De Waterwolf is een gevaarlijk beest maar Waterstaat is ook mans De Algemene Vergadering der Coöperatieve Aankoopvereniging werd zeer goed bezocht Omzet aan productie hoger dan in het vorige boekjaar Ook Den Hoorn gaat het feest van Ouwe Sunderklaas weer ouwerwets vieren Onze Landarbeiders vierden feest in De Oranjeboom In de Westermient staat een boerderij De enige overgeblevene van de 25 soortgelijke hoeven welke Texel eens rijk was De op Vrijdag 30 November gehouden ledenvergadering van bovengenoemde vereniging was zeer goed bezocht. De voorzitter, de heer C. H. Roeper kon het welkom toeroepen aan plm. 65 personen, waaronder 60 leden. Het stemt het bestuur, aldus de voor zitter, tot tevredenheid, dat uit de op komst blijkt, dat de leden met de ver eniging meeleven. En daar komt het toch op aan. Coöperatie betekent samenwer king, zegt spreker, maar het samen werken wordt nog wel eens vergeten. Daar onze Coöperatie kan dienen om de basis van onze bedrijven te verstevigen, is ze onze belangstelling ten volle waard. Met het uitspreken van de hoop op een prettige vergadering besluit spreker zijn openingswoord. Daarna volgt verslag van de zaakvoer der, de heer P. J. Stoepker. Hieruit stip pen we $an: Het afgelopen boekjaar was voor de vereniging gunstig. De stijging van de omzet *s niet alleen een gevolg van de hogere prijzen, maar ook de omzet aan producten was hoger dan in het vorige boekjaar. Vooral in de omzet aan vee voeder mocht een behoorlijke stijging ge boekt worden. Vanzelfsprekend heeft ook de prijsstijging het uiteindelijk re sultaat gunstig beïnvloed, maar ver meld mag worden, dat de voorraad steeds tegen inkoopsprijs wordt gewaar deerd. De Praatavonden bij de leden, die vo rige winter werden gehouden, werden zeer gewaardeerd. Uit deze praatavonden is gebleken, dat wij een kern van zeer goede coöperatoren in de vereniging hebben, die ons het werk zeer vergemak kelijken. In de samenstelling van het personeel kwam practisch geen verande ring. Zaakvoerder gewaagde van de zeer goede samenwerking met het personeel. Ook in de zeer drukke tijd van schonen en drogen heeft het personeel alles ge daan om het werk zo goed mogelijk te laten lopen. In de omzet van ruwvoeder (hooi en stro) kwam een sterke stijging. De reeds vermelde stijging van de omzet der krachtvoeders is mede te danken aan de uitnemende kwaliteit, welke gewaar borgd wordt door de C.L.O.-controle. Het feit, dat wij over goede opslag ruimte beschikken maakt, dat wij onze meststoffen tijdig kunnen inkopen en onze leden op tijd bedienen. Weliswaar is rechtstreekse levering uit het schip soms iets voordeliger, maar stagnatie van de aanvoer kan het gevolg hebben, dat men de meststoffen juist enkele weken te laat ontvangt. In het belang van onze leden menen wij dit risico niet te mogen nemen. Bij de opslag heDben de aange kochte stalen damwanden veel gemak opgeleverd. Op de duur zal dit een voor deel betekenen ten opzichte van het ma ken van scheidingen met behulp van zakken. De omzet in bieten- en graszaden stemt tot tevredenheid. Ook het onder deel Bestiijdingsmiddelen heeft dit jaar betere resultaten gegeven. Hoewel we dit steeds als service-artikelen zullen moeten beschouwen hopen we toch ook voor dit onderdeel op de steun van onze leden. Dit geeft ons de mogelijkheid steeds beter aan de vraag te voldoen. Met de omzet van klem gereedschap gaat het de goede kant op. Ook bij de af zet van draad, palen en gaas beginnen wij mee te tellen. Het drogen en schonen heeft dit jaar een behoorlijk bedrag opgeleverd en dit maakt het ons mogelijk flinke bedragen van de machines af te schrijven. De in Juni aangeschafte hamermolen blijkt in een grote behoefte te voorzien. De ingestelde route-dienst voldoet be stuur en leden uitstekend, terwijl de weegbrug, hoewel direct geen winst op leverend voor de landbouwers, een be langrijke service betekent. De pakhuizen verkeren in prima staat en worden in stille zorr ermaanden goeddeels door ei gen personeel onderhouden. De debiteurenlijst geeft geen aanleiding tot moeilijkheden. We kunnen zeggen dat het bedrijf volkomen gezond is. Spreker wekt de leden op de coöperatie trouw te blijven ook al moet men in be paalde gevallen voor sommige artikelen eens een paar cent meer betalen. Reke nend op de trouw der leden kunnen wij de toekomst onbezorgd tegemoet gaan (Applaus) Bij monde van de heer C. v. Rossum verklaart de commissie van Toezicht dat het accountantsonderzoek heeft uitge wezen, dat boeken en bescheiden in orde zijn. Op voorstel van het Destuur wordt daarna met algemene stemmen besloten om het bedrag van plm. f 90Q0, dat na ruime afschrijvingen nog overblijft, aan de Reserve toe te voegen. Bestuur. In de plaats van de heer Jurr. Beumkes (niet herkiesbaar) wordt de heer KI. Mantje als bestuurslid geko zen. Het aftredend bestuurslid Beum kes wordt door de voorzitter zeer harte lijk toegesproken. „Wanneer het belang van onze Coöperatie tijd en moeite vroeg hebben wij nimmer vergeefs een beroep op u gedaan", aldus spreker In de p'aats van de heer C. v. Rossum wordt de heer P. Koopman als lid van de Commissie van Toezicht gekozen. Ook de heer van Rossum wordt dank gebracht voor zijn werk. In de iondvraag wordt door de heer N. Dros Pzn. geïnformeerd naar de mo gelijkheid suikerbieten te contracteren door bemiddeling van de Coop. Aan- koopvereniging. Zaakvoerder zal hier naar informeren. De heer P. Dros Bzn. zegt het op prijs te zullen stellen als door bemiddeling van het Centraal Bureau een mineralen- koekje geleverd kan worden. De gebrui kelijke vorm, waarinde mineralen gele verd worden geeft volgens de heer Dros moeilijkheden bij het voeren. Zaakvoer der zegt ook deze zaak te zullen onder zoeken. De voorzitter vraagt de mening der le den omtrent het volgende. De sterk ge stegen piiizen van kunstmest en veevoe der hebben tot gevolg, dat de maandre keningen zeer hoog worden. Zou het, al dus voorzitter, geen aanbeveling verdie nen de lijd tussen het inzenden der reke ningen korter te maken? Over deze kwestie nemen enkele leden het woord. Hoewel men overtuigd is, dat dit enkele voordelen zal geven is men toch van mening, dat het meerdere werk dat hiervoor nodig zal zij niet verant woord is Wel dringt men aan op een zo spoedig mogelijke verzending van de maandrekeningen. Een voorstel van een der leden om aan hen, die binnen een week na ontvangst de rekening betalen, een korting van bv. 1 pet. te geven, vindt geen bijval. Het bestuur is van mening, dat men hierme de één der belangrijkste doelstellingen der coöperatie, nl. steun der sterkeren aan de zwakken overboord zou werpen. Nadat ook de voorzitten met waarde ring gesproken heeft over het werk van het personeel wordt de vergadering on der dankzegging voor de prettige bespre kingen gesloten. DRIE OPVARENDEN VAN DE IJM. 26 IN DE HAVEN VAN OUDESCHILD DOOR BENZINEDAMP BEDWELMD Vrijdag is een drietal opvarenden van de IJM. 26 op het nippertje ontsnapt aan de dood door verstikking. De schipper en 2 knechten waren beneden waar een benzinemotor stond te draaien. Door de benzinedampen raakten de schipper en een knecht bedwelmd, waarna de jong ste van het drietal ze in de kooi pro beerde te krijgen. De visser P. v. d. Slikke hoorde ge stommel op het schip en ging eens pools hoogte nemen. Toen hij bereden kwam raakte juist de derde opvarende buiten kennis. Van der Slikke haalde direct hulp en de slachtoffers werden met spoed aan dek gebracht. Onmiddellijk werd de hulp van Dokter Renout inge roepen, die er spoedig in slaagde alle slachtoffers bij te brengen, zodat dit on geval gelukkig nog goed afliep.. Er blijkt echter weer eens uit, dat men met benzinedampen niet re voorzichtig kan zijn. SUCCES VOOR TEXELSE BANKET BAKKER Alle le- en 2e prijswinnaars van „De Zilveren Krakeling", de vorig jaar ge houden Internationale Bakkerij Ten toonstelling hebben onlangs deelgeno men aan de intern, tentoonstelling te Londen. Tot de Nederlandse ploeg be hoorde ook onze plaatsgenoot de heer B. Boks. De Nederlandse Inzending in de Engelse Hoofdstad werd met de hoogste onderscheiding bekroond. De heei Boks mocht dezer dagen een aan deze inzending verbonden diploma ontvangen. Ook dit jaar verwacht Den Hoorn weer een groot aantal gemaskerden. De feest commissie heeft onlangs hiervoor ver gaderd. Er worden weer prijzen beschik baar gesteld voor de mooiste en origi neelste voorstellingen. De jury zal weer in de o.l. school zitting houden tot half tien, waarna later de uitslag wordt be kend gemaakt in „Loodsmanswelvaren". Er wordt verzocht hier en daar lampen aan te brengen, opdat men alles goed kan waarnemen. De Sunderklazen worden verzocht zoveel mogelijk de huizen te bezoeken, opdat ook de ouderen er iets aan hebben. Hoornders, laat u weer van uw beste zijde zien. We staan bekend om ons Ouwe Sunderklaasfeest en dat moe ten we zo houden. Voorstellingen op wa gens is eigenlijk mets voor Ouwe Sun- INGEZONDEN Waarde heer redacteur, De Texelse Courant is mijn lijfblad. Niet enkel nu, maar al zo'n kleine vijf tig jaar. Waar we ons ook bevonden, overal volgde ons de Texelaar en konden we beleven wat er op Texel gebeurde. Soms, maar dat is al lang geleden, kwa men er verhalen in voor in de oude Texelse taal en wij genoten er van. want nu was het pas echt de Texelse Courant en alles werd van begin tot de laatste letter gelezen. Zo gaat het met duizen den zowel op Texel als waar ook ter wereld. In het nummer van Zaterdag 1 Dec. vond ik echter een halve kolom met iets dat voor mij onverteerbaar is en ik denk voor bijna al uw lezers. (Verslag feest avond Fryske Krite werd in de Friese taal afgedrukt. Red.) Deze on-Texelse taal wordt vermoedelijk gebruikt voor enkele lezers op Texel, die ook Neder lander en evengoed als wj de Neder landse raai kunnen lezen. Ik hoop dat u voortaan enze goede ou de Texelaar voor iedere Nederlander leesbaar zult houden en verblijf met vriendelijke groet Amsterdam. H J. MEIJER. TEXELSE M.C.-ERS EVEN UW AAN DACHT Vrijdag 7 December houdt motorclub „Texel" een belangrijke ledenvergade ring in De Lindeboom, aanvang 8,15 uur. Daar zulien aanwezig zijn onze Districts- vertegenwoordiger de heer Bockweg en de heer Coljee als vertegenwoordiger van Noordholland bij de K.N.M.V. Op deze avond zullen de kampioenen wor den gehuldigd en de prijzen van de Nachtrit worden uitgereikt. Bespreking van het ri Henreglement er.\ Het bestuur rekent er op dat alle ledsn aanwezig zullen zijn, ook niet-leden, die voor de motorsport iets voelen, zijn van harte welkom. Zie adv. M. derklaas. Dit begint al haast op een alle gorische voorstelling te lijken. De jury houdt onderscheid tussen jongeren en ouderen. De jongeren worden gerekend tot 16 jaar. Moge dit jaar ons Hoornder Ouwe Sunderklaasfeest weer slagen zo als gewoonlijk. KRAAMZORGCENTRUM Zuster Comelisse houdt hedenochtend van 1011 uur zitting in het Wijkge- bouw van het Witte Kruis, te Den Burg. STROPER DOOR POLITIE VER SCHALKT Stropen zit een mens in het bloed of niet. Ondanks de vele processen-verbaal, die in een enkel seizoen door de politie worden opgemaakt, tiert de stroperij ook op ons eiland welig voort. Dezer dagen is al weei een stroper op heterdaad be trapt: hij opereerde in de P.H. Polder, toen de politie hem op het spoor kwam. Lichtbak en geweer werden in beslag genomen. MOND- EN KLAUWZEER Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat de bovengenoemde besmettelijke veeziekte is geconstateerd op de bedrijven van: N. Kikkert, hoeve „Vredestein", De Koog K 35 D. C Witte, Schilderend 35, Den N. Rijk, Schilderend 75, Den Burg C. Roeper, De Westen B 139 P. Witte, Plassendaal W 63 P. Beers, Warmoesstraat 4 Den Burg A. Eelman, Schilderend 73, Den Burg C. Bakker Dzn., „Mennohoeve", Waalderweg P. Bakker, Kogerweg K 85 J. Klippel, O 61 W. Dalmeijer, De Koog K 57 P. C Hin, Spang, W 24 P. VV. Koning, Oost O 96 F. R. Keijser, De Waai 69 H. Boogaard, O 124 C. Kui-1 Mzn., Westerweg B 129 Ph. Stark, E 144 J. M. Bakker, „AtlasK 10 C. J. Bakker, Spang W 28 W. Zijm, De Westen H 109 J. Brak, E 99 Gebr. Hin Hz., „Witte Engel" B 109 Jac. Witte „Dordrecht" E 147 G. Kok, Schilderend 91 C. S. Zijm, De Westen H 117 P. Dros Nzn., Weststr. 15, öosterend M. C. Keijser, De Waal 4 J Keijser, De Waal 73 Texel, 4 December 1951. Burgemeester en Wethouders van Texel C. DE KONING, Burgemeester P. BEEMSTERBOER, Secretaris. De feestavond van de Federatie Texel van de Algemene Nederlandse Landar- beidersbond, Zaterdag in de uitstekend bezette Oranjeboom gevierd, werd ge opend door de heer W. Wassenaar, voor zitter. Hij verwelkomde in het bijzonder burgemeester en mevr. De Koning, de leden van de Texelse bestuurdersbond en de heer Tichelaar, hoofdbestuurder. De heer Tichelaar wees op de ups en downs op economisch gebied, herinnerde aan de crisistijd met zijn vele werklozen, ook op Texel en belichtte daarna de tegen woordige tijd, waarin ons land noodge dwongen heel veel geld voor de bewape ning moet uitgeven. Hij vergeleek de tijd van vóór 1900 met die van thans, waarin een krachtige organisatie over veel invloed beschikt. De landarbeiders krijgen straks op wettelijke basis mede zeggenschap op economisch terrein, i. c. het landbouwbeleid van ens land. De verschoppeling wordt de man, die op grond daarvan geroepen wordt zijn kun nen te tonen. Duistere machten zijn thans hard aan het werk om een en an der te remmen. Weest dus paraat en maakt u bekwaam, opdat u straks als deskundige kan meespreken". Spreker spoorde aan tot het werven van nieuwe leden, ook de vrouwen riep hij op tot de strijd. Hierna was het woord aan „De Ghe- sellen van den Spele" die „De tijden zijn niet te keren", toneelspel ui 2 bedrijven, door Abe Brouwer op uitstekende wijze voor het voetlicht brachten. Na de pauze genoten allen volop van een vrolijk kleinkunstprogramma. De leden van het gezelschap toonden hun veelzijdig talent (toneel, muziek, zang en acrobatiek)! Veel indruk maakte het lied „Vrede" van Adema van ScheLtema, met muziek van Sam Vlessing. De heer W. Wassenaar wees er in zijn slotwoord op, dat de Bond, als hij zijn positie behouden wil, vakoekwame leden -arbeiders nodig heeft. Hij deed daarom een ernstig beroep, vooral op de jonge arbeiders, zich zoveel mogelijk te gaan ontwikkelen. En de niet-georganiseerden wekte hij op zich aan te sluiten. Op uitnodiging van het bestuur van de R.K. Ontwikkelingsclub, sprak Ir. F. Gerritsen van de Rijkswaterstaat te Hoorn in Hotel De Zwaan over de histo rische en waterstaatkundige aspecten van het Waddenbekken. Ondanks het slechte weer was voor deze lezing veel belang stelling. Allereerst gaf hij een overzicht van de geschiedkundige ontwikkeling van Nederland en daarna bthandelde hij in het kort de geologie en vervolgens de vorming van de Wadden. In de 16e eeuw waren Huisduinen, Callantsoog en Zijpe ook eilanden. In 1597 werd Zijpe echter met het vaste land verbonden. De strijd tegen het wa ter is dus niet iets van onze tijd. Onze voorouders hadden daar reeds zwaar mee te kampen en veelal onder zeer moeilijke omstandigheden. Bovendien beschikten zij toen nog niet over die mid delen, die wij nu kunnen aanwenden. In 1629 kwam de verbinding van Eierland met Texel tot stand. Wat de Wadden aangaat is het wel interessant te weten, dat per getij 900 millioen kub. meter water tussen het zeegat Den Helder en Texel binnenstroomt. Zo'n waterver plaatsing brengt natuurlijk een grote en sterke stroming te weeg, d:s zich wijzigt en onze kusten hier en daar op erbarme lijke wijze aantast. Tevens ontstaan hier door langs de kust grote diepten van wel 40 m. en meer. Verder wordt door de golven veel zand af-en aangevoerd, wat tot gevolg kan hebben een aanwinst van het waddengebied. Bij stormweer loopt de zanddrift van Zuid naar Noord door de schuininvallende golven die al tijd evenwijdig met de kust lopen. Juist die zandverplaatsingen bezorgen de Rijkswaterstaat veel hoofdbrekens. Blijft die af- en aanvoer van het zand in even wicht, dan heeft men niets te vrezen. Gebeurt dit echter niet, dan moet men middelen beramen om die onevenwich tigheid op te heffen. Wat doet nu de Rijkswaterstaat, wan neer de kusten op een eiland gevaar lo pen af te brokkelen? In de eerste plaats door defensief optreden door het aan brengen van strandhoofden en helmbe plantingen en in de 2e plaats door in het offensief te gaan door het opwerpen van stuifdijkeu om daardoor te trachten land te winnen. Om hierin enig inzicht te krijgen liet spreker verschillende beel den zien van de verdediging van Vlie lands kusten. In tegenstelling met Vlie land heeft Texel een onverdedigde kust. Vlieland telt vele strandhoofden. Waren die daar niet aangebracht dan zou Vlie land een prooi van de zee zijn geworden. En bovendien zou dan ook de Friese kust bedreigd worden. Daarom moeten de waddeneilanden in stand gehouden worden. De getijstromen die uit het zui den komen, voeren aan de Zuidkust zand aan maar aan de Noordkant nemen zij af. Ingrijpen is hier noodzakelijk. Hier mee zijn echter grote uitgaven gemoeid. In 1850 werden op Vlieland reeds strand hoofden aangelegd. Spreker vertelde nog dat het dorp Oost-Vlieland in 1736 aan de golven moest worden prijs gegevei Op het ogenblik is Vlielands kust vr stabiel. En hoe staat het nu met de Texeb kust? Het Horntje en de Stuifdijk ten van De Mok zijn grote zcrgenkinder< van de Rijkswaterstaat. Daar is al he wat geld aan besteed. Het resultaat echter nog lang niet bevredigend. Dit te wijten aan het opwerpen van een vei keerde verdediging. Ook de Eierlandj kust baart nog vele zorgen. Foto's toon den hier ook grote afbrokkelingen. Mij schien zullen hier in de toekomst onze Texelse kust strandhoofden aang< bracht moeten worden. Dagelijks won de kust door de Rijkswaterstaat gecoi troleerd. En wanneer ingrijpen noodz kelijk wordt geacht, zal men daar voor terugdeinzen. Als slot van het betoog noemde spri ker als perspectieven voor de toekom een verbinding van Texel met Vlielai door een dijk met als grote voordel* een enorme besparing op de kustverd diging. En een totstandkoming van wandtijen, waardoor men zou kunn< overgaan tot inpoldering van die gebi den. Hierna werden nog zeer vele vrag* gesteld welke alle door spreker ze vlot werden beantwoord. ZAKENNIEUWS Naar we vernemen heeft de heer Langeveld, De Cocksdorp, zijn woon winkelhuis met garage te De Cocksdoi verkocht aan de heer Visman, Waalei burg, die voornemens is in het betreffei de pand een viswinkel te openen. De heer Langeveld heeft een groente en fruitzaak gekocht in de in opkom zijnde badplaats Callantsoog. De Fa. C. Bremer en Zoon heeft ve plezier van een gloednieuwe uitvindin een rolborstel, uit België geïmporteei De rol is omkleed door het vel van Australisch lam. Het verven hierm gaat enorm vlug en is .honderd kwaste te vlug! Deze nieuwe uitvinding kot vooral goed van pas waar grote oppe vlakten bestreken moeten v/orden, zoa in de Gereformeerde kerk te Den Bui waaraan thans de laatste hand wordt g legd. VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 26 Nov.-l Dec. 1951 1277 kg garnalen; 625 kg garnalenpi 888 kg wulken; 1063 kg kruikels; 6V2 zalm; 296 kg sardien; 6080 kg vispi 907 kg schol; 1063 kg tong; 129 kg to bot; 61 kg schar; 84 kg bot; 4 kg ro 111 kg kabeljauw; 38 kg poon; 565 wijting; 14 kg haai. DIENSTREGELING N.V. T E.S.O Op werkdagen: Van Texel: 5,30; 7,50; 11,45; 14,40; 17, Van Den Helder: 6,30; 10,30; 13,20; 16, (Zat. 16,30); 19,30. Op Zon- en alg. erkende chr. feestdage Van Texel: 7,50; 11,45; 18,00. Van Den Helder: 10,30; 13,20; 19,30 lm HOM ((«tl HET LAATSTE NUMMER van „De Speelwagen" brengt een interessant arti kel over de geschiedenis van de Noord hollandse boerderij. Hierin lezen we o.a.: Ook van het Texelse type met voor eind valt weinig nieuws meer te zeggen, of het zou moeten zijn, dat Allan een volkomen fantastische afstammingstheo- rie mededeelt. Zijns inziens zouden de woningen voor de 14e eeuw meestal uit twee vertrekken hebben bestaan, waar van het ene deels tot woning, deels tot stal en het andere tot bergplaats en tas- ruimte bestemd was. Later werd de vee stal dan afgescheiden en het grote voor huis vervangen door 3 kamers of kan toortjes. Wel moeten de skapenboeten nog ge noemd worden, waaronder er zijn, die evenals de hoeve zelf een centrale hooi tas bevatten met drie uitlagen er om heen voor schapenpotstal. De onaange- bouwde vierde zijde van het hooivak is met gepotdekselde delen beschoten en bezit een paar hooiluiken. De overige wanden zijn van baksteen en het dak weer van riet met een voet van pannen. In de middeleeuwen was de schapen teelt het belangrijkste middel van be staan op Texel en het grote aantal scha pen, dat toen aanwezig was blijkt wel uit het feit, dat er bij de dijkdoorbraak van 1509 5000 verdronken. Niet altijd stal men de schapen in een boet, maar sot bracht men ze in de boerderij zelf ond zoals bij de hoeve Westermient B 1 waar een buitenstijlruimte voor hen v ingericht. Ogenschijnlijk wijkt dit hi sterk af van het gebruikelijke Texei type, doch bij nadere beschouwing bli; het slechts een variant. Men heeft tasruimte nl. niet in de hoogte gezoc maar in de diepte door twee gebintv» ken voor dit doel te bestemmen. De n van het vooreind ligt dus weinig dan die van de schuur. De onduidelj heid wordt nog in de hand gewei doordat het vooreind (met woon- slaapvertrek) in de breedte is uitgebn met een kelder en bovengelegen be ruimte en doordat tussen woongedeei en hooivak een dwarsdeel is aan] bracht om gemakkelijker te kunnen sen (beide lengte-uitlagen worden mers ingenomen door koehuis en sd penstal). De buitenstijlruimte aan achterzijde dient eveneens tot dwarsd en voorts tot voederbereiding, paard; en jongveestal. De ingang van de een „rijing" is tevens de voordeur. 0 spronkelijk zouden er een vijfentwinl tal van deze hoeven zijn geweest, nu dit de enig overgeblevene. TTEC tdnD

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 2