Cjrom kwarts Jexels in het harL, Twee groepen ooien van Jb. Eelman Gzn en Zn werden kampioen en reservekampioen Ram van M. C. Veeger werd kampioen I Ram van W. de Haas reservekampioen r Wijl en Dr. Jac. P. Thijsse schreef: Het muzikaal leven aan Den Burg is een nieuwe phase ingetreden 1 Texel hield zijn schapenfokdag Als U wat koopt, betaal dan subiet, Uw winkelier heeft ook geen crediet. 7 September 1891: Texels Fanfarecorps opgericht Zaterdag feest: alle vlaggen uit WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1951 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6560 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. I 3,15 p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. ACHT EN VEERTIG TEXELSE SCHA PENFOKKERS hebben Maandag geza menlijk niet minder dan 265 stuks wol vee naar Den Burg gevoerd, waar de jaarlijkse grote Schapenfokveedag onder grote belangstelling plaats vond. De Wisselbeker van de N.V. T.E.S.O. werd nu eens niet gewonnen door de fa vorieten van P. C. Hin en G. C. Kikkert, die resp. in 1947 en 1949 en 1948 en '50 beslag op die trophee legden, maar dit maal ging de wissclbekcr naar De Wes ten, want de eenjarige ram nr 31 van de heer M. C. Veeger werd uitgeroepen tot kampioensram! Fokker was de heer P. Brans Azn., Oost. Reservekampioen werd de 2-jarige ram nr 56 van de heer W. de Haas, Ooslerend, fokker de heer S. W. Koning Lzn., aldaar. De prijzen voor de kampioensgroep en reservekampioens- groep ooien werden beide in de wacht gesleept door de heer Jb. Eelman Gzn. en zoon, Oosterend. Doordat de voorzitter van het Scha penstamboek wegens familieomstandig heden verhinderd was naar Texel te ko men, werd de Schapenfokdag geopend door de Rijksveeteellconsulent, Ir L. de Vries. Spreker heette allen welkom, in het bijzonder burgemeester De Koning. Hij noemde enkele grote verschillen tus sen Banka en Billiton en Texel. Maar bij die vele verschillen is er ook een grote overeenkomst: zowel daar als hier bent meneei de burgemeester, werkzaam temidden van landbouwers. Zijn Banka Billiton bekend om hun tinmijnen, Texel is wereldberoemd geworden door het Texelse schaap. Ja, de nijvere Texel se boerenbevolking produceert wat van prima kwaliteit is, ook op het gebied van de akkerbouw. De naam van dit eiland is door het schapenras, dat de naam van dit eiland draagt, wereldbekend gewor den Hieruit is het Nederlandse schapen ras gevormd. De bakermat ligt hier en daarin ligt tevens een aansporing de kwaliteitsvoorsprong te blijven behou den U maakt thans een tijd mee. waarin de financiële uitkomsten van de schapen- fokbednjven gunstig zijn. Ik heb hier echter meerdere openingen meegemaakt dat was de periode tussen 1930 en 1940 waarbij de stemming in mineur was. Dat waren zorgvolle jaren. Reeds voor de oorlog hadden de Texelaars echter bewezen zich te kunnen aanpas sen aan de sterk gewijzigde economische omstandigheden: het sterk eenzijdige schapenfokbednjf maakte plaats voor een gevarieerde bedrijfsexploitatie. De rundveehouderij nam in betekenis toe, evenals de uitbreiding van de akker bouw. (O.a. teelt men voer voor eigen bedrijf). De schapenfokkerij is deson danks een zeer belangrijke welvaartsbron voor de Texelse veehouders gebleven en de schapenfokdag is een der vele mid delen om te pogen de kwaliteit te verbe teren. Ik hoop. dat U nog vele jaren deze bijeenkomst zult kunnen bijwonen on der voor de boeren even gunstige om standigheden. Spreker heette ook bijzonder welkom de beide wethouders: de heren S. de Waard en Th. Hin. („Beiden geboren Texelaars, die de betekenis van deze dag nog beter kennen dan ik"). Spreker dankte het gemeentebestuur hartelijk voor de medewerking in de vorm van de beschikbaarstelling van het marktterrein, materiaal en medaille. Voorts heette hij bijzonder welkom de dierenartsen Noordijk en De Boer, de vertegenwoordigers der Texelse Land bouworganisaties (L.T.B., C.B.T.B Holl. hoog water ter rede van texel 5 Sept. 11,43 en 11,48. 6 Sept. en 0.16. 7 Sept. 0,25 en 0,55. Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. Vorig jaar was deze ram de kampioen, F 4687, eigendom van de heer P. C. Hin, Spang, dit jaar werd hij wederom nummer 1 in de rubriek ou dere rammen, maar bij de strijd om de ereprijzen werd hij verslagen door een 1-jarige en een 2-ja rige ram. Zie verslag. Mij van L., de voorzitter en secretaris van de vereniging van Oud-leerlingen der lagere landbouwschool, het hoofd van de landbouwschool, de redacteur van de Texelse Courant, de vertegenwoordi gers van fokkers uit Overijssel, Drente Groningen, Friesland en Brabant. Hij bedankte de instellingen voor de uitge loofde prijzen. Hij noemde daarvan o.a. de zilveren Teso-wisselbeker, voor de beste een-jarige ram, op Texel geboren. „Hierbij voeren de fokkers P. C. Hin en G. C. Kikkert een kop aan kop race!" Tenslotte heette spreker de juryleden van harte, welkom. Naar de resultaten van hun vakkennis wordt met spanning uitgezien, vooral door de inzenders Zij hebben geen gemakkelijke taak: fok schapen keuren is met zo eenvoudig, want er zijn vele factoren waarmede re kening moet worden gehouden. Als richtlijn bij het bekronen moet het type voorop staan. Texel moet fokken wat men elders te weinig heeft, dus wat hier gekocht kan worden voor correctie elders. De opvattingen omtrent het meest ge wenst lype zijn niet gelijk. Ook de Texel se fokkers hebben zich niet kunnen ont trekken aan de gewijzigde economische verhoudingen waarbij de kwaliteit zo wel van het vlees als van de wol on voldoende gewaardeerd werd. Het is het gewicht (de kg van de bout en de opbrengst in kg van de wol) dat voor de schapenhouders - de inzenders en de fokkers - van de grootste invloed was op de netto-winst. M.a.w. wat wij aan kwantiteit winnen, moeten wij aan kwaliteit weer verspelen, waar de ko pers van elders in eerste instantie kwa liteit vragen! Deze situatie der laatste 20 jaar heeft het type van het Texelse schaap heel geleidelijk aan iets gewijzigd en deson danks moet vooral Texel blijven vast houden aan kwaliteit en zich met al te veel laten verleiden door kwantiteit de hoofdrol te laten spelen. Ik hoop, dat dit bij de uitslag van de keuringen aan stonds merkbaar mag zijn. De uitspraak van de jury behoort een duidelijke richtlijn voor de fokkers te zijn. Een factor voor het slagen van de dag is reeds gunstig: het weer leent zich uit stekend. Wanneer de kwaliteit nu zeer bevredigend is en bij verkoop lonende prijzen worden gemaakt, wanneer er veel wordt verkocht, maar de beste op het eiland blijven, dus m.a.w. de Texel se fokkers hun spaarzaamheid met te ver voeren, mag deze dag als geslaagd worden beschouwd. Burgemeeser De Koning zeide, dat hij getracht heeft zich een inzicht te vor men van de betekenis van het schaap voor het eiland Texel Ik meende daar in de loop van het jaar wel enigszins achter gekomen te zijn, totdat, .ik Za terdag in de Texelse Courant het arti kel las van Ir de Vries.... Maar toch hoop ik tenslotte iets van diens deskun digheid te hebben overgenomen. Thans zal ik mij in ieder geval onthouden van critiek op de uitslag der jury. De burgemeester besloot met de wens, dat de fokveedag volkomen aan zijn doel zou mogen beantwoorden. Hierop was het woord aan de jury, om de 265 inzendingen te beoordelen. Tien rubrieken met in totaal 625 dieren! Een record! Maar niet alleen de ogen van de dertig juryleden bekeken deze prachtige schapen, rammen en lamme ren van top tot teen, ook de zeer vele veehouders wierpen bewonderende blik ken naar deze bloem van Texels wolvee. Om half elf werd met de beoordeling begonnen, maar de klok wees reeds 1 uur, toen de ereprijzen bekend gemaakt konden worden, ereprijzen voor de kam pioensgroep en reservekampioensgroep ooien en idem voor de ram. Nr. 31, de eenjarige ram van M. C. OVERZICHTSTAND VAN WERKTUI GEN EN MACHINES VOOR DE AARD APPELCULTUUR OP DE NAJAARS- BEURS De Algemene Technische Commissie van de Stichting voor de Landbouw en de Werkgroep voor de Aardappelcultuur zullen op de komende Najaarsbeurs (11- 20 Sept. a.s.) voor de eerste maal een zgn. oveizichtsstand van werktuigen en machines voor de aardappelcultuur in richten Op logische en overzichtelijke wijze zullen in deze stand vrijwel alle soorten van machines en werktuigen worden opgesteld, die bij de aardappel- verbouw toepassing hebben gevonden. Bij de machines en werkuigen zullen borden worden geplaatst, welke verwij zen naar de fabrikant of handelaar ter beurze, die deze producten vervaardigt of levert. Tot de in de overzichtstand geëxpo seerde machines en werktuigen behoren eggen, aardappelpootmachines, aanaar- ders. aardappelrooimachines, spuilma- chines, verstuivers, vernevel aars, schof- felwerktuigen, aardappellichters, auto matische mechanische aardappelschep- vorken, transporteurs, sorteermachines, e.d. Deze methode van exposeren wordt als een proef beschouwd. Doch men kan veilig aannemen, dat in verband met hel feit, dat de mechanisatie van de aardap pelteelt een onderwerp van ernstige stu die vormt, voor de overzichtstand grote belangstelling zal bestaan op te knappen Veeger, De Westen, die toen reeds een nieuwe eigenaar bezat, nl. de heer Joh. Roeper, Oosterend, moest met nr. 56, de tweejarige ram van W. de Haas. Ooster end en nr. 63, de oudere ram van P. C. Hin, Spang, om dc ereprijs kampioens ram en reservekampioensram wedijve ren Ze werden van de lijn gehaald en naast elkaar geplaatst. De leek zegt dan „Gooi het maar in m'n pet" of „we zul len er maar om knobbelen", maar de des kundigen namen de rammen van onder tot boven, van voor tot achter goed op en na ampel beraad en vergelijking op velerlei gebied werd de winnaar aange wezen. de jongste ram, dus die van de heer Veeger, werd kampioen. (Teso-wis- selbeker. Reservekampioen die van de heer W. de Haas. De titel kampioensgroep ooien en die van reservekampioensgroep ooien wer den beide door de heer Jb. Eelman Gzn en Zoon te Oosterend in de wacht ge sleept. (Medaille gemeentebestuur). De nr 141, 146 en 202 kregen voor de ramlammeren 6447. 7912 en 7441 een ex tra premie van f 50.—, door de Texelse Landbouworganisaties uitgeloofd voor de drie beste ramlammeren De zilveren wisselbeker, uitgeloofd door Het Texels Schapenstamboek voor het beste schaap met twee ramlammeren werd gewonnen door de heer G. C Kik kert, De Westen met nr 202. Hier volgt de volledige uitslag: Eenjarige rammen (41) 1. M C. Veeger, De Westen, 2a K. Man- tje Dzn., Ruysdael, 2b R. Eelman Azn., Oosterend, 2c R. Eelman Azn., Ooster end, 3a M J. Kikkert, Den Hoorn, 3b P. C. Hin, Spang, 3c D. Hm, Oudeschild. Tweejarige rammen (21) 1 W. de Haas, Oosterend, 2 G. C. Kik kert, De Westen, 3 T. Kikkert, Ooster end. Eerv. vermelding R. Eelman Azn Oosterend. Oudere rammen (7) 1 P. C Hin, Spang. 2 Gebr. Koorn, Den Burg. 3a Jb Eelman Gzn en Zn., Ooster end, 3b P. C. Hin, Spang. Schapen met 1 ramlam (28) geboren voor 3 April 1951 1 D Hm, Oudeschild, 2 W. Koning, Oos terend. 3a N. Kikkert Jz De Koog, 3b M. J Kikkert, Den Hoorn E.v.: M. J. Kikkert, Den Hoorn en Jb. Lap Kzn en Zonen, Den Hoorn. Schapen met 1 ramlam (31) Geboren na 2 April 1951 1 Jb. Eelman Gzn en Zn Oosterend, 2 Jb. Lap Kzn en Zonen, Den Hoorn, 2 Joh. J. Roeper. Oosterend, 3 D. Brans Azn., Oosterend. E.v P. C. Hin, Spang (2x), Jb. Eelman Gzn en Zn., Oosterend. (Zie vervolg 2e pagina). Voorste rij v.l.n.r.: P. KinqmaL. Kuiper. W. v. Heerwaarden. M. de Krijqer, F. v.d. Meer. W. Zijm, F. van Sambeek. 2e rij: J. Pieterse. G. Smidt, W. v.d. Berq, H. Zijm. P. J. Koorn. A. Vonk (Directeur). Jb. Schrama, Adr. Smidt, C. Zan- dee, G. Visman. 3de rij: P. Spiqt. L. v.d. Berq, F. Kortenhoeve, G. Tuinder, P. Zijm, J. Kok, Th. Molenaar. C. Molenaar, L. v.d. Wulp, E. de Jonq. 4de rii: A. Broekman, L. Rijk, H. Zijm Jr., Th. Witte, J. Schotanus, H. v. Sijp, Jb. Kok. VRIJDAG, 7 SEPTEMBER A.S. is het zestig jaar geleden, dat Texel zijn eerste fanfarecorps kreeq: Texels Fanfarecorps werd opgericht. Het ligt voor de hand. dat dit grootse feit niet ongemerkt voorbij zal gaan. Zaterdagmiddag zal het bestuur in Hotel „Texel" recipieeren en Zaterdagavond, zo ligt in de bedoe ling, zal het jubileumgeschenk woiden aangeboden, een geschenk van de bur gerij. De burgerij die oliebollen heeft r~p:en, een voetbalwedstrijd heeft bezocht, slagzinnen heeft geplakt, een bedrag op de lijsten heeft willen zetten en zo voorts. Welk geschenk??? Dat blijft een verrassing tot Zaterdagavond !oe. Het zal niet eerder bekend zijn dan dat het uit de doeken wordt genomen. Het feestelijke programma ziet er als volgt uit. Om half acht opstelling op de Groeneplaats van alle Texelse corpsen. Uitgenodigd zijn nl Excelsior, D.E.K. en VIOS Om kwart voor acht zullen de 4 corpsen afmarcheren. Dat wordt een sprookjesachting schouwspel, want alom zullen de muzikanten door vlammende fakkels geconvoyeerd worden Zaterdag alle vlaggen uit' De route is als volgt: Groeneplaats, Bin- nenburg. Hogerstraat. Gravenstraat, Warmoesstraat, Weverstraat, Binnenburg Groeneplaats, Park Terwijl het jubile rende corps zich gereed maakt voor een kort feestconcert zullen de andere corp sen vrolijke muziek ten gehore brengen. Namens de burgerij zal vervolgens door burgemeester De Koning als voorzitter van het Ere-comité het geschenk worden aangeboden, waarna door Texels Fanfa re een kort programma zal worden afge werkt Daarna zal dit corps een mars door Den Burg maken. Route: Parkstr Weverstraat, Binnenburg. Vervolgens zal dit corps zich voor Hotel Texel op stellen en daar een taptoe ten gehore brengen. De historie. Bij de besprekingen om tot oprichting van Texel Fanfare te komen is men niet over een nacht ijs gegaan. Reeds in de Texelse Courant van 31 Mei 1891 vinden we de volgende advertentie: „MUZIEK! Degene, die lust heeft als werkend lid mede te helpen oprichten een muziekcorps aan Den Burg, wordt uitgenodigd Donderdag 4 Juni tot een bijeenkomst in café Parkzicht, 's avonds acht uur. Boonacker" Op die vergadering leidde de heer Boonacker, uit De Waal, de besprekingen in. Verschillende personen gaven zich op als werkend lid of als donateur. Op 20 Augustus 1891 kwam men wederom bij een. De voorvechters kwamen tot de conclusie, dat je makkelijker een zang club kon oprichten, want de instrumen ten kostten een lieve duit. Men nam een deskundige in de arm: de heer Borstlap, directeur van Schagen's Kleine Kapel, zette zijn denkbeelden uiteen. Besloten *werd te trachten het benodigde kapitaal te vinden door een renteloos voorschot, in aandelen van vijf gulden, waarvan jaarlijks enige zouden worden uitgeloot. De aflossing der aandelen zou worden verkregen uit de contributie van buiten gewone leden, wier bijdrage één gulden per jaar zou zijn. Als werkende leden meldden zich acht personen aan, zeven personen traden als kunstlievend lid toe, terwijl terstond 18 aandelen van vijf gulden werden geplaatst. De heren Stam Dikkers en De Rooy werd verzocht als voorlopige commissie te fungeren ter behandeling van de financiële zaken. Men zou een lijst laten circuleren voor het plaatsen van aandelen en het werven van de kunstlievende leden. 7 September 1891 werd het corps op gericht. Ofschoon het benodigde kapitaal nog niet bijeen was (doordat het aantal werkende leden van 8 tot 14 was geste gen en dus meer instrumenten moesten worden gekocht) werd besloten de ver eniging te constitueren. Na goedkeuring van een reglement werd het bestuur als volgt samengesteld: M. Stam, pres., A. de Rooy secr., R. Mooijen penn., G. J. O. D. Dikkers en S. Keijser Jzn commissa rissen 12 October 1891 arriveerden de instru menten. De redactie van de Texelaar voorspelde, dat het corps „tal van jaren levensvatbaarheid zou bezitten". Toch waren nog niet alle aandelen geplaatst: de instrumenten vorderden een totaal bedrag van f 375.De gelden der kunst lievende leden moesten worden aange sproken. Het eerste jaar eindigde met 'n schuld van f 380. Het eerste optreden vond plaats ter gelegenheid van de installatie van de nieuwe burgemeester, Jhr. J. C. Strick var Linschoten. De eilanders von den het een gewaagd debuut, maar te vens een schoon plan en.... men was er trots op, dat het eigen corps, onder directeur Borstlap, het nieuwe hoofd van de gemeente een ovatie zou brengen. Jammer, dat de directeur reeds in Maart 1892 zijn functie wegens vertrek naar Den ITaag moest neerleggen. De eerste zaaluitvoering vond ter gelegenheid van diens afscheid plaats - in de vergulde Kikkert. Wijlen dr Jac. P. Thijsse schreef ,,Het muzikaal leven aan den Burg is een nieuwe phase ingetreden. Het pro gramma was goed gekozen en de marsen, de polka en onze volksliederen liepen flink van stapel. Er was samenklank, ensemble in". April 1882 werd de heer M. Gijswijt, van de slafmuziek der Kon. Ned Marine te Den Helder, directeur. Maar.... na drie maanden moest hem reeds eervol ontslag worden verleend: er was geen geld in kas om hem te betalen. Kort voor zijn vertrek naar Amsterdam leidde de heer Jac. P. Thijsse het corps en ver volgens werd de heer H Groenewold directeur. Belangeloos! Het eerste jaar onder diens beproefde leiding werden 12 openbare uitvoeringen gegeven. 12 November 1897 kreeg het corps een vaandel. Op initiatief van de dames Bruijn-van Eyck, D. Keijser en C. Pieper De eerste medaille die het vaandel sier de was een herinneringsmedaille. (Zie verder 2e pagina). Texelse Bovs-Nieuw9. Bij goed weer trainen we Donderdag op hc veld, anders vermoedelijk in de zaal. Boys, Zondag draait onze competi tie weer, dus is de training van zeer groot belang. De clubinsignes voor op het shirt en fietsvlaggetjes zijn gearriveerd en bij de secretaris verkrijgbaar. Zondag: Tex. Boys 1-Zeemacht 1, Zee macht 2-Tex. Boys 2.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1