Wat moeten wij onder kanker verstaan Loze streken van Snoekie en Bolleboks OPOFFERING êeu iVat ue ec-vtiocpfe-Sen Jeugdrubriek (Slot.) Er is nooit een kankercel, dus een cel die onrijper is dan zijn omgeving en daardoor in een sneller tempo deelt, die ophoudt met zijn delingen en tevens er zijn verschillende kankercellen die zeer langzaam groeien. Hieruit volgt, dat een kankergezwel nooit zal verdwijnen als er niet wordt ingegrepen en alle verha len die de ronde doen van wondergene- zingen, waarbij gezwellen als sneeuw voor de zon wegsmolten, als onwaar ter zijde gelegd kunnen worden: alleen als de kankercel en alle uit zijn delingen te voorschijn komende cellen verdwenen zijn, hetzij door operatie, bestralingen of in de toekomst misschien door be paalde chemische stoffen die speciaal sneldelende cellen verwoesten, terwijl de normaal groeiende cellen onschade lijk blijven, alleen in deze gevallen kun nen we ingrijpen, en in de praktijk blijkt dit ook het geval te zijn, dat de kanker genezen is. In de tweede plaats zagen we, dat een bepaald soort kankercellen zich onder scheidt van de meeste andere doordat ze heel langzaam groeien. Het is zelfs be kend, dat er soorten zijn die wel 10 jaar en langer groter worden zonder ernsti ge verschijnselen te geven. Deze, ik zou haast zeggen goedaardige soorten van kanker, spelen nu een grote rol bij het zgn. genezen van kanker. Patiënten worden, ook in Nederland, gedemonstreerd met een gezwel in de borst dat na een bepaalde stralenbehan- deling met meer groeit (dit wordt dan als triomf vermeldt, terwijl het zonder enige behandeling net zo goed het geval zou zijn geweest) en die ook overigens in uitstekende conditie zijn. Op de leek, die geen onderscheid kent tussen de verschillende vormen van kanker en tussen de snel- en langzaam groeiende kankers, maken zulke gevallen een gro te indruk, daar hij denkt, dat alle kan kers hetzelfde zijn. Dit heeft twee geva ren. Aan de ene kant vinden door deze fout in het denken, verhalen over won derbaarlijke „genezingen" tengevolge van „behandelingen", die geen werke lijke behandelingen zijn, zo gemakkelijk gehoor. Anderzijds zijn er vele mensen, die helemaal geen kanker hebben al leen maar angst voor deze aandoening. De zgn. kankervrees is voor de mens, die er door aangevreten wordt, niet licht te tellen en als deze mensen te ho ren krijgen na een zeer grondig onder zoek: „nee, u hebt geen kanker", dan is het helemaal nog niet zo zeker dat ze van hun angst genezen zijn; iedere arts kent daar staaltjes van. Zegt men ech ter tegen deze ongelukkigen: „U komt net op tijd ik zal u genezen en vooral wanneer ze dan maandenlang re gelmatig „behandeld" worden, dan wordt met alleen hun beurs, maar ook hun gemoed veel lichter en zullen zij worden tot vurige propagandisten van de een of andere methode van schijnbehandeling of, wat nog erger is, van vormen van echte kwakzalverij! Waarom komen de mensen voor de kleinste kleinigheid bij hun dokter aan gehold en lopen ze door met soms grote afwijkingen die ze zelf heel best ge merkt hebben? Ja, er zijn zelfs mensen, die bepaalde afwijkingen bij zichzelf waarnemen, er onder gebukt gaan, de gedachte aan kanker de hele dag bij zich hebben en er zelfs met hun echtgenoot niet over durven spreken. Waarom die grote angst? Omdat, ik heb het al enige keren gezegd, maar dit is dan ook het kernpunt van iedere doeltreffende voorlichting, de mensen de gedachte kanker te hebben, niet on der de ogen durven zien, omdat voor hen kanker een vreselijk lijden bete kent, waar toch eigenlijk geen kruid voor gewassen is. Het zou werkelijk niet zo gek zijn (misschien hebben ze dat in Amerika al wel) om een club op te richten van ge nezen kankerlijders als levend bewijs er voor, dat de diagnose kanker in het ge heel niet behoeft te betekenen, dat het einde in zicht is. Maar laat het publiek dan ook zijn taak verstaan bij de kankerbestrijding: het is noodzaak, dat men het goede doel het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding financieel steunt, maar nog veel belangrijker is, dat de mensen een ander inzicht krijgen in deze zaak- en zelf meewerken door met te wachten met naar de dokter te gaan als ze verdachte symptomen waar nemen bij zichzelf. Want er zijn helaas wel enkele kwaadaardige gezwellen, die in het begin zo sluipend verlopen, dat de drager er nauwelijks iets van merkt, maar veel meer komt het voor, dat de drager wel degelijk iets bij zichzelf op merkt en uit angst negeerde. Ik vertelde u al, dat een kankercel echter nooit ophoudt met groeien en ie dere dag, dat u wacht met naar de dok ter te gaan is verlies van kostbare tijd: het gezwel groeit door en zal misschien morgen een bloedvat bereikt hebben, dat eenvoudig aangevreten wordt (een typische eigenschap van kankercellen) en daarna worden er kankercellen door de bloedbaan door het hele lichaam ver voerd en dan, ja dan is het werkelijk te laat. Behandeling is zeer goed mogelijk zolang het gezwel nog plaatselijk is, maar op het ogenblik werkelijk nog niet als er versleping plaats vond. Er wordt overal ter wereld hard gewerkt om middelen of een middel te vinden, dat kankercellen zal remmen in hun groei of zelfs zal verwoesten, maar tot op heden is dit ideaal nog niet verwe zenlijkt. Natuurlijk duiken zo nu en dan be richten op, vooral Amerika is daar sterk in, die aankondigen, dat hèt geneesmid del tegen kanker gevonden is. Na ver loop van tijd horen wij er dan niets meer van dat betekent alleen maar dat zo'n middel niet lang genoeg aan een (Nadruk verboden) 21. Rrrrrr! In duizelingwekkende vaart tuften Snoekie en Bolleboks ver der. Boven op het balkon stond juf frouw Sietske haar matjes uit te klop pen. 't Was hard nodig, want er zat aar dig de mot in. Dikke, verstikkende stof wolken daalden op de weg neer en de motten vlogen verschrikt naar alle kan ten weg. O, jongens, daar kwam juf frouw Knalpot aangekuierd Net toen ze onder het balkon was, kreeg ze een ge weldige stofwolk over haar hoofd, zodat ze uit alle macht begon te hoesten en te proesten. FEUILLETON 45.) Wat wil je nu weer? vroeg Maria. Het was alsof ze nu klaar wakker werd Eerlijk! Aan wien heb jij nu ge dacht? Aan Lo of aan Luigi? Wanneer je me dat zegt weet ik alles. Ik begrijp je met O, je begrijpt me best. Wanneer je de balkonscène hoort, moet je weten van wien je houdt Maar je wilt me de waar heid niet zeggen, zei Platti bedroefd. En zij voegde er aan toe: Of je bedriegt je zelf, wat ook verschrikkelijk is. Als een web sponnen zich de woorden tussen balkon en aarde heen en weer, woorden van oneindige schoonheid, die zó geheel tot hun recht kwamen, dat geen der meisjes haar ontroering mees ter was. Liese fluisterde Gertrud toe: Hij is zo gracieus. En na enige tijd: Geloof jij, dat je hem Lore moet benijden? Gertrud haalde haar schouders op Wie weet het? We weten niet eens, hoe werkelijk Julia met haar Romeo de zilveren bruiloft gevierd zou hebben. En of het wel ooit tot een zilveren brui loft tussen het echtpaar Montague geko men zou zijn. Het klassieke liefdespaar is voorzichtigerwijze gestorven, voor kon blijken of hun huwelijk gelukkig of ongelukkig zou zijn. Nn nam Julia definitief afscheid van haar Romeo; „Nu goede nacht! Zo zoet is de pijn der scheiding, 22. „Zeg eres, jij daarboven!" riep ze uit, „ken-je niet een beetje uitkijke? 'k Heb geen zin om me een ziekte op m'n hals te halen!" Juffrouw Sietske werd woedend. Ze gooide haar vriendin een stortvloed van scheldwoorden over haar hoofd, die ik heus niet durf te vertellen. Ook Juffrouw Knalpot wond zich meer en meer op en zag op 't laatst zo rood als een kreeft. „Kom eres naar beneden, als je durft!" riep ze. „Ik kóm al, ik kóm al!" riep juffrouw Sietske, schor van woede. dat ik de goede nacht zou kunnen roe pen, tot ik de morgen zag." En Heinz Ewald riep zijn Lore de on vergankelijke woorden toe „Slaap ruste op uw ogen, vrede in uw borst! O, ware ik vrede en slaap, en rusttte ik zulks lust!" Met deze woorden wilde hij, lichtvoe tig als Romeo, de tuin verlaten. Toen echter brak van achter de strui ken een geestdriftig applaus los. Heinz Ewald bleef staan en staarde om zich heen, als iemand die uit een zoete beto vering gerukt wordt. Maar toen, enigs zins tot zichzelf gekomen, wendde hij zich met toornig gebalde vuisten tot de struiken. Jullie jullie tuig! riep hij met vreselijke stem, nu helemaal met meer Romeo doch eerder Lear op de heide. En nog voor het applaus van de meis jes verstomd was, stormde Heinz Ewald in redeloze woede op de arme Otty af, die de balkonscène het minst aandach tig had gevolgd. Hij greep haar beet en schudde haar met bovennatuurlijke kracht door elkaar. Daarbij hijgde hij: Wat gaat jullie dat aan? Wie heeft jullie geroepen? Ik wil geen publiek! Wie heeft jullie het recht gegeven ons na te sluipen, afschuwelijke bende! De arme Otty slaakte wanhopige hulpkreten Er naderden stappen. Reeds uit de verte klonk Lorenz' stem: Wat gebeurt daar? Pas de stem van de leraar bracht de groot materiaal getoetst is. Er zijn op het ogenblik inderdaad verschillende stoffen bekend, die een duidelijke invloed op de groei van de kankercel hebben, maar nog geen enkel middel, dat de kanker geneest. Laat het publiek dan in ieder geval zo goed mogelijk profiteren van de moge lijkheden die er nu zijn. Het ondergaan van een operatie is voor menigeen helaas nog zoiets als een schrikbeeld, terwijl het toch eigenlijk behoort vergeleken te worden met het uittrekken van een pijnlijke kies. Ik be doel met deze vergelijkig alleen maar: een kies laten trekken noch een operatie laten ondergaan, is iets wat men voor zijn plezier laat doen, maar iedereen weet dat, hoe vlugger we nu maar naar de tandarts lopen, hoe vlugger we er af zijn. Een enkel woord tot slot over de pe riodieke controle, die wel gepropageerd wordt na het 40ste jaar en ook al weer in Amerika al toegepast. Ik kan in theo rie voor zo'n controle door de huisarts veel voelen, niet echter voor de contro le door een speciale groep zoals in Ame rika. In het laatste geval kijkt men spe ciaal naar aandoeningen die nog geen enkele klacht gevén, maar waarvan men weet, dat op de duur daar wel eens kan ker uit voortkomt. Deze onderzoekingen willen ze effect hebben, moeten zeer diepgaand zijn ook in letterlijke zin, want de moderne hulpmiddelen, die de artsen tegenwoordig bezitten voor hun onderzoek, maken het mogelijk, vele verborgen schuilhoeken van het mense lijk lichaam te bekijken om met steeds groter wordende nauwkeurigheid vast te stellen, of er iets aan de hand is en wat. Deze onderzoekingen kunnen kostbaar zijn en soms onaangenaam voor de pa tiënt. Maar is dat zo onoverkomelijk, als er een kans is, dat veel narigheid kan worden voorkomen door een tijdig on derzoek, al was het alleen maar dat er vrees kan worden weggenomen. Mijn bedoeling van dit artikel was drieërlei. 1. U met nadruk te vertellen en zelfs te laten begrijpen, dat er zeer veel ver schillende soorten kankers zijn, vari ërend van zeer „goedaardig" tot zeer kwaadaardig. 2. U er op te wijzen, dat genezing in een min of meer hoog percentage, af hankelijk van het gezwel, mogelijk is. 3. U er van te doordringen, dat 't niet alleen in uw eigen belang is bij verdach te symptomen zo vlug mogelijk naar de dokter te gaan, maar oqk uw plicht je gens anderen om het praatje uit de we reld te helpen, dat aan „kanker" toch niets gedaan kan worden. Adv. in de Tesselaar van Donderdag 15 Augustus 1901. Levende zeehon den, zeemeeuwen, ooievaars, reigers, kemphanen, tureluren, strandplevier- tjes, scholeksters, strandloopers, kievi ten en alle andere soorten watervogels KOOPT B. Zulzer, Vaals, (limb.) De Cocksdorp, 19 Augustus 1901. Zaterdag jl. des namiddags te ongeveer 4 uur, brak brand uit op de hofstede Het Eierlandsche Huis", bewoond door den heer S. Lap Bzn. In een oogwenk stond het gebouw in lichtelaaie en viel aan redding er van niet te denken, te meer, daar er geen water in de nabij heid was. De brandspuit, die ter plaatse verscheen kon dan ook geen dienst ver richten, daar de slangen te kort waren De stallen, beide schuren en het woon huis brandden tot den grond af. Het ge bouw en de meubelen waren tegen brandschade verzekerd, doch de voor raad hooi, ongeveer 100 wagenvrachten en de boerengereedschappen niet, zoodat de bewoner en eigenaar grote schade lijdt. Men meent met zekerheid te mo gen aannemen, dat de brand door hooi- broei is ontstaan. Oosterend, 28* Augustus 1901. De regen der laatste dagen is hier zeer wel kom, niet alleen voor de landerijen maar ook voor de zindelijke huisvrou wen. De gewone wasch toch kon Maan dag niet door iedereen gedaan worden, omdat er gebrek was aan water, zoowel aan put- als aan regenwater. woedende jonge man tot bezinning. Hij liet Otty los, keek nog eens wild om zich heen en vluchtte toen, gelijk een Shakespeareaanse moordenaar, in de nacht. Toen dr. Lorenz bij de struiken ver scheen, was er geen zichtbare aanleiding meer voor Otty's hulpgeroep aanwezig. Hij keek om zich heen en vroeg: Wat was er7 Waarom werd er om hulp ge roepen? En Heima, die ook in deze situatie de meeste tegenwoordigheid van geest bleek te bezitten, antwoordde snel, om dat zij voor geen geld ter wereld Lore wilde verraden: Och, Otty! Die kan nooit tegen een grapje. En Otty, die de toorn van de klas vreesde, haastte zich ook onmiddellijk te verzekeren: Niets, mijnheer. Er is er. is alleen maar een muis over mijn voeten gesprongen. Een muis in de tuin? vroeg Lo renz verbaasd. Ja, verzekerde Otty, nog geheel ont daan van de aanval van de boze acteur. Waarschijnlijk een veldmuis.Maar het kan ook een slang geweest zijn HOOFDSTUK XVIII Om tien minuten voor half twaalf kwam mijnheer Stanz in de albergo. De meisjes hadden zich intussen toch ter ruste begeven en zelfs Moeke was naar haar kamer gegaan, omdat dr. Lorenz het beter vond, dat hij eerst met de heer Stanz sprak. Dr. Lorenz bracht de door de reis uit geputte man, die door de onzekerheid BRIDGEDRIVE Dinsdag 4 September a.s. wordt de laatste VVV-bridgedrive van dit seizoen gehouden in het Badhotel te De Koog. Een massale opkomst wordt verwacht. Voor de Texelaars een goede training. De competitie begint in October. U speelt dikwijls tegen prima spelers, dus te leren valt er wellicht iets. Door omstandigheden is voor de laatst gehouden drive niet veel reclame ge maakt en was de opkomst maar klein. Hier volgt de uitslag: 1. Dhr Hofman en Bos 75 te pt 2. Echtpaar Steenhuis 62V«pt 3te. Dhr Mantje-C. Wessels 57V* pt 3V2. Dr. v.d. Velden-Demmers 57Vz pt 5. Dhr v. Twisk-Janssen 55 te pt 6. Dames Landaal 53 pt 7. Dhr Greidanis-Pera 52 pt 8. Dhr Klijnsma-Landaal 48V2 pt 9. Dhr Dr. Bos-Landaal 46 pt 10. Echtpaar Bruin 32 pt A. W. DAMCLUB TEXEL Het gesloten seizoen is ook voor ons voorbij en ons damspel vraagt weer al ler aandacht. Allereerst de Jaarverga dering op Vrijdag a.s. om 8 uur in hotel De Graaf. Hier worden niet alleen alle leden, maar ook zij die nog geen lid zijn, maar wel interesse voor ons spel heb ben, verwacht. Diegenen onder de leden, die wegens ziekte of anderzins, dit jaar niet aan de onderlinge wedstrijden kunnen deelne men, worden verzocht dit even voor de vergadering te willen berichten. Dus tot Vrijdagavond. Het bestuur. TöCH NIET TE VEEL GEGETEN? In de Texelse Courant van 17 Aug. jl. berichtten wij dat een knaap, deelnemer aan het C.J.M.V -kamp te De Koog, per extra boot naar Den Helder moest wor den vervoerd met hevige,door te veel eten veroorzaakte krampen. Dit bericht blijkt niet geheel juist te zijn. De jongeman was namelijk al maag lijder, wat voor die tijd niet bekend was. De op de bewuste dag verwerkte portie eten was normaal geweest. BRIEF VAN DORIS MUUKGAID AAN BENNIE WITTE Uit Tjaltring in Denemarken kreeg Bennie Witte, Molenstraat 44, Den Burg, dezer dagen bericht, dat de door hem op 1 October 1950 bij Texel in zee ge worpen fles op 14 Juli 1951 bij Tpalt- ring weer was opgevist. Het in de fles gestopte briefje werd mee teruggezon den. „Med veulig hilsen!", schrijft Doris aan het slot van haar briefje. Daar kan Bennie van alles uit opmaken, maar het zal wel zo veel als „met hartelijke groe ten" betekenen. gekweld werd, naar de gelagkamer, waar om deze tijd niemand meer was. Onderweg vroeg de heer Stanz: Brengt u mij bij mijn dochter, mijnheer Lo renz! Ik wil me er zelf van overtuigen, dat er niets ergs gebeurd is. Ik vind het beter van niet, stelde Lorenz hem gerust. Irmgard weet niet, dat ik u gevraagd heb hier te komen. En voor u met uw dochter spreekt, ver zoek ik u mij eerst aan te horen. Na enige tegenstand voegde de heer Stanz zich naar Lorenz' wens en liet zich naar de gelagkamer brengen. Het is een afschuwelijk toeval! zei de verontruste vader. Ik had gehoopt, dat de reis Irmgard goed zou doen en nu treft zij hem Ja, knikte Lorenz, het is een van die dingen, die men niet kan voorzien. Maar u moest er toch rekening mee houden, dat Irmgard op een goede dag het bestaan van de heer Battisti zou er varen. Zeker. Maar men schuift zulke mogelijkheden zo lang als het kan van zich af. En ik wist ook niet, hoe zeer Irmgard het zich aangetrokken heeft. Op deze leeftijd komen kinderen gemakkelijker het verlies van een ge liefde te boven dan van een van hun ouders. Irmgard is nog niet rijp genoeg om het menselijke menselijk te zien. Maar zij is toch ook te volwassen, om niet de man te haten, die haar naar zij meent haar moeder afgenomen heeft. U heeft gelijk, antwoordde de heer EEN MOOI TOCHTJE Van Terschelling schreef men in de Harlinger Courant: In de vroege morgen op de fiets naar West, met de boot naar Vlieland, een uur de tijd om een hoog duin te beklim men, vanwaar een prachtig gezicht over het eiland en vandaar per bus naar het strand, langs de vriendelijke dorpsstraat. En toen met de bus naar de Vliehors, waar een jeep stond te wachten, die ons bracht over de uitgestrekte zandplaat, soms hevig schommelende in de wagen. Aan de kant prachtige paarskleurige veldjes met lamsoren, naar een smal steigertje waar de boot naar Texel reeds lag te wachten. De geriefelijke boot in de ijle ochtend dicht langs de eenzame zandwoestijn; in de verte kunstmatige duinen, het grote schipbreukelingenhuis en een doormidden gebroken Italiaanse boot, robben op de plaat naar Cocks dorp, waar de bus je wacht en je brengt door de heerlijke Texelse dreven, in de verte De Koog en door het aardige dorp Den Burg naar Oudeschild. Wachten op de andere boot naar Den Helder, met de bus langs het Noordhollands kanaal, rechtstreeks naar Haarlem. Prachtig en niet duur. Een Amerikaan die met mij reisde zeide dat hij het „Splendid" vond en ik vind, dat je voor zo'n prachtige tocht niet naar het buitenland behoeft te gaan en gerust in Holland kunt blij ven. BESCHADIGING VAN KNOLLEN BIJ MACHINAAL ROOIEN Nu de rooitijd van pootaardappelen weer is aangebroken is het van belang eens de aandacht te vestigen op de mo gelijkheid, beschadiging van poters tij dens het machinaal rooien te voorkomen Machinaal rooien biedt nu eenmaal erkende voordelen. De beschadiging van de knollen echter door de ijzeren onderdelen van het transportsysteem, dat voor het opvoeren van de aardappe len naar de laadbak zorgdraagt, wil nog wel eens een nadeel zijn. Dit. bezwaar kan ondervangen worden door het gebruik van rubberbckleding. Als de ijzeren staven, waaruit de tran sportladers dikwijls zijn opgebouwd met rubber bekleed worden, zal het schud den om de overtollige aarde te verwijde ren, geen beschadiging meer veroorza ken. Een ieder zal begrijpen dat een bekle ding van een dergelijk elastisch en toch sterk materiaal als rubber de bezwaren van machinaal rooien volledig moeten wegvallen. Als men eerder tot het aanbrengen van deze zo simpele bescherming was over gegaan had veel schade voorkomen kun nen worden. Het is wat men wel noemt, het ei van Columbus. Stanz zorgelijk. Er is een hoge graac van rijpheid nodig, om het menselijke ook daar menselijk te zien, waar het ie mand zelf raakt. Na enige tijd voegde hij er aar. toe: Ik wist niet eens da' Irmgard mijn revolver meegenomen heeft. Dat heeft zij gedaan om u voor een ondoordachte daad te behoeden. Zo! De heer Stanz zweeg lang, de blik in de verte gericht. Toen zei hij zacht: Soms ik beken het u eerlijk daar u al zo veel weet soms heeft het werkelijk niet veel gescheeld of ik had de revolver gepakt. Ik heb het alleen terwille van Irmgard niet gedaan. En ru weer een korte tijd van zwijgen vroeg hij: Wat moet er nu naar uw mening gebeuren? Ik heb vertrouwen in u, mijn heer Lorenz. En ik wil alles doen wat zegt. U als paedagoog weet veel meer van de jeugd dan iemand als ik. Lorenz zweeg. Hij zweeg langer dan de vraag van de heer Stanz rechtvaar digde. Eindelijk zei hij, en het klonk ze schuw als steeds, wanneer Lorenz een bepaalde mening moest uiten: Uw vrouw' moet voor Irmgard van iedere smet ont daan worden. Wat? De heer Stanz keek ver schrikt op. Hij begreep niet, wat dr. Lorenz met zijn raad bedoelde. U moet alle schuld op u nemen. Ik.schuld op mij nemen7 Ofschoon de heer Stanz niet wist, wel ke bedoelingen dr. Lorenz had, verzette hij zich hevig tegen deze gedachte. (Wordt vervolgd). DIENSTREGELING N V. T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5,30; 7,50; 11,45; 14,40; 17,45 Van Den Helder: 6,30; 10,25; 13,20; 16,20 19,30. Op Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 6,20, 9,30; 11,45; 18,00. Van Den Helder: 8,30; 10,30; 13,20; 19,30. Nr. 146 INEKE VAN DER VIS Ineke woont in Oosterend. Maandag j.l., drie September dus, heeft ze haar negende verjaardag gevierd. In haar briefje vertelde ze, dat ze erg veel zwemt Waar? Natuurlijk bij Nieuwe- schild, want daar is een gezellig strand je ontstaan, waar je je reuze kunt ver maken Ze fietst veel, laat ze ons verder weten. En daaruit volgt, dat ze op de fiets naar het strandje ging, je bent er dan in een wip. Jammer, dat de R al weer in de maand is, Ineke! Veel plezier gehad eergister? UNIFORME REGELING GEWENST! Hier. bij ons op het eiland, is de ge moedelijkheid een onzer beste vriendin nen. Aan regels - zelfs aan verkeersre gels - hebben wij enigermate het land Het zou een goede gewoonte zijn als wij - om een voorbeeld te noemen - bij het instappen van de autobus het geld, re tourtje of weekkaart, bij de hand, liever nog in de hand hadden. Dan is de chauf feur vlugger klaar om weg te rijden Over het algemeen zit het ook wel goed als alle passagiers hun portemonnaie, re tourtje of weekkaart in de hand hebben zodra zij op hun plaats zijn beland want doorgaans gaat de chauffeur er wel mee accoord, dat men eerst een plaatsje opzoekt en pas daarna aan het financiële gedeelte aandacht schenkt. Het is goed. dat de chauffeur van zijn zijde dan ech ter eveneens een uniforme regeling toe past. Dezer dagen waren wij er getuige van dat tussen de chauffeur en enige passa giers enige wrijving ontstond doordat de passagiers in hun (oud) recht meenden te worden tekort gedaan. En aantasting van oude rechten kan onze verontwaardiging maar al te gauw fel doen worden. Dan is het debat ook spoedig rijp voor een onvertogen woord. En dat hoort in de sfeer van ons vrêdig Gouden Boltje niet thuis! ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt HEDEN, 5 September weer zit ting. Voor buiten Den Burg van half 2 tot half 3 en voor Den Burg van 3 tol 4 uur.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 4