Cjrocn ^wartsjexeh in het harL> Vereniging „Texel" tot bestrijding van t.b.c. onder het rundvee en andere veeziekte vergaderde met 48 leden Daiiipo in het gezin Toen alle kaarsjes brandden begon de zon te schijnen 4 x 25 jaar De Toeter van papier Dames! Vooral na ZATERDAG 22 DECEMBER 1951 TEXELSE 65e JAARGANG. No. 6591 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. 11,80 p. kwart. 4- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. v&Juiud&eid ■fiarcusrllJlJj.i De voorzitter, de heer E. Noordijk, heette in het bijzonder welkom wethou der Hin, die het gemeentebestuur verte genwoordigde. Zonder de medewerking welke het gemeentebestuur verleent, zou de vereniging niet in staat zijn tot een effectieve bestrijding der ziekten. Bij zonder verwelkomd weid ook de heer D. Rempt, directeur van de Piov. Gezond heidsdienst te Alkmaar, die een bekende verschijning is geworden op de vergade ringen dezer vereniging. Ook dit jaar heeft zij weer profijt mogen trekken van de goede adviezen, door deze deskundi ge verstrekt. Vervolgens richtte de voor zitter zich in hartelijke bewoordingen tot de heer De Boer, dierenarts. „Vrijwel iedere veehouder heeft u ai op z'n erf gehad, (mond- en klauwzeer!) en uit de ervaringen mogen wij concluderen, dat de veehouders hun belangen met ver trouwen aan u kunnen overgeven, ik hoop, dat ook het bestuur onzer vereni ging prettig met u zal samenwerken". Vervolgens wees spreker op het suc ces van de tbc-bestrijding: op 1 Mei jl. kon het eiland vrij verklaard worden. Dit prachtige resultaat is in de eerste plaats te danken aan de medewerking van de veehouders. Daar de tuberkelba cil altijd op de loer ligt zullen zich nog wel eens teleurstellingen kunnen voor doen, maar dat wil geenszins zeggen, dat ik de toekomst niet met het volste ver trouwen tegemoet zie. Van zeer grote be tekenis is ook geweest de vaststelling van een gemeentelijke verordening, wel ke de invoer regelt: voor invoer zijn wit te certificaten vereist, dieren die positief reageren gaan rechtsomkeert. De veror- Gezondheid komt in. Bi^ioofd^ieus^r^orstverkoudheid dening voldoet in de practijk zeer goed. Ook op dit punt wordt door de veehou ders de volle medewerking verleend. Van 1 Mei 1950 tot 30 April 1951 wer den ingevoerd: 74 koeien, 209 pinken, 12 stieren, 345 graskalveren en 322 nuchte re kalveren. Twee koeien, die Oudeschild zonder een wit certificaat hadden be reikt („Dat wordt vanavond nog nage zonden!" zo was de kapitein van de be treffende boot verklaard) werden bin nen enkele dagen teruggestuurd. Dat heeft de koper geld gekost! 4 Ingevoerde graskalveren reageerden: de nieuwe ei genaars wilden ze niet accepteren. Ook van de zijde der handelaars hebben wij alle medewerking ondervonden. Vervolgens stapte voorzitter over naar de abortus-bestrijding, ten behoeve waarvan de veehouders in een circulaire hebben k.innen lezen hoe men zich dedoor in vele gevallen hun bedrijf vrij Texelse koe, die zich machinaal laat melken. geerder opgeruimd. Met het bereiken van deze mijlpaal mogen we stellig met gepaste trots te rugzien op een tijdperk \an ruim 20 jaar, waarin door onze vereniging werd gestreefd naar het thans bereikte resul taat. Hierbij mogen wij echter niet uit het oog verliezen, dat ook bij een volgend onderzoek stellig nog gevallen van reac tie zullen voorkomen en eventuele te leurstellingen zeker niet zullen zijn uitge sloten. Onze aandacht zal dus in de eer ste plaats nog gericht dienen te zijn op U gratis toegezonden als U even een briefkaart schrijft aan N e m e ij e r - Groningen. Dti adres is voldoende, het bestrijden van de tbc, waarbij wij zullen moeten trachten de bereikte re sultaten te consolideren, waardoor ons eiland de thans bij vele gebieden elders bereikte voorsprong zal behouden en dientengevolge de hierdoor te behalen voordelen zal weten te benutten. De secretaris brengt hulde aan de vee houders voor hun medewerking, ook het gemeentebestuur, zuivelfabriek de „Een dracht" en de Prov. Gezondheidsdienst te Alkmaar wordt dank gebracht voor hun krachtige steun. Het onderzoek was binnen de daar voor gestelde tijd 15 Febr. gereed. Bij het eerste onderzoek waren 479 stal len betrokken met 6832 dieren. Daarvan reageerden er 97 of 1,4 p?t. Op het me rendeel van de bedrijven, waarop reac tie voorkwam werd een tweede onder zoek verricht, waarbij kwam vast te staan, dat verscheidene dieren met als reageerders behoefden te worden aange merkt. De reageerders werden door de overgrote meerderheid der eigenaars vrijwel onmiddellijk opgeruimd, waar- bestrijding daarvan heeft gedacht. Texel staat er zeer gunstig voor, want slechts 5 pet. der bedrijven is besmet, terwijl in het overige deel van onze provincie de besmetting varieert van de 50-70 pet.! Iedere drie maanden worden aan De Eendracht melkmonsters genomen en de uitslag daarvan aan de veehouders be kend gemaakt. Dat kan echter nog geen bestrijding in georganiseerd verband worden genoemd. Contact is aange knoopt met de heer Rempt met als re sultaat, dat de tbc-vrije bedrijven straks door middel van een aantekening op het certificaat ook het praedicaat abortus- vrij kunnen voeren! Hèt Jaarverslag. De secretaris, de heer Jac. Roeper Johz., bracht hierna het Jaarverslag uit. Daaraan ontlenen we: Het vorige jaarverslag werd besloten met de wens, dat het ons zou mogen ge lukken in het volgende, nu afgesloten boekjaar, te komen tot een tbc-vrije Texelse veestapel. Deze wens is in ver vulling gegaan: aan het eind van het on derzoek 1950-1951 werd de laatste rea- Toen alle kaarsjes van de kerstboom brandden werd Mevrouw R. T. te W. door haar man en kinderen verrast met een groot pakket. Tot haai verrassing bestond de inhoud uit het prachtige „Safira'-tafelbestek. „Het leek wel of de zon voor mij opging" vertelde zij, „zo schitterend is dit kostba re tafelgerei Een kostbaar geschenk7 O neen! De kinderen hadden dit tafelgerei zonder enige kosten ontvangen voor de waarde bonnen welke voorkomen op elk pakje koffie en thee van Niemeijcr! Hierdoor kunt U dus dubbel genieten van de pittige Paarsmerk-Koffie, geurige £ala-Thee en Pnncess-Tnee. De fijne smaak voldoet U volkomen en bovendien weet U dat U straks gratis het kostbare „Safira'-tafelbestek ontvangt. Vlekvrij door en door! De geïllustreerde geschenkenlijst wordt bleef en voor de overige dieren een wit certificaat kon worden uitgereikt. In slechts een enkel geval ondervonden wij bij het opruimen van een reageerder niet de verwachte en zo zeer gewenste mede werking en werd uiteindelijk aan de hand van de gemeentelijke verordening de eigenaar verplicht het betrokken dier op te ruimen. Tot dusverre behoefde slechts 1 maal gebruik te worden gemaakt van de qua rantaine stal aan de haven, een bewijs dus, dat de getroffen maatregelen zeer effectief werken en de betrokken vee houders en handelaren hiermede terdege rekening houden. De horzelbestrijding. Voor zover is na te gaan is het aantal met horzelbuiten bezette runderen zeer gering en er mag dan ook worden aangenomen, dat de bestrijding in het algemeen serieus wordt uitgevoerd. (Dit geschiedt door de vee houders zelf). Het bestuur was dit jaar als volgt sa mengesteld: E. Noordijk, voorzitter; Jb. Roeper Johzn., secretaris-penningmees ter, A. Dros Bzn., bestuurslid, allen ver tegenwoordigers van de H.M. v. L.; Joh. de Graaf M.Wzn., en M. C. Bakker na mens de LTB en N. Eelman Wzn. na mens de C.B.T.B. Geldmiddelen. Ontvangsten f 11,140,92, uitgaven f 9857,60. Saldo Boerenleen bank f 1252,87, kas f 30,45. Voor de te organiseren abortus-bestrij ding heeit zich een 60-tal bedrijven met totaal ongeveer 900 runderen opgegeven. Door het optreden van het mond- en klauwzeer is een en ander tot dusverre blijven rusten, doch aangenomen kan worden, dat in de naaste toekomst de plannen ten uitvoer zullen worden ge bracht. De heer Swart, die naar Nieuw-Zee- land is geëmigreerd, is opgevolgd dooi de heer De Boer. De heer Swart heeft zich doen kennen als een uiterst be kwaam dierenarts, die ook de tbc-bestrij- ding zeer serieus heeft uitgevoerd en aan het vrijmaken van ons eiland stellig het zijne heeft bijgedragen. We hopen in de heer De Boer, zo vervolgt de secreta ris, een even serieus bestrijder te hebben teruggekregen. Bestuursverkiezing. In plaats van de heer Joh. de Graaf M.Wzn., „Weilust", niet herkiesbaar, wordt met 29 van de 48 stemmen geko- De vier T.É.M.- jubilarissen: de heren: P. Verb erne, A. Broekman, P. A. de Pode en D. Dapper, die wij Maan dagmiddag in een der T.E.M.- gebouwen ver eeuwigden. zen de heer Rutten, Eendrachtpolder, terwijl op de heer P. de Graaf, die even eens voor de LTB, afdeling Eierland, candidaat was gesteld, 18 stemmen wer den uitgebracht. De heer De Graaf wordt dank gebracht voor zijn verdienstelijk werk. De heren W. Keesom en P. Kikkert hadden de rekening nagezien. „Er was geen aardigheid aan, want we hebben geen enkele fout kunnen vinden!" zo voegde dc heer Kikkert aan het rapport van de heer Keesom toe! Tot nieuwe rekeningnazieners werden benoemd de heren J. M. Bakker „Atlas" en F. R. Keijser, De Waal. De contributie werd met algemene stemmen verhoogd van f 1,40 op f 1,60. Was nodig omdat de tuberculine niet meer gratis door de Rijksseruminrichting wordt verstrekt Vervolgens hield de heer Rempt een inleiding over het werk van de Gezond heidsdienst voor Dieren te Alkmaar. Uit zijn wel gedocumenteerde voordracht bleek, welk een omvangrijk werk door deze Dienst wordt verricht. Zonder deze Dienst is een effectieve bestrijding der diverse z.ekten niet denkbaar Er werden hierna twee uitstekende zeer leerzame kleurenfilms vertoond, de ene over het melken, dat in de V.S. ge heel machinaal geschiedt, er. de 2de film over de abortus-bestrijding. Hoogst ac tuele onderwerpen dus. Tijdens de rondvraag werden nog en kele vragen beantwoord op het gebied van de tbc-bestrijding. Uit dat alles bleek overduidelijk, dat de Texelse vee houders zich inspannen om het behaalde resultaat te consolideren! Mogelijk wor den in de naaste toekomst ook bij invoer van graskalveren strengere bepalingen van kracht. Op een desbetreffende vraag werd nog medegedeeld, dat ook van het ene Texel se bedrijf naar het andere te verkopen runderen door een certificaat dienen te zijn gedekt. ÜE ANDERE KANARIE „Niet de kanarie van de heer Vlaming heeft een prijs gewonnen, maar de onze!" zo telefoneerde mw. Bakker ons Woens dagochtend uit Oosterend. Ons excuus en proficiat! ADVENTSAVOND BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN Ruim 100 dames waren op de Ad- ventsavond aanwezig in de zaal van Ho tel Texel. Toen de voorzitster om goed 8 uur de bijeenkomst opende, flakkerden de kaarsjes op de tafels en aan de kerst boom, wat een stemmige aanblik gaf. De avond werd door eigen krachten ver zorgd: een muzikaal trio, gevormd door de dames De Lugt, Beumkes en Dijt liet zich weer van zijn beste zijde horen. Het duet dat bestond uit de dames Bakker en Langeveld, moest wegens ontstentenis van mw. Langeveld even voor het begin gewijzigd worden. Mw. Stoepker uit Eierland was direct bereid deze plaats in te nemen, gesteund door mw. Beumkes, wat een goede oplossing bleek te zijn. De voorzitster verzorgde het Kerstver haal. Een aantal dames uit Eierland zong heel verdienstelijk een Kerstcantate terwijl mw. Koorn een Kerstgedicht voorlas, dat goed tot zijn recht kwam Het geheel was een goed verzorgd pro gramma. Met een ernstig woord sloot de voor zitster deze laatste bijeenkomst van dit jaar. Eind Januari zal de jaarvergade ring worden gehouden, waar dan tevens een handwerktentoonstelling aan ver bonden zal worden. HIERNAAST enige leden van het doorluchtige gezelschap, dat op 12 December met hun zeven meter lange toeter van papier door Den Burg reed. De jury vond niet alleen hun voorstel ling goed verzorgd, maar was te vens gestreeld door de verruk kelijke muziek en daarom kreeg de toeter de eerste prijs. ARBEIDSBUREAU GESLOTEN Op Maandag 24 December en Maandag 31 December is het Arbeidsbureau ge sloten. EEN KLEIN EITJE! De Noordhollandse Blauwe is zeker de zwaarste kip die we kennen. Dat zo'n verendrager echter in staat is tot zeer fijn werk is op het bedrijf van de heer P. Rosendaal, Het Noorden, gedemon streerd: de pluimveehouder raapte bij het vergaren der producten een ei van nog geen drie gram. DE WERKLOOSHEID Woensdag stonden bij het Arbeidsbu reau 162 mannelijke werklozen inge schreven. 56 Hunner zijn werkzaam in de DUW. De DUW heeft grondwerk aan het Dijkkanaal van polder Eierland, waarbij 44 Texelaars en oO Heldersen zijn ingeschakeld en voorts is er een DUW-object in de Witte Hoek, „Maria- hoeve", waar 12 Texelaars werken en 40 Heldersen 90 Werklozen waren in de overbruggings- en sociale bijstandsrege ling opgenomen. REINIGINGSDIENST in verband met dc Kerstdagen. In verband met de a.s. Kerstdagen wordt de reinigingsdienst als volgt uit gevoerd: De Koog. Inplaats van Dinsdag 25 De cember wordt het huisvuil op Maandag 24 December opgehaald. Den Burg: Donderdag 27 December wordt geen huisvuil opgehaald, dit zal Vrijdag 28 December geschieden. Overige dorpen: Woensdag 26 Decem ber geen ophalen van huisvuil. De dienst van Woensdag wordt uitgevoerd op Don derdag 27 December. In dc bcerophaaldicnst wordt geen wij ziging gebracht. Den Burg, Texel, 18 December 1951 De Directeur van Gemeentewerken Texel. TEXELSCHE COURANT OP 29 DE CEMBER EN 5 JANUARI In verband met de Kerstdagen zal het eerstvolgend nummer van de Texelse Courant verschijnen op Zaterdag 29 De cember. Daar ons bedrijf op Dinsdag 1 Januari gesloten is, zal het eerste num mer van de Texelse Courant in het Nieu we Jaar uitkomen op Zaterdag 5 Januari. TONEELVERENIGING „DE DUIN- KANTERS" De toneelvereniging De Duinkanters" heeft het toneelspel in 3 bedrijven „Wil de Vaart" door Tom Dekker, in studie genomen. Het ligt in de bedoeling, een uitvoering te geven op Zaterdag 16 Fe bruari. NIEUWE KOFFIEBON AANGEWEZEN Bon 524 Algemeen is aangewezen voor 125 gram koffie. Deze bon blijft geldig t.m. 5 Januari. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bon aanwijzing zal op 31 Januari plaats heb ben. NIEUW SCHILDERSBEDRIJF De Kamer van Koophandel te Alkmaar heeft aan de heer N. J. van Heerwaarden vergunning verleend tot de uitoefening van een schildersbedrijf in het perceel Suikerweg 6. te Den Burg. Hamea-Gelei voor Uw handen DIPLOMA BEHAALD Onze plaatsgenoot C. Schermer, leer ling aan de RHBS te Den Helder, be haalde het School-athlcuek vaardig- heidsdiploma, afgegeven door de Kon. Ned. Athletiek Unie te Den Haag. JAN P. STRIJBOS MET FILMS IN DEN HOORN De bewoners van Den Hoorn wekken wij gaarne op de kleuren-filmavond door Jan P. Strijbos bij te wonen, he denavond aanvang 8 uur in Loodsmans welvaren". De entree bedraagt slechts f 0,50; u geniet voor het tienvoudige! VOLKSONDERWIJS De ledenvergadering van de afdeling Texel van Volksonderwijs was flink be zocht. Een 20-tal leden was aanwezig. De waarnemend voorzitter, de heer Kempenaar, sprak over deze belangstel- j ling zijn grote vreugde uit en zag hierin i een hoopgevend begm voor een herle- j vendc activiteit der vereniging. I Landelijk en plaatselijk is het volgens hem noodzakelijk op de bres te staan voor de belangen van dc openbare school. Het Hoofdbestuur heeft alle steun toegezegd bij de pogingen om de afdeling ie activeren. De bestuursverkiezing verliep vlot en had tot resultaat, dat hei bestuur thans als volgt is samengesteld M. L. Kempe naar, voorzitter; S. Bakker, secretaris A. Poel, penningmeester. A. J. Eelman en C. v. d. Kooi, leden. Het nieuwe bestuur werd de opdracht verleend, zo spoedig mogelijk een propa- ganda-commissie in te stellen. In de loop van de winter zal een propaganda- feestavond worden georganiseerd. Hier over hoort u t.z.t. nadere bijzonderheden. De rondvraag leverde weinig belang rijks op. In zijn sluitingswoord toonde de voor zitter zich dankbaar over he*, verloop van deze vergadering Hij wekte de aanwezi- gen op, de afdeling blijvend te steunen en het bestuur in zijn taak te helpen tot heil van de openbare school. DAAR NIET (Lekk&Ke, tniddeê

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1