Veertig jaar geleden kreeg Texel een telefoondienst In September voor een kwartje naar Artis &cn (laivc e-cnw ycicdcn .Komt hier" of „Is in gesprek" Wie kan zich het leven voorstellen zón der telefoon, zónder electrisch licht, zón der waterleiding? Aha, wie lacht of zucht daar? Enfin, binnen de 10 jaar zullen we óók de waterleiding bij dat rijtje kunnen voegen en De Kogers ho pen er dan ook de riolering bij te kun nen plaatsen! Texel kreeg 40 jaar geleden zijn tele foondienst en 33 jaar geleden eleotrici- teit. (Hier bestond toen reeds een gasfa briek, die was 31 Augustus 1907 ge opend, maar moest in de eerste wereld oorlog sluiten wegens gebrek aan gaso line). 40 Jaar geleden werd Texel met een telefoonnet verrijkt. Als wij nu plotse ling de telefoon zouden moeten missen, zouden wij lelijk misgrijpen. Ons werk is er op ingesteld. Een prachtige uitvin ding, deze „vèrspreker". Men draait, de telefoniste zegt prompt „Komt hier" of „Is in gesprek", want u is niet de enige, die van de telefoonuitvinding gebruik maakt! Gelukkig niet! Op Texel waren op 1 September jl met minder dan 609 abonné's aangesloten. De telefoon zal er nooit „uitraken". We weten het wel: ideaal wat wij ver wende moderne mensen dan als ideaal beschouwen! ideaal is de telefoon dienst op ons eilandje nog niet: wij mopperen dikwijls als wij een ander dorp moeten bellen, want dan moeten wij wel eens langer wachten dan ons lief is, dan zeggen wij: „Kwam nou ein delijk die automatische verbinding toch eens!" Welnu, ook dat zal niet zo lang meer duren, enkele jaren hoogstens. 1911: Texel krijgt een telofoondienst. In September van dat jaar werd een ka bel gelegd tussen Den Helder en Texel. Toen werd het eerste dienstgesprek langs dien weg gevoerd. Op 28 Septem ber 1911 meldde de Tesselaar: „Tele foondienst, Spreekcel", prijkt thans met groote letters aan den ingang van het post- en telegraafkantoor te Den Burg In ons blad van 9 Februari 1913 lezen wij in het verslag van de Raad: ..Punt 7: Voorstel het Raadhuis aan te sluiten aan het Rijkstelefoonnet. Omdat in het afgeloopen jaar meer malen gebleken is, van de telefoon te moeten gebruik maken en daartoe of van de publieke cel of van de gelegenheid bij particulieren moet worden gebruik ge maakt, wat volgens het prea-advies bei de met gewenscht wordt geacht en me de ten gerieve van de bewoners van de dorpen, die aangesloten zijn of zullen worden, stellen B. en W. voor het Raad huis onder de gebruikelijke voorwaarde te doen aansluiten en de kosten, jaar lijks f 25 over 1913 te voldoen uit de post onvoorziene uitgaven. Wordt zon der discussie aangenomen". Ja, er is in de eerste helft van deze moderne eeuw ook op Texel veel ge beurd. Texel ging werkelijk in vele op zichten met zijn tijd mee. 14 September 1907 tufte de eerste automobiel het ei land rond. In 1911 vloog het eerste vliegtuigje een poosje boven de Texelse bodem Alom openbaarde zich de lust tot experimenteren. Er werden kaasfa- brieken gebouwd, een badhotel ge opend, Texels Bos ging groeien heen. Ja, er was toen heel wat meer loos dan tegenwoordig. Nu ligt sommigen alleen het verbmdingsvraagstuk met het vas teland na aan het hart. Anderen vragen zich nieuwsgierig af of zij het nog eens zullen beleven, dat Cor Dros zal zeg gen: „Enkele reis naar de maan of een retourtje?" Deze moderne eeuw bracht ons ook de radio en straks (huis-aan-huis, net als de Tesselaar) de televisie. De radio.... jammer, dat door dit mooie apparaat zo veel lelijk, onheilspellend nieuws ver teld wordt. Wij hadden het zo graag an ders, beter gewenst. Geen angst meer voor nieuwe oorlogen, geen sprake meer van gevaar voor goed en bloed. De uitvindingen zijn legio geweest en Een der eerste autobussen (groeiend) De Koog. Hedenmorgen werd de dienst voor het publiek opengesteld en het eerste ge sprek gevoerd door burgemeester Gaar- landt". Deze berichten volgden na de medede ling (op 12 Maart 1911), dat de aanslui ting aan het interlocaal telefoonnet bin nen het jaar te wachten was. „Ziedaar het resultaat van de bemoeiingen van de heeren Dros Co. c.s.; de toezegging van de regering ls ingekomen" Ten behoeve van de abonné's worden in 1912 te Den Burg ondergrondse kabels gelegd. De eerste abonné's waren: Jacob Kikkert Nz„ Wed. Vlessing, Gebr. Dros, Keijser Co., Dros Co Duinker Co., S. Vlessing, H W. Keesom, J. Bruijn, M. A. Kuijper, Firma Langeveld De Rooij, S. C. Eelman, E. S. Boekei, Notaris Dikkers, Kikkert Zonen, Dok ter Wagemaker, S J. Koning, W. C. Reij, Th. Schraag en Ph. Vlessing. van Texel. Op de achtergrond iedere dag komen er nieuwe bij. Vogels gaan we met een vernuftig toestel op de vlucht jagen, onze baard gaan wij elec trisch wegtoveren, de combinatie voeten en rijwielpedalen maakt plaats voor de rijwielmotor. Jammer, dat wij nog steeds niet hebben uitgevonden hoe de vrede ten eeuwige dage verzekerd kan worden. Als ook dat nog eens gebeuren kon! De verzekering daarvan is ons grootste verlangen daarvoor geven wij graag alle andere uitvindingen prijs! Zo peinst ge, tot... de telefoon in eens heftig rinkelt: „Hallo?" „Met de Texelse krant?" „Ja, daar spreekt u mee!" „Waar kan ik ook al weer mijn losse centen storten voor Texels Fanfare?" U ziet het, geachte lezers, de telefoon is onmisbaar! OMVANGRIJKE AGRARISCHE AFDE LING OP DE UTRECHTSE NAJAARS BEU RS Aan de komende Utrechtsch Najaars- beurs, die van 11-20 September a.s. zal worden gehouden, zal wederom een aan zienlijke Agrarische Afdeling worden verbonden Voor deze afdeling, die op een groot deel van het terrein aan de Croeselaan zal beslag leggen, bestaat veel belangstelling, vooral van de zijde van de Nederlandse industrie van land bouwwerktuigen. Deze zal ditmaal een uitgebreide col lectie van werktuigen en gereedschap pen en klein landbouwmateriaal expo seren, welke in het bijzonder op de klei nere bedrijven zijn afgestemd Zulks mede in verband met het feit, dat de im port van landbouwmachines en land bouwwerktuigen met tal van moeilijk heden heeft te kampen. Bovendien wil de Nederlandse industrie op deze wijze trachten een groter bijdrage tot de ex port te leveren. WEEKBERICHT DER P.T.V. TEXEL Aangevoerd in de week van 3-8 Sept. 75.362 stuks. Prijs oer kg. f 2,50. Vorig jaar in dezelfde periode aangevoerd 69,362 stuks. Prijs per kg. f 2,80. Pluimvee: oude kippen per kg. f 1,60. Zware kippen per kg. f 1,70. VAN 90 SCHOLIEREN HADDEN 20 T.B.C. Van welk groot belang een tbc-vrije stal is blijkt weer eens uit onderstaand bericht: Nadat de schoolarts te Veulen bij Venraay bij 20 van de 90 schoolkinderen tbc had geconstateerd, heeft de burge meester bepaald dat de geïnfecteerde kinderen de school voorlopig niet meer mogen bezoeken. Er komt nu doorlich ting voor de gehele bevolking: vrijwel alle bewoners hebben zich reeds laten onderzoeken. Als vermoedelijke haard van besmetting wijst men enige veestal len aan. SCHUUR AFGEBRAND Dinsdagochtend om kwart over drie werd Oosterend en omgeving opge schrikt door de loeiende brandweersire ne. De. schuur van de heer Jac. Visman, aan de Oosterender weg gelegen, 500 m. buiten het dorp, bleek in lichterlaaie te staan. In vijf minuten was de brandweer onder leiding van brandmeester Bakker, present. De als een fakkel brandende schuur kon niet meer worden gered, wel slaagde men er in een grote klamp hooi, die naast de schuur stond, te behouden. (Men beschikte over voldoende water). De voorraad hooi ging verloren en even eens kwam een toom kippen om het leven. De- eigenaar was verzekerd. Naar we vernemen werd de brand ontdekt door de familie R. Mosk, die op 20 meter van de schuur woont. Mevr. T. Mosk-Zwart fietste zo snel mogelijk naar het dorp, waar zij de sirene in wer king zette. DE PLATTELANDSVROUWEN OP REIS Zaterdag 8 September brachten een 30-tal dames een bezoek aan het bloe- menspel en corso in het Stadion te Am sterdam. Met de boot van kwart voor 8 werd het eiland verlaten. Via de Wie- ringermeer werd in Hoorn het anker uitgeworpen om een kopje koffie te ge bruiken. Vandaar over Oosthuizen en Edam naar Volendam, waar even halt gehouden werd om eens rond te kijken. Enkele dames konden de verleiding niet weerstaan om zo'n echt Volendams sou venir mee te nemen, weer anderen de den zich daar terdege te goed aan de echte Volendamse gerookte paling. Ver volgens ging het op Amsterdam aan, waar men om ongeveer een uur voor tijd bij het Stadion arriveerde, wat ruim ge legenheid gaf om de inwendige mens te versterken. Wat daar te zien was, is moeilijk te beschrijven, dat was zoiets geweldigs, daar werd je stil van. Er is dan ook volop genoten, wel jammer was het, dat het einde niet geheel kon wor den afgewacht, daar men weer op tijd in Den Helder moest zijn voor de laatste boot. Zeer voldaan keerden allen huis waarts. Een hartelijk woord van dank aan de dames Van der Vlies, Bruin en Groene- wold, die deze reis zo uitstekend hebben voorbereid en geleid, is hier zeker na mens allen op zijn plaats. G. L.—K. Het is in deze Septembermaand, om precies te zijn, 99 jaar geleden, dat het Genootschap Natura Artis Magistra aan iets begon, dat in de loop der jaren tot een specifiek Amsterdamse traditie zou uitgroeien. In 1852 nl. werd voor het eerst aan stadgenoten de gelegenheid gegeven, de dierentuin in de maand September voor een kwartje te bezoe ken. In die jaren was Artis uitsluitend toegankelijk voor leden. Ten einde ook het „gewone volk", zoals dat heette, iets van het leven der dieren te laten zien, werd bepaald, dat in de kermismaand „werklieden en dienstboden" voor een kleine toegangsprijs in Artis mochten rondwandelen. Vooral op de derde Woensdag in de Septembermaand kon men de Amsterdamse dienstboden, die daarvoor vrij-af en een kwartje van haar mevrouwen hadden gekregen, in drommen naar de Plantage Kerklaan zien trekken. Oude rapporten en statis tieken vertellen, dat in het eerste jaar bijna 20,000 Amsterdammers van deze goedkope gelegenheid gebruik maakten. Ieder jaar werd het aantal hoger, vooral in 1860, toen volgens de kronieken, de eerste nijlpaarden in Artis arriveerden. Vijftien jaar later trok Artis rond 50,000 „dienstboden en werklieden", doch het jaar daarop kelderde dit getal tot 40,000 wegens het afschaffen van de kermis, aangezien zich daarbij ernstige onlusten hadden voorgedaan. De Kroningsfeesten van 1898 veroorzaakten eveneens een slecht bezoek. In het jaar 1902 werd de term „werklieden en dienstboden" ver vangen door „stadgenoten", hetgeen sindsdien zo ls gebleven. Vele millioenen Amsterdammers hebben in de loop der volgende jaren van de gelegenheid ge profiteerd, Artis in September tegen het geringe bedrag te bezoeken. Ook thans nu de herfsttinten wazig over de prach tige begroeiing hangen, stromen de hoofdstedelingen binnen. En het is ver wonderlijk, hoe rustig het publiek zich bij een dergelijk massa-bezoek gedraagt. Er kan zeker niet worden gesproken van een domweg langs de hokken slenteren; integendeel. Er blijkt bij het publiek een bijzondere belangstelling voor het dier te bestaan, die zich uit door de rustige bestudering van de levende have. Let wel: stadgenoten mogen Artis de ze maand voor een kwartje bezoeken. Er was eens een Texelse familie, die ook van deze belangrijke reductie profiteren wilde. De man aan het loket vroeg: Stadge noten? Woont u in Amsterdam? Pa en ma (die een heel stel kinderen aan de rokken had), keken elkander vol begrip aan en ma antwoordde zonder blikken of blozen: „Jajut, in welke street weune we ok al weer, man!?" U begrijpt, dat de Texelse familie, tot haar spijt, het volle pond moest betalen! DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5,30; 7,50; 11,45; 14,40; 17,45 Van Den Helder: 6,30; 10,25; 13,20; 16,20 19,30. Op Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 6,20; 9,30; 11,45; 18,00. Van Den Helder: 8,30; 10,30; 13,20; 19,30. GAAT U MEE NAAR DE JAAR BEURS? Vrijdag a.s. kunnen allen die van zes sen klaar zijn met een TESO-touringcar naar de Jaarbeurs. (Zie ook adv.) NED. CHR. BLINDENBOND De Nederlandse Christelijke Blinden- bond organiseert Vrijdagavond a.s. een propaganda-filmavond in de Gerefor meerde Kerk te Den Burg. (Zie ook adv.) CLUBLID UIT BEVERWIJK WAS DOOR NOODLOTTIG ONGEVAL OMGEKOMEN De heren C. Mets en C. Blokker zou den Zondag te Beverwijk deelnemen aan een puzzlerit, behorende tot de wedstrij den om het kampioenschap Noordhol land Noord. Te Beverwijk aangekomen, vernamen zij echter, dat de wedstrijd geen doorgang kon vinden, doordat de heer A. Peekei, lid van de club, die de route zou uitzetten, de vorige dag in een waterput was gevallen en verdronken. Hij was Vrijdag op zijn motor uitgegaan en toen hij 's avonds niet thuis kwam, vreesde men, dat hij een motorongeluk had gekregen. Pas Zaterdag ging men in de tuin kijken te Wijk aan Zee, waar hij dood in de put lag. FOTO VAN DE MAAND Groot is de belangstelling voor de wed strijd „De foto van de maand", uitge schreven door vijf dagbladen in samen werking met de stichting Fotobeurs. De wedstrijden zijn in Juli begonnen en du ren tot en met Maart. In Augustus (va- cantiemaand) werden tienduizenden fo to's ingezonden. Mevr. W. de Waal-Daams, De Koog, verwierf een eervolle vermelding. Ook haar foto zal straks op de grote Foto- beurs tentoongesteld worden. Dan wor den de foto's opnieuw beoordeeld en zul len wederom prijzen worden toegekend. Er zijn vele fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Fotografeert u ook mee? Onderwerp luidt voor September „Mijn stad, mijn dorp". Adv. Hyacinthen, tulpen, crocussen en andere bloembollen, extra kwaliteit en uiterst billijke prijzen, verkrijgbaar bij gebrs. Kalis, te Texel. Prijslijst op aan vrage franco. Texel, 24 Augustus 1901. In de thans volledige Kamer hebben zitting: Liberalen 26, Katholieken 25, Anti-Re- volutionairen 24, Vrijzinnig-Democra ten 9, Sociaal-Democraten 7, Vrij-Anti- revolutionairen 6, Christelijk Histori- schen 3. Texel, 22 Augustus 1901. Verbete ring van de verkeerswegen, onder meer ook een der punten, welke, indien we ons niet vergissen, de „Texelsche Boe renbond" op zijn programma heeft, wordt vrijwel door ieder beschouwd als te zijn in het algemeen belang, niet al len echter zijn het eens over de plannen, die worden beraamd om tot dat doel te geraken. Zoo is ook de meening over het nut van een tram op ons eiland zeer verschillend. Nauwelijks echter treden de tramplannen weder enigszins meer op de voorgrond en schijnt de verwezen lijking er van niet meer tot de onmoge lijkheden te behoren, of de wenschelijk- heid van het bezit van een flinken weg door de laagte naar de haven van Ou- deschild wordt uitgesproken. Naar aan leiding van het daarover reeds in de vergadering van de Raad door den heer Dros gesprokene werd door menigeen nagedacht en het voor en tegen nage gaan. Naar ons ter ore kwam, moeten er nu lijsten bij de belanghebbenden circu- leeren, waarin het gemeentebestuur wordt verzocht het zoo mogelijk daar heen te leiden, dat een weg wordt aan gelegd van café „Burgzicht" naar de haven. Met het oog op tramplannen, enz. wenscht men, dat, voor zoover noodig, een strook grond zal worden onteigend ter breedte van 20 meter. Op die wijze ontloopt men het gevaar, dat later, even als van zoo menigen anderen weg op ons eiland, zal worden beklaagd over de weinige ruimte in aanmerking genomen het drukke verkeer, dat langs dien weg is te wachten. De kosten voor onteige ning zullen, naar men meent, daardoor niet zooveel worden verhoogd, aange zien een groot deel van den te onteige nen grond niet is van uitstekende kwa liteit. Naar wij vertrouwen zullen be doelde adressen wel in de eerstvolgende vergadering van den Raad worden inge leverd. Handbal S.V. De Koog. Zaterdagmiddag hebben de adsp. een wedstrijd gespeeld. Het was jammer, dat door omstandigheden niemand van de gasten aanwezig was. Dit zal hopelijk niet meer gebeuren. De wedstrijd werd overigens goed gespeeld. Zaterdagmiddag om 3 uur thuis tegen De Cocksdorp. Over de wedstrijd van Zondag valt niet veel te zeggen. Het is diep treurig dat er met 9 man gespeeld is. Zodoende hebben we met 11-1 verlo ren. We moeten met alle leden de han den uit de mouwen steken, anders gaat het niet goed met de handbalclub van De Koog Hij was vroeger een van de beste clubs en nu met wat flinke jonge ren er in, kan het ook weer goed wor den. Laten we zeggen, dat we het ergste gehad hebben. Donderdag om 7,30 uur vergadering in de school. Alle leden ook de adsp. Kom alstublieft op tijd! We verwachten jullie allemaal. Contributie meenemen. Wie een shirt wil hebben, geve dit dan met een op. ZDH-Nieuwl Donderdagavond trainen voor het I elftal om 8 uur in de school op gJ schoenen en in sportcostuum Niemf blijve weg, maar allemaal present! dag gaan we naar Con Zelo. Texelse Bovs-NieuwJ Zo is dan de eerste competitie-Zond achter de rug. Het resultaat was ecl met bevredigend, want beide wedsti den werden verloren. Het eerste elftal moest in Zeemach| zijn meerdere erkennen. Bij strak voetbalweer werd door Zeemacht aftrap genomen, en deze ging direct vlot spel tot de aanval over, zodat Boys-achterhoede meteen alle zeil moest bijzetten. In de eerste phase u de strijd wist Zeemacht door te brei) en de stand op 1-0 te brengen. Na kwartier spelen kwamen de Boys er ter in en zodoende ontstonden enige vaarlijke momenten voor het Z-doel. r-binnen van de Boys schoot van gn afstand en de bal belandde in de bovi hoek waarmee de stand gelijk wei) Hierdoor geïnspireerd werd de acht* hoede van Z. in de verdediging terugj drongen en uit een schermutseling vc het doel bracht de 1.-binnen de stand 2-1 voor de Boys. Even voor de ri werd de nieuwe spelregel ons noodle tig, want door het afhouden in het stn schopgebied werd vlak voor ons de een indirecte vrije schop genomen. (1 deze doelworsteling ontstond een peru ty welke door Z. benut werd: 2-2. Na de rust was het hoofdzakelijk dat in de aanval was en de stand op 3| bracht. Door hun vlugge en goed opgj zette aanvallen werd er door onze joi gens een weinig paniek voetbal speeld waardoor het plaatsen veel wensen overliet. Toch wisten de Bov nog door te breken maar 't doelpunt, de r.-binnen scoorde werd terecht d< de scheidsrechter voor buitenspel g^ annuleerd. Nog eenmaal wist Z. oi keeper te passeren waardoor de einc stand 4-2 werd. Ons tweede elftal was bij Zeemacht op bezoek en ook hier werd Zeemad) overwinnaar met 3-1. Er werd door om jongens heel aardig partij gegeven jammer was het dat de midvoor enigl opgelegde kansen miste, waardoor ee| gelijkspel verloren ging. Donderdag trainen!!!! Handbalnieuws G.D.S. I De wedstrijd SVO-GDS is Vrijdag! avond door ons met een kleine vooi| sprong: 3-2 gewonnen. Deze match zeer slecht gespeeld door G., waardool wel weer blijkt hoe belangrijk de trail ning elke week is. Dit is de laats'! maand, vanwege de vacanties, behoor! lijk verwaarloosd Laten we proberen dl schade weer in te halen en geregeld koT men trainen, vooral deze eerstkomend! keren, nu we nog op het veld kunnen! We hebben van DWO veel kunnen lef ren en we zullen proberen het deze win! ter in practijk te brengen. Zaterdag| avond a.s. om 7 uur allemaal present!? De adsp. hebben Zaterdagmiddag De Koog een 3-1 overwinning in di wacht gesleept. Goed zo, jongens, wel gaan goed vooruit Vooral goed overspef len en uit elkaar blijven, dan gaat hej prachtig. A.s. Zaterdagmiddag 3 uur spelen juli lie een wedstrijd tegen Zeemeeuwen! van Oudeschild op het Boysveld. Et! Donderdagmiddag om half 5 allemaaj weer op trainen! Het 2e won Zondagmiddag eveneens! van SVK en wel met 11-1. Deze hoge! stand hebben we wel het meest te dan-l ken aan de scheve verhouding op heil veld SVK kwam nl. met 6 adsp.-invalT iers uit, dus was het wel te voorzien dat| G. zou winnen. Zondagmiddag a.s. om 3 uur Z.M.-G.| D.S. 2. Vertrek Groeneplaats 2,30 uur. S.V. De Cocksdorp. De uitsiagen van de eerste competitie! dag waren niet hoopvol: SVC 1-Con Ze! lo 1 2-3; W.-vogels 4-SVC 2 18-0, SVC Al -De Koog A 3-3. De adsp. speelden Zater-I dagmiddag tegen De Koog A met 4 inval-l Iers en wisten op het nippertje nog een! gelijkspel te behalen. Het 2e kwam op! de koffie bij W-vogels. Dat had toch wel! iets anders gekund, jongens! Volgendel week beter! Het le bleef, behalve het eerste half! uur sterk onder de maat. Competitie-I voetbal is toch anders dan bekerwed-| strijden, heren! Direct zet ConZelo een hoog tempo in,| wat goed door S. beantwoord wordt. I Na wat verkennen neemt S. een linksl overwicht. Nadat mooie scoringskansen I gemist worden is het toch S. dat doorl Ale de leiding neemt als de C-keeper del bal even loslaat, is onze midvoor er als I de kippen bij om hem te passeren: 1-0.1 Hierna gooit C. er nog een schepje op enl de achterhoede heeft het zwaar te ver-l duren. Vooral de spil der gasten be-| schikt over een uiterst zuiver en hard| schot. Steeds stuwt hij achter zijn voor- waartsen aan. Uit een aanval over| rechts scoorde de 1-binnen de gelijkma ker: 1-1. Nog voor de rust zakt het S-l elftal zodanig af, dat C. nog een 2-1 voorsprong neemt. Direct na de rust vuurt de C-voorhoe- I de al enige kogels af op he S-doel, maar doelpunten worden nog niet gemaakt. Deze komt na plm. een half uur. Als Jaap even zijn binnenspeler vergeet, plaatst deze een harde lage schuiver in I de hoek en de stand is 3-1 voor C. On danks deze achterstand geeft S. de moed niet op en even daarna is het Ale die na goed werk van de l.-vleugel de achter stand tot 3-2 terugbrengt Hevig wordt nu gestreden om de gelijkmaker, maar die komt niet.Als scheidsrechter Philip- sen het einde aankondigt, heeft Con Ze- lo verdiend gewonnen. Zondag a.s.: Callantsoog 1-SVC 1; SVC 2-WCW 4. Zaterdag 3 uur ZDH A-SVC A. Hedenavond trainen de adsp. om 7 uur. Het le en 2e morgen om 8 uur in de school. Vrijdagavond 8 uur club avond voor het le. „D on rei Me va rir Wc de Te KI g>' sc. to ge he bi,

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 2