SJOQESPi Texelaars varen nieuw vaderland tegemoet Het ontsmetten van zaaizaden Mijnheer Pimpelmans heeft alweer pech w Vergeten Nooit! De heer J. van Lenten, op weg naar Australië, vervolgt hier zijn reisbe schrijving: a.b. M.S. Grote Beer. 's Morgens, 27 Augustus, nog steeds water om ons heen en bij allen klopt het hart vol verwachting. Wanneer zien we land? Maar eindelijk komt het en hoe: het kondigt zich aan door geweldige rot sen, die eilandjes vormen in een gewel dige watermassa. Helaas, het werd avond eer wij de haven zagen. De Grote Beer is buiten blijven liggen met het ge volg, dat wij niet aan wal mochten. Het was toch een schilderachtig gezicht, die vele lichtjes tegen de bergen in de bos sen. Hier is olie en water getankt en kwamen bootjes langszij. Dat gaf een ge weldige afleiding. Hier maakten we ken nis met de negers. Er was gewaarschuwd dat alle patrijspoorten gesloten moesten worden. Het tanken duurde tot 's mor gens drie uur. Er was pech bij: door een ogenblik van onoplettendheid zijn de pijpen welke de lucht uit de olietanken moeten laten ontsnappen overgelopen en daardoor kwam de olie op het dek: hier hebben veel moeders een minder pretti ge herinnering aan, want de kinderen en ook wij zagen er heerlijk uit. Maar dat moet je maar aannemen als onvermijde lijk. Het valt toch niet mee om hier schoon te blijven. Om vier uur kiest de Grote Beer weer zee en wij varen rich ting Panama (Midden-Amërika). Weer passeren we rotseilanden, begroeid met struiken en planten en dan weer water. Tot 29 Augustus 's morgens half zeven passeren we een geheel vlak eilandje met een vuurtoren en een paar huisjes. Het blijkt een Spaans eiland te zijn. Na 'n uur varen komt weer 'n eiland in zicht het veelbesproken Curagao. Wij varen er behoorlijk dicht langs heen. Het ligt heerlijk in de zon te braden. Hier zien wij de olieraffinaderijen en met grote letters de naam Shell. Van de boot af is dit eiland een schoon gezicht, met die huizen tegen de bergen, maar ik denk dat het er wel behoorlijk warm zal zijn. Dan kiest ons schip weer volle zee, jammer, want wij hadden nog meer kun nen zien als er geen eigenwijze personen geweest waren: tot zesmaal toe heeft de kapitein verzocht om de punt vrij te la ten, dit niet het oog op het uitzicht, maar steeds klommen er weer bovenop, met het gevolg, dat we niet vlak onder de kant meer voeren toen wij Willemsstad passeerden. Ook bij Aruba kwamen we niet dicht meer bij de wal. Toch krijgen we nog een aardige indruk van dit ei land, zo uit zee gezien lijkt het veel op Curagao. Nu maar weer vol verwach ting op naar Calon Cristobol, het begin van Panama. Dit bereiken we in de nacht van 30 op 31 Augustus. Om 1 uur het bed uit en zien we de lichtjes langzaam groter worden, een prachtig schouwspel, de neonverlichting weerspiegelt in het water. De loods is aan boord gekomen en deze brengt ons naar pier 7. Hier moeten we wachten voor doorgang tot het Panama-kanaal. Er wordt weer olie en water geladen. Om 4 uur komt de omroeper met zijn bekende oproepen en dan volgt er een geheel nieuw geluid.' Er wordt toegestaan, dat wij van boord gaan tot 10 uur. Velen gaan direct aan wal, maar wij wachten, tot de kinderen wakker zijn en gaan dan om half 7 de wal op. Het is een heerlijke gewaarwor ding eens vaste grond onder de voeten te voelen en hoe heerlijk klinkt het geluid van de vogels hoog in de palmbomen. De douanen zijn erg gemoedelijk en vra gen nergens naar. Zo komen we in de stad De bevolking bestaat hoofdzake lijk uit donkere mensen, van alles door elkaar. Ook veel negers. Ze zijn gemoe delijk en maken zich niet druk. Wat niet bruikbaar meer is, staat op straat en blijft rustig staan. Op Texel zou er spoe dig een klacht over in de gemeenteraad worden geuit. ,,Dat de reinigingsdienst die oude auto of die hoop rommel eens moest ophalen". De straten zijn behoor lijk behard. Er rijden naast heel wat ou de gammele auto's en bussen ook schit terende nieuwe wagens. Ook zijn hier mooie winkels en de dames blijven nu en dan achter, vooral als wij een speci aalzaak in nylon passeren. Kousen kos ten hier ongeveer in Hollands geld be rekend f 3,Voorts zien we vruchten stalletjes, pitriet-schoenen, kortom er is van alles op straat te koop. Ook de schoenpoetser zit hier op de stoep. Ik probeer voor een zilveren gulden wat fruit te kopen maar de koopman geeft de gulden terug. De kinderen ont haalt hij echter op een lekkere vrucht. Dan gaan we weer r.aar boord, want on ze magen beginnen te mopperen: we moesten nog ontbijten. Voor de sluizen van het Panama-kanaal komen aan bei de zijden van het schip drie locomotie ven en die trekken ons langzaam voor uit. D.w.z. de voorste trekken, de mid delste houden de Grote Beer in de juiste vaargeul, de achtersten doen dienst als rem en helpen ook mee de juiste rich ting te volgen. Dan gaan we schutten en stijgen 9 meter. Dit neemt plm. 7 minu ten in beslag. Het Panama-kanaal zelf, waarin we allengs varen heeft meer het idee van een meer, met kleine eilandjes. Weer verderop wordt het zeer nauw. We varen andere boten tegemoet. Je zou zeggen: dat wordt een rakelings passe ren, maar toch blijft er ruimte genoeg over. Machtig mooie natuur: de katoen- struiken groeien tegen de bergen, hier en daar een waterval en heel in de hoog te palmbomen. We varen langs een soort dorp, een militair kamp en een haven tje. Nu naderen we het einde van het kanaal. Het zakken verloopt naar wens en nu gaan we de Stille Oceaan tege moet. De Stille Oceaan is niet zo stil, er zijn weer vele zeezieken. Hier maken wij kennis met de tropische regen. Leden van de bemanning zeggen: Lekker weer, een koeltje en een regenbuitje, dat frist op! 1 September. Het weer is opgeknapt en we gaan rustig verder. We zien niets (Nadruk verboden) door G. Th. Rotman ||IW'"iU|l!l 5. Zodoende zag hij de bakfiets van Teun de palingbper niet staan.. Teun stond net ergens $an te belien, om te ver tellen dat ze lekker waren en vooral reuze goedkoop. Onderwijl naderde meneer Pimpelipans met rasse schre den, precies in de richting van het pa- iingkarretje en steeds met verrukt ge zicht op zijn trekkingslijst starende 6. Boem! Hij liep pal tegen de kas aan en duikelde voorover met zijn gezicht midden in de paling. Hector van de melkboer was er als de kippen bij om te kijken of er niets voor hem afviel, maar 't beest had geen kans, want de bakfiets reed meteen in volle vaart weg. dan water. Op 4 September passeren we de evenaar. Neptunus verschijnt ech ter niet. De kinderen hebben feest ge had in de kinderkamer, en de groteren brengen de dag door met kaarten, muziek en slapen. Heel veel vertier is er niet aan boord, toch verveel ik mij niet. 11 September. Er wordt 's middags ge roepen ,,Land in zicht!" Gauw naar dek en jawel hoor, als je goed keek zag je in de verte achter nevel en wolken iets dat op gebergten geleek. Na het eten keren we naar dek terug. Nevel en wolken zijn verdwenen en daar ligt, badend in het zonlichtTahiti voor ons. Het is als of Blok van der Velde een kleed van zijn ezel aftrekt en plotseling een pracht van een schilderij voor de dag tovert. Vele monden gaan open, zo betoverend mooi is het. We varen langzaam naar de kade. Hier staat een geweldige men senmassa te kijken en te wuiven. Aan wal gegaan, is het eerste dat we te zien krijgen eer repertoire van interessante inlandse dansen. Het is verbazend hoe de dames en heren hun lichamen in fantas tische bochten en houdingen wringen. Voor een zilveren rijksdaalder kopen we vijf grote flessen bier. Die kosten 25 pond, ongeveer f 1,50 per stuk. Dus we boften. Ik geloof dat de verkoper het muntstuk als souvenir begeerde. Wat de mode aangaat, kunnen ze oest meedoen, vooral op het gebied van damesconfec- tie: dit wordt in de winkels zelf ge maakt en met wat voor machines! Dan besteden we onze aandacht aan de natuur. In de maneschijn. Nu kan ik mij begrijpen, waarom er gezongen wordt van „Onder de sterrenhemel van Hawaii". De palmbomen ruisen. Het ge heel is betoverend. Alleen worden we dikwijls uit onze droom gehaald door een blaffende of grommende hond. Die zijn hier in overvloed. We treffen hier een meisje aan, dat haar rok strijkt, ze zit gehurkt voor het kledingstuk, dat op de grond ligt. Een ander meisje ligt lang uit op een kleedje, met een kussen onder haar hoofd en een sigaret tussen de lip pen. Weer verder gaande horen we mu ziek. Wij er op af, door een opening in de schutting en komen dan op een bin nenplaats. Daar zien wij, m het maan licht, een groep mensen zitten en in hun midden een paar jongans met gita ren. Als we nader komen staan de meis jes op en gaan stoelen en kistjes voor ons halen of staan hun eigen plaats aan ons af. Na hier een poosje te hebben ge luisterd stappen we op om nieuwe avonturen op te doen. We komen te recht in een danszaal. Hier stroomt het bier in ruime mate. Er wordt weer eens echt genoten na al de rustige dagen die wij op zee hebben doorgebracht. De jon geren doen hier flink hun best en me nigeen zweeft met een Tahitische schone over de baan. Het buffet is nier niet aan de kant gebouwd, maar als een prieel in het midden en zo groot, dat de hele band er in zit. Rondom staan blank en bruin gemoedelijk een glas bier of wijn te drinken. Hier raken we de club kwijt en gaan met z'n tweeën verder. We bekijken nu echt meer de huizen en de omgeving en komen aan een poort. Hierachter ligt een geweldig mooi park. Daar gaat iets bekoorlijks van uit, zodat wij er binnen wandelen. Wat een zalige rust is hier, het lijkt inderdaad een sprookje. Bij de uitgang nadert een sol daat. Hij zegt niets. We ontdekken, dat we in de tuin van het gouvernement heb ben gewandeld! Na nog heel wat omzwervingen staan we weer in de drukte aan de haven. We gaan, zoals u begrijpt, met enige tegen zin aan boord! Het is 12 uur en we moe ten binnen zijn. Tahiti verdwijnt onder een stralende zon uit het oog. Dan ploegt de Grote Beer zich voort in de richting van N.- Zeeland, waar wij in Wellington vele passagiers zullen achterlaten. In Wel lington gaan ook wij aan land. Het is fris weer en er staat een fiks windje, maar toch genieten we van de wande ling. De stad is mooi, schoon en ruim ge bouwd, maar veel bijzonders valt er niet te beleven1 de winkels en café's waren om 6 uur dicht. We spreken verschil lende mannen die hier ai enige tijd zijn. Een hunner helpt mij aan elf Kronen, dus kunnen we gezellig koffiedrinken. Daarna gaan we met een tram naar bo ven, vanwaar we een prachtig gezicht hebben op de baai en de haven. De vol gende ochtend mochten we weer de wal op Op een parkeerplaats staan grote Ontsmetten van zaaizaden heeft ten doel de opkomst van het zaad te bevor deren en 'het optreden van verschillende plantenziekten te voorkomen. De geringe kosten, die aan het ont smetten zijn verbonden, maken het mo gelijk en wenselijk, dat al het zaaizaad, ongeacht de gezondheidstoestand, wordt ontsmet. Voor het ontsmetten dient gebruik ge maakt te worden van een zgn. zaadont smettingsmiddel, waarvan u de merkna men vermeld kunt vinden in het Bericht No. 966 van de Plantenziektenkundige Dienst. De ontsmetting kan op twee manieren gebeuren, nl. droog en nat. De droogontsmettmg is veel eenvou diger uit te voeren dan de nat-ontsmet- ting, zodat deze laatste methode zo goed als niet meer wordt toegepast. PROTESTANTSE KEROIENSTEN N.H. GEMEENTE OOSTEREND. Woensdag 12 Dec. (hedenavond) 8 uur samenkomst in de school van Oost. Mor genavond 9 uur Kring op de kerkekamer. N.H. GEMEENTE DEN HOORN Vrijdag 14 Dec. 8 uur Jonge Kerk- avond in „Ons Huis". Kapelaan Van der Kooij zal ons iets laten zie a en vertellen van zijn Kerk. ESPERANTO-NIEUWS In het stadhuis te Sydney (Austra lië) werd van 10 tot en met 12 Septem ber jl. een tentoonstelling gehouden van bijna 6000 rekeningen en werkstukken van kinderen uit de gehele wereld. Deze tentoonstelling werd georganiseerd door de Australische Esperanto-vereniging in samenwerking met het Ministerie van Onderwijs en enkele andere officiële in stanties. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 12 Dec. 8,44 en 8,50. 13 Dec. 9,23 en 9,32. 14 Dec. 10,01 en 10,13. Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. KERSTUITVOERING De Kerstavond in de Doopsgezinde kerk te Den Burg, te verzorgen door het Hervormd kerkkoor van de Ned. Herv. Gem. Oudeschild en De Stem des Volks, vindt plaats op Zaterdagavond 22 Dec. a.s. Het programma omvat zang der bei de koren, muzikaal trio, declamtie en tot slot wordt door beide koren samen de Kerstcantate „Ere zij God" uitgevoerd, o.l.v. de heer Craanen. D. GIFTEN AFD. TEXEL VAN „HET WITTE KRUIS" Wed. K, Oosterend f 3.-, P. S., idem f2,50; N.N., idem 2,50; A. E., De Cocks- dorp f 2,-; W. R. idem f 1,-; V., Den Burg f25,-; J. P., idem f2,50; fam. P. id. f2,50; J. Z., id. f2,50; J. D., id. f2,50; J. B., ld. f2,50; J. Z. id. f2,50; H. S. id. f7,50; P. B. id. f2,50; C. K. id. f2,50; J. D. id. f2,50; J. N. id. f0,50; L. S., De Waal f 0,50; fam. W. id. f 0,50; J. B., Den Hoorn f 10,-; J. B. id. f 10,-; fam. B., De Koog f2,50; fam. R. id. f 10,-; P. D., n.b. Den Burg f 1,50; fam. C. id. f 1,-; J. B. id. f2,50; G. K., n.b. Den Hoorn f2,50; W. K. Oudeschild f5,50; C. W. id. f2,50; N.N. n.b. Oosterend f 25,-; B. K., Oost f2,50; A. B. Eierland f2,50; J. S. idem f 1,-; fam. Z., De Koog f 2,50. rijen auto's, dure en vehikels! De auto mobilisten zijn hier heel wat rustiger dan in Nederland: bij het oversteken van de straat- stopt hier een auto voor een voet ganger. We zien dan ook nergens sprin gende of hollende mensen dat is hier immers niet nodig! We gaan terug naar boord om te kij ken naar het lossen van de kisten. Hoe het komt is me een raadsel; alle kisten voor Sidney (Australië) staan op die voor Nieuw-Zeeland. Daardoor ontstaat vertraging en wordt het laat eer we ver trekken kunnen, 's Avonds om 9 uur wordt de tros losgesmeten: we stevenen weer voort naar het nieuwe vaderland. Tot zo ver voorlopig. Deze brief post ik in Sydney. Geachte Redactie, doe alle bekenden op Texel de groeten! J. VAN LENTEN. Voor de droog-ontsmetting wordt 2 gr. ontsmettingspoeder gemengd per kg zaai zaad. Hiertoe worden zaad- en ontsmet tingspoeder in een zgn. ontsmettings trommel gedaan, welke gedurende plm. 3 minuten wordt rondgedraaid. Na deze behandeling kan het zaad normaal in zakken worden opgeslagen of uitgezaaid worden. Bij uitzaai van aldus behan deld zaad is men gevrijwaard tegen aan tasting door een groot aantal ziekten, welke anders het gewas schade kunnen berokkenen, zoals bv. steenbrand bij tar we en rogge, en stuifbrand bij haver, strepenziekte bij gerst enz. enz. Het ontsmetten van de zaaizaden maakt de teelt van de gewassen zeker der, het bevordert een regelmatige op komst zender holle plekken en geeft hierdoor een besparing van ongeveer 15 pet. op de uit te zaaien hoeveelheid zaad. De meeste fabrikanten van zaadmon sters leveren twee producten, nl. één voor de ontsmetting van bietenzaad en een ander voor het behandelen van zaai granen. Een uitzondering hierop wordt ge vormd door Landisan-droog. Dit pro duct is in tegenstelling met de andere artikelen zowel voor granen als voor ge bruik in bietenzaad geschikt. Dit is nu eens een beperking van het aantal be strijdingsmiddelen, dat in de handel is. 'N BESOEK ÖN DE STRENDER KERK In Strend ben ik 's na de ouwe Her vormde kerk gaan, midde in 't dorp dus; om ouwe teekes op grafstiene te bekie- in ok de huusmerke in 't kerkpertaal te siên. Die huusmerke (Runenskrift) benne hier in pi anke uutsneeje in gavve mis kien de plaas dn weer de kerkgangers hun kleere ophinge. Iedere femilie höd s'n eige huusmerk, dót o.a. ok gebruukt wier ós stempel op 't deur 'n ambachts- mön maakt handwerk. Ik heb 's leeze, dót er in Frieslónd maar ien kerk is, weer rneer Runenteekes benne, dón ón Strend. Se hewwe me vroeger leerd, dót 't Ru nenskrift ós het ouwste Germaanse skrift te beskouwe is. In de eerste christentied worre deuze teekens öl fonde. Fooról m Noord-Euro pa bleef dut skirft lang in swang De betekenis vón zokke grafskrifte die er eeuwe lede ón geve wier, is de les te tied verdwene. De fraag riest weerom is olies in rech te lijne deên. Dót is te verklare, omdót deuze tekens, die in hout sneeë wierre, makkelikker ós rechtlijnige dón ós ronde teekes te sneeë wazze. Doe ik dut olies bekeke hód, sag ik 'n wit mórmere grafstien mit 'n eigenaar dig opskrift. 't Volgt hier: „De vrouw van de coll(ectant) T. Snip Antje I. Boon in den Heer gerust den laaste Octob 1757 out 33 j. 7 maanden 6 dagen benevens haar soon in baar armen die sooveel dagen geleeft heeft als de eerste letter van sin naam beteekent nu weet gij wie dat ik ben ik kan U o voorbijgangers in het donker niet kennen Kent U selven Vaarwel". Vón de dooje niks ós goeds, maar dót wós toch 'n eigenaardige frouw, die An tje I. Boon, die gaf raaseltjes op. 'k Ben ok ers ón 't raje gaan in ik raad, dót 't kiend losbrand of IJsbrand hiette. De eerste letter vón Iesbrand en 't sijfer I lieke veul op mekaar, dus is 't mogelik dót het kiend ien dag leeft heb. Wie 't beter weet mag 't sègge. De doopregisters selle wel gien uutslag geve, want in die tied wierre de kienders bee de Hervormde waarskijnlik niet op de eerste dag ól doopt. Ja mit die grafskrifte kom je foor rare dinge te staan. Soo hewwe se mee altied vertelt, dót er ón de Hoore 'n grafstien is weerop staat: „Hier ligt begraven Aagt Ze is gestorven als maagd Dat ze niet is getrouwd Dat heeft haar noodt berouwd Maar, dat ze nooit is gevraagd Dat heeft haar niet behaagd". 'k Heb die grafstien ón de Hoore nooit kenne fiende, soo 't dón toch 'n legende weze? 10.) De hoge ruime kerk leek geheel verlaten. Pas toen haar ogen zich aan het schemerachtige licht hadden gewend ontdekte ze hier en daar een paar oude vrouwtjes, die geluidloos, knielend in de kerkbanken, haar rozenkrans baden. En verder onderscheidde ze nog een eenza me bezoeker, dié evenals zij, voor het werk van Riemenschneider scheen te zijn gekomen. Hij was zo verdiept in het kunstwerk dat hij Renate, die van het zij-altaar k\tram, niet hoorde naderen. Haar ogen wierpen een vluchtige blik op de bezoe ker. Ze stond een ogenblik paf, het was Walter Borner! Opzettelijk bleef ze een paar--passen achter hem staan om hem niet te storen. Hoewel ze er daarnet nog grote prijs op had gesteld om alleen te zijn, voelde ze nu een onverklaarbare'" vreugde door zich heen gaan, dat het toeval juist hem hier had gebracht en niet een van de an dere kwartetgenoten. Na een poosje draaide Walter Borner zich om, ten einde het kerkgebouw te verlaten. Hij bleef verbaasd staan, toen hij Renate herkende. Dat is ook wat! Hoe komt u 'hier? vroeg hij. We schijnen dezelfde voorliefdes te hebben. Dat is ook toevallig, zei hij, terwijl ze de kerk verlieten. Ze liepen nu samen de straat af, die hen naar de stad terug bracht. De ontdekking van hun gemeen schappelijke interesse bracht ze vlug tot elkaar. De altviolist was verrast over Renate's grondige kennis der middel eeuwse kunstgeschiedenis. Ze haalden juist na een steile bocht een paard en wagen in, toen Walter mid den in een zin afbrak, naar de andere kant van de straat liep en zichtbaar op gewonden met de koetsier begon te spre ken. Renate bleef verbaasd staan. Toen ontdekte ze echter de oorzaak van Wal- ers woede. Het paard van de zwaar met stenen beladen wagen, dat rnet zweet be dekt en sidderend in de dissel stond in gespannen, verkeerde in een zeer bekla genswaardige toestand. Onder het tuig was de huid van het dier dusdanig weg geschuurd, dat op sommige plaatsen het rauwe vlees te zien was. De voerman, die blijkbaar niet hele maal nuchter was, verzette zich vloekend en mopperend tegen deze inmengmg van de musicus. Hij nam een dreigende hou ding aan en hief opnieuw zijn zweep op, om het paard tot doorrijden te brengen. Toen greep Walter de arm van de man vast, die zich daarop omdraaide om zijn veel zwakkere tegenstander te lijf te gaan. Renate keek zoekend naar hulp om zich heen. Er was nergens een sterveling te zien. Toch weldaar kwam iemand aan. Ze liep terug naar de bocht en zag tot haar opluchting, dat het een politie agent was, die met zijn fiets aan de hand het steile gedeelte van de straat opliep. Buiten adem vertelde ze de agent wat er was gebeurd en samen liepen zet zo vlug ze konden naar de vrachtrijder te rug. Toen ze kort daarop de weg insloegen die hen naar het hotel terugbracht, bei den nog onder de indruk van het onaan gename incident, bleef Reante midden op de Mainbrug staan en keek haar bege leider met angstige ogen aan. Mijn he mel, wat zou er wel zijn gebeurd, als die politieagent niet precies op tijd was ver- scheneh? vroeg ze. Waarschijnlijk zou ik een aardig pak rammel hebben opgelopen, ant woordde Walter met een onzeker lachje. Maar hij zou toch ook van mij een op stopper hebben gekregen. Maar kom, vergeet dat vervelende ogenblik nu maar. Het spijt me, dat u er juist getui ge van moest zijn. Maar ais ik zo'n vorm van dierenkwellerij zie, begint mijn bloed altijd te koken, hoe vredelievend ik anders ook ben. Maar laten wij er nu met meer over praten. Toch was het flink van je, Walter! De warmte,' waarmee zij die woorden zei, verrieden diepere gevoelens dan al leen goedkeuring voor zijn daadwerke lijk optreden. Walter zou nu met het grootste genoe gen een ware vechtpartij met de voer man hebben willen opnemen, alleen om nog eens zo'p blik van Renate te mogen ontvangen. Terwijl hij met haar over het op komst zijnde concert begon te spre ken, voelde hij, dat die laatste uren een hechte vriendschapsband tussen hen bei den hadden gesmeed. Plotseling greep Renate zijn arm vast en drukte die innig. Ze zouden goede vrienden worden, als ja, het stond eigenlijk rog helemaal met vast, dat zij bij het Bauer kwartet zou blijven. Renate liet zich uitgeput op de leren canapé van de solistenkamer vallen Ze voelde zich liohamelijk vermoeid en slap na de inspannende repetities, die ze 's morgens en 's middags hadden ge had, maar het was geen onaangename vermoeidheid, maar veel eerder een wonderlijk verheven gevoel, dat iemand soms kan overvallen nadat een doel met grote inspanning is bereikt. De indruk ken stormden op haar af, alsof op het witte doek een tiental films tegelijk ge projecteerd werd. En het merkwaardi ge was, dat ze toch alles tegelijk heel duidelijk in zich opnam. De zwijgende collega's die hun instru menten uitpakten en ze stemden, of nog even zenuwachtig een moeilijk loopje re peteerden. De onpersoonlijke nuchter heid van de kamer, die waarschijnlijk nog nooit bewoond was geweest, maar alleen voor korte ogenblikken bezoe kers had ontvangen die zenuwachtig voor hun concert hier hadden vertoefd en die de koele omgeving nauwelijks hadden opgenomen. Het was even ongezellig als een wachtkamer van een station of een ziekenhuis. Maar Renate nam elke k'einigheid op. Ze zag de witte harsvlek op de revers van Tibor's rokcostuum, de fraaie wel ving van Walters instrument, de geheel afwezige naar binnen gerichte uitdruk king op Michaels gezicht. Eveneens hoorde ze het gemompel van stemmen in de zaal, het schuiven van stoelen en nu een gebiedende basstem, die de zaaldienaar op het podium een aanwijzing gaf. Daar tussendoor hoorde zij Walter Borner's prettige stem, die vermoedde, dat ze plankenkoorts had en die haar probeerde gerust te stellen en ze gaf aaarop zelfs automatisch ant woord. Terwijl Renate haar instrument naar de eerste viool stemde en speels haar vingers over de snaren liet glijden, kwam de eigenaar van de basstem binnen. Blijkbaar een welgestelde muziekenthou- siast, misschien wel een wijnhandelaar, die haar geanimeerd de hand schudde, toen Michael hem aan haar voorstelde. Ze wisselde een paar onbeduidende woorden met dien heer. De bel ging. De gezette heer ver-I dween haastig naar de zaal. Het geroeze-j moes van stemmen en het schuiven va*, stoelen stierf langzaam weg. Toen gi%\ de bel voor de tweede maal over. Al-| wachtende stilte in de zaal, de krakend* stap van 'n te laat komende bezoeker d' nooit uitblijvende hoest-ouverture. Bij de deur kwam het tot een ge£luis-| terd meningsverschil met Michael, die haar beslist de voorrang wilde geven. Niet uit angst verzette zij zich daar te gen, neen, maar ze wenste niet als dame te worden behandeld, maar eenvoudig als onderdeel van het kwartet. Maar ten slotte zwichtte ze en stapte als eerste het podium op. (Wordt vervolgd). on H< 10 De 19 21

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 4