. De gezamenlijke leeftijd van deze knoert van een schildersploeg evenaart die van Methusalem, toen hij, oud en dei- dagen zat, de ogen sloot, maar onze, op gevorderde leeftijd zijnde goochelaars met de kleuren, zullen ons hedenavond eventjes laten zien, dat zij óók met een voetbal kunnen jongleren. Ware het niet, dat hun dierbare wederhelften hun streng verboden hebben hun voet balbenen af te staan aan Frankrijk en Italië („Dat geld maakt ons toch niet gelukkig"), welaan hun naam zouden wij week aan week met grote koppen in alle grote dagbladen vermeld zien. Zij gaan gelukkig helemaal óp in hun vak met uitzondering dan, dat zij mor genavond eens echt ouwerwets uit de band zullen springen om het fonds voor het jubileumgeschenk-Texels Fanfare te helpen versterken. Plaatsman verstaat de keeperkunst nog even goed als vioeger en mocht hij het iets zijn verleerd, dan zal B. Beum- kes voor morgenavond de fijne puntjes nog wel even aanbrengen. Het stoere backstel Vonk - Roeper spreekt voor zich. De halflinie met Boogaard als de spil waar alles om draait, is het bezoek aan het sportveld alleen al waard. En dan de voorhoede met de 2 uiterst snel le buitenspelers Gebr. v. 't Noordende, gesteund door 2 binnenspelers waarop Texel 1 trots zou zijn. En dan, lest best, de spil van het Fanfarecorps zal van heel goede huize moeten zijn om Rijk te bedwingen. De leden van Texels Fanfare zullen natuurlijk ook een prima ploeg het veld lalen inrennen: hier zijn ze: W. J. Boon A. de Wijn P. Spigt Nic. de Jong A. J. Vonk (aanvoerder) P. Zijm H. Zijm J. Schrama A. Kalf L. Kui per D. P. Koorn Res.: Th. Witte, C. Zandee, M Krijger Jb. Kok. Dit grote voetbalfestijn begint heden avond om 8 uur. De elftallen zullen in vol ornaat naar de arena marcheren. Zij die strijden gaan zullen ons glimlachend groeten. Als u morgenavond muziek door de straten van Den Burg hoort schallen, weet ge het: de gladiatoren doen hun intocht. Sluit u aan als (be talend!) toeschouwer. P.S. De veteranen, hierboven ver meld, zullen niet aan de optocht deel nemen: hun trainer heeft zulks sterk af geraden. Om toch een aardige stoet te kunnen formeren zullen de kleine ad- spirantjes meelopen. Een leuk idee! De route die aan deze wedstrijd voor afgaat is als volgt: Kogerstraat, Hoger- straat, Gravenstraat, Zwaanstraat, Groe- neplaats, Binnenburg, Weverstraat, naar het sportterrein. „Ze krigge d'r gien bal deur!" heeft de keeper Boon gezegd. „Ik pluk alles vanonder de lót weg!" A. de Wijn voor spelde: „Ik heb in m'n leven al duzen- de kilometers lópe en zien niet teuge 'n flinke spurt op. As 't moet, dan gaat Wullem vliegende kiep en dan zorg ik wel voor de kapotte netten an de are kant! Die skilders magge wel flinke ge. Allemaal om de tafel in het pension? En de kampeerders op de buik in de tent? Alsmaar naar de zon zoeken? Maar de zon kwam weer, ze kon het niet langer aanzien! Inmiddels had Vader Tijd een groot deel van de middag opgeknabbeld: de klok wees vijf uur en zeven minuten. De eerste meeuwen verschenen, met kal me vlucht. Een jongetje probeerde of zijn vlieger al weer wilde, Jan Maas ging demonstratief in een badstoel zitten zonnen, een jong echtpaar, dat in hun (gloednieuwé) auto had zitten schui len (en zo), sprong naar buiten, de badweg op. Het zicht over de zee werd helderder en daar waar lucht en water elkaar treffen zaagt ge schepen varen. En altijd zullen daar schepen voorbij komen. Ook al zien we ze niet. Ook de zon zal altijd weer te voorschijn komen, ook al hebben we dikwijls geen flauw idee waar zij toch_uithangt. Texel was een dag zonder zon, Texel droop onder het leger van buien. Uren lang. En zulke uren lijken eeuwen. Vooral op een Zondag-in-het-seizoen. ZDII-Nieuws. Hedenavond trainen. De competitie nadert weer snel, dus allemaal om 7,30 uur op het veld aanwezig daarna nog theorie Allen die in aanmerking willen komen voor het le, zorgen present te zijn. Vrijdagavond zo vroeg mogelijk alle leden present op het veld met een graaf, Laten we nu allemaal komen, het is hard nodig. Dus geen wegblijvers! DE HEER TH. C. LUGTENBURG, OUD-DIRECTEUR TEXELS FANFARE OVERLEDEN Th. C. Luqtenburq, van 1929-1933 directeur van Texels Fanfare. De heer Th. C. Lugtenburg, van Au gustus 1929 tot Mei 1933 directeur van Texels Fanfarecorps, wonende te Den Helder, is Zaterdagmorgen in de leef tijd van 56 jaar overleden. Texels Fan farecorps speelde in 1929 nog in de eer ste afdeling. De heer Lugtenburg wist het corps in 1931 naar de afdeling Uit muntendheid te laten promoveren door een eerste prijs in de eerste afdeling, welke werd behaald tijdens het concours te Schoorl op 14 Mei 1931, nadat het voorgaande jaar te Nieuwe-Niedorp (op 29 Mei) een tweede prijs in die afdeling werd verworven. Op 5 Mei 1932 werd te Wieringen in de afdeling Uitmuntend heid een tweede prijs behaald. Voor jaar 1933 trad de heer Lugtenburg af, hij werd toen opgevolgd door de heer Joh. Dol. Verschillende tropheeen, welke het vaandel van Texels Fanfarecorps sieren herinneren nog aan de jaren, waarin onder leiding van de heer Lugtenburg op concours gegaan werd. Een blijvende herinnering aan een vruchtbaar tijdvak De overledene was één van de mede oprichters van het Helders Fanfare corps. Van de oprichting in 1923 tot 1939, was de overledene directeur van de arbeidersmuziekvereniging en deze eenvoudige metselaar, die 'n grote liefde voor de muziek koesterde, presteerde het om het korps in tien jaren tijd van niets tot in de superieure afdeling te brengen. In 1939 moest hij de dirigeerstok we gens gezondheidsredenen naast zich neerleggen. De arbeidersmuziekverem ging heeft in de heer Lugtenburg ie mand verloren, aan wie zij ontzettend veel heeft te danken.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 2