Cjrocn 'Zwartrjexels in het harL, Zilvermijn in gootsteen put ermetele plannen om bij paal 12 door te breken tijdig onderkend ,De Meid" trok een stampvolle zaal De Waterwolf blijft gevaarlijk [oordvlak en Grote Vlak zullen door dijkje worden afgesloten Texelaars emigreren Naar de Temito Televisie ook op Texel SANAPIRIN jaagt keu en pijn uit Uw body. Overtreft alles! rTERDAG 6 OCTOBER 1951 EXELSE 65e JAARGANG. No. 6569 COURANT (Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 3,15 p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. s. haa Ze met dl naa te ver| en ge ar ni| s. Wa tis srend «g. fiksel ir 7it| elf- t 2e| naai BIJ PAAL 12 wordt „vandaag of mor een doorbraak verwacht. Dat heeft ien niet dezer dagen (tot grote schrik) tdekt, och neen, dat wist men al lang. .angzaam maar zeker sluipt de Water golf toe. Als die het voor 't zeggen had, uden de tuunwoaltjes van Texel's bin- icnland het misschien nog eens kwaad verduren krijgen en dan zou de hele •randende) ruilverkavelingskwestie in geheel ander daglicht komen te laan, waar een boze springvloed er wcl- icht in zou slagen deze aangelegenheid i minder dan geen tijd op te lossen. Maar de mannen van Waterstaat ken- len de zee. Ons kent ons, zouden we ;unnen zeggen, waar Holland en Water- nel synoniem zijn, waar ons lage land- altijd een hardnekkige strijd tegen de ie heeft gestreden, worstelde èn boven wand De Waterwolf heeft, de competi- ;ie gedurende de eeuwen, in haar geheel iverzien, het kampioenschap nimmer :unnen behalen, maar voor de rol van iekkensluiter heeft hij zich ook nooit laten gebruiken! De zee is nog steeds in vorm en blijft iotief Het oude spelletje blijft up to da- e, gloednieuw. Daarvan getuigt de strijd lie de mannen van Waterstaat onafge- roken voeren. Op het ogenblik zijn ze lezig twee zanddammen, of dijkjes zo ;e wilt, aan te leggen, pal achter paal 12. laar verwacht men binnenkort een loorbraak. Door het dunne duinrichel- Itje dat de zee hier ten zuiden van de (hoge, stoere duinklomp achter de bun- ;erresten (De Chinese Muur) heeft over gelaten. Een smalle, lage duinrichel. De zee heeft het nog even gespaard als een 'dessert voor een copieus diner, dat zij in de loop der jaren gretig naar binnen heeft geschrokt. Wanneer dat kleine 'weerstandje duin zal worden verzwol gen, kan natuurlijk op geen dag worden voorzien, maar dat het gebeurt is wel buiten kijf en daarom worden nu de dijkjes gelegd. Het ene dijkje, dat 120 meter lang wordt, sluit het Grote Vlak af en het andere, dat 100 meter wordt, zal er voor zorgen, dat het water het Noordvlak niet zal binnendringen. Men spreekt van een kunstmatig duin. In tc taal zal zo'n 3000 m3 zand worden ver spit. Het materiaal wordt ter plaatse ge wonnen, men ontieent het aan het duin, dat strategisch weinig waarde heeft. Dit werk wordt door Daalder's Aannemers maatschappij, te Alkmaar, uitgevoerd. De weg naar paal 12 zal door een van de dammen worden gekruist. Deze dijk jes liggen tamelijk dicht achter de dui nenrij, die aan het strand staat. Breed zijn hier de duinen, want als ge bij 'Hoe ve „Heidehof" de straatweg naar ht! strand inslaat, vindt ge links en rechts van die lange weg duingebied. De zee staat om zo te zeggen nog ver van de eerste tuinwal! Een schoon gebied met vlakten tussen de duinen: Nattevalk. Pietrosenvlak, Heidevlak, Grote Vlak, Noordvlak. Ge passeert de Zwarte Ri chel, waar .achter een smalle vlakte ligt en onmiddellijk daarachter bevindt zich de zwakke duingordel, die aan het strand grenst. En veertig jaar geleden (een uit die tijd daterende kaart ligt voor ons) was die laatste duinrichel nog zeer breed. Per jaar is hier gemiddeld tien meter duin weggeslagen en wij zien thans, dat hier inderdaad zo'n vierhon derd metei natuurlijke verdediging ver loren is gegaan. Als de gordel, die thans aan zee staat. (Ingezonden mededeling). Mevrouw G. te H. bemerkte tijdens het afwassen dat een theelepeltje in de gootsteen verdween. Haar echtgenoot maakte het afvoerputje open en ontdek te toen tot zijn grote verbazing een hele collectie tafelzilver in de put: alle verlo ren gewaande lepels en vorken waren in de loop van de tijd door de gootsteen verdwenen! Iets dergelijks zal U wel niet overko men, maar toch raakt in ieder huisgezin wel eens tafelgerei zoek. Geen nood: wanneer U de waardepun- ten van Niemeijer's Thee en Koffie spaart, kunt U geheel zonder kosten in het bezit komen van het prachige ,,Sa- fira"-t.afelbestek, vlekvnj door-en-door U geniet dubbel wanneer U Nie meijer's Thee en Koffie gebruikt: hoe zeldzaam geurig is zo'n kopje Gala- Thee en welk een pittig kopje koffie zet U van Niemeijer's-Paarsmerk. En op beide: waardepunten voor „Sa- fira"! Indien U nog geen cadeaulijst mocht hebben, vraagt er dan nog heden even een per briefkaart aan Niemeijer-Gronin- gen (dat adres is voldoende). De zee knabbelt aan Texel's duin... doorbreekt, kan het water onbelemmerd het Grote Vlak binnenstromen en ook het Noordvlak is dan niet veilig meer, waai zich in de Zwarte Richel een poort bevindt. Op deze critieke plaatsen ko men de dijkjes. Het hiaat in de Zwarte Richel wordt dus opgevuld en de ope ning naar het Grote Vlak zal eveneens verdwijnen. Hoe vlug de zee hier op treedt, blijkt zeer duidelijk uit de tegen woordige positie van de bunkerwerken van paal 12. De muur voor de bunkers, aan de Noordzeezijde dus, lag eerst ge lijk met de duinvoet, thans zou een groot leger achter de op het strand geworpen (maar destijds i n de duinen gebouwde) bunkers kunnen omtrekken! Overigens geeft de zee blijk met al dat opgesmikkelde zand geen raad te weten, want bij paal 17 is sprake van enige nieuwe duinvorming! Nieuwe dijkjes bij paal 12. De man nen die daar aan het werk zijn hebben heel wat minder bekijk dan de vaklie den, die bezig zijn met de bouw van het nieuwe Postkantoor te Den Burg. Ach, paal 12, het is zo ver! Wij nemen graag aan, dat het duin, waar Ijs Witte zijn auto vol spit, zelfs met het minste be grip heeft van de strijd die zijn broe ders aan Texel'r Westkust te voeren hebben! WONING MET SCHUUR De bouw van een woning met schuur voor de heer L. Roeper, Het Noorden, werd onderhands opgedragen aan: P. J. Kooger, De Waal, timmerwerk; C. de Kort. Oosterend, metselwerk; J. Oele, Den Burg, lood- en zinkwerk Architect is de heer W J. L. Boogaard. De laatste maanden iijn weer ver scheidene Texelaars geëmigreerd. Naar Canada vertrokkei. it heren J. Vetter, J. du Porto, KL de Vries, A van Beek en de dames A en D. Boulogne. Naar Australië: J. van Lenten en gezin en L. Koningsveld en echtgenote (hun brief vindt ge in dit nummer). Naar Nieuw- Zeeland: de heren J. C. Barhorst en Wester, uit Eierland. Gisteren zijn drie gezinsleden van de familie J. v d. Star, Eierland, per vlieg tuig naar Nieuw-Zeeland vertrokken. De overige (vier) gezinsleden hopen hen in December per schip te volgen. De fami lie Ant. Witte, Molenstraat, Den Burg, vertrekt op 14 November met het s. s. „Waterman" naar Australië. Ook de heer W. Bakker, Weverstraat, zal die da tum met de „Waterman" gaan emigre ren. Diens broer Dick Bakker, hoopt hem spoedig te kunnen volgen. De familie L Dijt. Den Burg, vertrekt 17 October per vliegtuig naar Australië. Op passagemogelijkheid wachten: de heer Kaan en echtgenote Minister Ruys- weg, De Koog (Australië), de heer P. Dijt en gezin, Den Burg (Australië), de heer Van Uden, Eierland (Nieuw-Zeeland) de heer C. J. Vendel (Australië), de he ren KL Druif en A. Jansen, Eierland (Australië), die reeds een werkgever ge vonden hebben. In December gaat de „Sibajak" met emigranten naar Nieuw-Zeeland. Onder de reizigers zullen wel enige Texelaars zijn! Na 1 Juni was het aantal nieuwe aan meldingen aan het Arbeidsbureau- voor Nieuw-Zeeland 2, voor Canada 5 en voor Australië 5. Jammer is, dat 8 grote gezinnen, die reeds alles voor emigratie gereed had den, niet weg kunnen doordat zij nog niet in het bezit zijn van een huisvestings verklaring. Zodra zij kunnen aantonen, dat in hun nieuwe vaderland een huis voor hen gereserveerd is, kunnen ook zij emigreren. Zo wordt de tentoonstelling Maandag geopend, Dan trekt ied're Tess'laar, waar of hij mag zijn. Per auto, dresseerkar, per ploffert of lopend, Naar dit glorieus Middenstandersfestijn Daar zullen de Texelse zakenlui tonen Wat of zij vermogen op eigen terrein; Welaan boeren, burgers; komt, ziet, overtuigt u, OP naar de TEMITO, daar moet gij straks zijn! Ik wil hier geen namen van firma's gaan noemen, Nóch wat er voor moois wel tentoonge steld wordt. Misschien zou 'k per ongeluk iemand vergeten En liefst doe ik niemand in deze te kort. Maar dit weet ik wèl, dat het dwaas is om elders, Dus ovei 't Marsdiep aan het wink'len te gaan, Want hij, die hier zoekt zal ook zeker goed slagen. En waarlijk niet duurder, daar kunt gij op aan! TEMITO dat is thans het wachtwoord voor allen, TEMITOdaar moet iedereen nu naar toe! Daar worden ontelbare vele artik'len Getoond aan de koopgrage kijkers en hoe! En daarom: komt op, uit uw huizen en hoven, TEMITO die roept u, de boel staat reeds klaar, En Maandag dan worden de deuren geopend, En 't is er in alles Oké, reken maar! HUIB DE RIJMELAAR. „TELEVISIE". Reeds lange tijd heb ben wij daarover kunnen lezen. Televi sie in Holland! „En Texel krijgt het ook!" zo werd beweerd. „Jan Agter zorgt er voor!zei men Ach, velen twijfelden eraan, immers de zender te Lopik zou niet verder kunnen reiken dan 70 kilo meter. Die zender staat in 't hartje van Zuid-Holland en ons eiland ligt daar dus zo'n 130 km. vandaan! „Daarvoor komen wij niet in aanmerking", zeiden velen pessimistisch. En dat waren niet alleen de. leken, want dme weken geleden werd de heer Jan Agter op een vergadering van Radio-Handelaren smadelijk uitge lachen door zijn collega's, die opmerk ten, dat Texel immers ver buiten het meetbereik van Lopik lag! Maar de Texelaar trok zich daar niks van aan en liet zo'n televisie-apparaat aanrukken. Inmiddels heeft de praktijk bewezen, dat ook Texel de televisieuitzendingen kan volgen Verscheidene keren heeft men een prachtig beeld ontvangen! Zu ook Dinsdagmiddag. Hij was knal, zuiver als een nieuwe film en het gezel schap Texelaars genoot dan ook volop. „Mag ik vanavond weer komen kij ken?" vroeg er een. „Als er plaats is, na tuurlijk!" klonk do invitatie. Dien avond, Dinsdagavond 2 October startte de Televisie officiéél. Alle dag bladen hebben er zoals vanzelf spreekt, reeds uitvoerig over geschreven. Ook op BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 28 Sept. tot en met 4 Oct. 1951 Geboren: Cornells J. zv Jan S. Dijk- sen en Anna G. Grismgt. Cornells W. zv Wijbrand N. Pereboom en Marina C. Kuijper. Minke dv Jacob Bakker en Lou- wina M. de Jong. Gerard zv Pieter v. d. Slikke en Cornelia C. Koorn. Anneke dv Jan Blom en Geertruida de Graaf. Dina dv Gijsbertus C. Kikkert en Hendrika Werther. Ondertrouwd: Taeke Jonker en Joe- kina M. Lap. Cornells M. Bakker en An na P. Bakker. Simon Keijzer en Dieu- wertje Koning. Getrouwd: Willem C. Veeger en Cor nelia Th. van Roij. Anne C. Boon en Ali- da M. Haker. Overleden: Bouwe Bakker, echtg. van Cornelia M. Bremer, 74 jaar. Gevonden voorwerpen: bruine alpino, rood kindervestje, rood kindermutsje, 2 portemonnaie's, kinder armbandje, padvindersmes. INGEKOMEN PERSONEN Nicolaas A. Kool v. Jutphaas, Utrecht se straatweg 31 n. De Koog 81. Johannes Dob v. Canada n. Schilderend 95. Antje Blom en gezin v. Gieten, Boddeveld 1 n. Oudeschild 133. Geesje Poelman v. Hei- loo, Kennemerstraatweg 278 n. Schilder end 47. VERTROKKEN PERSONEN. Jan C. van Moort v. C 45b n. Utrecht, Homeruslaan 85bis. Brigitta A. E. de Wit, v. E 58 n. Castricum, Pernéstr. 36. Poulina Terpstra v. B 78 n. Heemstede, „Meer en Bos". Maartje Daalder v. De Koog 24 n. A'dam, Archimedeslaan 27 bov. Pieter Boonacker v. Kogerstr. 11 n. Schermerhorn A 92. Antonius A. van Beek v. E 116 n. Canada. Johannes van Loo en gezin v. C 94 n. IJmuiden, Sein- postweg. Clasina H. Hoogvorst v. Sui- kerweg 12 n. Den Helder, Singel 42. ZILVEREN JUBILEUM Donderdag 11 October a.s. is het 25 jaar geleden, dat de heer J. v.d. Pijl Sr. als technisch ambtenaar in dienst trad van het waterschap de Dertig Gemeen schappelijke Polders. Wij komen hier nog uitvoeriger op terug. DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Ingaande 7 October: Op werkdagen: Van Texel: 5,30; 7,50; 11,45; 14,40; 17,50 Van Den Helder: 6,30; 10,30; 13,20; 16,20, (Zat. 16,30); 19,30 Op Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 7,50, 11,45; 18,00. Van Den Helder: 10,30; 13,20; 19,30. Boeiend spel van het Nederlands Volks Toneel „De Oranjeboom" was eivol toen het Nederlands Volks Toneel daar Woens dagavond „De Meid", comedie van de haat, in 2 bedrijven door Herman Heijer- mans, en „Warme melk en Sterren", schets uit het Amerikaanse Leven, voor het voetlicht bracht. De voorzitter van de Texelse Bestuur- derenbond de heer D. Dapper, sprak zijn vreugde uit over de grote belangstel ling. Hij verwelkomde in het bijzonder burgemeester De Koning en echtgenote en de spelers van het NVT. Het meren deel der aanwezigen, aldus spreker, wordt gevormd door leden van onze vak beweging. Men wil breken met de oude sleur en verlangt naar een avond, waar op ech'.e kunst, genoten zal kunnen wor den. Dat ons een mooie avond wacht, daarvan zijn wij allen overtuigd als wij ons hel stuk „Asfaltjeugd", vorig jaar door het NVT opgevoerd, in herinnering brengen. En hierop was het woord aan „De Meid „Wat een exemplaar" hoorden wij tijdens het stuk nu en dan ergens in de zaal opmerken. Ja, dat was er nu be paald niet een om zonder handschoenen aan te pakken! Zij had wat je noemt haar op de tanden. Moet u weten, dat ze indertijd nog vas te verkering had gehad, maar hij was ontijdig van de haak geglipt en nou zat ze nog steeds in het ouwe vak, dat ze met een zekere opstandigheid uitleefde. Vleugjes bitterheid, vleugjes haat, vleugjes van een soort liefde en min of meer onbewuste plichtsbetrachting. Die Annemie (zo heette ze) was reeds op jeugdige leeftijd bij de familie de Pauw sterk, gaaf spel, dat ieder door de schrij ver geboden effect bijzonder gerouti neerd benutte. Bnllant van woord en gebaar. Mevrouw (Emmy Lopez Dias) was een innemend type en wij konden haar fout wel vergeeflijk achten, waar zij zo'n vreselijke behoefte had aan (veel) liefde en begrip. Haar situatie was nog minder aanlokkelijk door de hou ding van de meid, die haar af en toe eens zo'n beetje lekker wilde pesten. Geen wonder, dat die dansleraar niet veel moeite had met zijn slachtoffer. Echt het type, dat maar al te spoedig beneveld wordt en waarvan de (nette) wereld zegt: „O, dié...." Dc heer des huizes (Ferd. Sterneberg), gaf eveneens een prima vertolking. Op en top zakenman, een geschikte kerel. Zeer beschaafd. Het was hem aan te zien dat hem een zware slag trof, toen hij de misstap vernam. Hijzelf was sterk en zou zich overal en onder alle omstandighe den v/el beheersen kunnen. Dat hij een verzoening wenste, was de vrucht van zijn wetenschap, dat ook de geest van zijn vrouwtje zeer gewillig was, maar Tante Be'.tina (Bé Schenk) was echt zo'n bemoeial van een tante. Je zucht als ze in het vizier komt. Die rol speelde ze heel knap en we beklaagden het nichtje dan ook zeer. Voldoening schonk dan telkens het optreden van Annemie, die ook maling had aan de deftige sfeer, waarin de tante zich hulde. Dirk, de kruier (Jan Hudling) en diens vrouw (Truus Louwman) gaven een rake „bekentenis" van hun mentaliteit toen zij op de verjaarsdagsfuif van Annemie op een borrel, een sigaar en gebakjes werden getracteerd. Ook de wasbaas Texel zaten de toeschouwers om kwart over acht vol spanning voor het toestel. Onder de aanwezigen merkten we ook burgemeester De Koning op. Nadat Je anne de Roos als omroepster de uitzen ding had aangekondigd, werden we ge confronteerd met Staatssecretaris Cals van O K. en W en daarna werd het woord gevoerd door Prof Kors, voorzit ter van de N.T.S. Vervolgens een film pje over de Deense studio, die gelijk startte en een spel „De Toverspiegel". In tegenstelling tot het prachtige zuive re beeld, dat zich 's middags had laten zien, was het beeld nu na een goed begin dikwijls ne gatief en nogal beweeglijk, zodat de demonstrateur, de heer Wim Gris mgt, telkens weer moest bijstellen. Een paar keer belde het ANP op met de vraag hoe de uitzending was. In haar nieuws van 11 uur maakte zij ook de ontvangst op Texel wereldkundig. Den Helder zcu een uitstekende ontvangst gehad hebben, maar bij nadere informa ties bleek zulks niet het geval te zijn ge weest. Nu, ja. alles is betrekkelijk: te voren was Den Helder er nog niet in geslaagd een beeld te produceren en toen zij bij de officiële uitzending wer kelijk enig effect sorteerde sprak zij van „uitstekend". Friesland en Groningen waren ook nog niet wat je noemt, of schoon de toeschouwers tevreden waren. Het geluid was ook op Texel uit stekend. Dit was de eerste uitzending. De heer W. H. Lap, die zich nog als de dag van gisteren het experiment met het eerste radio-toestel op Texel (in hotel Texel), herinnerde, zei: „Toen was je in de wolken als je maar een schreeuw door de loud-speaker hoorde!" Zo gaat dat. Ook de televisie zal de kinderziekte heel spoedig ie boven zijn! in dienst getreden Of ze toen ook al zo weinig last van schuchterheid had, ver meldt de geschiedenis ons niet, maar een feit is, dat de dochter van de overleden mevrouw, dat die dochter, die nu reeds zes jaar gehuwd is, niet tegen de grillen van Annemie op kan. Want die meid wil erg graag de baas spelen. Als zij ach ter een door haar mevrouwtje gepleegd ernstig feit komt, heeft zij een prachtig wapen in handen. Meneer mag t niet we ten wat zijn wederhelft in een zwak ogenblik heeft uitgehaald! Dan bezon digt de meid zich aan chantage en opdat manlief die al een paar maanden op reis is er niks van te weten zal komen van hetgeen er tussen mevrouw en de zangleraar heeft plaats gehad, wordt de meid nu en dan geld en goed toegestopt. Maar meneer, terug van de reis, is niet van gisteren en uit allerlei rare voorval len vooral de zwakke houding van mevrouw tegenover de meid valt hem op trekt hij de conclusie, dat er iets heel ernstigs is gebeurd en 't mevrouw tje bekent onder een stortvloed van traantjes. Dat er toch nog verzoening mogelijk bleek was.ook voor de meid een groot raadsel: „Wat een karakter!" was haar laatste woord, voordat 't doek voor goed viel. De heer Dapper zei aan het slot van de avond: „Wij hebben zeer genoten van deze succesvolle kunstavond. En stellen er prijs op het NVT nog meerdere ma len hier te zien. U brengt het culturele peil der arbeidersbeweging omhoog". Namens de Bestuurderenbond huldigde hij het gezelschap met bloemen, mede ter gelegenheid van het eerste lustrum Dit was inderdaad een genotvolle avond. Een ieder werd geboeid door het sublieme spel. Vooral de meid (Annie Verhulst) was geweldig goed. Mooi, (Hep van Delft) gaf een zuivere creatie. Na de pauze werd opgevoerd de schets „Warme melk en Sterren". Emmy Lopez Dias en jan Hudling voerden ons naar een verre van romantische woning, waar een jong echtpaar elkaar van begin tot eind in de haren zat (een keer ook let terlijk). Een grappig gevalletje, waarom, hartelijk gelachen werd. Jammer, dat er ook tijdens de opvoe ringen door menigeen zo krachtig aan sigaar of sigaret werd getrokken. Vele met-rokers hadden daar werkelijk veel hinder van! (Ingezonden mededeling) 'i U presteert méér onder het genot van de geionde en verfrissende

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1