Cjrocn ^wgrtsjexels in het karL, Verdeling van de woonruimte zal strenger worden Volledige herinventarisatie van het gehele woning volume van Texel Verras Moeder De heer Tiessen nam afscheid van het gemeentepersoneel In Mei 100 ruiters naar Texel Oosterend verwacht een hele boel Ouwe Sunderklazen It WOENSDAG 5 DECEMBEH 1951 TEXELSE 65e JAARGANG. No. 6586 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 3,15 p. hall jaar Advertenties 8 ct. per m.m. Burgerzinlening lang niet voltekend „De voornaamste mededeling die ik u te doen heb is die betreffende de burger zinlening", aldus burgemeester De Ko ning in de Vrijdag jl. gehouden zitting van de Texelse Gemeenteraad. „Tot op dit ogenblik (30 November dus red.), zo vervolgde spreker, is ingetekend voor een bedrag van f 178,100. De conclusie is naar het voorkomt, dat de lening naar haar bedoeling en karakter als mislukt moet worden beschouwd, men kan ook zeggen gedeeltelijk mislukt, omdat toch een belangrijk bedrag binnenkwam en in ieder geval gebouwd zal worden. Wij menen goed te doen door deze con clusie zonder verder commentaar te stel len. Het College van B. en W. wil echter in deze openbare Raadszitting allen, die me dewerkten, en dat dikwijls met opoffe ring van veel tijd en met veel moeite, aan de pogingen tot het doen slagen van de burgerzinlening, meer dan hartelijk dank zeggen voor wat zij voor de ge meenschap over hadden en deden. Het spijt mij persoonlijk dat het niet juist kan zijn om namen te noemen. Evenwel de betrokken personen zelf zouden wel licht op deze publiciteit niet gesteld zijn. Op één punt zou ik wél willen wijzen en dit kan ook met behoud van de op ons genomen geheimhouding. Van de 344 intekenaren op de obliga tielening zijn er verscheidene, waarvan de intekening slechts met een zeker of fer of met de grootste moeite kon ge schieden. Hier is het als 't ware het pen- ninkske der weduwe dat dient tot leni ging der woningnood. Het College van Burgemeester en Wet houders heeft grote bewondering voor deze intekenaren. Nu de lening voorshands gedeeltelijk mislukt is heeft ons College zich beraden over de toekomstige politiek in het wo- ningbeleid. Daarbij zal zo moeten wor den gerekend dat een redelijke aanwas van het woningvolume voor de eerstko mende jaren niet kan worden verwacht. Dit kan niet anders betekenen dan het aanleggen van nog strenger maatstaven in het actuele woningbeleid. Tot nu toe is dit er steeds op gericht om zoveel als mogelijk aanpassing te vinden aan de velerlei verhoudingen, die in een dorps gemeenschap dikwijls duidelijker te zien zijn dan in grote gemeenten. Het College van Burgemeester en Wet houders meent dat dit niet op dezelfde voet kan doorgaan. Slechts één middel rest ons thans en dat is een volledige herinventarisatie van het gehele woningvolume van Texel. Wij willen hiertoe zo spoedig moge lijk overgaan en daarna op dezelfde rechtvaardige wijze als tot nu toe met een actieve woningcommissie, maar dan veel strenger dan voorheen, de woon ruimteverdeling bewerkstelligen. Be- en herbenoemingen. Mevr. S. van Reijendam-Vos, mevr. A. Stiggelbout-Huisman en de heer C. Groenhof werden herbenoemd als be stuursleden van de Sociale Dienst; mevr. A. M. Ran-Keijzer in plaats van mevr. A. M. Keesom-Witte (die zich niet meer herkiesbaar stelde) en de heren Jac. Bakker Azn. en Ant. Bakker als be stuursleden van het Algemeen Wees huis; de heer H. Zijm als afgevaardigde van de Raad naar de in '52 te houden Algemene Vergadering van Aandeelhou ders van de N.V. TEM en mevr. G. Vrij- dag-Keijser als plaatsvervangend afge vaardigde; de heer C. J. de Lugt als commissaris van de N.V. TEM; de heer C. de Koning werd benoemd tot be stuurslid van de Woningbouwvereniging „Texel" tot de in het voorjaar van 1954 te houden algemene ledenvergadering van die vereniging, de loco-burgemees ter tot plaatsvervangend bestuurslid; de heren W. Wassenaar, H. Zijm en S. van der Vis tot vertegenwoordigers van de Raad in de commissie voor georganiseerd overleg en mevr. G. Vrijdag-Keijser en de heren Alb. Dros Bzn. en R. J. Timmer tot plaatsvervangende vertegenwoordi gers; de heren S. van der Vis, K. Beum- kes, S. Keijser en R. J. Timmer tot le- den van de commissie, welke in 1952 zal zijn belast met het onderzoek van belastingreclames. In ons vong nummer hebben we reeds een en ander medegedeeld omtrent het afscheid van de heer J. Tiessen van de Raad. Hierbij waren ook tegenwoor dig de Dijkgraven van de 30 Polders, de polder Eierland en de P.H. Polder, resp. de heren P. Bakker Azn., Joh. de Graaf en J. M. Bakker, de heer T. van der Pijl, de opzichter van de 30 Gemeenschappe lijke Polder en diens collega van polder Eierland, de heer A. van Hoorn, de he ren E. Noordijk, P. A. de Rode, J. Veld- sttra, J. Schol, C. W. Heule, P. v Wal beek, secretaris van de Bond van Hoof den van Gemeentewerken en de heer Deenik, bestuurslid van die Bond. En natuurlijk mevr. Tiessen, dochter en schoonzoon van de scheidende directeur. Oud-burgemeester Rehorst en de heren Thomeese, Hoofding.-dir. Waterstaat en Ottenvangers van de Prov. dir. voor de Wederopbouw en Volkshuisvesting had den bericht van verhindering gezonden. Nadat de heer Tiessen door het oudste raadslid, de heer Jak. Bruin en ons enig vrouwelijke raadslid, mw. G. Vrijdag Keijser, was binnengeleid, opende burge meester De Koning de plechtige zitting met een zeer hartelijk woord tot de heer Tiessen (zie vorig nr.). Hierna sprak de heer Jak. Bruin als oudste raadslid en vervolgens werd het woord gevoerd door door de heer Deenik, die dc heer Tiessen als en goed vriend en goed collega ken schetste, hij huldigde de heer Tiessen voor de voortreffelijke wijze waarop hij zich al die jaren van z'n taak had gekwe ten. Mevr. Tiessen, wie eveneens woor den van lof werden toegezwaaid, werd met bloemen gehuldigd. De heer C. W. Heule sprak namens de Rijkswaterstaat. Het contact was steeds van de meest prettige aard geweest ge durende de 13 jaren, dat mj de heer Ties sen kende; de heer J. A. Schol sprak na mens Staatsbosbeheer, herinnerde aan de samenwerking tussen de heren Tiessen en wijlen de heren Epe en Van der Craats. Namens „De Staat" zegde hij de heer Tiessen hartelijk dank voor de sa menwerking en voor de welwillendheid, waarmede de heer T. hem steeds was tegemoet gekomen en had ingeleid; de heer P. A. de Rode zegde de heer T. na mens de TEM hartelijk dank voor de steun, medewerking en zeer aangename samenwerking vanaf de oprichting; de heer P. Beemsterboer bedankte voor de zeer vele hulp welke de administratie had ondervonden door middel van het onuitputtelijk arsenaal van ervaring en kennis van de heer Tiessen. Iedere amb tenaar is grote waardering gaan opvat ten voor uw peroon en uw werk. De heer Tiessen het woord verkrijgen de, merkte o.a. op, dat hij zijn houding tegenover het college van B en W. en ten opzichte van de inwoners en anderen steeds heeft trachten op te vatten als 'n dienende en niet als een heersende, daarin mede geleid door da veel te vroeg heengegane secretaris en vriend, de heer Jonker. „Jk wil niet beweren, daar al tijd in geslaagd te zijn: leleurgestelden zullen er altijd zijn en blijven. Wanneer, zo vervolgde hij, mij gevraagd zou wor den of er gedurende mijn ambtsperiode op het gebied van historie naar de huidige ïrzichten in de gemeente wandaden zijn gepleegd, dan moet ik er kennen van wel. Als verontschuldiging ware wellicht aan te voeren de later doorgedrongen inzichten in die materie en de buitengewoon voortvarende en vrij woelige, bouwlustige inwoners. Het geheel zowel natuur, landschap, dor pen en het karakter van ae bevolking, heeft voor de tegenwoordige bezoekers echter nog veel bekoring, waaruit ik meen te mogen afleiden, dat er wel wat, maar niet alles is verloren gegaan. Ik hoop en vertrouw, dat in de toekomst die bestaande toestand zo goed mogelijk gehandhaafd zal kunnen blijven en waar mogelijk zelfs verbeterd zal kunnen worden, ondanks de conflicten tussen wensen en eisen, welke te verwachten zijn". Na allen, die hem tijdens zijn ambts periode hun medewerking hadden ver leend te hebben bedankt, besloot hij met de hoop getuige te mogen zijn van de groei en bloei van ons mooie eiland en de gemeente Texel en de beste wensen voor de bevolking, de bestuurders en hun diensten. Nadat de familie Tiessen van alle aan wezigen met een handdruk afscheid had genomen werd de vergadering een ogen blik geschorst en daarna begon de „nor male" raadsvergadering. Bij de ingeko men stukken was een reeks van goed keuringen van door de raad destijds ge nomen besluiten. Een schrijven van de directie van het landbouwonderwijs t.a. v. de nieuw te bouwen landbouwschool. Zij zal de urgentie ervan bij het be trokken ministerie krachtig bepleiten. De volgende mededeling die de voor zitter deed was van minder prettige aard de begroting 1951 is teruggekomen met de mededeling, dat deze geheel moét worden herzien in het kader der huidige omstandigheden, welke (zeer) verre van rooskleurig zijn. Nieuwe besprekingen in Haarlem zullen noodzakelijk zijn. Al le kapitaalsuitgaven welke nog niet zijn gedaan moeten van de be groting worden verwijderd, alle investeringen moeten cpnieuw wor den beoordeeld, zomede de uitgaven van de gewone dienst. „Als wij van de begroting 1951 alles moeten schrappen, krijgen wij voor die van 1952 geen bij zondere uitkering en kunnen we wel CAUSERIE BURGEMEESTER IN DORPSHUIS Voor de causerie, welke door burge meester De Koning Zond? ga vond in Het Dorpshuis te Den Burg werd gehouden, bestond flinke belangstelling: ongeveer 50 personen hebben zijn interessante voordracht met grote belangstelling be luisterd. Zondagavond a.s. zal de heer J. van Beem spreken over Amsterdam. Zijn causerie zal door lichtbeelden wor den geïllustreerd. De toegang is gratis, profiteert daar dus van! MOTORRIJDER VLOOG IN DE KOLK Zoals het een heer in het verkeer be taamt, dimte de motorrijder P. Eelman, Oost, zijn licht voor een tegenligger. Toen hij die gepasseerd was, zou hij het volle licht weer inschakelen, maar dit weigerde en daardoor belandde hij in een kolk, vlak voor de bocht bij de Bo- mendijk. De motor verdween onder het water en hijzelf raakte er tot zijn mid del in. Gelukkig gedroegen twee wielrij ders, de heren S. Bremer en F. v. d. Brink, zich ook als 'n heer in 't verkeer en zij hielpen de onfortuinlijke motorrij der op het droge. Daarna namen zij hem ook op sleeptouw. TEXELSE MARKT Den Burg, 3 Dec. 1951. Aangevoerd: 34 biggen f 35-f 60. 2 geiten f 50-f 55. 16 n. kalveren f 40-f 65. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 5 Dec. 1,56 en 2,06. 6 Dk:. 2,54 en 3,02. 7 Dec. 4,02 en 4,14. Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. en Meisjes op Si. Nicolaas mede met een tube HAMEA-GELhl. Prijs f 1,54 en 93 ct gaan duimen draaien", zo merkte de voorzitter laconiek op. Uitbreiding o.l. school Den Burg komt vanzelf te vervallen omdat die is opge zet naar het leerlingenaantal, dat nog niet is bereikt. De nieuwoouw of verbe tering van andere scholen, wat wel noodzakelijk is, aanleg riolering etc. dreigt eveneens te zullen stagneren. Hierna stapte voorzitter over naar de (gedeeltelijk mislukte) burgerzinlening (zie elders). Het voorstel tot het voeren van ver weer tegen een rechtsvordering, welke de heer P. de Wit, Zuid-Eierland tegen de gemeente heeft ingesteld „wegens ver meende wederrechtelijke toeëigening door de gemeente in 1951 van hooi, ge wonnen op het aan de heer De Wit ver pachte vliegveld", werd met 10 van de 12 stemmen aangenomen, mevrouw Vrij dag stemde tegen (o.a. omdat zij de maatregelen, welke de gemeente had ge nomen niet sympathiek vond en omdat haar inziens de inhoud van het contract aanvechtbaar was), terwijl de heer S. Keijser blanco stemde. Volgens de advo caten en procureurs, die deze aangele genheid voor de gemeente zullen behan delen, heeft de gemeente een goede kans om de zaak te winnen, aldus deelde de voorzitter nog mede. Naar aanleiding van het (door de raad ingewilligde) verzoek van het bestuur der R. K. school tot verbetering van de verlichting, etcvraagt de heer Beum- kes of verbetering van de verlichting ook niet in andere scholen noodzakelijk is. Hij vestigt als voorbeeld de aandachi op de situatie in de o.l. school Den Hoorn. Volgens hem is daar verbetering nog noodzakelijker dan in de R.K. school: kinderen die vlak bij het schoolbord zit ten moeten de bank uit te zien wat èr op ütaat! Voorzitter: Wij zullen ook dil als het meest urgente aanhouden! Rondvraag. Tijdens de rondvraag zegt de heer Bruin het zeer jammer te vinden dat de burgerzinlening niet het gewenste resul taat heeft opgeleverd. Hij dankt de voorzitter voor diens activi+eit. „Door uw voorbeeld gaf u ons telkens weer de moed verder te gaan". De heer Was senaar sluit zich gaarne aan bij de woorden van de heer Bruin. Hij merkt echter op, dat wij niet te pessimistisch moeten zijn. Amsterdam voltekende 10 millioen, dat zou voor Texel één ton ge weest zijn! Door de lening is bereikt, dat het volume voor '51 volkomen veilig ge steld is en ik geloof, dat voor '52 ook wel weer een oplossing zal worden ge vonden om te bereiken, dat niets van het volume verloren gaat. De heer Beum- kes had gelezen, (verslag Ouderavond Oosterend), dat de gemeente bijspringt in een eventueel tekort van 't schoolfonds. De voorzitter deelt mede, dat ieder jaar minstens 10 kinderen naar elders gezonden worden voor herstel van ge zondheid. De heer Van der Vis had het bevreemd in de Texelse Courant geen oproeping te hebben gezien voor de vacante betrekking van klerk op de afdeling financiën der gemeente-secreta rie. Zouden er geen Texelse gegadigden zijn geweest? Voorzitter: Hier zijn stel lig geen adspirant-sollicitanten die reeds een voor-opleiding hebben genoten en dat is toch beslist noodzakelijk. De heer Van der Vis verzoekt ten slotte nog een lantaarn te plaatsen tussen de wo ningen van de familie Kiewiet en Van Harn, aan de Houtvester Bootlaan te De Koog. Om 5,20 volgt sluiting. Het gemeentepersoneel, zowel op als buiten het Raadhuis werkzaam zijnde, heeft Vrijdagavond afscheid genomen van de -heer Tiessen. „Ik betreur het zeer u als college-ambtenaar te moeten gaan missen", zei burgemeester De Koning in zijn openingswoord. De heer P. Beem sterboer, vooral sprekende namens de gemeente-secretarie, merkte op, dat mét de heer Tiessen een stuk traditie van het Raadhuis zal verdwijnen. Hij sprak de hoop uit, dat het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds een ontzettend dure klant aan de heer Tiessen zou hebben! De heer Veldstra viel het eveneens moeilijk de saheicende directeur van gemeente werken toe te spreken ,-n dat verwon derde niemand, waar zij zovele jaren hebben samengewerkt. De heer Tiessen werd een tekenmachine aangeboden en mevrouw werd met bloemen verblijd. De heer Tiessen sprak de aanwezigen hartelijk toe, waarbij hij ook wees op de grote steun, welke hij altijd van de heer P. Spigt had mogen ondervinden. Vele herinneringen werden ongehaaid, veelal herinneringen, die de hilariteit ontlok ten! De heer en mevrouw P. en hun assisten tie hadden het intussen maar wat druk met het serveren van sigaren, ouwe en jonge klare, koffie, koek on gebak. Omstreeks half 11 sloot burgemeester De Koning deze bijeenkomst, waarna al len nog persoonlijk afscheid namen van de familie Tiessen. Het weer was meer dan best voor deze tijd van het jaar, toen 21 ruiters, onder wie 11 van de Overkant, Vrijdag een rit over het eiland maakten. De leiding be rustte bij de heer Jb. Schoorl, instruc teur van onze „Waddenruiters". Om 9 uur werd aan Den Burg gestart. Van daar naar het Bunkerdoro achter Den Hoorn, de Geul, door de Dennen naar paal 12 en via de duinen en dennen naar Bosch en Duin, waar men zich de erw tensoep heerlijk liet smaken, terwijl een volgauto voor de paarden hooi en dek ken had aangevoerd. Toen de inwendige mens (en dier) gesterkt waren, besteeg men het ros om een bezoek te brengen aan het museum en vandaar ging het door het Noordelijk deel van de Blekers- vallei naar een zeer hoge duintop ten Zuiden van De Koog om te genieten van het panorama. Via De Koog door de Nederlanden, dwars door de Buitenmuy, de Slufter, Madura, terug 'angs de stuif- dijk, pad van 's Hertogenbosch, langs Akiap, eendenkooi, Waalenbung, waar de stoet op „Vredesteijn" ontbonden werd. De volgende dag namen de gasten, die bij hun Texelse vrienden hadden gelo geerd, weer afscheid. De tocht was on geveer 40 km. lang geweest. Twee rui ters waren uitgevallen, de ene doordat diens paard nog wat jong was, maar de andere bezwaren kwamen van de zijde van de ruiter zélf, een bepaalde zijde, om zo te zeggen De deelnemers waren zo opgetogen over deze trip dat ze zeiden: In de Mei maand komen we met honderd man te rug. De dan vergrote Dokter Wagemaker kan ze precies vervoeren. DUIN DOOR ZEE VERZWOLGEN Tijdens de laatste storm is bij paal 32 dus ten N.W. van *de vuurtoren, 4-5 me ter duin door de zee verzwolgen. Het bolwerk, dat ten Oosten van de toren ligt, begint zijn invloed uit te oefenen, want anders zou bij stormgeweld zoals we de laatste dagen gekend hebben, ze ker tien meter duin verloren zijn gegaan. VOETBALLER BRAK EEN BEEN Tijdens de wedstrijd De Koog-Duinran- ders brak een speler van de gasten een been. Dokter Schalkwijk verleende de eerste hulp. MET 90 TEXELAARS IN DRIE BUS SEN VAN N.V. TESO NAAR DE IJSREVUE IN AMSTERDAM „Hebt u nog kaarten voor de IJs- revue"? „Neen", was het antwoord reeds Dins dag door de directie van de N.V. TESO. „We mogen maar met 3 bussen!" Met de boot van 10 voor 8 vertrokken we Zondagmorgen naar Den Helder, van waar werd gestart en na een voorspoe dige reis arriveerden we tegen elf uur op het parkeerterrein bij „Carré" in Am sterdam. De entreekaarten werden voor ons gehaald, uitgedeeld en met een „tot vanmiddag half 3", trokken we de stad in. De Kalverstraat werd opeens bevolkt. Het was of er geen andere mensen in Amsterdam waren dan Texelaars! 's Middags om half 3 kwamen allen weer opdagen en spoedig was het mid- aenbalcon door ons bezet. Fijne plaatsen, zo voor het toneel, al vonden enkele het eerst wel wat „griezelig" vanwege de hoogte. Van de revue iets vertellen zou ons te ver voeren. Het is ook bijna niet te doen. Meer dan 3 uur lang met een kleine tus senpauze, volgen de taferelen elkander vliegensvlug op. En alles op de schaats! Een wonder wat men daar ziet op het gebied van die edele sport. Vlugheid paart zich aan kracht. Evenwiahtsstorin- gen schijnen niet meer te bestaan! Dat moet uzelf hebben gezien om te kunnen begrijpen. Tegen zessen startten we weer uit Mo- kum. Rustig laveerden onze bekwanje buschauffeurs Jaap, Jan en Piet ons door het drukke verkeer en tegen achten kwamen we aan Den Helder. Het was een dag om niet te vergeten! En N.V. TESO heeft door deze reis te orga niseren vele Texelaars een prachtdag be reid. op to knappen I VAL OP GLADDE WEG Zondag raakte de motorrijder Th. van der Vis .Ie maoht over zijn stuur kwijt in de gevaarlijke bocht bij Mennohoeve, het wegdek was zeer glad Ofschoon bestuurder en duopassagier, de heer G. Nieuwenhuizen, acn lelijke val maakten, behoefde de E.H.B O.-colonne niet uit te rukken, voor de kleermaker was er echter wél werk aan de winkel! DIAKENVERKIEZING DOOPSGEZINDE GEMEENTE Bij de op 2 December gehouden stem ming werden uitgebracht 115 stemmen Gekozen werden voor Den Burg J. C. Rab (voor 4 jaar, 107 stemmen) en J. G. Dekker (voor 1 jaar, 75 stemmen); voor De Waal C. Bakker, „Mennohoeve", 82 stemmen!; voor Oosterend P. Brans (95 stemmen) en voor Den Hoorn P. Drijver (82 stemmen). Allen hebben hun benoe ming aangenomen. klampte hij ons tenminste aan met de vraag of er alvast niet wat over in de krant Kon, dat de Oosterenders ook dit jaar weer hun beste beentje zullen voor zetten. Het zal werkelijk weer wemelen van de spelers en de een zal natuurlijk nog weer potsierlijker rondspringen dan de ander! De prijs van de koehoorns vliegt omhoog en Cor Bremer heeft al z'n kwasten reeds uitgeleend om de ama- teurschilders-van-sunderklaasvoorstellin- gen de gelegenheid te geven hun fanta sie bot te vieren bij het uitbroeden van hun voorstellingen. (En daarom heeft hij blijkbaar die „roulor" aangeschaft! Zie daarover elders). Ja het feest wordt goed en als Oos terend op de avond van de 12de Decem ber verstoppertje gaat spelen in het duister van deze geheimvolle avond, en de vuurtoren van De Cocksdorp vol be grip naar die ouwe, stoere toren van „Strend" gaat knipogen, jo, dan zullen de Sun lerklazen weer uit alle hoeken en gaten te voorschijn sluipen om acte de presence te geven en de eilandgenoten er ook dit jaar van te overtuigen, dat „Ouwe Sunderklaas nooit verloren gaat!" Hoe hij daar achter is gekomen, is ons niet bekend, maar een correspondent heeft nu eenmaal een fijne neus: die van Oosterend bericht ons, dat 12 December op „Strend" druk gespeeld zal worden. Men verwacht, dat het aantal Sunderkla zen dat ven vorig jaar, toen het 70 be droeg, zal overschrijden. S.V. Oosterend heeft reeds uitstekend getraind voor. Ouwe Sunderklaas: ze doet met een sterke ploeg mee om de ge zelligheid te verhogen! Klaas (Burger) is er al vol van! Maandag-op-de-Markt

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1