Donderdagmorgen Fa. Frans Zegel Kz. HOTEL TEXEL Oen Cj&eal# fackcl*fywpt w\ ^2- goed boek 3LUISO«JK3m^AAT Een ritje over Tessel &cn (Vai-i va eeuw c^aied i 'an Onder de pomp IJS-REVUE Boekhandel Parkstraat notenbalk fornuis Voor fijn fruit voor Sint Nicolaas naar M.S. Zn. GESLOTEN WaBBa St. Nicolaasavond Ensemble Koos Siewerts Entree f 0,75 incl. bel. J Woningnood feestavend boerenknecht vaste knecht meisje Woningruil M. C. Texel Vergadering Vrijdag 7 Dec. a s. Ver. van Oudleerlingen L. L. S. Praatavond „DE ORANJEBOOM"! viert Sint Nicolaas J met Orkest Freddy Hull j Voor een grim Boekhandel „Parkstraat" BAKKER'S IJZERHANDEL 'k Ben vön de seumer mit 'n autobus óver Tessel weest. Het pion wós rempel bee me opkomme om ers naar Strend te gaan. De vorige dag höd 't nag skotspie- kers en ouwe wijve regent, maar die og- gent knapte het weer op, allien böve de Noordzèe sting de lucht of ie kótte woo speeë. M'n Sundagse pak, dót soo sonde weze, dón maar m'n opgnapperse pak ón in deer ging ik. De bure hódden 't gouw in de smiez- ze, se seeë ól, wöt is er ón de hand, je bent so pikt en dreve. Maar ik hód gien tied om tekst en uut- lèg te geve, wónt ik most nag op een ko- cheltje loöpe om op 't Raoksie de bus te kenne hale, ik kwam er dón ok ontjakt ón. Doe ik in de bus stapte, keek ik eerst goed uut, wónt ik höd mot je wete, öl soon Strender kiskebêd (1) sien, die liefst fijf kleine kienders bee er höd, dót wós me te drek, wónt ós je naast een groep gnut sat, die niks aars doet ós skieman- ne, ben je nag niet jarig. Dón maar 'n folgend banide, maar deer sót 'n jefrouw ón ïen stik deur te geeuwe en te gape, se hód fön die pögge onder de oöge, je sag soo, dót se eêves wót laat te béd gaan wós, bovendien keek se me soo achterkousterig ón, niks foor mee; eindelik höd ik 'n goed plaasie naast een Tesselaar, „soort bee soort". Doe we weg wooë reeë, sag ik er ien hórd komme ónloópe, ik waarsohouwde de sjefear, dót er ien, die in 't „Kapers- glop" weunt, ok nag mee woo. Doe keek die sjefeur of ik 'n slag vón mólle Pou hód höd. Ik vertelde him toen, dót het Kapersglop het selfde wós ój 'n deêl fón de Gravestrêet nl. dót dêel, dót loopt fön de Roemse kerk tot ón de Wórmoes- strêet. Maar dót se teugeswoordig het woord glop minder mooi fiende in 't deerom riet veul meer gebruuke. De tiede benne wel veranderd, vroe ger ginge we naar Jaap Siemes om 3 ct. mosterd, dót wós doe de mosterdmolen nag in 't glop vön Jaap Siemes stond. Nou hiet 't deer gloof ik „Molendwars straat", miskien as 't ok wel beter soo. 't Woordje steeg of steegie begint ok in ónsien te mindere. Etymologisch skient 't óf te stamme vön „stijgen", dus een smól strêetje, dót wöt oploopt, een goed foorbeeld is 't sköolsteegie in de Weverstrêet. Soo mierum,, soo marum (summa sum marum) v/orre we steeds deftiger en def tiger in olies en olies, ok in onze manie- re. Vroeger kwam er een nótte vadoek (skutteldoek) op tafel ós het ete öfloope wós, deer kon dón ïederien op z'n beurt s'n hande ón öfdröoge, vader en moeder eerst in dón de kinders, maar nou mot 't 'n servet weeze in dón foor ieder ien- tje, aars doogt 't niet. 't Reeje in de bus ging foor mee feul te hórd, temèt gien tied om olies goed te be- kieke. De Rutersplaas wazze we soo ver- bee. Dicht bee de Wêel sag ik 'n stik lónd fol mit höoge stiekels, deer kon je wel bóogies ón ophange. Wöt 'n slordebak die boer. 'k Höd toeföllig wöt seletjes in m'n zak, weer ik die Strender kmders op kon trakteere Ik wós wel soo wies om die slêeperigge jefrouw niks te presenteere, ik docht die prottekol (pruttelaarster) s.eit toch „nêe". Doe we deur de Wêel reeje skoot me te binne, lot we vroeger op brullofte soon oud Tessels versie son- ge: On de Wêel en ón de Wêel deer ete se gort mit krenfe weerom sooë se dót niet aoên se leve fön de rente". De WTêelders hewwe deer de beenaam fön gortbuke ón te danke. Mit 'n minuut of tien wazze we doe ón Strend, dorp weer se /.et ós ón de Hoore, t Tessels dialekt 't best bewaard hewwe. De tiede dót se ón Strend sprak- ke vón mêmme en taat benne verbee. Name ós Klaas vön taat enz. kenne al- lien de cuwere Strenders nag. (1) Kiskebêd is 'n moeder vön 'n groot gezin kleine kienders. Tessels dialekt, Angelsaksisch en Engels hewwe veul woorde geliek of temet geiiek. Ken Kis kebêd ok verband houwe mit „children- bed", dus 'n bêd vol kienders? Aardig fonde niet, maar het sel wel aars weze. VERENIGING VAN OUD-LEERLIN GEN Vrijdag is er weer een praatavond. (Zie advertentie). S. V- De Koog- Zondag moest zowel het 1ste als het 2de weer een nederlaag mcasseren. De adsp. zagen echter kans met en fikse 10-2 overwinning op SVC A uit de strijd te komen. Reusachtig gedaan, heren, ga zo door en probeer het a.s. Zaterdag weer zo te doen. Het 2de zag kans in een zeer goede wedstrijd tegen Zeemacht 2 de stand op 6-3 te houden. Zowaar een prachtig resultaat! Als jullie willen kan er zeer goed gespeeld worden met de daaraan verbonden overwinningen. Het le verloor met 4-2 van Duinranders. Jammer, dat onze sportvriend J. Dapper, van Duinranders zijn been brak, dit ge beurde reeds na 7 minuten spelen. De wedstrijd heeft daar wel onder geleden. Wij wensen de heer Dapper een spoedig en algeheel herstel toe. De wedstrijd werd met een half uur vertraging voort gezet. Duinranders zag kans door zeer slecht spel van de l.-back de stand op 3-0 te brengen. Het is jammer, dat dit heeft plaatsgevonden, een back behoort ook op zijn plaats te blijven staan gelijk een ander Daarna ging net weer beter met De Koog en wisten wij de stand op te voeren tot 3-2. Er werden daarna mooie kansen verknoeid voor het vijan delijk doel. Voor a.s Zondag zijn de N.V. wed strijden vastgesteld. De Koog 1 thuis te gen Hoilandia T, half drie. De Koog 2 vrij. Adsp. A uit tegen Oosterend A, aan vang 3 uur. Veel succes heren. NAAR CURASAO Onze vioegere plaatsgenoot de heer N. Dapper gaat voor de Bataafse Petro- leummij. voor de tijd van drie jaar naar Curasao om er op een BPM- laborato rium te werken. BOUWVERGUNNINGEN De volgende bouwvergunningen zijn verleend: L. Gielis, Witte Kruisweg 32, Den Burg bouw van een schuurtje; H. Broekman, Eierland C 7, uitbreiding veestallen; H. Zijm Thzn., Warmoesstraat 6, Den Burg, uitbreiding varkenshok; P. Spanjer, We verstraat 28, bouw pakhuis; Ad. Blok v. d Velde, De Koog, uitbreiding expositie ruimte. De Cocksdorp, 18 October 1901. De onlangs opgerichte zangvereniging heeft den naam „Crescendo" ontvangen. Het aantal werkende leden is thans tot 40 geklommen, wel een bewijs, dat ze in eene behoefte voorziet. De oefeningen worden des Zaterdagsavonds in de O.L. school gehouden. Het plan bestaat nog in den aanstaanden winter eene uitvoering te geven. Gemeeenteraad van 25 Oct. 1901. Afwezig de heeren Dikkers en Koning. De jaarwedde van de gemeente-ont vanger wordt verhoogd met f 50 en daar mee gebracht op f 600.die van de amtenaar ter secrtarie wordt verhoogd met f 100 en daarmee eveneens gebracht op f 600, Vastgesteld wordt gemeentebegroo- ting 1902. Ze sluit met f 59568, Texel, 6 Nov. 1901. Omtrent de richting, waarin men de tram wenscht aan te leggen, kan, dank zij de afbake- ing van den weg, thans eenigszins wor den geoordeeld. Volgens die afbakening zal Oudeschifd, naar men ons mededeelt, niet er onmiddellijk aan verbonden zijn, zoals ongetwijfeld door vele inwoners van dat dorp zou zijn gewenscht, terwijl ook naar het ons voorkomt, de tram niet door, maar langs den Burg zou rijden; de weg is ten minste afgebakend dicht bij ons dorp achter de Weverstraat. Op het einde van de Waalderstraat zou dan vol gens geruchten het station moeten ver rijzen. Men houde echter in 't oog, dat door den Raad de plannen moeten wor den goedgekeurd en nog zeer goed hier of daar eene wijziging in de richting enz. kan worden gebracht. Uit een en ander blijkt echter, dat men geen plan heeft de zaak op qc langen baan te schuiven, zo dat het zeker niet tot de onmogelijkhe den behoort, dat nog dit jaar eene be slissing door den Raad omtrent de con cessie voci de tram wordt genomen. VROEG BEGONNENVEEL GEWONNEN De heer Jb. J. Bakker en mej. P. Vermeulen zijn gisterochtend ten Raadhuize in de echt ver bonden. U zult zeggen: voor de- jonggehuwden een bijzondere dag en dat zij de 4e Decem ber 1951 nog heel dikwijls mo gen herdenken! maar moet daarover in de krant worden aeschreven? En01/ Omdat dit huwelijk voltrokken werd om 's morgens half zeven. Waarom zo vroeg? Wel, dit stond in ver band met de ziekte van onze ambtenaar van de Burgerlijke Stand, de heer A. van Dienst. Dit was voor zover ons bekend niet alleen het eerste huwelijk, dar zó vroeg op de dag gesloten werd, maar tevens het eerste huwelijk, waarbij de trouwe, on bezoldigde figuranten verstek lieten gaan! Kom, kom, als men een traditie wil voortzetten, moet men in dit geval evenals het bruidspaar, er niet tegen op zien voor dag en dauw uit de veren te kruipen! Moge voor de heer en me vrouw Bakker opgaan het ge zegde: „Vroeg begonnen, véél gewonnen!" RUNDER-T.B.C. De Vereniging Texel tot bestrijding van tbc onder het rundvee en andere veeziekten houdt Dinsdag 18 December haar ledenvergadering (Bijzonderheden in de adv. van Woensdag a.s.) KUIKENS IN DECEMBER Op het land van de heer D. v. d. Werf Everstekoog, stapt een zeer trotse hen met een hele sleep kuikentjes rond HANDELSREGISTER Onder „nieuwe insohrijvingèn van za ken" lezen wij in het „Handelsregister": Fa. J. N. Rijk en Zonen, Texel, Den Burg, Kogerstraat 74. Bloembollenbedrijf Venn. J. N E. A. en G. Rijk Bij voldoende deelname rijdt de N.V. T. E.S.O. cp%Zondag 9 December a.s. weder om naar de IJs-rcvue te Amsterdam. Kosten f 7,50 p.p. Den Burg-Amsterdam v.v., boot en entrée inbegrepen. Vertrek Groeneplaats 7,30 uur v.m.. Kaarten verkrijgbaar op het kantoor te Den Burg t.m. Vrijdag 7 December a.s. DE DIRECTEUR. Onze brandmeester vertelde me: „Toen ik meneer Tiessen zo drok zag skrieve, voelde ik wel nattigheid, rnaar ik rook toch hillegaar gien gas!" Ja, Gerrit zeit ok al: Vrouw, een bes te strandwiend. Maar wees actief: duuk je niet, dan hè je niet. TEXELA ARTJES. Contant f 0,60. Onder adres te bevr. (niet eer der dan 11 u. in Boekh.) onder nr. 0,10 meer Te k. pracht witte, savoye en groene kool 15 cent per stuk, bij partijtjes gratis thuisgebracht Haarsma, „Antwerpen", Eierland Te koop wintermantel i.z g.st. maat 46- Schildereinde 107, Den Burg Te koop 8 biggen, D. Hin, Dijkmans huizen Te koop gevraagd Tteltbewijzen voor narcissen A. Bakker, Wittekruislaan 13 Verloren een laars, gaan de via Postweg naar Den Burg. Gaarne terug, Wever straat 43 Door 's Heren goedheid werd n wij verblijd met de geboorte van onze dochter en zusje Grietje Duwie H. S. Donker P Donker-Tuinder Henkie, Wietseen Kees 23 November 1951 Proctori Rd Orinie Rd Tauperi Nieuw-Zeeland Heden overleed in het Wesierlicht te Alk maar mijn geliefde Man Pieter Eel man Jacobszoon in de ouderdom van bijna 80 jaar D. EELMAN-Peper St. Pancras, Bovenweg 110 1 December 1951 De begrafenis heeft plaats gehad op Dins dag 4 December te Den Burg, Texel. Voor een naar Wie leent de Padvinders van Oosterend een voor een uitvoering adres Hoekstraat 6, Oosterend. Te koop wegens overcom pleet, een i g st z. H van Sitteren Rnigedijk E1PI is onze zaak te Den Burg naar Serieuse gemaskerden vrij entree. Tussen Keizerstraat en overweg spoor te Den Helder HAARVERZORGING is 'n zaak van vertrouwen DAMESKAPSALON RIETVELD Sluisdijkstr. 141, Tel. 2337 Stofzuigerreparatie-inr. ..EXCELSIOR" Sluisdijkstr. 110, Tel.3431 Voor een geslaagde PERMANENT Kapsalon VAN OOIJEN, Sluisdijkst. 77-79, Tel. 2616 Leemans Textielhuis Ondergoed, huishoud- goed, stoffen, kousen. Voor beste Leder waren DE WIT'S Lederhandel, Sluisdijkstraat 117 Complete W o ning inrichting J. ZUIDWEG, Sluisdijk straat 44-48, Tel. 3303 Sint Nicolaaspapier voor particulieren en winkeliers Papierhandel RUHLAND, Sluisdijkstr. 55, Tel. 2257 A. R. ALLES. De Wolwinkel van Den Helder E. N. HEIJLIGENBERG, Keizerstraat 118 - Sluisdijkstraat 4 Gazelle Rijwielen, Haar den,Kachels, Berini hulpm. QQisiiehaarlje Grote collectie Billijke prijzen Drukkerij Texelse Courant Wij zijn in staat, tegen billijkexvoorwaarden, nog eiuge woningen op Texel te bouwen Deze woningen komen voor de koper beschikbaar. Wie interesse heeft komt eens praten. Wij zijn gaar ne bereid, zonder verplich ting, alle gewenste in lichtingen te verschaffen. J Drijver en Zonen Hoekstraat 6 - Oosterend CENTRALE BOND VAN WERKNEMERS IN HI-"T TRANSPORTBEDRIIF Zij die deel willen nemen aan de in Februari te hou den Familie kunnen zich opgeven bij de boden, die alle gewen ste inlichtingen kunnen verstrekken Het Bestuur Gevraagd voor het bedrijf in de P.H Polder. Kunnende melken en bekend met alle land- bouwwerkzaamheden. Woning disponibel I C. RAB Gevraagd per I Maart goed kunnende melken en met paarden omgaan Woning b: schikbaar v. Maldegem, jactitlust Gevraagd per I Januari voor lichte kantoorwei k- zaam heden. Dros Autocentrale Wie wil van Den Burg naar Oudrschild? Wij bie den aan jjrote kamer, be tegelde keuken en bijkeu ken, 1 slaapkamer, schuur tje en tuin. Voor woning met twee slaapkamers. Brieven onder no 159 aan bureau van dit blad Vrijdagavond belangrijke Ledenvergadering in hotel de Lindeboom. Alle leden worden verzocht aanwe zig te zijn Het Bestuur De Ingelanden voor Den Burg.O'schild, de Westen en Zd haffel worden opgeroe pen tot bijwonen van 'n ver gadering in ,.De Oranje boom" op des morgens 9.30 uur. Bespreking Wegen en Waterlopen in verband met Ruilverkaveling. Het Bestuur van de 30 Polders op Vrijdag 7 December n m 8 uur in de Landbouwschool te Den Burg Sprekers met als onderwerp Dhr B Oostra: Praatje over Rundveefokkerij Dhr J v d Geest; Boerde-ijentypen in Nederland Dhr J. Kikke t M Jzn Wat is 't nut van het melkersdiploma in de practijk Houdt deze avond vrij en komt allen. jlliniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiminimum)innu 1 AMams show-orkest met ~v Dubbele bezetting v; Exclusieve zang ■X- Spec, bezettingen o.a. Tango, Hawaii, Samba, J Rumba ►v V eelzijdig ►V Beschaafd ^lllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuniiiiliiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiUiiiiiiiiiiiiiiiiii::iiiji,iiiii;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinp|||F Hoe kunt U het vragenOnze etalages zijn keurig verzorgd en geheel op St. Nicolaas afgestemd. Alleen het beste is ons goed genoeg. De prijzen kunnen elke critiek doorstaan. Bezorging op 5 December over geheel Texel, zonder prijsverhoging. Mogelijkheid tot ruilen tot 10 December. WEVERSTR., DEN BÜRG - TEXEL TEL. 67

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 3