Cjroen kwartsJexels in het harL, )e Cocksdorp is een VVV-oord met toekomst Ondanks de woningnood zijn 10.000 bouwvakarkeiders werkloos Johan van Meerwaarden plantte meer dan een millioen bomen W. Koopman en C. Drijver kampioen Mond- en klauwzeer WOENSDAG 31 OCTOBER 1951 TEXELSE 65e JAARGANG. No. 6576 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 3,15 p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. DE COCKSDORP, Donderdag. De ^fdeling De Cocksdorp van de VVV 'exel kwam Woensdagavond in Hotel [De Hoop' bijeen. De voorzitter, de heer Kikkert, mocht 25 personen welkom leten. Hierop gaf hij het woord aan de leer A. Buijs, secretaris die de keurig 'erzorgde notulen las. Inmiddels was Ie heer Oskamp gearriveerd, die zijn la- je aankomst verontschuldigde door me- le te delen, dat drukke werkzaamheden lem eerder vertrek naar De Cocksdorp [adden verhinderd. Over het afgelopen :izoen had spreker weinig te vertellen. raren er misschien bepaalde bedrijven, ie het seizoen beter hadden gewenst, iver het algemeen kan men zeer tevre- len zijn. Vooral het voorseizoen heeft ach in gunstige zin ontwikkeld. Spre- ;er noemde De Cocksdorp een plaats met (oekomst en drukte allen op het hart de envoud en de gemoedelijkheid alhier te ewaren. De doorsneebezoeker komt hier om de ;t, de natuur en de vrijheid. Dit moe wij beseffen en deze rijkdom be- iermen. Spreker gaf een duidelijk ld hoe het bestuur van de VW en P|| ij zich de toekomst de richtlijnen voor SÉ 'exel dachten. (Zie verslag vergadering fdeling Den Hoorn.) jl Na zijn betoog bleek de vergadering U :j en en ander in grote trekken met de 1 irecteur eens te zijn. Sprekende over erschillende gelegenheden aan en langs et strand meende de heer Oskamp, dat ie voor de toekomst niet altijd even rettig werden begroet. De rust en eenheid van De Cocksdorp |rorclen op hoge prijs gesteld. Als men a De Cocksdorp om deze normen denkt op de ingeslagen weg voortgaat voor- pel ik u een goede toekomst, aldus spre- er. Ik raad ten sterkste aan de algeme- e vergadering aan Den Burg te bezoe- en om verschillende vraagstukken met lkander te bespreken en van de plan- len voor het volgend jaar kennis te ne en. Bestuur: De heren J. Hooijberg en B. Kikkert worden herkozen. Bij de rondvraag werden verschillen- |e problemen naar voren gebracht en zo- eel mogelijk door de heer Oskamp toe- plicht. Onder meer besprak hij de kam per vergunningen(Laten zij op tijd ver- jlrekt worden!) Besproken werden: het Irandfeesl, de wegverbeteringen, toe- [ang naar en van het strand bij de loordbatterij en de Vuurtoren, de moge- [jkheid tot weder openstelling van de 'uui toren en het opschrift „Verboden toegang" op de bordjes rondom de poedplaatsen tijdens het broedseizoen. [ie bordjes zouden niet zo afschrikwek- ;nd zijn als er stond „Tijdelijk verbo- en toegang". Tegen 11 uur werd de vergadering oor de voorzitter gesloten. TEXELSE MARKT Den Burg, 29 Oct. 1951. Aangevoerd: 12 koeien f 600-f 800. 32 pinken f 325- f 500. 19 graskalveren f 250-f 300. 23 scahpen f 90-f 110. 10 lammeren f70— f85. 41 biggen f 50-f 65. HANDELSREGISTER „Handelsregister" meldt onder nieuwe inschrijvingen van zaken: D. van Taten- hoeve, Hoekstraat 20, Oosterend, Texel, onderaannemer van grondwerken. MIDDENSTANDERS VERGADEREN Morgenavond, Donderdagavond dus, belegt de Algemene Texelse Midden standsvereniging een ledenvergadering in Hotel Texel. ZDH-Nieuws. Het le moest Zondag ook tegen SVC het onderspit delven. Het veldspel van S. was beter, de overwinning voor S. was dik verdiend. Onder uitstekende leiding van scheidsrechter De Jager werd begonnen. De achterhoede hield ge ruime tijd stand, maar kon niet verhin deren dat S. de leiding nam. Na dit doel punt kwam er bij ons meer leven in. Na de rust slaagden we weer niet om een doelpunt te maken, S. wist Kees nog eenmaal te passeren. Met 2-0 kwam het einde van deze sportieve wedstrijd. Zondag zijn we vrij en 11 Nov. weer, 18 Nov. Callantsoog uit. Woensdagavond geen trainen, daar de verlichting nog niet klaar is. Het handbalelftal speelde thuis gelijk tegen GDS 2: 1-1. 3? Chr. Bouwvakarbeidersbond vergaderde te Oosterend De Nederlandse christelijke bouwvak arbeidersbond, afdeling Texel, vergader de Donderdag in het gebouw van chris telijke belangen te Oosterend. De heer Jan Trap, voorzitter, opende door te le zen Psalm 127 en 128, waarna hij voor ging in gebed. Hij verwelkomde daarna in het bijzonder de districtsbestuurder van Noordholland, de heer De Kleuver. Na lezing der notulen door de secreta ris, de heer M. Vlaming, werden enige ingekomen stukken voorgelezen. Uit een daarvan bleek, dat de Bedrijfsunie in het bouwbedrijf met grote bezorgdheid de ontwikkeling volgt in de bouwnijverheid, met name de woningbouw. Bouwplan 1952 heeft deze bezorgdheid niet kunnen wegnemen maar vergroot! De leden van j de Staten-Generaal is verzocht om ver betering van deze situatie in de bouw nijverheid met alle mogelijke middelen na te streven. De woningnood is groot, terwijl er nog. 10,000 bouwvakarbei ders werkloos zijn! De heer De Kleuver hield daarna een toespraak over het Sociaal Fonds Bouw bedrijf. Dc nieuwe zegelkaart zai voor taan ieder kwartaal moeten worden in geleverd bij de penningmeester van de afdelingen. Op deze kaart zijn nl. samen gevoegd :n één zegel: vacantiebon, risi cocoupon en pensioenzegel. 1 Januari a.s. komt daar bij kinder bijslag fonds en 1 Juli ziekenfonds en werklozenfonds. Een groot sociaal fonds dus. Dit zal een en ander erg verge makkelijken; geen invullen meer van al lerhande formulieren, ook voor de werk gever een grote verbetering, daar deze met één zegel straks alle sociale lasten heeft voldaan. De uitkeringen zullen dan alle automatisch plaats vinden. De werknemers dienen er op te letten, dat de strook van de zegelkaart zorgvuldig wordt bewaard, want dit is het bewijs voor al hun rechten. Men bedenke, dat de zegels, over één week geplakt, een waarde vertegenwoordigen van ruim f 9 en nadat alle fondsen hierbij zullen zijn ondergebracht zal dit een totale waarde hebben van f 18,Draagt er zorg voor, dat uw werkgever u de ze gels geeft, op tijd, anders ondervindt u veel moeilijkheden voor al uw uitkerin gen. De schilders zullen Juli 1952 even eens dit systeem invoeren. Deze mededelingen door de heer Kleu ver maakten veler tong los. De hem gestelde vragen werden duidelijk beant woord. Om 11 uur sloot de voorzitter de bij eenkomst met een opwekking om de vergaderingen steeds trouw te bezoeken. De heer Kleuver sloot met dankgebed. S. V. Oosterend. Ook nu kon het le het weer niet tot een overwinning brengen en verloor met 3-2. Tot 10 minuten voor het einde ston den we met 3-0 achter. Toch wist de voorhoede in die korte tijd nog twee doelpunten te maken. Hierdoor krijgt men de indruk dat ze het wel een beet je te gemakkelijk opnamen. Er schijnen in ons elftal nog altijd spelers te zijn die denken dat het vanzelf gaat en dat zij zich niet behoeven uit te sloven. Het wordt hoog tijd dat men daar eens an ders over gaat denken, want al heb je nu nog zo'n goeie naam, als het in wer kelijkheid anders is, dan hebben we daar niet veel aan. Laten we afspreken dat v/e van nu af ons best eens gaan doen, dat is vcoi je medespelers ook plezieri ger. Lor er ik va reken ana- ffroui ee B EB, 1 ..gTr et it ndt ie >ezorgfcn< e wcptoi hal re ng lerai d af scheld vei 1 November met pensioen HOEVEEL BOMEN IK GEPLANT vraag je? Nou, dat kunnen er wel over de millioen wezen!" Aldus de 'er Joh. van Heerwaarden, die in 1908 ij „De Staat" kwam en 1 November, 'orgen dus, met pensioen gaat. Dan 'at de familie Van Heerwaarden te- is verhuizen, naar Den Burg. Wij r ons zouden liever aan de rustige inister Ruysweg blijven wonen, maar wellicht vindt de familie dat zij nou genoeg tegen de bomen van onze 'estermient gekeken heeft tegen het dat het hoofd des gezins en zijn 'Uega's hebben geplant. Een van Van Heerwaarden's eerste icties was die van.... ossendrijver!" Staat" gebruikte bij het ontginnen de woeste heidegronden destijds os- i. Dat ploegen was een verre van licht e «nveitje, want de meer dan polsdikke van de kruipwilg hadden de kiis-kras doorkruist en u begrijpt lt het nogal eens voorkwam dat zelfs Z: uk ge De letten in 5 tefn. •rak ?n al ortels lief< W.v.Vj tond de acht ossen de ploeg lieten zitten en dan moest het werktuig worden uitge graven. Ze ploegden een halve meter diep! Toen Van Heerwaarden op 1 Juni 1914 zijn vaste aanstelling kreeg, had hij als mede-pionier hier al heel wat werk verzet. Vroeger had je op Texel twee boswachters, de een zwaaide de scepter over de bossen van de Wester- mient en de andere over die van De Koog, oftewel het gebied, waar dat bos moest komen, want de aanplant begon eerst in de Westermient. In het ressort De Koog werden de eerste dennenbo men geplant rond het voormalige Badho tel. Dat was in 1908. De Gortersmient werd voorjaar 1912 beplant en daarna trokken ze met spade en plantgoed naar het gebied ten Noorden van De Koog om er het bekende Oorlogsschip te „bou wen", dat is dus het bos, gelegen voor de Muyen, waar de vogel wachter zijn post heeft. Dat werk werd uitgevoerd onder leiding van wijlen de heer Epe. Waar nu het voetbalveld van de Koger Blauw- Witten ligt, zaagt ge toentertijd een EEN-EN-VEER- TIG JAAR GELE DEN werd deze ioto genomen. Door wijlen de heer L. Bakker, fotograaf te Oos terend, die de ploeg op de Mient van Hein Koorn, het zgn. Asserveld vlak achter het te genwoordige Kamphuis „De Pelikaan" vereeu wigde. Achterste rij, van links naar rechts: C. List, overleden; Joh. van Heer waarden P. v. d. Vliet, overleden; Windels, bos wachtersleerling; Van Rensum, ook bos wachtersleerling, overleden; M. W. Bakker; C. du Porto, overleden; Jb. du Porto, overleden; J. du Porto. Voorste rij: M. van Heerwaarden, overleden; Boswachter N. Min, overle den; Jb. Bakker; Jb. Eelman; Wim Gie- lis, en A. Zutphen, overleden. kwekerij van jonge boompjes. In 1913 en 1914 werd begonnen met het planten van bomen onmiddellijk ten Noorden van onze badplaats. Van Heerwaarden moest in 1914 in dienst, maar in 1916 kreeg hij een maand verlof, om, zoals hij beweert, bomen te planten rondom het Boswach tershuis aan de Kogerweg. In 1913 en 1914 was bij het Oorlogsschip reeds 20 ha. land ontgonnen. (Bij de boet van Kooiman). Deze werkzaamheden werden nadien ook wel door de werkverschaf fingsdiens t uitgevoerd. „En wat voor soort dennen plantte u?" vroegen we. NOG ENKELE KAARTEN De belangstelling voor de opening van het toneelseizoen door de toneelgroep „Het Masker" ls groot. Er zijn voor de opvoering van „....als een kwartel Zaterdagavond in „De Oranjeboom" nog slechts erkele kaarten (in „De Oranje boom") verkrijgbaar We wensen de to neelspelers en toneelspeelsters weer veel succes! Handbalnieuws Zeemeeuwen. Onder prachtige weersomstandigheden hebben we Zondag een zeer sportieve en pittige wedstrijd gespeeld tegen SVC. De eerste goal, door een schitterend sa menspel, wordt reeds in de eerste 30 se conden door ons gemaakt. Het overwicht van Zeemeeuwen in de eerste minuten van de wedstrijd is groot. Al spoedig wordt de S-keepster ten tweede male ge passeerd. Hierna volgt tot aan de rust een meer gelijk opgaande strijd. Door beide partijen wordt nog tweemaal ge scoord. Rust 4-2. Enkele minuten na de rust weet S. de stand op 4-3 te brengen. Er wordt hard gevochten voor de gelijkmaker, doch dit mag niet baten. Z. komt sterker opzet ten en vuurt nog ettelijke malen op het S.-doel, doch strandt verschillende keren op de doelverdedigster, welke in uitste kende vorm is. Toch weet Janny nog 2 fraaie goals te maken en niet te verge ten Wil, welke door een keurige bal ook de keepster nog eenmaal achter het net laat vissen. Eindstand voor Z. 7-3 Minder goed hebben de adsp. het er afgebracht, zij verloren maar liefst met 11-0. Jullie zijn wel klein maar daarom kan het toch heus wel beter. Buiten en kele meisjes, doen jullie nog lang met goed je best. Het spel draait meestal om een paar meisjes en de rest gelooft het wel. Dit moet anders worden, hoor, het gaat zo dc verkeerde kant op. Afgespro ken dus, hè? HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water 31 Oct. 9,43 en 9,43. 1 Nov. 10,19 en 10,27. 2 Nov. 10,53 en 11,11. „De meeste bomen waren Oostenrijkse dennen en dan had je de grove den (maar die wil hier niet zo goed), de Corsicaan (die doet het hier best) en de Citca's. Langs de Oostkant bij het moe rasje Allooi en aan de Westkant van de Minister Ruysweg plantten we een 30 meter brede windsingel van loofhout omdat de kanten inwaaiden. De dennen ondervonden daardoor flinke steun en deden het toen prachtig. Tussen „Op Duin" en het „Sittingsduin" een goeie km. zuidwaarts dus, hebben we een 40 meter brede singel van loofhout ge plaatst, maar daar zit niet veel schot in. Het blijft nog maar aan de lage kant. Naar mijn idee. zo vervolgde hij, moes ten daar Oostenrijkers staan. Nu wil ,,De Staat" ten Noorden van De Koog begin nen met de aanplant van zeedennen. Daar kom ik niet meer aan toe". Toen wij hem vroegen hoeveel bomen hij had geplant, zei hij: „Dat kunnen er wel meer. dan een millioen zijn. We de den er du'zend op een dag. Geplant werd in Februari, Maart en April. Dat is dus zo'n 80 000 per jaar!" Dc wildstand. Ten slotte spraken we ook nog even over dc wildstand. Van Heerwaaiden zei: ,,De eerste tijd hadden we meer last van hazen dan van konijnen, je zag zo'n 40 jaar geleden daar amperan konijnen. Later nam hel aantal konijnen geweldig toe en toen ken je zeker van een plaag spreken, want ze vraten vooral aan de koppen van de jonge aanplant. Aangezien dat zo niet kon doorgaan, gingen we klem men zetten en we hebben ook heel wal konijnen om zeep geholpen door ze uit te gassen. Hazen zijn er practisch met meer in deze buurt, maar konijnen nog wel! Toen we eens, het was in 1919, een perceel haver aan het zichten waren, A Zutphen, C. Bakker en ik, vonden we een hol met dertig konijnen. We wisten ze allemaal te pakken te krijgen". Van Hecrwaarden vertelde ons nog, dat hij de laatste van de eerste ploeg is, die het grote ontginningswerk en de aanplanting in de Westermient en rond De Koog heeft uitgevoerd We zijn er van overtuigd, dat het af scheid van de heer Van Heerwaarden niet onopvallend zal plaats hebben. Bos wachter Schol kwalificeerde hem als „een waardevolle kracht, die zijn werk steeds met grote accuratesse en plichts betrachting heeft gedaan". „Het vertrou wen in een mens is nooit te betalen!" merkte de heer Schol betekenisvol op. Ons prachtige dennenbos is een van de mooiste bezittingen van ons eiland geworden. De eeuwig groene naaldbo men verhogen niet alleen het natuur schoon van het eiland, zij leveren ieder seizoen bovendien een grote hoeveelheid hout, dat wij vooral tegenwoordig best kunnen gebruiken. Dat seizoen is thans weer aangebroken en als ge door de dennen gaat zult ge wel mannen-van- Dc-Staat ontmoeten, die met zware bij len gewapend zijn of met moderner ge reedschap, want ze hebben nu ook dc beschikking over een prima houtzaag machine! Motorsport op Texel resp. in de zware en lichte klasse. Zaterdagavond vond de laatste rit plaats om het kampioenschap van Texel. Er verschenen 29 deelnemers aan de start. Het was een prachtige betrouw- baarheidsnt. De heren L. Bakker, A. Zielman en B. Dros, die de rit hadden uitgezet, komt dan ook aller lof toe. Er was na afloop dan ook geen critiek. De lengte van deze avondrit bedroeg 69 km. De route liep vanaf het Schilder end via de Hal naar Oudeschild, Dijk manshuizen, Molenbuurt, Het Noorden, Eierland, De Koog, de Dennen, Den Hoorn, Zuidhaffel, Den Burg. De uitslag van de avondrit was als volgt: Zware klasse: 1. W. Griek, 13 strafpunten; 2. A. v. Liere 14 strp.; 3. H. Kooger 22 strp.; 4. W. Koopman, 23 strtp.; 5. C. Mets 23 strp.; Lichte klasse: 1. C. Zegel 9 strp.; 2. C. Drijver 13 strp.; 3. L C. Vonk 19 strp. 4. H. de Ridder 28 strp.; 5. Theo v.d. Vis 40 strafpunten. We schreven de vorige keer: er kan nog van alles gebeuren en dat is dan ook uitgekomen De heer W. Koopman heeft de kop kunnen behouden maar in de lich te klasse kwamen de kophouders J. Keij- ser en C P. Moojen een stuk lager te liggen: Keijser kreeg een lekke band en Moojen zijn licht begaf het, zodat zij uit geschakeld werden. Zo ziet men maar, al sta je wat onderaan, je kunt toch nog aardig opklimmen. Het was 11,15 uur toen de voorzitter, de heer C P. Moojen.de uitslag bekend maakte. Hij feliciteerde de beide heren met het behaalde succes. Bracht dank aan de heien uitzetters en aan de contro leurs voor het vele werk dat zij gedaan hebben. Daarna werd de erwtensoep rondgediend hetgeen zeer in de smaak viel. Zij nog vermeld, dat de Kampioen van vorig jaar in de zware klasse, de heer A. van Liere, thans no. 2 stond met 22 pun ten. De kampioen in de lichte klasse van vorig jaar, de heer J Brouwer, heeft nu met meegedaan. No. 2 stond thans de heer J. Keijser met 24 punten. Het officiële motorseizoen is hiermede geëindigd. We zullen van de winter weer plannen maken voor de volgende wed strijden. (ïngezouden mededeling) op to knappenI De Inspecteur van de Veeartsenijkun- dige Dienst heeft aan de dierenartsen een schrijven gericht, waarin gewezen wordt op het gevaar van uiibreken van mond en klauwzeer. In Duitsland heeft het mond- en klauwzeei de laatste maanden zich sterk uitgebreid. Deze mond- en klauwzeer wordt veroorzaakt door een A-S-variant. Het door het Staats Veeartsenijkundig Onderzoekings Instituut te Amsterdam gemaakte en alhier gebruikelijke mond en klauwzeervaccin is gemaakt tegen de stammen A en O. Hoewel men zal trach ten ook een vaccin te bereiden tegen de A-S-vanant, staat dit momenteel nog niet ter beschikking. De gevallen van mond- en klauwzeer, welke zich in de laatste weken in ons land op verschillende plaatsen hebben voorgedaan, traden in de regel op bij nict-geënlc dieren. Daarnaast zijn toch ook immuniteitsdoorbraken geconstateerd Waar de meeste voorbehoedende en tingen al reeds weer ongeveer 7 maan den geleden hebben plaatsgevonden, zal' het aanbeveling verdienen, dat de vee houders thans hun dieren opnieuw laten enten, tereinde zich zo goed mogelijk te vrijwaren tegen het optreden van mond en klauwzeer onder hun veebeslagen. Hoewel hiermee geen volledige garan tie kan worden gegeven voor volledige immuniteit tegen het thans heersende mond- en klauwzeer (A-S-variant), zal de veehouder zijn dieren op deze wijze toch vrij goed kunnen beschermen tegen de golf v?n mond- en klauwzeer, die vanuit Duitsland thans ons land binnen trekt. Verder wordt er op aangedrongen zeer voorzichtig te zijn bij aankoop van vee van elders.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1