Tweede blad Texelse Courant Dokter Wagemaker wordt groter (20 auto's) en iets sneller Waddengebied was door de aanhoudende Oostenwind breder dan ooit *11 Jp Kindje verkouden? AM IsT-l Parlementair Overzicht Loze streken van Snoekie en Bolleboks De trekvogels hadden op „De Schorren de ruimte: POLDttf 'i m Keek Voordrachtkunstenaar behandelde Jan de Hartog's „Holland's Glorie" "N „Hollands Glorie" U kunt het toch niet afschreeuwen van Zaterdag 20 October 1951 Naar het Bestuur van de N.V. TESO ons mededeelt, zal de „Dokter Wagema ker" worden vergroot. In het midden van het schip zal vijf meter worden in gelast. Hierdoor zal het dek tweemaal zo groot worden, zodat de „Dokter Wage maker" dan 18-20 auto's tegelijk zal kunnen vervoeren. De stoommachine zal worden vervangen door een Werkspoor motor van 450 pk. De stoommachine heeft een capaciteit van 350 pk., zodat de boot dus over een krachtiger machi nevermogen zal beschikken en de snel heid zal hierdoor ook iets hoger komen te liggen. Omstreeks Februari zal de „Dokter Wagemaker" voor deze verbouwing naar de werf te Harlingen vertrekken de „Marsdiep" neemt dan waar en half April, dus nog voor het nieuwe toeris tenseizoen begint, zal de vergrote boot in de vaart kunnen worden gebracht. Onze vraag hoeveel de kosten van de ze verbouwing zijn, kregen wij (nog) niet beantwoord. Dat zal natuurlijk op de algemene vergadering van aandeel houders, welke doorgaans m April wordt gehouden, wel worden medegedeeld. We hopen zeer, dat het verbindings probleem door deze verbouwing straks tot het verleden zal behoren. Naar wij in een onderhoud met de Di recteur der N.V. TESO nog vernemen, was uitgangspunt van de verbouwing de duurte der kolen. Daarom zal thans tot vervanging van de stoommachine door een motor worden overgegaan. Hierdoor is tevens een goede gelegenheid gescha pen om het schip gelijktijdig te vergro ten, waartoe reeds lange tijd het plan bestond. Dan rug, keel en borstje in wrij ven met LAATSTE NIEUWS Voor de woningbouw is reeds ruim f 6000 aan obligaties uitgegeven. FILMNIEUWS. „NIET GEWENST" Een film waarvan het probleem van de ongehuwde moeder (Sally) het onder werp is. Er wordt behoorlijk op de ge voelens van het publiek gewerkt, vooral door een sterke dramatisering van het gegevene. Terecht wordt de aandacht er op gevestigd, dat de samenleving met al tijd de juiste verhouding inneemt tegen over de ongehuwde moeder, maar ver zuimd wordt deze vrouwen te wijzen op het verkeerde, dat veelal in hun optre den kan worden opgemerkt. Gevoelens van schaamte weerhouden hen, de fei ten te aanvaarden zoals zij liggen en zij verzwijgen daardoor hun diepste ge voelens van wanhoop zelfs tegenover de genen die hun het naast staan en waar van zij veel steun zouden kunnen ont vangen. Men is er in geslaagd, de gees tesgesteldheid van een meisje, dat in de omstandigheden van Sally verkeert, zui ver te karakteriseren. Een zeer goede en serieuze speelfilm, waarin geen moment op een belangstel ling van erotische aard wordt gespecu leerd. „MILLIONNAIR IN NOOD!" Dit is. oen film van geheel ander gen re. Hiermede wordt bedoeld u van de ene dolle situatie na de andere te laten mee-gemeten. Op originele en geestige wijze worden de lotgevallen beschreven van een ongelukkige geluksvogel, die een millioen moet uitgeven om milli- oenen te kunnen erven. Een vermake lijk brok amusement. Onze filmheld moet zich in allerlei bochten wringen om een idiote testamentaire clausule uit te voeren en rijstebrijbergen dollars weg te smijten. Neerlands Nieuws. Uitreiking van posthume onderschei dingen door H.M. de Koningin. Om het wereldkampioenschap dammen. We reld-Dierendag 1951, hondenshow te Soest. Nationale wedstrijd machine- schrijven in Den Haag. (Zoals gemeld wordt binnenkort ook een dergelijke wedstrijd voor Texel georganiseerd. Red.). Nederlands detachement terug uil Korea. De treinontsporing bij Am sterdam. Buitenlands Nieuws. O.a.: De oefening „Cirrus". Twee mans onderzeeër, onbemande bommen werper. STAATSSECRETARIS GöTZEN IS ZIJN BELOFTE NIET NAGEKOMEN KAMER GAF HEM EEN LESJE De eerste maal dat de Kamer weer bij een kwam in een openbare vergadering was het direct raak. Drie weken lang hadden de heren van honderd geen kans gehad om m 's lands vergaderzaal te de batteren. Nu deze belemmering was weg genomen bleek, dat zij niets van hun oude streken hadden verloren. Politiek is toch eigenlijk maar een wonderlijk vak. Het begon niet ongezellig. Op de communistische banken lagen drie grote bossen bloemen te wachten op het nieu we Kamerlid Mevrouw Lips-Odinot. Dat was gezellig. Maar Mevr. Lips stond niet alleen. Ook de p.v.d.a.-fractie bracht een vrouwelijke afgevaardigde in de po litieke arena. Het was Mevrouw Ploeg- Ploeg, die Prof. Schermerhorn kwam, vervangen. Deze heeft nl. de rumoerige Tweede Kamer verwisseld voor de rus tige Eerste Kamer. Wij hebben dus twee vrouwen meer in de Tweede Kamer, waardoor het totaal aantal tot zeven is gestegen. Zo'n beëdiging is altijd een plechtige zaak. Iedere aanwezige ver heft zich van zijn zetel als Voorzitter Kortenhorst de eed laat zweren of de be lofte laat afleggen. Hijzelf draagt op die plechtige momenten een witte strik. Is er niets bijzonders aan de hand dan siert een zwarte strik zijn smoking. Zo kan de ingewijde altijd zien of er iets plechtigs op komst is. Beide nieuwe Ka merleden werden hartelijk ontvangen, zowel door de mannelijke als vrouwelij ke volksvertegenwoordigers. De goede stemming sloeg echter spoedig om, toen Staatssecretaris Götzen achter de rege ringstafel verscheen. Hij had een wets ontwerp te verdedigen, dat een bijslag toekende aan een bepaalde groep Indi sche gepensionneerden. Dat was natuur lijk niet onredelijk. Het gold hier de mensen die gedurende de jaren 1934-'49 met pensioen waren gegaan. Ook voor hen zijn de kosten van levensonderhoud zeer gestegen. Daaraan is geen twijfel mogelijk. Het pleit voor onze Kamerle den, dat zij deze kwestie altijd zo goed voor ogen hebben gehouden. Nooit heb ben zij eenzijdig gepleit voor de Neder landse, maar ook voor de Indonesische pensioenen Daarover zijn interpellaties gehouden in de Kamer en meer dan eens heeft men schriftelijke vragen ge steld om de regering toch maar te be wegen om iets voor deze mensen te doen. Plet pensioenvraagstuk is niet altijd even vlor door de regering behandeld. Maar verleden jaar zag het er toch naar uit, dat voor deze mensen iets zou ge beuren. Staatssecretaris Götzen beloof de nl. dat er een bijslag zou worden ge geven op alle Indische pensioenen bene den de f 4800, Na deze mededeling werd de zaak stil. Men vertrouwde op de toezegging. Tot het wetsontwerp kwam. Daarin bleek maar al te duidelijk dat er slechts een be paalde groep zou worden geholpen en dan nog op zeer schriele wijze. De be dragen v/aren niet groot. Van een leni- (Nadruk verboden) 45. Hup bom! Daar zaten ze op het vlot. „Ook goeienavond", zei de gebaarde meneer, „mag ik me even voorstellen? Professor Tulp, uit Amsterdam!" „O!" zei de lange, „dan bent u zeker een broertje van die andere Tulp?" „Pre cies!" zei de professor, „hoe weet je dat zo? Ken je hem?" „Nee", zei de lange, „dat snap ik zo maar van eiges!" „Maar als ik vragen mag, wat hebt u eigenlijk al die tijd gegeten, want u ziet er niet voordelig uit". „Papegaaieieren", zei de professor, wijzend op een kooi met een papegaai, die hij bij zich had staan. 46. „Nou, daar zal je ook niet dik van worden", zei de lange, „dan hebben wij wel wat anders. Snoekie, kom óp met je zalm!" En hij tikte veelzeggend op Snoe- kie's zijzakken, waar nog steeds de blik jes zaten, die hij bij de winkelier inge pikt had. Al heel gauw zat het drietal fijn te smullen. „Waar is dat goed voor?" vroeg de lange opeens, op een bordje met „Verboden Toegang" wijzend, dat op het vlot stond. „Van 't schip meegeno men", zei de professor, „je weet nooit, waar het nog eens voor dienen kan, en bovendien hou ik met van dat geloop over de vloer!" Daarop vertelde hij, dat hij een luchtreizger was „Hè," zei de lange, „ik zou ook best eens de lucht in willen". RUNDVEEFOKVERENIGING „TEXEL" Rundveefokvereniging „Texel" hield Donderdagavond haar algemene verga dering in De Lindeboom. De voorzitter, de heer C. de Wit, mocht 30 personen het welkom toeroepen. Besloten werd om zo mogelijk om de drie jaar een rundveefokdag te organiseren. Een en ander is in handen gesteld van het be stuur. Dc heer P. Dros Bzn. werd her kozen als lid van het bestuur. Het Jaarverslag 1949-1950, uitge bracht door de controleur der vereniging de heer Oostra, is door de Commissie uit de Bond van Rundveefokver met een 9 beoordeeld. Het behoorde haars in ziens tot de 13 beste jaarverslagen van de 50, welke in onze Provincie werden uitgebracht. Een open doekje voor het werk van de controleur dus! KAT ZONDER STAART Een poes van de familie D. v. d. Werf, nabij „Califomië", bracht een jong zon der staart ter wereld. GOUDEN JUBILEUM „ORANJE NASSAU'S OORD" Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van het eerste sanatorium voor longlijders in Nederland, „Oranje Nas sau's Oord" te Renkum, zal op Zaterdag 27 October a.s. op de terreinen van het sanatorium een reünie van oud-patiën ten worden gehouden. Een comité van patiënten en oud-patiënten van O.N.O. hoopt het Bestuur van O.N.O. een ge schenk aan te bieden in de vorm van een gebrandschilderd raam voor de hal in het hoofdgebouw. Bijdragen kunnen worden gestort op gironummer 524921 ten name van de penningmeester van „Ons Nieuws Orgaan", Renkum. DfiACh 5 fóëi&óhóufytri': ~J-n «ts-'-vS-"W I Hoék voïn Rafye» j foun A er? jj. ,a-, „IK ZOU NOG MAAR EENS TERUGKOMEN ALS DE WIEND DRAAIT IS!" adviseert ons Teun Brouwer, de vogelwachter van De Schorren. We zitten naast hem tegen de glooiing van de Waddenzeedijk. Al wekenlang duurt nu het prach tige najaarsweer en de wind blijft uit het Oosten waaien, dikwijls is-ie nau welijks waarneembaar. Het gevolg daarvan is, dat de zee als het ware ineen is gekrompen en onder de invloed van dat schone weer een zeer uitgestrekt ter rein heeft prijsgegeven: kilometers breed ligt hier dc Waddenzee droog. Dit deel heet „De Vlakte van Kerken". Op de kaart is deze vlakte zo breed als de af stand van Den Burg-Oudeschild. We kwamen om een foto te maken van de vogeltrek, maar onze camera kon rustig in de tas blijven zitten, want die vogels waren veel te ver weg. Op een kilometer afstand vertoefden grote troe pen bergeenden, hun wit veren pakje schitterde in de zon en daarachter ont dekten we nog veel meer vogels, vele soorten. Ja, de meesten schenen zich op te houden aan de laagwaterlijn en wij troffen het wel erg ongelukkig, waar de ging van de sociale nood kon dan ook geen sprake zijn. Daarover was de Ka mer zeer ontstemd. Van alle fracties, va riërend van de a.r. tot de communisten, werd de Staatssecretaris verweten, dat hij zijn woord niet had gehouden. En ge zamenlijk diende men daarom een aan tal amendementen in om de wet te ver beteren. Het zag er dus lelijk uit voor de Staatssecretaris. De Kamer was werke lijk boos. Het was duidelijk, dat hij het pleit zou verliezen. Een Kamerlid is niet gauw bang. maar een Minister of Staats secretaris mag dat ook niet zijn. De heer Götzen koos echter de weg van de min ste weerstand. Toen alle redevoeringen waren uitgesproken, kreeg hij het woord. En in plaats van een felle verdediging kwam alleen de mededeling, dat het mis schien beter was om nog eens binnens kamers te overleggen. Het was dus dui delijk, dat hij zijn nederlaag erkende. Er zat voor de Kamerleden niets anders op dan in dit voorstel te berusten. Men kan verwachten, dat deze kwestie nog wel eens aan de orde zal komen, want men is niet van plan over zich te laten lopen. De Kamer deed geen pogingen om la ter in de week een mildere houding aan te nemen. Er lag nog een moeilijke aan gelegenheid, die alle fracties bezig hield. Dat was nl. de financiële verhouding tussen Rijk en Gemeenten. Nu de speci fieke gemeentebelastingen niet meer worden geheven, moeten de gemeenten toch geld hebben om te kunnen leven. Zij krijgen daarom een bepaald percen tage uit de Rijksbelastingen. Men be grijpt al wat een van de vraagstukken was: hoe groot moet dit percentage zijn? En hoeveel moet iedere gemeente ver houdingsgewijs ontvangen? Een andere kwestie, hiermede nauw verbonden, was de afgeschafte ondernemingsbelasting. Deze bestaat niet meer, maar dat is voor de gemeenten een strop, omdat zij een deel van ae opbrengst van deze belasting kregen. Hoe moeten zij daarvoor ge compenseerd worden? Dat was een an dere vraag, welke in het middelpunt der belangstelling stond. De gemeentebesturen zijn in de Kamer best vertegenwoordigd. Het is dus te begrijpen, dat de hele politiek van de re gering ten opzichte van de gemeenten ter sprake kwam. Zijn de gemeenten nog wel zelfstan dig? Men was het er algemeen over eens, dat zij steeds meer aan zelfstandig heid inboeten en dat zij in feite van Den Haag uit worden geregeerd. Een groot debat was daarvan het gevolg. Zoiets kan men echter best aan de Ministers Lieftinck en Van Maarsseveen overlaten. Wellicht zijn wij in staat om volgende week te vertellen, welke resultaten dit vinnige gevechten heeft opgeleverd. (Nadruk verboden). eb juist op z'n sterkst was. Wat zeggen wij? Eb? Bij vloed zou de zee immers een onbetekenend klein stukje dichterbij zijn gekomen: de win den spelen hier immers steeds de groot ste rol! Bij winterdag en Noordwestelij ke storm jagen de winden de golven tegen de dijk, waarop wij thans behaag lijk liggen te turen. En thans hebben die golven op last van de Oostenwind maar op eerbiedige afstand van het eilandje te blijven! In het nog altijd groene gras lagen we door de kijker van Teun te koekeloeren. „Hoor!" zeiden we! „Ja", zei Teun, „zil- Talioze vogelvrienden en -vrien dinnen hebben deze zomer ook „de Schorren" met een bezoek vereerd. Toen broedden er de sterns en de kapmeeuwen om de belangrijkste kolonies te noe men Thans is dit gebied een lustoord voor de vele duizenden trekvogels. Toeristen ontmoet ge er nu niet, maar de vogelwachter blijft er met waakzaam oog sur veilleren. In het hierbijgaand ar tikel vertellen wij daar meer over. verplevieren!" Maar wij bedoelden (na tuurlijk) dat monotone gestamp van een boot, die onzichtbaar ver over het spie gelgladde water voer, misschien van Oudeschild op weg naar Harlingen? De zilverplevieren hadden we gehoord noch gezien, Teun is daar beter op ingesteld. Hij beoefent het vak van vogelwachter en vogelobservator al langer dan dertig jaar en dan leer je al die verschillende vogelgeluiden wel kennen, en aan de vlucht weet je dan als je daar ten minste feeling voor hebt! met welke gevederde vriend je te doen hebt! Hoe staat het met de vogeltrek? zo vroegen we en Teun zei prompt: Alle soorten zijn er weer en sommige, zoals de meeste kanoetstrandlopers, zijn al weer meer zuidwaarts getrokken. De bonte sti andlopers zijn er, de zilverple vieren, „puur" rotganzen, rose grutto's, fratertjes. Er zijn ook nog vier lepe laars en hier langs de dijk heb ik ook al dat kleine grut zoals koolmezen, win terkoninkjes, sijsjes, enz. weer ontdekt. Kiek nou die kieviten eens bee elkaar kruupen!' merkt hij ineens op. Ze vlie gen in flinke troepen langs de rand van de Eendrachtpolder. „Je kunt er van verzekerd zijn, dat er nu kouder weer op komst is", voorspelt 'hij. Even later, als we weer door Teun's kijker naar de vogels op het brede Wad turen, vraagt hij: „Heb je 'm nou nag niet gezien?" Wie? Hij bedoelde de flamingo. Deze (vreemde eend op de schorren) was hier vorige zomer voor het eerst neergestre ken en dit voorjaar koos hij dit terrein opnieuw tot zijn woonoord. En al die maanden is hij er blijven voedselen. Te midden van de andere vogels, met wie hij het blijkbaar best kan vinden! Neen, we zien hem werkelijk niet. „Dat snap ik niet!" zegt Teun grinni kend: „Ik ken 'm wel met m'n blote oog waarnemen! Deer, rechts van dat gele boltje!" „Kiek dan ers langs mien stok!" En ja hoor, dan krijgen wij de flamingo in het vizier. De vogel steekt hoog boven de andere uit. Kalm zijn z'n bewegingen. „Hij is rose", verzekert Teun ons, maar dat kunnen wij jammer- genoeg niet beamen. Hij staat zeker twee-en-een-halve kilometer van ons vandaan, weet u. De zon is al weer een behoorlijk stuk gezakt als wij Teun ten afscheid de hand drukken, 't Wordt kil op de dijk. „Kom nog maar ers terug als de wind westelijk is, dan krijgen we meer wa ter", nodigt hij ons zoals steeds vrien delijk. Dat accepteren we natuurlijk graag, want de Schorren trekken ook ens onweerstaanbaar, vooral inde trektijd! ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt Woensdag 24 October weer zit ting. Voor buiten Den Burg van half 2 tot half 3 en voor Den Burg van 3 tot 4 uur. DE HEER JOH. ROEPER Nzn., OVER LEDEN De heer Joh. Roeper Nzn., Oost, is Donderdag op 68-jarige leeftijd overle den. Van 12 Mei 1932 tot 16 November 1948 was hij lid van de Raad van Toe zicht van de Coop. Boerenleenbank. On geveer 15 jaar was hij Hoofdingeland van de 30 Gemeenschappelijke Polders. EEN EI IS EEN EI De heei C. Koopman, Den Hoorn, raapte een kippenei van 5 gram. Een normaal ei weegt 60 gram en de direc teur van onze P.T.V. Texel merkte dan ook op: „Dat is nog nooit vertoond!" De Hoornder pluimveehouder hoopt intus sen, dat het hennetje deze experimenten van Kleine Kunst niet voortzet! In Hotel Texel opende de heer Wierin- ga, als opvolger van de heer Van der Kolk de eerste avond van „Het Nut" in dit seizoen Hij zeide dankbaar te zijn voor de zeer grote opkomst en memo reerde dat het aantal leden van „Het Nut" in korte tijd, dank zij een intensie ve wervingsactie, was opgelopen tot 330! (Vorig jaar telde Het Nut hier 280 leden). Daarop was het woord aan de heer Van Beek, die het bekende boek van Jan de Hartog, „Hollands Glorie", be handelde. Bijzonder knap toonde zich de heer Van Beek in het weergeven der boeiende dialogen. Jan Wandelaar met zijn vrouw Nellie, en later met Riek Kiers, zij verschenen lévend voor ons. En ook de strijd die Jan tegen de be ruchte Kwel heeft te leveren, werd goed weergegeven. Het spreekt vanzelf dat de heer Van Beek niet alles uit het prachtige boek kon vertellen. Wij hebben bv. even ge mist de geweldige strijd die Jan Wande laar en zijn mannen hebben moeten voe ren om de „Moira", een gloednieuw 6000 ton metend schip, dat op zijn „mai- den-tripvolkomen was uitgebrand, te bergen. Maar deze voordrachtkunstenaar heeft zijn publiek toch van begin tot eind sterk weten te boeien. Twee uur inge spannen praten, een prestatie! We mogen spreken van een zeer ge slaagde avond. Terecht merkte de heer Wieringa in zijn kort slotwoord op, dat waar iemand zó een boek tot de mensen weet te brengen, van hogere kunst mag worden gesproken. Hij hoopte een vol gende keer nog eens een beroep op de heer Van Beek te mogen doen. is bij Boekhandel Parkstraat" in voorraad. Prijs geb. f6,90. Wanneer U de goede hoedanig heden van Uw artikelen onder de aandacht van het kopend pu bliek wilt brengen. Daarvoor staat de Texelse Cou rant te Uwer beschikking. Dit nieuwsblad wordt, doordat het plaatselijk en regionaal nieuws brengt, niet gelezen maar „ge speld".... van A tot.Z. In die sfeer genieten ook Uw adverten ties méér dan gewone belang stelling en.... de resultaten be wijzen dat. Steek voor reclameplannen Uw licht eens op bij de TEXELSE COURANT Parkstraat, Den Burg, Texel, Telefoon 11. Publicatie van „De Nederlandsche Nieuwsbladpers''.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 3