flZQnStEHZZ? Tweede blad Texelse Courant Honderdjarig bestaan Gereformeerde kerk te Oosterend in plechtige bijeenkomst herdacht Meer dan 50 personen op de ouderavond o.l. school te Oosterend Sinte JVlaarte De o.l. school te De Waal bouwt Lunapark De Texelse Middenstanders hielden hun jaarvergadering Met IVOROL: elke tand een brillant! Jan Kikkert sprak over zijn reis door België ing ZATERDAG 10 NOVEMBER 1951 IN EEN PLECHTIGE BIJEENKOMST welke plaats had op Vrijdagavond 2 No vember jl. in de Gereformeerde kerk te Oosterend, werd het 100-jarig bestaan van de gereformeerde kerk te Ooster end herdacht. Om half 8 werd de samen- komst geopend door Ds. de Wolf, die na de zegen te hebben uitgesproken, liet zingen Psalm 77:7. Na 1 Petrus 2 vs. 1-10 te hebben gelezen en te zijn voorgegaan in gebed begon Ds. ae Wolf zijn predica- tie naar aanleiding van 1 Connthe 3 vs. 11-13. „Want een andere grondslag dan die er ligt, namelijk Jezus Christus, kan memand leggen. Is er iemand die op den grondslag bouwt met goud, zilver, kost baar gesteente, hout, hooi of stro, ieders werk zal aan het licht komen. Want de dag zal het doen blijken, omdat hij met vuur verschijnt, en hoedanig ieders werk is, dat zal het vuur uitmaken". Ds. de Wolf hoopte, dat men zou doorgaan op het door Christus gelegde fundament, hetgeen Paulus de gemeente van Co- rinthe ook heeft voorgehouden. Na de predicatie werd een historisch overzicht gegeven van het 100-jarig bestaan der kerk. De eerste samenkomsten werden ge houden onder leiding van ouderling Jug, die later dominee is geworden. Toen was (Ingezonden mededeling). SPiErCPUN, SPiT... 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Tliermogène ver drijft de snerpende pün. RECENSIE „AVONTUREN VAN LUTJEPUTJE" En wat voor avonturen' De kinderen zuilen dit boek willen verslinden! „Toe mammie (of pappie!) leest u vanavond wéér voor uit dat boek", zullen ze bede len en dat zult u graag willen, want de (20) krasse, gezellige verhalen zijn pittig geschreven. Door C Wilkeshuis en Piet Broos heeft voor plezierige tekeningen gezorgd. Het is (keurig) uitgegeven door Uitgevers Mij. „De Tijdstroom". Prijs ge bonden f 3,50. TWEE NIEUWE ALBUMS VAN DOUWE EGBERTS Schrijver van het album „Bali in Kleu ren" is Piet Bakker, wiens meeslepende stijl ons het mooiste eiland van de Ar chipel schildert en die de lezer tegelijk op de hoogte brengt van Bali's historie, zeden en volk. De bekende fotograaf Bressenbrugge heeft, in opdracht van Douwe Egberts, een speciale reis naar Bali gemaakt, die, dank zij de medewer king van de K.L.M., voortreffelijk slaag de. Met zijn camera wist hij toegang te krijgen tut nog nimmer gefotografeerde ongekende schoonheden, tempels, etc. van Bali. Door toepassing van het nieuw ste kleutenmateriaal komt de bonte en gouden schoonheid van Bali's oude cul tuur op werkelijk brillante manier tob, zijn recht. Wat het kinderboek „De Avonturen van Flip en Flap" betreft is: de schrijver Han Hoekstra en tekenaar Joop Geesink, die de nieuwste opvattingen van goede kinderliteratuur huldigen en op dat ge bied een gevestigde naam hebben. De jeugd althans is dol op de boekjes en ouderen waarderen de kunstzinnige inslag. He* derde deeltje beschrijft gro tendeels een zwerftocht over de bodem van de zee, waarbij de honden Flip en Flap met duikerhelmen zijn uitgerust. EEN GROOT AANTAL OUDERS woonde de ouderavond van de o.l. school te Oosterend bij. Mevr. Mantje, voorzit ster, gaf na opening het woord aan de heer P. Brans, secretaris, wiens notulen met belangstelling werden beluisterd. De heer H Schraag, penningmeester, gaf een financieel verslag. De rekening sloot met een batig saldo, hetgeen velen aan genaam verraste, want de vele en dure schoolreisjes hadden een geduchte hap uit de kas genomen! Bestuur. Mevr. Dijt-Ran werd met 42 van de 52 stemmen herkozen. Dokter Renout werd gekozen als opvolger van de heer P. Brans, die geen zitting meer inde Oudercommissie kan hebben daar hij geen schoolgaande kinderen meer rijk is. De heer Brans werd dank ge bracht voor de prettige en vruchtbare samenwerking gedurende de tijd, dat hij in het bertuur zitting had. De voorzit- ser bood hem een geschenk aan. De ouders werden opgewekt het Schoolfonds niet te vergeten. Na een vruchtbaar debat betreffende het uitzen den van leerlingen werd een bevredi gende regeling gevonden. Bijdrage f 1 per kind of f 2.50 per gezin bij eventueel te kort zou de gemeente bijspringen. Daar niet alle ouders aanwezig waren zal dit onderwerp nog nader worden bespro ken. In de pauze werden de aanwezigen op thee en gebak onthaald, waarna gele genheid werd gegeven het werk van de kinderen te bezichtigen en met de leer krachten van gedachten te wisselen. Na de rondvraag werden einge films vertoond: een schoolfilm en films uit het archief van de Texelse Courant, uit de jaren 1930-1940 O.a. een film van de ramp van de Oxford en de aanleg van Vliegveld Texel. Ze werden zeer op prijs gesteld. Even over half 12 werd de avond door de voorzitster gesloten met een woord van dank voor de opkomst. het de gemeente onder het kruis. Deze diensten werden gehouden in een tim mermanswerkplaats van de heer De Vries nu staat daar de schuur van de heer A. Timmer. Voordien ging men naar Den Hoorn ter kerke en wel naar de Doopsgezinde kerk. Afstanden waren in die dagen geen onoverkomenlijk be zwaar! (Oosterend-Den Hoorn is bijna 13 km, heen en weer dus 26 km en toenter tijd waren de wegen lang niet zo goed begaanbaar als thans!) Later is men overgegaan tot het bouwen van een ge reformeerde kerk te Oosterend, Ds. Ro- zenboom heeft de eerste steen gelegd. Door hem is de kerk tot grote bloei ge bracht. De bouwkosten bedroegen f 2762,90. Nadat Ds. de Wolf had laten zingen Ps. 74 vs. 2, 18 en 20, richtte hij het woord tot de verschillende afgevaardig den. Daarna spraken: Ds. Hartkamp, Den Helder, namens de classis Alkmaar, Ds. Goedendoip namens de Zusterkerk van Den Burg, Ds. v.d. Leer, Purmerend, Ds. Klijnsma namens cle N.H. Gemeente te Oosterend, die op een hereniging van alle ware christenen hoopte. Als laatste sprak Ds. Soesan, van de N.H. Gemeen te te De Cocksdorp en wel namens het Texels Theologen Convent. Hij sprak zijn waardering uit over de goede samenwer king van de Protestantse Kerken. Iedere spreker werd door Ds. de Wolf dank ge bracht voor diens woorden, waarna hij liet zingen Gezang 29. Daarna besloot Z.Eerw. de samenkomst met dankgebed. De vereniging voor Volksfeesten en Texelse Folklore wekt de gehele Texel se jeugd op", (maar het zal waarschijn lijk niet eens nodig zijn) om het aloude Sinte Maartefeest op luisterrijke wijze te vieren. (1) Meisjes en jongens, doe je best om zo goed mogelijk met een mooie lampion en wat nog aardiger is, met een zelfgemaakte verlichting voor de dag te komen. Er zijn zoveel voorstellingen te bedenken, dat de keuze niet moeilijk zal zijn. Vader of moeder mogen natuurlijk helpen, want om zo'n knaap van een suikerbiet uit te hollen en te bewerken, is een hele kunst. En dan, meisjes en jongens, vraag eens aan vader of moe der of mogelijk oma of opa of zij nog een echt leuk versje kennen, om te zin gen als jullie jnet je lichtjes door de straten gaan. Meisjes en jongens die reeds van de lagere school af zijn beho ren niet meer aan Sinte Maarte mee te doen. Dit feest mag niet ontaarden in een bedelpartij. De ingezetenen wordt dan ook verzocht aan knapen die het kennelijk om een strooptocht langs de huizen te doen is niets te geven. Het lekkers wat jullie aan de deuren voor het zingen van je liedjes krijgt hou je natuurlijk niet allemaal voor je zelf. Je bewaart het en als je thuis komt deel je het met je broertjes en zusjes. Op die manier volg je het voorbeeld na van Sin te Maarte, die zijn mantel aan een arme man gaf en zelf zonder kleed verder ging. Jongens en meissjes, doe je best en maakt er wat moois van. Vereniging voor Volksfeesten en Texelse Folklore. Texel, 10 November 1951 (1) Dit jaar valt Sint Maarten op een Zondag. We vieren dit feest dus dit jaar op Maandag 12 November a.s. Een zeer gevarieerde tentoonstelling DE WAAL, Vrijdag. Door de o. 1. school alhier zal Zaterdag en Zondag een tentoonstelling worden georgani seerd, waarop u prachtige resultaten van handenarbeid en handwerken zult kun nen zien en dit alles wordt, zoals ook de vorige jaren, weer opgeluisterd door een keurige tentoonstelling van padde stoelen, die na de malse herfstbuitjes als paddestoelen uit de Waaldergrond zijn opgeschoten. De leeriingen der school hebben weer hun beste beentje voorgezet, temeer waar er drie fraaie prijzen en twee eervolle vermeldingen te winnen waren! Het ka rakter van deze show zal zeer vrolijk zijn, want er zal weer gegrabbeld kunnen worden in een ton-vol-verrassin- gen, er zal weer een sjoelbakkenwed- strijd te beleven zijn en de schutters zullen hun vaardigheid op de roos kun nen demonstreren. Rond een draaischijf zal allerlei lekkers uitgestald zijn voor wie van een gokje houden. U ziet, dat het daar een soort Lunapark wordt! En toch is de entree geheel gratis. Na tuurlijk stelt de jeugd er wél prijs op, dat u een dikke portemonnaie mee sjouwt, want de opbrengst van de diver se attracties is bestemd voor het a.s. Sin terklaasfeest. Vereert allen de tentoon stelling thans met uw bezoek: dan kan Sinterklaas straks des te dieper in zijn buidel tasten! De show is geopend van 3-5 en van half acht tot half elf. In een der vorige nummers meldden we al enige bijzonderheden omtrent de vergadering van de Algemene Texelse Middenstandsvereniging, welke in Hotel „De Graaf" werden gehouden. De voorzitter, de heer C. J. v.d. Kooi, merkte in zijn opningswoord op, dat de middenstanders over het afgelopen jaar niet ontevreden mogen zijn, ofschoon hun verschillende moeilijkheden niet bespaard zijn gebleven. Het zomersei zoen is goed geweest. Texel trok nog meer bezoekers dan vorig jaar, dat zegt wel niet alles want volgens de voorzitter waren de uitgaven per persoon minder dan in 1950, maar als zich ten aanzien van het bezoek een dalende in plaats van een stijgende lijn had vertoond, zouden de gevolgen goed merkbaar zijn ge weest! Lar.dbouw en veeteelt wierpen bevredigende resultaten af en ook dat kwam onze zaken ten goede. Als alge meen bee!d was het jaar voor ons dus niet ongunstig. Nadat de heer G. Bakker de notulen had gelezen bracht hij zijn jaarverslag uit: Jaarverslag. Het verenigingsjaar begon met de ac tie voor de Sint Nicolaas, welke zeer geslaagd mag worden genoemd. De om zetten lagtn voor de verschillende bran ches boven die van de Pijlleroweek van 1949. De actie werd echter dichter bij St. Nicolaas gehouden, dit zal zeker naast de Korea-koorts niet vreemd aan dit verschijnsel zijn geweest. Met genoe gen kunnen wij terugzien op de prachti ge middagen welke voor de kinderen werden georganiseerd, evenals de Za- terdagmiddagtocht van de Sint met Texels Fanfarecorps door Den Burg en de verlotingsavond in .Casino" onder grote publieke belangstelling. Het is een kinderfeest bij uitnemendheid geworden. Het ledental bedraagt thans 161. In samenwerking met verschillende landbouworganisaties werd een verzoek gericht tot de Directeur-Generaal der PTT te Den Haag cm tot verbetering te komen van de bediening in het Hulp postkantoor te Den Burg. Wij ontvingen de belofte, dat een en ander de volle aan dacht zou hebben. Besprekingen werden gehouden met de Bonden van Handels- en Kantoorbe dienden betreffende verruiming van de openstellingsuren der winkels te De Koog in de maand Juni, helaas hebben wij er dit seizoen niet van kunnen profi teren. De familieavond mocht weer in 't middelpunt van de belangstelling staan, wij hopen dan ook, dat deze winter weer een dergelijke avond georganiseerd zal kunnen woiden. Plannen voor oprichting van een Fi nancieringsinstituut, wat wij hoopten in samenwerking met de Middenstandsver eniging ie Den Helder te bereiken, zijn helaas op dood spoor gelopen. Aan Den Helder bleken de moeilijkheden niet te overbruggen. De activiteit van het bestuur moest in de zomermaanden tot kleine omvang worden bepërkt. Seizoendrukte van de leden veroorzaakte de onmogelijkheid tot vergaderen. Van 8-13 October jl. werd in samen werking met de R.K. Zustervereniging de „Temito" georganiseerd. Niet alleen dat deze Middenstandstentoonstelling een enorm succes is geworden, getuige de ruim 5500 betalende bezoekers, maar ook de zeer prettige samenwerking tus sen de deelnemende leden, waardoor on ze taak enorm werd verlicht, moet hier zeker even naar voren worden gebracht. Een der belangrijkste factoren welke de ze tentoonstelling hebben doen slagen is zeker de keurige verzorging van de stands geweest. De „Temito" zal nog lang een prettige herinnering voor ons blij ven. Nu oe Tweede Kamer het ontwerp Winkelsluitingswet 1951 heeft aanvaard en het niet waarschijnlijk is, dat de Eer ste Kamer het ontwerp zal verwerpen, kunnen wii nu dus met vérgaande ze kerheid spreken over de regeling, zoals zij binnenkort zal gelden. Nu kunnen wij vasLstellen, dat weer een belangrijke laak van de vereniging zal worden ge vraagd. Zonder activiteit van onze kant zullen we nl. met uitzondering van een paar dagen voor Sint Nicolaas en Kerst mis genoodzaakt worden om dagelijks 6 uur te sluiten, winter en zomer, terwijl de vrije Dinsdagmiddag zou komen te vervallen. De nieuwe winkelsluitingswet zal dan ook zeker een avond van be spreking met de leden vragen. Met de hoop, dat het komende jaar een jaar van hechte samenwerking der leden en Middenstanders in het alge meen zal worden, eindigt de secretaris zijn jaarverslag. De voorzitter deed na de pauze enkele mededelingen betreffende het met de Texelse Courant gesloten adv.-contract, de glasverzekering (polissen en kwitan ties zijn m druk en deze zal dus bin nenkort gaan werken. Er hebben zich tot dusverre 18 middenstanders voor opge geven met 138 ruiten). Door het ge meentebestuur werden de besturen der EENZAME FLAMINGO Op de Schorren, soms vèr naar achter, Daar staat een eenzame rose wachter En reikt er hóóg boven 't gevogelte uit. Hij is uit een Zuid'lijker land hier gekomen En heeft héél het wad tot zijn woon plaats genomen; Hij staat er zo zwijgend: men hoort geen geluid. Maar als hij zijn prachtige wieken gaat spreiden, Het zonlicht zijn veren beschijnt van terzijden, Dan ziet men zijn afkomst, zijn Zuid- lijke glans. Wat heeft toch zijn gangen naar 't Noorden gedreven, Wie kent het geheim van dit eenzame leven, En krijgt hij bij strengere koude een kans? Dan voert hem de trekdrift terug naar de zijnen Dan zien we zijn zwart-rose pracht weer verdwijnen Van tussen de zeekraal aan 't wazige zwin; Maar neen, eed'le vogel, blijf ons toch verblijden, Of keer weer terug met de mildere tijden, Met sterns en met grutto's in "t nieuwe begin! Amsterdam. F. HEIJBROEK. Sportnieuws SVC. Hedenmiddag spelen om 3 uur onze Welpen een wedstrijd tegen de Texel- Welpen. De jongens die opgesteld wor den krijgen bericht, wie geen kaart krijgt behoeft niet te komen. Het elftal slaat in het kastje. Wel bestaat de moge lijkheid dat deze wedstrijd door slecht weer of 20 wordt afgelost. Dus kijken jullie allen even in het kastje. Het 1ste ontvangt morgen om half 3 het sterke Winkel 1 dat Callanlsoog met 4-2 ver sloeg! Met alle energie aan de slag dan is misschien succes mogelijk Terrein- dienst: A. Dootjes en W. v. Heerwaarden. plaatselijke middenstandsverenigingen onlangs uilgenodigd ter oriëntering in take de piannen tot het stichten van een kampeercentrum op ens eiland. De Texe laars dienen er voor te zorgen dat hun eigen belangen zoveel mogelijk gediend worden. Voor een bedrag van 2660,80 gld., van I 31 gevallen, is via de zwarte lijst-com- missie binnengekomen. Dit lichaam heeft dus zeer effectief gewerkt. Tot groot genoegen van de Middenstand is het slechts in enkele uitzonderingsgeval len zo ver gekomen, dat iemand op de zwarte lijst moe^t werden geplaatst! De rondvraag ontlokte diverse bespre kingen. De heren De Jong en Steltman, van Oosterend, meenden, dat de „bui- ten"-dorpen bij winkelweken in een minder gunstige positie verkeren, maai de voorzitter betoogde, dat zulks bij wedstrijden als pijllero en ballero vol strekt niet het geval behoeft te zijn. Dat de jeugd naar Den Burg kwam om het Sinterklaasfeest in „De Oranjeboom" mee te vic en zag de voorzitter niet als een reclamestunt voor Den Burg alleen. Maar hij wou, als dat nog eens ter spra ke kwam, de Sint wel verzoeken alle dorpen aan te doen. In Den Burg is, zo vervolgde hij, al enkele malen geopperd le komen tot oprichting van een winke liersvereniging aldaar, rnaar een organi satie, zoals de A.T.M V., waarbij alle middenstanders zijn aangesloten, achtte hij van gioter belang en daarom is het bestuur de totstandkoming van een win keliersvereniging altijd tegengegaan. i Nadat nog enkele vragen waren be- antwoord, werd besloten om in Januari, i Februari weer een familieavond te hou den. Om precies 11 uur werd de verga dering gesloten. (Inqezonden mededeling). GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer K. Dogger, condusleur van N.V. TESO, deed on langs te Amsterdam met gunstig gevolg examen voor het textielvak. Hij slaagde o.a. voor I woningtextiel, II. tricottages, III. kleinvak en damesmodeartikelen. Haodbalnieuws S.V.C. Zondag speelden onze adsp. tegen de SVO-dames en verloren met 3-1. Handbalnieuws G.D.S. Zondag jl. GDS 1-GDS 2: 8-1. Het 2e elftal was aangevuld met 3 adsp. Zondagmiddag a.s. half 5 GDS 1-SVK. Texelse Boysnieuws. Boys 1-Duinranders 12. Boys 1 ging direct tot de aanval over en reeds in de eerste ogenblikken meen den wij een doelpunt te zien scoren, maar de bal ging juist naast. De aanval die Duinranders ondernam leidde tot be ter succes, de bal kwam bij de D.links buiten die meteen inschoot: 1-0. Bij deze aanval raakte onze spil geblesseerd en verliet tijdelijk het \eld. D. kwam ge vaarlijk opzetten, maar onze achterhoede wist doelpunten te voorkomen. Geleide lijk kwamen ae Boys er beter in en er werden mooie aanvallen ondernomen. Een goede voorzet van rechts werd net naast gekopt. Ook met schieten waren de Boys niet gelukkig. Rust 1-0 voor de Duinranders. In de 2e helft v/as het weer Duinr. die in de eerste phase wist te doelpunten 2-0. Hierna kwamen de Boys sterk op zetten en bij een van de vele schermut selingen voor het D-doel werd een onzer spelers op ongeoorloofde wijze aange vallen. De hieruit ontstane penalty werd rakelings naast geschoten. De enkele aanvallen die D. ondernam kwamen niet veei verder dan de middenlijn, want de ver naar voren gekomen B-achterhoede onderschepte die aanvallen resoluut. Bij de vele B-aanvallen kwam de bal voor de voeten van de 1-buiten en de uitgelo pen keeper werd met een punter versla gen: 2-1. I11 het laatste kwartier kwamen de Duinranders er zo goed als niet meer aan te pas en vele mooie aanvallen wer den door de Boys ondernomen, maar steeds ontbrak het beslissend schot, al hoewel D. niet over geluk had te kla gen. Einde 2-1 voor Duinranders. De adsp. deden het beter, want met enige invallers werd De Koog met 3-2 verslagen. Ook hier werd in de eerste minuut reeds gedoelpunt, nu echter door de Boys-midvoor. GOEDE PRESTATIES VAN C. BLOKKER Onze plaatsgenoot, de heer C. Blok ker. bezette de eervolle tweede plaats b:j de molorwedstrijden om het districts kampioenschap Noordholland-Noord Praatavond Landbouwschool Op I* knappen I Na de pauze waarin we werden ge- tracteerd op chocolade met koek, deelde de voorzitter mede, dat de volgende praatavond gehouden zal worden op Vrijdag 16 November. Op deze avond zal de heer Rutten uit de Eendrachtpolder, spreken over het meest gewenste be- drijïstype, een zeer actueel onderwerp dus en de heer A. Brans houdt een praatje over de Noord-Ooslpolder Het is d:> bedoeling om op deze avond weer discussiegroepen te vormen, daar dit de vorige keer zo goed is bevallen. In de discussie merkte de heer Joh. Roeper op, dat het rundveestamboek veel, zwaarder eisen stelt dan het schapen stamboek. De spieker antwoordde, dat het voor het schapenstamboek zeer be zwaarlijk zou zijn om strenger le keu ren om velerlei redenen en tevens knipt men volgens het reglement ooien in overleg met de boer. De heer R. Eelman vroeg of het niet mogelijk was om voor de fokveedag een keuring bij de boeren langs te houden door commissies die dan het ondereind van de fokveedag weg konden houden. Dit geeft echter ook vele moeilijkheden, daar deze commissies veel te vroeg zou den moeten beginnen en de dieren juist na die tijd nog een geweldige zet doen. Door Bclgic. Als tweede spreker hield de heer Jan Kikkert een praatje over zijn reis door België mee de L.W.S. uit Schagen, de reis werd voorbereid door de „Stichting voor uitwisseling en studiereizen voor het platteland". Maandag 7 Mei werd gestart uit Scha gen. via Bergen op Zoom ging het over de grens door een slecht ontwaterd pol derland op Antwerpen aan. Geweldige sluizen zijn hier, het verschil bij eb en vloed bedraagt dan ook 7-8 meter. Over Lier, waar het hele jaar kermis is, (dus anders dan op Texel), naar Vilvoorden Hier werd de Middelbare Tuinbouw school bezocht met een bedrijf er bij van 25 ha., met groenten, fruit en bloemen teelt lees nieuws waren de verrolbare kassen op rails die driemaal verplaatst kunnen worden. Verder naar Brussel, waar 't Paleis van Justitie werd bezich tigd. een geweldig gebouw, de koepel is 104 m. hoog. Jammer, dat het weer zo slecht was, anders heeft men een pracht gezicht over de benedenstad. In Hofsta- de werd in een jeugdherberg overnacht. De volgende dag ging het naar de Pioefboerderij „Melle" in Hekelgem, een bedrijf van 60 ha. met verdoorgevoerde mechanisatie, het vee was hier van het Roodbont Oostvlaamse ras, ook was er een varKensfokkerij en plantenverede ling van de A.K.O. Vervolgens naar Poweringen, hier was hopteelt, een zeer hoog opgaand gewas, dit groeit tussen palen van 6 m. hoog en wordt gesteund door vele gespannen draden, waaraan het woi dl vastgebonden. Het is een zeer arbeidsintensief gewas, maar brengt dan ook fr. 125000 per ha. per jaar cp. In Wielsbeke werd een vlasfabriek be zichtigd met een omzet van 1500 ton per jaar. Via Dinant met z'n echte rotsen, naar een varkensfokkerij in Bioul met 62 fokzeugen en 17 beren Hier voert men gedeeltelijk gekiemd graan, dit is beter verteerbaar en bevat veel vitaminen. De volgende dag werd een bezoek ge bracht aan het Trappistenklooster van Orval met een bedrijf van 40 ha., de monniken mogen niet spreken, roken en drinken. Tweederde is hier grasland cn er was 70 stuks vee, waarvan 30 melk koeien, verder 100 varkens. De mechani satie was ook hier af en het bedrijf werd prima beheerd Toen de grens over en Luxemburg in naar een grote staalfabriek met 3000 ar beiders i:i Esch. Vooral de walserij was iets geweldigs om te zien. Jammer was, dat de slakkenmeelmaalderij juist stil stond, deze heeft een capaciteit van 700 ton per dag. Spreker was nog lang niet uitgepraat, maar omdat het reeds zeer laat was, moest de voorzitter na het beantwoor den van enkele vragen door de heer Kikkert, wel een eind aan deze prachtig geslaagde avond maken.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 3