9 roen in het harL, Gemeenteraad kwam bijeen 511* Mf V vG 5 JANUARI 1952 65e JAARGANG. No. 6593 EXELSEWCOURANT eveld De Rooij 'ij Bibliotheek bus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,80 p. kwart, -f 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. schap kwam Vrijdag .oor het laatst in het sen. Afwezig waren de -uxii en Wassenaar, gekomen stukken en mededelingen, voorzitter doet voorlezing van het jende: unt 2 van de agenda zou ik gaarne innen met een mededeling betreffen- sen protestvergadering in Den Hoorn, jou bijna zeggen de protestvergade- »e voornaamste feiten zijn u bekend; ichool te Den Hoorn verkeert in slech- staat en de ouders der leerlingen mden dat niet me voldoende kracht rerkt werd aan de nodige verbeterin- Men meende daarom een protest- gadermg te moeten beleggen, welke dit ligt voor de hand, gericht was en het gemeentebestuur, en emde alle misverstand onmiddel- c te voorkomen wil ik op de voorgrond dien dat er uiteraard geen enkel be ar tegen deze protestvergadering op •i zelf kon zijn. Wij leven nog in een la'nd, waarin ieder zijn eigen mening en mag hebben en ook in volle vrij- die mening mag uiten. Gelukkig aar. Tot de protestvergadering was het •".'ege van Burgemeester en Wethou- s uitgenodigd. Ik beging de vergissing ^e vergadering bij te wonen. Van deze gissing heb ik achteraf geen spijt it daardoor is mij des te duidelijker orden welke misvattingen i.e. te Den rn bestonden. Bij het beleggen van deze protestver- dering, en dit bleek ook wel uit het rloop daarvan, was men kennelijk van gedachte uitgegaan dat men het Col- 1 van Burgemeester en Wethouders aanzien van 'n bepaaid punt van zijrf uursbeleid ter verantwoording kon pen. Dat men daarbij de burgemees- r voorshands wiilde sparen en de aan- >1 op de wethouders richtte, maakte de ak niet beter doch eer pijnlijker voor omdat immers Burgemeester en Wet- ders als een eenheid optreden en er r het geheel, ik zeg dit met trots, in gen die eenheid te bewaren. Principi- n doet dit overigens niet zoveel ter za- Wel echter dat men geheel over het noofd zag dat er slechts één instantie is laraan het College van Burgemeester Wethouders verantwoording schuldig en dat is aan de Raad, aan de verga ring zoals die hier bijeen is. Bij her- .ing wees ik reeds op de souvereine >itie van de Raad. En zolang er maar ake is van gemeentelijke autonomie d dit ook zo blijven en moet ook iedere 'meentebestuurder aan de handhaving n dit principe medewerken. Maar niet .een de gemeentebestuurder, doch ook bestuurde, ook de inwoners. Jc vlei mij niet met de ijdele hoop dat 'e burgers staatsburgers zijn en het orgaande willen overdenken, doch :h ware het te wensen dat niet alleen Den Hoorn, maar ook de verantwoor- ïjke burgers in de andere dorpen zich dege rekenschap gaven van de posi- van de Raad in het gemeentelijk be- el. Overbodige en daarom vooral te be treuren misverstanden als dat waarover spreek, zouden dan niet plaats heb ben. Hiernaast wil ik nog opmerken dat de lats die het hoofd der school met be- >kking tot de protestvergadering heeft jenomen naar het oordeel van ons Col- je niet juist is geweest. Geleid door te waarderen enthousiasme en de rige wens de belangen der schoolkin- -en te behartigen heeft hij de verhou- tg van schoolhoofd en gemeentelijk stuur uit het oog verloren. Tot zover het principiële gedeelte van ze zaak, waaraan ik dan nog wil toe egen, dat ons College, ook niet meer vergissing, geen protestvergaderingen 1 bijwonen in de toekomst. Zakelijk is hier nog een slotmedede- ng van pas. Voor de school in Den !Toorn had de Raad op de begroting 1951 ;n niet onbelangrijk aantal verbeterin- •n goedgekeurd. Evenwel de begroting v/as en is nog niet goedgekeurd. Het re- \ultaat is dat slechts druppelsgewijze en- .ele goedkeuringen van het College van 'edeputeerden voor enige begrotings asten binnenkwamen. Onder deze goedkeuringen was van »er recente datum die van de verbete ngen aan de school in Den Hoorn. Het dus niets anders dan een coïncidentie, '•at thans met de werkzaameheden aan 1 school kan worden begonnen. Uit- ukkelijk wil ik er op wijzen, dat van üge nalatigheid van het gemeentebe- uur of van het gemeentepersoneel en sprake is en dat er ook geen enkel •rband is tussen de aangevangen werk- uamheden en de protestvergadering te >en Hoorn. Hiermede meen ik dit punt voldoen- e behandeld te hebben. In antwoord op een schrijven van 3 October 1951 berichtte de minister op 22 December jl., dat de vertraging ïnza- :e het onderzoek van het verkeersvraag- ok Texel-Den Helder moet worden toe schreven aan de personeelsmutaties er laatste tijd. Het probleem heeft ech- er zijn volle aandacht. Herbenoemingen. De heren Th. R. Hin, Alb. Dros Bzn. en W. Bulder werden herbenoemd tot be stuurslid van de „Stichting tot Bevorde ring van het Land- en Tuinbouwonder- wijs in de gemeente Texel; de heer C. de Koning (gedelegeerd) en de dames F. de Wijn-Jonker, J. M. A. C. Swarthof- Voorvelt, M. Kikkert-Lap, A. de Vries Steutel, J. Koning-Bruin en J. Wasse- nar-Wilmink werden herbenoemd tot be stuurslid van de „Stichting Nijverheids onderwijs voor Meisjes op Texel"; de heren H. K. Remmers, P. B. Riteco, Jac. de Vries, Jac. Roeper en mej. M. Brou wer werden herkozen als lid van de commissie tot Wering van Schoolver zuim. Nadat de tijdelijke ziektekostenrege ling voor het personeel der gemeente Texel met een jaar was verlengd vond vaststelling plaats van de 23ste wijzi ging van de Algemene Politieverorde ning. Deze wijziging komt hierop neer, dat ook de bromfietsen van een deugde lijk slot moeten zijn voorzien als deze onbeheerd op de openbare weg worden achtergelaten. Het volgende punt was „Vaststelling van de 7e en 8e suppletoire begroting voor de dienst 1951. In ons vorig nummer deelden we reeds een en ander mede betreffende de 8ste suppletoire begroting 1951. Om de vol gende reden wordt in de toelichting daarop eveneens de begroting 1952 aan geroerd: Het thans bij de Staten Generaal in be handeling zijnde wetsontwerp verlen ging noodvoorziening gemeentefinanciën bepaalt, dat de bijzondere uitkering voor eenmaal voor de dienstjaren 1951 en '52 zal worden vastgesteld. Dit is zeer be langrijk. Een voor 1951 vastgestelde bij zondere uitkering uit het gemeentefonds geldt eveneens voor het dienstjaar 1952. Deze twee-jarige periode moet derhalve wat de vaststelling van de bijzondere uitkering betreft als één tijdvak worden aangemerkt. Dit betekent, dat met be paalde uitgaven van 1951 welke tot ge volg zullen hebben, dat een verhoging van de bijzondere uitkering nodig is, re kening rroet worden gehouden zowel bij de vaststelling van de bijzondere uitke ring over '51 als over '52. Andersom geldt dit in dezelfde mate. Reeds nu, zo schreven B en W. aan de Raad, dient derhalve rekening te worden gehouden met een eventueel tekort op de dienst 1952. Omdat de vaststelling van de ver hoging dei bijzondere uitkering over dit 2-jarige tijdvak aan de orde is, dient dan ook nu tc worden bepaald, welke kapi taalsuitgaven ten laste van de dienst '51 zuilen worden gedaan. Thans, zo wordt in de toelichting gezegd, moet een uit spraak worden gedaan ten aanzien van de nodig geachte kapitaalsuitgaven 1952 om te bereiken, dat de lasten welke uit deze uitgaven voortvloeien worden me- degerekend, zij het dan ten dele, bij de vaststelling van de verhoging der bijzon dere uitkering. Dit betekent tevens, dat aan eventuele wensen van do raad ten aanzien van nieuwe kapitaalsuitgaven bij de algemene behandeling van de be groting voor het dienstjaar 1952 slechts kan worden voldaan indien de lasten, welke deze kapitaalsuitgaven vragen uit. de dan aanwezige middelen kunnen wor den gedekt. Van een verhoging der bij zondere uitkering in de loop van 1952 zal geen sprake kunnen zijn. Deze omstandigheid dient men zich wel zeer duidelijk te realiseien. De ge hele zaak kan zo worden gesteld, dat de Raad zich thans reeds bindt voor het jaar 1952, wat de kapitaalsuitgaven be treft. De door ons noodzakelijk geachte voor zieningen, welke ons inziens op de kapi- taaldienst 1952 behoren te worden ge plaatst zijn, aldus B. en W„ de volgende: Extra onderhoud raadhuis f 1850; meu bilair raadhuis f 1670; motorspuit brand weer Den Hoorn f 8000; aankoop van brandslangen f 2800; drinkwaterpomp na bij de Slufter f 1000; schuurtjes Bruijn- zeehvoningen f 2450; aankoop reinigings auto f 28000; verbetering dorpsstraten f 32000; oppervlaktebehandeling wegen f 25718; verbindingsweg Schilderweg Slingerweg f 2282; verbetering gedeelte Hallerweg f 9000; aandeel verbetering Slufterweg f 6500; voorzieningen aan on- derwijzerswoningen f 1225; voorzienin gen aan schoolgebouwen (waarvan voor het aanbrengen van rijwielbergplaatsen f 3775) f 7800; verbetering verlichting di verse o.l. scholen f 3800; verbetering ver lichting van de Ulo-school f 1000; ged. in ventaris R.K. school f1460; aanbrengen rijwielbcrgplaatsen bijzondere scholen f6000. Toi aal f 142555,—. Hier noemen we enige van de nog niet door Ged. Staten goedgekeurde, op de kapitaaldienst 1951 gehandhaafde uitga ven: Riolering dorp De Koog f 130,000; ver betering Laagwaalderweg f 39,200, uit breiding Ulo school f66,560; uitbreiding CVO school f34500, uitbreiding R.K. school f35,000, restauratie perceel Ko- gerstraat 1 f 11,000; bouw landbouw school f 56000.-. Het Protestantse Rusthuis. ZO WORDT HET toekomstige Protestantse Rust huis, hetwelk te Den Burg (tus sen verlengde van Dr. Jac. P. Thijsse- straat en Secreta ris jonkerstraat) zal worden ge bouwd. Het zal met zijn 24 twee persoonskamers (die 380x470 groot worden) en zijn 14 een-persoons- kamers (die 270x 470 groot worden) plaats bieden aan 60 personen Door de bouw van het Rusthuis zullen op Texel 15-20 woninqenvrij komen! Het gebouw heeft een frontbreedte van 78 meter, de „toren" een hoogte van ru-m tien meter. Alle kamers worden voorzien van centrale verwarming, telefoon en radio. Behalve een grote eetzaal zal het Rusthuis twee re creatiezalen krijgen, een isolatiekamer voor oeisonen lijdende aan een besme ttelijke ziekte, een zusterkamer, 5 ka mers voor het inwonend personeel en 5 badkamers. Resumerende zal de dienst 1952 ex a worden belast ten opzichte van 1951 met de volgende bedragen: a. berekende rente van de reeds goed gekeurde kapitaalsuitgaven 1951 f9296; b. berekende rente en afschrijving van de nog niet door Ged. Staten goedge keurde, op de kapitaaldienst 1951 ge handhaafde uitgaven f 43520. c. berekende rente en afschrijving van de kapitaalsuitgaven 1952 I 30001, d. Ten slotte zal nog een post ten laste van de gewone dienst komen, waaruit de mogelijk ten laste van de gemeente ko mende kosten van rente en afschrijving verband houdende met de verbetering van de verbinding Texel-Den Helder zul len kunnen worden geput. Afgezien van de wijze, waarop een oplossing zal wor den gevonden, menen wij, dat een stel post van f 45000, uitgaande van een to taal kostenbedrag van f 500,000, bij een afschrijvingstermijn ad 20 jaren en een omslagrenlc van 4 pet. Totaal f 45000.-. De dienst 1952 zal waarschijnlijk een voordeel hebben ten opzichte van de dienst 1951 van f 22,448,67, zodat de dienst 1952 zonder verhoogde bijzondere uitkering uit het gemeentefonds een te kort zal vertonen van f 105,368,33. Om 1e bereiken dat de dienst 1952 over dit bedrag kan beschikken dient als gevolg van het éénmaal vaststellen van de verhoging der bijzondere uitkering over de jaren 1951 en 1952, een verho ging der uitkering te worden gevraagd over beide jaren van de helft van f 105368,33. In verband hiermede hebben wij een verhoging der bijzondere uitkering uit het gemeentefonds over 1951 geraamd van f 52684,16. Administratief zal het in 1951 te ont vangen bedrag ad f 5268116 naar de dienst 1952 worden overgebracht, zodat laatstgenoemde dienst alsdan over een bedrag kan beschikken van f 105,368,33. „Deze suppletoire begroting betekent wat het beleid voor de gemeente zal zijn. Wij zullen al bijzonder blij zijn als een groot deel van de kapitaalsuitgaven voor de dienst 1951 tot uitvoering kan komen in 1952" aldus merkt de voorzitter op. De heer Zijm merkt naar aanleiding van het feit, dat de post bouw nieuw gymlokaal te Den Burg van de begro ting is afgevoerd, op, dat het tegenwoor dige gymlokaal in staat van verwaarlo zing verkeert. Hij acht de gemeente ver plicht een post op de begroting te plaat sen om het gebouw weer in orde te ma ken. De voorzitter moet hem (tot zijn spijt) mededelen, dat de minister bericht heeft, dat van de bouw van nieuwe gymlokalen, waar ook in ons land, thans geen sprake kan zijn. De toestand van het oude lokaal zal in ogenschouw wor den genomen. Ten aanzien van de brandweer te Den Hoorn kon de voorzitter mededelen, dat een ondersteunend advies van de betrok ken inspectie is ontvangen Die brand weer komt binnenkort das ook in orde. Verbetering van de Laagwaalderweg acht de inspecteur urgent. De heer Keijser, menend, dat de vuil- I nisauto pas drie jaar geleden in gebruik is genomen, vindt deze lak van dienst maar een dure beweging. Hem kan ech ter worden medegedeeld, dat de auto al van 1946 af (na het verscheiden van ons gemeentepeerd dus red.) de Texelse vuilnis ophaalt en dat van deze wagen 150 pet. wordt gevergd. De heer Keijser adviseert met het oog op de rioleringsplannen voor De Koog, de hoofdleidingsbuizen niet door gemeen telijke terreinen maar door particuliere terreinen te laten leggen, daar dit vol gens hem een besparing van ettelijke tienduizenden guldens zal opleveren. Hierna werd de 8ste suppletoire begro ting voor 1951 ongewijzigd vastgesteld. Rondvraag. Nadat mevrouw Vrijdag-Keijser ten aanzien van de hedendaagse architec tuur heel hoog haar neus had opgetrok ken werd de Vroedschap gelegenheid ge geven de traditionele Rondvraag-pijlen te lanceren. In de heer Beumkes smeulde blijk baar nog het vuur, dat hoog was opge laaid op de Hoornder School-protestver- gadering, want hij begon met op te mer ken, dat Den Hoorn al veie malen was toegezegd, dat 't schoolplein zou worden verbeterd, maar de uitvoering er van was van jaar tot jaar verschoven. Daar om zat er thans zijns inziens iets goeds in de Protestvergadering. Hij geeft overi gens gaarne toe, dat het betei was ge weest als het schoolbestuur zich tot B. en W. had gewend, maar verklaart dan, dat enkele heetgebakerden persé een Pro testvergadering wilden uitschrijven, het geen dan ook gebeurd is. Het speet de heer Beumkes, dat de heren wethouders met meer belangstelling voor deze ver gadering hadden betoond zij lieten verstek gaan. De voorzitter merkte op, dat B. en W. met aanwezig behoren te zijn op een te gen hen gerichte protestvergadering. De heer Ilin zegt: „Ik oen nu zes jaar wethouder, maar in die tijd heeft de Ou dercommissie van Den Hoorn nog nooit contact opgenomen met B. en W. Ik had het juister gevonden als men bij ons zijn licht had opgestoken. Het schoolplein hebben wij in 1948 laten draineren, toen bleek dat dat niet afdoende was, hebben wij een neuwe post op begroting 1950 gezet om het plein van een betegeling te voorzien. Als de Oudercommissie bij ons was gekomen, zou een protestvergade ring overbodig zijn geweest". Wethouder De Waard onderstreept hetgeen wethouder Hin heeft gezegd. „Men moet niet denken, dat ik niet naar Den Hoorn ben gegaan omdat ik niet durfde: Ik ben voor de bewoners van Den Hoorn met bang en zij voor mij niet!" De heer Beumkes vraagt hoe het met de weg van de Witte Weg tot de garage in de duinen staat. De voorzitter moet hem mededelen, dat deze weg niet op de begroting voorkomt, ook niet op de be groting 1952. (Evenmin als de weg door de Krim). Misschien kunnen deze wegen nog eens dor de DUW worden opgeknapt. De heer Beumkes is voorts nieuwsgie rig of ten aanzien van de verbetering van het Laagachterom te Den Hoorn al plan nen zijn opgemaakt. De heer Keijser: „We (Dertig Polders - red) zijn een heel eind heen met een voorbereidingsplan, B. en W. horen daar wel spoedig van". De heer Zijm vestigt de aandacht op de gevaarlijke bocht bij Hermanshoeve. Dit punt ontlokt de Vroedschap een le vendige gedachtenwisseling. De een zegt, dat hier de beste oplossing is: niet te hard rijden, een ander wil vrijer uitzicht, maar dit zou heel wat grondwerk geven, daar het land ter plaatse zelf zeer hoog is. De voorzitter merkt op, dat bij de on- gelukken der laatste jaren er geen heeft plaats gehad op dit punt. Onze Vuurtoren. De heer Dros heeft vernomen, dat de vuurtoren binnenkort gratis beklommen kan worden door gezelschappen. De voor zitter vindt dat een prachtige reclame voor Texel. Om vier uur sluit de voorzitter de ver gadering. Hij wenst de Vroedschap een prettig uiteinde van 1951 en een gned Nieuw Jaar. VOLKSDANSCLUB GROEIT Dinsdag gaan we weer volksdansen in de Jeugdherberg. Het ledental groeit met de week, een bewijs dus dat het goed draait! Om acht uur beginner we weer. Iedereen is welkom. DE MOEDERCURSUSSEN BEGINNEN De door het Witte Kruis georganiseer de Moedercursussen beginnen in Den Burg a.j. Maandag 7 Januaji, 's middags 2,30 uur en 's avonds 8 uur in ons Dorps huis in de Nieuwstraat. Te De Cocksdorp Dinsdagmiddag 8 Ja nuari, 2,30 uur in Café Nota. Te Oosterend Dinsdagavonds 7,30 uur in gebouw v. Chr. Belangen. Er wordt op gerekend dat alle dames, die zich voor deze cursussen hebben op gegeven, op tijd aanwezig zullen zijn. SPREEKUUR BURGEMEESTER De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat door hem op Zaterdag 5 Janu ari (heden) geen spreekuur zal worden gehouden. Texel, 3 Januari 1952. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING SCHIETOEFENINGEN De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat gedurende de periode van 7 tot en mei 12 Januari 1952 de „Texel- hors" zal worden gebruixt voor schiet oefeningen. Texel, 3 Januari 1952. De Burgemeester voornoemd, C. DE KONING INVOER EENDAGSKUIKENS Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat het invoerverbod voor ééndagskuikens met ingang van he den is opgeheven. Het invoerverbod voor het overige pluimvee blijft ongewijzigd gehandhaafd. Texel, 2 Januari 1952. Burgemeester en Wethouders van Texel, C. DE KONIG, Burgemeester. P. BEEMSTERBOER, Secretaris. INVOER RUNDVEE. Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat zij besloten hebben de in voer van rundvee met ingang van 7 Ja nuari 1952 wederom open te stellen, zulks met inachtneming van de navol gende voorwaarden: de in tc voeren runderen moeten zijn voorzien 1. van een wit certificaat dat niet ou der is dan 10 dagen, waaruit blijkt, dat de dieren tbc-vrij zijn; 2. een diergeneeskundige verklaring, waaruit blijkt, dat de dieren niet lijden de zijn aan mond- en klauwzeer en dat de dieren ten minste 10 dagen en ten hoogste 6 maanden vóór de datum van invoer zijn ingeënt tegen mond- en klauwzeer. De invoer van ander vee, ook varkens, blijft tot nadere aankondiging nog ver boden. Texel, 2 Januari 1952. Burgemeester en Wethouders van Texel, C. DE KONIG. Burgemeester. P. BEEMSTERBOER, Secretaris. ZONDAGSDIENST DEN BURG. DOKTER VAN LOON BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 28 Dec. 1951 t.m. 3 Jan. 1952. Geboren: Meindert C. zv Jan Kikkert en Aaltje Koopman. Theodorus J. zv Cornells A. Witte en Anna E. Huisman. Cornelis J zv Jan Watte en Johanna C. Reij. Dirk zv Cornelis Kuiper en Fran- cisca H. de Jong. Cornelis W. zv Johan nes Witte en Margaretha A Bakker. An nie J. dv Cornells Zandee en Aaltje Koopman. Henriette dv Jacob J. West dorp en Grietje Boon Ondertrouwd: Pieter Witte en Maria R J. Manders. Wouter J. vc-n der Slikke en Bartha Bugel. Getrouwd: Jacob van Heerwaarden en Jannetje Huisman. Overleden: Jan Brouwer, 87 jr, echtg. v. Dieuwertje Koning. Jacoba G. Pisart, 65 jaar, wed. v. Gijsbertus Wortman. Gevonden voorwerpen: witte haarstrik met speld, bruine want, grijze want, witte kinderwant, porte- monnaie. INGEKOMEN PERSONEN Jacob M. van Sambeek v. Bergen L. Wellerlooi Fin. Schilderend 1. Eelkje Woudstra v. Groningen, Oostersingel 39 n. Waalderstraat 32. WEEKBERICHT DER P.T.V. TEXEL Aangevoerd van 24-29 Dec 74,978 st. Prijs per kg. f 2,72. Vorig jaar aange voerd 73.756 stuks. Prijs per kg bedroeg toen f 2,30. WINKEL ZONDER VERGUNNING Een bakker uit De Koog moest voor de economische politierechter te Alkmaar verschijnen omdat hij te Den Burg een winkel had geopend zonder daarvoor de vereiste vestigingsvergunning te bezit ten. Hij werd veroordeeld tot f 25 boete.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1