m Mé TESO vervoerde deze zomer ruim 164.000 passagiers 18 Juli 1909 ging Texels Fanfare voor het eerst op concours In 1929 werd eigen oefenlokaal geopend De Texelse schapenfokdag Directeur Vonk reeds dertig jaar lid Zonder kruiwagen kom je er niet Voor het eerst op concours. 18 Juli 1909 ging Texels Fanfarecorps voor het eerst op concours. Het behaalde toen met 55 punten een le prijs in de 3e afdeling B. Nieuwe successen volgden, maar toen in Aug. 1914 de Eerste We reldoorlog uitbrak, moesten verscheide ne leden onder dienst. De repetities moesten worden gestaakt. Zodra de oor log voorbij was werden de leden weer bijeengetrommeld. De heer Groenewold legde zijn functie na 27 jaar neer en in 1921 werd hij opgevolgd door de heer G. Smidt. Op 30 Aug. 1925 werd het corps door de heer G. J. Logman na mens de burgerij een nieuw vaandel aangeboden. Met de plaats van de muziektent heeft, men aanvankelijk nogal gesukkeld Eni ge jaren heeft men er een aan de Koger- straat gehad, ook wel ergens anders, op de Groeneplaats bv. In 1925 verleende de gemeente goedkeuring aan het ver zoek een tent in het park te plaatsen. Er gingen stemmen op om te proberen een eigen oefenlokaal te bouwen. (Voorheen was men aan het repeteren in De Ver gulde Kikkert, Het Glazen Paleis, of het gebouw van de tegenwoordige land bouwschool). Om geld voor het oefen lo kaal bijeen te krijgen hield men van 4-7 October 1928 een fancy-fair. In Hotel Texel Bruto-opbrengst f3650. Netto f 2800. In verband met deze enorme fi nanciële vooruitgang en de daaruit voortvloeiende grotere verantwoorde lijkheid van het bestuur, werd besloten de vereniging te ontbinden en een nieu we op te richten. De statuten werden herzien en voorts werd Koninklijke goedkeuring aangevraagd. 30 Nov. 1929 werd het oefenlokaal, staande aan de Witte Kruislaan, ge opend. Het had f 3750 gekost. 31 Aug. had het laatste concert plaats onder leiding van de heer G. Smidt en toen ging men verder onder leiding van directeur Th C. Lugtenburg, die 9 Juli was benoemd. Tijdens 't directeurschap van de heer Smidt was het corps opge klommen tot de eerste afdeling. In 1932 speelden ze voor het eerst in afdeling Uitmuntendheid. Van 1-4 Oct. 1931 werd wederom een fancy-fair gehouden Bru- tot f2350, netto f1207 Later ontstonden weer financiële zorgen en toen moest de directeur, de heer Joh Dol, eervol ontslag worden verleend. (De directeur kostte f 500- f 600 per jaar). De malaise beroofde het corps van vele donateurs. In 1939 werd de heer A J Vonk di recteur. Hij is reeds 30 jaar lid van het corps! We hebben in dit artikel alle directeuren reeds genoemd. Het voorzit terschap werd in de loop der jaren be kleed door de heren Burgemeester INGEZONDEN Deze zomer hebben ook de plaatselijke muziekcorpsen en plaatselijke zangver enigingen hun beste beentje voorgezet. Alleen is het jammer, dat er mensen zijn op Texel die hun belangstelling alléén voor corpsen van de vastewal betonen. Het zijn oerdomme mensen, daar het geen vergelijking is, met de gezelschap pen van elders, die hier dit seizoen op traden. En dan wat van Texel zelf komt, moest toch wel het meest gewaar deerd worden. J. C. J. S. V. De Koog. Op de eerste comp.-Zondag speelt De Koog 1 een uitwedstrijd tegen Hollandia T. Vertrek per bus vanaf Den Burg om 11 uur. De Koog 2 speelt thuis tegen Oosterend 2 om 2.30 uur en De Koog A speelt Zaterdag 8 Sept. om 4 uur, te De Cocksdorp tegen SVC A De adsp. ver trekken per fiets vanaf de school om 2,30 uur. Zo begint de competitie, die vooral van De Koog 1 en 2 de uiterste inspan ning zal eisen. Jongens, speelt voor wat je waard bent enliefst zo weinig mogelijk afbenchten! Kijkt allen deze week nog de schoenen na om eventuele spijkers weg te werken Deze spijkers vormen en gevaar voor jullie tegenstan ders en voor de ballen. De ballenreke- ning van de penningmeester stijgt angst wekkend. Tussen 2 haakjes: de penning meester is nog steeds bereid jullie con tributie-penningen in ontvangst te ne men. De Fancy-fair in 1931 Strick van Linschoten, Dokter Wagema- ker, Sijbr. C. Keijser S.Jzn., Jac. Schra- ma, Adr Bakker Jbzn., P. Hillen (thans in Afrika) en op het ogenblik is de heer Jb. Schrama weer voorzitter. Texels Fanfarecorps is dit jaar in het jubileumjaar dus! voor het eerst na de oorlog weer in de afdeling Uitmun tendheid uitgekomen. En welk een schit terend resultaat werd daar behaald: een eerste prijs met 531 punten! Daaruit blijkt, dat het corps weer de volle wind in de zeilen heeft. Door ijver en liefde hebben de leden dit prachtige succes weten te bereiken en wij twijfe len niet of zij zullen daardoor aange moedigd, vol vuur verder gaan! Wij, Texelaars, zijn trots op de prestaties van ons corps en wij wensen het van harte nog zeer vele vruchtbare jaren. Ja, proficiat! BESMETTELIJKE VEEZIEKTEN In Augustus is in onze gemeente op één bedrijf rotkreupel geconstateerd. HERBENOEMD De heer H. J. Leber is bij enkele can- didaatstelling herbenoemd tot Hoofdin geland van Polder Eierland. ONDERWIJS De heer J. Molleman, Amsterdam, is rnet ingang van 1 October a.s. benoemd tot onderwijzer aan de school voor Chr. Volksonderwijs te Den Burg KRAAMZORGCENTRUM Zuster Cornelisse, Kraamzorgcentrum Texel-Den Helder, houdt morgen, Don derdag van 10-11 weer zitting in het Witte Kruis Gebouw te Den Burg HANDELSREGISTER „Handelsregister" meldt onder „Wijzi gingen": C. Groenhof, Texel, De Koog 47 Bedrijf uitgebreid met kleinhandel in kleinmeubelen, strandsoeelgoederen, souvenirs en prentbriefkaarten. ZEER VEEL VERKOCHT De Padvinders hebben Maandag op de markt heel veel oliebollen aan de man mogen brengen. Ze smaakten best en wij geloven, dat er wel een paar cen ten voor de tent zijn overgeschoten! DAMSPORT TE DE COCKSDORP Het nieuwe damseizoen wordt geopend. Ook te De Cocksdorp zullen de borden en schijven weer te voorschijn worden gehaald. Wie lid willen worden van de damclub aldaar gelieven zich aan te melden bij de heer R. Buis VOOR HET JUBILEUM Bijdragen voor het jubileumgeschenk Texels Fanfarecorps kunnen nog tot Za terdag worden gestort bij de Rotterdam- sche Bank of de Boerenleenbank op re kening Huldigingscomité Texels Fan farecorps. MOTORCLUB TEXEL Zaterdagmiddag met de boot van 4t30 vertrok een gezelschap van plm. 25 per sonen, leden van M. C. Texel met vrouw en verloofde, voor een tegenbe zoek aan Purmerend. Jammer, dat enke le leden een boot later moesten gaan, maar door omstandigheden kon dit niet anders. Na een voorspoedige maar lang zame reis werd de Omval bij Alkmaar bereikt, waar we werden opgewacht door onze Purmerender vrienden. Geza menlijk werd toen de tocht voortgezet naar ons einddoel. Groot was de verba zing, daar de leden die een boot later vertrokken waren al aan te treffen. Na een korte kennismaking met de pleegouders ging ieder naar zijn kost huis. Om plm. half 10 waren we allemaal weer in het clubgebouw bijeen om de avond verder gezellig door te brengen. Deze avond is zeer geslaagd te noemen, de voorzitter van M. C. Purmerend, te vens de pianist voor deze avond, wist de stemming er spoedig in te brengen, ook onze vriend A. Evers bracht weer enkele aardige liedjes ten gehore. Ook door eni ge leden van ons werden nog enkele voordrachten gedaan. Ook een hersen gymnastiek tussen de twee clubs, welke door ons werd gewonnen was heel aar dig. Onze vrienden werden als besluit van de avond, door de voorzitter op har telijke wijze toegesproken. Spreker bracht hen allemaal hartelijk dank voor de prettige ontvangst, en meende te mo gen zeggen, dat de band die al bestond tussen de clubs, nu nog sterker gewor den was. Als aandenken aan ons bezoek, werd door onze voorzitter hierna een vaantje in de Texelse kleur aangeboden, wat in dank aanvaard werd en zeker een mooie plaats krijgt in de al zo goed gevulde medaillekast. Zondagmorgen om 9 uur werd gestart voor een trip naar Volendam en omge ving, wat zeer in de smaak viel. Hier werd ons door de M. C. Pui-merend een kop koffie aangeboden, 's Middags werd een tocht gemaakt via Amsterdam naar Schiphol, jammer, dat er weinig tijd was, want velen hadden er nog graag wat langer gebleven. Vervolgens via Haar lem langs de duinen over Bergen en Schoorl naar Schoorldam. Hier werd af scheid genomen van onze vrienden. Precies op tijd voor de boot werd Den Helder bereikt. Het weer, dat zich Za terdagavond zeer slecht liet aanzien, was ons gelukkig toch nog goed gezind, zodat deze tocht prima slaagde. „Dit doen we nog eens", was de me- mn<* van alle deelnemers. Een enkel woord zouden we nog wil len richten aan die leden, die zich wel aanmeldden, maar zonder afbericht ver stek lieten gaan. Voor 2 leden geldt dit natuurlijk met, de een ligt nl. zelf in het ziekenhuis, terwijl de andere zijn vrouw jl. Donderdag naar het ziekenhuis moest brengen. Deze deden echter nog afbe richt wat dan ook gebruikelijk is. Wij wensen de zieken een spoedig herstel toe. L. B. BOUWVERGUNNINGEN B. en W. hebben de volgende bouw vergunningen verleend: aan A. Ellen tot verbouw van zijn woonhuis; Coop. Zuivelfabriek „De Eendracht" tot bouw van een garage. ONDERWIJS In verband met de benoeming van de heer C. J. van Moort tot tijdelijk hoofd aan de o 1 school te M.-Eierland, werd mevr. J. G. van der Struijs-Jurriaans in tijdelijke dienst tot onderwijzeres aan de o.l. school te Den Burg benoemd. NIEUWE KOSTER De heer G. Burger werd door de Doops gezinde Gemeente benoemd tot koster te De Waal. S.V. De Cocksdorp. Zondag gaat de competitie weer be ginnen. Zowel het eerste als het tweede spelen in de buiteneilandse competitie. Het eerste ontvangt Zondag om 2.30 uur Con Zelo 1 uit Waarland. Het tweede speelt om 10 uur aan Den Helder tegen Watervogels 4. De adsp. spelen Zater dagmiddag om 4 uur thuis tegen De Koog A. Het tweede wordt Donderdagavond geheel volledig op het sportterrein ver wacht voor een bespreking in de tent na het trainen, om plm. half negen. mrtWH Amsterdam. Maandag. Breed la chende verkeersagenten zetten vanmor gen om kwart over negen het drukke verkeer in het hartje van Amsterdam stop voor een vreemde optocht van wan delende mensen en langzaam daarom heen rijdende fietsers. Het centrum der algemene geamuseerde belangstelling vormde Kees Manders, de Amsterdam se chansonnier, die voor het eerst in Pa rijs gaat filmen en er nog wat onwennig en wantrouwend tegenover staat. Onder het motto: „Zonder kruiwagen kom ik er niet", voegde Kees de daad bij het woord en laadde zijn bagage op een ste vige kruiwagen, die hij vervolgens ei genhandig naar het Centraal Station duwde. De Amsterdamse Politie leefde met Kees en diens ongebruikelijke li- chaamsinspanning mede. Midden over de tramrails van de Dam werd hem de doortocht (als voor een Prins) vrijge maakt, terwijl de rest van het verkeer moest wachten. In Parijs hoopt Manders eenzelfde succes te boeken. Hopelijk zal deze letterlijke kruiwagen tevens zijn figuurlijke rol goed spelen en hem de weg banen tot vlotte medewerking van Franse autoriteiten bij het opnemen van zijn filmpje: Amsterdam-Parijs. A In de maanden Juni, Juli en Augustus heeft de N.V. TESO 8,467 auto's ver voerd, dat is 342 meer dan in dezelfde drie maanden van het vorige jaar. Er werden 57,324 rijwielen vervoerd, dat is 11,016 minder dan vorig jaar. Er wer den 164,493 passagiers vervoerd, dat is 5,366 meer dan vorig jaar. Hier volgt een gespecificeerd over zicht: (tussen haakjes de cijfers over '50) Juni: Auto's 2174 (2037), fietsen 9004 (9669), passagiers 32,412 (32,846). Juli: Auto's 2669 (2470), fietsen 23,293 (26,803), passagiers 65,654 (60,281). Augustus: Auto's 3,624 (3,618), fietsen 25.027 (31,868), passagiers 66,427 (66,000). Totaal: Auto's 8467 (8125), fietsen 57,324 (68.340), passagiers 164,493 (159,127). TEXEL-VLIELAND V.V. De dienst Texel-Vlieland, ook dit jaar door TESO met het schip ,De Zeemeeuw' onderhouden, is Maandag 3 Sept. jl. ge staakt. Er worden bij voldoende deelna me nog wel robbentochten georgani seerd. Handbalnieuws G.D.S. Het afgelopen weekend, waarin we onze eerste „Interlandwedstrijd" tegen de le klasser DWO, in Slootdorp, speel den, is reuze geslaagd, hoewel beide elf tallen met een flinke nederlaag naar huis moesten. Nadat de wind Zondagmorgen het ve le water van de afgelopen nacht zoveel als zijn vermogen was, gedroogd had, was het veld weer behoorlijk bespeel baar. En zelfs de zon heeft ons de hele middag niet in de steek gelaten, waar door het toch nog een stralende sportdag is geweest. Eerst kwamen DWO 2 en GDS 2 te gen elkaar uit. Doordat een der backs op het laatste nippertje niet kon komen, fungeerde de keepster van G 1 als links back. Al gauw bleek D. de sterkste en was veel in de aanval. Rust 2-0 voor D. Na de rust brak meteen vanuit het midden D. weer door en maakte er 3-0 van. De aanvallen van G. waren daaren tegen schaars doordat de D-verdediging goed klopte en er fel op zat. 10 Minuten voor het einde hing er echter nog een goal voor ons in de lucht door mooi overspel en de laatste krachtsinspanning van de linksbinnen en de midvoor, maar jammer genoeg bleef het daarbij en bleef de stand voor ons blanco, ter wijl D. daarna onze keepster weer druk werk gaf. Voor drie van die aanvallen moest ze tenslotte weer bezwijken en werd de eindstand dus verdiend 6-0 voor DWO 2. Meteen hierna renden DWO 1 en GD S 1 in gelijke rijen het veld op. Dit be loofde een spannende match te worden, daar we half Augustus jl. hier op Texel ongeveer tegen elkaar opwogen (4-3). Direct na de toss zette G. dan ook pri ma in en ging meteen tot de aanval over. Dit bleef de eerste 5 min. zo, want G. dacht: „De eerste klap is een daalder waard" en het ging er werkelijk op lij ken, dat G. de favoriet zou worden. Toch kwamen er geen doelpunten van, want alle aanvallen strandden op een hechte D-verdediging. Vooral onze mid voor werd zwaar afgedekt en kon zo doende niets beginnen. Na plm. 5 min spelen vond D. het toch welletjs en nam zij het roer in handen. Gevaarlijk bra ken ze door, maar de eerste aanvallen strandden voor het doel. Totdat echter de uitstekende midvoor van D. zich een paar maal vrij wist te maken en 2 maal keihard inkogelde. Rust: 2-0. Onder de rust waren we nog vol goe de moed en belust op revanche. En nadat onze leider, de heer Van Heerwaarden, ons nog enkele aanwijzingen gegeven had, begon de tweede helft. We kregen weer mooi spel te zien. Er werd aan bei de kanten goed overgespeeld en G. was zelfs veel meer in de aanval doch kon dit maar steeds niet in doelpunten om zetten vanwege de geduchte afdekking en de keepster die in prima vorm was. Intussen had D. er weer 2 onhoudbaar in de touwen gejaagd, waardoor G. enigszins de moed liet zakken. Eén keer kwam er voor onze r-buiten nog een po ging om de eer te redden door een keu rige worp in de linkerbenedenhoek, maar ook deze wist de keepster er uit te stompen. En 3 min. voordat de scheidsrechter, die uitstekend leidde, het einde floot, scoorde D. nog een keer waarmee het einde kwam van deze sportieve en vlot gespeelde wedstrijd. Over het algemeen genomen ging de wedstrijd gelijk op, maar doordat onze goalen-getter niets in te brengen had, terwijl hun midvoor, die de vorige keer niet meespeelde, en dus vreemd voor ons was, veel vrij stond, en haar kansen uit stekend benutte, hadden wij dus pech en kregen hierdoor zo'n zware nederlaag De vorige stand 4-3 gaf de verhouding van het spel eigenlijk beter weer. Na tuurlijk willen we niet ontkennen dat DWO sterker is, integendeel, maar een paar tegenpunten hadden we toch wel verdiend. Alleen het plaatsen van de bal liet bij ons nog veel te wensen over, daar moet nog veel op getraind worden Verder kunnen we terugzien op een moord-sportweekend en een gul onthaal door DWO. Vrijdagavond speelt het le weer een competitiewedstrijd en wel tegen OVV aan Oosterend. Aanvang 7 uur, vertrek Stenenplaats kwart over zes. (Vervolg van pagina 1) Schapen met 1 ooi- en 1 ramlam (32) geboren vóór 3 April 1951: la Jb. Lap Kzn. en Zonen, Den Hoorn. lb. Joh. J. Roeper, Oosterend. 2a. M. J. Kikkert, Den Hoorn. 2b. Gebrs. Hin, Zuidhaffel. 2c. M. J. Kikkert, Den Hoorn. 3a. G. C. Kikkert, De Westen. 3b. G. C. Kikkert, De Westen. Eerv. vermelding: R. Eelman Azn., Oosterend (2 x). Schapen met 1 ooi- en 1 ramlam (31) Geboren na 2 April 1951: 1. C. Verberne, Spang. 2. M. C. Bak ker, Den Hoorn. 2. P. C. Hin, Spang. 3. G. C. Kikkert, De Westen. 3. K. Mantje, Ruysdael. 3 D. Brans Azn., Oosterend. Eerv. vermelding: Jb. Eelman Gzn. en Zn. en Joh. J. Roeper, Oosterend (2 x). Schapen met 2 ramlammeren (19) Geboren vóór 2 April 1951: la. G. C. Kikkert, De Westen, lb. N. Kikkert Jzn De Koog. 2a. M. J. Kik kert, Den Hoorn. 2b. Joh. J. Roeper, Oosterend. 2c. G. C Kikkert, De Westen. 3. P. Brans Azn., Oost. 3. M. C. Bakker, Den Hoorn. 3. S. W. Koning Lzn Oos terend. 3. A. P. Dalmeijer, Oudeschild. Eerv. vermelding: G. C. Kikkert, De Westen. Schapen met 2 ramlammeren (17) Geboren na 1 April 1951: 1. C. Veeger, De Westen. 2a. Jb. Eel man Gzn en Zn., Oosterend. 2b. P. C. Hin, Spang. 2c. C Veeger, De Westen. 3. F. Roeper, 't Noorden. Schapen met 2 ooilammeren (15) 1. G. J. Veeger, Westermient. 2. M. J Kikkert, Den Hoorn. 3. P. Brans Azn., Oost Eerv. vermelding: M J. Kikkert, Den Hoorn. Viertallen ooilammeren van één va- clcrdicr (11) la Jb. Lap Kzn. en Zonen, Den Hoorn; lb. M C. Bakker, Den Hoorn 2. P. C. Hin, Spang. 3a. P. Verberne, Spang. 3b. Joh. J. Roeper, Oosterend. Eerv. vermelding: P. Verberne, Spang. Viertallen 1-jarige schapen van één vaderdier (16) 1. Jb. Eelman Gzn. en Zn., Oosterend. 2a. Jb. Eelman Gzn. en Zn., Oosterend. 2b. Joh. J. Roeper, Oosterend. 3a. P. W. Koning Johzn., Oost. 3b. D. Hin, Oude schild. 3c. M. C. Bakker, Den Hoorn. Viertallen oudere fokschapen (7) 1. P. C. Hin, Spang. 2. Jb. Eelman Gzn. en Zn., Oosterend. 3a. P. C. Hin, Spang. 3b. Joh. J. Roeper, Oosterend. Het oordeel van de jury. Ir. De Vries: De algemene indruk was goed. De conditie was over het alge meen ook goed. Neen, het is niet tegen gevallen, maar vossigheid (roodbruine haren aan de benen) komt te veel voor en we zagen nogal eens lange halzen. En verder? Zoals ieder jaar was er ook nu weer kaf onder het koren." De heer C. Roeper, Alkmaar: De alge- merw indruk? Een heel mooie collectie schapen en rammen. Ieder jaar merk je, dat er dieren worden ingezonden, die wel op de markt, maar niet op de fok- dag thuishoren. (En hij nodigde ons met een uit om de exemplaren die hij daar mee bedoelde, aan te wijzen. Daar was o.a. een ramlam bij met een kale staart) Het vos aan de benen van bv. nr. 44 ontnam dit dier een hoge onderscheiding die het anders ongetwijfeld waardig ge weest zou zijn. Het was immers 'n prach tige ram! Ook sprak deze deskundige over harige dijen. „Wij zoeken het „ge drukte" type: goed in 't vlees, diepe, ge welfde ribben". Schapen met 2 ramlammeren: le ru briek belangrijk beter dan tweede. In le rubriek best kopnummer (202). In 2de rubriek: 219 zeer goed kopnummer Daarin veel minder prijzen. In beide rubrieken somber onderend. Ir. Van Oyen, Alkmaar: jury-lid 1-ja- rige en oudere rammen: De 1-j. rammen waren als groep goed met een best, zeer typisch kopnummer, iets beknopt en groot onderend. Oudere rammen: ge middeld goed, met een uitgesproken kopnummer. De heer Pijper, Twisk: (2-j. rammen): Een goede rubriek met was ontypische dieren er in en vossigheid. Er zaten goede rammen inSchapen met 2 ooi lammeren: Goede rubriek, maar ver scheidene met harige dijen. De heer Van der Oord, Barsingerhorn: (Schapen met 1 ooi en 1 ramlam, gebo ren na 2 April 1951): Goede, grote ru briek, maar geen uitblinkers en geen afwijkingen. Conditie goed. Gelijkmati ge rubriek. De heer Koopmans, Barsingerhorn' (Schapen met 1 ramlam, geboren na 2 April 1951): Een matige rubriek en geen uitblinkers. De heer Appel: (Vier tallen ooilammeren, 1-j. en oudere ooien) Tamelijk goed. Een paar goede kopnum- mers, maar drukking wegens vos. De handel. Er zijn verscheidene schapen en ram men verkocht. Zoals gemeld verkocht de heer M. C. Veeger, De Westen, de ram nr. 32 voor f 400 aan de heer Joh. J. Roeper, Oosterend. De nieuwe eigenaar verzekerde ons later toen bekend was dat deze ram kampioen was gewor den dat hij wel f 1000 kon, maar hij verkocht hem niet! Er werd een zestal ramlammeren verkocht voor f 1500, terwijl verschillende ramlammeren voor f 175-f 250 van eigenaar verwissel den. De heer G. J. Veeger verkocht een 2-jarige ram voor f 725 aan het Gronin ger Stamboek. Er werd ook een ramlam verkocht voor f 300.De heer G. C. Kikkert, De Westen, verkocht 2 ram lammeren van één moederdier voor f 1000 het koppel. Onder de overkantse belangstelling merkten wij ook nog twee Fransen en 'n Engelsman op. Zij kunnen hun land genoten vertellen, dat ook op deze fok- veedag weer prachtig materiaal was aangevoerd!

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 2