De Ouderavond te Oudeschild was weer zeer goed bezocht De Koger VVV-leden vergaderden in prettige sfeer Loze streken van Snoekie en Bolleboks De modeshow trok twee uitverkochte zalen P'ÜUOL GENEEST Parlementair Overzicht OPOFFERING De ouderavond van de o.l. school te Oudeschild, Woensdag 24 Oct. gehouden, was als altijd, zeer goed bezocht. De voorzitter, de heer J. S. Dros, heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bij zonder burgemeester De Koning. Spre ker richtte zich voorts tot de heer Kleve, het nieuwe Hoofd van de school. Wij hopen dat u hier zult slagen met uw werk, niet alleen m uw belang maar ook voor het welzijn van onze kinderen. En we hopen dat u hier niet te kort zult blijven. Hierna las de heer A. Hemelrijk we gens ziekte van de secretaresse, mw. H. Hoogerheide-Blom, de notulen voor, die onveranderd werden goedgekeurd. De heer Kleve beantwoordde de voor zitter. Hij hoopte op een prettige samen werking. Hierna volgden enige medede lingen. Door B. en W. is voorgesteld om in verband met de vacantiespreiding, de vacanties op Texel 14 Juli of eerder te doen ingaan. Er is in de schoolreisjeskas nog een bedrag van f 190, terwijl in één maand met de oud papier-actie f 120 is ver diend. Om nog meer geld in kas te krij gen zal m het voorjaar een operette wor den opgevoerd. Het St. Nicolaasfeest zal weer in het Eigen Gebouw worden ge houden. Bestuursverkiezing: De heer A. He melrijk, aftredend, werd met op een na algemene stemmen herkozen. Op advies van de heer Kleve werd te vens nog beslist, dat de kinderen in het speelkwartier niet van het schoolplein mogen tenzij dit beslist noodzakelijk is. Hierna werden twee films gedraaid over bergbeklimming in de Oostenrijkse bergen, die met grote aandacht werden gevolgd. In de pauze, waarin op koek en chocolade werd getracteerd, was gele genheid om het werk van de kinderen te bezichtigen, waarvan een druk ge bruik werd gemaakt. De heer Kleve hield daarna een inlei ding over hygiëne, lichamelijke en gees telijke gezondheid. Het is veelal zo, dat in een gezond lichaam een gezonde geest is, hoewel dit niet altijd opgaat. De hy giëne is een bron van studie voor de opvoedkundigen. Netheid, licht en lucht thuis maar ook op de scholen zijn van zeer groot belang. De scholenbouw is dan ook aan tal van voorschriften ge bonden. Helaas zijn er nog oude scholen, ook op Texel, die niet aan die normen voldoen er waar geen of weinig zon doordringt. Oudeschild verkeert wat dat betreft in een gunstige positie. Bij de rondvraag vroeg de heer Haker nadere inlichtingen over de vacantie spreiding. In Juli is het bij hun het drukst en vallen in die maand geen va canties. Mogen de kinderen later toph vrij. Antwoord: in dergelijke gevallen, neem bv. ook de TESO, kunnen de kin deren vrij krijgen, want dat is nu een maal met anders te regelen. Burgemeester De Koning brak daarna nog een lans voor de burgerzinlening, welke door de gemeente Texel is uitge schreven. „De heer Kleve heeft het nut besproken van goede woningen met veel licht en Jucht. Maar de woningtoestand vormt thans 't grootste sociale probleem. Helpt allen dus naar vermogen mee om deze nood te lenigen door inschrijving op de gemeentelening", zo betoogde onze burgemeester. Met een prachtigs film over reddings werk in de Oostenrijkse Alpen werd de ze gezellige en leerzame ouderavond be sloten. VERTROKKEN PERSONEN. Anna Lap v. Den Hoorn 135a n. Roden Steenbergen 23. Anna Boot, v. B 38 n. Alkmaar, v.d. Woudestr. 43. Juliana M. Sittrop-Devlaeminck en gez. v. K 89 n. Bergen, Bieelaan 53. Jan de Beurs van Binnenburg 6 n. Leeuwarden, Vrede man de Vriesstr. 20. Cornelis Bakker v. B 62 n. Ede, Zuiderparallelweg 16. Trijn tje P. Plaatsman v. Weverstr. 49 n. Nieu wer Amstel, Mauritslaan 8. ZAKENNIEUWS Wij vestigen uw speciale aandacht op de belevenissen van kapitein Steven, de man die op Sterling staat, zoals u weet. Hij gewaagt in dit nummer van zijn „Texelse tijd". (Zie adv.) Donderdagavond hield de afdeling De Koog van VVV haar jaarlijkse algemene ledenvergadering, die werd bijgewoond door 36 personen. Na opening door de voorzitter, de heer C. Groenhof, las de secretaris, de heer P. Eelman de notulen van de vorige ver gadering, die onveranderd onder dank zegging werden goedgekeurd. In zijn toespraak legde de heer G. W. Oskamp cr vooral de nadruk op, dat het tounstenbezoek vooral te danken is aan de rust, de schoonheid der natuur en de vrijheid, die op Texel te vinden zijn Hiermede moet bij alles wat ondernomen wordt, rekening worden ge houden, wil Texel zijn bekoring en aan- trekkmgskraoht met verliezen. Aan de beurt van aftreden waren de bestuursleden J. de Jong, die zich met en N. Kikkert, die zich wel herkiesbaar stelde. De heer Kikkert werd herkozen, na herstemming tussen de heren J. Zwan en P. Vermeulen, werd eerstgenoemde gekozen. De heer De Jong werd dank gebracht voor hetgeen hij in het belang der veremging heeft gedaan. Bij de rondvraag vroeg de heer Zwan inlichtingen over het verplicht stellen door de gemeente van het lidmaatschap der WV ter verkrijging van een vergun ning. De heer Oskamp antwoordde, dat de gemeente dit ingesteld heeft, tenein de de vereniging sterk en gezond te maken. De tweede vraag was, of het juist was, dat er een kampeercentrum zou komen bij paal 12. De voorzitter ant woordde, dat het kampeerterrein van Staatsbosbeheer zoals het nu is in tact blijft. De heer Oskamp zeide, dat de be langen van De Koog niet geschaad zul len worden, ook niet bij plannen, die nog maar in een beginstadium verkeren. Van de overkant wordt met kapitaal gewerkt cm op Texel kampeercentra te vormen. De heer O. verzekerde, dat alle plannen die de eilandbewoners zullen schaden, binnen redelijke grenzen zullen worden gehouden. Aan ongecontroleerd kamperen zal, als de kampeerwet wordt aangenomen, een einde komen. De heer B. Kramer vroeg of de VVV wilde be- (Nadruk verboden) BAfti-L.V/ «e 49. Ze togen op zoek. Eindelijk von den ze 'm, boven op 'n heuveltje. Hij had het aan de stok gehad met 'n struis vogel, die net de kuiten nam, voorzover hij kuiten had. ,,'k Ben precies met m'n hoofd in de eieren gevallen", stotterde Snoekie, wiens halve gezicht achter 'n masker van eigeel verborgën zat. „En alsof dat niet genoeg was, heeft die drommelse struisvogel me nog eventjes toegetakeld ook!" Nu, 't was dan ook raak; de stakker had geen heel stuk kle ren meer aan z'n lijf en zijn gezicht zat vol schrammen. 50. Terwijl Snoekie zo stond te wee klagen, oegonnen de lange en de profes sor, die al die tijd onderaan het heuvel tje waren blijven staan, opeens te star ogen van ontzetting. Gapend, zonder een woord uit te kunnen brengen, wees de lange Snoekie, dat hij om moest kijken. Snoekie deed het, en ontwaarde tot z'n ontzetting een geweldige leeuw vlak achter zich. Trillend op allebei zijn be nen, wees hij de leeuw op het bordje met „Verboden toegang", dat juist op die plaats terechtgekomen was. Maar de leeuw kon blijkbaar met lezen, en bleef Snoekie kwaadaardig grommend aanstaren. vorderen, dat voor verplichte winkel sluiting ontheffing wordt verleend. Ver wezen werd naar de Middenstand. Zal ook in hel Hoofdbestuur aanhangig wor den gemaakt. De heer S. v.d. Vis klaagde over het lawaai dat motorrijders in het seizoen veroorzaken. De heer D. Eel man klaagde over lawaai des nachts. De heer Blok v.d. Velde stelde de vraag of het mogelijk is, dat direct achter De Koog met meer gekampeerd wordt, d.w. z. Noordelijk van de Dolfijn en Zuidelijk van het slag van Opduin. Hij hoopte, dat ter voorkoming van eventuele plannen tot stichting van een kampeercentrum bij paal 12. bij De Koog een kampeercen trum wordt gesticht, opdat memands be langen worden geschaad. De heer O. zei- de, de stellige overtuiging te hebben, dat het gemeentebestuur de belangen van De Koog met zal verwaarlozen. De heer R. Daalder stelde voor de rupsen weer te gaan bestrijden. Op suggestie van de heer Blok v.d. Velden zal aan Wageningen om een natuurlijk bestrij dingsmiddel worden gevraagd. Bestaat dit met dan zullen de nesten weer geza menlijk worden geknipt. De heer Kie- wiet vroeg een straatlantaarn op de hoek Houtv. Boodtlaan-Mienterglop. De heer Visser vroeg: Is er een sluitende begroting? Antwoord: Wordt sluitend ge maakt. Er zal niet meer worden uitgege ven dan er wordt ontvangen. Zijn er al resultaten te merken van de gemeen telijke verordening t.a.v. de zgn. beun hazen? Antwoord: Het gemeentebestuur is hiermede bezig. Het garantiefonds voor de concerten etc. is spontaan bij eengebracht en dit zal ook in de toe komst zo zijn. De candidaten voor het Hoofdbestuur worden uit het bestuur der afdelmg gesteld. De vergadering had er geen belangstelling voor, een candi- daat te stellen. Is het de bedoeling de krant weer in dezelfde vorm uit te ge ven? Antwoord: Ja. Als een krant niet op tijd werd verzonden, was daar wel een reden voor geweest. De heer Vis ser gaf voorts in overweging er ruimere bekendheid aan te geven, dat de automo bilist de boot dient te bespreken, ter voorkoming van de vele teleurstellingen. Mevr. Hamerslag drong er op aan het propagandamateriaal vroeg te verzen den. Antwoord: Ligt in de bedoeling. Is er wat aan te doen, dat in De Koog de post tijdig wordt bezorgd? Antwoord: De PTT deelt opnieuw de rayons in, dus dit zal misschien wel gaan gebeuren. Om 11,30 uur sloot de voorzitter deze in een prettige sfeer gehouden vergade ring. De heer O. wekte de aanwezigen op de algemene vergadering te bezoe ken, mede met het oog op de komende ruilverkaveling. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 26 October: A.. J. Vinke-C. v.d. Werf 2-0; S. Ros-G. Dros 2-0; S. Bakker-C. v. d. Werf 1-1. P. Kooij-C. v. Heerwaarden 0-2. B.: A. v.d. Slikke-Joh. D. Bakker 2-0; J. Hooijberg-N. de Graaf 1-1; A. v.d. Slik- ke-J. Kikkert 2-0; Joh. D. Bakker-C. P. Burger 0-2; J. Hooijberg-W A. v. Zeij- len 1-1; C.: H. Gomes-J. N. Rijk 2-0; A. Vinke-D. v.d. Werf 2-0; Joh. Schoo-Jb. Koorn 1-1. Junioren: D. Roeper-C. Vinke 2-0; Jb. Mosk-F. v. Sambeek 0-2; C. Vinke-F. v Sambeek 0-2. Zowel Vrijdagmiddag als Vrijdagavond vulden breilustige dames de zaal van „De Oranjeboom" tot in alle hoeken. De Fa. J. M. Moerbeek hield er met mede werking van de Fa. ter Haar uit Amster dam een modeshow van breiwerk, die werd geleid door mej. Hanneke Boers, de ontwerpster der getoonde modellen. Op de klanken van een gezellig strijk je, gevormd door de heer en mevr. Beumkes, bewogen zich een 4-tal man nequins door de zaal, een collectie brei werk tonend, welke door de aanwezigen enthousiast werd bewonderd. Het was de moeite waard te zien, wat allemaal zelf is te breien en velen zullen dan ook nieu we ideeën hebben opgedaan. Jumpers, blouses, twinsets en japonnen voor slan ke en zwaardere figuren volgden elkaar op in bonte rij. Aardig was het te zien, hoe men met verschillende kleuren en kleurencombinaties van hetzelfde model kleding kan vervaardigen, die een sterk verschillend effect heeft, van stemmig tot vrolijk en passend bij ieders per soonlijkheid. Kleuters lieten zien hoe schattig ze zijn in slobpakjes met aange breide capuchon van diverse kleuren. Dit pakje was gebreid uit 11 knotten, wel een bijzondere technische prestatie, waaraan alleen ongewoon vaardige vin gers zich zullen kunnen wagen. In de pauze werd gelegenheid geboden de kleding te passen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Ook werden en kele prijzen, bestaande uit Beehive wol, verloot. Na de pauze zagen we nog een fraaie collectie zgn. fuzzy wuzzy hoedjes, die die ge binnen 2 uur breit. Voor dames, die niet graag een hoed dragen is deze flatteuze dracht een uitkomst. Het slot vormde ook wel het hoogtepunt: uitzon derlijk fraaie avondjumpers. Dit waren werkelijk „geklede" modellen, te dragen bij iedere gelegenheid. Zij hadden de volledige bewondering der dames, wat wel bleek uit het telkens weer opklate- rende applaus en de talrijke ah's en oh's. Trouwens, er werd tijdens de gehele show veel geapplaudiseerd. Na afloop werden de mannequins en Hanneke Boers door de heer L. Sok, die deze modeshow ook had ingeleid, in de bloemetjes gezet. ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen NEDERLAGEN VOOR MINISTER LIEFTINCK Gemeenten hebben recht op eigen geld Minister Lieftinck en met hem Mi nister Van Maarsseveen heeft 'n pijn lijke nederlaag geleden in de Tweede Kamer. Op meer dan één punt heeft hij moeten toegeven aan de wensen van de Kamerleden. Dit gebeurde op ondubbel zinnige wijze. Want als een amendement wordt aangenomen met 78 tegen nul stemmen, een amendement dat de Minis ter helemaal niet zinde, dan mag men spreken van een nederlaag. Het ging nog steeds om de financiële verhouding tus sen Rijk en Gemeenten. Verleden week hebben we reeds geschreven, dat de ge meenten recht hebben op het geld uit het gemeentefonds, hetwelk wordt gevormd door een percentage van de opbrengst der Rijksbelastingen. Dit was een heel belangrijke kwestie. Gedurende de jaren 1948, 1949 en 1950 waren de belastingen hoger dan oorspronkelijk was geraamd. Acht procent der belastingen moest vloeien in het Gemeentefonds. Nu wilde Minister Lieftinck niet erkennen, dat de gemeenten van deze „meevaller" moes ten profiteren. Hij hield het geld achter om het te reserveren voor de „magere" jaren. Zou de belastingopbrengst dus eens tegenvallen, dan konden de ge meenten toch hun vaste uitkering krij gen. Dit klonk heel redelijk. Maar de Kamer stelde zich terecht op het stand punt, dat de regering zo niet mocht re deneren. Minister Lieftinck kan niet over alle opbrengsten van de Rijksbelas tingen beschikken. Wettelijk is vastge steld, dat het percentage nu 10,3 pet. hetwelk ten goede komt aan het Ge meentefonds, geen rijksgeld, maar ge meentegeld is. De gemeenten hebben dus een eigen belastinggebied. Niet in de vorm van uitgebreide gemeentelijke be lastingen, want die zijn bijna allemaal opgeheven, maar door het vastgestelde percentage in de Rijksbelastingen. De heer Oud (v.v.d.) diende een amende- in om vooral dit laatste goed vast te leg gen. Ook daar wilde de Minister niet aan maar wee-- moest hij buigen voor de wil van de Kamer. Dat zij de kwestie hoog opnam, was te begrijpen. De Minis ter had nl. ongeveer f 280 millioen gere serveerd. Nu de Kamer op het standpunt stond, dat het geld aan de gemeenten behoorde, moest er dus iets met dit be drag worden gedaan. Een amendement Algera (a werd verworpen. Een po ging van de heer Hofstra (arb.) had het succes, dat wij hierboven weergaven (78 0). Er werd vastgesteld, dat de gemeen ten dit geld gestort krijgen op een ge blokkeerde rekening. Zij mogen er dus niet aankomen, althans niet zonder toe stemming van de Ministers van Finan ciën en Binnenlandse Zaken. Dat is lo gisch. Zou men ineens f 280 millioen in de circulatie brengen, dan is de kans groot, dat het monetaire evenwicht wordt verstoord. En dan zijn we nog verder van huis. In piincipe werd echter vastgelegd dat de Minister in de afgelopen jaren fout heeft gehandeld. Heel de Kamer was het daarmede eens. De heer Beerninck (c.h.) had minder succes. De regering wenste het percenta ge van acht het aandeel dus in de Rijksbelastingen, dat ten goede komt aan het Gemeentefonds te verhogen tot 10,3 pet. Oorspronkelijk was het de be doeling, dat dit zelfs op 11,7 pet. zou worden gebracht. Men is daarvan afge stapt, omdat onze militaire inspanning dit onmogelijk maakt. Een groot deel van de Kamer vond dit percentage eigen lijk te laag. Doch Minister Lieftinck bestreed dit Hij rekende uit, dat de gemeenten 13,5 pet. krijgen van de uitkeringen in het jaar 1939. Bovendien is het niec uitgesloten, dat zij zelfs iets meer krijgen. Ook zal er nog gereser veerd kunnen worden voor moeilijker ja ren. Want met dit principe ging de Ka mer accoord, al verzette zij zich hevig tegen het niet vrijgeven van de f 280 mil lioen, want dat was niet afgesproken. De bewincsman was van mening, dat de gemeenten wel aardig rond kunnen ko men. Het amendement Beerninck wilde dit percentage van 10,3 op 11,2 brengen. Deze poging strandde omdat hij slechts werd gesteund door de a.r., v.v.d. en s.g. p., terwijl van zijn eigen fractie hem nog 3 personen in de kou lieten staan: de he ren Tilanus en Krol en jvr. Wittewaall van Stoetwegen. Onbegrijpelijk was dit niet, daar de Minister het „onaanvaard baar" over dit voorstel had uitgespro ken. Dat betekent dus: als het wordt aangenomen, treed ik af. Nu ziet men steeds bij zulke situaties, dat de v.v.d. en een deel der c.h.u. zich daarvan niet ,veel aantrekken. En deze beide partijen steunen t^ch dit Kabinet. Zij hebben er in ieder gt?val een Minister aan geleverd Het is dus een Kabinet op een brede ba sis. Maar als het er op aankomt, wordt het slechts gesteund door de k.v.p. de socialisten. Van die brede basis blijft op de duur dus niet zo heel veel over, Een kwestie, die bij de volgende Kabi netsformatie nog wel eens zal spelen. Overigens schiet de Kamer maar slecht op met haar werkzaamheden. Al weer heeft zij een week rust. Onbegrij pelijk is dit niet, maar wel te betreuren. Een reden voor de trage gang van zaken is ongetwijfeld het feit, dat de proble men zo ingewikkeld zijn. Zo liggen bv. te wachten: het Schuman-plan, cre- diet-controle, uitvoeringsorganisatie van de sociale verzekering en talloze andere wetsontwerpen, welke niet in een hand omdraai te bekijken zijn. Dat remt na tuurlijk ae werkzaamheden. Een schrif telijk overleg met de Minister is voor de commissie van voorbereiding niet vol doende. Er moet meestal ook nog een mondeling onderhoud komen, tussen vier muren. Dat vergt allemaal tijd. En er zijn maar honderd Kamerleden. Dit is ook al een reden om dit aantal uit te breiden. De wetsontwerpen van de Re gering dienaangaande zullen wel niet zo heel lang meer uitblijven. Hoe de grote fracties op deze kwestie zullen reageren wordt echter steeds onduidelijker. (Nadruk verboden). FEUILLETON 61). Lorenz viel haar tamelijk ruw in de rede: Heeft u nog nooit een ongelukkige liefde gehad? O, ik! Ik.Wat heeft dat te bete kenen. Mijn beetje leven is ook wel ver der te leven met een gebroken hart. Daar was slechts een beetje zelfbeheer sing voor nodig. Ziet u wel, zei Lorenz energiek. Ook Stauffer zal het wel met zichzelf klaarspelen. Zeker, zeker, dat zal hij ook. Wan neer ik begaan ben met hem, dan is dat ook niet. omdat ik een ongelukkige lief de voor ongeneeslijk houd. Maar bij Stauffer zal dat heel anders uitwerken dan bij ons. Vergeet niet, vervolgde zij, dat hij met zijn werk zal ophouden. Het zal ja ren duren voor hij de vreugde van het scheppen hervindt. En ik vrees, dat die pauze hem geen goed zal doen. Ik zeg dus niet, dat Luigi Stauffer aan zijn on gelukkige liefde dood zal gaan. Dat zou onzin zijn. Ik ben alleen bang, dat het genie Luigi Stauffer sterft. En dat zou een ontzettend verlies zijn. Maria's strakke houding knikte opeens ineen, alsof zij in tweeën brak. Haar hoofd viel op haar armen en zij schreide wild. Juffrouw Hunziger keek Lorenz vra gend aan. Zij zei niets, omdat zij alles van hem verwachtte. En pas toen hij .ontsteld en onbewegelijk op zijn stoel bleef zitten, toen hij niet de minste aan stalten maakte, om Maria met een enkel woord te troosten, begon juffrouw Hun ziger Maria aarzelend over het haar te strelen. En met een stem, die plotseling weer zo geheel anders klonk, met een goedige moederlijke stem, zei zij: Kleintje, flink zijn. Je niet op je kop laten zitten. Tranen zijn zo weinig in het leven. Je moet een besluit kunnen nemen. Ik kan nietIk kan niet snikte Maria. Nu was ook juffrouw Hunziger ten einde raad. Zij wendde zich met een hul peloze blik tot Lorenz: Heeft u haar niets te zeggen? Zeg toch iets! U zit er bij, als of het u niets aanging! Maar Lorenz stond nu op. Hij legde een geldstuk op tafel en zei tegen de le rares: Zorgt u voor Maria. De trein komt over tien minuten binnen. Ik ik moet nog iets doen. Met deze woor den verwijderde hij zich. Juffrouw Hunziger keek hem hoofd schuddend na. Toen boog ze zich over de nog steeds snikkende Maria en fluister de kalmerend: Zo zijn de mannen. Altijd laten zij ons in de steek. Wanneer wij hen eens nodig hebben, trekken zij zich terug. Hoor eens, Maria, geen man is het waard, dat je tranen om hem stort HOOFDSTUK XXV. Op het station in Bellinzona werd een ontroerend afscheid genomen, zodra de directe sneltrein binnengelopen was. Heinz Ewald had Lore tot hier begeleid doch nu moesten hun wegen scheiden. Hij zelf ging reeds naar de plaats van zijn zomei engagement, om zich tijdig van een kamer te verzekeren en omdat hij zich het best op zijn gemak voelde in de buurt van een schouwburg. Lore moest eerst nog naar haar ouders terug, voor zij naar de badplaats kon gaan, waar haar toneelcarrière 'n aanvang zou nemen. Z*j stonden daar hand in hand, oog in oog, zonder een woord te spreken. En het merkwaardige was, dat het er he lemaal niet als een toneelscène uitzag. Juist omdat dit stomme, smartelijke af scheid in zijn goedkope ansichtpose op ieder toneel een storm van spottende vrolijkheid zou hebben ontketend, maak te het in het werkelijke leven zo'n echte en ontroerende mdruk. De andere meisjes hadden reeds een coupé bestormd, om zich een goed plaatsje te veroveren, maar Lore dacht niet aan het comfort van haar reis. En pas toen de trein alweer onder stoom stond en zijn flanken begonnen te tril len, moest de oplettende Moeke uit het raam roepen: Lore, je blijft achter! Het kon geen afscheid met de obliga ten kus zijn, dat verbood toch nog de aanwezigheid van de beide leraren, het was dus een pijnlijk uiteengaan. Lore stapte nog op het laatste ogenblik op de treeplank. Daar bleef zij staan, terwijl de trein het station verliet. Met haar lin kerhand hield zij zich zwaaiend aan de stang vast, met de rechter wuifde zij. Ook toen zij het station van Bellinzone al lang verlaten had, bleef zij zo staan, zonder aan het gevaar te denken. Zij kon Heinz EwaJd niet meer zien, al lang niet meer, maar zij wuifde, wuifde.... Moeke was op het balkon verschenen en trok Lore van de treeplank op. Ben je gek? Moet je er uitvallen? Maar Lore luisterde niet naar haar. Zij leunde tegen de buitenwand van de wagen en huilde hartverscheurend. Kom, kom, troostte Moeke haar, je moet flink zijn. Doch deze banale troost kon Lore's tranenstroom niet stuiten. Een beetje radeloos vroeg Moeke ten slotte: Hoelang zien jullie elkaar eigen lijk niet? Veertien dagen! snikte Lore. Maar veertien dagen is toch niet zo verschrikkelijk lang. Toen verdroogden Lore's tranen plot seling. Zij keerde haar hoofd naar Moe ke, keek haar geringschattend aan en zei: Wat weet jij, welk een eeuwigheid veertien dagen kunnen zijn. Toen droogde zij haar roodgeweende ogen en vond eindelijk de kracht om de coupé binnen te gaan. Er was wel geen zitplaats meer, maar Lore leed graag, zij zou ongelukkig geweest zijn, wanneer zij niet had moeten lijden De tocht over de St. Gotthard verliep zwijgend. Geboeid door de aanblik van de bergreuzen komt de mens zijn eigen lot klein voor. Pas toen zij weer aan de andere kant van de tunnel waren, ont waakte het eigen leven als na een zware, vreemde droom. Frieda was toevallig naast Otty te rechtgekomen. Zij zei, toen zij de tunnel verlaten hadden: Dat was dus het defini tieve afscheid van het lyceum. Wal wacht ons in de stad? Niemand van ons weet het. O, ja, ik weet het precies, ant woordde Otty. Biefstuk met gebakker aardappelen. Moeder heeft het mij ge schreven. Frieda werd woedend, stond op ging naar een andere, reeds overvolli bank. Kunnen jullie een beetje inschik ken? vroeg zij met minachtende blik op Otty. Naast haar kun je niet zitten! Een verder inschikken was niet moge lijk, maar de goedige Louise stond Frie da haar plaats weer af. Doch ook a bleef lievei staan, dan dat zij naast Ottj ging zitten. Deze trok zich er weinig va: aan. Integendeel zij maakte gebruik va: de ruimte, die zij had om zich gemakke lijk te installeren, zodat zij ongestoon kon indutten. Lorenz zat naast Maria, tussen vreefli de mensen. Tijdens de tocht over de St Gotthard hadden zij ook niet gesproken^' Nu eindelijk keerde zij zich naar heif en zei: Kun je me vergeven? Wat valt er te vergeven? Hij vroe het zo rustig, als Maria gedurende haa schooljaren van hem gewend was ge weest. Die dwaze scène in Bellinzona. D weet niet, wat ik plotseling had. Zenu wen natuurlijk. Zoiets kan voorkomen. Natuurlijk. (Wordt vervolgd). bc ui ni m vc aa ge de do we nii sp Stc ee; eei me he die Gc na hoi mc De de om wo op ooi kui sta nie on2 beg gro ten het teg een var geb gen vee chr te l diei lan^ Wei dat schi loos dat uit 'aa 'esf Wc we pen Jam Soes E denc

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 4