BURGERZINLENING, uitsluitend ten behoeve van het bouwplan 1951. Twintig wonin gen en twee duplexwoningen. m m :m 25 Jaar geleden raakte Texel zijn kleinste polder kwijt „T)e Volha reling bezweek voor overmatige vijand Gemeente Texel Totaal bedrag rond f 300.000.-, in veelvouden van f 100.--. Mogelijkheid tot sluiten van spaarleningen, waarvoor per f 100.-- f 2.25 per week of f 10.-- per maand dient te worden gestort. Rentevoet 4 pCt. Tijdsduur 15 jaar, zonder tussentijdse aflossing. ■B.'V. - Hoe werkt de Televisie? fe&w (xatvc c&uiv y deden Opgaven en na dere inlichtingen ter Gemeentesec retarie. Goedkeuring Gemeenteraad en Gedeputeerde Staten voorbehouden. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 12 tot en met 18 October 1951 Geboren. Gerardus J. zv Jacob Zijm en Johanna Logman. Marinus zv Her man Kooger en Martje Bakker. Theodo- rusM. zv Johannes Dernison en Anna W. P. Out. Petronella J dv Aant Betse- ma^-eti Johanna Scheepmaker. Ondertrouwd: Cornells M. Room en Geusje Poelman. Nico Dros en Neeltje Weijdt Gerardus J. van Honschoten en Maria E. H. Wessels te Haarlem. Getrouwd: Martinus M. de Graaf en Maartje Slaman. George J. Dekker en Henrietta van den Berg. Overleden: Naantje Krijnen, 80 jaar, wed. v. Corn. Moojen. Michael Zoetelief, 86 jaar. Gevonden voorwerpen: groene muts, 2 portemonnaies, sleu~ tel, - dames-polshorloge, bruine hand- schÜh, stuk hardboard, bruine alpino, autoped, zilveren armband. VERTROKKEN PERSONEN. Joost Meerding v. K 83a n. Laren NH, Gr. Geintsweg 4. Helena M. Straver v. K 48b n Velsen, Rijksstraatweg 116. William Z de Jong e.g. v. De Koog 161 n. Haarlem, van Eedenstr. 7. Jan van Veen v. Groeneplaats 14 n. Den Helder, Ooievaarstr. 105b. Leonardus J. Dijt e.g. v. Dr. J. P. Thijssestr. 4 n. Australië i INGEKOMEN PERSONEN Jan-A. Molleman v. A'dam, Deurloo- straat 611 n. B 6. Adnana M. van Uden v. Nistelrode. Vorstenbos E 24 n. C 53. Cofnelis Vóórhaar v. Hilversum, Kievit- strèat 41 n. E 34. Dorathea IJska v. Am sterdam, le Helmerstr. 104 n. De Waal 29. Jacobus van Gogh v. Schiedam, Zwartev'/aalstr. 35 n. Gravenstr. 25. Theunis J. Boersma v. Dantumadeel, Zwaagwesteinde 35 n. E 133a. Hendrikus J. M. Schoo en echtg. v. Hengelo, de Wetstr. 33 n. K 99b. Josephina W. C Schoonebeek v. Haarlem, Middenweg 33 n. De Cocksdorp 16 Arend Nieboer van Wifcringen, Heldersestr. 1 n. Groenepl 12. Joekina M. Lap v. A'dam, Esmo- reitstr. 51 I n. Den Hoorn 115. DUUR EENRICHTINGSVERKEER VERLENGD Het eenrichtingsverkeer tijdens de marktdag; voor de belendende straten (Binnenburg, Parkstraat), gold tot nog toe van 8-2 uur. Thans is deze tijdsduur met twee uur verlengd en is deze bepa ling van kracht van 8-4 uur. i INVOER EENDAGSKUIKENS Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat zij in beginsel bereid zijn voor de invoer van ééndagskuikens ontheffing van het invoerverbod van pluimvee te verlenen. Aan ontheffingen zullen de navolgen de voorwaarden worden verbonden: 1. de dieren moeten vergezeld zijn van een diergeneeskundige verklaring, waar uit blijkt, dat de kuikens afkomstig zijn van een bedrijf waar geen pseudo-vo- gelpest V'Orkomt, en ook aldaar gedu rende de laatste 3 maanden niet heeft geheerst, alsmede, dat zich in de ge meente van herkomst geen gevallen van pseudo-vogel pest voordoen; 2. aan dc Directeur van de Vétérinair- Hygiënische Dienst, de heer E. Noordijk, Julianastraat 18, Den Burg, telefoon 48, dient tijdig van te voren te worden me degedeeld op welk tijdstip de invoer zal plaats vinden; 3. de verzending van de dieren moet geschieden in nieuw verpakkingsmateri aal; dit materiaal moet na ontvangst van de kuiken:, onmiddellijk ter plaatse wor den verbrand; 4. de sub 1 bedoelde verklaring dient aan de Directeur van de Vétérinair-Hy- giënische Dienst (zie het onder 2 ge noemde adres) onmiddellijk te worden afgegeven. Per zending ééndagskuikens dient een afzonderlijke ontheffing ter gemeente secretarie te worden aangevraagd. Aan de opgesomde voorwaarden zal voor 100 pet. moeten worden voldaan, anders zul len de zendingen onherroepelijk worden geweigerd. Voor de invoer van ander pluimvee dan ééndagskuikens zal geen ontheffing worden verleend. Texel, 18 October 1951. Burgemeester en Wethoqders van Texel De Burgemeester, DE KONING. De Secretaris, P. BEEMSTERBOER De regenput hield nog het langst stand een totaal blootgespoelde regenput, maar daarvan is thans geen spoor meer te be kennen. Zo is er van de „Volharding" prac- tisch niets meer over. Van dit moedige poldertje, dat zoveel aanvallen wist af te slaan en pas na bittere strijd tegen een overmachtige vijand het onderspit moest delven. Als een ver vooruitge schoven post had zij positie gekozen op een zeer gevaarlijk front. Hoe zeer men respect heeft voor de zee blijkt wel uit het hier aangelegde bolwerk, met in iedere vierkante meter 700 kg. basalt- zuilen. 12 000 Ton in dit 180 meter lange bolwerk. Neen, zoiets kon de eigenaar van „De Volharding" niet opbrengen. En ons kleujste Texelse poldertje werd van die onmacht de dupe. DEZE MAAND was het 25 jaar geleden, dat Texel zijn kleinste, maar dapper ste!, polder „De Volharding", gelegen ten Noorden van De Cocksdorp, kwijt raakte. Dit 16 ha. grote, in 1846 op de zee veroverde gebied, werd toen door de Waterwolf verzwolgen. Het was eigendom van de heer J. van Heerwaarden. Dc ramp vond plaats op de 9de October van het jaar 1926. Dit kleine poldertje was al dikwijls door de zee bedreigd, vaak vreesde men het ergste en toen Zaterdagavond 8 October 1926 een geduchte Zuidwes- terstorm zijn kop opstak, werden de zes koeien en de pluimveestapel in allerijl geëvacueerd. Die Zuidwester storm slaagde er echter met in „De Volhar ding" tot overgave te dwingen. Daarop probeerde-ie het uit een andere hoek: het Noordwesten en die strategie lever de hem meer succes op: het water steeg hoger en hoger en toen het twee meter boven vol zee stond, baande de zee zich met stormgeweld een weg door de zee wering, welke door de aanhoudende stroom zeer verzwakt was. In November 1925 was de boerderij, welke door de familie Van Heerwaarden werd bewoond, wegens de hachelijke po sitie van de dijk reeds ontruimd en daar op werd een huis op de dijk betrokken Bij de laatste ramp, nu 25 jaar geleden dus, werd ook het huis op de dijk be dreigd, doch door verhoging van de na bije dijk met zandzakken, werd vernieti ging voorkomen De geheel verdronken polder, met slechts een deel van de boerderij boven water, leverde een troosteloze aanblik op. Ook de duinen in de nabijheid van de polder hadden het zwaar te verduren gekregen: over een aanzienlijke lengte werd een strook van ongeveer anderhal ve meter door de zee weggeslagen. De heer Van Heerwaarden gaf het toén maar op: de geschiedenis leerde hier, dat de zee het poldertje beslist wilde hebben, want het was, zoals ge meld niet de enige keer, dat het water er binnenstroomde: ook de storm van 22 December 1894 was zulks gelukt. Reeds 's avonds had men de nodige maatregelen getroffen om de polder te redden, duch in weerwil van alle pogin gen bezweek de dijk reeds toen het wa ter nog twee uur lang kon wassen! Ook de duinen aan de Noordkant braken door, zodat de zee toen van twee kan ten binnenstroomde. Het vee had men gelukkig ook toen kunnen redden. Het zeewater spatte op sommige plaatsen over de dijk van pol der Eierland. In de dijken van polder De Eendracht ontstonden op sommige plaat sen gaten en scheuren, welke men met zakken z:nd dicht stopte en met zeilen overdekte. Het water sloeg bij de hoog ste stand onophoudelijk over de dijken heen, zodat het binnenwater aanmerke lijk vermeerderde.. „De Volharding" was sinds 1862 in het bezit van de familie Van Heerwaarden, die zich niet spoedig uit het veld liet slaan, i.e. door de zee liet verdrijven en het volgende jaar, 1895, werd het gat gedicht, de dijk versterkt en het land opnieuw in cultuur gebracht. Ook in later jaren heeft de zeewe ring veel zorg vereist en steeds ging het herstel met grote kosten ge paard. Een sterke eb- en vloedstroom kozen (en doen dat nog!) hier hun weg juist langs de wal. Enkele meters buiten de polder bereik te het water reeds een aanzienlijke diep te en aanhoudend werd de dijk dan ook door krachtige stromen ondermijnd. Wie verwonderde het, dat de familie Van Heerwaarden er na de ramp van October 1926 de brui aan gaf en de zee het gebied niet langer betwistte? Thans ligt hier een grote zandvlakte. Misschien vindt ge er nog wel eens een scherf van afgedankt aardewerk of een oude pan. Niet zoveel jaren geleden stond hier nog Handbal S.V. De Koog. Zondag SVC-De Koog. aanvang half 5. Vertrek 3 45 uur. Adsp. Zaterdagmiddag trainen. Dins dagavond theorie bij Koningsveld. NIEUWE BIJBELSE ROMAN Naar wij vernemen verschijnt deze maand de opzienbarende roman van Jos. Stephens „De Getekende". Dit is de geschiedenis van de „voortreffelijke Theophilus" (aan wie Lukas zijn Evan gelie en Handelingen der Apostelen op draagt). Theophilus is een vooraan staand Romein, die in de gevangenis te Rome de Apostel Paulus ontmoet, mede waardoor vele namen van personen, die in de Handelingen en de Zendbrieven van Paulus worden genoemd, in dit boek hun plaats krijgen. Bovendien wordt het leven der eerste Christenen hier zeer boeiend en natuur lijk beschreven, zonder valse pathos. Ook het optreden van Keizer Nero wordt beschreven. De resten van de boerderij van de milie Van Heerwaarden DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Ingaande 7 October: Op werkdagen^ Van Texel: 5,30; 7,50; 11,45; 14,40; 17,50 Van Den Helder: 6,30; 10,30, 13,20; 16,20; (Zat. 16,30); 19,30. Op Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 7,50; 11,45; 18,00. Van Den Helder: 10,30; 13,20; 19,30. Nu de televisie bijna in elke Neder landse gemeente te zien is, vragen velen zich wellicht af, wanneer en door wie de televisie eigenlijk is uitgevonden. Televisie is afgeleid van de Griekse woorden tele ver en visie zien. Men zal verbaasd staan te vernemen, dat meer dan 25 jaar geleden de eerste stappen naar de ontwikkeling van de te levisie gedaan zijn door de Schot John Logie Baird. Na jarenlange bestuderingen en teke ningen werden de eerste experimenten door Baird gemaakt in een tweetal don kere zolderkamertjes, waarvan in het ene het zendapparaat en in het andere het ontvangtoestel stond. In October 1925, dus 26 jaar geleden, zette Baird de pop van een buikspreker voor het zend- scherm en begaf hij zich naar het ont vangtoestel om de opname te controle ren. Het enige wat hij zag was een don kere vlek op een lichte achtergrond. Toch was Baird niet teleurgesteld. Hij wist dat hij op de goede weg was en on verstoord toog hij weer aan de arbeid. Toen Baird na hernieuwde bereke ningen en verbeteringen het apparaat weer instelde zag hij duidelijk de starre kop van de buiksprekerspop. Dol van vreugde rende Baird de straat op en verzocht aan dei/loopjongen William Taynton om met hem mee naar boven te gaan en in de plaats van de pop te gaan zitten. Tot Baird's vertwijfeling kwam het echter niet door, maar deze tegenslag werd spoedig een triumph, toen bleek dat de jongen vanwege de hitte zijn plaats had verlaten en het beeld wel degelijk goed doorkwam. Het duurde evenwel tot 1931 eer dat men in staat was buitenopnamen goed op te nemen De verbeteringen aan de televisie namen echter steeds toe en toen Band in 1946 overleed was de tele visie een feit geworden. De werking van de televisie is gemak kelijk te verklaren, hoe onwezenlijk dit ook klinkt. Het beeld op het televisie scherm bestaat nl. uit een groot aantal lijnen, (meer dan 600), die in evenwijdi ge richling lopen. Deze lijnen ontstaan door electrische inpulsen. Zoals men weet, neemt het menselijk oog beweeg bare voorwerpen boven een bepaalde snelheid niet waar. Op deze theorie is de gewone filmvertoning gebaseerd, waar reeds 24 beelden per seconde een bewegend lichaam vormen. Het televi sie-beeld is niet alleen veel sneller, doch bovendien wordt het voorwerp door de lijnen mei stukjes gevormd en onmid dellijk daarop weer omgevormd, zodat er vloeiende bewegingen ontstaan Het is daarom te begrijpen dat een electri sche storing een verwarring in het beeld geeft. Het is jammer, dat alle televisie zenders met gelijk zijn, doordat met meer of minder lijnen per beeld gewerkt wordt. Met de vordering der weten schap zal dit euvel ook in de toekomst wel tot een oplossing worden gebracht. S.V. Texel Morgen: 4A RKAFC-Oudesluis. Wie- ringerwaard-Texel, Bergen-ZAP, DTS- Watervogels, Grashoppers-VZV. Vrone- Succes. Afd. N.H.: Oudesluis 2-Texel 2, 2 uur. ZAP 3-Texel 3. Adsp. Zaterdagmiddag: Texel B-SVC A, 4 uur; Tex. Bovs A-Texel C, 4 uur Zondig: BKC A-Texel A. Texel 1 speelt veelal een lastige wed strijd in W.Waard. Toch rekenen we er op, dat de overwinning in Bergen een gunstige invloed zal hebben op deze match. Een overwinning zou onze positie belangrijk verbeteren. Texel 2 gaat naar Oudesluis 2, ook een ploeg die begerig is naar de bovenste plaats, maar de geest van ons 2e ken nende, zal ook nu weer een spannende strijd vei wacht mogen worden. Texel 3 wensen we alle succes toe. Een prettig stel jongens die blijven doorwer ken tot het einde, ongeacht de stand. Texel A zal, mits haar beste spel spe lend, met behoeven te verliezen. Texel B krijgt een kans haar positie te verstevigen, mits prima spel. Texel C zal het ook van de Boys met kunnen win nen, denkt er om spelers van C, niemand mag zonder afbericht wegblijven! Texelse Boysnieuws. Zondag speelt het le thuis tegen een van de leiders in hun afdeling. Dit wordt een zware wedstrijd Boys, maar als jul lie met. hetzelfde élan spelen als vorige week Zondag, is alles mogelijk. Spelers, concentreer je daarom voldoende op de ze match en laat desnoods je shag één dag thuis, dat zal je uithoudingsvermo gen ten goede komen. Het 2e is vrij. De adsp. A spelen Zaterdagmiddag om 4 uur tegen Texel C op het Boysterrein. Zet 'm op Boys! Denken de aangezegde leden om hun terreindienst? De Cocksdorp, 27 September 1901. De door de heer K. van 't Veer uitge schreven vergadering in het logement van den heer Buijs, op Woensdag jl., werd door veel belangstellenden be- zooht. Diezelfden avond werd eene zang- vereeniging opgericht voor gemengd koor, waartoe al dadelijk 30 werkende leden toetraden. Uit deze 30 leden werd een bestuur gekozen, bestaande uit 5 leden. De heer Van 't Veer werd-tot di recteur benoemd. Texel, 12 Oct. 1901. Door den Raad dezer gemeente werd in zijne vergade ring, gisteren alhier gehouden, met alge- meene stemmen besloten voor hoogstens 6 maanden voorloopige concessie te ver- leenen voor het aanleggen van een tram weg van Oudeschild naar Burg en Waal, aan den lieer D. de Leeuw. Uit de op 11 Oct. 1901 gehouden zit ting van de Raad: B. en W. zijn tot de overtuiging ge komen, dat in de eerste plaats dient te worden uitgemaakt, wat is het meest in het algemeen belang, de verkorte weg (Nieuwe Schilderweg) die ongeveer 1300 meter korter is dan de bestaande, of de tram en B en W zijn van mening, Hat de tram van de haven naar den Burg en de Waal meer is in het algemeen belang. Wanneer de tram er is zal zeker 'n groot deel der vrachtgoederen ermee worden vervoerd, waardoor het vervoer langs de Schilderweg minder zal worden en de behoefte aan een verkorte weg minder zal worden gevoeld waarschijnlijk. Gemeentebegroting 1902. Hoofd stuk IV meldt voor jaarwedden aan veldwachters f900; nachtwachts f 825; voor lantaarns f 800; onderhoud en be proeving brandbluschmiddelen f 200; gratificatiën brandspuitlieden- f 250; idem veldwachters f 35; kleeding veld wachters f 60 en huur brandspuithuisjes f27,50. ZONDAGSDIENST DEN BURG. DOKTER SCHALKWIJK. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 21 October 1951 N. H. GEMEENTE. Den Burg 10 uur Ds. van Reijendam in Eben Haëzer Den Hoorn 10 uur Ds. van Boven Bed. Heilig Avondmaal half 8 Ds. v. Boven, Jeugddienst Oosterend 10 uur Ds. Klijnsma 8 uur Gemeenteavond De Koog 10 uur Ds. Janse Bed. Heilig Avondmaal De Wail 7,30 uur Ds. Janse n0 1 Bed. Heilig Avondmaal De Cocksdorp 10 uur Ds. Soesan Maandag 22 Oct. 8-9-uur Doopaan- gifte Oudeschild 10 uur Eerw. Heer Dulfer GEREF. KERK. Den Burg 10 en 3 uur Ds. Goedendorp Oosterend 10 en 3 uur Ds. de Wolf GEREF. KERK (onderh. art. 31, K.O.) Oosterend 10 en 7,30 uur Dienst DOOPSGEZ GEMEENTE- Den Burg 10 uur Ds W. Veen, van IJ- muiden. KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van de H. Martinus Oudeschild Zaterdag van 6-7 u. biechtgel., 7,30 rozenhoedje en daarna nog biech^ge^ Zondag, 23e Zondag na Pinksteren, te vens Missie Zondag, om 7,30 gelezén H Mis, 9 u. communie-uitreiken en om 10 uur de Hoogmis v.d. Missiën, 's Av. 7 u. lof. Deze week alleen H.H. Missen op Maandag, Dinsdag en Vrijdag bm 7,30. Geen rozenhoedje 's avonds, maar wel in de huisgezinnen. Zaterdagavond as. om 8,30 biechtgel. St. Martha-veu,: Vrijdag 3,30: Tim Bakker en Bakker (Buurtje) IC.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 2