9 roen /.wa in het harL, m HOEST 1 ff/ERMOGÈNE op Felle strijd om de Wisselbeker De 12de December verraste Texel weer met honderden Ouwe Sunderklazen ■EBEBSI Oudeschild VVV Texel besprak belangrijke onderwerpen Dertig Polders bereid ruilverkavelings problemen samen met de VVV te lossen ZATERDAG 15 DECEMBER 1951 TEXELSE 65e JAARGANG. No. 6589 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren], Bank. Postgiro 625. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 4- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. Zeldzaam fraai winterweer heeft de traditie van mooi weer op 12 December voortgezet. Een lid van een jury ver klaarde pertinent: „Ik zit nou al 14 jaar achter mekaar in de jury en altijd heb ben we 12 December mooi weer gehad!" Mede door deze volle medewerking van de weergoden is dit feest weer een groot succes geworden: honderden Ouwe Sun- derklazen hebben hun beste spel ge toond, van Den Hoorn tot De Cocksdorp, van De Koog tot Oosterend hebben ze gehost en rondgesprongen tot het zweet achter de maskers parelde. Ja, de stem ming was weer prima. Zoals u weet heeft de Texelse Courant een Nieuwe Wisselbeker uitgeloofd voor Rode Hoestpoeders van Mijnhardt Doos „VOOR DIT FEEST BEN IK EXPRES UIT HILVERSUM OVERGEKOMEN", zo vertelde ons een oud-Texelaarster, toen wij haar Woensdagavond met een „Hallo, ook weer d'r es op Tessel!" tegemoet traden. Nu, zij was niet de enige: we vernamen, dat de „Dokter Wagemaker" Woensdag, 12 December zo'n hon derd vrienden van Texel vervoerde, oud-Texelaars en anderen, die de plas overstaken om het feest mee te vieren. Vele „reizigers" zeiden: Jongens, we blij ven vanavond op het eiland, dat moeten we ook eens bekijken!" geheel Texel. (Den Burg deed dit jaar nog niet mee omdat daar nog een Wis selbeker ïouleerde. Deze is gewonnen door de Bureton Waaldersiraat, Stenen plaats, Binnenburg, Nieuwstraat. Ze hadden een toeter van papier (van 7 m. lengte, zie uitvoeriger elders). De Wis- selbeker-voor-heel-Texel is gewonnen door een groep uit Den Hoorn met een gemiddeld cijter van 9,7. De winnaars hadden een wel zeer actueel onderwerp aangesneden, nl. de o.l. school, die, zoals u weet, bnaal af is. Meester Gottschal en 10 zijner leerlingen hebben dus reeds een reuze succes behaald en wij zeggen maar zo: warm houden die zaak! Wellicht geeft de Haagse jury ook een goed cijfer voor het protest. Den Hoorn heeft dus de beker, welke tweemaal achter elkaar gewonnen moet worden of driemaal in totaal, om definitief de fraaie trophee te mogen be houden, maar in één adem moeten wij de eerste prijswinnaars van Oosterend, De Cocksdorp en De Koog noemen: In Oosterend had de beste groep een ge middelde van 9,67, in De Cocksdorp 9,55 en in De Koog 9. U ziet, dat het elkaar eigenlijk practisch niets, maar dan ook niets onthaalt! Het succes voor Den Hoorn is eigenlijk óók het succes voor de andere hierboven genoemde dorpen! De strijd was zeer verbeten, velen van de dorpsgenoten zeiden: „Wij moeten de beker zien te krijgen!" Met zo'n gering verschil, dat eigenlijk verwaarloosd mag worden, zou je graag een ieder een brok je van de beker willen geven, maar hij is nu eenmaal met van marsepain. Grappig en kenschetsend voor de be drijvigheid en wisselvalligheid van ons Ouwe Sunderklaasfeest was wel dit: we hadden de diverse jury's verzocht ons tussen 10 uur en half elf even te bellen hoeveel punten nummer 1 verzameld had Ja, dat komt goed, werd er verze kerd, maar de klok wees ver over half elf, toen wij nog altijd op liet eerste tele foontje wachtten.Enfin, vandaag we ten we het toch! De voorzitter van SVC De Cocksdorp kwam ons in Hotel De Hoop met uitge stoken hand tegemoet. „Een goed ver slag maken, hoor!" Natuurlijk, maar ie der dorp heeft zijn eigen correspondent en met de verslagen zal het dus wel goed komen, waar een ieder de pen vol enthousiasme kan opnemen, vol trots kan vertellen, dat het op zijn dorp toch wel het mooist en het gezelligst was! Overal constateerden ze, dat het feest van de Ouwe Sunderklaas er weer best in zit! Het is groeiend en bloeiend. Den Burg. Om half acht was het hier al erg druk in de straten, niet dat het toen al wemel de van de spelers, maar er was een re cord aantal publiek op de been, nog nooit hebben wij op de avond van de 12de De cember zoveel eilandgenoten in onze dorpsstraten gezien. Toen even later de. grote stukken verschenen, ontstonden zowaar verkeersopstoppingen, maar de Opperwachtmeester Smit en zijn man nen keken slechts glimlachend toe en ze lieten de Texelaars dit keer ihaar eens gezellig koekhakken! De jury bestond te Den Burg uit de dames H. Lap-Dijt, A. v.d. Meulen-Flens en A. Verberne-Ran en de heren pastoor Persoon, A. Eelman en (in plaats van de heer J. C. Rab, ie verhinderd was) uw verslaggever, die er beroepshalve toch altijd met potlood en papier op uit moet. 't Begon al met een beste indruk: een zeer charmant oud vrouwtje sprong als een opgejaagde poes tegen uw verslagge ver op om hem heel stevig te kussen en de vrouwen van andere mannelijke inge zetenen, bij wie zij dat biutale staal tje spontaan herhaalde, die wederhelften keken nu maar eens lijdelijk toe't is 12 December, weet u! En toenach wat kunt ge in een artikeltje vertellen van zo'n avond! Ge kunt er een boek van schrijven! Ons passeerden: De poppen Anjo en Nelly, die nog in de doos zaten, maar verkocht bleken Te zijn, tweemaal een Sint en zijn knecht, een toeter van papier, 7 m. lang. Met volledige band ;n de romp en achter ieder toongat een actief lid met 'n toeter op normaal formaat. Zodra het re frein begon sprongen de kleppen open om de meest potsierlijke Sunderklaas- koppen een blik in de wijde wereld te bieden. Die kregen de Wisselbeker, rood, wit en blauw, keurig uitgevoerd; 2 Tiro- ler meisjes van van de zomer; Sir Percy en Miss Branche van de sigaretten; 2 an derhalve meter hoge bierglazen; de vier Jaargetijden; „Voor Texelaars de „Tesse- laar", geef de Friezen maar een „Frieze- naar, 2de prijs enkelingen; I2V2 jaar verloofd en nog geen woning, wilden toch nétjes trouwen; het mes er in, bur gerzinlening; ballonvaarders mevrouw IN HET DORPSHUIS Ook Zondagavond was het weer echt huiselijk-knus in het Dorpshuis. De heer J. van Beem sprak daar voor 35 perso nen over Amsterdam. De heer W. Was senaar hoopt Zondagavond a.s. te spre ken over Sociale Verzekeringen. De avond begint om half negen. GROTE DUINAFSLAG BIJ PAAL 12 EN 13 Bij paal 12 (Chinese Muur) is geduren de de laatste twee stormperioden 15 me ter duin weggeslagen. Vlak achter dit duin liggen de nieuwe dijkjes. Bij paal 13 was het nog raker: de eerste storm hapte er 14 meter weg en de tweede storm nam zes meter mee. GROTE VRAAG NAARRATTEN- KOEKJES Maandag heeft de Rattenbestrijdings- commissie het druk gehad in haar shop (Hotel Texel). Er werden niet minder dan 1500 rattenkoekjes verkocht. Ook a.s. Maandag kunt u daar weer terecht, en billijk, want ze worden voor de kostprijs beschikbaar gesteld. VERG \DERING MET INTERESSANTE FILM De Vereniging tot bestrijding van tbc onder het rundvee en andere veeziekten, belegt Dinsdagavond a.s. in „De Linde boom" een algemene ledenvergadering. Op deze avond zal de heer Rempt een interessante film vertonen. Het bestuur rekent op een grote opkomst! HIER WEL hot ê&kkete middeJL t&g&jx v&\köüd&eici ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 15 Dec. op om 8,44; onder om 4,27. Maan: 21 Dec. L.K28 Dec. NM. Hoog water ter rede van Texel: 15 Dec. 10,36 en 10,53. 16 Dec. 11,04 en 11,29. 17 Dec. 11,32 en 18 Dec. 0,04 en 0,05. 19 Dec. 0 42 en 0,44. 20 D?c. 1,20 en 1,21. 21 Dec. 2,02 en 2,05. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Boesman Visscher en Godfried Bomans; 2 bakkers; cowboys; een po voor een reus en we hopen dat de collecte voor de bewoners van de Po-vlakte óók een reu ze opbrengst toont; de eerste Texelse corsettendemonstratie, de Koning en de Woerd, vijfde prijs bij groepen; een fa kir en z'n assistent, le prijs paren; mond en klauwzeer, tabakreclame, de deli, 4de prijs groepen; een heks, 10,000ste Texe laar reeds gepasseerd; doe niet aan struisvogelpolitiek - burgerzinlening, le prijs enkelingen, bockbier, 3e prijs enke lingen; 2 beren en hun geleider; groen zwart, Texels in het hart; modeshow, 2e prijs groepen; Nieuw-Guinea- Was van Dienst nu maar niet ziek, dan hadden ook wij nog wel publiekVerkoopster van Zwaluwloten; een liefhebber van Noord-Westerstorm; 4 fraaie vogels; al RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt 't af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. weer een paartje om 6,30 getrouwd en nóg meer burgerzinleningen; een televi sietoestel, dat best speelde met gaaf beeld, Muziek, u vraagt; 5 zeer fraaie margrieten; 3 maal de omgekeerde we reld; een sigaar en een sigaret van 3 m. hoog; rode spruiten fokkers, 2de prijs; Wild-West-auto-drama, 3e prijs groepen; Ministers Mansholt en Staf; Australië- emigranten; Sta op Sterling. En nog een reeds kinderen, die ook heel aardig voor de dag waren gekomen. Dc prijzen. Groepen: 1. Wisselbeker Texelse Cou rant, 2. Modeshow Sokvies f 7,50, Wild- West au'.o-drama f5, Deli, taart bakker Timmer, Koning en de Woerd f3; paren: Fakir 2 flessen uit wijnhandel A. P. Koorn; 1 ode spruiten f5; Enkelingen: struisvogel f 7,50, Tesselaer, Frieselaar f 5, bockbier f 3, Sneeuwpop, bruidspaar, Sjors en Sjim- my, Poppen in doos: chocolade. Alle priizen kunnen worden afgehaald bij Bureau Texelse Courant „Ouwe Sunderklaas gaat nooit verlo ren!" werd ook dit jaar weer onder streept. Want er waren zeer veel Sin terklazen en ook het aantal kijkers was buitengewoon groot. Het begon al met de ouv/e Beppies die in groten getale de straat bevolkten. Er waren peuters van 2 turven hoog tot kinderen uit de hoogste «lassen. Ge zag pessimisten, die nu al een woning zoch ten, die vreesden dus wel kng op de lijst te moeten staan. Ook waren er weer een paar straatvegers. 's Avonds was het al direct een gezel lige drukte. Sommige inwoners hadden sterke buitenlichten aangebracht, zodat op die plaatsen de gemaskeiden goed be keken konden worden. De Visafslag stond wel zeer in het teken van de be langstelling. Drie groepen hadden zich op dit chapiter geworpen. Op een wagen stond een miniatuur visafslag compleet met directeur, afslager en personeel. „Wel een directeur, maar geen vis", was het motto. Op een wenk van de direc teur werden enige onbevoegden er uit gezet (dat was koren op de molen van de oude vissers). Een andere groep had keurig een kotter nagemaakt, die niet op Texel maar in IJmuiden ioste, de direc- teiirsbenoeming werd gememoreerd en de vraag gelanceerd wie dat moest beta len, terwijl tenslotte gevraagd werd waar het afzetgebied bleef (waar de directeur voor moet zorgen). De derde groep ver telde dat de kleintjes hier afslaan maar de groten naar IJmuiden gaan. De tele visiewagen had ook veel succes. Er was behoorlijk werk van gemaakt. Televisie zonder kijkgeld bracht de lachspieren in beweging. Een emigrantenfamilie met al hun hebben en houden verzuchtte, wa ren we maar weer in Holland!. Een aller aardigst orkestje vroeg waar het Oude schilder fanfarecorps bleef. Een paartje maakte propaganda voor Zonnestraallo- ten en kinderkaarten, een ander vroeg weer „Wie betaalt de getorpedeerde TX 2?" en „vat weegt het zwaarst: geen feestcommissie, wel feestcommissie. Een draaiorgel met echte muziek ontbrak niet op het appèl, hiervan was ook veel werk gemaakt. Voorts waren er slangenbezweerders, met griezelige slangen, cowboys, Texels paartje, Indianen, stropers, de potten bakker, te veel om op te noemen, Apart noemen we echter nog de pro paganda voor de burgerzinlening, com pleet met ton en de stand der lening. Het was een zeer geslaagd feest, dat in het Eigen Gebouw werd voortgezet met een buitengewoon gezellig bal met Jep. v. Bruggen's Bar Trio. Sinterklaasverloting. Alléén op de oranjeloten: le prijs 4009, 2e 4080, 3e 4951, 4e 4733, 5e 4316, 6e 4400, 7e ^970. De prijzen kunnen worden afgehaald bij Bakker Buys. TEXELSE VEEHOUDER VEROOR DEELD TOT F 100 BOETE Een Texelse veehouder werd te Alk maar tot f 100 boete veroordeeld omdat hij op het voederbonnenformulier het bezit van vier varkens had aangegeven, terwijl zijn bedrijf er slechts twee telde HELDER 54 HAD MOTORPECH De motorreddingboot Dorus Rijkers voer Dinsdagmorgen uit naar het vissersboot- je Helder 54, dat zich met motorstoring in moeilijkheden bevond onder de Texel se kust. De Dorus Rijkers heeft het scheepje op sleeptouw genomen en om 10 uur in Den Helder binnengebracht. VOLGENDE MAAND WORDT DE GEREF. KERK TE DEN BURG INGE WIJD Onder zeer grote belangstelling is Dinsdag een buitengewone gemeente- vergadering gehouden der Geref. Kerk te Den 3urg in verband met de finan ciële aangelegenheden van de kerk. De nieuwe kerk wordt volgende maand in gebruik genomen en dat brengt voor de leden hogere kosten met zich- De eerste indruk was, dat de leden deze kunnen en zullen dragen. Ook het zitplaatsen probleem werd besproken. NIEUWE AMBTENAAR BIJ DE BELASTINGEN De heer A. Nieboer, commies van 's Rijks Belastingen te Wieringen, is ver plaatst naar Texel. TEXELAARS NAAR AUSTRALIË In Januari zullen twee Texelse fami lies en vijf ongehuwde mannen naar Australië emigreren. HERWONNEN LEVENSKRACHT Op de lotnummers 9127 en 9242 is een prijsje gevallen. Deze zullen de winnaars rechtstreeks worden toegezonden. BLOEIENDE VOLKSDANSCLUB Hoe staat het met de pogingen tot op richting van een Volksdansclub? zo vroe gen wij de ouders van Jeugdherberg Pa norama, is er nog wat van gekomen? Antwoord: Enof, het gaat zelfs bijzon der goed: iedere Dinsdagavond wordt er door 15-16 jongelui van 8-10 u. gevolks danst en dat gaat met enthousiasme. Kunnen zich nog nieuwe liefhebbers aanmelden? Antwoord: Hoe meer zie len, hoe meer vreugd, gymschoenen mee brengen, anders gaat de vloer eraan In de Dinsdag onder voorzitterschap van de lieer J. C. Rab gehouden leden vergadering van de VVV Texel, welke door ruim 70 personen werd bijgewoond, zijn de heren W. H. Lap, oud-voorzitter en R. J. Daalder, De Koog, lid van het Hoofdbestuur tot ere-leden van de VVV Texel benoemd. In de plaats van de heer Daalder werd de heer J. Zwan be noemd tot lid van het Hoofdbestuur, ter wijl de heren P. van Tatenhove en P. Eelman als zodanig herkozen werden. Het voorstel van het Hoofdbestuur om ieder lid te verzoeken het Museum met minimum f 1 per jaar te steunen, vond algemene bijval. De vergadering juichte eveneens het voorstel van het Hoofdbestuur toe om de in het propaganda-materiaal aangeboden bedrijfsruimte zo juist mogelijk te om schrijven. „Het kind moet bij de naam genoemd worden!" zo merkte de voorzit ter terecht op. Dan koopt de toerist geen kat in dc zak en de goede naam van Texel wordt er mee gediend. Van groot belang was hetgeen door de heer P Bakker Azn., Dijkgraaf van de Dertig Gemeenschappelijke Polders, gezegd werd in verband met de ruilver kavelingsplannen. „De jonge boeren, zo zei hij, zijn natuurlijk erg enthousiast, maar wij moeten niet érg enthousiast zijn èn wij moeten er niet èrg tegen zijn, wij moeten gematigd zijn. Ons bestuur wil het natuurschoon zoveel mogelijk sparen en samen met de VVV de proble men oplossen!" Toen de heer J. C. Rab, voorzitter, de vergadering opende, was de zaal van Ho tel Texel behoorlijk bezet. Onder de aan wezigen merkten wij ook verschillende landbouwers op. De voorzitter heette al len van harte welkom, in het bijzonder burgemeester De Koning, ere-lid. „Zon der de steun van ons gemeentebestuur zou de VVV min of meer in een zwakke positie vei keren" Spreker verwelkomde ook in het bijzonder de heer P. Bakker Azn., Dijkgraaf van de 30 Polders, en de heer J. v.d. Pijl Sr technisch ambtenaar. Het afgelopen jaar is goed geweest, zo vervolgde de voorzitter. Naar twee kan ten: onze gasten hebben weer volop ge noten van ons mooie eiland en de VW- ers hebben ook weer een goed jaar mo gen beleven. Natuurlijk, het kan nog be ter worden, maar dat hangt voor een groot deel van de gastheren zélf af: wie de hoogstmogelijke service biedt, zal daar ook zelf voor de voUe honderd pet. van profiteren! Hierop was het woord aan de direc teur, de heer G W. Oskamp, die eerst hartelijk bedankt werd voor zijn keurig verzorgde notulen en daarna een pluim op de hoed gestoken werd voor de wijze waarop hij zijn Jaarverslag (zie vorig nr.) had verzorgd. Namens de kascontrolecommissie, waarin ook zitting hadden de heren D Drijver en A. Beers, verklaarde de heer P. Vermeulen, dat boeken en bescheiden in volmaakte orde waren bevonden: „on ze directeur blijkt ook eei. boekhoud kundige knobbel te bezitten". De begroting 1951-1952, eindcijfer f 21,710, werd zonder opmerkingen goed gekeurd. Nadat de heren W. H. Lap (niet aan wezig) cn R. J. Daalder tot ere-lid waren benoemd, zei de voorzitter: De heer Lap is altijd voor honderd procent de juiste man op de juiste plaats gebleken. Voor onze VVV heeft hij veel gedaan en be wezen, dat hij de vereniging een goed hart toedroeg. Zich tot de heer Daalder richtend, zei spreker: Met uw adviezen en raad en daad heeft u onze VVV grote diensten bewezen. De heer Daalder mocht het boek „Texel" door J. A. v. d Vlis, in ontT vangst nemen. De heer Daalder dankte ontroerd voor zijn benoeming tot ere-lid. Op het volgende punt van de agenda lazen we: Hoe moeten we de aan te bie den bedrijfsruimte (gem huizen, kam- peerhuizen e.d.) betitelen in ons propa ganda-materiaal? De voorzitter verleende voor nadere toelichting het woord aan de directeur, die verklaarde: „Verschillende keren is het voorgekomen, dat men een schuur een zomerhuisje noemde. Wij moeten er voor zorgen, dat wat wij hebben aan te bieden juist betiteld wordt. Het ligt in de bedoeling van het Hoofdbestuur om alles op naam te controleren". De voorzitter vulde aan: „Het komt hier op neer, dat wij het kind bij de naam noemen!" De vraag van de heer C. Bakker, „Lyda", of de betrokken eige naars in de klassificatie worden ge hoord, kon bevestigend worden beant woord. Prijsopdrijving? „Prijsopdrijving tijdens het toeristen seizoen", zo meldde het volgende agen dapunt. De directeur had verschillende schriftelijke klachten ontvangen, van' zeer serieuze mensen, mensen die half Europa hebben gezien en een vooraan staande positie bekleden. De klachten komen in hoofdzaak uit De Koog. Der gelijke klachten schaden de goede naam, één man zegt er iets van, maar honderd voudig is het aantal „stille klagers" Verscheidene personen begaven zich van De Koog naar Den Burg om daar hun boodschappen te doen! Laten we geen misbruik maken van de positie waarin we verkeren, zo adviseerde bij met klem Mevrouw Hamerslag „Heel Texel doet aan prijsopdrijving tijdens het seizoen!" Voorzitter vermoedde, dat men zeker niet een bepaald dorp moet aanwijzen, maar dat prijsopdrijving wel overal op het eiland gepleegd zal worden. Men kan niet zeggen, hier doet men het niet en daar wel, de prijsopdrijvers zullen voorkomen tussen degenen die daar vol strekt niet aan mee doen. De heer P. Eelman vroeg zich af: „Wat is prijsopdrijving? De Koog is een sei- zoenplaais, Den Burg niet. Men spreekt m.i. te gauw over prijsopdrijving!" De voorzitter sloot deze korte discus sie (goed dat-ie gehouden is! Red.) met de aansporing te waken voor de goe de naam van Texel. De heren P. van Tatenncve (63 stem men) en P. Eelman (62) werden herko zen als lid van het Hoofdbestuur, de heer J Zwan als nieuw lid van het H.B. (46 stemmen), terwijl op de heer P. Vermeu len 33 stemmen werden uitgebracht. Ruilverkaveling. De voorzitter begint met c p te merken, dat hij op de dit jaar met diverse instan ties genouden vergadering betreffende het onderwerp Ruilverkaveling zijn zor gen geuit heeft ten aanzien van Texel als vacantieoord, als het aan natuurschoon zo rijke eiland, hpt. zo karakteristieke ei land. met zijn tuinwallen en gezellig kronkelende weggetjes. De boeren zul len zich gelukkig prijzen, zo vervolgde hij, als de ruilverkaveling tot stand komt. Degenen die met de uitvoering er van belast zullen worden hebben mij toen de verzekering gegeven, dat de ruil verkaveling aan het karakter van het eiland reinig of niets zal verande- (Zie vervolg pagina 4).

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1