Cfroen ^ZwarLrJexels in het karL, Burgerij bracht reeds f3150 bijeen en het park zal met duizend zitplaatsen worden verrijkt sr ITexels Fanfarecorps kan voorlopig weer vooruit: ,Onze stoutste verwachtingen overtroffen Steeds bij het kopen opgepast, Hebt U van schulden geen last. J De boot wachtte niet (En dat impliceert volgens Het Vrije Volk gebrek aan service) Onder de pomp IvOENSDAG 12 SEPTEMBER 1951 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6562 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 3,15 p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. ig- I in ilde nde •NE TEXELS FANFARECORPS is ter gelegenheid van zijn diamanten jubileum op jrootse wijze gehuldigd. Namens vele instanties werd onze muziekvereniging de oftrompet gestoken en.dank zij de bemoeienissen van verschillende eiland jenoten, blakend van werklust, is een groot bedrag aangeboden: zeggen Een-en- lertighonderdenvyftig gulden en nog steeds komen er bijdragen binnen! Van lat bedrag is een prachtig jubileumgeschenk gekocht: zes mars-dieptetrommen, waarmee de tamboers meer dan gelukkig zijn! Bovendien werden het corps 80 banken van vijf meter lengte aangeboden, plaatsbiedende aan 1000 personen. En lie zal het corps zelf mogen exploiteren! De dank namens Texels Fanfarecorps ertolkcnd zei de voorzitter, de heer Jac. Schrama: „De geschenken hebben nze stoutste verwachtingen overtroffen. Wij zijn overweldigd door de grote ga- leze met gde Hotel Texel was, zoals we dat noemen ien zee van bloemen. Door bloemenhul- le hadden de volgende verenigingen enz. ïaar sympathie met het corps betuigd: De Accordeonclub", de Horeca, afde ling Texel, TESO, De Gym., D.E.K, V.V. V., SV Texel, De Oranjeboom, het Ge- neentebestuur, Directie Hotel Texel, Buurtvereniging Schoonoordweg-Witte Cruislaan. Op de receptie verschenen: Burgemees- r en mevrouw De Koning, de heer P. Beemsterboer, gemeentesecretaris en ichtgenote, de heer S. de Waard, wet- louder en echtgenote, de heer J. C. Rab, voorzitter VVV Texel, de heer W. H. L,ap, oud-voorzitter VVV Texel en te- yens oud-president-commissaris van de N.V. TESO, de heer G. Eelman Jzn., voorzitter van VIOS, het fanfarecorps van Oost, de heer S. v.d. Slikke, direc teur VIOS, de heer D. Jansen, commissa- van VIOS, de heer P. Bakker, 2e voorzitter van Excelsior, W. v. d. Berg. commissaris van Excelsior, de heer D. Dapper, voorzitter SV Texel, tevens voorzitter van De Stem des Volks, de eer W. v. Zeijlen, penningmeester van IV Texel, de heer J- Tjonk, penning- ieester van Stem des Volks, de heer R loom, directeur van de R.K. zangvereni- [ing Con Amore, de heer W. Slaman, lenningmeester Con Amore, de heer E. ireeuwer, voorzitter Horeca, afdeling 'exel, de heer Joh. Dol, oud-directeur het corps, de heer C. Mets, alge- leen leider van de gym., de heer J êldstra, commandant en de heren P G. Ipigt en L. Sok, resp. brandmeester en mderbrandmeester van Den Burg van Ie vrijwillige brandweeï, de heer M. 'oojen en mevr. J. H. G. v. d. Struysch- urriaanse, resp. voorzitter en be- ituurslid van de toneelgroep Het Mas ter. de heren C. J. v.d. Kooi en G. Bak ker Pnz., resp voorzitter en secretaris van de Alg. Tex. Middenstandsvereni ging, de heer P. A. de Rode, directeur van de TEM, de heer Peetoom, voorzit ter van de tafeltennisclub Ready, mevr v.d. Meulen-Flens, die reeds van 1918 af zoveel medewerking heeft verleend ij uitvoeringen e.d. door het corps, de heer G. W. Oskamp, directeur van de V V.V. Texel, de heer J. Tiessen, directeur van Gemeentewerken, de heer D. P. Koorn, erelid, die van 1898 tot 1938 lid is geweest, de heer A de Wijn, van 1895 tot 1921 werkend lid, Piet Boom R.Jzn et jongste lid! 38 JAAR LID! De heren P. Zijm en J. Schra ma zijn reeds 38 jaar lid van Texels Fanfarecorps. inz et. vro rmga zin n. tas, laan t, w ma ïg na jespr boo: mz ïnstrJ igelï g. ird n en sl geree schij :uil g teruf em h ;eken mon e eni werk besli rvolf? War hart. De voorzitter van het corps, de heer Schrama, verwelkomde in het bijzon der burgemeester De Koning en echtge note. Onze burgemeester, aldus de spre ker, heeft getoond een warm hart te hebben voor het Texelse verenigingsle ven in het algemeen en dat van ons corps in het bijzonder. Uw belangstel ling is ons een morele steun, van on schatbare waarde, In het eerste verslag van ons corps wordt vermeldt, dat het corps AL een jaar bestaat! Dat was iets bijzonders want in die dagen werd veel opgericht en veel was weer tot onder gang gedoemd. Aan het eind van dat verslag staat: Wij wensen dat het corps mag groeien en bloeien, tal van jaren, tot genoegen van de burgerij en tot eer van Texel. Dit doel heeft ons altijd voor ogen gestaan: de burgerij te dienen en de eer van ons eiland hoog te houden. De burgerij heeft Texels Fanfare steeds een warm hart toegedragen en wij waarde ren dat ten zeerste. Wij stellen ons voor op deze weg voort te gaan. (Applaus). De heer E. Noordijk sprak als commis saris van TESO bij ontstentenis van de pres.-commissaris en de directeur. Hij merkte op, dat TESO altijd veel belang stelt in het wel en wee van het corps. Hij hoopte, dat het in de komende jaren dezelfde functie mag vervullen als het tot dusverre heeft vervuld. Hij was er van overtuigd, dat het publiek het mooie werk zal blijven steunen. De heer J. C. Rab, voorzitter van de VVV Texel, dankte het corps voor het vele, dat het in het belang van het toe ristenverkeer had gepresteerd. In het slagen van de festiviteiten heeft u altijd een groot aandeel gehad. Ik hoop, dat u nog vele lauweren aan uw vaandel zult mogen bevestigen. De heer C. Mets gewaagde van een buitengewoon prettig contact tussen het corps en de gym. Hij hoopte, dat dit zo zou blijven en.de verenigingen elkander evenals in het verleden tot wederzijdse steun zouden blijven. De heer A. v. d. Meulen, lid van het Huldigingscomité: Dank zij uw energie zijt gij weer tot de afdeling Uitmuntend heid gepromoveerd. Ik hoop dat u op deze weg zult voortgaan want uw taak is zeer belangrijk. De heer W. H. Lap moest denken aan dat Arabisch spreekwoord waarin ge zegd wordt: Een goed bevolkt hoofd is het teken van een edelmoedige geest. U zoudt nooit zoveel voor Texel kunnen zijn als u niet doordrongen was van een edelmoedige geest. De repetities, welke u ongetwijfeld veel genoegen verschaf fen, eisen veel van uw tijd, die gij toch maar offeren moet! Wij wensen u toe, dat Texels Fanfarecorps anno 1895. Achterste rij van links naar rechts: 1. Jn. Boeper Jnzn.; 2. Sijbr. C. Eelman3. C. Roeper4. Sijbr. Keijser, 5. C. Bak ker, 6. R. Moojen. Middelste rij: 1. Douwe Geus, 2. H. Groenewold (directeur), 3. Jb. Boon, 4. A. de Wijn, 5. van Wessem, 6. Jn. Vinken, 7. W. Bakker, 8. G. Boon. 9. KI. -Boo n. Voorste rij: 1. C. de Wijn, 2. J. Kool, 3. A. Ponqer, 4. Fr. Kalis. ge in lengte van dagen met diezelfde geest bezield zult zijn. De heer Peetoom sprak namens tafel tennisclub Ready. Hij sloot de rij van sprekers in de eerste plaats uit beschei denheid, want, zo zei hij, onze club heeft pas een twintigste deel van uw hoge leeftijd. Ik hoop, dat dit diamant tot nog groter edelsteen mag uitgroeien. De heer Schrama bedankte alle spre kers voor deze vele hulde. Rondgang. 's Avonds werd het festijn geopend met een rondgang door Den Burg. Hier aan namen ook deel DEK van Den Hoorn en Excelsior van Oosterend. Zij openden de fakkeloptocht, welke een prachtig ef fect sorteerde. Vrolijke muziek, de lang uit lekkende vlammen van de flambou wen, de uitgelaten jeugd, die achter de muziek hoste en de vele rijen ouderen, die ook met hart en ziel meeleefden. Dat alles getuigde van grote vreugde en sympathie voor dit jubileum. Het publiek repte zich steeds snel naar die kruispunten waar de stoet weer langs kwam. Pher hieven de ferme jon gens van de padvindersclubs de fakkels omhoog en de motorpoliie zorgde daar bij voor ruim baan. Burgemeester De Koning betrad een in een bloementuin herschapen podium en sprak (als hoofd van de gemeente èn als voorzitter van het ere-comité): Ik heb dit ere-voorzitterschap met grote vreugde aanvaard. De positie van Texels Fanfare in het sociale leven van Texel is uniek. U heeft getoond de eenheid in uw organisatie te kunnen bewaren. Uw leden zijn uit verschillende groeperingen en overtuigingen. Dit is een van de mooi ste successen ener vereniging. Geplitst in kleine groepjes zou niet één Texels corps tot de afdeling Uitmuntendheid kunnen opklimmen. Naast deze ideele functie bekleedt het nog 'n andere: voor velen is het corps een niet onbelangrijk voordeel: voor de VVV bv. is het van onschatbare waarde Wanneer wij hier tegenover stellen, dat het corps volko men onbaatzuchtig is, met steeds voort gaande opofferingsgezindheid en nooit enig voordeel ondervindt van zijn werk, kan ik niet anders dan met grote waar dering over uw corps spreken. Het verheugde soreker, dat het Huldi gingscomité met de nodige daadkracht het plan voor de huldiging heeft aange vat. Veel is u gelukt en het resultaat daarvan zal aanstonds naar voren ko men en mag met ere genoemd worden. Ik noem graag de namen van A. v. d. Meulen, De Wilt en Oskamp wat zij als lid van het werkcomité tot stand hebben gebracht. Niet te vergeten ook de bond van Plattelandsvrouwen. De totale ac tie, resultaat van de actie van het werk comité, is een bedrag van f3150 (ap plaus), zodat daarvan na aftrek van het geschenk een bedrag van f 23-2400 over blijf en het corps in contanten kan wor den overhandigd. Een alleraardigste bij drage is die van de vroegere muziekver eniging Apollo, welke enige generaties geleden ter ziele is gegaan, maar zorg zame beheerders hebben het restant van de kas op de bank doen oplopen tot een bedrag van f 204, dat thans aan Texels Fanfare is geschonken! (Applaus). TESO schonk f 250, de gemeente f 500 En de giften schijnen nog steeds binnen te stromen. Ik eindig met uw voorzitter, uw bestuur en uw fanfare nog veel groot succes toe te wensen". Hierop werden het corps als geschenk zes marslrommen aangeboden. Hierop werd het woord gevoerd door de heer M. W. Koorn. Na zijn hartelijke gelukwensen te hebben aangeboden, zei- de hij aan het geschenk door de burge rij nog iets te willen toevoegen, zowel voor het corps als voor de burgerij zelf. En de gasten! Wij hebben zeer genoten van de concerten, maar er ontbrak een ding aan: de toehoorders moesten voor het grootste deel staan, zoals ook nu. Dat was vermoeiend, vooral voor de ouderen onder ons. Ik heb mij tot diverse hout handelaren gewend en kwam tot een prachtig resultaat: vier kubieke meter hout en een bedrag van f 50. Het ligt nu in de bedoeling daarvan banken te ma ken, plaats biedende aan 1000 personen. (Tachtig banken van 5 meter lengte). Deze banken zullen gemaakt worden door timmerlieden-leden van het corps en wel de heer H. Zijm en diens zoonWim, T. Molenaar en diens zoon Kees en de heren P. J. Koorn, J. Kok en F. van der Meer. Bakkers Ijzerhandel levert ons de draadnagels en schilders., onder lei ding van de heer G. Dros zullen de fi nishing touche leggen. Alles gratis. Als symbool bied ik reeds nu twee van de banken aan (Padvinders houden ze om hoog). Als het corps deze zitplaatsen vol gend jaar dan zijn ze klaar exploi teert in overleg met het gemeentebe stuur en de VVV, zal het er ook nog een DE „SPAR'-ZOMERTOCIIT WAS WEER BEST! Honderd en tien Texelse klanten van ,,De Spar" hebben vorige week deelge nomen aan de „Spar"-zomertocht, welke dit jaar naar de Noord-Veluwe een der schoonste streken van ons land voerde. Er is met volle teugen genoten de stemming was dan ook prima! Acht bussen snorden de wegen langs in Alkmaar kreeg het gezelschap Texelaars nl. versterking van klanten uit die stad en in Haarlem werd de „club" nog meer uitgebreid. Over Amsterdam naar Hilversum, waar verschillende fraaie gebouwen, o.a. het Raadhuis, bezichtigd werden. In ,,De Karseboom" aldaar werd koffie gedronken. Toen op Soestdijk aan, waar het Ko ninklijk Paleis in ogenschouw werd ge nomen. Van Amersfoort bereikte men Nijkerk, de poort van de Veluwe. Veel indruk maakte het bezoek aan het plaatsje Putten, dat in de laatste oorlog zo zwaar getroffen werd: ongeveer 126 mannen werden hier door de Duitsers weggevoerd en zij zijn nimmer weerge keerd. Putten werd een dorp van wedu wen en wezenOok werden er vele huizen vernietigd, maar ze zijn her bouwd Te Harderwijk gekomen scheep te men zich in voor een tochtje op het IJselmeer met een der fraaie boten van de Holland-Veluwe-lijn. Bij Uddel werd lange tijd vertoefd in het lunapark Ju- lianatoren. Vervolgens werd langs het Loo gereden en vandaar een tocht door Apeldoorn gemaakt. De grootste gemeen te van ens land (34,000 ha., tweemaal zo veel als Amsterdam. Middellijn der ge meente vijf uur gaans.) Op de terugtocht naar het eiland werd in „De IJsbreker" nog eens opgestoken Prachtig op tijd arriveerde men te Den Helder en daar lag de Texelse boot al gereed om het gezelschap huistoe te va ren. „De trip was weer best!" zeiden ze allemaal! (Ingezonden mededeling). om op te knappen I financieel voordeel van hebben en zo doende de positie van de kas jaar in, jaar uit kunnen versterken Ik hoop, dat u dit aanvaardt tot heil van de vereniging en tot genoegen van Texelaars en gasten (Applaus) De heer Schrama verzocht de tamboers hierna de trommen in te slaan. Dit ge beurde bij de Feestmars van Van der Glas, welke op prachtige wijze ten geho re werd gebracht. Wat een geluid zit er in die trommen! Nadat het corps een kort programma had gespeeld, sprak de heer Schrama: Tijdens de receptie werd reeds door ve len de loftrompet gestoken over Texels Fanfare. Daardoor aangemoedigd zullen wij op de oude voet voortgaan. Er zijn vele financiële moeilijkheden geweest, want een muziekvereniging is een dure liefhebberij. In de afgelopen 60 jaar werd dan ook herhaaldelijk een beroep ge daan op de burgerij en nimmer werd vergeefs aangeklopt. Vandaag is ook weer gebleken, dat de burgerij met de oude geest bezield is. Burgemeester, het moet u een vreugde geweest zijn, dat u dit geschenk kon aanbieden Dit bedrag heeft onze stoutste verwachtingen over troffen, een jarenlang gekoesterde wens is door deze marstrommen in vervul ling gegaan. De zitplaatsen lossen een belangrijk probleem op. Wij zijn eigen lijk overweldigd door deze grote gaven Getroffen zijn wij ook door het gebaar van D.E.K. en Excelsior, de muziek corpsen die ons hebben afgehaald en zo de feestvreugde hebben helpen ver hogen, ja deze hulde aan uw jubilerende zustervereniging heeft ons goed gedaan. Nu gaan wij naar de Groeneplaats, waar de marstrommen opnieuw bij de taptoe zullen worden gebruikt. Wij zullen daar met het Wilhelmus besluiten, ons volks lied, dat de gevoelens van ons corps zal vertolken, gevoelens van vreugde en dankbaarheid". De taptoe werd geblazen, nadat het corps een korte rondgang door het dorp had gemaakt. Deze taptoe vormde een waardig slot van deze onvergetelijke dag, die voor ons corps van onnoembare betekenis zal blijven HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 12 Sept. 6,20 en 6,50 13 Sept. 7,35 en 7,47. 14 Sept. 8,28 en 8,36. Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water (Van onze verkeersredacteur). ,De leden van de bemanning" van de Texelse boten zullen zich van het arti keltje in „Het Vrije Volk" wel weinig aantrekken. Daarin windt de verslagge ver zich op over het feit, dat twee per sonen door pech met hun auto (1) de boot van half negen uit Den Helder misten. „Geen service", schrijft hij boven zijn onvriendelijk stukje. Het heeft met ser vice niets uit te staan, 't Was het beken de verschijnsel: men komt te laat en wil nog mee Door bepaalde omstandighe den lukt zulks de te late passagiers wel eens, een andere keer hebben ze „pech". Wij weten allemaal, dat „de leden van de bemanning" het dit seizoen zeer druk hebben gehad en veel werk hebben moe ten verzetten. Is nu, bij het eind van het seizoen zo'n artikeltje de dank namens de toeristen voor de uitstekende wijze waarop het TESO-personeel zich van zijn taak heeft gekweten? Neen, dan weet de verslaggever van „De Harlinger Courant" wel iets loffelijkers te lance ren als hij het heeft over de verbinding Harlingen-Vlieland-Terschelling„Men moet nog bewondering hebben", zo schrijft hij, „voor de manier waarop het personeel en het materiaal van de rede rij Doeksen bijkans nacht en dag wer kend, kans ziet de drukte bij te houden". De verslaggever van „Het Vrije Volk" besluit' „Het wordt tijd, dat er een andere verbinding komt of dat de le den van de bemanning het begrip „ser vice" wordt bijgebracht". Wat die andere verbinding betreft kennelijk bedoelt hij via het Horntje de toeristen houden het liefst de be staande verbinding. Dat is reeds enkele jaren geleden door een enquête bewe zen. Een defecte motor, een lelijk woord over de houding van het TESO-perso neel als gevolg. De naam van de ver slaggever is niet vermeld, men kan zich nu zo prettig verstoppen temidden van het leger verslaggevers. De directeur van de WV wordt in 't artikel geroemd Natuurlijk, die kan dikwijls waardevolle gegevens verstrekken! Het lijkt ons in middels geen slecht idee om het TESO- personeel een paar extra centen in het loonzakje te stoppen, want al trek je je van gekanker niets aan, prettig ge stemd word je er ook niet door. Inmiddels hopen wij, dat de betreffen de verslaggever steeds op tijd voor de boot komt, want wij vermoeden, dat hij weinig „service", zoals door hem be doeld, van het TESO-personeel zal moe ten verwachten. (1). „De motor begon lelijk te hoes ten" voortaan dus met beter materi aal op reis! Red. UITSLAG AANBESTEDING Voor rekening van de heer A. Bakker Spang, werd te Alkmaar door architec tenbureau C. D. van Reijendam en H. J. Hermans, te Alkmaar, aanbesteed de bouw van een boerderij met hangar De uitslag was: Fa. J. Drijver f 22,750; Gebr. Timmer, Oosterend f24,850; Bakker en Koorn f25,035; D. Trap, Oosterend f 27,347; W. D. Bakker f27,784. BRIDGEDRIVE 1. Dhr Kuip-Ferwerda 34 pt 2. Dhr Bakker-Veldstra 33 pt. 3. Dhr De Bok-Vronen 31 pt. 4. Dhr Mantje-Venema 30 pt. 5. Mej. Toren-dhr v. Sambeek 29pt. 6. Dhr en mw. Wilkens 281/* pt. 7. Mw. Hallen-dhr Meyer 271/« pt. 8. Dhr Mentink-Piket 25% pt. Een rustige doch zeer gezellige brid ge-drive, als slot van het zomerseizoen. Begin October begint de competitie van de bridgeclub Nadere bijzonderhe den worden nog bekend gemaakt. Geen wonder, dat vuurtorenwachter Witters Texel vaarwel zeit, wi.il nou is er geen aardigheid meer an! (Doelt waarschijnlijk op het feit, Za terdag op voorpagina vermeld. Red.)

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1