Wat moeten wij onder Kanker verstaan Schapenfokdag op Texel belooft zeer druk te worden Strijd om wisselbekers, medaille en premiën T.B.C.-bestrijding Aan onze „Overzeese lezers Parlementair Overzicht Op Maandag 3 September wordt op het eiland Texel de traditionele scha penfokdag gehouden. Deze gebeurtenis is altijd voor het schapenfokkende ei land van heel grote betekenis, het ziet er echter naar uit, dat de fokdag, die nu op handen is, alle voorgaande aan be langrijkheid zal overtreffen. Het aan tal inzendingen is nog nooit zo groot ge weest als dit jaar het geval zal zijn. Terwijl het verleden jaar 177 bedroeg met in totaal 455 dieren, bedraagt dit jaar het aantal inschrijvingen niet min der dan 220 met 625 dieren. Deze aanzienlijke toeneming is het ge volg van verschillende omstandigheden. Om te beginnen is dit jaar de kwali teit-van de dieren uitstekend. Daarnaast echter is de belangstelling van het vasteland voor de schapenfok kerij op het eiland sterk toegenomen als- gevolg van de prachtige resultaten, die de dieren, afkomstig van Texel, verleden jaar op de grote nationale ten toonstelling wisten te behalen, aldus „Troutyr'V Men zou bijna kunnen zeggen, dat het Texelse schaap uit Texel toen met hoofd en schouders boven het Texelse schaap van het vasteland uitstak. Hét" resultaat daarvan is geweest, dat sedertdien tal van dieren naar het vas teland werden verkocht en de belang stelling van daar is nog altijd zo groot, dat er niet de minste twijfel aan be staat of veel fokkers van elders zullen op 3 Spntember de reis naar Den Burg mdke"n~om daar zo mogelijk zaken te doen met de bedoeling door de even tuele aanwinst de eigen stapel te verbe- terer}, Anderzijds spreekt het wel haast van zelf, dat deze hele gang van zaken oor- zaatess geweest, dat de fokkers op het eiland met meer dan normale verwach tingen de fokdag tegemoet zien en dat ze deze gelegenheid gaarne hebben aan gegrepen om met een zo groot mogelijk aantakdieren uit te komen. Behalve de prijzen welke worden uit geloofd door „Het Texelsch Schapen stamboek in Noordholland" (le prijs f 10. 2e f 7,50 en 3e f 5,zijn ook nu weer vele extra prijzen beschikbaar gesteld: een zilveren medaille door het ge meentebestuur van Texel. Deze medaille wordt toegekend aan het beste 4-tal ooien van de fokdag; 3 premieen van elk f 50 voor de drie baste ramlammeren van de fokdag, uit geloofd door de drie Texelse Landbouw organisaties. Deze premie wordt uitbe taald aan de eigenaar van de ram, die hem op de fokdag 1952 wederom toont en gebruikt heeft cp Texel. In 1950 behaalden de rammen: 5791/0600, eig. Jb. Lap Kzn., Den Hoorn, 5853/9958, eig. Combinatie Olie, Kreuger en Joh. Roeper, 6091/9960, eig. K Mantje, Ruysdael de premieën ad f 50, een zilveren wisselbeker, uitgeloofd door TESO voor de beste 1-jarige gere gistreerde ram, op Texel geboren. De beker.».-'wordt het eigendom van degene, die na 1945 in de rubriek 1-jarige ram men het eerst tweemaal achtereen of driemaal in totaal de eerste prijs heeft behaald. De beker werd gewoonnen: In 1946 door Gebrs. Boersen, Ooster end met ram Jv. nr. 5476F In 1947 door P. C Hin, Spang, met ram F 4665. In 1943 door G. C. Kikkert, de Westen met ram F 5012. In 1949 door P. C. Hin, Spang met ram F 5266. In 1950 door G. C. Kikkert, de Westen met ram F 5507; een zilveren wisselbeker, uitgeloofd door &Het Texelsch Schapenstamboek" voor net beste schaap met twee ramlam meren. De beker wordt het eigendom van degene, die haar drie maal heeft ge wonnen. De beker is tweemaal gewon nen door P C. Hin, resp. met de ooien 44327 en 42514. Ere prijzen- Kampioensgroep ooien; Reserve kampioensgroep ooien; Kampi oen ram; Reserve kampioen ram De jury bestaat voor de diverse ru brieken bijna steeds uit een jurylid, woonachtig buiten Texel en twee, woon achtig op Texel, waarvan een is aange- KATHOL1EKE KERKLIJST Zondag 2 September. 16e Zondag na Pinksteren. H.H. Missen in Den Burg om 7,30 ^n 10 uur. In Den Hoorn alleen om 7,30 en in Oosterend alleen om 10 uur. Communieuitreiken in Den Burg om 7 u. en om 10 minuten voor half 8 en na de Mu» «van 7,30 Biechthoren in Den Burg tot de tijd voor het communieuit reiken voor de Mis van 7,30 en in de bij kerken voor en eventueel na de Missen. Communieuitreiken begint achteraan Na èe Hoogmis het gebed v.d. H. Fran- ciscvis Xaverius v.d. bekering der onge lovigen" en de zegen met het Allerhei ligste. Lof om 7 uur met rozenhoedje, Na het lof godsdienstige bijeenkomst van de mannen. Maandag: geen H. Mis om 9 uur. Om 8 u vrouwencongregatie. Woensdag: geen Mis om 7 uur maar al leen communieuitreiken. Om 7,30 Jo- sephlof met rozenh. en litanie v.d. op de schaal neergelegde intenties Daarna congr. .v.d. jongens. Donderdag: Mis in Ooslerend. Biechtgel. van 7-8 uur. Daar na congr. v.d. meisjes. Vrijdag: le Vrij dag van de maand. Uitreiken van de comfnume om 6,30. Om 8 uur gez Mis t.e.v.h. H. Hart. Om 7,30 lof t.e.v.h. H. Hart. Ook in Den Hoorn. Om 3,30 biecht horen v.d. schoolkinderen. De twee maandelijkse Mis in Oosterend vervalt op deze le Vrijdag. Zaterdag: Priesterza terdag Om 6 uur rozenhoedje in de kerk. Biechtgel. van 5-9 uur op de hele uren. wezen door de Vereniging van Oud-leer lingen der Lagere Landbouwschool te Den Burg. De jury-leden zijn voor: 1-jarige en oudere rammen Ir. W. v. Oyen, Alkmaar; H. J. Keijser Czn. en A. Brans 2-jarige rammen en schapen met twee ooilammeren: P. Pijper, Twisk, H J. Keijser Dzn. en P. Verberne Jr. Schapen met 1 ramlam geb. vóór 3 April 1951. A. Grppt, Ooster-Blokker, F. R. Keijser en G. Schraag Jzn. De spanning zal weer groot zijn Schapen met 1 ramlam, geb. na 2 April 1951: A. Koopmans, Barsingerhorn. P W. Konmg Johzn. en A Hin Dzn. Schapen met 1 ooi- en 1 ramlam, gejo. vóór 3 April 1951: J. de Jonge, Wzn., Beemster, Jb. J. Hin en Jn. Kikkert M.Jz Schapen met 1 ooi- en 1 ramlam, geb. na 2 April 1951: W. van der Oord, Bar singerhorn, S. J. Keijser en P. Hin Dzn Schapen met 2 ramlammeren (2 ru brieken): K. Hogetoorn Dzn., Beemster, J. Bakker Jzn. en Th Smit. Viertallen ooilammeren 1-j. en oudere ooien: D. Appel. Heefhugowaard, D Hin en N. Bakker. Extra prijzen: K. Hogetoorn Dzn., N Beemster, Ir. L. de Vries, Alkmaar, C. Roeper, Alkmaar. Evenals vorige jaren stelt het ge meentebestuur van Texel het marktter rein gratis beschikbaar en zorgt tevens voor de plaatsing der hokken. PROGAMMA VAN HET CONCERT van Texels Fanfarecorps met medewer king van het Accordeon-Ensemble op 31 Augustus a.s. in het Park Texels Fanfare: 1 Neerlands Jubelmars, arr. Ant. M. v Leest 2. Ouverture Joyeuse Keler Dela 3. Kunt u zingen, zing dan mee. Wij leven vrij 't Is plicht dat iedere jongen Kent gij het land Waar de blanke top der duinen 4. Straus Klanken arr A. J. Maas Accordeon Ensemble: 5. Vineta Clochen. Walzer Intermezzo Johann Theiner 6. Rozenwals Henk Langerak 7. Melodieën uit de operette „De Vo gelkoopman Carl Zeiler 8. Feestouverture Henk Langerak Texels Fanfare: 9. Een vrolijke boel arr. W. Ciere 10 Gedenck Clanck, melodiënkrans, naar Valerius arr. P. J. Wiest, bestaande un: Wilt heden nu treden Geluckig is het land Merck toch hoe sterek O Heer die daer G'lijck den grootsten rapsack O Nederland let op u saeck Sijt nu verblijt Wie dat sich selfs verheft met daaraan verbonden: Taptoe van B P. Bisselink met als slot" Wilhelmus Duur van het progrmma \Vz uur. Schetsen. Het schetsen van de rundveestapel in Noordholland zal per 1 September a.s. zo goed ais gereed zijn Op korte termijn zullen de schetsen bij de veehouders thuisbezorgd worden, geborgen in een stevige envelop. De veehouder die de schetsen heeft ontvangen en die een koe wil verkopen met een verklaring (al naar de aard van zijn bedrijf met witte, wit-groene of rode verklaring) dient de bijbehorende schets van de te verkopen koe aan zijn dierenarts af te geven, want deze schets wordt dan aan de ver klaring gehecht. De koper kan zich dan door middel van de aangehechte schets overtuigen, dat schets en koe inderdaad bij elkaar horen. Afslachten Tan reageerders met subsidie. Ook voor het afslachten van reageer ders met subisidie is de schets nodig. Tot nog toe gaat het zo, dat de vee houder die een reageerder met subsidie wil laten slachten, hiervan minstens een week van tevoren bericht doet aan de Gezondheidsdienst onder opgave van naam en nummer van de koe (oorblik- nummer of eventueel stamboek- of fok- en controleleveringsnummer) Dan komt iemand van de Gezondheidsdienst de koe aan huis blikken (dus van een rood beugeloormerk voorzien), indien ons is gebleken, dat de bewuste reageerder in derdaad voor premie in aanmerking komt. Is de reageerder van een rood beugeloormerk voorzien (door ons is het nummer genoteerd), dan mag de veehou der het rund voor de slacht verkopen aan die hij wil en waar hij wil. Zo'n re ageerder moet evenwel binnen 10 dagen nadat het rode beugeloormerk is aange bracht,. geslacht worden. Merken op de markten. Nu wij de herfst naderen, neemt het aanbod van de reageerders toe. Met in gang van 3 September 1951 zal de Ge zondheidsdienst gelegenheid geven om de reageerders van een rood beugeloormerk te laten voorzien op de markten te Alk maar en Amsterdam en zo vervolgens iedere Maandagmorgen. Met ingang van 4 September 1951 en vervolgens iedere Dinsdag kan dit ook op de markt te Purmerend geschieden. En met ingang van 6 September 1951 en vervolgens iedere Donderdag ook op de markt te Schagen. Schetsen meebrengen. Dan is het noodzaak, dat de veehouders In de krant van vandaag treft u een gedeeltelijk ingevuld formulier aan. Op het linker souche staat vermeld: be stemd voor huldeblijk Texels Fanfare corps. U heeft 't de laatste tijd in de krant meermalen kunnen lezen: TexelsFanfare- corps gaat jubileren. Ons fanfarecorps, dat bij iedere gelegenheid klaar staat en talloze malen in (toonrijke) optocht de straten een feestelijk tintje geeft. Dit zelfde fanfarecorps doet nu een beroep op alle Texelaars. Want het zit in geld nood, zelfs in de schuld. Het heeft nieu we instrumenten hard nodig om zich in de hoge afdeling Uitmuntendheid te kunnen handhaven. Kijk eens uit of u nog wat los geld in huis hebt. Loop er even mee naar het postkantoor. Velen zullen u er dankbaar om gestemd zijn. En uzelf zult, bij een bezoek aan Texel, het fanfarecorps nog mooier dan voorheen horen spelen! Comité Huldeblijk Texels Fanfarecorps. de bij de aangeboden reageerders beho rende schetsen meebrengen. Een rea geerder zonder schets wordt niet ge- rood-blikmerkt. Dat is ook volkomen begrijpelijk, want aan de hand van de meegebrachte schets wordt gecontroleerd of het wel de koe is die op de schets staat afgebeeld. Bovendien tekenen wij op de schets het nummer van het rode beugeloor merk aan en nemen de schets mee naar Alkmaar om op onze administratie te controleren of de gemerkte reageerder inderdaad voor slachtpremie in aanmer king komt. Zodra de reageerder gemerkt is op de markt, krijgt u daarvan een schriftelijk bewijs, dat u mee kunt nemen. Er wordt de gehele morgen op de markten gelegenheid gegeven om rea geerders te laten blikmerken voor slacht- subsidie. Dit gebeurt op een apart ge deelte van de markt, aangegeven door een bord met opschrift. De veehouder die dus zijn reageer der eerst wil markten „voor het leven", omdat hij denkt er dan meer voor te krijgen dan slachtwaarde en f 150,en die later toch de reageerder voor de slacht wil verkopen, kan dan alsnog de ze reageerder van een rood blikmerk la ten voorzien. De veehouder, die een reageerder met recht op slachtsubsidie op de markt ten verkoop aanbiedt, dient er de koper van te voren van in kennis te stellen, dat het een dergelijke reageerder betreft, ook al is het rode oormerk nog. niet aan gebracht. Na 31 Augustus 1951 wordt er dan met meer ge-rood-blikmerkt aan huis, tenzij tegen een vergoeding van f 10 per te merken reageerder. Noodslachtingen. Indien een reageerder plotseling sterft (denk bv. aan kopziekte, enz.) of plotse ling afgemaakt moet worden (bv. tenge volge van beenbreuk, enz.) en deze rea geerder komt voor slachtsubsidie in aan merking, dan dient de eigenaar de Ge zondheidsdienst (K 2200-5197) telefo nisch te berichten: 1. waar de koe hangt; 2. het oorbliknummer; 3. het nummer van de schets welke bij deze koe behoort; 4. in ieder geval te zorgen, dat de huid bewaard blijft (wordt de huid van de slachtbout afgehaald, laat deze huid dan verzegelen!). Wij kijken in onze administratie dan na of deze noodslachting inderdaad pre miewaardig is. Zo ja, dan gaat er zo spoedig mogelijk iemand van de Gezond heidsdienst heen, die schets en oorblik nummer controleert en een rood beugel oormerk aanbrengt Dit zijn spoedgevallen waarvoor per geval f 10 in rekening wordt gebracht. Handel in reageerders op mark ten buiten onze provincie. Voornamelijk in het Zuiden van onze provincie zijn er tal van veehouders, die gewoon zijn hun koeien te verkopen op de markten te Utrecht en Leiden en mis schien ook wel elders buiten onze pro vincie. Zodra u de schetsen van uw bedrijf hebt ontvangen kunt u de reageerders die u met subsidie wilt laten slachten ook buiten onze provincie op de mark ten aanbieden. U neemt dan de schets welke bij uw reageerder behoort mee naar de markt en de Gezondheidsdienst van de provin cie waar die markt gelegen is, geeft u ook daar gelegenheid de reageerder van een rood blikmerk te laten voorzien. Deze Gezondheidsdienst tekent het num mer aan op de schets en stuurt deze schets naar de Noordhollandse Gezond heidsdienst. Wij weten dan dat we van die en die reageerder van die en die vee houder een slachtbewijs kunnen ver wachten en ondertussen zoeken wij op onze administratie uit of het een pre miewaardige reageerder is of niet. Zitdagen. De ervaring leert ons, dat de zitdag in Purmerend op de Dinsdagmarkt in een behoefte voorziet. Mede door het Plan loopt het de laatste weken zo druk, dat meerderen niet geholpen kunnen wor den. Er is zó veel te vragen dat wij be sloten hebben om, ingaande 3 Septem ber elke Maandag „spreekuur" te hou den in Amstprjdam in het café op de veemarkt en vanaf 6 September elke Donderdag in Café „De Beurs" te Scha gen. De bezoekers van de Maandagmarkt in Alkmaar kunnen óf op de markt te recht bij de Kleine Waag óf op onze ad ministratie, Kamer 85, Landbouwhuis. De Directeur van de Prov. Gezond heidsdienst v. Dieren in N-Holland, D. REMPT. door Dr. Elsa Pereira-d'Oliveira (Ontleend aan het blad „Moeder") Al sinds enkele jaren heb ik het ge noegen de medisohe rubriek voor „Moe der" te behandelen en nog steeds is er geen enkel woord gevallen over die ziekte, die niet alleen artsen, maar ook de leken het allermeeste bezig houdt, nl. over kanker. Ik zal u ook meteen ver tellen, dat ik nog nooit hierover met u sprak. De reden is, dat,h^ in kort bestek weergeven van feiten, die voor de leek van belang zijn, een uiterst precaire zaak is en wel hierom: er is geen ge bied in de geneeskunde, waarover zo'n geheimzinnige waas hangt; er wordt zo veel gefluisterd, zoveel van goede voor lichting niet geloofd, zoveel van slechte voorlichting direct als onwrikbaar vast staand aangenomen, dat ieder woord wel driemaal overdacht mag worden voordat het op papier neergezet wordt! En toch, in deze moderne tijd, waarin Haak-In Acties worden ondernomen ten bate van de kankerbestrijding en het nationale huldeblijk, bij de troonwisse- ling aan prinses Wilhelmina aangebo den, voor het zelfde doel werd bestemd; in deze tijd dus, waarin kanker in het brandpunt der belangstelling staat, moet ik toch werkelijk proberen u een zogoed mogelijk inzicht te geven in deze eigen aardige ziekte. Wat moeten wij onder kanker ver staan? Dan moeten wij eerst een kleine zij sprong maken naar de wordingsgeschie denis van de mens. Als de bevruchte eicel zich gaat de len, ontstaan er eerst 2 gelijke cellen; na de volgende deling zijn er 4 gelijk waardige cellen gekomen en na de der de deling hebben wij 8 van zulke cel len. Deze eerste delingen gaan nog een vrij groot aantal keren zo door, zodat aan het einde yan deze ohase een heel groot aantal cellen is ontstaan, maar die tevens de onbegrijpelijke wonderlijke eigenschap bezitten op dit moment ook gelijkwaardig te zijn, maar.en nu komt het belangrijkste punt.... over enkele ogenblikken geheel verschillen de eigenschappen te *aan ontplooien, m. a.w. de ene cel gaat zich delen en vormt op die manier na maandenlange delingen bv. het hart, terwijl een ande re cel de lever zal gaan vormen, of de hersenen of de beenderen of de bloed vaten of de haren. Als het mensje nu klaar is, (en voor dieren geldt precies hetzelfde) dan gaan de delingen van alle cellen nog door maar de hartcellen kunnen nog maar hartweefsels vormen en deze darmcel len darmweefsel. Het tempo nu van deze celdelingen is buitengewoon belangrijk, nl. op volwassen leeftijd zijn de delin gen het langzaamste en bij de ongebo ren vrucht het snelste en wel des te sneller naarmate de cel zgn. jonger is. Nu kan ik pas althans ten dele antwoord geven opjjde vraag: wat is kanker? Bij kankerltaat op de voor grond het in z^er.spel tempo gaan delen van cellen in een tijd, dat de delingen eigenlijk langzaam moesten verlopen. De cel, die een kankergezwel gaat vor men, krijgt dus opeens de eigenschap van de allereerste delingscellen. Niet al leen zal deze cel zich dus enorm snel de len temidden van normale cellen en er dus als het ware geen plaats is waarin het vlug groter wordende bolletje past, maar ook zullen deze cellen nog jonger zijn in hun gedrag. Dit laatste betekent, dat deze cellen niet geschikt zijn voor de functies van het orgaan waarin ze groeien. Is de kan kercel nu zeer jong, dus uit de eerste delingsphase, dan ontstaat er een weef sel met onbestemde eigenschappen: zo'n kankergezwel doet niets, alleen maar groeien. Ontstaat er een kankergezwel uit min der jong weefsel, dan zijn er soms wel eigenschappen die vergelijkbaar zijn met het normale orgaan, en is de los bandige cel die opeens zich zelfstandig gaat delen zonder zich te bekommeren over het orgaan waarin hij gezeteld is, bijna rijp., zullen de eigenschappen ook duidelijker naar voren komen. Tot zover zal iedereen dit weliswaar zeer schematische antwoord op de vraag wat is kanker? willen aanvaarden. Maar nu komt een heel groot verschil punt tussen de artsen en leken in hun opvatting over deze aandoening. Voor de leek is in 't algemeen kanker een aandoening, die gepaard gaat met al dan niet zichtbare gezwelvorming, die het gezonde weefsel verwoest en in de laatste stadia niet meer met het le ven verenigbaar is. Voor de arts is de diagnose „kanker" direct verbonden met de uiterst belangrijke vraag: wat voor GESLAAGD Dezer dagen slaagde onze vroegre plaatsgenote Joke Logman Pd., voor het diploma Huishoudschool te Amsterdam. (De briefkaart waarop ons dit bericht werd medegedeeld, was te Amsterdam gepost en gedateerd Juli 1951. Ze heeft een hele omweg gemaakt om*op ons redactiebureau terecht te komen! Blijkens een poststempel was ze eerst naar Kaapstad in Afrika geweest. Red.) D.E.K. GEEFT CONCERT Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Wilhelmina zal D.E.K. Vrijdagavond een concert geven in de Dorpsstraat te Den Hoorn. Bij ongun stig weder gaat het concert niet door. De ouders worden verzocht hun kleine kinderen eens vroeg in bed te stoppen, opdat de muzikanten niet, zoals ge woonlijk, door hen gehinderd worden. Bovendien is het voor het publiek ook niet plezierig wanneer af en toe een belhamel op klompen langs holt. Zeker zal het dan weer een geslaagde avond worden. soort kanker is dit? En deze vraag, valt weer uiteen in twee andere punten nl hoe onrijp waren de ontstaancellen in dit speciale geval (iets wat onder het microscoop vrij goed geschat kan wor den) en in welk orgaan zit het? Voor de meeste leken is het horen van de diagnose „kanker" dus meest een oordeelsveiling, terwijl het voor de arts direct betekent: hoe moeten wij in dit speciale geval proberen tot genezing te komen? (Slot volgt). DE UITBREIDING VAN HET AANTAL KAMERLEDEN. GAAT DE OUDE TUD VERLOREN? Als er zich geen schokkende gebeur tenissen voordoen, zal de Tweede Ka mer niet meer bijeen komen voor Zater dag 15 September a.s. Dan wordt door Minister van Maarseveen, als Minister van Binnenlandse Zaken, het zittings jaar officiéél gesloten. Het parlementai re jaar 1950-1951 zal dan voorgoed voor bij zijn en de Eerste en Tweede Ka merleden zullen drie d^gen moeten wachten voor zij aan het jaar 1951-'52 kunnen beginnen. Op die derde dag wordt het jaar weer geopend door H.M. uitspreekt en die dan vqIj pracht en praal door de Haagse straten zal rijden Het feest van de „Gouden Koets" zal de Koningin, die dan haar troonrede dan weer zijn aangebroken en van stad en land zal men komen om dit feest bij te wonen. Intussen zitten we mf in de periode van rust. Voor politici is dit een rekbaar begrip. Het lijkt heel wat, va- cantie te hebben van 20 Juli tot 18 Sep tember. Maar ook hier bedriegt de schijn. In de eerste plaats moeten zij op 5 September al weer bijeen komen om het Schuman-plan binnenskamers te be spreken, terwijl Minister Lieftinck nog een zware dobber krijgt aan de behan deling van het ontwerp inzake het toe zicht op het credietwezen. En al waren deze zaken er niet, dan nog hadden zij geen vacantie omdat de politiek nu een maal geen dag stilstaat Het wereldge beuren wacht heus niét op een vacan tie van Kamerlid Gerritsen of Pietersen. Het gaat gewoon door. Worden de schokken al te groot dan kunnen Gerrit sen en Pietersen gerust hun vacantie onderbreken om met hun partijgenoten te gaan praten over de nieuwe situatie. Wat zal het nieuwe parlementaire jaar echter brengen? Geen mens kan dat na tuurlijk vooruit zeggen, maar toch zijn er enkele punten die ongetwijfeld in het middelpunt der belangstelling zullen staan. Daar is bv. allereêrst de zeker heid dat er in Mei-Juni van het vol gend jaar weer de periodieke verkie zingen zullep zijn. De altijd noodzake lijke, maar vaak vruchteloze verkie zingsstrijd zal weer in alle hevigheid gevoerd moeten worden. Het zijn wel de periodieke verkiezingen, om de vier jaar, maar er is toch nog een andere kwestie die deze verkiezingen interessant maakt en wel de grondwetswijziging. Het vori ge Kabinet Drees heeft een Grondwets commissie ingesteld die tot opdracht kreeg verschillende wijzigingen tot stand te brengen door onze hoogste wet aan te passen aan onze tijd. De opdracht was zo verstrekkend, dat de commissie daaraan voor de verkiezingen niet hele maal kan voldoen. Maar toch zullen ver schillende punten ter sprake gebracht worden, zoals bv. de uitbreiding van het aantal kamerleden, de vrije menings uiting, de buitenlandse betrekkingen en nog enkele andere. De uitbreiding van het aantal Kamerleden is:1 een aangele genheid die door alle fracties wordt aan vaard. Onze Tweede Kamer met haar honderd en de Eerste met haar vijftig leden zijn beslist kleine parlementen als men deze vergelijkt met andere landen, ook als men landen neemt die even groot zijn als het onze Met honderd leden kan men niet veel doen. Vooral niet, nu we in een tijd leven die het uiterste vergt van de verschillende Parlementen Onze „geachte afgevaardigden" worden overbelast en de problemen worden steeds moeilijker. Er bestaat dus be hoefte aan meer Kamerleden. H^^ de bedoeling het aantal Tweede Kamerle den uit te breiden tot 150 en de Eerste Kamer te brengen van 50 op 75 leden Daar is dus veel voor te zeggen. Een grotere Kamer zal een betere taakver deling geven. Maar toch zien wij nog wel enige bezwaren, die weliswaar niet doorslaggevend zijn, maar die toch waard zijn eens nader overwogen1- te worden. In de eerste plaats zal men moeten toe geven dat de vergaderingen langer du ren naarmate er meer Kamerleden zijn. In het buitenland zien we daarvan spre kende voorbeelden. En ten tweede: het zullen veelal specialisten zijn die de Kamer er bij zal krijgen. Nu z^l men geen enkel bezwaar tegen deskundigen hebben, integendeel, men zal het moeten toejuichen als het peil der debatten zal stijgen. En de problemen vergen nu een maal een deskundige behandeling. Maai de politek gaat er uit. O zeker, ook aan deskundigheid ligt een -levensbeschou wing ten grondslag. Wij verliezen echter het oude geslacht van parlementariërs die de politek in hun vingertoppen had den en die in een fris debat elkander met grote virtuositeit te lijf gingen. Die tijd is al bijna voorbij het zijn de Ka merleden van voor 1940, die de beste zijn maar nu ziet het er naar uit, dal zij ook nooit meer terugkomt.- De ro mantiek gaat er uit Dat is jammer. Nj de afschaffing van het districten-stelse is de belangstelling voor de politek ge daald en men kan zich terecht afvra gen of deze interesse niet nog miridei zal gaan worden nu zij ondergaat in spe cialisten. Een probleem, dat ook wel zou spelen zonder een Kameruitbreiding maar dat nu opnieuw in ^lle ernst ge steld wordt.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 2