Autoverhuur boek boekje RITSTASSEN J. P. STAM 't Smmjjk. Loze streken van Snoekie en Bolleboks Vergeten Nooit! boekhandel parkstraat klok, wekker wekkerklokje Jiinghans BAKKER kleur potloden boekhandel parkstraat Maarten Smit mill iiiiu mui mill mill iiiiii urn Sigarenmagazijn "Sport" BAKKER'S IJZERHANDEL Ir J. S. Keijser: „De Boerenleenbanken vormen tezamen de grootste spaarinstelling in ons land" „Voor de landbouwcoöperaties zijn de coöperatieve land- bouwcredietinstellingen welhaast de enige financieringsbron" Het platteland is met hei bestaan van de boerenleenbanken volkomen ver trouwd. Een netwerk van ruim 1300 banken, georganiseerd in twee centrales, omspant het Nederlands grondgebied. Tezamen vormen zij de grootste spaarin stelling van ons land. Het is eerder re gel dan uitzondering, dat zelfstandige boeren en tuinders lid zijn van de plaat selijke bank. Daarnaast zijn er honderd duizenden plattelanders, die, zonder lid te zijn, toch relaties met de boerenleen banken onderhouden. De bij de Utrecht se Centrale Bank aangesloten ban ken tellen 160,000 leden en ruim 800,000 spaarders. Die algemene bekend heid met de boerenleenbank is zeker op Texel aanwezig. We vinden hier een van de grotere banken, een instelling met een flink bedrag aan toevertrouwde gelden, werkzaam in een gebied, waar deze gel den nuttige aanwending vinden in de in dividuele financiering van land- en tuin bouwbedrijven, landbouwcoöperaties en waterschappen". Aldus begon Ir. J. S. Keijser, directeur van de Coop. Raiffei- senbank te Utrecht, zijn rede op de Woensdagavond door de Texelse land bouwcoöperaties in De Oranjeboom ge houden bijeenkomst. Spreker herinnerde vervolgens aan de toestanden ten plattelande op het terrein van de ci edietverlemng vóór de werk zaamheid van de boerenleenbanken, waaruit hij concludeerde, dat zij een ra dicale ommekeer hebben bewerkstelligd, onmisbaar en onvervangbaar zijn. De principes, die de oude Raiffeisen heeft «uitgedacht, hebben de mobilisatie van de spaargelden van het platteland (van de oude kous naar de spaarbank) bewerkstelligd. Het Centraal Planbureau heeft berekend, dat wij jaailijks van ons nationale inkomen nog een bedrag spa ren van rond f 1200 millioen, dat is ruw gesproken, het verschil tussen het inko men en de consumptie. Waar belanden nu die spaargelden? In 1950 zijn de te goeden \an de inleggers bij de spaar banken achteruitgegaan, ook die bij de boerenleenbanken, hoewel minder dan bij de andere spaarbanken. In '51 heeft de achteruitgang ook bij onze banken zich in versterkte mate doen gevoelen. De levensverzekeringsmijcn (pensioen fondsen) kregen in 1950 f 600 millioen aan premièn en inkoopsommen toegezon den. Daarnaast neemt men aan dat een even groot bedrag als winst in de be drijven gespaard wordt en daarin vast gehouden wordt. De sociale voorzienin gen hebben zo'n grote uitbreiding gekre gen, dat daardoor noodzakelijkerwijze het individuele sparen in het gedrang moet komen. Wat kunnen wij doen om het sparen bij de Boerenleenbanken te bevorderen. Onze organisatie heeft een actieve propaganda- en voorlichtingsdienst. Wij doen goed dit vol te houden. De voor naamste voorwaarde voor het sparen is natuurlijk, dat er vertrouwen moet zijn in de waardevastheid van het geld. De beste prikkel is, dat men op goede gron den kan verwachten, dat men bij beste ding op een later tijdstip evenveel of meer voor zijn geld zal kunnen kopen dan op het moment dat het bespaard wordt. Deze prikkel is zelfs nog belang rijker dan die van een hoge rente voor spaargelden, een factor, d>e natuurlijk niet verwaarloosd mag worden. Door de oorlog in Korea zijn de grondstoffen- prijzen geweldig gaan stijgen. De ver wachting, dat ook de binnenlandse prij zen omhoog zouden gaan, heeft velen doen besluiten een deel van de spaargel den te besteden De drang tot kopen is in middels geluwd, maar het gevaar voor verdere prijsstijgingen is nog niet defini tief geweken. Het landbouwbedrijf heeft te maken met steeds stijgende kosten, waardoor, ook al zijn de uitkomsten op zichzelf be- i zien, niet ongunstig, steeds meer geld in het bedrijf vastgehouden wordt. Ondanks het ongunstige klimaat in on ze kring moeten wij de waarde van het sparen naar voren blijven brengen. Het sparen biedt als belegging voordelen, die men zich niet altijd realiseert. Inderdaad krijgt men een matige rente, maar daar staat tegenover, dat men niet het risico van koersverlies loopt en dat men zijn geld te allen tijde integraal kan opeisen. Spreker vervolgde: Overzien wij de gehele ontwikkeling na de oorlog, dan geloof ik, dat we met enige voldoening mogen constateren, dat een financiering van zeer grote omvang (herstel, vernieu wing, uitbreiding, verhoogd bedrijfscre- diet) zonder al te grote schokken heeft kunnen plaatsvinden. De boerenleenban ken hebben daartoe het hunne bijgedra gen. Vervolgens besprak Ir. Keijser de li quidatie. Steeds moet voorop gesteld worden, aldus spreker, dat de mogelijk heden tot credietverlening ondergeschikt moeten zijn aan de eisen van de liquidi teit. Derhalve kan het verstrekken van kortlopende credieten nog plaats hebben als het geven van voorschotten op lange re termijn niet meer mogelijk is. Het is niet in de eerste plaats van belang, dat links en rechts crediet wordt verleend, belangrijker zijn de voorwaarden, waar op dit gebeurt en het is juist op het ter rein van de voorwaarden, dat het boe renleenbankwezen een heilzame invloed heeft uitgeoefend. In hun werkzaamheid ligt. de oorzaak, (Nadruk verboden) 65. „Au! sakkerju! Au!" brulde hij, want hij was precies in de scherpe pun ten van de hark terechtgekomen. Door deze val sprong bovendien de steel van de hark omhoog, en trof precies de boer, die er achter stond, tegen z'n aanvallig reukorgaan, na eerst „en passant" de twee enige boventanden, die deze nog rijk was, de lucht ingeslagen te hebben. En toen gebeurde het ergste! Opeens stond daar de burgemeester, die hen ach- ternagekomen was, voor hen „Nee, nee, schrikt maar met!" zei hij. ,,M'n broer heeft me zo het een en ander van jullie verteld. Je hebt hem kranig terzijde ge staan en dat wil ik belonen!" 66 „Je wist dat misschien zo nog niet" zei de burgemeester, „maar de burge meester van Klompenburg heeft een hart, dat dubbeldik in orde is! Ik ver geef jullie je euveldaden en zal jullie vcoruithelpen, als je me oolooft, je leven te beteren, en van je eerstverdiende geld dat hammetje en die busjes zalm te be talen!" Snoekie en Bolleboks beloofden het, met tranen van vertedering in hun ogen. Snoekie werd nu aangesteld tot huisknecht en Bolleboks tot tuinman in de burgemeesterlijke villa. En zo waren ze dus allebei onderdak en zie je maar weer, dat alle narigheid toch nog tot een goed einde kan leiden, als je maar tijd van wachten hebt. EINDE. 6.) Tibor mompelde iets onverstaan baars en knikte toestemmend. Zeg eens, Michael, wat heb je eigen'ijk tegen vrou wen in ons kwartet? vroeg hij toen. Ik bedoel nu niet dit bijzondere geval, maar in het algemeen. Maar dat is toch zo duidelijk als iets! antwoordde Michael verbluft, ter wijl hij bleef staan. Je weet toch zelf, wat het wil zeggen om gemeenschappe lijk zo nauw samen te werken, zoals wij het nu sinds drie jaren doen. Ik spreek nog niet eens van het de gehele dag met elkaar optrekken, zoals wij het hier en op reis doen. Met een verstandig meisje zou dat ook allemaal te regelen zijn. Maar als we nu eens aan de kunstpresta ties denken. Natuurlijk, er zijn ontelbare pianistes, violistes en andere solistes, die werkelijk iets bijzonders presteren. Maar in negentig van de honderd gevallen zijn dat vrouwen, die eigenwijs, zelfbewust en eerzuchtig zijn of nog andere onheb belijkheden hebben. In ieder geval als ze zich door haar artistieke kwaliteiten 'n goede naam hebben weten te veroveren, zijn ze onhandelbare persoonlijkheden en veel te zelfstandig. Dat soort vrouwen presteert dan ook werkelijx iets op het gebied van solospel. Maar zodra er van samenspelen sprake is, gaat het om an dere dingen. En zo'n type van een vrouw kan zich dan niet aanpassen. Walter wilde tegenspreken, maar Mi- dat die voorwaarden in geval de gelden uit andere bron komen, veel redelijker zijn geworden dan toen het coöperatieve landbouwcredietwezen nog niet tot ont wikkeling was gekomen. Voor de land bouwcoöperaties zijn de coöperatieve landbouwcredietinstellmgen welhaast de enige financieringsbron. Een aanzienlijk deel van onze gelden vindt daarin een zeer nuttige aanwending. Spreker meen de er op te moeten wijzen, dat de land bouwcoöperaties in de toekomst in min dere mate zullen moeten steunen op ge leend geld! Het advies aan hen moet zijn: vergroot uw eigen vermogen! Als we het betere, een flinke vergroting van de reserve, niet direct kunnen bereiken, zullen we genoegen moeten nemen met het goede: vorming van ledenkapitaal. Spr. had speciaal op het oog de bedrijfsvoering van de aan koopverenigingen. Bestaat, zc zei hij, on der leden en afnemers niet te veel de gedachte, dat 'n aankoopvereniging on der alle omstandigheden goedkoper moet kunnen leveren dan de concurrentie? Deze gedachte is al te simpel.De leden mogen en moeten inderdaad de eis stel len, dat de coöperatie efficiënt werkt. Dit behoeft eohter niet alléén tot uiting te komen m de prijzen van de artikelen, i Er zijn verenigingen, die wel goedkoper j leveren dan de handel, maar die toch niet efficiënt werken. Concurrende j prijzen, accoord, maar eerst komt de eis van ruime afschrijving en behoorlijke versterking van de reserves. Men moet de prijzen niet beoordelen, los van de ver- lies- en winstrekening en de balans. Ook de Texelse Coöperatieve Aan- koopverenigmg heeft nog versterking van eigen middelen nodig. Men moet zo- veel trouw aan de coöperatie kunnen op- brengen en er moet zoveel inzicht op het gebied van de bedrijfsvoering bij de le den bestaan, dat de vereniging de goede weg kan blijven bewandelen, zonder dat direct de afname van de leden een dubi eus punt wordt. Vervolgens stond spreker stil bij het veelomstreden wetsontwerp, regelende het toezicht op de credietinstellingen en besprak in grove trekken de credietbe- perking, een van de regeringsmaatrege len om het grote deviezenverlies tegen te gaan en het gat in de betalingsbalans te dichten, waarna hij besloot met nog eens te onderstrepen het grote belang van het platteland bij een bloeiend en landbouwcredietwezen. Daarna werden door Ir. Keijser nog enkele vragen op duidelijke wijze be antwoord. BESPREKING RUILVERKAVELING De vergadering voor ingelanden van De Waal en omstreken ter bespre king van de wegen en waterlopen in ver band met de ruilverkavelingsplannen zal morgenavond worden gehouden en wel in de o.l. school aldaar. De datum is dus anders dan die welke in het reeds eerder geplaatste voorlopige bericht werd genoemd.. (Zie ook de adv.) PROTESTANTSE KERDIENSTEN N.H. GEMEENTE DEN BURG. Donderdagavond 8 uur Mannenvereni- ging in Fben Haèzer. N.H. GEMEENTE DEN HOORN Vrijdagavond 8 uur in „Ons Huis" ge meenteavond. Zesjaarlijkse stemming. N.H. GEMEENTE OOSTEREND. Vanavond om 8 uur Samenkomst in Het Noorden ten huize van de familie Vlaming, „Utopia". PROCES-VERBAAL OPGEMAAKT Het autootje, dat uit de garage van de heer J. Reij werd weggereden en waar mee de illegale bestuurder in Eierland over de kop vloog, blijkt te zijn wegge nomen door drie jongelieden, die eens een gezellig ritje wilden maken. De poli tie heeft proces-verbaal opgemaakt. KERSTUITVOERING Het Hervormd kerkkoor Oudeschild en „De Stem des Volks" hebben in studie de Kerstcantate „Ere zij God", die zij in haar Kerstcantate ten gehore zullen brengen in een speciaal Kerstprogramma dat o.m. omvat Kerstzang door elk der koren, declamatie, muzikaal trio en tot slot de cantate door beide koren. Het geheel ingestudeerd en onder leiding van hun directeur, de heer Craanen. De uirvcering vindt in Den Burg plaats op Maandag 17 Dec. a.s. in de Doopsge zinde kerk en op Maandag 24 Dec. a.s. in de Herv. kerk te Oudeschild. Binnenkort volgen nadere gegevens U kunt intussen deze avonden vrij hou den. D. geef een of een Vraagt U voor Uw Sint N'icolaas een of vraagt dan een U weet dan zeker, dat U het allerbeste vraagt Alleenverkoop Gedipt Horloger Groencplaats een doos Zojuist weer een partij grote ontvangen, in alle kleuren vanaf f7.90 bij ZONDERCHAUFFEUR met prima luxe wagens per km., per dag, per week bij Rijksweg 95-99, Tel. 202 JUUANADCRP Auto's worden op ver zoek te Den Helder aan de boot gebracht. H0WERSTR.5 D€N BURG-IEm-TEl.220 Er hoort een rokertje bij in Uw Sint Nicolaas pakket U vindt ze in een pracht sortering, ook in luxe verpakking in Weverstraat 94 Als speciale attractie: Bij aankoop van 55 SIGAREN a 25 CENT een luxe NAAIDOOS CADEUA Ziet de etalage en de uitstalling binnen U koopt veilig bij de vakman. Hoe kunt U het vragen I Onze etalages zijn keurig verzorgd en geheel op St. Nicolaas afgestemd. Alleen het beste is ons goed genoeg. De prijzen kunnen elke critiek doorstaan. Bezorging op 5 December over geheel Texel, zonder prijsverhoging. Mogelijkheid tot ruilen tot 10 December. WEVERSTR.. DEN BURG - TEXEL TEL. 67 Tussen Keizerstraat en overweg spoor te Den Helder Sint Nicolaaspapier voor particulieren en winkeliers Papierhandel RUHLAND, Sluisdijkstr. 55, Tel. 2257 HAARVERZORGING is 'n zaak van vertrouwen DAMESKAPSALON RIETVELD Sluisdijkstr. 141, Tel.2337 Stofzuigerreparatie-inr. „EXCELSIOR" Sluisdijkstr. 110, Tel.3431 Vour een geslaagde- PERMANENT Kapsalon VAN OOIJEN, Sluisdijkst 77-79,Tel 2616 Leemans Textielhuis Ondurgoed, huishoud- goed, stoffen, kousen. Voor beste Leder waren DE WIT'S Lederhandel, Sluisdijkstraat 117 Complete W o ning inrichting J. ZUIDWEG, Sluisdijk- straat 44-48, Tel. 3303 A. R. ALLES, De Wolwinkel van Den Helder E. N HE1JLIGENBERG, Keizerstraat 118 - Sluisdijkstraat 4 Gazelle Rijwielen, Haar den,Kachels,Berini hulpm. chael liet hem niet aan het woord ko men. En stel je dan eens voor, dat wij met ons drietjes dag in dag uit moesten optrekken met zo'n sympathiek en knap meisje ah Renate von Mihlitz! Heel in het begin zou het misschien goed gaan en dan barst op een goede dag de bom! Alle drie worden we verliefd op haar en als ze dan aan een van ons de voorkeur zou geven, wordt het moord en dood slag. Of huiten het kwartet om heeft ze nog een vierde vriend en cat zou even onplezierig zijn. Neen, hoe je het ook be kijkt, het blijft een hachelijke zaak, waar we ons beter niet aan kunnen wa gen. Hm, kuchte Walter. Hij was het met helemaal met de opvatting van zijn vriend eens, maar dat kwam door princi piële verschillen. Bovendien voelde hij een zekere verlegenheid in zich opko men, die hem er van afhield, dit onder werp verder te bespreken. Een verlegen heid die nauw verband hield met Renate von Mahlitz. 's Middags kwam een zekere mijnheer Heller zich voorstellen. H:j bewerkte zonder veel moeite zijn cello, maar een diepe indruk liet zijn spel niet achter. Droog en nauwgezet speelde hij een deel uit de Brahms-sonate en daarna gaf hij een paar bijzonder moeilijke passages uit de moderne kamermuziek ten beste, met een volkomen zekere streek, die van veel studeren en doorzetl ingsvermogen getuigde. Maar verder bleef zijn spel kleurloos en zonder overtuiging. 's Avonds schreef Tibor twee brieven, die Waltei naar de trein bi acht. De eer ste bevatte in bijna al te mooie bewoor dingen een afzegging aan Renate von Mahlitz. De andere, in een heel wat za kelijker toon gehouden de officiële be vestiging, dat mijnheer Oskar Heller zich als aan het Bauerkwartet verbonden kon beschouv/en. Voorts nog eens de verma ning om vooral op tijd de volgende dag met zijn hebben en houden het atelier te betrekken. De inhoud van de derde brief, die eveneens met de posttrein werd meege geven, kende alleen Waltei' Borner. De enveloppe droeg hetzelfde adres als de eerste brief. Renate von Mahlitz lag. zonder zich te bewegen, op een rustbank in haar kamer en staarde mismoedig naar de droef geestige Novemberdag. Het grauwe weer paste precies bij haar stemming. Ze had or genoeg van, van zichzelf en van de wereld. Maar het meest griefde haar de afzegging van het Bauer-Kwartet. Ze had er vast op gere kend te zullen worden aangenomen in het kwartet en de hartelijke brief van Walter, die haar probeerde te troosten, had de diepe teleurstelling toch niet kunnen doen vergeten. Die had goed praten. Wat had ze aan al die gevoelens van spijt en welgemeen de troostzinnen het feit bleef toch be staan. En het lag tenslotte niet aan haar capaciteiten, maar uitsluitend aan dat be lachelijke, mannelijke vooroordeel. Of zou het mogelijk zijn dat 't drietal iets over haar vroegere relaties tot hun oude kwartetgenoot Paul Dorfling had gehoord en haar daarom niet wilde op nemen? Neen, Paul had er zeker niet met hen over gesproken. Ze kende hem te doed om te weten, hoe gesloten hij was. En als de drie vrienden er iets van hadden geweten, hadden ze het zeker niet voor haar verborgen kunnen hou den De twee temperamentvolle violisten zouden haar zeker hebben laten voelen, dat zij, Renate, de hoofdscnuldige was geweest, waardoor het kwartet nu zon der cellist zat. De komst van het dienstmeisje onder brak haar gedachtengang Juffrouw Dorfling wacht beneden, juffrouw. Ik wist niet of u thuis was. Renate was eigenlijk met in een stemming om visite te onlvangen, maar ze kon moeilijk laten zeggen, dat ze niet thuis was. Misschien dat het haar ook wel goed zou doen om oen beetje met Grete te babbelen, allicht dat die haar haar sobere gedachten kon doen vergeten Grete Dorfling was een bescheiden, on opvallend meisje, zonder enige in het oog springende eigenschappen. Ze be hoorde tot die categorie van geduldige wezens, die stil en zonder veel ophef hun plicht doen en die er tussen hun twin tigste en veertigste jaar hetzelfde blij ven uitzien, waarvan niemand ook ver der notitie neemt. De vriendschap tussen Renate en Gre te Dorfling dateerde van haar gemeen- I schappelijke conservatorium tijd in München, waar Renate met haar mu ziekstudie was begonnen. Grete Dorfling was toen bezig met de laatste voorbe reidingen voor het examen voor muziek- onderwijzeres. Ze woonde buiten de sta in Schwabing, met haar broer Paul, in de meesterklasse zijn laatste opleidin als cellist genoot. Tijdens hun conservatoriumtijd on' stond er tussen de drie muziekstudente een hechte vriendschap, die ook late toen hun wegen uit elkaar gingen, veranderd bleef bestaan. Pas in de lcx van het laatste jaar, toen Renate in Be lijn haar studies voltooide, terwijl Pa' het steeds groter wordende succes v; het Bauer-kwartet meemaakte, was er hun tot op dat ogenblik vnendschapp lijke betrekkingen een verandering g komen. Renate was uiterst verbaas toen Paul Dorfling haar op een goe< dag bekende, dat hij sinds geruime ti van haar was gaan houden en hij ha toen een formeel huwelijksaanzoek dee I Het was met gemakkelijk geweest I hem te zeggen, dat zij zijn gevoelei niet kon beantwoorden. Ze wist, dat Paul tegenover zijn zust nooit met een woord van deze teleu stelling had gerept. Maar toch had ze de laatste maanden eveneens de omga! met Pauls zuster tot het uiterste perkt. Het meisje bracht thee en ze sprak over haar beroepszorgen en vertelden kaar de laatste klets- en roddelpraat]' die in haar muziekwereldje de ronde <3 den. Renate zei opzettelijk geen woo over haai mislukte sollicitatie bij Bauer-kwartet. Tenslotte vroeg ze lan haar neus weg hoe Grete's broer maakte. De vriendin keek haar verbaa aan. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 4