Cjroen ^warL-Jexels in het harL, Administrateur Volkshuisvesting vertelde ons „Er is een trek van de polders naar Den Burg In onze gemeente staan thans 156 aanvragen voor een woning geboekt ft. r~ Intense aandacht Brief van het Koreaanse front Een middenstander heeft vaak grote zor gen, Omdat hij zijn klanten zoveel moet borgen. Maandagochtend, 8 October, wordt de tentoonstelling in „Casino" geopend De heer W. Slort nam afscheid als Hoofd der School voor Christelijk Volksonderwijs te Den Burg Onder de pomp WOENSDAG 3 OCTOBER 1951 65e JAARGANG. No. 6568 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 3,15 p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. Zullen deze huisjes het nog meema ken, dat alle eilandbewoners onder de 'eigen) pannen zijn??? Aansluitend aan ons artikel over de woningnood op Texel laten we hier en kele cijfers volgen. Op het ogenblik staan bij de administratie van de Volks huisvesting in onze gemeente 156 aan vragen geboekt. Die aanvragen zijn van velerlei aard. Ze zijn afkomstig van wo ningzoekenden, van hen, die een woning willen ruilen wegens gezinsuitbreiding, van hen, die thans nog inwonen, maar naar een vrije woning uitzien, van hen, die (middenstanders bv.) uit de zaak wil len, deze wiLlen verkopen en daartoe een andere woning zoeken. Dan zijn er aan vragen door hen, die de bedrijfswoning moeten verlaten omdat zij niet. langer in het bedrijf, waartoe de woning behoort, werkzaam zullen zijn.. Er is een trek vanuit de polders met name Eierland naar Den Burg. Velen gaan nl. liever als los werkman verder dan zich bij de boer in vaste dienst te blijven verbinden. Het gevolg daarvan is weer, dat verscheidene boe ren knechts van de Overkant laten ko men. Vele arbeiders zien er tegen op, om 's Zondags ook in touw te moeten zijn, door bv. de koeien te melken. Hoe verheugd wij steeds ont waakten in ons hutje, ons hutje bij de zee (En we noa geen woningnood in spé bevroedden voor alles wat de Texelse Cou rant te vertellen heeft, dat is wat uw annonce in dit nieuwsblad tot een goede geldbelegging maakt. Een advertentie in de Texelse Courant staat evenzeer in het middelpunt der belangstelling bij de lezers als de laaste berichten over de inbraak bij de burge meester of de wijziging van bus diensten. Haak in op die belangstelling, adverteer in de TEXELSE COURANT Parkstraat, Den Burg, Texel, Telefoon 11. Pubilcatie van „De Nederlandsche Nieuwsbladpers''. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 3 October 10,46 en 10,49. 4 October 11,20 en 11,23. 5 October 11,56 en Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. 156 Aanvragen. Maar dit cijfer geeft geen zuiver beeld van de woningnood op Texel, aldus de heer Van Heerdingen, waar er velen zijn die nog geen aan vraag hebben ingediend ofschoon zij toch verre van goed gehuisvest zijn. Voor Den Burg staan thans 97 aanvra gen geboekt, maar er kunnen op z'n minst 40 gevallen aan toegevoegd wor den, die met ingeschreven zijn, doch waarin van een verre van goede huis vesting sprake is. Voor Oosterend staan 17 aanvragen geboekt, voor De Koog 9, voor De Cocksdorp en Eierland samen 12. In die dorpen bevinden zich ook nog een aantal gezinnen, die werkelijk slecht zitten, maar zich nog niet hebben opgegeven. Voor De Waal bedraagt het aantal aanvragen 7. voor Oudeschild 10 en voor Den Hoorn 4 Vorig jaar zijn 241 vergunningen uitgereikt Van 1 Januari van dit jaar tot heden 152 vergunnin gen. Het aantal afwijzingen bedraagt tot heden 306.Het aantal womngvorde- ringen bedroeg van Januari van dit jaar tot heden 8. het jaar daarvoor (1950 dus) 14. KOREA TE VELDE, 15 Sept. Geachte redacteur, We zijn al weer drie weken in Korea en eerlijk gezegd, het valt me erg mee, ofschoon ik toch wel weer op het eiland je zou willen zitten. Wij zijn dan 21 Juli vanuit Rotterdam vertrokken nfet het s.s. ,,Gen. Mc Raegelijk met het Ne derlandse Bataljon, we konden het toen al best met elkander hebben aan boord. Van Rotterdam zijn we gevaren tot Athene daar zijn we aan land geweest, het was daar erg mooi, maar erg warm, we liepen daar te zweten met onze dik ke uniformen, in die tijd dat we aan wal waren, zijn de Griekse soldaten aan boord gekomen, (geen vrijwilligers), die moesten naar Korea. Des nachts zijn we weer verder gegaan, ons doel was Tji- boeti (Abessinië). Bij Port Said hadden we nog een ontmoeting met de ..Willem Ruys". Dat was erg leuk, het was een geroep over en weer, maar dat duurde niet lang want de «Willem Ruys" voer vlugger dan onze boot. Het eten was goed aan boord, alleen je moest er aan wennen, aan de Amerikaanse kost, zoet, zuur en peper En dan de hitte in de keuken, dat was verschrikkelijk. Als je ging eten dan was het net alsof je door het water getrokken was, het water liep uit je goed van het zweet, temperatuur 127 gr. In Tjiboeti mochten we niet aan land, daar kwamen de Abessiniërs aan boord en namen we stookolie in. 's Avonds zijn we weer vertrokken met als einddoel de haven Poesan, maar we zijn toch nog even aangeweest op het eiland Ceylon. Daar mochten we ook niet aan wal. Nu, dat was ook maar kort, dat bezoek daar. We hebben een goede voorraad bananen en ananas ingeslagen, maar er werd te veel van gegeten, want het was een wed ren naar de W.C. Een week later zouden we dan in Poesan aankomen, nu dat klopte op drie dagen, want we kwamen de 22ste Augustus in Poesan. Daar hoor den we dat het Nederlands en het Abes- sijns detachement ontscheept zouden worden en dat de Grieken en de Belgen naar een andere bestemming zouden gaan. Nu dat was ook zo Zodoende heb ben we nog drie dagen met het 1ste de tachement Nederlanders kunnen babbe len over Korea en, eerlijk gezegd, de verhalen maakten diepe indruk op ons. Ze waren allemaal blij. dat ze naar Hol land teruggingen. Nu zijn we zelf alweer drie weken in Korea en we hebben het er. erg best We komen niets te kort, alleen „het bier is' weer best" is hier niet van toepassing, dat is haast niet te krijgen en winkels zie je hier niet. Die zijn natuurlijk wel in Seoel, maar daar kom je nooit. Waar wij zitten zijn allemaal bergen, de laagste ongeveer 400 meter en als er een plekje is waar ze wat kunnen bebouwen dan staan er een paar huisjes, want die vind je overal; van dorpen kun je nooit spreken. We zijn nu ingedeeld bij de 3e Amerikaanse Divisie. Daar zult u al wel van gelezen hebben want de Chinezen lijken wel verzot te zijn op de 3e Divi sie. Ze lopen zich dood op onze stellingen maar ze krijgen ze nooit meer terug. Over zo'n aanval van de Chinezen hoop ik u in een volgende brief te vertellen, want dat gaat nrachtig. Maar ze zijn slim, dat moet gezegd worden. Ik ga nu sluiten want ik heb geen tijd meer en mijn brief is ook vol. Ik groet langs deze brief mijn vrouw en kinderen en al de Texelaars vanuit Korea. Een eilandbewoner in Korea, ARTHUR DE LAET. VLOOG UIT DE BOCHT Zaterdagmiddag is een militaire vrachtauto bij boerderij „De Kamp", Hoornderweg, uit de bocht gevlogen. De auto velde een telefoonpaal en kwam daarna op z'n kant in een slootje terecht. De chauffeur bleef ongedeerd, ook de enige passagier, die uit de wagen sprong voordat deze de paal trof. Een vracht auto van de fa. Wed. I. Voigt bracht de militair weer op de weg. Bij dit karwei werd het afgebroken stuk telefoonpaal als hevel gebruiktDe verongelukte auto kon daarna weer op eigen kracht wegrijden. TEXELSE MARKT Den Burg, 1 Oct. 1951. Aangevoerd: 55 lammeren f 70-f90. 19 schapen f 90- f 120. 21 rammen f 100-f 180 6 koeien f 600-f 800. 14 graskalveren f 180-f 260. 20 biggen f 45-f 65. KRAAMCENTRUM Bovengenoemde instelling houdt mor gen, 4 October van 10-11 uur weer zit ting in net Wijkgebouw van het Witte Kruis, alhier. NI.IS FAN DE FRYSKE KRITE It hat der mei de Fryske Krite op Texel wolris min foar stien. Dizze jon ge fonemging, dy 't ta doel hat om de Frizen yn it lange winterhealjier hwat Ontspanning to jaen, en der maesten- tiids ek wol yn slagge, hat mei forskate swiemehheden to kampjen hawn, foar- al op finansjeel gebiet. Sa-t men us nou meidielt, binne de lést neamde swierriohheden yn it öfrou- ne fonenigingsjier finael opromme, en stiet de Krite, hwat dat oangiet, der bést foar. Der kinne dos foar it kommende win- terskoft wer plannen makke wurde (uteraerd mei in biskieden opset) en binnenkoart wurdt der in gearkomste halden, o mit iet en oar to bisprekken. It sil dan fan bilang wêze (wy haw- we hjir wolris mear op „hammere") dat der ris in fiks oantal leden komme, hwant oars km men wolris oan it nut fan it bistean fan de Krite twifelje Mei koarten hoopje wy dan yn dit blêd yet ris it ien en oar „forslaen" to kin nen. MAANDAGOCHTEND, 8 October a.s., zal dc tentoonstelling, waaraan 22 mid denstanders zullen deelnemen, door Bur gemeester Dc Koning worden geopend. Ook de wethouders zullen hierbij aan wezig zijn. Klokslag half elf zal deze plechtigheid plaats vinden. Naar men ons verzekert, zal deze show aller verwachtingen overtreffen door de vele bijzondere artikelen welke daar gedurende een week tentoongesteld worden. Een der standhouders in Radio zal trachten in contact te komen met on ze Texelse kotters op de Noordzee. Een show dus, die zal staan in het teken van het „Nieuws van de Texelse Midden standers". Hierover zal de „Tentoonstel- lingskrant", die Zaterdag uitkomt, u nog veel meer vertellen. De leerlingen van de ULO, Landbouw- huishoudschool en lagere Landbouw school evenals de hoogste klassen der andere scholen op Texel genieten gratis toegang om de stands onder leiding van hun onderwijzers(-essen) op de speciaal voor hen gereserveerde uren in ogen schouw te nemen. De bezoekers kunnen zich vrij in de stands bewegen en alle gewenste inlich tingen inwinnen. Dat alles verplicht werkelijk tot niets. Als bijzonder attractie zullen vele prij zen te winnen zijn; iedere honderdste bezoeker ontvangt een waardebon van 5 gulden, de duizendste bezoeker een waardebon van 15 gulden, de 2000ste een van 25 gulden, de 3000ste een waarde bon van 50 gulden. In iedere stand zal zich een artikel be vinden, waarvan men de waarde kan schatten, de totale waarde van de (22) artikelen kan de bezoeker cp een biljet invullen en wie het juiste of dichtstbij zijnde raadt wint f 75. Tweede prijs f 50 en derde prijs f 25. (Alles in waardebon nen). In overleg met het bestuur zullen HANDELSREGISTER In „Handelsregister" lezen we onder nieuwe inschrijvingen: „De Snackbar", Texel, De Koog, Dorpsstraat 163, Cafetaria met verlof B. Venn.: P. Swarlhof (H.V.) en J. Jellema. Ond*r wijzigingen: P J. Bügel, Texel, De Koog K 46. Bedrijf uitgebreid met aannemersbedrijf voor burgerlijke- en utiliteitsbouw. En onder opheffingen: Copiëerinrich- ting „Texel", Texel. Den Burg, Nieuw- straat 16. Copiëerbedrijf. De heer W. J. Slort nam Vrijdag avond alscheid van de ouders welker kinderen de school voor Christelijk Volksonderwijs te Den Burg bezoeken. Ruim 21 jaar heeft de heer Slort deze onderwijsinrichting als Hoofd op zeer bekwame wijze geleid. Hem wacht thans een nieuwe werkkring in Amsterdam, waai hij verbonden werd aan 't Instituut van Prof. Waterinck. Dat terrein trekt hem nog meer dan het gewone onder wijs. „Meester Slort" 's verdere levens weg hadden velen anders gedacht dan zoals hij nu zal gaan. „Die gaat niet meer van het eiland", was veler mening, „die blijft hier tot zijn pensioen. En dan ves tigt ie zich voor goed in zijn zomerhuis aan de Minister Ruysweg te De Koog". Maar, u ziet het, het leven is vol verras singen! Ja, een verrassing was het ze ker, toen vernomen werd, dat de heer Slort dit jaar voor het laatst op Texel zou zijn. Zeker is o.i. echter, dat hij nog dikwijls naar het eiland zal oversteken! De afscheidsavond stond in het teken van algemene, grote waardering voor alles wat de heer Slort ten dienste van het onderwijs en in het bijzonder van het onderwijs aan de School voor C.V.O. verricht heeft. De voorzitter, de heer A. Ellen, merkte terecht op, dat afscheid nemen nooit meevalt. Er moet hier ver broken worden wat in 21 jaren is ge groeid. Hij gewaagde van de prettige sa menwerking tussen bestuur en Hoofd. Als Prof. Waterinck zo tevreden is als wij hier, mag hij gefeliciteerd worden! Door de heer A. J. Eelman, lid der ou dercommissie werd de gehele schoolge schiedenis in diohtvorm gereleveerd. Veel ouds kwam weer fris in het geheu gen en vaak werd er gelachen om de rake weergeving. Hij besloot zijn rijme larij aldus Wij danken u dan, meester, voor het geen gij hebt gedaan, Maar niet in eigen kracht, God voerde u steeds aan. Het is ons aller wens, dat God van dag tot dag, U bij uw werk in Amsterdam in alles zeeg'nen mag. En als blijk van wat w' in u waar deren, Voor al wat gij voor de kinderen hebt gedaan, Bied ik u namens leden, donateurs en ouders U dit cadeautje ter herinnering aan. Wanneer ge in uw verder leven het cadeautje voor u ziet, Wil dan steeds denken aan ons Texel en de school vergeet u zeker niet! Dat geschenk bestond uit een prachtig horloge. Namens de aanwezigen huldigde mw. Van Kooien-Bas de stille kracht achter de schermen (mw. Slort) met bloemen De heer B. Boulogne sprak namens hel personeel. Ook hij sprak van prettig werken onder zo'n chef, die niet alleen oog had voor de ambtelijke aangelegen heden, maar ook meeleefde met het lief en leed in aller gezin. De heer Slort sprak hierop mede na mens zijn vrouw. Hij was zeer getroffen door hetgeen naar voren was gebracht. De eerste tijd was moeilijk geweest, ge lukkig genoot hij de stimulans van het personeel, dat al die jaren zijn beste krachten heeft gegeven en zodoende zijn aandeel heeft in de grote bloei der school. Spreker hoopte, dat de school ook in de toekomst veel rijke zegen mag ont vangen en dat van haar ook een rijke zegen zou mogen uitgaan. Na de pauze werd de nieuwe onder wijzer, de heer J. A. Molleman, met handgeklap begroet. Het afgetreden Hoofd installeerde ver volgens zijn opvolger, de heer H. Veld huis. Hij gewaagde van diens tact om met kinderen om te gaan en met vol vertrouwen droeg hij zijn staf dan ook over. „Thans krijgt u een school met 148 leerlingen, verdeeld over vier klassen. Ik hoop, dat de uitbreiding met een vijf de klas spoedig verwezenlijkt zal wor den. God zegene u. De heer Veldhuis hoopte op aller steun. Hij dankte de heer Slort voor diens medewerking. De heer N. Maat, het oudste bestuurs lid, nam ook als vriend afscheid van de familie Slort en hij sprak de wens uit, dat ook met het nieuwe Hoofd banden van vriendschap zouden ontstaan. Hierop zongen allen de heer en mevr. Slort staande toe Psalm 134:3, waarna zij van allen nog persoonlijk afscheid namen. Het was een avond, die op de aanwezigen een diepe indruk heeft ge maakt. Ook van deze plaats wensen wij de familie Siort in Amsterdam een zegen rijke toekomst toe. de deelnemers nog vele andere fraaie prijzen op een willekeurig entreenum mer beschikbaar stellen. Al met al komt men dus op een bedrag van f 500 en meer aan prijzen. Organisa tie, deelnemers enbezoekers wensen wij veel succes! TWEE NIEUWE WONINGEN Aan de firma Drijver en Zn. is on derhands opgedragen het bouwen van 2 vrijstaande woningen met schuurruimte, te Oosterend. Architect is de heer P. de Graaf, Amsterdam. WINTERPROGRAMMA R.K. ONTWIK KELINGSCLUB De uitstekend bezochte algemene le denvergadering van de R.K. Ontwikke lingsclub, Donderdag in Hotel De Zwaan gehouden, bewees wel, dat er altijd gro te belangstelling bestaat voor „culture le" avonden. Een gelukkig verschijnsel is het dan ook, dat het aantal leden steeds groter wordt, aldus de voorzitter, de heer C. Merkx. Het bestuur was er in geslaagd om voor de eerste helft van dit wintersei zoen een zeer gevariëerd programma sa men te stellen. Op Donderdag 4 October (morgen) zal als eerste spreker optreden kapelaan A. Auwens over: „Tegenstellingen tussen kerkelijke en burgerlijke wetten". Ver volgens Dokter W. Renout over „Atoom in dienst van de geneeskunde". Ingeni eur Ringsma uit Hoorn zal als onder werp behandelen „De historische en wa terstaatkundige aspecten van het Wad denbekken". Ook ontbreekt het niet aan een „Onderlinge" avond, waarop dan verschillende ingediende vragen aan de leden ter beantwoording worden voorge legd Interessante avonden, die stof ge ven tot het voeren van levendige discus sies. Dokter Schalkwijk zal een en an der vertellen over de geschiedenis van de geneeskunde in ons land. Misschien ten overvloede zij er nog- (Ingezonden mededeling). op to knappanl maals op gewezen, dat deze avonden toe gankelijk zijn voor alle personen en ge zindten. Nieuwe leden kunnen zich nog opgeven bij een van de bestuursleden. Het 'lidmaatschap bedraagt slechts f 2,50 per persoon. Wat de eerste openingsavond betreft, zouden wij u nog even willen wijzen op het volgende: Geen wet is volmaakt, ten zij de wet, die God zelf heeft gegeven. Alle menselijke wetten kennen hun be perkingen en schieten soms te kort. Maar wij kennen naast de burgerlijke wetten ook kerkelijke. Welnu, er zijn enige gevallen, waarin deze twee min of meer met elkander in strijd zijn. Meer dere daarvan zijn historisch geworden. Andere tegenstellingen bestaan er ook nu nog tussen de wetten der Katholieke Kerk en de Nederlandse wetgeving. Het ligt in de bedoeling juist deze laatste te bespreken en de gewetensconflicten die daaruit voortvloeien. Vanzelfsprekend, het belangrijkste in deze is de vraag, hoe wij in dergelijke omstandigheden te handelen hebben. En ook hierop zal ge poogd worden 'n antwoord te geven. K. Ik seg teuge Krullis: Nou, nou, wot hei jee een haast! Hee liep me temet ondersteboven. Man seit-ie, ik moet naar de meid! 75 Jaar. Se segge wel ers hoe ou- wer, hoe gekker!

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1