in het hartL, De heer J. Ties sen, Directeur van Gemeente lverken, gaat vandaag met pensioen „Casino' fieef mij maar een vrij er (van speculaas) F7 ZATERDAG 1 DECEMBER 1951 TEXELSE 65e JAARGANG. No. 6585 COURANT Uitgave N.V. v.h. Lcmgeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. i 3,15 p. half jaar —Advertenties 8 ct. per m.m. EERGISTEREN zijn wij onze Directeur van Gemeentewerken gaan intervie wen. Aha, Ir. Kipperman!, ik ken hem al van de foto, zal menige Texelaar zeggen, „nou, eh, hoe dacht-ie over een en ander?!!" Neen, meneer Kipperman was het niet die wij om 'n „kort onderhoud" wilden verzoeken: we waren naar het Raadhuis gegaan om meneer Tiessen te ontmoeten, onze scheidende Di recteur van Gemeentewerken, die de gemeente Texel bijna 40 jaar lang heeft gediend. Twee dagen later gistermiddag en gisteravond zou hij afscheid nemen van de Raad en van allen die bij de gemeente in dienst zijn, zowel binnen als buiten het Raadhuis, want aan beide zijden van de Raadhuis- muren strekte zijn arbeidsveld zich uit. Moeilijker interview kennen we met: praten gaan over alles wat geweest is omdat.de taak erop zit en je met pensioen zult gaan Enfin, niets is hier blijvend en dit heb ben we dan maar te aanvaarden. Bijna 40 jaar geleden kwam de heer Tiessen r.aar Texel B. en W. werd toen gevormd door burgemeester Gaarlandt en de wethouders J. S. Dijt en Dokter H. Over. Alle drie zijn niet meer in het land der levenden, och, liet is ook zo lang geleden Interview. Gelukkig met met een man, die op zijr pensioen heeft zitten wach ten, neen, hij heeft die datum alsmaar willen wegschuiven, misschien wel in de eerste plaats vanwege die toespra ken, die tot hem gericht 2ouden worden en waaraan hij beslist niet zou kunnen ontkomen. Interview. Niet met een man, die „no dig met pensioen moet, omdat hij lang geen honderd pet meer is!" Integen deel: hij voelt zich nog kwiek, levenlus tig en hoopt ook na de eerste December 1951 nog heel veel werk te mogen doen, al zal net dan niet op 't Raadhuis meer zijn! Voor we het wisten zaïen we al mid den in het gesprek, maar voor u, lezers, hebben we dan alles nog even chronolo gisch gerangschikt, omdat een goed be gin het halve werk is: de voorspoedige geboorte van Jan Tiessen vond plaats te Wieringerwaard op de 12de November van het jaar 1886. Na de lagere school te hebben doorlopen, volgde hij een cursus timmeren aan de Ambachtsschool te Alkmaar. Hij vond na deze school met vrucht ie hebben doorlopen, meteen een baas. Toen hij zo'n jaar of drie aan het timmeren was, kwam hij op het idee te gaan studeren voor het diploma bouw kundig opzichter, uitgegeven door de Nederlandse Bond van Architecten. Dat was in 1907. Hij ging lessen nemen bij een particulier leraar te Den Helder. Door het vervullen van de dienstplicht kwam de studie wat in de knoei, maar daarna toog hij weer vol frisse moed en met ijzeren wil aan de slag. We herha len: toen hij tot studie voor het door hem zeer begeerde diploma besloot, schreven we 1907 en in die cijd moesten de ambachtslieden arbeiden van heel vroeg tot vrij laat: nl. van 5 uur vm. tot 7 uur n.m. Dat was dus een hele ruk en wie onder die omstandigheden 's avonds geen lust meer tot studie zou hebben gehad, zou zeker door niemand als een „luie vent" zijn gekwalificeerd. De „jongeman Tiessen" verrichtte in het eerste studie jaar echter eerst zijn gewone taak bij z'n baas en daarna ging hij blokken. „Ja, dat was de goeie ouwe tijd!" zegt hij In. 1909 werd hij aangesteld als bouw kundig opzichter bij bouwwerken in Zeeland (Walsoorden, gemeente Honte- nisse). Toen dat werk voltooid was, zet te hij zijn studie voort en reeds na kor te tijd deed hij te Amsterdam met gun stig gevolg examen. Mei 1910 werd hij door de gemeente Ede benoemd tot op zichter bij Gemeentewerken. Daar bleef hij 2V2 jaar werkzaam (tot 1 Augustus 1912). Hij solliciteerde naar een derge lijke functie in Assen, kwam op de voor dracht maar werd met benoemd. In die zelfde tijd werd hij op een voordracht geplaatst voor Krommenie en voor Texel. Voor de functie van gemeente-opzich ter alhier hadden zich niet minder dan 90 sollicitanten aangemeld. De heer Ties sen werd benoemd. Voordien werkte de gemeente Texel veel met particuliere ar chitecten, de Burgwal bv. is gedempt onder leiding van een zekere Te Nuyl. De heer Tiessen werd eveneens be noemd tot leraar bij de toenmalige te kenlessen. De 4-jarige cursus (een avondwinlerschool), heeft hij zo'n 30 jaar lang geleid en talloze vaklieden gewagen altijd met grote waardering van de opleiding die zij "an de heer Tiessen genoten hebben. Aanvankelijk had Gemeentewerken naast de heer Tiessen een opzichter in tijdelijke dienst, maar in 1925 volgde de benoeming van de heer J. Veldstra in vaste dienst. Kort daarna werd de heer Tiessen benoemd tot directeur van ge meentewerken. Op de lange lijst van werken, welke onder leiding van de heer Tiessen zijn uitgevoerd prijkt ook de Schilderweg, de nieuwe Schilderweg. Reeds rond de eeuwwisseling werd druk gesproken over de aanleg van een weg door de Laagte, omdat Texel met zijn tijd moest meegaan en de verbinding Oudeschild- Den Buig over de Hoge Berg en van daar via de Schans langs de Wadden zeedijk veel te lang was. Niet lang gele den hebben wij in onze rubriek „Een halve eeuw geleden" interessante bijzon derheden met betrekking tot de Nieuwe weg genoemd. Het duurde tot 1917 eer met de aanleg kon worden begonnen! Dit karwei werd door gemeentewerken uitgevoerd met assistentie van de tech nische ambtenaar der 30 Folders. Bij zonder goed werd die weg echter niet on derhouden: vele reizigers die bij winter dag naar de overkant moesten en fiet send naar de haven gingen, hadden de klompen aan en de schoenen in hun kof fertje om deze op de boot aan te trek ken, want in de buurt van Oudeschild was die steenslag zo slecht, dat men er bleef steken. In 1931 word de gehele Schilderweg echter vernieuwd. Van de Keet tot Den Burg werden alle kronkels er uit getrokken en de weg werd van Den Burg tot Oudeschild over de gehele linie verbreed en verzwaard. Nog steeds behoort da Schilderweg tot de fraaiste van ons eiland. Van groot belang is ook de aanleg geweest van onze mooie fiets paden. Gemeentewerken heeft ons ei land met een net van 40 km lengte ver rijkt en wie maakt hiervan geen ge bruik!? Texel kreeg een Zeevaartschool, nieu we scholen verrezen en 'n voornaam be zit was ook ons vliegveld, dat in 1937 kon worden geopend. Al die werken komen bij zo'n inter view weer levendig voor ae geest. Als ge met de heer Tiessen alles zo in vogel vlucht de revue laat passeren, merk je ZONDAGSDIENST DEN BURG. DOKTER SCHALKWIJK. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 23 tot en met 29 November 1951 Geboren: Maria C. dv Arie C. Kager en Theodora M. Witte. Nancy A. dv Ber nard us Dros en Adriana N. Koning. Ja cob. J. zv Jan J. Ruiter en Grietje Koop man. Cornells H. S. zv Jan de Waal en Willemina T. Daams. Ondertrouwd: Coenraad W. F. Coster en Pietje Vlaming. Biem Vlaming en Johanna H van Dijk. Joseph F. J. Velt- kamp en Alida Agter. Getrouwd: Wilhelmus J. Vendel en Anna G. Bos. Cornelis J. Rcij en Agatha M. Duin. Overleden: Jantje Daalder, 51 jaar, echtg. van Poulus Kikkert. Gevonden voorwerpen: 1 stroommeter, 1 zw. lage schoen. INGEKOMEN PERSONEN Johannes M. Brugman v. Renkum, Groenendealseweg 47 n. Oudeschild 21. VERTROKKEN PERSONEN. Johanna R. Eennennaam v. Kerkstraat 20 n. Utrecht, B. Ballotstr. Hette C. Fei- kema v. De Cocksdorp 16 n. Haarlem, Tetteroiestr. 107. Jacoba J. Lieferink v. E 105 n. Epe, Vaassen, P. Krugerstr. 30. Harmen Spigt, idem. Sara Pranger v. K 48 n. A'dam, Aalsmeerderweg 97 I. Dirk Keijser v. Waalderstr. 1 n. Utrecht, Leeu- wenhoekstr. 5. Gerarda C. M. Keijser van Waalderstraat 1 naai Haarlem, Raamsingel 44rd. Mathias A. Pennock v. Schoonoordweg 3 n. Den Helder, Buiten haven 5. Johannes Nota v. De Cocksdorp 5 n. Den Helder, Buitenhaven 5. NIEUWE WONING Voor rekening van mw. Van der Zee van dei Vlies, Schiedam, zal te De Koog aan de Dorpsstraat een nieuwe woning worden gebouwd. Het went zal worden uitgevoerd door Fa. wed. I. Volgt, W. Burger, M. Boogaard en S. v.d. Vis. VONKENREGEN Ln de woning van de familie P. Plaats man, De Waal 33, Polderweg, ontstond Woensdagavond een felle schoorsteen brand. Toen de spuit van Den Burg arri veerde, vloog een vonkenregen de sohoorsteen uit. De asbestpijp, lopend van de zolder naar de schoorsteen op de nok, was een vuurgloed en vertoonde le lijke scheuren. Aan de onderkant van de ze asbestpijp werd een gat gemaakt en met zand gesmoord en daarna propte men er 2and bij in de nok. De kachel werd onverwijld naar buiten geloosd en daarmede was dit dreigend gevaar be zworen. Van de zijde der brandweer merkte men op, dat het gebruik van as best- en grèspijpen als rookkanaal on verantwoord is. Wie dit materiaal heeft, doet verstandig het door een gemetseld kanaal te vervangen goed, dat hij zijn functie altijd met gro te liefde heeft vervuld. Hij hield van zijn werk, van zijn vak, dat hij uitstekend verstond. Met vele eilandgenoten kwam hij beroepshalve in contact en zijn ad viezen weiden steeds zeer gewaardeerd. Altijd st md hij voor iedereen klaar. Rustig en zelfverzekerd voerde hij zijn taak uit. Bijna 40 jaar lang heelt hij zo de ge meente Texel gediend, vol ijver, vol be grip, zoals zijn helaas te vroeg overle den vriend, de heer C. Jonker, dat deed, ja zij klopten op elkaar als geen ander duo en cok voor de heer Tiessen was het verscheiden van onze voormalige ge meente-secretaris een groot verlies. Het leven gaat verder. En ook de heer Tiessen gaat weer ver der, zijn opvolger is reeds benoemd. Die zal de zaak overnemen. „Maar het geldt hier geen boekhouding!" merkte de heer Tiessen terecht op, „je kunt de zaak niet afsluiten, opdat je opvolger zich aan nieuwe kolommen kan zetten, je hebt voor tal van zaken reeds veel voorbereidend werk verricht" En hij wijst terloops op een stapel dossiers, waarin do nieuwe Directeur van Ge meentewerk zal mogen grasduinen! Er wordt geklopt: „Meneer Tiessen, deze aanvraag voor een rijksgoedkeuring.. Tijdens het onderhoud wordt zijn advies nogal eens gevraagd. Advies voor zovéél kwesties, aangelegenheden, die door zovéél mo lentjes moeten worden vermalen. En heeft u er geen spijt van gehad, dat u op Texel is gebleven9 Beslist niet, en ik blijf hier wonen, zegt hij. Als we afscheid nemen en ons via de steile trap en de vrij donkere gang re- dactiewaarts begeven om te proberen er iets van te maken, denken we: „Jammer dat meneer Tiessen nimmer opdracht heeft mogen ontvangen voor de bouw van een nieuw Raadhuis. En zo is er natuurlijk wel meer, dat altijd tot een schone wensdroom is gebleven. Maar, enfin, de tijdsomstandigheden zijn niet anders en mét de „Ghesellen van den Spele" moeten we constateren: dat de tijden niet te keren zijn! Je kunt ze zelfs met nogmaals beleven, hoezeer ook.... de heer Tiessen zulks ongetwijfeld graag zou willen! Voor een gezellige St. Nicolaas-avond Jan Oort en zijn orkest met de Dansende Slang Entree 75 cent. RATTENBESTRIJDING Het staat wel vast dat ae bestrijding van de ratten op Texel dringend nood zakelijk is. Alhoewel met van een plaag kan worden gesproken, Jolijkt het toch ie dere dag weer dat zowel op de boerde rijen als in de dorpen lasi wordt onder vonden van de bruine rat. De commissie voor Rattenbestrijding heeft de laatste jaren de bestrijding overgelaten aan het particulier initiatief en stelde tegen de kostende prijs ratten- koekjes beschikbaar, welke koekjes ver krijgbaar waren bij de secretaris, de heer E. Noord ijk. De laatste maanden werden enkele duizenden van deze koek jes afgehaald; hieruit blijkt wel duide lijk hoe dringend nodig een en ander is. Om nog doeltreffender te werken is besloten de koekjes niet langer uitslui tend verkrijgbaar te stellen bij de secre taris doch ook bij de volgende personen: C. van Groningen, kantoor Lagere Landbouwschool; Jurr. Beumkes, Den Hoorn; C. Witte Dzn., De Koog; L. van Hoorn, De Cocksdorp; A. v.d. Brink, Oosterend; F. Keijser Wzn De Waal; A. Backer Tzn., Oudeschild. Zoals ïeeds werd opgemerkt, worden de koekjes tegen de kostende prijs be schikbaar gesteld; de prijs bedraagt 2Vt ct. per stuk. Voortaan zullen de koekjes iedere Maandagmorgen op de markt in Hotel Texel te verkrijgen zijn. FILMNIEUWS. „SONG OF TEXAS" Een film vol vaart en spanning: paar denraces, een liefdesidylle, een paar on hebbelijke knapen, enfin het leven zo als de pioniers Roy Rogers en zijn vrien den, the sons of the pioneers, het daar in Texas aantroffen. Zij beleven heel wat bijzondere dingen, onderscheiden zich als dappere kerels en door een race winnen zij zowaar een hele ranche! „BITTERE RIJST" Er is een gedeelte van de Po-vlakte, in Italië, waar jaarlijks het leven van duizenden jonge vrouwen schijnt terug te keren naar een oer-staat. Zij leven daar gedurende veertig dagen in een hel, want het werk, dat zij moeten verrichten, is slopend. Uur na uur staan zij gebogen hei kaf van de rijstplantjes te verwijderen, in de ver zengende gloed van de zon Tot aan de knieën staan zij in het water; voeten en enkels zinken weg in de drabbige, zui gende modder, waarin waterslangen geen zeldzaamheid zijn en hun gezichten en armen staan bloot aan het onafgebroken bombardement van zwermen muskieten, die worden aangetrokken door de door dringende geur van zwetende jonge li chamen. Na de afmattende werkdag ne men zij in het heldere water van een kleine beek een verfrissend bad. Dan gaan zij slapen in de barakken, waar een bijna militaire tucht is ingevoerd. Er zijn er evenwel, die, hun moeheid en slaap overwinnend, aan de opmerk zaamheid van de bewakers weten te ont snappen en in de velden verdwijnen, waar de liefde wacht.Dit alles speelt zich af op enkele tientallen kilometers van de grote steden in het Noorden. Het is een leven, dat ruikt naar aarde en stilstaand water, een leven, waarbij de meest primitieve hartstochten opge zweept door de atmosfeer en het milieu, losbreken, om eerst aan het einde van het seizoen weer te versto-nmen. In deze omstandigheden voltrekt zich het dra ma van ae „Bittere Rijst". VAN Ei ND NOVEMBER TOT BEGIN DECEMBER hebben onze bakkers het drukker dan ooit: zij moeten m deze pe riode niet alleen het deeg kneden en verder verwerken tot uns dagelijks brood, zij moeten tevens tal van op drachten uitvoeren voor Sinterklaas. wiens zak, zoals ge wel zult weten, een baas is en daar stopt hij een hele we reld aan fijne dingen in. Hij gaat alle winkels langs als de kleuters al lang niet meer met hun neusjes tegen de ruiten van de etalages gedrukt staan, maar ergens in hun warme bedjes lig gen te dromen van dat grootste feest al ler tijden! Van Sinterklaas, die lekkers strooit in een of andere hoek Ja, wie zoet is krijgt lekkers en als wij de welge vulde winkels van onze aoipen bekij ken, komen we tot de conclusie, dat al le bakkers vol optimisme zijn ten aan zien van hetgeen in dit dikke boek van de Goed-Heilig Man is opgetekend! Zij rekenen op heel veel zoete, brave kin deren, want ze gaan onvermoeid voort met het bakken van pepermoppen, har ten, banketletters en vele andere soor ten letters enmet het vervaardi gen van vrijers en vrijsters. Dat zijn die indrukwekkende speculazen en taai taai popen. Ze worden geboren in de grote houten vormen, die soms zo'n paar honderd jaar oud zijn. Als Sinter klaas je zo'n knoert van een speculaas of taai-taai thuis bezorgt, behoef je de eerste dagen geen honger te lijden! Vooral niet als de ingrediënten van de fijnste kwaliteit zijn en daarnaar zullen toch alle bakkers-met-naam blijven streven, dunkt ons! Dat het trouwens goed is, leest ge in iedere annonce! En dat hoort ook zo, want met Sinter klaas verwachten wij iets extra lek kers 't Is erg interessant in de bakkerijen! Maar de bakkers kunnen eigenlijk niet met ons staan: overal breekt ge haast uw benen over de platen met allerlei figuren: molens, fruitmanden, vrouwen figuren, mannen met stevige baarden, paard en wagen, een springend paard, een hond, een kat. Zodra de ene plaat de oven heeft verlaten, wordt de vrij gekomen plek door nieuwe candidaten voor het bakproces ingenomen en dat gaat van vroeg tot laat dooi. En daar tussen door vieren de bakkers hun fantasie bot op het boetseerwerk, waar uit werkelijk de meest fantastische fi guren te voorschijn worden getoverd: grappige marsepainpoppebes, bigge tjes met wèlgekrulde staartjes, ham men, dobbelstenen, kikvorsen, apen, enfin een hele Artis bij elkaar. Sinterklaas heeft zijn trouwe schim mel reeds bestegen en samen met Zwarte Piet is hij inkopen gaan doen. Hij bezoekt de speelgoedwinkels, de sigarenzaken, de manufacturiers, de schoenwinkels, de fietsenwinkels, de boekwinkels, de parfumeriewinkels, de slagers- en fruitwinkels, entin, wat is er weer een boel te koop van 't jaar! Ja, 't wordt weer goed en vol ver wachting laten wij ons hart sneller kloppen dan ooit!

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1