Dit was de beste ram van de Fokveedag Texelaars varen met „De Grote Beer" nieuw vaderland tegemoet Jeugdrubriek Loze streken van Snoekie en Bolleboks OPOFFERING EN HIER STELLEN WIJ U VOOR DE KAMPIOENSRAM van de heer M. C. Veeg er, De Westen. Deze kampioen werd enkele ogenblikken voordat de jury de uitslag bekend maakte, voor f400 verkocht aan de heer Joh. J. Roeper, Oosterend. De nieuwe eigenaar kon er een flinke winst op, maar wij menen te weten, dat hij alle gegadigden heeft afgewezen. Gelijk heeft ie! DE DOOPSGEZINDE DRIE-GEMEEN TENDAG OP WIERINGEN Vijf minuten te laat arriveerden Zon dag drie Naco-bussen op het Kerkplein en brachten 106 deelnemers(sters) aan de „Drie-Gemeenten- Dag" naar Hippo- lytushoef. Daardoor begon de kerkdienst even later dan was aangekondigd. Voor een volle kerk sprak de pastor loci, Ds. A. P. Goudsbloem naar aanlei ding van 1 Tim. 6:12 over de goede strijd des geloofs, de strijd, die ieder Christen vooral in deze verwarde tijd en verwor den wereld, met alle kracht moet strij den. Met grote aandacht werd door allen naar deze „oproep tot de daad" geluis terd. Na afloop van de kerkdienst het kerkkoor der Gemeente Wieringen ver leende zijn medewerking maakten de gasten een wandeling door ons dorp en verzamelden zich te 1 ure aan de brood maaltijd. Nijvere leden der Zusterkringen had den in een half uur de kerk omgetoverd in een gezellige eetzaal. Lange tafels met bloemen gesierd, volle schalen met be legde broodjes, dampende koppen kof fie, dat alles lokte tot aanzitten. De Texelaren en Jutters hebben zich de Wieringer maaltijd wel doen smaken. Precies op tijd vertrokken de gasten voor een autotocht naar Den Oever en de Afsluitdijk. Onder deskundige leiding werden de Sluizen en het Monument bezichtigd. 23. Pang! Net had ze 't gezegd, of daar schoten onze twee helden op hun mo- tordnewielertje voorbij en namen „en passant" de palen mee, waar het balkon op rustte. De gevolgen waren meer dan ïjselijk. Het balkon was al even „mottig" als juffrouk Sietske's matjes, en met hevig gekraak zakte het hele zaakje in elkaar, terwei juffrouw Sietske luid om hulp schreeuwde en allebei haar armen omhoog stak, alsof ze zich aan de lucht vast wou klampen. Maar dat ging na tuurlijk niet. 24. Ziezo, juffrouw Sietske had haar Nauwelijks had de kerkklok half vier geslagen of de Drie-Gemeenten-middag werd door de leider van deze dag, Ds. A. P. Goudsbloem, met enige welgeko zen woorden geopend. Het kerkkoor der Gem. Den Helder onder leiding van de heer Eelman, zong op zeer verdienstelijke wijze een drietal liederen. Toen kwam „de hoofdschotel" van de ze bijeenkomst en kreeg Ds. P. J. Smidts, Doopsgezind predikant te Wormerveer, het woord. Op boeiende wijze behandelde hij het onderwerp „Kerk of Gemeente" en gaf een aangrijpende getuigenis van zijn keuze: de Gemeente en niet de Kerk. Een kerkeraadslid van een der bezoe kende Gemeenten, zeide na afloop: Deze lezing moest in druk verschijnen en aan alle Doopsgezinden worden uitgereikt. Is er groter lof denkbaar? Nog eenmaal deed een koor zich ho ren: het Doopsgezinde koor der Ge meente Texel toonde goed en ernstig te hebben gestudeerd. De koorzang onder leiding van de heer Kassenaar vormde een waardig slot van deze druk bezoch te bijeenkomst. Eerst te 6,30 sloot Ds. Goudsbloem de „Drie-Gemeenten-Dag", na allen te heb ben bedankt, met een kort gebed. De Doopsgezinde Gemeente Wierin gen heeft zich een uitstekende en gulle gastvrouw getoond en kan op een wel geslaagde dag terugzien. zin. Ze was beneden. En nou had je 't lieve leven gaande Terwijl Snoekie en Bolleboks al een mijl verder waren, timmerden de twee dames er met para plu en mattenklopper op los, dat het zo'n aard had. Jawel, dat noemen ze nou nog allerliefst het „zwakke geslacht!" Het stof vloog er af! Eindelijk, toen de beide dames buiten adem waren van het kijven en plukharen, strompelde juf frouw Sietske jammerend naar binnen, terwijl juffrouw Knolpot mopperend en zich aan alle kanten wrijvend, haar weg vervolgde. TEXELSE MARKT Den Burg, 10 Sept. 1951. Aangevoerd: 85 lammeren f 60-f 90. 45 schapen f 85- f 120. 20 rammen f 90-f 140. 2 koeien f 700-f 900 9 pinken f 425-f 500. 34 big gen f 40-f 65. 9 n. kalveren f 45-f 75. DAMCLUB TEXEL Vrijdagavond hield Damclub Texel haar jaarvergadering. Voorzitter Dros kon een groot aantal leden welkom he ten en verheugde zich over de grote op komst. De notulen van de vorige jaarvergade ring werden goedgekeurd. Uit het jaar verslag bleek, dat het afgelopen jaar geen slecht jaar is geweest. Het ledental bleef gelijk. Op waardige wijze werd het 25-jarig bestaan gevierd. In de on derlinge wedstrijden werd met animo gespeeld. De clubwedstrijden waren niet zo succesvol verlopen, tenminste de re sultaten waren niet zo daverend. Spor tief gezien echter voor 100 pet. geslaagd. Ook werd nog gememoreerd het deel nemen van Damclub Texel aan de Grote Damdag van de KNDB. Uit het jaarverslag van de penning meester bleek, dat er nog een klein ba tig saldo is. "fer waren vele uitgaven die echter allen betaald konden worden. Penningmeester en secretaris ontvin gen dank voor hun verslagen, evenals de kascommissie voor haar controle. De kascommissie werd nu aangevuld met de heer S. Bakker. In de nu volgende bestuursverkiezing werd de heer H. Gomes met bijna alge mene stemmen herkozen. Er weid besloten tot het houden van een feestavond en tot deelname aan de Eilandcompetitie met 1 tiental, zo moge lijk 2. Nadat in de rondvraag de gestelde vragen naar genoegen waren beant woord, kwam het einde van deze prettige vergadering. Het bestuur verzocht nog te willen vermelden dat de clubavond begint om half acht en dat op afwezige spelers tot kwart over acht gewacht zal worden. Daarna zal geen partij gereserveerd wor den. GIFTEN AFD. TEXEL VAN „HET WITTE KRUIS" Fam. K., Den Burg f25; A. D. idem f 15; C. K., idem f2,50; W. B., idem f2,50; P. B., idem f0,50; A. L., idem f5; P. K., Oudeschild f5; D. T., idem f2.50; J. K., idem f2,50; Mej. S., idem f2,50; C. D„ idem f2,50; V.,idem f2,50; J. B., Den Hoorn f 10; Fam. H., idem f2,50; H M., De Koog f2,50; Fam. B., nabij Den Burg f 1,50; W. R., De Cocks- dorp f5; H. S., idem f2,50; J. M., Oos terend f2,50; J. V., idem f2,50, A. E., id. f2,50, W. B., idem f2,50. Nr. 148. ANNY, IDY EN PETER KRAMER Anny heeft Maandag 3 September haar elfde verjaardag gevierd, Idy wordt Maandag 17 September 8 en Peter is 11 Juli vijf geworden. Anny heeft van de zomer erg flink geholpen en wordt vast een handige winkeljuffrouw. Idy gaat graag naar het strand en is dol op lezen. Peter voelt veel voor de boerderij. Hij gaat dikwijls met Gerard mee. Ook toont hij zijn jeudige krachten bij het transport van groentenkisten. Anny spaarde, zo schreef ze ons, een fiets op! Heb je het geld al bijeen? Idy hoopt een pop te krijgen met haar verjaardag en een leesboek. Later wordt ze winkeljuffrouw. En Peter? Die kon nog niet schrijven. Veel plezier! Grote Beer, 27-8-'51. Hallo, hier bericht van de Grote Beer, ergens varend op een geweldig groot water. Het is thans kwart voor twee en over vijf uur hopen wij voor het eerst weer eens stil te liggen in de haven Port of Spain. Na een voorspoedige reis van 10 dagen. Het hoogst aantal mijlen, dat per 24 uur is afgelegd bedraagt 429. In de eerste plaats wil ik dan even schrijven over een zeer belangrijk iets aan boord: het eten. Wij allen zijn hier over vol lof. Wat iedere dag op tafel verschijnt, zou je haast doen besluiten om maar nooit meer van boord te gaan. Meer wil ik hier niet over schrijven, daar anders misschien heel Texel zou leeglopen, alleen om dit mee te maken. Het leven aan boord is ons heel erg meegevallen vooral na hetgeen er ver teld werd over de Grote Beer. Bij ons vertrek van Texel werd er gevraagd: „Met welk schip gaan jullie"? en dan was het antwoord: Grote Beer. De neu zen werden steeds opgehaald. Nu, toe komstige emigranten, als u passage kunt krijgen op de Grote Beer, aanvaardt dit rustig, het is direct geen luxe passa giersschip, maar de verzorging is prima. De damesafdelingen zijn keurig in orde, er wordt hier twee hoog geslapen. De mannen in de ruimen slapen drie hoog en hebben niet die ruimte en comfort, maar toch is het gezellig. De was wordt door de vrouwen zelf verzorgd, als je tenminste in het bezit bent van een vrouw, anders staan de jongens keurig tussen de dames en krij gen aanwijzingen hoe het moet en niet moet; ditzelfde is ook bij het strijken het geval. Er is ook gelegenheid om te laten wassen, maar daar moet voor be taald worden en nu besteden wij ons geld liever aan een lekker drankje of snoepje of sigaretje dan aan de was. Hoewel alles op tijd geserveerd wordt, wil men er toch graag nog iets bij heb ben. (Luckey Strike sigaretten kosten 60 ct. per 20.) De reis zelf te beschrijven, lijkt me zeer moeilijk, ieder bekijkt dit op zijn eigen manier, maar voor mij is 't iets ge weldigs zoveel water en de kleuren pracht, voortgebracht door het water, samen met boot, zon en maan is mach tig. Eén avond ben ik er stil van gewor den, toen de zon onder ging in haar vol le gouden kleurenpracht en was het of wij voeren op een groot meer, omzoomd door gouden bergen. Dit is het mooie gedeelte, maar ook laat de zee zich zien van een andere kant: onstuimig. Dat was Zondag 19 Augustus, toen plm. 70 pet. zeeziek was. Vrouw en kinderen hebben hier ook iets van gehad, gelukkig niet erg. Zelf ben ik er vrij van gebleven en HANDELSREGISTER „Handelsregister" meldt onder wijzi gingen: Ijsfabriek en koelcellen Gebr. Blom en Co. N.V., Texel, Oudeschild, Singel 356. Handelsnaam gewijzigd in: Gebrs. Blom en Co. N.V. Bedrijf uitge breid met een drogerij. S. V. Oosterend. Het le speelde zijn eerste competitie wedstrijd tegen Petten. O, dat eerst voor de wind speelde, kreeg daardoor de meeste kansen, maar de voorhoede wist dat niet in doelpunten uit te druk ken. Kort voor de rust wist Petten te scoren, de achterhoede treuzelde even met wegwerken, hiervan wist P. goed gebruik te maken: 1-0. Na de rust was het P. dat de toon aangaf. Toch komt er in de stand geen verandering. Het is O. niet gelukt, de eerste wedstrijd te winnen, maar dit moet toch gezegd, nie mand had met dit elftal deze uitslag verwacht. Al waren Gernt, Klaas, Arie en Boet afwezig. Goed gedaan jongens, we zullen hopen dat het a.s. Zondag te gen JVC nog beter gaat. Ook de adsp. speelden hun eerste com petitiewedstrijd en wel tegen ZDH. Met de rust was de stand 4-1 voor O, eind stand 10-3. Wim scoorde van de 10 doel punten er negen! Het handbalelftal speelde Vrijdag te gen GDS 1, met de rust stond O. met 1-0 voor. Hierna was het GDS dat de leiding nam, eindstand 3-2 voor G. O. speelde een beste wedstrijd en vooral Duuw was in het doel heel goed. heb ik kunnen zien hoe de golven tegen elkander inrolden en in deze omstandig, heden leer je weer je vrienden kennen, zodat wij nu een clubje van 8 hebben dus ook weer een voordeel bij deze na righeid. Verder is de zee iedere dag rustig en hebben we schitterend weer. Ik wil nog even de gelegenheid waar- nemen om allen te bedanken, die Vrij. dagmorgen, 17 Augustus, bij ons vertrek van Texel aanwezig waren. J. VAN LENTEN, S.V. Texel De uitslagen van de 2e ronde zijn: Bergen-Oudesluis 2-0, Grashoppers- W.-Waard 0-0, Vrone-RKAFC 6-2, Sue- ces-Texel 2-1, VZV-Schagen 2-1, Water- vogels-ZAP 2-3. Bij het vernemen van de 2e nederlaag in deze comp. maakten we ons bezorgd Maar naar wat we over deze wedstrijd hoorden, is T. merendeels sterker ge weest, maar dat laatste kwartier, als he; op conditie aankomt, was ons weer nood lottig. Toch moet er in de voorhoede be ter en systematischer gespeeld worden Als geheel is er veel beter gespeeld. In de voorhoede waren Bob en Kees de besten. Tot 15 minuten voor het einde had T. met 1-0 de leiding, waarna ver moeidheid S. tot een druk op ons doel gelegenheid gaf. De r-binnen maakte ge lijk, terwijl Bertus een schot wegsloeg in plaats van te vangen, waarvan dezelfde speler dankbaar profiteerde. Wij staan nu nog met 0 punten onderaan. Zondag komt Vrone op bezoek, dat Zondag voor de verrassing zorgde door haar grote overwinning op RKAFC. Maak je gereed Texel 1. Texel 2 startte bijzonder goed door van S.R.C. 2 met 7-1 te winnen. Al was het niet altijd op een hoog peil, de werklust en de goede geest in het elftal overwon nen de tekortkomingen. Aanvankelijk ging het nog niet erg vlot en achter was men nogal los, maar dat ging spoedig beter. Ook onze voor hoede kwam er aan te pas en het spe) golfde op en neer. Bij een T-aanval speelt een back terug op de keper, maar J. v. Boven had dit voorzien en schoot, voordat de keeper de bal kon pakken, in het doel: 1-0. Uit een corner kopt Jaap Vlaming prachtig in, terwijl Dick voor no. 3 zorgde. Rust. Daarna pakte S. stevig aan, maar J. v Boven gaat er alleen vandoor en het is 4-0. Spoedig is het 5-0, maar dan wordt het 5-1, de stand wordt tot 7-1 opge voerd. Een prima begin en dus doorzet ten. Texel 3 kreeg een harde les, door met 13-1 van W.-Waard te verliezen. Er was een wegblijver, gezellig en sportief ten opzichte van je medespelers. Texel A-HRC B: 1-2. Het werd een pittige wedstrijd, waarbij het verschil in lichaamsgi ootte weer sterk in ons na deel is geweest. Het spel van onze jon gens was beter, maar het af werken mankeerde. Verrassend wa ren de verre schoten en de enke le spannende momenten, waarbij het H- doel op wonderbaarlijke wijze onge schonden bleef nadat Ruut ons de lei ding had bezorgd Bij een aanval op ons doel raakte Lodie de bal verkeerd en schoot in eigen doel, waarna door het missen van Dick een H-speler vrij kwam en onhoudbaar inschoot: 1-2. Deze week wordt nog op Donderdag avond getraind, aanvang half zeven. (Texel A en B). Welpentraining heden middag om 4,30 uur. Wijziging spelregel 12. Betreft over treding en wangedrag. Een speler moet worden gestraft met het toekennen van een indirecte vrije schop, te nemen door de tegenpartij op de plaats, waar de overtreding geschied de.Onder 3: Opzettelijk een tegenstan der hindert, terwijl hij zelf de bal niet speelt, tussen een tegenstander en de bal gaat lopen, of zijn lichaam daartus sen plaatst, ten einde daarmede zijn te genstander te hinderen. Invallers competitiewedstrijden kun nen worden toegestaan, doch alléén wan neer zulks voor de aanvang van de wed strijd,ten overstaan van de scheidsrech ter, door beide aanvoerders is overeen gekomen. (Komen we nog nader op te rug). (Nadruk verboden) FEUILLETON 47.) Neen, dat denk ik niet. En ik ben ook niet hier gekomen om je van iets af te brengen. Ik ben gekomen om je te te vertellen, waarop je al lang recht had. Irmgard keek onwillekeurig op. Va ders toon had heel vreemd geklonken. Toch zei ze, nog steeds in haar eigen ge dachten verdiept: U had mij'over moe der de volle waarheid moeten zeggen. Het duurde enige tijd voor de heer Stanz in staat was voort te gaan: Moeder heeft gedaan, wat zij doen moest. Vader! Het was een verschrikte kreet. Haar koortsachtige ogen hadden zich gebiedend op haar vader gericht Waarom spreekt u met verder7 Hij ontweek haar blik. Moeder heeft uit haar verongeluk te leven aan mijn zijde de natuurlijke, enig denkbare consequentie getrokken. En jij, Irmi, jij moest eigenlijk blij zijn, dat zij de kracht tot dit besluit gevon den heeft. Voor haar leven nog helemaal verknoeid was. Zij zweeg enige tijd. In haar strakke, maskerachtige gezicht bewoog niets, als of de woorden van haar vader niet tot haar doorgedrongen waren. Maar toen na dit lange, akelige zwijgen, gaf zij zichzelf onwillekeurig een ruk en vroeg: Wat is er met moeder? U moet mij nu alles zeggen. Daarom ben ik gekomen. Stanz sloeg zich nu moedig door zijn „beken tenis" heen. Moeder was met mij niet gelukkig Geen dag van ons huwelijk was zij het. Dat jij het met bemerkt hebt Irmi ook later niet, toen je al ver standig geworden was - heb jij aan haar meesterlijke beheersing te danken. Zij wilde niet, dat er ook maar de gering ste schaduw op je jeugd viel. En pas toen jij volwassen werd, toen zij hopen mocht, dat je je zelf een oordeel over al les kon vormen, besloot zij tot deze stap. Vertelt u mij de waarheid, vader? Irmgard vroeg het vol pijnlijke twijfel. De volle waarheid, kind. Want je hebt mij met je besluit, om Battisti dood te schieten, het masker afgerukt. Het masker van de onberispelijke pater fa- milias. Ik kan het nu niet meer opzetten. En ik vervul nu voor de eerste maal mijn plicht als je vader. Maar wan neer ik eerlijker moet zijn niet uit eerlijke behoefte aan deze ontmaske ring, maar door een onverbiddelijke noodzaak gedreven. Stanz beheerste zich nu zo goed, dat hij Irmgard's blik kon zoeken. Je kent mij niet, zoals ik wer kelijk ben. Moeder heeft er steeds naar gestreefd mij tegenover jou en te genover iedereen, die met ons in aanra king kwam als onberispelijk gentle man en vader voor te stellen. Maar ik was het niet. Neen. Ik moet het je nu be kennen. Ik had nooit moeten trouwen, Irmi. Want ik ben in mijn wezen een groot egoïst. Mijn eigen leven, mijn ge mak, mijn welzijn stelde ik als middel punt van alle gebeurtenissen. Dat er nog andere mensen waren, die evenals ik een recht op het leven hadden, erkende ik niet. Voor jou kon je moeder dit ver borgen houden. Zij zelf moet het reeds de eerste dag bemerkt hebben. En voor haar was reeds die eerste dag een breuk. Dat ik dat nooit bemerkt heb.... fluisterde Irmgard. Maar haar gezicht had zijn strakheid nog niet verloren. Jij weet ook nog zo weinig van de comedie van het leven. Jij hebt nog niet ontdekt, dat wij allemaal een rol spe- ien. Ik kan er nu openhartig met je over spreken. Je moeder droeg haar lot heldhaftig. Niet eens tegenover mij sprak zij over haar verwoeste leven. Zij leefde naast mij, alsof zij mij nooit doorzien had.... Ik zal je geen details vertellen. En bovendienHij zweeg in een plot selinge aanval van zwakte, die hij ech ter spoedig overwon. En jij bent ook nog te jong, om deze hele tragedie van een ongelukkig huwelijk in alle bijzonder heden geschilderd te krijgen. Slechts één ding moet je begrijpen: dat je moe der aan een willekeurige man moest gaan hangen, die maar een aardig woord een lief gebaar voor haar had. Toch ben je al negentien jaar. En je begrijpt na tuurlijk, dat de behoefte naar liefde en tederheid bij een vrouw met de tijd zo sterk wordt, dat al het andere er door opzij geschoven wordt. Ja, dat begrijp ik, zei Irmgard heel ernstig Moeder is ook zo jong niet meer. Ja, dat is het! Vooral dat is het! nam Stanz Irmgards gedachten over. Je bent sterk en geduldig zo lang het leven nog voor je ligt. Maar je schrikt voor geen wanhoopsdaad meer terug, wan neer je je de jeugd voelt ontglippen. Irmgard, die tot dusver haar blik vra gend, onderzoekend, geboeid op hem had laten rusten, gleed langzaam, als onwil lekeurig van hem af. Maar Stanz voelde hoe er iets in haar brak, hoe de strijd in haar innerlijk langzamerhand beslist werd tea gunste van haar moeder. Bij na had hij behoefte om uit te schreeu wen: het is niet waar! Ik lieg je voor! Voor het eerst! Deze vrouw is zonder de schaduw van een enkele krenking van mij heengegaan, zoals men een ho telkamer verlaat, waar men enige tijd gewoond heeft, zonder een groet, zonder afscheid, zonder de vluchtige blik van een weemoedige herinnering. Maar hij zag Irmgards ontspannen gezicht, hij zag het leven terugkeren in haar treu rige ogen, in het geluk, de geliefde moe der rein en schuldeloos te weten, en hij zweeg. Hij zweeg vooral, omdat dr. Lo- renz het hem zo aangeraden had. Na enige tijd vroeg Irmgard: En Battisti? Wie is hij? Ik weet het niet, antwoordde haar vader, uit zijn gedachten opgeschrikt. Moeder heeft nooit met mij over hem ge sproken. Maar hij is waarschijnlijk toch anders anders dan ik. Ja. En in dat enkele, korte woord lag afkeer voor haar vader. En verder? Verder, vader? Wat bedoel je, kind? Ik bedoel hoe nu alles verder moet. Nu vraag je me te veel. Ik kan je slechts zeggen, hoe ik hoop dat alles wordt. Moeder moet dit eerste geluk met Battisti genieten. Zij heeft er recht op. En ik heb met het recht hier storend in te grijpen. Maar dan.... als gezegd, ik spreek nog steeds mijn geheime hoop uitdan zal zij terugkeren. Niet naar mij. Dat verlang ik niet. Maar naar jou. Omdat zij jou nog zoveel schuldig is. Irmgard stond plotseling op. Neen! zei zij hard. Moeder komt met terug. Ik wil het niet. De heer Stanz keek gekwetst op. Maar toen zei hij zacht: Zoals je wilt, kind. Zoals gezegd, de laatste beslissing zal bij jou liggen. Waar is moeder nu? En het klonk alsof ze tegen een vreemde sprak. Ik weet het niet. Je moeder houdt haar verblijfplaats met opzet geheim. Zeker is, dat zijniet bij hem is Ik zou haar graag geschreven hebben. Ik moet haar om vergeving vragen. Ik wil haar zeggen, hoe goed ik haar be grijp. De heer Stanz stond eveneens op. Daar zul je nog mee moeten wach ten. Maar ik vermoed, dat zij zich spoe dig met je in verbinding zal stellen. Ja. Er is dus geen misverstand meer tussen ons drieën? Neen. Nu is alles me duidelijk. En ik behoef niet meer bang te zijn, dat je.hier een domheid begaat? Neen. U behoeft niet meer bang te zijn. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 4