9 rocn /wa in het harL, Aanleg riolering te De Koog begint spoedig Wie pleit om een koe We gaan vooruit De vraag naar fokmateriaal is heel goed Offensief B en W bepleiten toetreding tot de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten WOENSDAG 5 MAART 195i: TEXELSE 65e JAARGANG. No. 6610 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. Dorpsstraat te De Koog Gedeputeerde Staten hebben het plan tot riolering van De Koog goedgekeurd. Half Maart hoopt Gemeentewerken bestek en tekening gereed te hebben, het hoofd riool, dat komt te lopen langs de Dorps straat en de Houtvester Boodtlaan, van huize „Jannie" tot perceel Blok v. d. Vel den, hoopt men nog voor het seizoen aan te leggen. Ook de verdere aanleg zal met bekwame spoed worden uitgevoerd. Het gehele object is op f 130,000,be groot. Behalve genoemde twee straten wor den gerioleerd: de Minister Ruysweg, vanaf de Badweg tot „De Zonnewijzer"; de Brinkweg; de Kaapweg en de Kamer- weg tot aan „De Koger Hoop". Vanaf het knooppunt der riolen, gele gen op de hoek Brinkweg-Dorpsstraat, zal de natuurlijke afvoer geschieden in de richting van 't Mienterglop, waar een automatische pompinstallatie het water over een vloeiweide zal distribueren. Deze vloeiweide komt op ongeveer een kilometer afstand van het dorp. Een ieder, die de situatie ter plaatse kent, weel, dat door de aanleg van een riolering een zeer belangrijk vraagstuk zal worden opgelost. Om in de lijn te blij ven kunnen we wel zeggen, dat de Ko- MAGAZIJN WITTE KRUIS Het magazijn van het Witte Kruis te Den Burg is Zaterdag de gehele dag ge sloten. Maandag geopend van 2-6 uur KRAAMZORGCENTRUM Kraamzorgcentrum Texel-Den Helder houdt morgen, Donderdag, weer zitting van 10-11 (in het Wijkgebouw van het Witte Kruis). HANDELSREGISTER In „Handelsregister" lezen we onder wijzigingen: Pension „Alexanderhoeve", Texel, Den Burg, Schilderend' 54 hoek Emmalaan. Handelsnaam gewijzigd in: Pension „Zonneweelde". JEUGDUITVOERINGEN S.V.C. Na tweemaal te zijn uitgesteld worden de Jeugduitvoenngen nu gegeven op Vrijdag 7 Maart en Maandag 10 Maart. Aanvang 8 uur. Hedenavond slotrepeti- tie in Hotel „De Hoop". De slotrepetitie zal niet voor de jeugd toegankelijk zijn. Denken -Je kinderen er aan op tijd aanwezig te ziji? INGEZONDEN WAAROM GEEN VOLKSDANSEN IN HET DORPSHUIS? Dat zullen vele jongeren zich Zater dag jl. hebben afgevraagd. Ja, waarom? Laat ik eerst eens vragen: „Wat houdt het woord „Dorpshuis" eigenlijk in?" En wat stelt de commissie van dit huis zich ten doel? Is een „Dorpshuis" geen ge meenschapsbelang? Ik dacht van wel. Dus ook de jeugd hoort bij deze ge meenschap. Nu is er door de dansenden een fout begaan. De muren zijn wat smerig gewor den. Goed. Ik neem aan, aat de Volks dansgroep „Texel" bereid is dit te her stellen. De bierreclames werden tijdens het dansen verwijderd. Deze dingen ga ven aanleiding tot het besluit dat er niet meer gevolksdanst mag worden in het Dorpshuis. Weten zij, die dit weigeren wel, dat er met dit volksdansen „gezon de ontspanning" wordt beoefend? of wordt er gedacht: „Het is de jeugd maar"? Veel wordt er gesproken over volle balzalen.... de jeugd van tegenwoor dig. enz. Maar met dit weigeren (voor de volks dansgroep de enige localileit), geachte commissie, trapt u een stuk „gezonde ontspanning" in de goot en werkt u niet mee om de jeugd iets te Drengen, wat hier op Texel zo dringend nodig is Ik schrijf dit buiten verantwoordelijk heid van het bestuur der Volksdans groep. A. BREET. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. 5 Maart 3,40 en 4,19. 6 Maart 5,08 en 6,01. 7 Maart 6,35 en 7,20. gers het water tot aan de lippen stond, ieder jaar werd het vraagstuk branden- der, ieder jaar kon men in de WV-ver- gadenng vernemen, dat het zo toch wer kelijk niet langer kón. Gedeputeerde Staten hebben het plan goedgekeurd eerlijk gezegd: we hadden niet anders verwacht! Dit college zou zeker bij iede re Kogenaar in een zeer slechte reuk ko men te staan als het een streep door de •plannen had gehaald Figuurlijk èn letterlijk zal De Koog straks weer ruimer kunnen ademen. Op de ledenvergadering van C. Z. „Eendracht" hield de heer Van der Oord een praatje over vee-arbitrage. Het be stuur van de „Eendracht" was door de standsorganisaties aangezocht dit onder werp op de agenda van de ledenvergade ring te plaatsen, aan welk verzoek gaar ne werd. voldaan. De heer Van der Oord is op Texel geen onbekende: hij is oud voorzitter van het Schapenstamboek. Sprekur vertelde, dat in N.-Holland ol ie coop, fabrieken collectief zijn aange sloten. Dt- arbitrage beoogt het oplossen van een geschil door een commissie van neutrale deskundigen. Zonder dat ge het wilt hebt ge een geschil. Ge kunt naar een advocaat lopen en ioor diens be moeiingen proberen aan het langste eind te trekken, maar u kent wellicht het ge zegde- „Wie pleit om een koe, geeft er een toe!"' vele duizenden guldens vloeien in de zak van de advocaat. Al wordt ge tot winnende partij verklaard, dan nog hebt ge een groot verlies te lijden. De burgerlijke rechtbank is niet inge steld op plaatselijke gebruiken en niet deskundig Ze werkt te langzaam, te duur en te onzeker. Daarom ontstond er een streven om te komen tot een snel, goedkoop en juist recht. De vee-arbitra ge doet uitspraak naar recht èn billijk heid. De burgerlijke rechtbank doet al leen uitspraak naar recht. De hoofdzetel van de vereniging in Nederland is Utrecht. Daaronder ressor teren diverse marktknngen. In onze pro vincie zijn die te Purmerend, te Hoorn, Schagen en Alkmaar Allereerst wordt het geschil voorgelegd aan een advies commissie, die gevormd wordt door een veearts, een boer en een veehandelaar. De behandeling heeft plaats m de markt- kring, waar de koop werd gesloten. Ieder geval wordt op zichzelf bekeken. Het gaat niet alleen om verborgen gebreken (waarvan spreker er heel wat opsomde). De adviescommissie vergadert ter plaat se in een hotel of café. De kosten worden zo laag mogelijk gehouden, want het lid maatschap bedraagt slechts f 0,50 per jaar. Als met de uitspraak van de advies commissie geen genoegen wordt geno men hetgeen slechts in uitzonderings gevallen gebeurt! wordt het geval voor de arbitragecommissie te Alkmaar gebracht Spreker noemde 'n lange reeks van gevallen uit de practijk. Reeds het bestaan van vee-arbitrage heeft een heilzaam, moreel effect. Met grote belangstelling werden de uiteenzettingen gevolgd. Binnenkort zul len alle veehouders per circulaire wor den opgewekt tot aansluiting. RUILVERKAVELING WORDT TOE GELICHT Ir. Maandag, Rijkscultuurconsulent, komt morgen weer naar ons eiland om een toelichting te geven inzake de plan nen tot ruilverkaveling. De vergadering begint morgenmiddag om 2 uur in Hotel Texel en is bestemd voor eigenaars en pachters uit de omgeving van Den Burg, De Waal en Oudeschild. Dit ls de laatste vergadering inzake de toelichting. Ook eigenaars en gebruikers uit andere plaat sen zijn welkom. Uit de vorige verslagen in onze cou rant is gebleken, dat van de gelegenheid tot het stellen van vragen druk gebruik is gemaakt. Ook op deze vergadering be staat hiertoe gelegenheid. Wij raden ie der die belang heeft bij de Ruilverkave ling aan deze vergadering te bezoeken. 't Consultatiebureau Texel En het badhuis, vriendenschaar, Gaat men eerstdaags aanbesteden, Las ik in de Tesselaar. Dat wordt dus een nieuwe lente Met een prachtig nieuw geluid, Waar zolang reeds op gevlast werd Wordt een teit, we gaan vooruit! Ongetwijfeld is men dankbaar Voor al 't geen dat werd gedaan. Voor de Grietjes en de Pietjes Op ons eiland, 't zal wel gaan. Doch de huisvesting, m'n vrienden Was, toch maar zeer primitief. Maar omdat de nood het eiste Nam men dit ook maar voor lief. Maar nu wordt het aanstonds alles Naar de eisen van de tijd. Dus geen wonder, dat dit nieuwtje led're Tesselaar verblijdt. Dit is voor de volksgezondheid Weer een hele stap vooruit. Alle babies op ons Boltje Kraaien reeds bij voorbaat luid. Ook het badhuis is een aanwinst Die men wel waarderen n:ag. Nu niet lanqer thuis meer baden Zo maar met de franse slag. leder kan er fijn gaan douchen Of zich domp'len in de kuip, Voor uw streven, Tesselaren, Breng 'k u graag mijn hulde, HUIB. GEEN SCHADE VOOR TEXELSE BE WOONSTER In het Rusthuis te Alkmaar, dat, zoals bekend, ïr. de nacht van Woensdag op Donderdag door een zeer zware brand werd geteisterd, vertoefde ook mevr. de wed. C. P. Eelman-Peper, vroeger woon achtig in de Warmoesstraat te Den Burg. Naar we vernemen bevond mevrouw Eel- man zich in de vleugel, welke niet door het vuur is verwoest. Mevr Eelman ver toeft thans bij haar zuster te Oudeschild. RING TEXEL N. H. GEMEENTEN In „Hervormd Gemeentewerk", maand blad van de Ring Texel van de N.H. Kerk, lezen wij o.a „Tot onze grote vreugde heeft de Hoornder Zusterkrmg er een „zusje" bij gekregen, in de P.H. Polder, dat later de naam „Wees een Zegen" ontving. De oprichtingsvergadering t.h.v de Familie Roeper beloofde veel goeds. Er zijn nu al 16 leden, die ijverig aan het werk zijn voor de bazar!" De Waalder N H. kerk. De inwijding van de nieuwe kerk zal nu niet zolang meer duren, want in ge noemd maandblad staat: „Met man en macht werkt men aan het meubilair voor de kerk in de Waal. Over enkele weken kan de aannemer er mee klaar zijn. Dan kunnen we gaan aftellen. Ik ben wat huiverig van het noemen van een oatum; dat be grijpt ieder wel, die weet welke teleur stellingen we gehad hebben." Vacantietrips. Verschillende N.H. Jeugdverenigingen hopen dit jaar weer deel te nemen aan kampen in Hoenderlo. Die worden mid zomer gehouden. „Veel Texelse jongens en meisjes kup- nen in Juli en Aug. moeilijk met vacan- tie gaan, aldus schrijft Ds. van Boven, van Den Hoorn, omdat ze niet gemist kunnen worden in de landbouw en de pensions. Voor hen organiseren we in de voorzomer een vacantieverblijf op de „Ernst Silem Hoeve" van Maandag 9 tot Zaterdag 14 Juni. De Ernst Silem Hoeve is een prachtig vacantieverblijf van het C.J.M V., gelegen in een schitterende om geving (lage Vuursche bij Baarn). De Texelaars, die er geweest zijn, zijn er vol lof over. Het is de bedoeling daar heen te gaan met een groep van maximaal 25 meisjes en jongens. De reis wordt ge deeltelijk per fiets gemaakt. Kosten (reis inbegrepen) plm. f 25, Texelse Schapenstamboek vergaderde Het afgelopen jaar is voor de schapen houderij goed geweest. Het is daarom verwonderlijk, dat de schapenstapel in ons land nog steeds terugloopt, zeide de heer K. Hogetoorn Donderdagmorgen op de jaarvergadering van het Texels Scha penstamboek, die in het Landbouwhuis te Alkmaar werd gehouden. De export van schapenvlees was be duidend. Er werd voor 11'U millioen gulden aan schapenvlees uitgevoerd. De wolprijzen waren goed. De gemiddelde prijs lag boven f 5.per kilo. De Fokdagen zullen ditmaal worden gehouden op 5, 8 en 24 September resp. te Hoorn, Texel en Alkmaar. Geschenk voor Uruquay Medegedeeld werd, dat het in de be doeling ligt, een aantal schapen naar Uruquay te zenden als geschenk tegen over het cadeau dat Prins Bernhard in de vorm van een paar paarden, uit Uru quay heeft ontvangen. Schapen zijn in Uruquay zeer kostbaar. De kampioens- ram noteerde daar f 30,000, Groepenkeuring op de fokdagen, door de heer Lap van Texel voorgesteld, acht te het bestuur niet uitvoerbaar. Wel zul len achter de vermeldingen van de oude re rammen de hoknummers van de af stammelingen worden aangegeven. Bij wijze van proef zullen deze herfst op Texel voorkeuringen van rammen worden gehouden. Alle ramlammeron zullen bij de boeren worden goed- of af gekeurd, zodat op de fokdagen slechts goedgekeurde rammen worden aange voerd. Er werden in 1951 uit N.-Holland 213 dieren geëxporteerd. De rekening 1951 werd goedgekeurd, evenals de begroting 1952. Het jaarverslag vermeldde o.m dat het totaal aantal ingeschreven schapen 7586 bedroeg. In 1950 was dit 50 minder. Er waren 531 rammen. Het aantal fok kers bedraagt 481. De vraag naar fok materiaal is heel goed. Hoger gewicht van wol. Bij de wolkeuring is gebleken, dat cr een stijging is in het gewicht van de wol. De kwalitiet houdt daarmee niet altijd gelijke tred De heer E. D. Govers deelde mede, dat de Wolfederatie nog 20 pet. van de wol 1950 heeft bijgeschreven op het ledenka pitaal der leden, dat thans f 385,000 be draagt en dat door de Wolfederatie als werkkapitaal wordt gebruikt. De aansprakelijkheid van de leden is in totaal f 270,000, zodat bij een eventu eel faillissement de leden nog een con currente vordering zouden hebben. Het ligt in de bedoeling een kantoor te bou wen bij de pakhuizen te Alkmaar Het geld is daarvoor reeds gereserveerd. Niet uit wolgeld, maar uit inkomsten van an dere aard. Op de niet in voorverkoop verkochte wol zal nog 33 1/3 pet. kunnen worden nabetaald, deelde de heer Govers mede. Ten aanzien van de fokschapen zeide hij, dat de exporteurs heel voorzichtig wor den met hun aankopen. Pogingen om Duitse schapen via Nederland en België te exporteren hebben tot nu toe (ge lukkig) weinig succes gehad. Om de belangstelling voor de Neder landse srhapen te bevorderen zal iemand naar het buitenland worden gezonden. Want moge dan de export van fokdieren redelijk zijn, in totaal is de export sterk verminderd. In 1949 werden nog 15000 schapen geëxporteerd. In 1950 slechts 1642 en in 1951 het ge ringe aantal van 302. Tot bestuursleden werden gekozen de heren M. C. Bakker, te Texel en P. Don ker Pzn Jr., te Twisk. Zware klappen voor de wolhandel Dat in het afgelopen jaar Ln de wol- handel zeer grote verliezen zijn geleden, is tot uiting gekomen op de vergadering van het Texels Schapenstamboek, welke Donderdagmorgen te Alkmaar werd ge houden. De heer E. Govers Dzn. deelde daar om. mede, dat in het afgelcpen seizoen door de Wolfederatie 100,000 kilo wol vooruit was verkocht voor 1 millioen gulden. Per kilo dus f 15, Toen het tijdstip van leveren kwam, waren de kopers bereid f 800,000 te beta len, als zij de wol maar niet behoefden af te nemen. De levering is toch doorgegaan. Thans liggen de wolprijzen op een ni veau van ongeveer een derde van de prijs van een jaar geleden. In de laatste drie en een halve week is de wolprijs met 26 a 27 pet. gedaald- Er wordt thans f 4 f 4,20 per kilo besteed. De Hollandse Tapijtindustrie, van de Wolfederatie, is Maandag met de produc tie van tapijten begonnen Er is reeds een aantal orders ontvangen, die voor enige weken werk garanderen. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Texel herinneren aan het bepaalde in artikel 437 van het Wetboek van Strafrecht, volgens welk artikel goud- of zilversme den, kashouders, horlogemakers, rijwiel handelaren, uitdragers, opkopers en ta grijns verplicht zijn een doorlopend re gister te houden en daarin onverwijld aantekening te houden van alle door hen gekochte, ingeruilde, als geschenk aangenomen of in pand, gebruik of be waring genomen goederen, alsmede het onverwijld vermelden van de koopprijs of andere voorwaarden van verkrijging, de namen en woonplaatsen dergenen van en dergenen uit wier handen de goede ren zijn verkregen. Texel, 1 Maart 1952. Burgemeester en Wethouders van Texel, C. DE KONING, Burgemeester. P. BEEMSTERBOER, Secretaris. TEXELSE MARKT Den Burg, 3 Maart 1952. Aangevoerd: 2 koeien f 700-f 850. 14 schapen f 80- f 95. 21 biggen f 35-f 50. 36 n. kalveren f 40-f 65. De Lente in het MAART, LENTEMAANDAl is de r nog dik in de maand, toch schuivelen we al aardig in de richting van het vriendelijke voorjaar Die negen kluten, welke de bedrijfsleider van ons Texels Museum Zondag aan de rand van de Roggesloot bij De Cocks dorp zag tip pelen, hebben het voorjaar al in het hoofd en vandaag of moigen zal Huib z'n lepelaars ook wel weer kunnen be groeten. De diverse modemagazijnen trachten onze dames al weer te verlei den met de nieuwste voorjaarsmodellen in mantels en snoeperige japonnetjes de poelier heeft al een schoteltje klaar staan om de eerste kievitseieren in z'n etalage te pronk te legqen, want „de kievit legt in Maart al vriest het op z'n staart". En als u nóg sterker bewijs van de komende lente wilt vernemen: over al pronken al sneeuwklokjes onder de bomen en er staan ook al heel wat knal gele crocusjes in volle bloei. En een Texelse zakenman vroeg ens eergister- ochtend op de Groeneplaats of het niet tijd werd, dat de toegangsweg tot het strand bij De Koog eens in orde ge maakt wordt, want straks komen onze gasten en het is nou toch een toer om op het strand te komen" zei hij. Ook daaraan zal tijdig worden gewerkt, ver trouwden we hem toe. Inmiddels is het eerste, voetballende elftal de Groen Zwarte B adspirantjes als kampi oen van de wintercompetitie uit de bus gekomen, Piet Zijm en z'n stat hebben onze parken en plantsoenen de qebrui- kelijke bewerking gegeven, in Harlin- gen werken ze druk aan de voltooiinq van de „Dokter Waaernaker", die bin nenkort veel meer auto's nog dan voor heen over de plas zal kunnen brengen, hier en daar is al een lammetje aan het rondhuppelen, terwijl honderden scha penmoeders in de meest blijde ver wachting verkeren. Beisverenigingen en reisclubs hebben al plannen in de ko ker voor de trip die ze dit jaar willen houden. Dank zij het zachte winterweer komt er iedere dag méér kleur in de weilan den en wie heeft de leeuwerik nog niet horen jubelen? „De bollen hebben geen schade ge leden, noch van de vorst, oie ons eiland nauwelijks heeft aanqeroerd, noch door het vocht, want, in tegenstelling tot vo rig plant- en groeijaar, is het met de re genval ook bijzonder gunstig geweest". Zo zei men ons. Er was ook nog één enkele pessimist, die beweerde: „Een winter zonder vorst, wordt gevolgd door een zomer met veel guur weer!" Maar uitlatingen van pessimisten noteren we nóóit! Betreffende bovenstaand voorstel schreven B. en W. aan de Raad' Velerlei zijn geweest de manieren, waarop .zowel van de zijde der overheid als door particulieren na de bevrijding van ons land in 1945 is gezocht naar mid delen ter oplossing, althans tot inperking van de woningnood. De moeilijkheden daarbij waren voor een overgroot deel wel terug te brengen tot de financiële kant dezer kwestie, in hoofdzaak ont staan door de, in verhouding met de vooroorlogse toestand, zo sxerk gestegen bouwkosten. Hierdoor is de bouw van woningen door particulieren zeer gestagneerd; was het de adspirant-bouwers nog mogelijk voor het ontbrekende kapitaal crediet te verkrijgen, de grootte hiervan, alsmede de onzekerheid, vooral in een tijd van stijging van de rentestandaard, omtrent het rentepercentage en de onopzegbaar- heid van de hypothecaire lening, deed velen afschrikken. In dit verband is door memgeen ge dacht aan de aansluiting bij een bouw- spaarkas. Reeds in 1948 hield de afdeling Noordholland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten een enquête on der de gemeentebesturen dezer provin cie met betrekking tot de vraag of men de tijd gekomen achtte om tot de op richting van een publieke bouwkas over te gaan. Wij hebben daarbij medegedeeld voor deze gemeente belang hierin te stellen, zo mogelijk door uitbreiding van de N.V Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeen ten. De animo was echter zodanig, dat er voor genoemde afdeling geen aanleiding bestond verdere stappen te ondernemen. Nu de omstandigheden inmiddels zo geworden zijn, dat niet alleen de belang stelling is gegroeid, doch tevens, dat de toetreding tot genoemde bouwkas ook van Noordhollandse gemeenten is moge lijk geworden, menen wij, dat toetreding ook van onze gemeente alleszins te be pleiten is.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1