Cjroen 'ZwartsJexels in het harL, m „Geheime Zender" was in badhokje verstopt En de zon scheen dooi de ruit Maar de vossenjagers wisten hem op te sporen Jeugdherberg „Panorama" bestond twintig jaar 75.000 trekkers hebben er overnacht Kopen op crediet, Bracht menigeen ver driet. op te knappen I Er werd mirakel best speuld Het Fanfarecorps-elftal versloeg de (zich hard nekkig verdedigende) schilders met 5-2 JuL-Sju WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1951 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6558 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 3,15 p. hall jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. OOK DE TWEEDE VOSSENJACHT is goed geslaagd. A propos, eerst moeten wij I u even vertellen wat hier onder vossen- I jacht wordt verstaan! Ef kwam geen en kel familielid of rasgenoot van die slim- I me Reintje aan te pas. Deze sport wordt I uitgeoefend met radio-peilontvangers 1 (dat zijn de vossenjagers) en die hebben I tot taak de vos (dat is een „geheime I zender") op te sporen. Vorig jaar was I die geheime zender achterin ons uitge- I strekte Dennenbos opgesteld, ditmaal had 1 hij een plaatsje gekregen in een bad- I hokje op het strand ten Noorden van de I Badweg te De Koog. De startplaats was I nu bij Hotel „Californië". Het aantal I groepen, dat aan deze wedstrijd deel- I nam bedroeg 16. Er waren deelnemers I uit Den Helder, Alkmaar, Amsterdam, [Bussum. En ook een Texelse groep. Om [half een werd gestart (starter was de |heer Jb. Witte). In de schuur van hoeve ,.Tubantia" was een Baken opgesteld en Ibij de start diende men eerst de lijn [vast te stellen, waarop de geheime zen- Ider zich bevond. De kaarten werden ge controleerd door de heer P. Engel, Wie- I ringen. De afstand „Californië" tot de gehei- Ime zender was zeker 4 km. De heer [Brugman, Bussum, had zijn doel reeds [na 38 minuten bereikt. Van dat ogen- I blik af kwam de ene groep na de andere [binnen. Ze doken uit de duinen op en [holden dan dikwijls regelrecht op de [tent af. Maar.er waren er ook die [de zender een paar honderd meter dich- terbij wilden hebben. Enkele malen trachtten die zich toegang te verschaf fen tot het gebouwtje van de N.Z.H.R.M. len weer anderen staken hun hoofd bin- Inen een willekeurige kampeertent. Het bleek een boeiende bezigheid te ■zijn. Een jeugdig assistent, vol enthou- Isiasme ook, riep, toen hij de antenne- Imast van het kampeerhuisje '„Het Mus- Isennest" in het vizier kreeg: „Kom, we ■hébben 'm!" Ze bleken echter een bok ■te hebben geschoten in plaats van een |vos! Drie uur lang zond de zender XP.A.o. In deze buurt zat de „Geheime Zender" G.Z. uit. Toen Wim Grisnich om half 4 sloot waren alle groepen op een na bin nen. De badgasten interesseerden zich ook zeer voor dit spel en sommigen wandel den sportief mee om er meer weet van te krijgen. In lunchroom „Selecta" werden door de voorzitter van de Helderse afdeling van de VERON, de prijzen uitgereikt. Het aantal prijzen, door particulieren en instellingen uitgeloofd, was groot en voor iedereen was dan ook een aardige attentie beschikbaar. Grappig was, dat de heer Jansen uit Amsterdam tóch het onderdeel kreeg, dat hij als „eerste prijswinnaar" had uitgezocht. Nader hand bleek nl., dat hij nr. 5 was. Maar toch liet men de prijs die hij op het oog had gehad, netjes voor hem liggen. Ja, sportief zijn die Vossenjagers wel! De le prijs was voor de heer Brug man, Bussum. 2. Van Schijndel, Den Helder. 3. Saaiman, Amsterdam (vorig jaar nr. 2). 4. Koster-, Bussum. 5. Jansen, Amsterdam. 6. Pronk, Den Helder. 7. De Ruiter, Amsterdam. 8. Timmer, Texel. 9. Grande. 10. Pijs. 11. Nieuwe- buurt. 12. Klijn Jr. 13. Pot. 14. Klijn Sr. 15. Gauw. 16 Reitsema, allen uit Den Helder. De heer Pronk werd dank gebracht voor de organisatie. Alle deelnemers hadden een prettige middag genoten en zeiden dan ook spon taan „Tot volgend jaar!" 24 Januari 1931 kocht TESO de hoe- Ive „Panorama" van wijlen de heer J. S. Dijt met het doel deze zo fraai gelegen ■hoeve in te richten tot Jeugdherberg. Op |4 April 1931 vond de aanbesteding "plaats van de verbouwing (metselwerk I. Voigt f 2990, timmerwerk \V. Bruin [f3975, lood- en zinkwerk P. Oele f620, [schilderwerk J. G. Dekker f 628, electra R. Daalder f 135 en ledikanten J. Drij- lyer f 880). Op 4 Juli 1931 werd de Jeugd herberg onder grote belangstelling door (le heer Adr. Wagemaker als president Kan de Raad van Commissarissen van [de N.V. 1ESO officieel geopend. Deze zomer was het dus 20 jaar gele ben dat Texel zijn Jeugdherberg kreeg. J)e ouders hadden het midden in het sei- loen natuurlijk veel te druk om feest te Vieren: dat gaan ze Zaterdag en Zondag p.s doen. Er worden dan lekenspelen op gevoerd. Zondagochtend een speurtocht fver het eiland en Zondagmiddag om 2 lur volksdansen op de Groeneplaats. Voor de organisatie van een en ander heeft men acht Texelse trekkers nodig. Kij gelieven zich even omgaand aan te pielden. Ter gelegenheid van het afscheid van bader en moeder Bakker, Februari 1950, lertelden we, dat „Panorama" van de Ipening af 62,000 gasten had ontvangen. |n 1947, 1948 en 1949 6000 per seizoen. tVe mogen aannemen, dat dit seizoen va- |er en moeder Feldwisch ook (ruim) lOOO trekkers in de kost hebben gehad, pant het is weer erg druk geweest en komen wij op een totaal van bijna (5,000 trekkers! Die waren het er alle- Jaal over eens, dat de Texelse Jeugd herberg op een prachtige plaats is gele ien: op 12,5 meter boven vol zee! De loeve „Panorama" is 86 jaar oud, want |>j werd in 1865 gebouwd voor rekening lan de heer T. C. Flens. Een jaar of 10 Ver werd ze aan de heer S, Smit ver- locht en vervolgens ging zij over in landen van resp. de heren J. Kooij en S. Dijt. J Enkele jaren voor de oorlog werd ,,Pa- lorama" eigendom van de Jeugdher- lergcentrale zelf. De exploitatie van de |H. werd in 1931 overgedragen aan de hereniging „Mooi Texel", waarvan bur gemeester W. B. Oort voorzitter was. Hij tevens voorzitter van het J.H.-be- iuur. [In het J.H.-bestuur hebben thans zit- mg: burgemeester De Koning, voorzit- W. J. Jouwersma, secretaris; K. Itoepker, penningmeester en mevr. J. v. Vlies-Koopman. I Op een marmeren plaat staan in goud |e woorden: Jeugdherberg „Panorama". Jeugdherberg Panorama jaar geleden geopend 20 Geopend 4 Juli 1931. Gesticht door T.E. S.O. onder de Raad van Comm.: A. Wa gemaker, pres.,; P. Dros Azn., secr.; F. Zegel Kzn.H. W. Bakker, W. H. Lap; H. Keesom en J. A. G. Stompff, direc teur". „Huib" rijmde: Heil, de Jeugdherberg staat open Trekkers, trekt er nu maar in En wij willen allen hopen, Dat hij trekt naar ieders zin. Trekt nu op, uit alle streken, Uit het drukke stadsgedruisch, En komt hier u geest verfnsschen, Rust, hier in „ons Trekkershuis". Steeds trekt Texel vreemde trekkers, Trekkers, trekt nu Texel 'in, Wilt hier eens uw intrek nemen En de trek blijft vast er in". Ook „Huib" heeft gelijk gekregen: 20 jaar later kan worden gemeld, dat „Pa norama" door bijna 75000 trekkers is bezocht! Door jonge mensen uit alle de len der aarde: Nederlanders, Belgen, Fransen, Engelsen, Duitsers, Oostenrij kers, Amerikanen, ja uit het Nabije en Verre Oosten kwamen ze naar de Texel se Jeugdherberg. Daar verzamelden zij nieuwe krachten, maakten zij nieuwe plannen voor hun tochten over de Parel der Waddeneilanden en daar maakten zij ook hun nieuwe plannen voor de thuisreis. Moge „Panorama" tot in lengte van jaren zijn belangrijke functie kunnen blijven vervullen. DE LAAGSTE INSCHRIJVER De laagste inschrijver bij de aanbeste ding herbouw „Plassendaal" was de fa. J. Drijver voor f 44,950. EXTRA BOOT De Texelse boot heeft Zondagmiddag een extra reis moeten maken ten behoe ve van twee ernstige patiënten, een Texelaar en een badgast. VLAGGETJES GESTOLEN Een winkelier te De Koog verzuimde 's avonds een guirlande vlaggetjes bin nen te halen, welke hij voor de gevel van zijn pand had gespannen, 's Nachts zijn tien van deze vlaggetjes door enige tot dusver onbekend gebleven personen gestolen. EEN ZWARE BRANÓ was het niet: in de etalage van de fa. J Agter, Den Burg, was in een doek een gat gebrand, ter grootte van een vleesschaaltje. Vo rige week Donderdag was dat. Maar groot was wèl het raadsel, hoe die brand was ontstaan. Er was die dag geen etala- gewerk verricht. Enfin, 't. werd geblust. Maar.. Dinsdagmiddag begon de brand er opnieuw an op dezelfde plaats. Weer een gat van dezelfde grootte in het kleed. Toen dacht men: „Hier is een brandstichter aan het werk! Iemand drukte een stompje van een sigaret door een ventileergaatje, bovenin het kozijn. Het viel precies op de brandplek Een Ooypolder-drama op komst? De po litie werd op de hoogte gesteld. Brand- verzekermgsagenten zagen hun koren reeds bloeien. Zoals dat te doen gebrui kelijk is werd de commandant van de Biandweer er ook bijgehaald. Bij diens ontstentenis werd het terrein van de brand betreden door de Directeur van Gemeentewerken. Deze zag en stel de meteen vast: Hoogstwaarschijnlijk is dat de daderes en hij wees op de zon en dat het instrument en hij wees vei volgens op een electrische scheer spiegel. Een metalen plaat. De zonne stand was op dat tijdstip echter zodanig, dat er geen gevaar voor onmiddellijke herhaling aanwezig was. Men zou 's middags opnieuw gaan controleren, maar toen belemmerde een dicht wol kendek het onderzoek. De volgende mid dag echter kon de proef op de som wor den geleverd: een wollen doekje vatte gretig vlam. De heer Agter belde onverwijld de po litie op: „We hebben de daderes!" meld de hij vol trots. De politie rukte uit voor het ter perse gaan van dit nummer was ons nog met bekend of er ook hand boeien in de overvalwagen werden mee gevoerd, maar dat zal wel! „Waar is-ie!" zei de politie toen. „Daar staat- ie!" zei Agter en hij wees op de (stra lende) zon. MEJ. DR. BRUINING MAANDAG 65 JAAR GEWORDEN Mej dr. Nicolette A. Bruming, voor zitster van de Vrijzinnig Protestantse Ra dio Omroep, is Maandag' 65 jaar gewor den. Sinds de oprichting heeft zij 'n leiden de rol in de VPRO gespeeld, hoewel zij onlangs nog verklaarde, dat een nationa le omroep haar boven alles gaat. „Zodra een nationale omroep tot stand zou ko men, zou de VPRO dadelijk bereid zijn zichzelf op te heffen", aldus een van haar recente uitlatingen. Verscheidene Texelaars hebben het genoegen gehad persoonlijk contact met haar te kunnen opnemen ter gelegenheid van de propaganda-avond, welke de V. P.R.O. dit voorjaar in De Oranjeboom belegd heeft. Mej. dr. Bruming is geboren in de pastorie van Stompetoren. Zij studeerde aan de Universiteit van Amsterdam, waar haar vader hoogleraar in de theo logie was geworden. Bijna 40 jaar is zij daarna godsdienstlerares aan de kweek school voor het Haagse Genootschap ge weest; voorts gaf zij aan verschillende Haagse gymnasia les in het Hebreeuws. Zij maakt thans een reis door de Ver enigde Staten. Op haar verjaardag ver blijft zij bij vrienden in Chicago. Wie van de nu levende vrouwen le den van de Koninklijke familie niet meegerekend bewondert u het meest? Deze vraag heeft het Neder lands Instituut vóór de Publieke Opinie aan een groot aantal Nederlanders voor gelegd. En de volgende (verrassende) lijst kwam uit de bus: 1. Mevrouw Roo sevelt, 6. mej. dr. Nicolette Bruming. „MIJN DOCHTER KIEST EEN MAN" Morgenavond voert de Rederijkerska mer UDI in De Oranjeboom te Den Burg het blijspel op „Mijn dochter kiest een man!" VRIJDAGAVOND CONCERT Texels Fanfarecorps geeft Vrijdag avond ter gelegenheid van de verjaar dag van Prinses Wilhelmina een concert in het Park te Den Burg. FEEST IN SEPTEMBER In verband met de festiviteiten, welke ons ter gelegenheid van het jubileum van Texels Fanfarecorps wachten, zullen in September door de Feestcommissie geen volksspelen worden georganiseerd. Voorts vernemen we, dat de ballon- tocht moet worden uitgesteld tot het voorjaar. TEXELSE MARKT Den Burg, 27 Aug. 1951. Aangevoerd: 3 koeien f 700-f 900. 4 pinken f 380- f 425. 70 lammeren f 60-f 75. 42 schapen f 85-f 100. 8 schrammen f 60-f 75. 7 big gen f 35-f 55. MARKT Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belanghebben den, dat in verband met de te houden fokveedag op 3 September a.s. geen VEEMARKT zal worden gehouden. Texel, 27 Augustus 1951. Burgemeester en Wethouders van Texel, DE KONING, Burgemeester. A. VAN DIENST, Loco-secretaris. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 29 Aug. 7,22 en 7,50. 30 Aug. 8,19 en 8,33. 31 Aug. 9,00 en 9.06. Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hooe water Een toerist uit Iran, met vacantie op het Vogeleiland, riep verbaasd uit: „Ook hier, op dit schone Texel al felle betogingen? Ik ben juist uit mijn land weg gevlogen wegens de optochten met schreeuwende opschriften op huizenhoge bor den in kilometerslange optochten „Ons de Olie!" maar ook hier. massa-de monstraties! Vindt een mens dan nergens rust in deze wereld?" Daar naderde inderdaad een stoet. Met muziek aan de kop! Borden met op schriften. Wat moest dat beduiden? Olicgeschillen kennen wij hier op Texel (nog) niet. Nou ja, er was eens sprake van een olie-electriciteitsgeschil, maar dat werd in der minne geschikt, er wordt een onzichtbare oorlog Oudcschild-'t Horntje gevoerd, maar er zullen geen klappen vallen. En voetgangers en motorrijders von den elkaar in vrede op het sportterrein van Oostcrend. Neen, voor betogen is onze (eigen) Texelse mentaliteit niet geschikt. Maar ziet dan toch, die spandoe ken! wel goed geregen zaten en fluisterde toen de fantaremannen het veld opsto ven, tegen Piet van Heerwaarden: „Ik ben bang, dat ze ons vanavond inma ken!" Piet sprak hem moed in en wierp op: „Zo niet denken, m'n vriend, dat is psychologisch volkomen misplaatst. Her inner je slechts de leuze van die man die betoogde: „Wij winnen op alle fronten" en keeper Vonk zal het zeer druk krij gen vanavond!" Ze gingen tossen en toen ze het munt stukje eindelijk gevonden hadden bleek Leendert te mogen kiezen en die koos zonder rijp beraad: „Voor de zon!" Dat die reeds van het toneel was verdwe nen, mocht hem volstrekt niet hinderen, want dit terrein is omzoomd door een reeks van krachtige schijnwerpers. Middenuit. Een snelle schijnmanoeu vre van Herman, die zich van meet af aan op de midvoor plaats volkomen thuis gevoelde en daar was het spul gaande. De lezer begrijpt, dat wij de bal niet van voet tot voet kunnen volgen. Opge merkt zij slechts, dat er mirakel best spel te zien gegeven werd. Showvoetbal, waarbij Abe en Schijvenaar zouden lik- kebekken. Keeper Vonk had voor de rust een makkie! Hij was met de strop das om het veld opgehold en trok al spoedig een jasje aan! Immers voor het doel van Roeper kwam de bal niet vaak Schilder H. v. V. was na de wedstrijd nog niet helemaal de ouwe: hij zat nog vól vuile trucjes. De stoet kwam nader. De deelnemers marcheerden met kloeke tred. De hoof den fier opgehouden boven de brede schouders „En dat uw fanfarecorps zich daar ook al voor leent!" Hernam de gast uit het (Nabije) Oosten ,ik meende dat die wel andere zorgen aan haar hoofd had dan politieke. (Economische, bedoeldet gij? peinsden wij). Groter werden de borden met op schriften, welke allengs duidelijker wer den en toen lazen we het: „Wij met de kwast, steunen de Fanfarekas!" ,,'t Is geen betoging, zoals u had ge dacht!" zeiden we tegen onze verre vriend, die thans onze buurman was ge worden (Badhotel). Hij grinnikte. „Maar met zo'n kwast kun je anders ook nog lelijke opmeppers uitdelen!" „Zo zijn onze uit het goede hout ge sneden schilders niet!" weerlegden wij prompt, want wij houden ervan misver standen onverwijld in de kiem te smo ren. Zij gaan hedenavond voetballen en het publiek mag dat spul voor een kwartje bekijken, t Wordt gezellig, ga mee!" IN DE GRAVENSTRAAT gekomen zeiden de schilders: „Een schilderachtig hoekie, deer, dat pleintje van de Ver gulde Kikkert. Couvert het dot ding weer aardig in de menie zet!" en ze be keken in de vlucht de gloednieuwe kik ker. Hier en daar ontdekten ze, dat di verse percelen hoognodig een kwast verf moesten hebben, maar Gerrit Dros, de impressario, had alleen maar oog voor een aflosser, want de meterslange schil- derstrap met dat bord en die zware kas van het Fanfarecorps er op begonnen aardig te wegen op zijn niet al te corpu lente schouders. Hij was dan ook blij, dat Groeneplaats, Binnenburg en We verstraat gepasseerd waren. In het weg- gie van Dirk de Bies zette het fanfare corps weer een pittige mars in en deze allround voetballer uit het roemruchte verleden van Texel XII voelde nieuwe kracht. Temeer toen hij de wapperende vlaggen en de groene grasmat in het vi zier kreeg. De avond was niet ver meer toen Ger rit namens de schilders de voorzitter van het Fanfarecorps, de heer J. S., met bloemen huldigde: „Het corps is nu in de bruidsdagen", zei hij zo ongeveer: „En met bloemen willen wij ons medeleven vertolken." Hij wilde nog veel meer zeggen maar scheidsrechter Schermer blies op een snerpend fluitje en Leen dert Kuiper rende het veld op, gevolgd door zijn Fanfareploeg. De schilders wa ren onderwijl al aan het lostrappen be gonnen. Keeper Roeper gaf zijn eerste staaltjes van ga je weg, ik pak je weg, weg. Herman van Megeren informeerde gefascineerd of zijn voetbalschoenen en J. Tj. stapte telkens naast de ladder. weg. Afgezien dan van de pijlsnelle doorbraken met Herman, Dies, Wim en Piet. (En vele anderen). De stand was eerst 1-0 voor de muziek. Toen 2-0. Vonk ontdeed zich steeds fluks en ge routineerd van zijn jasje als het gevaar lijk werd. 3-0. Maar de schilders schoten de bal toen handig tegen een arm en Schermer wees naar de beruchte stip. De schutter maakte geen enkele fout en het net kraakte. Weer een penalty. Dezelfde uitwerking. Een tegengoal: 4-2. Toen werd de strijd hevig. De schilders maak ten soms louping the loops over 't veld, waar voor het doel van Vonk pijnlijke situaties ontstonden Het spel geleek rugby. Meesterlijke staaltjes door aanval en verdediging. Na een verrassend te genoffensief maakte de muziek 5-2. Ein de. Jammer was, zo deelt men ons mede, dat keeper Plaatsman door afwezigheid schitterde. Hij had immers de moeilijk ste ballen voor z'n rekening genomen, nu moesten de schilders het met een keeper doen die vele klassen minder was. Het publiek leefde van begin tot eind mee. „Ik ben nou al stief in de biene"! hoorden we ergens opmerken. Maar met een glimlach, want voor het Fanfare corps hebben de Texelaars wel wat on gemak over.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1