Cjroen clwartsjexeh in het harL, De Oud-leerlingen hadden een ponny gecharterd! Bonte Avond slaagde uitstekend Een slepende kou Valentijndag De SVC-Jeugd komt twee maal voor het voetlicht Vierduizend mijnstutten op het Texelse strand wmm WOENSDAG 13 FEBRUARI 1952 65e JAARGANG. No. 6604 TEXELSE m COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Aborra. pr. 11,80 p. kwart, -f- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. „SAMENSTELLING EN ALGEHELE LEIDING JOOP ROEPER!", aldus klonk Vrijdag de heldere stem van Bas van Beek door de geheel gevulde „Oranje boom", toen de Oud-leerlingen van de Landbouwschool en die van de Huis houdschool er hun revue Met de Jan Plezier" voor het voetlicht brachten. En Bas vervolgde: „onder regie van G. J. Logman en meester Laan, dans: Fer Roe per en H. Craanen, zang en muziek: Kees van Heerwaarden, décor: Kees Koorn Mzn. en P. van Heerwaarden. Dè feestavond van de jonge boeren en hun relaties, dè feestavond van de jonge boerinnen en haar relaties was aange broken en vol verwachting klopte ieders hart! De verwachtingen waren hoog ge spannen, want er was al wekenlang ge fluisterd, dat ie goed zou worden! Wel nu, ze werd goed, ja best, de opvoering van deze revue. De vele repetitieavon den zijn niet vergeefs geweest. Terwijl de maan uit een naar vriezen staande lucht tevreden naar het lang zaam maar zeker rijzend wintergraan tuurde, terwijl het wolvee lustig lag te herkauwen in de luwte van onze Texelse walletjes, was een groot aantal boer derijen door de boer en z'n familie verla ten: ze waien dien avond naar Den Burg getogen om te genieten van hetgeen in „De Oranjeboom" door de toekomst-van- lexel ten beste zou worden gegeven. TOEN „MEESTER LAAN" op het po dium trad om de avond te openen, waren de laatste bezoekers juist gearriveerd, de klok wees precies twintig over acht, zodat ook dit keer het traditionele Texel se kwartiertje zich niet had laten uit schakelen! De heer Laan verwelkomde in het bij zonder Burgemeester De Koning en bei de wethouders alsmede de juryleden van de Lezingwedstrijd, de heer C. van Gro ningen, de besturen van de huishoud en landbouwschool en de vertegenwoordi gers van instanties, welke voor de le zingwedstrijden prijzen hadden beschik baar gesteld. Woensdag was de zaal reeds uitverkocht, wel een bewijs, dat ook van de vorige avonden een goede roep was uitgegaan! De vereniging van Oud-leer lingen der Huishoudschool verleende voor het eerst haar medewerking aan 'n feestavond van hun mannelijke collega's. Spreker hoopte, dat ook de nieuwe ver eniging in groei en bloei zou mogen toe nemen. Het doel onzer vereniging is de landbouw op een hoger plan te brengen, zo vervolgde spreker. De avonden ge nieten behoorlijke belangstelling: de zes bijeenkomsten, die tot Januari jl. werden gehouden, werden door 302 oud-leerlin gen bezocht. Nu en dan dient ook een vrolijk programma geboden te worden, zoals ons hedenavond wacht. Wat het landbouwonderwijs zelf be treft: de eerste van de drie wensen, wel ke de heer Laan al zo lang koestert, zal straks in vervulling gaan: de bouw van een nieuwe school. Zijn tweede wens is de benoeming van een tweede leerkracht on voorts hoopt hij nog op een nieuw ge luidsfilmapparaat Een spontaan applaus bewees, dat de toehoorders „meester Laan" een en an der van harte gunden. En daarop ging het doek vaneen en.... zie daar, een complete Jan Plezier stond op het to neel en „Jaap", de heer Joop Roeper, de onafscheidelijke rijdt-per-Jan Plezier- propagandist, stak van wal, goed gehol pen door mej. Gerda Bakker Lang hoef de hij niet te wachtên, want van alle kan ten werd het voertuig bestormd en onder het zingen van een alleraardigst Jan- Plezier-lied gooiden de peerden zich in het tuig. Deze proloog was wel bijzon der goed. De stemming z it er meteen goed in. Nadat Niek de Wit een grappig verhaaltje had gezongen, waarin zijn ei gen ontrouw behoorlijk werd afgestraft, kwamen we op het hoekje-Stenenplaats, waar een flinke botsing plaats vond tus sen een taxi-chaffeur, de heer H. de Lugt en een Teso'er, de heer Fer Roeper, die elkaar in alle vindbare toonaarden de waarheid vertelden. Een flinke politie agent, de heer Jan Koorn. wist de kij vende kerels tot heren in het verkeer om te bouwen. „IJs in de Revue" was cok een leuke scène. Daarin schitterde Nel Roeper als Marleentje, die iedereen in de beste stemming bracht door het uitdelen van gnappe porties ijs, dat André Kievits als ijscoman kwistig uitschepte. Een num mer, dat niet op het programma stond was het optreden van Prof Bol, de heer Aat Boerhorst, die heel wat in zijn bol moest hebben om zo'n ingewikkeld be toog te kunnen afsteken. Hij slaagde uit stekend. „Texelaars naar Parijs", was de vol gende klucht maar die viel lelijk in het (Seine-)water, nee doodgewoon Illemert of Jan Aye-Slootprut, want de vertegen woordiger van de Boerenbond, de heer Cor Witte en die van een andere vereni ging de heer IJs Kikkert, werden door hun vrouwtjes, de dames Iet de Wit en mw. G. Roeper-Keijser, lelijk in het zon netje gezet, toen zij als afgevaardigden een excursie naar Parijs wilden maken.... Een ernstige noot was het gedicht „Vre de", zeer goed voorgedragen door de heer Bas van Beek en het gevoelvol gezongen lied door het trio, de dames Diem Smit. T. Flens en A. Kikkert, als hulde aan de nagedachtenis van allen, die in de oor log hun leven hadden gegeven voor de vrijheid. „Zijn eerste meisje" werd voortreffe lijk gezongen door de heer P. Stoepker en daarna waren wij getuige van een knoert van een Texelse Boerenbruiloft, ter ere van een gouden paar de heer Fer Roeper en mej. Corrie Kuip. Een knecht, de heer Joop Roeper, werd tot ceremo niemeester uitgeroepen en u begrijpt, dat ie zich goed van zijn taak kweet. Hij wierp zich tenminste als een eminent fijnproever op! Geen glas was hem te groot! Op de bruiloft werd gezongen en gesprongen. Mw. G. Roeper-Keijser en de heer P. Stoepker zongen een West- Fries lied, zij waren gekleed in de kle derdracht van die bekende streek. De heer C. Witte Dzn. en mej. Tine Flens, in Volondammer costuum, zongen „Vo- lendam, je bent een parel!" Na de pauze namen we een kijkje bij de kapper, de heer Aat Bakker, die een mooi stelletje klanten rijk was! De jongste klant, Siep Dros Pzn., zong „Waarom is de aarde rond pa?" André Kievits vermomd als ouwe Texelse boer, maakte op zijn bromfiets een wel zeer komische intocht in de skeersalon en hij zong als een lijster! Pracntig uitgevoerd werd de „Wals Fantasie" door zes paren, waarbij de verlichting ook uitstekend verzorgd was, trouwens „Ome Arie" en de andere kleu- rentovenaars waren de gehele avond door paraat. De dames Annie Brans en Mar Kuip vergastten ons op welluiden de accordeonmuziek, waarna een jeugdig paartje een zgn. park-scène bracht. Hij wilde weer tot het vrijgezellendom afda len of opklimmen zo ge wiltmaar zijn assistent bleek zijn toekomstige zwa ger te zijn en daardoor kon die de naar vrijheid hunkerende jongeman geen ver lossing bieden. Hierin speelden mee mej. Gerda bakker en de heren A. Bakker en of griep? SANAPIRIN helpt U er af; tevens opwekkend. Koker 77 en 4! ct. H. de Lugt. In „De wraak van een koe" zagen we mej. Iet de Wit en de heer Kees Hin hun beste krachten aan het toneelspel wijden. Bas van Beek had intussen een declamatie verzorgd en di verse keren een volgend punt aange kondigd. In de slotfinale kwam het gehele ge zelschap weer ten tonele! En zij niet al leen: Trudi Kikkert van Vredestein had een ponny van haar papa gecharterd en daarmee reed ze dapper voor het voetlicht. De ponny vond die zaal vol men sen en die zingende artisten wel interes sant, maar het meest trokken hem de klontjes, waarvan een ouwe boer, Fer Roeper, hem overdadig het smullen. De jonge boer, Bas van Beek, die het be drijf had overgenomen, declameerde een schoon lied en het koor zong heel mooi en zuiver. Wij vermelden tenslotte nog gaarne de prachtige décors, welke geschilderd zijn door de heer P. van Heerwaarden Fzn. Het ene was een panorama van De Koog, het andere een vergezicht op Den Burg, vanaf Zuidhaffel. U ziet, dat het een prachtige avond was en degenen die kaarten voor de tweede uitvoering hebben, zien onge twijfeld reeds reikhalzend uit naar de 16e Februari! Maakt uw borst bloot, kameraden, Holland heeft een nieuwe dag. Die zich op de schone naam van Valentijn beroemen mag. Deze dag heeft niets met moeders Of met vaders uit te staan, Nóch met schoonmoeders ot dieren, Maar met blóémen, 't zal wel gaan. Deze bloem van Valentijn geeft Veel geluk, naar wordt verteld, En vooral, dat is belangrijk, Waar het hartenzaken geldt. Vele harten kwamen daardoor Heeds veel dichter tot elkaar. Wel, dan weet ik nu meteen reeds Wat ik doen moet, Tesselaar. Ik koop dadelijk twee tuiltjes. Geef er Harry één present En de andere aan Jozef Ons niet minder goed bekend, En dan ga ik zitten wachten Tot die hartjes, boem, boem, boem, Eind'lijk tot elkander komen Dank zij deze wonderbloem. Maar ik vrees dat ik dan niet meer Van mijn zetel op zal staan, Ook al heb ik een dozijntje Valentijntjes naast mij staan. Nee, ik heb zo de gedachte. Als ik mij niet erg vergis. Dat het allergrootste voordeel Wel voor de bloemisten is. En nu, vrienden, maar weer uitzien, Wat voor dag het straks weer wordt. Heus, wij komen voor die dagen Eerstdaaqs dagen nog te kort! HUIB DE RIJMELAAR. VRIJSTELLING VAN DIENST. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter algemene Kennis, dat de Mi nister van Oorlog: bij zijn beslissing van Februari 1952, nr. 684046, heeft afgewezen een ten aanzien van Cornells Nan de Wit, wo nende Weverstraat 18 te Den Burg op Texel, gedane aanvraag om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige wegens persoonlijke onmisbaarheid; bij zijn beslissing van 8 Februari 1952, nr. 685501, vrijstelling van dienst heeft verleend aan Pieter Roeper, verblijvende in Canada, als gewoon dienstplichtige wegens aanwezigheid van een bijzonder geval. Tegen deze belissingen kan iedere be langhebbende uiterlijk de tiende dag na ae dag, waarop de thans genomen be slissingen ter algemene kennis zijn ge bracht, in beroep komen. De verzoekschriften, waarbij beroep wordt ingesteld, moeten met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij de Burgemeester, ter secretarie dezer ge meente. Zij behoeven niet op gezegeld papier te worden gesteld. De Burge meester zorgt voor doorzending van de verzoekschriften aan de Koningin, die op de beroepen beslist, na advies van de Raad van State, afdeling voor de geschil len van bestuur. Texel, 13 Februari 1952. De Burger^estei van Texel, C. DE KONING. S. V. Oosterend Doordat het elftal van Flevo niet be hoefde te spelen, ging ook deze wed strijd van ons le niet door. Het wordt bijna hopeloos zo, al vijf keer is nu een wedstrijd afgelast! Als de weersomstan digheden het toelaten komt Zondag a.s. Dirkshorn. Vijf wieken rust doet een elftal geen goed, denk er dus niet te licht ver. Vrijdagavond 8 uur .ledenvergadering bij J. Dijt. Het bestuur zou graag willen dat alle leden deze vergadering bezoch ten, daar er belangrijke besprekingen zijn, o.a. terrein- en reismoeilijkheden. Laat een ieder op tijd aanwezig zijn. Dit geldt ook voor de dames! Zaterdag 16 en Maandag 18 Februari geeft SVC weer zijn jaarlijkse Jeugduit-. voering in Hotel De Hoop. Door omstan digheden is deze wat later dan vorig jaar. We hopen dat deze ivond de vorige nog zal overtreffen, ofschoon dit wel moeilijk moet zijn. De avond wordt practisch geheel gevuld door één operet te, hetgeen natuurlijk meer vraagt van de jeugd. Een afdeling van de gym zal vrije oefèningen houden. Deze worden uitgevoerd door de kleinste meisjes onder leiding van mej. A. Waldus. De entree is weer zo laag mogelijk gesteld nl. op 75 ct. per persoon. De kaarten zijn verkrijg baar bij mw. Meindertsma en mw. Van 't Noordende en 's avonds aan de zaal. Aanvang 8 uur. BEVORDERING BIJ DE P.T.T. De heer A. Keizer, Kogerstraat, Den Burg, vakman bij de PTT, technische groep, is benoemd tot vakman le klasse; de heer Jb. Witte Pzn., Molenstraat, Den Burg, is benoemd tot vakman le klasse; de heer P. Zevenhoven, Scliilderweg, is benoemd tot geoefend vakman bij de P. T.T. in vaste dienst. Voordien was hij op arbeidsovereenkomst werkzaam. Sportnieuws SVC. Door het slechte weer werden alle wedstrijden afgelast. A.s. Zondag: SVC 1- Sint Boysl. Zaterdag 3 uur SVC A-Texel C. In verband met de Jeugduxtvoering op Zaterdag trainen het le en 2e heden avond om 8 uur. HERDENKING^ OPENING VAN IIET EERSTE TELEFOONKANTOOR In de rubriek „Zonnewijzer" zal de KRO Vrijdag a.s. aandacht schenken aan de opening van het eerste telefoonkan toor in Holland, op 15 Februari 1881 te De Cocksdorp. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt HEDEN, 13 Februari weer zit ting. Voor buiten Den Burg van half 2 tot half 3 en voor Den Burg van 3 tot 4 uur. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. 13 Fbr. 10,56 en 11,29. 14 Febr. 11,23 en 11,56. 15 Febr. 11,51 en DE STRANDVONDERIJWAGEN rijdt langs het v/ater. „HOUT OP HET STRAND!" nep onze buurman en hij trommelde speels op de ruiten. Meteen holde-ie verder, de dui nen in, naar het strand. We dachten even aan het boek „Sri, de Strandjutter", waarin diezelfde uitroep staat geschreven. Hout op het strand. Daar moesten we natuurlijk bij zijn! Enkele seconden la ter rent ge al door de dennenbossen en duinen, de kortste weg naar het strand kiezend. Fel was de wind, die al ver scheidene dagen naar hout had geroken. tuna hem wilde verblijden Inmiddels hadden een paar voerlieden hun paarden voor een wagen op lucht ge spannen en met flinke vaart waren ze slrandwaarts gereden Ze konden de damweg niet nemen, want die lag im mers in puin. Toen langs een veel te smal jutlerspaadje, bij paal 19. De onderstrandvonder nam onderhand de maatregelen, welke men op zo'n tijd stip dient te nemen: hij liet het strand zorgvuldig bewaken en charterde wat sterke mannen om bij de berging behulp- EEN DER OPSLAGPLAATSEN langs het Texelse strand. Daags tevoren had menige kustbewoner al een tocht naar de rand van de wijde Noordzee ondernomen. De wind gierde en het water liep Zaterdagmiddag al om vier uur tegen het duin op. De zee was wit-aan-de-kook. De bunker achter „Op Duin" werd al sterk ondermijnd en tel kens weer beukten de golven op het be ton. De dam bij De Koog lag er zo'n beetje stuiptrekkend bij. „D'r komt aars niet veul an!" zei een kennis, die hout wilde zien. Hier en daar een sprokkelplankje, een kapotte mand een (hele) fles, een paar duigen van een ton en dan een hoopje oud roest, dat uit een afgeknabbeld duin te voorschijn was gekomen. Een halve dag later „Hout op het strand!" Onze Burgemeester-Strandvon der werd Zondagochtend door een vroeg telefoontje van zijn onderstrandvonder te De Koog verrast met de mededeling, dat er mijnstutten waren aangekomen, puur zo'n koppel. Het Hoofd onzer gemeente spoedde zich terstond naar de zeekant om eens te zien waarmee Vrouwe For- zaam te zijn. Met twee wagens trokken ze er op uit. De mijnstutten lagen langs de hele kust gezaaid, zo'n 300 tussen ie dere paal Ze lagen van achter Den Hoorn tot een stuk voor de Hoydal. To taal een vierduizend. Hier er daar wer den opslagplaatsen aan de rand van het duin gemaakt. De berging ging snel en vlot in haar werk en nog voor het val len van de avond was het strand weer gezuiverd, een enkel nakomertje niet meegerekend. Het hout had nog maar kort in zee ge legen, waarschijnlijk behoorde het tot de deklast van een Zweedse, Noorse of Finse boot, die 's nachts :o moeilijkhe den wa.s komen te verkeren en toen wat vracht aan de zee had prijsgegeven. DE RUIM 75-JARIGE heer R. Daalder, |||g| onderstrandvonder te De Kooq, had het 1 m''y Zondagochtend ook druk! Hier zien we hem druk bezig met het \erbreden van een jutter spaad je. JONG EN OUD spoedde zich Zon' dagochtend naar het strand. Een ad- spirantbei ger toont ons een mijnstut,waarvan er 4000 aanspoelden. KWAADAARDIGE GRIEP HEERST OP WADDENEILAND Op Schiermonnikoog heerst op het ogenblik een kwaadaardige griep. Van de ruim 800 bewoners van het eiland liggen er 200 met griep te bed en ruim 20 heb ben longontsteking. Het Groene Kruis heeft alle vrouwen en meisjes gevraagd te willen helpen met eten koken, huishoudelijk werk en de was voor de talloze gezinnen, waarvan de moeder het bed moet houden Aan deze oproep is in bevredigende mate gevolg gegeven. Dokter Van Hiele is vrijwel dag en nacht in de weer met zijn vele patiënten Op Texel hebben wel verscheidene personen een flinke verkoudheid te pak ken, maar het aantal werkelijke griep- patiënten valt erg mee.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1