de shag. ORCAM Nooit! VVV vergaderde DOUWE Mijnheer Pimpelmans heeft'alweer pech PUROL GENEEST De leden van Bloembollencultuur vergaderden Vergeten (Vervolg van le pagina) ren. De jcnge boeren, zo vervolgde spre ker, lopen met grote plannen rond, dat hoor ik dikwijls op de vergadering van de vereniging van oud-leerlingen, welke ik altijd met veel plezier bijwoon. De jonge boeren zijn voor het projecteren van het land in vierkante percelen, pot lood en liniaal zijn h.i. dé attributen voor hen die de ruilverkaveling in kaart moeten brengen. Dat is naar mijn gevoel de uiterste visie. Ir. Maandag zei: „Wij zullen Texel laten zoals het is". Dat is aan de ene kant geruststellend, maar als je daarentegen de uitspraak van de jonge boeren hoortDe vraag blijft m.i. over: „Zou het niet een beetje ver keerd gaan!?" Ik hoop, dat het bestuur van de 30 Polders zich het belang van heel Texel voldoende realiseert en voor Texel op de bres zal staan." De directeur, het woord verkrijgende, spijt het, dat de vergadering met door meer leden is bezocht (VW Texel telt 650 leden, ruim 10 pet. was dus aanwe zig). Door hun aanwezigheid hadden ook de afwezigen adhaesie kunnen betuigen met de gedachte van het bestuur der V VV ten aanzien van de toekomstige ont wikkeling van ons eiland. Spreker be toogde, dat hij open oog heeft voor de be langen van de boeren, maar ook voor de VV V-geïnteresseerden staan grote belan gen op het spel (25 pet. van de Texelse bevolking vindt haar bestaan geheel of gedeeltelijk door het VVV). De betrok ken instantie moet, nadat dc- boeren ge stemd hebben vóór de ruilverkaveling, verzocht worden, rekening 1e houden met de grote groep, welke belang heeft bij het toeristenverkeer. Spreker herinnerde aan de jaren voor de oorlog, toen een deel der boeren gasten hield. Wij hebben elkaar dus nodig. De WV is ervan over tuigd, dat de boerenbelangen zeer groot zijn. Het enige verzoek van de vergade ring en de WV Texel is: „Houdt u ook rekening met de belangen van de VVV". Hierna hield de heer P. Bakker Azn., Dijkgraaf 30 Polders, een kort betoog, hetwelk wij reeds in de aanvang van dit verslag memoreerden. De voorzitter zei: „Wij zijn dankbaar, dat u aanwezig is. Uw woord is voor ons de waarborg, dat de belangen van Texel als eiland van natuurschoon goed in han den zitten van hen, die mee zullen oor delen over de ruilverkaveiingsplannen". De heer Ad Blok van den Velde meen de: „Als de mensen zelf inzien, dat dit geslacht niet het recht heeft het karak ter van ons eiland volledig te verande ren, zullen zij daar ook niet toe komen. Het is een kwestie van gehecht zijn aan het eigen land. Het karakter, zoals het in de eeuwen is gegroeid, kan nog heel lang bewaard blijven. Voorzitter; „Het zal een strijd zijn tus sen de verdedigers van de economische belangen en de verdedigers van het na tuurschoon. Als er zich excessen moch ten voordoen, zal daar door de betrokken instanties naar mijn mening genoeg aan dacht aan geschonken worden. De heer R. J Daalder: „Het plan schijnt f 350 per bunder te zullen kos ten, daar zal men wel veel op tegen hebben!" Voorzitter: „Van cijfers weet ik officieel niets af, want men heeft de heer Schrammeijer nog nooit cijfers kunnen ontfutselen! Als het inderdaad f 350 per bunder moet kosten, zal op deze zaak wel een behoorlijke rem zit ten!" Zomerprogramma 1952. Met verschillende muziekgezelschap pen zijn reeds de eerste contacten ge legd, o.a. met een Engels mijnwerkers muziekcorps en een ander Engels corps. Voorts bestaat ook de mogelijkheid dat de Koninklijke Militaire Kapel op Texel komt concerteren of de Mariniers Ka pel. Voorts zijn besprekingen gaande met de Gooise Wagenspelers, die tevens een Kindersprookje willen opvoeren, in com binatie met het strandfeest. In 1951 zijn er te veel ontspanningen geweest. Het eiland moet voor de natuurliefhebbers gereserveerd blijven. Texel mag geen mondain karakter krijgen, maar het ei land zijn prettige, eenvoudige sfeer la ten houden, aldus de directeur. Kampecrcentra. De uitvoering hiervan ligt in handen van het bestuur der Middenstandsorgani saties. Doel: trachten het kampeerwezen in goede banen te leiden. De heer Ad Blok v.d. Velden vroeg op welke plaat sen de (3) kampeercentra komen. Ant- j woord: Nog niet bepaald. De heer B.: Mij j kwam ter ore, dat het de bedoeling is, in het Noordvlak en bij paal 12 een kam- i peercentrum te stichten. Als de centra te veel over het eiland verspreid raken, vinden we nergens meer rustige plekken Thans kan men van de dorpen uit nog tochten maken naar duinen waar rust heerst. Voorzitter: Bij de uitvoering der plannen zal men zeker rekening houden met de door u genoemde wensen. Burgemeester: De stijgende belangstel ling voor Texel brengt mee een dusdani ge desorganisatie, dat iedere organisatie beter is dan de bescherming van bepaal de gebiedjes. De heer Blok v.d. Velden hoopt, dat de rust gehandhaafd blijft, want anders vreest hij, dat het vrij toe gankelijk zijn van de duinen wel eens spoedig tot het verleden zou gaan beho ren. De heer C. J. v.d. Kooi (voorzitter Texelse Middenstandsvereniging) merk te inzake de te stichten kampeercentra op, dat de Middenstand op de volle steun van de VVV rekent en de laatste zich niet als een toeziend voogd zal op werpen. De directeur: Alles wat het toe risme ten goede komt heeft onze volle steun. De heer Hooijberg is alleen voor oprichting van kampeercentra als doel is opvoeding tot het werkelijk vrije kam peren! De directeur schetste als volgt de taak van de VVV: propaganda voeren, het on derdak verschaffen van onze gasten en het bezighouden van onze gasten. De heren J. Kikkert, De Cocksdorp, KI. Mant je, Den Burg en J. Commandeur, Den Hoorn, worden benoemd tot leden van de kascontrole-commissie. De heer J. Zwan spoort aan tot het maken van meer reclame op auto's. Plak op iedere wagen op de boot een transpa rant, zo adviseerde hij enthousiast. De voorzitter zeide, dat het Hoofdbestuur deze aangelegenheid reeds bestudeert. De heer Mant je adviseert de gemeubi leerde huizen in klassen in te delen. De directeur; Door de gemeentelijke exploi tatievergunningen zullen de touwtjes langzamerhand worden aangehaald. De heer De Wilt verzoekt om meer mede werking bij het onderdak brengen van leden der gezelschappen, die hier zo merdag concerteren, etc. Om 10,55 volgde sluiting. (Nadruk verboden) door G. Th. Rotman 7. De straat liep namelijk tamelijk steil naar beneden; de bakfiets tippelde er full speed vandoor, terwijl meneer Pimpelmans nog harder spartelde dan de paling. Een onschuldige voorbijganger kreeg het emmertje met palingvellen op z'n hoofd en de loopjongen van de krui denier moest het eveneens ontgelden. 8. Onbewust van alles, wat er achter haar gebeurde, want ze was een beetje doof, wandelde een eindje verder tante i Eulalia, die vanwege de degelijkheid en deftigheid steeds een paar jaar bij de mode ten achter was. Peinzend wandel- j de ze voort, met een gezicht om er zo 'n 1 gedicht op te maken. FILMNIEUWS „ALASKA Een boeiend verhaal van een dokter, die een moord op zich neemt om de eer van zijn vader te redden. Hij vlucht naar Alaska, maar wordt daar achtervolgd. Hij ontmoet er een vrouw, die van hem gaat houden en samen leven zij er lang en gelukkig. PANIEK IN DE IJSREVUE Een sterk detective-verhaal, doorspekt met ijsshows. De ster Lila Leighton wordt oeschuldigd van moord. Een zeer ingewikkelde geschiedenis, maar daar is het tenslotte een detective-verhaal voor! Maar eind goed, al goed. En dat wordt gelukkig bereikt! Neerlands Nieuws. O.a.: Slipjacht in de omgeving van Udenhout Overdracht van de eerste in Nederland gebouwde electrische locomo tief. 13 Doelpunten in dc voetbalwed strijd Nederland-België te Rotterdam. Buitenlands Nieuws. O.a Noorse legeroefemngen in de sneeuw. Watersnood in Zuid-Frankrijk, j Adenauer confereert in Parijs. Prinses Margaret bezoekt de „Haute Couture", i De voetbalwedstrijd Engeland-Oostcn- rijk 2-2. I FELLE AANVAL TEGEN HET KAM PEREN IN HUISJES Op 8 Mei wijzigde de gemeenteraad van Texel de algemene politieverorde ning in die zin, dat het houden van pen siongasten in kippenhokken, schuren en gemeubileerde huizen afhankelijk werd gesteld van een vergunning van B. en W. Dinsdagmorgen stond het eerste slacht offer van deze verordening op het matje voor de Helderse kantonrechter, aldus „Het Vrije Volk". Begin Augustus had de politie in een paar kampeerhuisjes van de veehouder G. C. K. negen mensen aangetroffen, die daarin nuisden, zonder dat de eigenaar van deze huisjes een ver gunning van B. en W. kon laten zien. De ambtenaar O.M. vond het een wijs besluit, dat de vroede vaderen van het eiland destijds hadden genomen. „Er moet controle op het kamperen worden uitgeoefend", aldus de ambtenaar O.M. Hij brandmerkte het kamperen in huisjes en schuren als een gevaar voor de open bare gezondheid en de zedelijkheid! „In dergelijke complexen wordt regelmatig tegen deze regels gezondigd!" aldus de ambtenaar O.M. De kantonrechter vonniste K. met f 6,- of 3 dagen. ruwe huid. ruwe handen, ruwe lippen PLATTELANDSVROUWEN GAAN KERSTFEEST VIEREN De Kerstfeestviering van de afdeling Texel van de Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen zal plaats vinden op Dinsdagavond a.s. in Hotel Texel. Er zal worden gemusiceerd en een koortje van leden uit Eierland zal een cantate uitvoeren. Bij 't ve^amelen van de gegevens voor dit bericht hebben wij notabene verzuimd de vraag te stellen of de dames zelf een koppie moeten mee nemen. Enfin, doet u dat in ieder geval, als een voor het breken HET PARTICULIER RUSTHUIS Er hebben zich reeds verscheidene ge gadigden aangemeld voor een kamer in het Particulier Rusthuis, Emmalaan, Den Burg, zodat het er naar uit ziet, dat Ijet Rusthuis spoedig bezet zal zijn. GEREF. KERK DEN BURG De heer Jos. de Visser, „Céres", is ge kozen tot ouderling bij de Gereformeer de Kerk te Den Burg, de heer Jac. Kreeft De Waal, tot diaken. De heer P. Vla ming Jaczn., Oost, werd gekozen tot ou derling bij de Geref. Kerk te Oosterend, de heer J. Kamphof, Oosterend, tot dia ken. EEN ONFORTUINLIJKE REIS Woensdag kreeg de motoivlet van de Rijkswaterstaat die bij Den Helder aan het peilen geweest was, op de terugweg motorstoring. Het duurde geruime tijd voor men aan de wal merkte wat er gaande was. Havenmeester De Graaf heeft toen direct de Klundert 43, schip per de Visser, gecharterd, die de vlet heeft opgehaald. Texelse Buysnieuws. Morgenmiddag half 3 Boys 1-Petten 1. Dit is geen lichte tegenstander. Uit werd er met 3-1 verloren. Daarom Boys, toon dat bij ons de verdediging ook in orde is, en.... laat de voorhoede nu eens meer op doel schieten, want daar bereik je veel meer mee. Is dat afgesproken, Boys? KATHOLIEKE KÈRKLIJST Parochie van de H. Martinus Oudeschild Zaterdag 6-7 u. biéchtgei, 7,30 rozen hoedje, drarna biechtgel. Zondag, 3e Zon dag v. d. Advent, om 7,30 gelezen H. Mis, om 9 u. communieuitreiken, om 10 uur de Hoogmis, 's Av. 7 u. lof t.e.v. de H. Naam. Dinsdag- en Donderdagavond om 7 u. rozenhoedje, Zaterdagavond om 7,30 Woensdag om 7 u. de Gulden Mis, gez. H. Mis. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag quatertemperdagen. Zaterdag 6-7 biecht gel. 7,30 rozenhoedje, daarna biechtgel. Zondag, 4e Zondag v.d. Advent. In de week zijn de H.H. Missen om 7,30. St. Martha-vereniging: Vrijdag half 3: vier meisjes. De ledenvergadering van de Afdeling Texel van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur was matig bezocht. In zijn openingswoord noemde de voor zitter, de heer H. Bruijn, 1951 een goed jaar. De narcissen, uitgezonderd de Si- ons, waren zeer duur, misschien iets te duur. Ook het bijgoed, crocus en galan- thus, was duur. De gladioienteelt, waar mee dit jaar een flinke proef genomen is, is als mislukt te beschouwen. Het was voor gladiolen een slecht jaar, er was zeer veel uitschot en de prijs is aan de lage kant. Ook in de oude gladiolen- streken is de uitval veel groter dan nor maal. Het meeste hebben de gladiolen hier te lijden gehad van koperwormen. Met de handel gaat hei niet zo goed als vorig jaar. Een grote vraag is, wat zal Engeland doen? Daaf dit onze groot ste afnemer is, nemen de exporteurs een afwachtende houding aan. Over de vliegaantasting in onze nar cissen mogen we tevreden zijn. Het was ook een sleaht jaar voor de vliegen. Toch moeten we actief blijven, want anders zitten we er met één goed vliegenseizoen weer dik in. Aan net jaarverslag, uitgebracht door de heer F. L. de Grave, ontlenen wij: Door de Cultuur Technische Dienst werd een economisch onderzoek gehou den op om eiland. Hieraan werd ook door onze vereniging meegewerkt. Aan gaande de opbrengst der in 1950 op Texel geteelde bollen vermeldt dat rap port een bruto bedrag van f 1,209,328, Door het buitengewoon natte plant seizoen 1950 werd zeer veel waterscha de gevreesd. Dit viel in het voorjaar nogal mee. Wel hadden alle bollen te kort wortel gemaakt. Het weer bleef ech ter lang koud en vochtig en de gewas sen werden best. De prijzen van ons meest geteelde artikel, de Sions, liepen steeds meer terug, om, toen ze na het rooien in flinke partijen werden aange boden, bij de minimum prijs te belan den. Later stegen ze, tengevolge van een klein texort, weer tot boven het oude peil. Voor het a.s. verkoopseizoen intussen een gelukkige omstandigheid! Misschien zo hoorden we, is de vraag gerechtvaar digd, of een meer geleidelijk aanbieden van dit artikel niet aan :e bevelen zou zijn. Naar plantgoed was een grote vraag en dit was tot laat in het seizoen zeer duur. Er schijnt een flinke uitplant te zijn, zowel in tulpen als in narcissen. De export is dit jaar weer flink toe genomen en wordt momenteel geschat op 20 pet. toename in geld en 15 pet. gewicht, vergeleken bij 1950. Een resul taat om tevreden over te zijn. De penningmeester, de heer I. Bruin, liet horen, dat de vereniging er financi eel goed voorstaat. Zijn beheer werd in orde bevonden. Tot bestuurslid werd gexozen de heer Jn. Huisman. Bij de rondvraag werd door enkelen de aandacht gevestigd op ?en nieuw ge vaar dat zich voordoet bij de kleine ko kerijen. Met het oog op kostenbesparing zijn velen hiertoe overgegaan. Nu maakt men echter mee, dat enkelen in plaats van de voorgeschreven tijd van 2 uur bij 42-43 graden C. aan te houden, de bollen slechts iVz of soms maar 1 uur behan delen. Het resultaat is dan vanzelfspre kend hieraan evenredig. We zouden hoorden we opmerken, onze bollen ook geblinddoekt kunnen planten om dan la ter te beweren, dat we geen vliegbol gen. Dit gaat beslist de verkeerde kant op. Wanneer we onze bollen in de ketel hebben, kost het practisch mets meer om ze de volle voorgeschreven tijd er te laten. We zijn dan verzekerd van löfl pet. resultaat. Bovendien komen de dure ontsmettingsmiddelen, die toch meesta toegevoegd worden, veel beter tot hui recht. Het werd dwaas genoemd, om voor die luttele centen „besparing?" zijr hele kraam m de waagschaal te stellen Er zal aangevraagd worden om hieroj controle te krijgen. Op een vraag aangaande de vakhef fing van narcissenplantgocd werd geant woord, dat een verkoper van narcissei plantgoed hierover een aftrek van 2 pet vakhéffing moet toestaan. Hierna werd de vergadering gesloten 11.) Toen ze achter haar muzieklesse- naar zat, verdween haar zenuwachtig heid. Ze voelde zich rustig en geconcen treerd en ze keek met een geruststellend lachje naar Michael, wiens ogen haar on derzoekend opnamen. Michael haalde iets zwaarder dan ge woonlijk adem en toen lichtte hij zijn strijkstok op. Met een nauwelijks zicht baar knikje gaf hij het teken voor de in zet. Renate hield van Dvorak, die blijmoe dige, natuurlijke Boheemse componist, van zijn melodieën-rijkdom, die zo onge kunsteld en als vanzelfsprekend voort vloeit en het levendige, steeds wisselen de rhyhtme, waarin ze een zielsverwant schap voelde, die haar gelukkig stemde. En hoe speelden die jongens! Renate werd van de eerste maat af meegesleept. Ze voelde, dat ze boven haar krachten speelde, dat ze bezield werd door een eensgezind verlangen, dat dit volmaakte musiceren beheerste. Ze kon eenvoudig niet anders: ze gaf alles. Ze wist, dat ze zelden zo goed had ge speeld. Het was alsof haar celli een nieu we ziel had gekregen, een warme, harts tochtelijke stem, die geheel samensmelt met die der andere instrumenten. En toen voelde ze precies, dat ook het beste, dat zij kon geven, nog niet vol doende was. Niettegenstaande haar be reidwilligheid, wilde een volledige overgave, het volkomen opgaan in een gemeenschappelijke wil tot herscheppen niet volkomen gelukken. Plotseling moest ze aan Paul Dorfling denken, wiens plaats zij nu had ingeno men. Nu zag ze duidelijker dan ooit, dat hij de ware cellist voor het Bauer-kwar- tet was, hij, die van begin af aan met het kwartet v.as opgegroeid. Het eerste deel was ten einde. Renate wierp een vluchtige blik naar de zaal. De aandachtige stilte der tc ehoorders, de uitdrukking van overgave, die op hun gezichten lag was een grotere beloning dan het lelijke lawaai van een applaus. Maar de grootste voldoening gaf toch de waardering, die ze uit de blikken van haar coHcga's las. Keurig! fluisterde Michael haar toe. Gezegend zij mijnheer Heller mom pelde Tibor met een komieke zucht. Het tweede deel werd ingezet. Innig en dweperig maakte de stem van de eer ste viool zich los uit het dromerige ge zang der andere instrumenten. Vrij en zonder moeite nam Renate de melodie over, die de eerste viool had voorgezon gen. Ze voelde, dat alle aandacht dei- drie kwartetgenoten op haar was geves tigd. Toen ze een kleine maatverschui- ving herhaalde, die ze in Michaels voor dracht had gehoord, een uiterst kleine, maar geraffineerde nuance, gaf de alt violist haar een nauwelijks merkbaar knipoogje en ze zag dat Tibur, die naast haar zat, zijn hoofd naar haar toedraai de. Het thema werd door de andere in strumenten overgenomen. Dromerig tok kelde ze de pizzica-noten, terwijl haar gedachten langzaam de vrije loop namen. Wat speelden die jongens toch verruk kelijk, dacht ze weer. Vreemd eigenlijk, dat ze met hun zeer uiteenlopende ka rakters zulk een eensgezinde opvatting wisten te vertolken. Haar ogen gleden onderzoekend van de een naar de ander. Wat veranderden hun gezichten nu ze zich geheel aan de muziek gaven. Hard en onbewogen was Michaels ge slotenheid, die met vooruitgeschoven on derlip zelfs zijn mond nog samengeperst hield, alsof hij om elke ademhaling moest vechten, ten einde vooral geen energie te verliezen. Over het stille ge zicht van de altviolist lag een verheven trek en hij zag er energieker uit dan in het dagelijkse leven. Maar het opval lendst was de verandering bij Tibor, Zijn grote, vastbesloten gezicht had nu een zachtmoedige bijna kinderlijke trek. Om zijn sensuele mond, die hij half open had, lag nu een dromerige uitdrukking. De grove lijnen van zijn terzijde gebogen hoofd waren als door toverhand wegge streken en glad gemaakt. De vrolijke, spottende blik was uit zijn ogen verdwe nen en had plaats gemaakt voor een kin derlijke, blijde aandacht. Zo verschil lend en toch eens. Plotseling schrok zij uit haar gepeins op. Allemachtig, met haar droom had ze haar inzet vergeten. Nummer acht, fluisterde Walter haar over zijn lessenaar toe. Michael wierp een geëigerde blik op haar. De violen herhaalden voor de der de maal de inleidingsmaat voor haar solo. Daardoor zou het grootste gedeelte van het publiek van haar onoplettend heid nie*s merken. Ze zette het sologedeelte in en speel de het thema met verdubbelde aandacht, alsof ze daarmede haar verzuim kon goedmaken. De beide volgende delen verliepen zonder incidenten. Renate speelde nu met de grootst mogelijke aandacht en zette alle afdwalende gedachten uit haar hoofd. Nadat ze driemaal op het podium wa ren teruggeroepen en daarna voor een korte pauze in de solistenkamer terug kwamen, liet Renate zich met een hulpe loos gebaar op de canapé vallen, in af wachting van het vonnis, dat de vrien den over haar onoplettendheid zouden vellen. Mijn complimenten, riep Michael in plaats daarvan, het is goed afgelopen. En het tweede deel dan, toen ik het geheel in de war dreigde te sturen? vroeg Renate klagend. Geachte mejuffrouw, zei Tibor glim lachend, ten eerste laat 't Bauer-kwartet zich niet zo vlug van de wijs brengen en ten tweede bracht u het geheel helemaal niet in de war, maar nu ja.laten we zeggen, het was een iets langere voor bereiding voor het genot van uw werke lijk prachtig gespeelde sologedeelte. In dien Dvorak die uitwerking had kunnen voorzien, dan zou hij zeker zelf die twee maten er bij hebben gecomponeerd. Renate trok een bedenkelijk gezicht. Het had niet veel gescheeld of ze was in tranen uitgebarsten. Walter had het op tijd in de gaten. Hij nam geruststellen-: haar handen in de zijne. Trekt u zich maar niets van flauwe grapjes van Tibor aan, zei hi Tibor kan nu eenmaal zijn mond nie houden, maar hij meent net heus me zo kwaad. Hoe bedoel je dat? protesteerde Ti bor. Op mijn erewoord, u hebt werke lijk prachtig gespeeld, vooral die solo partij. Is het met zo, Michael? Absoluut, bevestigde Michael. I had het nooit verwacht. En die onople tendheid in het Andante kan de bes: overkomen. Dat zal nauwelijks iemaE hebben gemerkt. In ieder geval hebt de vuurproef doorstaan, juffrouw Mahlitz. Zo, jongelui en nu weer nas het podium voor Smetana. Renate voelde zich na de tevredei heidsbetuigingen der vrienden met nie: we moed bezield. Ze wist dat hun 0" deel eerlijk was geweest. Tegen het e" de van het veel van de musici eisend Smetana-kwartet voelde Reante een chamelijke en geestelijke vermoeidbi over zich komen en ze was blij, toen grote pauze kwam. Walter had die inzinking blijkb» zien aankomen. Hij presenteerde hï tenminste een kopje sterke koffie, d hij in een thermosfles, die hij in het h< tel had geleend, voor haar had meeg bracht. Dankbaar dronk ze een paar slo ken, waardoor ze zienderogen bij kwal (Wordt vervolgd). d< lo te g€ de nc re ge \v he ru de Bi de hc ge no stc 1.- ste SC( me da ge: We

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 4