Cjroen 'ZwartsJ'exels in het hartL, Meer dan een halve meter water onder de gangvloer Vijftien gegadigden voor één woning We bezochten enige woningen te Oudeschild heel wat huizen, cl ik nog jong was dorpsgenoot op „Hier staan waren, toen lie al merkt oud een Volledige maaltijd in lucifersdoosje? Ha... .daar is het NIEUWS! Stel orde op Uw zaken, Opdat U niet in de schuld zult raken. op to knapponl Woningnood op Texel Financieringsmoeilijkheden belemmeren de nieuwbouw WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1951 TEXELSE 65e JAARGANG. No. 6566 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, CoÖp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 3,15 p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. „Ja, in Skil staan heel wat huizen, die al oud waren, toen ik nog jong was!" al dus een bewoner van Oudeschild, ons schilderachtige dorp aan de Waddenzee dijk. Dezer dagen wandelde 4e bezoe ker er rond om wat karakteristieke plek jes, zoals de Kerkesteeg, het Buurtje en een huis aan de oude Dorpsstraat te fo tograferen. Voor de nationale fotowed strijd „De foto van de maand", welke dit keer als motto heeft „Mijn dorp". De bezoeker heeft op die excursie ontdekt, dat hier verscheidene gebouwen staan die het praedicaat woning niet meer verdienen, ja in verschillende gevallen heeft hij zich afgevraagd hoe het moge lijk is, dat de mensen, die die huizen be woonden nog gezond en wel waren En de volgende dag is hij er als reporter op uit getrokken, waarbij een lid van de commissie, die adviseert bij de toewij zing van woningen zo vriendelijk was hem als gids te introduceren. Samen wandelden zij het dorp door, spraken met verscheidene bewoners en kwamen beiden tot de conclusie: „Het allerbe langrijkste, even belangrijk als de de fensie, is de woningbouw. En daarbij dient Texel niet ten achter te worden gesteld bij industriecentra". „Vochtig, zegt u?" Wanneer ge langs de dorpsstraat van Oudeschild gaat valt het zo op het eerste gezicht met die woningtoestand nogal mee. Hier en daar ziet ge een woning, die hoog nodig een kwast verf moest hebben, maar och, dat is geen verbazing wekkend iets, maar als ge Oudeschild langs de achterweg, waaraan de 300 jaar oude N. H. kerk staat, in ogenschouw neemt, haalt ge er zo een vijftig huizen uit, waarvan ge zegt: „Wie daarin wo nen, zullen ook wel sterk naar betere huisvesting verlangen". En zo'n huis zijn we binnengestapt. We hadden vernomen dat de bewoners daar zo'n last van voch tigheid onder de vloer hadden. We kwa men tot de verbijsterende ontdekking, dat enfin, hier is het interviewtje: „Mevrouw X, vertelt u ons eens, heeft u hier, als het regent, veel last van het water? We hoorden, dat hier zoveel hui zen gebouwd zijn op fundamenten, die lager gelegen zijn dan de straat zelf!" „Last van water? Nou dan hoeft u de regen niet af te wachten, komt u maar eens verder, moet u het luikje in de gang maar eens optillen!...." En zo la gen we dan prompt op de knieën om dat luikje te openen. We schrokken: onder de gangvloer stond minstens zestig cm. water! „Iedere dag haal ik er 25 emmers wa ter uit en als het flink regent wel 200. Bij de buren is het niet zo erg, die zijn dan met 25 emmers weer „op peil". Het was vroeger nog veel erger, maar door het watergemaal (Dijkmanshuizen. red.) is het wat verbeterd. De nieuwe huizen staan hoger". Verder gingen we weer. Onderweg wijst de gids ons de punten, waar eerst de Skilsloot zich nog bevond, een stin kend water, waarop de riolering uit- (Ingezonden mededeling) De moderne wetenschap staal voorniets en het behoeft dan ook niet uitgesloten te worden geacht dat de geleerden in hun laboratoria er in zullen slagen alle voor ons levensonderhoud benodigde stoffen zodanig in tabletvorm te concen treren, dat het middagmaal van een heel gezin gemakkelijk mee zou zijn te nemen in een lucifersdoosje Gemakkelijk is dit misschien wel, maar aangenaam? Wat zou het leven saai zijn als geen heerlijke dingen meer onze smaak- en reukzenuwen streelden. Zo zoudt U bijvoorbeeld niet graag het genot willen missen van Niemeijer's pit tige Paarsmerk-Koffie en geurige Gala- Thee. Eén en al geur en smaak! En U geniet dubbel van Niemeijer's Koffie en Thee, want op elk pakje be vindt zich een waardebon voor het prachtige „Safira"-tafelbestek, gegaran deerd vlekvrij door-en-door. Mocht Uw kruidenier de geïllustreer de cadeaulijst niet voor U hebben, dan zendt Niemeijer - Groningen U er op aanvraag gaarne één toe. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 26 Sept. 5,34 en 6,14. 27 Sept. 6,56 en 7,17. 28 Sept. 7,52 en 7,59. Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. Ook dit was zo'n schilderachtig plek je. Het woninkje is inmiddels gesloopt. mondde. Die is gelukkig een jaar of wat geleden voor een groot deel gedempt en het riool verlegd. Ja, er is wel iets verbe terd, maar die woningen. Na de oor log zijn hier 12 nieuwe woningen ge bouwd, maar er zijn er ook gesloopt en. het aantal Oudeschilders groeit, zoals de gehele Texelse bevolking groeit, in weerwil van de door de overheid ge stelde prognose, volgens welke wij over een tiental jaren minder eilanders zou den tellen dan nu. Daaraan geloven wij echter voorshands nog niet! Er zijn nu 800 Texelaars meer dan vijf jaar gele den. Schatten wij het aantal bewoners van Oudeschild op een tiende van heel Texel, clan willen we relatief voor dit dorp een bevolkingsaanwas vaststellen van 80 zielen. In de loop van vijf jaren. Het dorp wil dus groeien, maar het kan zich niet verder ontwikkelen doordat er geen woonruimte beschikbaar is en geen materiaal voor nieuwbouw. Hier en daar ziet ge een woning, die men gerestau reerd heeft: gloednieuwe pannen op het oude dak. Dan bereiken we een „woning", waar in een gezin met acht kinderen bivak keert. Mevrouw IJ zegt: „Wij zouden hier voor drie maanden in, maar nou zitten we hier al vier jaar. De eigenaar doet er niets meer an". (Waar zou hij moeten be ginnen of eindigen??7). We betreden de woning. Door de keuken, een lang smal vertrek, totaal verwaarloosd, komen we via een klein kamertje in de huiskamer. Een grote kamer met twee bedsteden. Hier kunt ge de krant overdag nauwe lijks lezen: het is er schemerig en geen wonder, want het vertrek telt slechts een enkel raam, dat wèl gemeten 80 bij 125 cm. groot is. Dit raam kan niet open, zoudt ge 't toch proberen, dan hadt ge de kans de sponningen in brokken in uw handen te houden „Lucht noch licht" zegt onze gids ly risch. De huiskamer.... en ge denkt aan de prachtige meubelen, die ge er gens in een woninginrichting zag pron ken. Links en rechts van een gangetje (met prachtige oud-Hollandse blauwe te geltjes!) is een slaapkamer geïmprovi seerd. Langs een pakhuistrapje bereikt ge de zolder, waar een kamertje is ge maakt onder het waaierige pannendak, dat daar ter plaatse door platen karton aan het oog is onttrokken „Maar de lek kage valt mee!" wordt ons verzekerd, als wil men zeggen: „Van de stervende tóch nog iets goed!" Ze hebben zelf de pan nen bestreken. Electrisch licht is hier niet. Bij het Buurtje gekomen vertelt ons een vrouw: „Ik woon hier nu vier jaar, maar twee winters heeft er al een halve meter wa ter in de bedstede gestaan. Onlangs ben ik 3 dagen op reis geweest, toen ik te rugkwam, stonden de meubels dik onder de schimmel. Moet u dit behang eens zien! Dit is notabene de binnenmuur!" Een andere bewoonster suggereerden we: „U woont hier nog zo gek niet!" „Neen, maar u moet ook niet komen kijken als het 't mooiste weer van de wereld is, komt u eens terug als het re gent. Dan zit je in de kamer niet droog". „Erg" was onze conclusie, temeer, daar dit huis wel bijzonder goed door de huurder onderhouden werd. Het was er brandschoon. Weer verder, nadat een bakkers knecht ons had gevraagd: „Zag u, dat daar. een rat tegen de muur opkroop en- onder de pannen verdween?" Door de uitsteeksels van een weggebroken wo ning, weggevallen misschien, als een rotte tand uit een oude mond, en langs allerlei barsten en scheuren was het on gedierte naar boven gevlucht toen wij het naderden. „Eigen haard is goud waard", zei een Ouweschilder, maar ik hoop heel gauw te mogen beleven, dat de afbraak, die thans nog bewoond wordt, door nieuw bouw wordt vervangen". Een Park. Toen sprak hij, om al die narigheid maar eens even te vergeten: „Zeg, wat dacht je van dit plekje?" en hij wees ons op het uitgestrekte terrein (2-3 ha.), ge legen voor de R.K. kerk, dus in de West. „Daar willen wij, Oudeschilders, zo graag een plantsoen hebben, of eigen lijk... een park. Ons dorp moet ver fraaid worden, vooral met het oog op de toekomst, als het plan van het Horntje bv. tóch eens doorgang mocht vinden! Dan moeten wij ook wat meer pensions in ons dorp zien te krijgen, we willen samen met Dorpsbelang en de gemeen te een groot plantsoen langs de gehele dijk aanlegden. Die ouwe bomen moeten dan weg Binnenkort zullen wij eens met Zijm gaan praten". Voor de R.K. kerK vindt ge een wil dernis van hopen zand, ijzeren funda menten van geschut, door de Nederland se genie vóór de tweede wereldoorlog gebauwd, en onkruid, dat hier weelderig groeit. Kin teren hebben hier en daar ga en gegraven.Een bende. Maar volgens onze gids kan men dat allemaal zonder al te veel kosten opknappen, door het terrein te egaliseren. De tuinen, daar ter plaatse aan de dorpsstraat gelegen, willen de eigenaars belangeloos afstaan orn ze bij het park te trekken. Ja zeker, in Oudeschild kan heel wat opgeknapt worden, maar urgent is het woningprobleem, misschien wel het meest dringend van heel Texel, ach zal het percentage zeer oude, bijna bouwval> ligc woningen, hier niet het grootste zijn? Oudeschild', wij hopen, dat al je be woners binnen afzienbare tijd beter ge huisvest zullen zijn, Er dient veel te worden afgebroken. (Maar het oude hek je voor perceel nummer 160 „De Beurs Aan het dorp!" laten wc na tuurlijk in ere s'aan!) ZDH-Nicuws. Het le had Zondag bezoek van Winkel 1, dat uit 2 wedstrijden 3 punten verza melde. Onze jongens gaven voor de rust uitstekend partij en wisten eerst de lei ding te nemen, maar W. maakte weer gelijk, nog voor de rust namen we op nieuw de leiding. Rust 2-1. Na de thee kwam W. sterk opzetten, maar het duur de nog geruime tijd voordat de gelijkma ker kwam. In de stand kwam geen ver andering meer. Winkel was vooral na de rust veel sterker. Het is jammer, dat bij ons het plaatsen van de bal zo slecht is. Zondag zijn we vrij, doordat Rangers zich heeft teruggetrokken. Nog even willen we de leden opwek ken om de lotenverkoop goed te steunen. HET SEIZOEN OP VLIELAND Van Vlieland bericht men ons: Op Vlieland is het ook druk geweest. 31,000 toeristen staken naar dit eiland over, 18,000 van hen voor een langer verblijf. Er is hier maar één dorp en geen boerderijen, dus kunnen wij niet zo heel veel gasten bergen. Er staan in „Duinkersoord" thans 81 landhuizen, die zo ongeveer van half Mei tot half Sep tember door verschillende families wor den bewoond. Er zijn dit jaar ruim 1300 bezoekers meer geweest dan vorig jaar. De abonné van de Texelse Cou rant ziet zijn lijfblad steeds weer met vreugde verschijnen want het brengt berichten over zijn directe omgeving, over personen of gebeurtenissen waarmee hij zich nauw verbonden voelt. Daarom boekt een advertentie in de Texelse Courant zulke ver rassende resultaten, want voor de abonné's is een advertentie even belangrijk als de rest van de krant. Uw annonce in dit NIEUWSBLAD wordt gelezen en. besproken! Vraagt eens inlichtingen bij de administratie van de TEXELSE COURANT Parkstraat, Den Burg, Texel, Telefoon 11. Publicatie van „De Nederlandsche Nieuwsbladpers''. PAARDENSPORT 15 Sept werd te Wieringen de laat ste streek wedstrijd van dit seizoen ge houden; de organisatie van de wedstrijd was bij „Wiron" in goede handen. Wa ren de weersomstandigheden in het be gin vrij goed, later oefende de regen een ongunstige invloed uit, wat tot ge volg had dat het springconcours in waarde inboette, diverse ruiters werden „uitgebeld" door weigering of verkeerd rijden van het parcours. Volgens het oordeel der keurmeesters, de heren Joh. C. Gehrels, E. de Graaf, F. de Jager en C. van Wijk, is er over het algemeen goed gereden; ook de wijze van rijden stond op hoog peil. Bij het nummer viertallen behaalden de „Waddenruiters", onze Texelse Rui- tergroep, met 34,71 punten de eerste prijs! 2. „Wienngermeerruiters" 34,64 punten en 3. „Wiron" 29,71 punten. Mevr. G. Kikkert werd met Inka nr. 4 bij het individueel springen. Hieronder geven we een totaalover zicht van de deelnemende verenigingen en het aantal prijzen, dat zij behaalden: 1 „Wieringermeerruiters", Wieringer- meer: 23 prijzen; 2 „Koggeruiters", Twisk: 6 prijzen, 3. „Hollands Noorden", Julianadorp: 5 prijzen; 4 „Wiron", Wie- ringen: 4 prijzen; 5. „Aurora". Opmeer: 4 prijzen; 6 „Rossinant", Nieuwe-Nie- dorp: 4 prijzen; 7. „Waddenruiters", Texel: 2 prijzen; 8 „R.A.P.", Anna Pau- lowna: 1 prijs; 9. „West-Friesland", Scha- gerbrug: 1 prijs. DOOR DE PARKSTRAAT In de raadsvergadering zullen B en W de raad voorstellen, dat de aanvoer van vee ter veemarkt uitsluitend mag ge schieden door de Parkstraat, ingang We verstraat. De aanvoer geschiedde tot dusverre door de Zwaanstraat, maar we gens de ontwikkeling van het verkeer is deze aanvoerweg ongeschikt 'gewor den, terwijl de keuring van het vee ern stig wordt bemoeilijkt Door de Park straat wordt bovendien een beter over zicht verkregen op de inning van de marktgelden. TEXELSE MARKT Den Burg, 24 Sept. 1951. Aangevoerd: 50 lammeren f 65-f 85. 30 schapen f 90 -f 120. 42 rammen f 100-f 150. 7 koeien f 600-f 750. 4 pinken f 300-f 400. 14 gras- kalveren f 180-f 280. 40 biggen f40-f60. KONIJNENVERENIGING „KOTEX". Zaterdag 22 September is de jaarlijk se jongdierendag gehouden. De keur meester (van de vaste wal), heeft geen gemakkelijke taak gehad. Er waren 62 konijnen ingeschreven in 11 verschillen de rassen De heer J. P. Stam werd kampioen met zijn Franse Hangoorram, de heer Joh. A. Stemfoort werd tweede met zijn witte Wener ram en de heer Wim Kooij derde met zijn Hollandse ram. Er werd op deze keuring 17 maal het praedicaat zeer goed verleend en wel aan de heren J. P. Stam, Joh. A. Stemfoort, Wim Kooij, C. Flokstra, J. Stiekema, Adr. Bakker en F. Oosterhof. Vervolgens werd er 27 maal GG ver leend. Dit praedicaat volgt onmiddellijk op „Zeer Goed". Acht dieren kregen het „Goed". 5 kregen „Vrij goed" en 4 die ren werden uitgesloten. De Texelse konijnfokkers zullen op 1 en 2 Dec. de Nationale Tentoonstelling in Den Helder bezoeken. Laten allen die konijnen houden zich scharen in de rij der spoi tfokkers en niet langer aan de kant blijven staan, opdat het aantal ras sen, dal thans aanwezig is, kan worden uitgebreid. Daarom roept het bestuur al le konijnenhouders op om zich te laten inlichten. Het is te allen tijde bereid, om u met raad en daad terzijde te staan. (Ingezonden Mededeling). GROOT IS HET AANTAL WONINGZOEKENDEN. Hel kantoortje van de lieer Van Hceringen, Raadhuis, Den Burg, staat in het brandpunt van de belang stelling. Deze ambtenaar is niet te benijden. Maar al te vaak moet hij in het ge sprek met woningzoekenden onmachtig de schouders ophalen en als een beken tenis opmerken: „Ik kan (nog) niets voor u doen, kykt u zelf ook nog eens uit. Heeft u geen kennissen, die u aan een deel van een woning kunnen helpen? Of familie?" De leden van de commissie, die advi seert bij de toewijzing van woningen (als er iets toe te wijzen valt!) heeft ook al een verre van benijdenswaardige func tie, ja een ondankbare taak dikwijls, waar de vraag naar woningen zoveel groter is dan het aanbod, dan de ruimte die men te bieden heeft Op geregelde tijden komt die commissie ten Raadhui- ze bijeen en dan bestudeert men weer dat oude vraagstuk van de woningnood, waarvan de bewijzen weer ter tafel ko men. Aanvragen, waarvan de een nog urgenter is dan de andere. Men bestu deert de omstandigheden van de betrok ken gegadigden. Men gaat niet over één nacht ijs. Men steekt zijn voelhorens uit. Als de zitting wordt gesloten weet men het: degenen, die aan een woning of ge deelte van een woning worden gehol pen zullen een gat in de lucht springen en de anderen zullen opnieuw diep te leurgesteld zijn. (Voor één enkel huis worden vaak 15 aanvragen ontvangen). Het advies van de commissie gaat naar B en W, die dus uiteindelijk beslissen wie de gelukkige zal zijn. Welk een moeilijke beslissing, want een ieder van de woningzoekenden vindt zijn eigen probleem het meest urgent, WONINGNOOD. En wanneer zal die opgelost zijn? Er gingen eens optimisti sche klanken door het land: „Over tien jaar!" Maar ach, dezer dagen hebben wij gelezen, dat men in het komende be grotingsjaar 40,000 nieuwe woningen hoopt te kunnen bouwen, terwijl een jaar geleden de hoop werd uitgespro ken, dat er 50,000 huizen zouden verrij zen in het nieuwe begrotingsjaar. Dat is dus reeds 10,000 woningen minder. Op Texel zijn na de oorlog verscheide ne woningen gebouwd, maar de woning nood is ontegenzeggelijk nog weer gro ter dan een jaar of vijf terug. De ach terstand groeit. Is ergens een woning door overlijden bv. leeg gekomen dan duikt men er van alle kanten op. 1 Januari 1945 telde Texel 9101 bewoners, vijf jaar later, 1 Januari 1950 dus, 9928 bewoners of ruim 800 meer. Onze „Woningbouwvereni ging Texel" zou graag veel harder voor uit willen Zij bezit de goedkeuring voor de bouw van 20 nieuwe woningen, maar de bouw er van stuit op financie ringsmoeilijkheden. Natuurlijk, 't is prachtig, dat de vereniging na de oorlog 60 huizen heeft mogen laten verrijzen, maar het is veel te weinig. Gelukkig ko men binnenkort twaalf woningei\ te Den Burg gereed, vier er van zijn reeds be trokken (aan de Burgerhoutlaan) en de acht aan de Schoonoordweg naderen ook hun voltooiing. „Dan hebben wij nog wèl bouwvolume en vaklieden om te bouwen, maar. géén geld om die bouw te financieren", aldus de secreta ris van de woningbouwvereniging, de heer P Smit. Een timmerman zei dezer dagen: „Ja, dit karwei leveren wij nu op, maar wat moeten we dan weer aan pakken? We raken hier uitgewerkt...." Die brandweerleu van Skil hewwe 'n goeie bril nodig! Weerom dat nou? Wel, ze hewwe al 'n paar keer docht dot 't an de lient wapperende wasgoed in brand sting!

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1