Cjroen TgwarL-Jexels in het harL, De Hoornder school is finaal af Slechte toestand van het gebouw een groot gevaar voor cle gezondheid der leerlingen Leerboekjes van 19141 In veilige haven KIESP IJN ss Landschapsschoon en Witkalk Overdaad schaadt! Algemene verhoging van abonnementsgelden I WOENSDAG 12 DECEMBER 1951 je. TEXELSE 65e JAARGANG. No. 6588 COURANT dt I Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij ■is. I Boekhandel Drukkerij Bibliotheek tje I Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 625. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. -f- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. Op Vrijdagavond j.l. werd te Den Hoorn een protestvergadering gehouden in verband met de onhoudbare toestand aan de o.l. school. De vergadering werd geopend door de voorzitter van de ouder- commissie, de heer A. Slegh. Hij heette de ouders en in het bijzonder burge meester De Koning (B. en W. waren uit genodigd) van harte welkom en vroeg begrip voor deze bijzondere avond. Hierna werd het woord verleend aan de heer Gottschal, Hoofd der school, die een algemeen overzicht zou geven. De heer Gottschal opende zijn inleiding met een persoonlijk woord tot de burgemees ter. Spreker zei: „Ik heet u van harte welkom. Nog maar korte tijd ben ik op het eiland, maar in die korte tijd heb ik gezien, dat u zeer veel belangstelling hebt voor uw gemeente en dat u niets te veel is. Ik moge herinneren aan de bur gerzinlening. U bent hier ook nog niet lang. Er zullen vragen zijn over het ver leden, die u waarschijnlijk ook niet kunt beantwoorden. Daarom spijt het ons des te meer dat beide wethouders niet aan wezig zijn, daar van deze beiden ver wacht kon worden, dat zij meer licht in de duisternis hadden kunnen brengen. Het enige wat ik u wil vragen, mijnheer de burgemeester, is, of u zich wilt in denken inwoner van Den Hoorn te zijn, wiens kinderen in dit gebouw op school gaan. Spreker zei verder, dat in overleg met de oudercommissie, besloten was, dat hij de inleiding zou houden. Dit zou een rustige en zakelijke bespreking be vorderen. Het eerste deel van zijn in leiding had als onderwerp: „de school". Hierna schetste spreker de toestand van verwaarlozing en achterstand. Het was geen fris beeld! Verkeerde ligging: smal le straat, veel licht weggenomen door huizen aan de overkant, veel afleiding (niet alleen in de zomer') Gevaarlijke uitgang. „Het gymhok": de entree van de school. Waardeloos als gymgelegenheid, als sp eetgelegenheid Tochtig, veel stof. Smerig, het hout op verschillende plaat sen wegrottend. Deugt zelfs niet als op bergruimte voor oud papier. Het lekt als een zeef. Verder gaande komen wij in 'n verwaarloosde gang: lekkage, tochtig. Bijna altijd stinkende W.C. s: geen spoe ling. Het lokaal van de le en 2e klas: lekkage, de kringen zijn te zien van de plasjes, welke zich op de vloer vormen. Bank moet tijdens regen verplaatst wor den! Ventilatie: Bovenramen dichtge spijkerd (volgens uitslag Ouderavond 1950, in dat jaar verbeterd, goed wer kend gemaakt!) Er wordt óf niet geven tileerd, óf het dubbele raam naast de kachel moet open staan, of eenzelfde raam vóór in de klas, waarbij de kinde ren aan de raamkant zeer veel kou op vangen. Bij wind en regen op de ramen (Komt op Texel nogal eens voor!) is van ventilatie geen sprake. Borden ver waarloosd en onvoldoende oppervlakte. Muren, houtwerk, alles ademt verwaar lozing. Lokaal van 3 en 4: Iets beter licht door groter raamoppervlak. Verder hetzelfde droevige beeld; ook in het laatste lo kaal. Meubilair zeer onvoldoende. Tus sen beide lokalen 'n dun routen afschei ding (deuren) «niet goed sluitend. Elk ge sproken woord wordt in net andere lo kaal verstaan. Verlichting: Voor de gehele school zeer onvoldoende. De ogen van de leer lingen worden verknoeid. Spreker haal de voorbeelden aan: het niet kunnen le zen uit een boekje, omdat „ze vlekken zien!" Onderzoek heeft plaats gevonden. Op een plaats waar de lichtmeter 80 moest aangeven daar gaf ze 0 aan. Speelplaats: Onbespeelbaar, een vijver en modderbad. Gedurende de laatste 14 dagen zijn de kinderen van Den Hoorn 15 minuten op de speelplaats geweest. Vaar komt dat voor? In de klas wordt dan tijdens het speelkwartier stof gege- len' Water: het water wemelt van dier lijk leven. Dode wormen en pissebecMen bvamen mee. De kinderen is het drinken an dit water verboden. De goten zitten ol met stinkende blubber en hangen er Dvendien levensgevaarlijk bij. Leermiddelen: Geen school op Texel al zo'n droevige verzameling hebben. i de klassen 3 en 4 zijn boekjes van 914, 1916, 1917 enz. Verder domineren jaartallen als 1921, '22, ,23 enz. Spreker taalt dan zinsneden aan uit vroegere Verslagen van ouderavonden en brieven, daaruit duidelijk blijkt dat men al ja ren en jarenlang klaagt. Boven het twee de deel van de inleiding had kunnen staan: „Waarom dat wel en dit niet? Waarom daar wel en hier niet? Hoe kan men beslissen tot het doen bouwen van sen gymnastieklokaal (f 50,000) te Den Burg, het doen aanleggen van centrale verwarming f 20,000) aan een school te Den Burg? en dat voor dezelfde school bevorderd zal worden: beter verlichting, meer leermiddelen, meer meubilair? De ze school is een paleis vergeleken bij dit onderkomen. Is dit rechtvaardig als men weet, dat er op dit gebied nog krepeer- gevallen bestaan? Spreker leest dan voor wat onder lei ding van de heer Tiessen tot stand kwam: Den Hoorn word: r:iet eenmaal genoemd. Spreker vertelde dat de speel plaats van de o.l. school te Den Burg niet in orde was. Bleef water staan. Vanaf Sept. dit jaar was daarover ge klaagd en nu reeds werd de speelplaats verbeterd (na 3 maanden' Is het 'n wonder, dat men spreekt van achterstelling van Den Hoorn? Het laat ste deel ging over scholenbouw. Hierin toonde spreker overtuigend aan, dat niet tegenstaande het feit, dat enkele verbe teringen aan deze school :o spoedig mo gelijk moeten worden aangebracht, het bouwen van een nieuwe school wel zeer urgent is. Hij hoopte dan ook dat het ge meentebestuur hieraan volledige mede werking wilde verlenen. Als voorbeeld, dat scholenbouw toch wel door kan gaan, las spreker enkele zinsneden voor uit een krantenartikel over de begro ting van de gemeente Wieringermeer. „Voor woningbouw is op deze begroting geen plaats gevonden. Bouwplannen voor 80 woningwetwoningen in 1951 konden zelfs niet tot uitvoering komen, eerst door bouwstop, later door gebrek aan financiën". Echter staan op het bouwpropramma 1952: de bouw van een nieuwe R.K. school en een klas bij de Chr. school. Verder worden alle scholen van Volks onderwijs opgeknapt. Spreker had ook een gesprek opgevangen over volksge zondheid en scholenbouw. Men moet echter met vergeten dat de zorg voor de volksgezondheid ook begint op school en zeker op een school als deze. Na de pauze werden vragen gesteld en beantwoord De burgemeester zegde toe zijn volle medewerking te zullen verle nen voor het aanbrengen van de meest dringende verbeteringen. Hij was even eens overtuigd van de noodzakelijkheid een nieuwe school te bouwen. Op enkele vragen kon geen bevredigend antwoord worden gegeven. Bv. werd er gevraagd waarom h er nooit iets was gedaan, maar waarom voor andere scholen wèl grote uitgaven zijn gedaan; waarom Den Hoorn jarenlang in alles 's achtergesteld. Aangehaald werd nog de ouderwetse brandweer, alle dorpen kregen 'n brand spuit, Den Hoorn heeft er een voor het grootste gedeelte zelf betaald. De ouders waren zeer ontevreden en gaan niet accoord met de:e gang van za ken. Van beloften welke jaar in jaar uit werden gedaan, worden we niets beter. Er moet hier iets gedaan worden. Men besloot gedurende een half jaar de gang van zaken af te wachten. Hierna werd deze zeer geanimeerde vergadering door de heer A. Slegh ge sloten. S.V. Texel Uitslagen van Zondag le kl. A KNVB: ZAP-Schagen 0-1, Watervogels-Texel 0-4, VZV-RKAFC 2-2, Succes-W.Waard afgelast, Grasshoppers-Bergen 0-1,DTS- Oudesluis afgelast. Afd. NH.: Texel 2-Watorvogels 2 1-2, andere wedstrijden werden afgelast. Texel 1 heeft de le competitiehelft met een 4-1 overwinning afgesloten en daarmede de ongerustheid doen verminderen en we hopen dat de 2e helft ons nog beter uit de bus zal doen ko men. Voor de wind nam T. al een 30 voorsprong en tegen de wind in werd de stand tot 4-0 opgevoerd. Texel 2 heeft ons teleurgesteld. Hier zagen we twee candidaten voor de bo venste plaats tegen elkaar in 't krijt. W. speelde beter voetbal en kwam telkens weer opzetten, maar met man en macht werd verdedigd totdat een laag schot doeltrof. Verder dan tot deze 1-0 kwam W. voor de rust niet. In de 2e helft speelde W. beter en on ze linksbuiten was te veel aan het zwerven en de r-buiten nam te weinig deel waardoor het verdedigen volkomen kon worden doorgevoerd, terwijl de kee per een solide indruk maakte. Bij een W- aanval was de dekking slecht verzorgd, Wim Westdorp vergat op de keeper te rug te spelen, W. nam de slecht wegge speelde bal over, Bekhoven plaatste naar Post die resoluut inschoot 2-0. Wel trachtte T. in te lopen, enkele felle schoten, o a. van Ben, troffen geen doel. Slechts eenmaal wist Bertus tegen te scoren. Zondag a.s.: Texel 1 thuis tegen VZV. Deze week trainen op Donderdagavond op het terrein. IN 1891 telde de Texelse vissersvloot nog zo'n 140 schuiten. Toen mochten ook De Cocksdorper vloot en die van Oost er nog best zijn! In i916 telde de de gehele vloot nog een 60-70 vaartuigen, het aan tal v/as in 25 jaar dus meer dan gehalveerd! En tussen 1916 en heden zijn er ook heel wat verdwe nen: naar elders ver kocht of gesloopt. Men zag er geen toekomst meer in. Thans ligt er, als de „vloot" binnen is, een handje vol skuten in de nieuwe haven. Op deze toto, die we vanuit een dakraampje van hei ge bouw van C. R. Keijser Co. namen, ziet u o.a. de TX 58, maar die is in tussen al '.veer door de heer P. van der Vis ver kocht. We tellen op deze foto nog negen schuiten, in de ouwe haven lagen er ook nog een stuk of drie. De botters en blazers raken er uit. Als een visser met pensioen gaat en hij heeft slechts één zoon die hem wil op volgen, dan zit deze zoon met de moei lijkheid, v/aar hij een knecht vandaan moet halen: de jongens gaan liever een vak leren, dat hun meer zekerheid biedt. Eens komt, en dat is erg jam mer, de tijd, dat de laatsfe schuit met de letters TX in het zeil op de Texelstroom dobbert. En als ook die verdwenen is neen, zo ver zal het wel niet komen: on ze VVV zal het laatste vaartuig dan wel aankopen om onze badgasten te laten zien hoe het was. FINSE HOUTBOOT VERKEERDE BIJ TEXEL IN NOOD Zondagmiddag, even voor zes uur sein de het 1571 brt. Finse schip „Havnia" dat het zich 12 mijl van Texel ;n nood be vond. Het was geladen met papierhout en op weg naar Velsen. De reddingboot „Dorus Rijkers" verliet Den Helder, maar keerde terug toen geseind werd dat een Duitse sleepboot in de nabijheid van de Fin was en het naar IJmuiden zou slepen. :v\ ïfci/2 Texelse Boysnieuws. Door het slechte weer werden alle wedstrijden afgelast. A.s. Zondag: Tex. Boys 1-Petten 1. Dit kan een spannende wedstrijd worden. De overige elftallen zijn vrij. Woensdag 19 Dec. is er vermoedelijk een ledenvergadering, houdt deze avond alvast vrij, Boys. De Senioren leden worden bij deze verzocht om Donderdag op de training i aanwezig te zijn. (Ingezonë?n mededeling) Mijnhardt's'Kiespijopoeders.Doos -tTct DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5,30; 7,50; 11,45; 14,40; 17,50 Van Den Helder: 6,30; 10,30; 13,20; 16,20; (Zat. 16,30); 19,30. Op Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 7,50, 11,45; 18,00. Van Den Helder: 10,30; 13,20; 19,30. Nu de winter nadert, het koeler en koeler wordt, zodat wij de brandende kachel in de avonduren tot. een onzer beste vrienden gaan rekenen, den ken wij daarbij ook al ras aan de te ver wachten prachtige winterlandschappen, met sneeuw en berijpte bomen en strui ken. Onder de bekoring daarvan krijgen ook de kerstverhalen en sprookjes hun altijd weei vernieuwde betekenis voor jong en oud. Zou het misschien deze bekoring zijn, die tot het witkalken van muren en zelfs gehele woningen enz. mede aanleiding heeft gegeven? En het valt niet te ont kennen, dat kan in bepaalde gevallen ook heel mooi zijn. Wanneer we met de boot naar Texel komen en als eerste bouwweik van betekenis, in de verte het witte kerktorentje van Den Hoorn ge waarworden, wekt dat terecht, al direct verwachtingen aan oude schoonheid, die we gelukkig op ons mooie eiland niet te vergeefs behoeven te zoeken. Ook oude arbeiderswoningen, omringd door een moestuin en wat bloemen er voor, kun nen witgekalkt heel aardige gevalletjes opleveren, in hun nietigheid naast de veel grotere boerderijen. Anders wordt dit echter wanneer meer dere bij elkaar staande woningen en (of) grotere objecten wit zijn gemaakt, als in wedijver om op te vaUen Dan werkt dit storend op de eenvoud en de rustige sfeer van ons prachtige Texelse land schap. Ook uit het oogpunt van de schoonheid in de architectuur, dienen we ons daarbij toch wel terdege af te vragen, of er eigenlijk wel iets mooier en meer in harmonie, met de gehele, niet alleen Texelse, maar algemeen Holland se sfeer denkbaar is dan Je, ook in het buitenland zo beroemde Hollandse bak- steenbouw. Daarbij nog des te mooier naarmate, door de tand des tijds, het gloednieuwe er van is verdwenen, even als van de mooie min of meer verweer de en bemoste rode pannendaken. Toen J. P. Strijbos onlangs zijn film over Spanje vertoonde, werd aan deze bij mij reeds lang levende gedachte, nog eens nieuw voedsel gegeven. Op een voor beklimming zeer gevaarlijk rotsgebergte vormde de nog nimmer gefilmde broed plaats van de grootste gieren ter wereld, zeker wel de clou van deze film. Deze rotsgebergten gaven in grotten echter ook woonruimte aan andere levende we zens, nl. oen deel van onze arme Spaan se medemensen. Eerst werd ons één van deze grotwoningen getoond. Door een witgepleisterde wand afgescheiden van de buitenlucht, met veel oloeiende plan ten er voor, gaf dit wel con aardige in druk, ook enigszins verzoenend met de gedachte, dat in dergelijke holen men sen moesten leven. Een volgend beeld gaf ons echter een gehele serie van der gelijke grotwomngen, ook allen met de zelfde grillig gevormde witgemaakte af scheidingen. De totaal indruk hiervan was wel een heel andere, zelfs zeer sto rende reeks witte vlekken, tegen de rustige massale rotswand. Bij de eerste de beste wandeling na dien op ons mooie eiland, moest ik daar bij wel aan een en ander worden herin nerd en bij vergelijking tot de conclusie komen, dat er inderdaad op Texel, zo hier en daar ook reeds is gezondigd. In zulke gevallen is het niet meer „Waar de stilte spreekt", zoals Strijbos voor een van zijn mooie boeken als titel heeft ge kozen, maar wordt ons als 't ware toe geschreeuwd: „ziet u mij wel, ben ik niet de grootste en de witste?" Ik wil als nog het roemen van enig concreet voor beeld achterwege laten. Ik ben ook een te groot tegenstander van nog meer dwingende wetten en bepalingen in ons leven, om daarop aan te dringen, maar zou toch iedereen die plannen zou heb ben veranderingen aan te brengen in bovengenoemde zin, alvorens deze plan nen tot uitvoering te brengen, daarover eens advies te vragen bij inderdaad tot oordelen bevoegde personen of instanties, ook wanneer men denkt dat de plannen van geringe betekenis zouden zijn. Er is op Texel helaas ook in ander opzicht reeds heel wat oude schoonheid ver minkt, waarbij we slechts behoeven te denken aan grote spiegelruiten in oude boerderijen, al wil ik geenszins beweren dat dit altijd maar af te keuren zou zijn en maar te pas of te onpas, ramen met kruisroeden moeten worden voorgeschre ven. Ook in dat opzicht wordt meen ik wel eens overdreven. Verder wil ik nog noemen het aan brengen van absoluut stijlloze dakkapel len, vooral waar het oude net- of pan nendaken betreft. Hiermede hoop ik een. klein steentje te hebben bijgedragen tot behoud van wat nog in ruime mate aan schoonheid op Texel aanwezig is, maar door gebrek aan het juiste inzicht, meerdere malen en soms werkelijk ernstig wordt bedreigd. J. HOOIJBERG De organisatie van de hier te lande verschijnende nieuwsbladen „De Neder- landsche Nieuwsbladpers", heeft zich in verband met de zeer belangrijke stijging van de aan het uitgeven van een nieuws blad verbonden kosten genoodzaakt ge zien haar leden dringend te adviseren per 1 Januari 1952 een algemene abonne mentsprijsverhoging toe te passen. De directe aanleiding tot dit op de abonnementsprijsverhoging der dagbla den afgestemde advies was een nieuwe /.eer ingrijpende verhoging van de prijs van het courantenpapier, die daardoor meer dan elf maal zo hoog komt te lig gen als de vooroorlogse. Deze papier- prijsverhoging en de stijging van diver se andere aan het uitgeven van een nieuwsblad verbonden bedrijfskosten ziin oorzaak, dat het vasthouden aan de huidige abonnementsprijzen niet langer mogelijk is. Overeenkomstig het advies van de ver eniging ,,De Nederlandsche Nieuwsblad pers" is de verhoging van de abonne- menstprijs van de TexeLe Courant tot het uiterste minimum beperkt. De abon nementsprijs wordt per 1 Januari a.s. met slechts fü,22 per kwartaal verhoogd. De nieuwe abonnementsprijs bedraagt der halve f 1,80 per kwartaal' plus f 0,15 in cassokosten. Wij vertrouwen, dat onze lezers volle dig begrip zullen hebben voor de onver- mij delijkheid van deze maatregel. De advertentietarieven «rullen voorlo pig niet worden verhoogd. S. V. Ooslerend. Het le verloor met 2-1 van Petten. J ammer. vooral als men met nog een kwartier te spelen met 1-0 voorstaat. Maar doordat de leiding bar slecht was, of partijdig, net hoe je het noemen wilt, werd het toch 2-1 voor Petten. Drie mi nuten voor het einde maakte de scheids rechter weer een fout en oezorgde Petten de overwinning. We zullen over deze lei der maar niet verder uitweiden maar hopen in het vervolg van hem ver schoond te blijven! Zondag a.s. komt JVC. We zullen ho pen dat het dan onder leiding van de heer Arends beter gaat. Oosterend A-De Koog A werd afgelast. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 7 December- A.: P. Kooij-S. v. Heerw. 0-2; S. Ros-C .v. Heerw. 2-0; G. Dros-S. Bakker 0-2. B.: W. v. Zeijlen—C. P. Burger 2-0; P. Jansen-N. de Graaf 2-0; J. Hooijberg J Stam 1-1; Joh D. Bakker-A. v.d. Slik- ke 0-2. C.: B. Leen-D. v.d. Werf 0-2; Joh. Schoo- A. Vinke 0-2; Jb. Koorn-H. Gomes 0-2. G. S. Z Damclub Texel: 14-6 J. de Boer Czn. C. Dijker 11 J Oud S. Ros 11 N. Jong C. v. Heerwaarden 20 C. Kleef S. Bakker 2—0 J de Boer Jz. G. Dros 20 P. Baas P. Kooij 11 Jac. Groot C. v. d. Werf 11 Nic. de Boer C. P. Burger 11 J. Jong A. v. d. Slikke 11 H. J. v. Leyen H. Gomes 11 Jeugdafdeling. Deze jongste afdeling begint deze week ook weer te draaien. We verwachten veel jongens voor deze groep die elke Vrijdag onder goede leiding van 5 tot 6,30 uur ingewijd zal worden in de ge heimen van ons mooie damspel.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1