Twartsjexeh in het harL, ekt 'n millioej •te J Stichting Kleuterschool De Cocksdorp maakt goede kans Een avondrit voor motorrijders r~ Ministers jaagden op Texel HOOFDPIJN I JDAG 24 OCTOBER 1951 fEXE 65e JAARGANG. No. 6574 COURANT 8> Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Texel - Postbus 11 - Tel. 11 pn- 1,75 ooie 19 ge- 1,39 :ris- aat, 75 ;ns, tro- 5,90 ins, pa- eit, 3,50 L90, ),75 ),75 cm. teit 5,95 1, t ,75 d. \rr\r\ r g£SK&t N TEXELSE MARK' .li. Tot vreugde van de Den Burg, 22 Oct. 1951. Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. 3,15 p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. iet .ïnthen bloeien gaan!" m is hei maar als de bollen in Herfst niu worden geplant, zal ons :g zich in het voorjaar ook niet kun- >n verlustigen in de aanblik van Hol- nd's glorie, zoals onze bloemen toch el genoemd mogen worden! Hierbo- ONZE BOLLENKWEKERS zijn reeds eer begODnen met het planten voor het cuwc seizoen: alom ziet ge hen bezig bollen op keurig rechte lijnen in de idden ie zetten. Terwijl dit werk ge biedt, worden de laatste verkochte uilen afgeleverd, dat zijn dus de latere orten, zoals de gladiolen, die het hier est doen! Op Texel vinden wij thans 10 bollenbcdrijven en die hebben dit ar een gezamenlijke oppervlakte van underd bunder beplant gehad. De prij- :n zijn goed geweest: er is dit jaar voor ïgeveer een millioen aan Texelse bol- verscheept. En inmiddels is reeds ewas verkocht, dat in 1952 onze velden Een der Texelse experts op het kwe- ersgebied was bereid ons een en ander vertellen over de teelt in het alge- leen en die op Texel in het bijzonder: In ons land waren dit jaar plm. 450 i. met hyacinthen beplant, plm. 2500 i. tulpen en plm. 1000 ha. narcissen, let aantal kwekers bedraagt in ons ind ongeveer 8000. Op Texel stond dit jaar 20 ha. tulpen, 0 ha. narcissen en ongeveer 30 ha. zgn. ïjgoed, dat zijn crocussen, sneeuwklok- es, lelies, gladiolen enz. In totaal stond p het Gouden Boltje dus ongeveer hon- !erd ha. bollen. 90 Pet. van de bollen gaan de grens iver. In de periode van 1 Juli 1951 tot n met 29 Septebmer 1951 werd naar de ^estzöne van Duitsland uitgevoerd oor 7,5 millioen gulden, naar Engeland ruim 33 millioen, naar Frankrijk ïm 5 millioen, naar Zweden voor 13 nillioen, naar Canada voor ruim 3 mil- loen, naar de V.S. voor bijna 28 miili- >en. In totaal ging voor ruim 99 millioen [ulden aan Nederlandse bollen naar het t >uitenland Deze uitvoer betrof hoofdza ng/ celijk de verkoop van hyacinthen, tul- jen, narcissen en crocussen. Daar komt blijs lan nog bij voor een bedrag van onge veer 25 millioen gulden aan (hoofdzake lijk) gladiolen en late tulpen. Naar •chatting bedroeg de totale uitvoer dit jaar 125 millioen gulden, vorig jaar 100 millioen. Bollen zijn dus een op en top export artikel (thans een prachtige deviezen- "bron dus!j, maar dat houdt tevens in, e^- *dat deze teelt zeer kwetsbaar is! De bol- soen lenpnjs wordt geheel beïnvloed door de gebeurtenissen in de wereld. Doen oor logsgeruchten de wolprijzen oplopen, diezelfde geruchten kunnen op de bol- lenprijzen daarentegen een ongunstige invloed uitoefenen. In de eerste jaren van de afgelopen oorlog, de Tweede We reldoorlog dus, waren de bollen waarde loos. Later gingen de prijzen stijgen door uitvoermogelijkheden naar Duits land. De crocussen gingen in de oorlogs jaren weg voor de fabricatie van koek (van deze bollen werd nl. meel ge maakt)! Ze brachten f 1,per kg. op r ksti WIJ idere wij hf P u gene i bei pla nij 1 2-lijk na 1, 'erdf n hi hai reis mij nie' dee. ief 1 vreugde van de Middenstand, Betaalt een ieder nu contant! ven ziet a een oCnxè/ van Den Burg. Op de achtergrond de boerderij welke destijds bewoond werd door de gebroeders Kalis, die tot de pi oniers van onze Texelse bollenteelt ge rekend mogen worden. Toen de oorlog voorbij was (1945) be stond geen belangstelling meer voor de fabricage van meel, en de export was toen nog zeer gering. Daardoor werd de prijs van de crocussen zeer laag. 1946 gaf nog altijd hetzelfde beeld. Toen zijn heel wat crocusDollen aan de koeien ge voerd a vijf gulcn per mud Vele bol len werden in die tijd weggegooid en de meeste kwekers, wie die teleurstellende gang van zaken begon te vervelen, krom pen hun areaal sterk in. In 1947 kwam er gelukkig meer vraag door het buitenland en die belangstel ling werd in de jaren 1948 en 1949 steeds groter. Doordat het aantal geteelde cro cussen veel minder was dan voor de oor log liepen de prijzen sterk op, waar de verhouding van vraag en aanbod nu een maal de grootste factor is bij de bepa ling der prijzen! Zij die in 1946 bv. een 300 bedden crocussen plantten werden voor gek verklaard. Thans brengt één ha. crocussen (dat is plm. 700 bedden) netto zo n 1 30,000 op! De teelt van narcissen is het afgelo pen jaar ook goed geweest, 't Was na tuurlijk wel een tegenvallertje, dat Duitsland dit jaar niet meer dan 70 pet. van vorig jaar afnam, (nu kocht dit land" voor ruim 7 millioen aan bollen, vorig jaar voor ruim 10 millioen!) maar toch mag ook de narcissenteelt lonend ge noemd worden. Er zijn thans al weer narcissen ge kocht voor 1952. Voor komend jaar zijn ook reeds crocussen gekocht. Men biedt een prijs van zes gulden per kg. Vorig jaar begon de verkoop tegen 4,5 gld. per kg., de prijs bleef staan op 5,5 gld. en liep in de zomer op tot zes gld. Op het einde van het seizoen werden de cro cussen schaars. Exporteurs, die toen nog wat nodig hadden, besteedden toen prij zen van 1 700 per mud oftewel f 10 per kg. Maar, als gezegd, de hoeveelheid die tegen deze exorbitante bedragen van de hand ging, was maar gering. Texel is dit jaar voor het eerst begon nen met de teelt van gladiolen. Er werd voor ongeveer 8 ha. geplant. De bollen zijn best gegroeid en de prijzen zijn goed lonend. We gaan bollen kweken. „We gaan bollen kweken!" zal het door menig leken-brein flitsen, maar. voor het kweken van bollen heeft men een teeltvergunning nodig. Deze bepa ling dateert uit 1933, toen de sanering moest worden ingevoerd. In de crisisja ren waren ook de bollen waardeloos, het areaal was, gelet op de vraag, veel te groot. Toen is de helft van de met bollen beteelde oppervlakte ingekrompen. Wie enkele jaren achtereen als knecht of zoon in het bollenbedrijf werkzaam zijn geweest kunnen thans nog voor ei gen rekening gaan telen. Volgend jaar kan zulks niet meer, dan wordt 't bezit van een diploma van de tuinbouwschool (speciale bollenteelt) vereist. ;t n rvo DEZE FOTO vonden wij in de Tesse- laar van 30 Augustus 1933. „Dit kiekje" aldus stond onder de foto „geeft eenig denkbeeld van de enorme hoe veelheid bollen, welke door Texelsche bollenkweekers ingevolge het sanee- ringsbesluit is ingeleverd. Hierboven ziet men hoe de kuil bij „Ceres", ont staan door het uitgraven van zand voor de dijkophooging, met bloembollen wordt gevuld. Het is maar een klein ge deelte nog, want hier ziet ge het „BoT lenkerkhot" bij „Ceres" in de P. H. Pol der alleen. Zoals bekend, kunnen ook op „Vlijt", Eierland en bij Nieuweschild bollen ter vernietiging worden aange boden. Een groot kapitaal qaat hier letterlijk en figuurlijk ten gronde. Moge het beoogde doel hiermee nu ook wor den bereikt". DOOR I'LOEGSCHAAR GETROFFEN :De heer P. Riemens, Oosterend, werd ijdag in polder Eierland ernstig aan een been verwond toen een ploeg bij het stellen uit de knip viel. Hij werd door &en ploegschaar getroffen. Met een ge broken enkel werd hij naar een zieken huis te Den Helder vervoerd. DAMCLUB TEXEL Onze damvrienden in binnen- en bui- 'tenland willen we even in het kort de gan/j van zaken weergeven. In de A-klasse is geen verandering ge- komen, we zijn hier gestart met het tien tal zoals dit aan het einde was. AndeTs was dit echter in de B-klasse: wegens emigratie en andere reden konden de heren v. d Star, Boon en v. Lente niet deelnemen, hun plaatsen werden ingeno men door de heren A. v d. Slikke en N. de Graaf uit de C-klasse en J. Hooijberg als nieuw lid. Ook in de C-klasse kwa men wijzigingen voor. Behalve de pro motie van de Graaf en v.d. Slikke, mis sen we nu ook de heren Homma, Van Enst en Jac. v. Heerwaarden.. Gelukkig is onze vriend Jac. Koorn weer hersteld in ons midden terug. Van een damvriend ontvingen we een fraaie beker cadeau die als wisselprijs voor een onderlinge wedstrijd zal dienen. De regeling hiervoor is als volgt: De ranglijst aan het eind van het vorig sei zoen dient als maatstaf. Er worden twee wedstrijden per winter gespeeld tussen no. 1 en 2, 3 en 4, 5 en 6, enz. Aan het eind worden de punten opgeteld en de speler met het hoogste puntenaantal is voor een jaar winnaar. Het volgend jaar begint men weer met de punten die men al had. Na 3 jaar weer met een schone lei opnieuw beginnen. Uitslagen van de 1ste ronde: C. Dijkcr-S. Ros 1-1; S. v. Heerwaar den-C. v Heerwaarden 1-1; S. Bakker- D. Lap 1-1, G. Dros-P. Kooij 1-1; J. Vin- ke-C. v. d Werf 2-0; J. Vonk-Joh D. Bakker 2-0; P. Jansen-J. Stam 1-1; C. P. Burger-W. A. v. Zeijlen 2-0. J. Kikkert- A v. d. Slikke uitgesteld; J. Hooijberg N. de Graaf 1-1; D.v.d. Werf-A. Vinke 0-2; J. N. Rijk-P. Bakker uitgesteld; B. Leen-Joh. Schoo 0-2; Jac. Koorn-F. Schuit 2-0. Als de voortekenen niet bedriegen is er grote kans dat eerlang De Cocksdorp een kleuterschool rijk zal zijn. Althans Vrijdag 19 October is hier in de o.l. school dc eerste vergadering gehouden, welke onder leiding stond van de heer Lefferman, hoofd der school. Er waren ongeveer 25 personen aanwezig. Dit re sultaat van opkomst noemde de heer Lefferman niet ongunstig. Onder meer zagen we Ds. Soesan. Pastoor Van Rooyen was verhinderd, doch hij had te kennen gegeven dat ook hij voor de vol le 100 pet. zijn medewerking wilde ver lenen. Het is ongeveer 3 jaar geleden, ver volgde spreker, dat dienaangaande reeds een balletje werd opgeworpen, doch verder kwam men niet. Wederom gin gen er stemmen op in die richting, van daar nu deze vergadering. Om eerst in financieel opzicht enige ruggesteun te krijgen, zou ik willen voorstellen om een bazar te houden. De Nutsbewaar- school in Den Burg heeft ons haar steun toegezegd betreffende de opleiding van een eventuële kracht en verschillende andere zaken die voor ons van belang kunnen zijn. De kosten aan salaris voor een leerkracht variëren hier op de dor pen van 15-18 gulden per week. Vele dames gaven zich direct op om voor de bazar te gaan werken. Zij bepaalden hun avond op Vrijdag. Als renteloos voor schot tot het organiseren van deze ba zar werd door de personen uit de ver gadering gezamenlijk reeds een bedrag van f 150 toegezegd. Spreker vond dit een prachtig begin en twijfelde nu niet meer aan het welslagen. Drie dames werden aangezocht voor het doen van de nodige inkopen. Dit waren mevr. Noord- ende, mevr. de Braven en mevr. Leffer man. Vervolgens werd een bestuur gevormd waarin de volgende personen zitting hebben: A. Lefferman, voorzitter; W. Ran secretaris; G. den Braven-Jorna, pen- ningmeesteresse, mevr. v. d. Kooij-Dijk- sen en mevr. L. van 't Noordende- Louwman. Gegadigden voor onderwijzeres aan de te stichten kleuterschool kunnen zich tot Zaterdag melden bij de heer A. Lef ferman. In welke gebouw de school zal worden ondergebracht is nog niet be paald. Men heeft nl. verschillende pan den op het oog. Het bestuur zal een en ander nacier regelen. TEXELSE MARKT Den Burg, 22 Oct. 1951. Aangevoerd: 27 koeien f 600-f 800. 11 pinken f425- f 550. 33 graskalveren f 225-f 325. 38. lammeren f 70-f 90. 71 biggen f 45-f 65. KEURING VOOR DE DIENSTPLICHT De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de indelmgsraad voor de keuring van de voor de dienstplicht in deze ge meente ingeschreven personen zitting zal houden voor zoveel betreft hen, ge boren vóór 1 Augustus 1933, tc Heiloo in het Barakkenkamp aan de Westerweg 47, aldaar op Donderdag 24 Januari, Vrijdag 25 Januari en Maandag 28 Janu ari 1952. (Voor inachtneming door ingeschreve nen van het hiernavolgende zij verwe zen naar het gemeentelijk publicatie bord!) Texel, 20 October 1951. De Burgemeester voornoemd, DE KONING. DE HEER HERWIG SPRAK VOOR DE DAMES De Bond van Plattelandsvrouwen hield Dinsdag een bijeenkomst in dé Landbouwhuishoudschool, waar de heer Herwig uit Bussum een causerie hield over het verzorgen van kamerplanten en het schikken van snijbloemen in bij passende vazen. Er werd met aandacht geluisterd en na afloop werden vele vragen gesteld, die door de heer Herwig deskundig werden beantwoord. Het was een mooie en leerzame avond. Zaterdag organiseert Motorclub Texel een avondrit. Dit is de laatste voor het clubkampioenschap. Vermoedelijk ko men er nu andere gegadigden voor de fraaie wisselbekers uit de bus. De win naar van vorig jaar in de lichte klasse, J. Brouwei, te Oosterend, heeft hem dit jaar niet verdedigd, en raakt hem dus kwijt. Aat van Liere, winnaar in de zwa re klasse van vorig jaar, is echter nog lang niet kansloos. W. Koopman heeft de beste papieren met 19 wedstrijdpun- ten, gevolgd door C Blokker met 14 p. Als derde Aat met 13 p. In de lichte klasse is c.e spanning nog groter. Hier zijn maar liefst vier personen die het uit moeten maken wie de beker zal winnen. Op papier maken C. P. Moojen en Jac. Keijser, De Waal, wel de meeste kans, allebei mei 19 punten. Daarop volgen C. Drijver en Theo v. d. Vis met elk 17 p. Heren, vecht het sportief uit, doe alle maal je uiterste best, elk minuutje is veel waard. Na afloop van de rit ligt het in de bedoeling om in Hotel Texel ge zamenlijk een bordje erwtensoep te consumeren en nog wat gezellig na te kaarten. Om de hieraan verbonden kos ten te dekken, zal het inleggeld iets ho ger zijn dan anders, daar ook de contro leurs en uitzetters deze attractie gratis zal wordm aangeboden. Heren motorrij ders, ko it in groten getale aan de start. Tot ziens en allemaal succes. L.B. FRYSKE KRITE De Fryske Krite op Texel hat 16 Okt. har earste gearkomste halde yn Hotel „Texel". Der wier net safolle oanrin mar der is in hiele heap bipraten. De waernimmend foarsitter, de heer D. de Jong, iepene de boel mei it sjon- gen fan it Fryske Folksliet en de skriu- wer en de ponghaldster diene forslach fan de bilibbenissen fan it foariche jier. De bistjürsforkiezmg gyng tige flot, hwant der binne altiten in heap mins- ken mei in knoarre frije tiid, en dos wieme der „plenty" kandidaten. Nei fiif kertier kamen de hearen P. de Vries en A. de Vries üt de bus, en dizze man nen sille dos yn it bistjür sitting nimme. Der waerd bislüten om twa jounen to jaen, ien mei in foardrager üt Fryslan, en ien mei eigen krêften. Der binne minsken mei in foarütsende blik, dy't troch dit biknopte programma de ta- komst fan de Krite mar tsjuster tomjitte sjugge, mar dit jier sille we dochs yet sünich weze moatte, faeks kinne wy dan in oar jier wer ris mei in great selskip üt Frieslan op de proppen komme. De toamelspylers fan forline jier sille ynkoarten ütnoege wurde faor in gear komste mei it bistjür om de müglikheit fan in nij stik under eagen to sjen. Om 11 ure gyngen wy, stanfriezen, wer nei hüs la, op'e nij forsterke yn üs Frys ke ynboarst! MINDER CRANBERRIES DAN VORIG JAAR De cranberry-pluk is momenteel op Vlieland in volle gang, doch de op brengst is ongeveer slechts één vierde deel van die van het vorig jaar, zo deel de ons de heer D. Kooiman, de pachter der Vlielandse besseplekken mee. De oogst zai grotendeels naar Engeland ge ëxporteerd worden; twee zendingen zijn reeds met Harlinger lijnboten naar En geland verzonden. (Harl. Crt.) De Ministers Mansholt en Staf (Landbouw en Oorlog) na men Zaterdag j. 1. deel aan een jachtpartij in de duinen achter Den Hoorn. Zij waren hiervoor uitgenodigd door de jachtclub LampeEr is ook door de Excellenties best gescho ten (hetgeen wij van een Minis ter van Oorlog trouwens niet anders hadden verwacht!). Aan het slot van de jacht kon men een prachtig tableau aanschou wen van 95 stuks wild. Buitge maakt waren hazen, fazanten, konijnen en enige houtsnippen. HANDELSREGISTER In „Handelsregister" lezen wij onder „Wijzigingen": Gebrs. Timmer, Peper straat 15, Oosterend, nieuwe vennoot de heer C. Timmer. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt HEDEN, 24 October weer zit ting. Voor buiten Den Burg van half 2 tot half 3 en voor Den Burg van 3 tot 4 uur. S.V. Texel Uitslagen van Zondag: RKAFC-Oude- sluis 2-0; W.Waard-Texel 2-3; Bergen ZAP 4-2; DTS-Watervogels 1-2; Gra*- hoppers-VZV 4-3; Vrone-Succes 4-1. Afd. N.H.: Oudesluis 2-Texel 2 22; ZAP 3-Texel 3 6-0; BKC A-Texel A 2-0; Texel B-SVC A 5-0; Tex. Boys A-Texel C 12-2. Texel i behaalde haar 2e overwinning en er bestaat nu weer een gegronde hoop dat we wel wat verder uit de on derste regionen zullen gaan opklimmen. Dit moet trouwens voor onze spelers een aanmoediging zijn voor de volgende wedstrijden. Het is maar jammer dat de wedstrijd \oor a.s. Zondag tegen RKAFC is uitgesteld. Voor onze spelers in ieder geval esn reden om vooral nu door trai ning in conditie te blijven. Texel 2 verspeelde een punt door ge lijk te spelen tegen Oudesluis 2. Hoewel een dergelijke uitslag door ons werd verwacht, is in deze wedstrijd wel wat slordig met de kansen omgesprongen. (Ingezonden mededeling) Mijnhaidt's Hoofdpiinpoeders. Doos 47 cfnt Jammer, maar laat het tot lering zijn voor de volgende wedstrijd tegen Vios, en trainen natuurlijk. ZAP 3-Texel 3: 6-0. Dat er verloren zou worden wisten we wel, maar dit maal vergaten jullie de eer te redden. Volhouden en het zal beter worden. Txel A verloor van BKC A en wel met 2-0. Ja, als je onderling moppert en on vriendelijkheden de saamhorigeheid be derven, kan er van goed voetbal niets komen. Deze uitslag is dan ook bescha mend en er zal door jullie anders moe ten worden aangepakt Wordt dit niet beter, dan moet je maar afwachten wat er gebeurt. Dan nog baldadigheid op de boot. Dat kan niet worden toegestaan. We zullen dit onderzoeken. Texel B liet zich niet van de wijs brengen en won met 5-0 van SVC A. Het duuurde wel lang, eerst na de rust vie len de doelpunten, terwijl in de eerste helft drie prachtige kansen gemist wer den. Texel C verloor van Boys A met 2-12. Wat erg niet? Trainen, Bij ongunstig weer kan de training in het gymlokaal plaats vinden. Zie kastje en dan aanvang 8 uur. Adsp. aanvang 6,30 uur. Sportnieuws SVC. De adsp. weerden zich kranig tegen de leiders Texel B; rust 0-0. Na de rust wist Texel B zijn betere spel in doelpun ten uit te drukken. Maar Pieter Jan in het doel weerde zich uitstekend. Eind stand 5-0. Zondag a.s.: ZDH 1-SVC 1. De rest is vrij. Supporters voor het le dienen zich vóór Vrijdagavond op te geven. Kosten retour Den Hoorn f 1,25. Dit bedrag moet bij opgeven worden voldaan. 8. V* De Koog. Zondag heeft het weer niet zo mogen zijn, dat Oosterend een nederlaag werd bezorgd. Zij hebben verdiend gewonnen. Het wilde bij De Koog in de voorhoede niet erg vlotten, wat later in de achter hoede hetzelfde was. Maar niet getreurd, heren, volhouden maar. Zondag zullen we het nog eens proberen in Den Helder bij Zeemacht. De tijd is half 3, wij heb ben verzocht om tien uur te mogen voet ballen, maar er is nog geen bericht, dus raadpleeg zelf het kastje. De adsp. hebben kans gezien ZDH een nederlaag toe te dienen en wel met 5-3. Goed zo jongens, ga zo door! Zondag zijn het 2e en adsp. vrij.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1