Cjrocn '^warts jexels in het harL, SVÖRÖlL KING J D.D.D r mig&L Be\ order eetlui ^vertering ÖfERMOGÉNF De „Oud-Leerlingen-Revue" weer goed verzorgd! Het vreemde trekt door G. W. Oskamp V.1J verkwikkende Goede tijding sas En de zee zingt haar lied Kwaliteit wint altijd! ZATERDAG 9 FEBRUARI 1952 TEXELSE 65e JAARGANG. No. 6603 COU RANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld <S De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coóp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. Een keer of tien per winterhalfjaar wordt er in de Landbouwschool gespro ken over diverse landbouwkundige pro blemen, met het doel de landbouw op een hoger plan te brengen en zodoende meer brood voor het volk te produceren. Maar aangezien de Vereniging voor het meren deel jonge leden telt, dient naast deze en ernstige taak, ook de gepaste vrolij ke noot zo af en toe hiermede af te wis selen. En de jeugd zou de jeugd niet zijn, als ze deze niet zo nu en dan zelf spon taan kon laten klinken. Ons bont Non stop programma is hiervan weer een ui- 25,000 SCHAPEN IN SCHOTSE HEUVELGEBIED INGESNEEUWD Reddingsposten, uitgerust met sneeuw ploegen. zijn vertrokken om 25,000 scha pen te redden, die in Schotland op met sneeuw en ijs bedekte heuvels aan het verhongeren zijn. De ploegen zullen een weg moeien banen door 60 mm dik ijs en metershoge sneeuw, aldus „Het Vrije Volk". De schapen zijn in de buurt van Ayr, hoog boven op de besneeuwde heuvels en hebben al meer dan een v/eek niets te eten gehad. Het oorspronkelijke plan om veevoeder uit een vliegtuig te strooien, bleek onuitvoerbaar te zijn. Verken- T¥l"B*i43 Krabben en peuteren maakt de JTiULi: vül" kwaal steeds erger. De helder UitSlaa Vloeibare D D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN ningsvluchten toonden aan, dat de scha pen dicht op elkaar gedrongen zijn om het iets warmer te hebben en zeer mager en zwak zijn. De reddingsploeg zal zich een zes en een halve kilometer lange v/eg moeten banen om een voederdepöt aan te leg gen. Het voer zal daarna op sleeën naar boven gebracht kunnen worden. ting in gelijke geest als het was in de ja ren 1947 en 1949". Aldus stond er in het programmablad van de Non-stop-revue welke de Oud- leerlingen der landbouwschool met volle steun van hun vrouwelijke collega's van de Huishoudschool en enkeie gasten, gis teravond in „De Oranjeboom" met groot succes voor het voetlicht hebben ge bracht. De revue ging onder de titel „Met de Jan Plezier". Plezier! Op dat woord willen wij voor al de nadruk leggen, want dit was weer zo'n ouwerwets-gezellige, feestvolle avond. Het begon met.. stop! Het feest wordt Zaterdagavond a.s. herhaald en het zou niet aardig zijn om hier af te drukken wat de toeschouwers, die de tweede uitvoering willen bijwonen, wacht! We moeten onze pen in dit geval dus nog een poosje laten rusten, hoe graag we de Tesselaar ook reeds van daag of Woensdag a.s. met een enthou siast verslag over dit festijn van de pers zagen rollen. In ieder geval kunnen we u medede len, dat u een genotvolle zorgeloze avond zult meemaken. Een revue vol afwisse ling waarin alle medewerkers(sters) hun beste beentje voorzetten! PARTIJ VAN DE ARBEID De Federatie Texel van de Partij van de Arbeid belegt Zaterdag 16 Februari een openbare vergadering in Casino. De heer Evert Vermeer, lid der Tweede Ka mer en bekend Radio-commentator, zal op deze bijeenkomst het wcord voeren en voorts zal het lekencabaret Rode Koers" uit Zaandam voor het voetlicht treden. (Zie ook adv.) HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL De zon komt 9 Febr. op om 8,07; onder om 5,42. Maan: 11 Febr. V.M., 18 Febr. L.K. Hoog water ter rede van Texel: 9 Febr. 8,13 en 9,14 10 Febr. 9,25 en 9,52. 11 Febr. 9,58 en 10,28. 12 Febr. 10,25 en 11,—. 13 Febr. 10,56 en 11,29. 14 Febr. 11,23 en 11,56. 15 Febr. 11 51 en Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. ii. De weg naar het Oosten. In 1937 had ik een Oostenrijkse Pad vinder ieren kennen, die vanwege zijn „geboorte" had moeten uitwijken. In 1951 kreeg ik bericht dat hij aan de Uni versiteit te Wenen geslaagd was als Doctor in de Staatswetenschappen. Van de gelegenheid, dat ik toch in Oostenrijk was, maakte ik gebruik hem te bezoeken. Zijn ouders hadden mij daartoe uitgenodigd en met beide han den aanvaardde ik deze invitatie. Het kostte me in Salzburg enige moeite een stempel in mijn paspoort te krijgen, maar een uurtje voordat mijn trein naar het Oosten zou rijden, was ik toch voor zien van de nodige bewijzen. Tot de Ems, een zijrivier van de Donau, niet ver van Linz, is men in de Amerikaanse zo ne. Daar ziet men dus veel Amerikaanse militairen. Vooral in Salzburg zag men die veel. Salzburg deed mij denken aan in nader contact te komen met de Weners. Ik interesseerde mij vooral hoe het leven in de bezette stad was en hoe de politieke verhoudingen lagen. Het leven in Wenen is duur en wordt nog steeds duurder. De prijzen liggen zowat zo hoog als bij ons in Holland, doch de lonen zijn veel lager. Ik heb in genieurs ontmoet en gesproken, die am per f 150,- per maand verdienden. Be stuurders van vrachtauto's, personeel in dienst van de gemeenten, haalden deze bedragen niet. Daar het volk dan onte vreden is en de mond niet voldoende ge vuld kan krijgen, trachten zij de oren te vullen. Zij luisteren dus graag naar wat dié groep zegt, die hen betere tijden be looft En het zijn hier twee ideologieën, d.e elkander de loef trachten af te steken nl. de Westerse en de Oosterse. In de verschillende sectoren van de stad (u weet natuunlijk, dat Wenen verdeeld is in vier zones, nl. een Amerikaanse, een Engelse, een Franse en een Russische zó ne. Verder is het binnenste gedeelte van de stad, de city zouden de Engelsen zeg gen, internationaal, d.w.z. staat onder toezicht van de vier bezettende machten) hebben de bezettende machten voor- lichtingenbureau's geopend, waar men boeken en kranten kan lezen, die een in zicht moeten geven in het leven in de betreffende landen. Zo zag ik o.a. ook kauW"' een Hollandse stad tijdens Duitse bezet ting. Een Amerikaanse „Kommandantur" was er ook, waar ik eerst naar verwezen was om de benodigde papieren te krijgen. Het ijzeren voorhangsel gepasseerd Er hing een merkbare spanning in de trein, toen wij de Emsbrucke gepasseerd waren en de Russen onze papieren zou den controleren. Ik moet zeggen, dat de ze controle vlot verliep en uitgevoerd werd door correcte, goed uitziende mili tairen. Niemand mocht de trein (of zijn coupé) verlaten en de trein werd be waakt door Russische militairen. Maar toen deze ceremonie achter de rug was, werd de strook tussen IJzeren voorhang sel en het IJzeren Gordijn snel afgelegd en merkte men weinig meer van de Rus sen. Wenen is een interessante en buiten gewoon mooie stad. Er is daar nog al wat vermeld, doordat S.S. troepen de stad lang hebben verdedigd. Maar, zoals ik u in het begin van dit artikel al meld de, de opbouw geschiedde energiek. Doordat ik bij een Weense familie lo geerde, was ik beter in de gelegenheid het Russische voorlichtingsbureau, dat uitstekend is ingericht. De Russen verto nen veel films, waarbij alleen Russisch gesproken wordt. Men koopt dan enkele dagen van tevoren een tekstboekje, wat in het Duits de betekenis van het gespro ken woord aangeeft, en gaat dan naar de voorstelling, waar men, alweer aan de hand van het tekstboekje, de film be grijpen gaat en zodanig ook de Russische taal gaat begrijpen en verstaan. In Wenen heb ik een aantal winkels gezien, waar Russische waren worden verkocht, d.w.z. waren, die door de Russische bezettingsmacht tegen lagere prijzen dan de normale (doordat de tus senhandel is uitgeschakeld) ter beschik king werden gesteld. De Weners maak ten heel veel gebruik van deze zaken. Helaas was ik zelf niet in de gelegenheid iets te kopen in die winkels, daar zij op de tweede en tevens laatste dag van mijn bezoek aan Wenen, gesloten waren uit protest tegen het mogelijke voornemen i der Oostenrijkse regering oin Vorst Stah- I remberg zijn goederen weer terug te ge- i ven. Het zal u bekend zijn, dat de socia listen in 1934 gestreden hebben tegen de dictatoriale regering van Dolfus en dat Een wijziging der Lager Onderwijs wet is op komst om Esperanto als leer vak op de lagere school mogelijk te ma ken. (Persbericht). Ha, dat is een goede tijding, Die met vreugde wordt begroet Door een ieder in den lande Die aan Esperanto doet. En vooral de Tesselaren, Die nu al zoveel jaren Voor deez taal staan op de bres, Vinden dit een groot succes. Niet voor niets staat op ons eiland 'n Esperantomonument, Er: ik hoop dat onze Vroedschap 't Nut van deze taal erkent. Want het is reeds lang gebleken Dat zij, die deez' hulptaal spreken Voordeel hadden van die taal. Kijkt u maar naar Siem de Waal. Met die ene taal gewapend Trok hij, wie doet hem dat na, Op de fiets dwars door Europa Naar het verre Afrika. Wat hij caar in enk'le jaren Mocht bereiken, Tesselaren, Is u allen wel bekend. Neemt een voorbeeld aan die vent! Moge spoedig allerwegen, Ook buiten ons vaderland. Deze taal worden gesproken Door de meeste mensen, want Waar deez' hulptaal wordt gesproken Worden grenzen weggebroken. En gaat men, daar komt 't op aan, Elkaar ook geestelijk verstaan. HU IB DE RIJMELAAR (Ingezonden mededeling). SPIERPiJN, SPIT... 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène ver drijft de snerpende pijn. het Vorst Stahremberg was, die de op stand bloedig onderdrukte, in 1938 werd Stahremberg door de nazi's uit het land gewezen! Hij meent nu, dat de atmosfeer geschikt is om een poging te wagen zijn bezittingen, en dat zijn ?r heel wat, te rug te krijgen. Deze actie van Vorst Stahremberg (die momentcel in Argenti nië leeft) had tot gevolg, dat in Wenen en vele andere plaatsen in Oostenrijk, tot staking opgeroepen werd. Veel van deze staking heb ik niet kunnen merken. Wel vonden er voor het indrukwekkende parlementsgebouw volksoploopjes plaats, maar nergens zagen wij grote demon straties. Een groep van plm. 3000 com munisten trok naar het parlements gebouw. diverse leuzen met zich mee dragende. Deze leuzen kwam er op neer, dat men beter de arbeiders wat meer geld kon geven dan aan hem, die in 1934 de opstand der arbeiders in bloed ge smoord had. Terwijl de bewoners van deze 2 milli- oenenstad leefden, werkten dachten en staakten (de bedrijven en openbare ver voermiddelen staakten uit protest tien minuten tot een uur), stond daar, in het midden van de stad, de oude Stephans- kirche. Als de grijze zandstenen massa had kunnen spreken dan zou ik die dag een verhaal gehoord hebben, van strijd en nog eens strijd Eerst de moeizame strijd om zelf een imposant kerkgebouw te worden. Honderd vijftig jaar werd er aan gewerkt voordat het de trots van Wenen kon worden. De stenen zouden verder kunnen vertellen van de aanstor mende lurken, die voor de poorten van de stad een halt werden toegeroepen. De s'.enen zouden spreken van het reusach tige keizerrijk, waar Wenen eens de hoofdstad van was. Zij zou vertellen van de enorme klap, die Wenen te incasseren kreeg, toen de Dubbel Monarchie door de geallieerden gehalveerd werd en Wenen als een waterhoofd achterbleef op een te klein lichaam, dat niet in staat was het grote hoofd te voeden. Logde men zijn oor dichter te luisteren, dan zou men de dreunende stappen kunnen horen van de legers van Hitler. En drukte men de hand tegen de grijze massa, dan zou men nog de hitte van het vuur kunnen voe len, dat deze prachtige kerk geteisterd heeft toen de SS'ers, geen uitkomst meer ziende, de rode haan deden kraaien. Die Maandagavond stond ik 130 meter boven de begane grond en zag de lichtjes van de millioenenstad rij \oor rij aan- flikkeren Een stukje grijs zandsteen was van één der bewerkte torendelen gebroken en lag voor mijn voeten. Ik heb het meege nomen en nu ligt dit oude stukje steen bij mij thuis. Tussen vele andere herin neringen ligt dit stukje Wenen. En als ik dat stukje steen zie, dan denk ik aan de Stephansturm, aan het verdeelde We nen en aan de wereld, die eeuwig in be roering is en toch steeds in staat was en zal zijn, haar evenwicht te hervinden. G. W. O „WANT DE ZEE LIGT VOL MET MI]- NENMaar ook zonder die mijnen is de zee al geen vervaarlijk genoeg, dunkt ons! Als zij kookt en buldert is iedere kapitein maar het liefst in veilige haven, ook al is zijn schip een zeeka steel gelijk, want de golven hebben on metelijke kracht. Daarvan getuigt ook bovenstaande foto welke een beeld geeft van het vernielende werk, dat de branding dezer dagen bij De Koog heeft aangericht: dit is een deel van de dam, die als verlengde van de Badweg het strand oploopt. Voorheen kondt ge nu en dan een autorijdende jutter over de dam naar zijn opeatieterrein zien jak keren, maar dat spelletje behoort nu voorgoed tot het verleden, daar de dam niet zal worden gerepareerd, in tegen deel, binnen afzienbare tijd zal hij ge heel en al van de aardbodem zijn ver dwenen. Enfin, voor een ongerept strand voelen wij véél, ofschoon de aanwezigheid van die dam wel gemak kelijk was! De Koger Brandweerlieden waren paraat maar door defect aan spuit had Rode Haan vrij spel (Van onze correspondent) Woensdagmorgen om ongeveer kwart over vijf gaf de brandweersirene in De Koog een langgerekt alarmsein: bij de heer J. Zwan, Minister Ruysweg stond een schuur in lichterlaaie. De brandweer was direct op weg en reeds enkele minuten later was de spuit aan de Brink opgesteld, «Ie slangen uit gelegd cn was men klaar om de rode haan te bestrijden. Helaas bleek de mo tor niet te willen aanslaan en kwam er dus geen water Door rat houden met emmers water kon voorkomen worden, dat de belen dende bijkeuken vlam vat<e en het fel brandende vuur verder voedsel vond. De schuur brandde geheel uit. De brand weer van Den Burg, o.l.v. Je heer Veld- stra, die tijdens de brand arriveerde, werd ingeschakeld en gaf door de ge reedliggende slangen water, waardoor de brand in korte tijd bedwongen was. De oorzaak van de brand staat nog niet met zekerheid vast. De heer Zwan wilde met de eerste boot mee en had daarom in de schuur zijn auto aangeslagen om warm te laten lopen. Intussen nog enke le werkzaamheden verrichtend, bemerk te hij na enkele minuten lol zijn ontstel tenis, dat de schuur m brand stond en de vlammen er al uit sloege.i. Direct werd ae brandweer gewaarschuwd en met emmers water een begin gemaakt met het blussingswerk. Dit mocht echter wei nig baten, evenmin als de op het vuur gerichte snelblussers veel effect hadden. De in de schuur slaande auto verander de in een vormloze massa, de koelkast is vernield en ook de verdere aanwezige inboedel en huiden gingen geheel verlo ren, zodat de schade zeer aanzienlijk is. De heer Zwan is verzekerd. Voor de leden van De Koger Vrijwilli ge Brandweer was het weigeren van de spuit op het kntieke moment een grote teleurstelling. De spuit is al meer dan 20 jaar op Texel in gebruik. Toen enkele jaren geleden Den Burg van modem ma teriaal werd voorzien, werd De Koog er mee „verrijkt". Tijdens de wekelijkse proeven deed de spuit het steeds, maar nu konden ook de deskundigen van Den Burg haar niet op gang krijgen. Er ha perde iets aan de ontsteking. Het personeel van de Koger brand weer heeft steeds met veel enthousiasme zijn moeilijke taak vervuld. Als dit zo zal blijven en dat is aller belang! dan zal het materiaal gemoderniseerd dienen „e worden! Ook overigens is de uitrusting primitief. De kins, dat in de zomer een hotelbrand plaats vindt is niet denkbeeldig. Ladders of een spring- zeil om geïsoleerden uit een bran dend gebouw te redden, zijn niet aanwe zig. De Koog dient dringend in het be zit te komen van een betrouwbare brand spuit met trekker, opdat de brandweer met volledig materiaal kin uitrukken. Nu is er eigenlijk nog geen plaats voor de slangen. In ieder geval verdient de brandweer van De Koog veel waardering voor haar paraatheid. FILMNIFUWS „GEVLEUGELDE KRUISVAARDERS" De commandant van een groep Ameri kaanse oorlogsvliegers, in 1942 in Enge land gestetionneerd voor het uitvoeren van precisie-bombardementen, heeft te veel contact met zijn manschappen ge kregen, het „menselijk gevoel" gaat hem parten spelen. Het gevolg is, dat de man nen minder nauwkeurig gaan werken en dat een groot aantal vliegtuigen naar be neden wordt geschoten. Dan verschijnt de „ijzeren" generaal Savage (Gregory Peck) om de tucht er weer in te brengen en hij doet dat zonder enige zachtmoe digheid. De moreel sterk geschokte pilo ten gaan tenslotte graag vliegen en voe ren hun opdrachten feilloos uit. De film bewijst, dat wij in bepaalde omstandigheden onze persoonlijke vrij heden zullen moeten opofferen, om de vrijheid voor ons allen te kunnen behou den. Dit is geen opwekkende les, maar zij is wél actueel. „VOORDELIGER PER DOZIJN" De vader van de uitgebreide familie is Clifton Webb, die wij eerder zagen als de heer Belvedère en die toen op babies paste en naar de universiteit ging. Deze statige man met zijn uitgestreken ge zicht kan een uitermate koddige indruk maken, doordat hij in allerlei dwaze si tuaties z'ch zelf blijft. Als vader van het woelige, maar goed gedisciplineerde 12- tal valt hij enkele malen bedenkelijk uit zijn rol. Myrna Loy is de onwaarschijn lijk frisse en jeugdige moeier. De kinde ren van het jaar 1921 zijn voorbeeldig. Wie een gezellige film wil zien, waarbij ook wat te lachen valt, kan zich met de ze comedie best vermaken. Ncerlands Nieuws. O.a.: Stellendam, begrafenis van schip per Brinkman. O ver veen, Voorting wint jaarlijkse cycle-cross. Soestdijk, De 9de verjaardag van Prinses Margriet. Huitculauds Nieuws Nieuwe taak voor Nederlandse in dustrie. Nieuw olieveld in Irak geopend. Churchill spreekt tot het Amerikaanse congres. Een trein strandt in de Sierra Nevada. Wapens voor het Nederlandse leger arriveren in Rotterdam. Twee man nen komen thuis. Kapitein Carlsen in New York, stuurman Dancy in Kent. miWIMIM ter opwekking ter verkwikking PEPERMUNT

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1