h pittige zware shag! V.I.O.S. bezorgde de muziekliefhebbers een genotvolle avond Op reis 11 ORCAM Mijnheer Pimpelmans heeft alweer pech Vergeten Nooit! VIOS gaf Zaterdagavond haar tweede winter uitvoering in „Het Wapen van Amsterdam" te Oosterend. De voorzitter, de heer G. Eelman, verwelkomde in zijn openingswoord in het bijzonder Burge meester De Koning en het bestuur en de directeur van Texels Fanfarecorps. Vios heeft een moeilijke tijd achter de rug, vooral na het aftreden van directeur KI Smidt, wiens plaats is ingenomen dooi de heer S. v. d. Slikke. Het corps telt 14 leden met als enige eerste bugelblazer een knaap van 11 jaar, aldus deelde de voorzitter mede. Hierna werd het muzikale programma geopend. Met een pittige mars „De goe de oude tijd" van Alb. Kappert. Deze mars gaf een goede indruk van het mu zikale vermogen van VIOS. Daarna werd geblazen „Zomers Buiten', een fantasie van Alb. Meijns. Na een enigszins onzui vere inze1 werd ook dit rummer goed vertolkt, ofschoon het invallen der par tijen onregelmatig was. ,,L' echo du villa- ge", een fantasie van Pierre Peitz, viel op door zijn gave inzet, maar later ging het blazen wat onzeker. De stemming was zeer goed. De ff-tekens werden goed in aoht genomen. Hierna beluisterden we Bieselinck's Marsparade, een prachtig nr. ook met zijn verschillende melodieën. Het rythme was zeer goed. In „Medaille de Mènke" van Pierre Peitz, werd wat veel gestoten, waar het meer moest vloeien. De pistonsolo was zeer goed. „Bloeiende Lente", ouverture van Alb. Meijns, werd beheerst gespeeld. De bas had wel iets beter kunnen uitkomen, de alt-saxofoon speelde een goede partij. Dit nummer werd zeer goed gespeeld „De Toeter van papier" had men wat gevoeliger kunnen verto'ken. In de ou verture Yvonne" van A. J. Maas, trof ons het zeer goede spel van de bariton solo. In het laatste nr. „Feestklanken", mars van Meijns, was te merken, dat de uitvoerenden vermoeid werden, de direc teur gunde zijn mannen wat weinig rust tussen de nummers. De algemene opvat ting is, dat er goed is gespeeld. VIOS, houd vol Uw corps kan groeien, want ge hebt zes adspirant-leden. In de pauze won de heer J. van Dorp, Eendrachtpolder, de hoofdprijs van de verloting DAMMEN Uitslagen van 29 Februari: B.: W. A. v. ZeijlenJ. Vonk 2-0 J HooijbergP. Jansen 0-2 J. P. StamN. de Graaf 0-2 C.: P. Bakker—J. N. Rijk 0-2 H. Gomes-B. Leen 1-1 Vrijdagavond 8 uur in Hotel De Graaf Damclub Texel III-De Cocksdorp II De massa-kamp tegen de gecombineer de Tex clubs is verschoven tot Maandag 10 Maart. Zie ook de krant van Zaterdag a.s. 47. „De man is wel wat voorbarig in zijn oordeel, maar och, hij weet niet be ter!" zuchtte meneer Pimpelmans, die tengevolge van de slagen van het nood lot in een deemoedige bui was. En daar op klom het echtpaar Pimpelmans zuch tend weer in de deerlijk gehavende auto. Gelukkig dééd de motor het nog. De au to moest nu keren, hetgeen prachtig ge lukte, behalve dan een aanvaring met de hooiberg. Daarna volgde de opvoering van de klucht „Eduard wordt mens!" met mw. R. Kalis-Timmer als mw. Van Dalen; mej. Truus Boogaard als Willy, haar dochter, de heer A. Brans als Bob haar zoon; de heer P. v .d. Slikke als Gerrit Veldman en mw. J. Daalder-Barhorst als Sanne, zijn vrouw; de heer G. Eelman als Edu ard, hun zoon; mej. Janny Schaap als Elly, vriendin van Willy. Het toneelstukje ontlokte vele lachsal vo's. Alle rollen werden goed vertolkt, vooral door de heer A. Brans en mej. Truus Boogaart. Besloten werd met een gezellig bal met muziek van Beumkes' Band. S.V. Texel. Na enige malen geboycot te zijn ge weest, proberen we nog eens ons geluk, missschien krijgen we toch weer een plaatsje onder het plaatselijk sportnieuws (Kom, kom. Red.) Uitslagen van Zondag, 4e kl. A KNVB: W.-Waard-RKAFC 3-0, ZAP-Bergen 3-0; DTS-Texel 1-1; Gasshoppers-Wa- tervogels 2-3; Vrone-VZV 3-2; Succes Oudesluis 1-1. Afd. N H. Res. 2 D" Texel 2-Oudesluis 2 7-1. Res. 3 E: Texel 3-ZAP 3 1-0. Adsp. Texel B-ZDH A 4-0; SVC A— Texel C 8-1. Watervogels zorgde voor de verras sing door Grasshoppers in eigen huis te verslaan. Ook W.-Waard roerde zich ge ducht door RKAFC met ledige handen huistoe te sturen. Vrone wilde met ach terblijven en hield beide punten thuis. Dit was dus de dag der staartclubs. A.s. Zondag speelt Texel 1 thuis tegen W.Waard. Maak u gereed T. en gaat Woensdagavond ter training. Texel 2-Oudesluis 2. T. 2 heeft Zon dag willen goedmaken wat vorige week tegen RKAFC 3 werd nagelaten. Er stond een sterke wind, waarvan T. in de eerste helft het voordeel had. Spoedig was T. dan ook het meest aan vallend en reeds na 5 minuten kopte Ben uit een corner langs de O-doelman en heel spoedig schoot de midvoor via een O-speler in het doel. Regelmatig werd de stand opgevoerd tot 6-0. Aanvankelijk leek het er op, dat O. even zou gelijkmaken, want reeds na 5 minuten wist ze tegen te scoren. Maar T. bleef over het algemeen de meerdere en meermalen speelde T. beter en zette vele goede aanvallen op, waarmede slechts één maal succes werd bereikt. Er werd op sommige plaatsen heel goed ge speeld. J. Rijk redde eenmaal fantastisch, maar ook de O-keeper was van de goede soort. Dick verdeelde goed. Ook v.d. Meer en Aad Kooger, invallers, deden het heel goed. Een eresaluut voor Ben Beumkes' onvermoeid doorzetten! Texel 3-ZAP 3. T. 3 startte met wind mee en bleef aanvallend, v.d. Meer slaag de er in met een goed schot T. de leiding 48 Meneer Pimpelmans gunde zich niet veel tijd, om het hooi uit de auto te verwijderen. Neen, hij wou weg, eerst weg. weg van hier! Nog steeds druipend van het nat, richtte hij de auto regelrecht op het hek, waarlangs hij oo.: binnenge komen was en stak waarschuwend zijn rechterarm uit als teken, dat hij vast van plan was, direct buiten het hek rechtsaf te slaan. Pas op, daar gaatje, hoor. te geven. Twee goede kansen gingen verloren. Na de rust werd met succes verdedigd, waarbij Henk een belangrijke rol speelde en met hard werken werd de overwinning uit het vuur gesleept. Dat zijn nu al 5 punten en nu maar doorgaan Aangezien Tex. Boys A Zaterdagmid dag verloren heeft, is ons B-ploeg reeds kampioen geworden. Ze hebben trouwens een prachtig sei zoen achter de rug. We spreken elkaar nog wel nader, jongens! Trainen: Deze week jongens vanaf 13 jaar. Woensdagavond 6,30 in het Gym lokaal. Texelse Boysnieuws. Het is Tex. Boys niet <*elukt om in hun thuiswedstrijd J. V. C., de leider, een puntje afhandig te maken. In een zeer spannende en fraaie wedstijd kwam JVC met 2-0 als overwinnaar uit het veld. Wegens ziekte kwamen de Boys met 2 invallers in het veld, welke een zeer goede wedstijd hebben gespeeld. De Boys speelden in de eerste helft met de straffe wind in de rug en waren zodoen de het meest in de aanval. Doch ook J. beschikte over een snelle voorhoede. Hierdoor wisselden in den beginne de aanvallen elkander af. Maar de beide verdedigingen wisten stand te houden, hoewel het soms met kunst en vlieg werk ging. Een Boysaanval werd door de 1-buiten ingekopt, een J-back veranderde de bal van richting, maar met uiterste krachtsinspanning stompte de keeper de bal uit het doel. Het laatste kwartier voor de rust kwamen de Boys gevaar lijk opzetten, echter zonder resultaat. Rust dubbel blanco. In de 2e helft was er een JVC-over- wicht, maar ook zij zagen geen kans de score te openen. Met aardige aanvallen over beide vleugels drongen de Boys tot in de J-verdediging door, maar de pri ma spelende J-achterhoede wist al het gevaar te keren. Na circa een half uur kwam een boogbal in het strafschopge bied van de Boys en de toestormende 1 - binnen schoot onhoudbaar in: 0-1. Noch lieten de Boys het er niet bij zitten en fel, doch fair, werd er om de gelijkma ker gestreden, maar het mocht niet ba ten. In de laatste minuten van de strijd bracht een ver schot van de JVC-spil de stand op 0-2, door de wind veranderde de bal van richting en de keeper was niet meer in staat het onheil te keren. Spoedig hierna floot de scheidsrechter, welke nogal veel floot, voor de laatste maal en zodoende versterkte JVC zijn leidende positie. De adsp. zijn Zaterdagmiddag voor hun laatste competitiewedstrijd bij De Koog op bezoek geweest. Met 10 man verloren onze jongens deze wedstrijd met 62. Denken de leden om de training, het gaat nu prima, tracht dit vol te houden, Boys! Dus tot Donderdag dan Uw spoorkaartje ge- QJ haald bij de V.V.V. „Texel" 31 MATTHAUS-PASSION ALKMAAR Men schrijft ons: 22 en 23 Maart a.s. te 19 en 14,30 uur zal Alkmaar, traditiegetrouw wederom in het teken staan van de Matthaus-Pas- j sion uitvoeringen. Voor ons liggen enke le critieken over 1951, waaruit wij het volgende citeren: Concluderende kunnen wij zeggen, dat de Alkmaarse passie-uitvoeringen zeker gerekend kunnen worden onder de meest geslaagde De M P. 1951 is voor dirigent en alle medewerkenden een grandioos succes geworden. (Nieuw N.H. Dagblad). De vele honderden luisteraars hebben in schier ademloze stilte Bach's voorna me passie beluisterd en zullen zeker met onvergetelijke indrukken huis waarts zijn gekeerd. (Alkmaarse Courant) Dc wetenschap, dat er velen op Texel zijn, die het onvergankelijke meester werk willen horen, heeft ons doen be sluiten hen in verband met de kosten van de reis enigszins tegemoet te komen. De directeur van de N V. TESO, die ook nu weer de kaartverkoop ter hand heeft genomen, wil u hieromtrent gaarne van voorlichting dienen. Zij, die in clubverband willen komen, worden verzocht hun wensen of verlan gens zo spoedig mogelijk kenbaar te ma ken bij de secretaris, de heer J. H. Olthof Emmastraat 69, Alkmaar. OOST-AFRIKA IN DE KOOG De vele belangstel1 enden, die Zater dagavond „Het Witte Huis" volledig vulden, zijn in hun verwachtingen niet teleurgesteld geworden: Dr. Melchior was inderdaad een boeiend en geestig verteller. Tanganjika, 't vroegere Duits-Oost-Afri- ka, is een mandaat-gebied, de mandataris is Engeland, dat het besuur over dit uit gestrekte land beperkt tot het voorko men van oorlogen tussen de negers on derling. De wegen zijn er slecht, reizen per auto is onmogelijk. Met een motor fiets kan men er wel reizen, tenminste als men deze demonteert en de delen door dragers laat vervoeren. Paarden vallen als slachtoffer van de beruchte Testse-vlieg, zodat als enige mogelijkheid overblijft, zich te voet te verplaatsen langs de wild-paden, want in het binnen land zijn geen berijdbare wegen. Het Oenoegoeroe-gebied, waar Dr. Melchior een half jaar verbleef, is nog vrijwel onberoerd door de Westerse be schaving. De bewoners zijn ei naar onze begrippen vrij, er is land om te bewer ken zoveel men wenst, van bovenaf wordt er practisch niets geregeld, de negers zijn de slaaf van de geesten van hun voor ouders, die naar zij geloven alom tegen woordig zijn. Bij 'letterlijk alles, wat wordt ondernomen, moet getracht wor den, te weten te komen, wat de geesten er van denken. Zij zijn het, die, ongezien maar als ware tyrannen, de negers knechten. Van hygiëne hebben de inboorlingen niet de flauwste notie. De kindersterfte is.vreselijk hoog: 65 pet Vrijwel ieder een is er ziek, door malaria, ingewand wormen ot één der talrijke andere ziek ten. Naar het geloof der negers betekent ziekte, dat een kwaadwillende geest zich in het lichaam heeft genesteld. Op ille mogelijke manieren wordt geprobeerd deze te verdrijven Ook is het mogelijk, dat de zieke door een Lid van een vijan delijke familie betoverd is Dan zijn moord en sluipmoord de aangewezen ge neesmiddelen De wonderdokter is een machtig heer, al lijkt het ons een hachelijke zaak, door hem te worden „genezen". Zoals bij de meeste primitieve volkeren verricht ook daar de vrouw het zware werk en is de landbouw asii haar toe vertrouwd De jacht, met pijl en boog en speer, is de grote hartstocht der man nen. Dr. Melchioir beschreef hoe hij deei- nam aan een jacht op een neushoorn Daarbij beleefde hij weinig sensatie Zonder dat het lo*?gé dier het zelf be merkte, werden een paar giftige pijlen in zijn lichaam geschoten. De jagers gin gen liggen slapen en zochten later het stervende dier op. Het bijgeloof verzuurt het leven der negers dag in, dag uit. De missionnaris- sen doen buitengewoon veel goed werk, maar staan door ziekten, die de inboor lingen doen versuffen, voor een wel haast onmogelijke taak. Eer techniek enz. macht over deze mensen krijgt, moeten zij leren hun hersens te gebrui ken, aldus spreker. Hiertoe moeten zij allereerst genezen worden van hun ziek ten en kwalen. Gebeurt dit niet, dan zijn voor de Westerse beschaving rampen te verwachten. Dit is dan ook een dringen de zaak, die geen uitstel duldt. De door Dr Melchior zelf opgenomen films gaven nog eens een duidelijk en onopgesmukt beeld van het leven der negers. MOND- EN KLAUWZEER Deze ziekte heerst thans op de bedrij ven van S. Keijser, Schilderend, Den Burg; C. G. Zijm, B 101, De Leemkuil en A. van Beek, Eierland E 59. VERGUNNINGEN VERLEEND De Kamer van Koophandel heeft de vólgende vergunningen verleend: Jac. Zijm, Molenstraat 21, Den Burg, vergun ning tot kleinhandel in tabaksartikelen; D. Lemstra, Parkstraat 38, Den Burg, vergunning tot uitoefening van een kleinhandel in damesmode- en kleinvak- artikelen, stukgoederen, huishoudelijke goederen, onderkledmg, baby-goed en corsetartikelen. Nr. 187. JANNIE EN MAARTJE STEMFOORT Twee zusjes en ze vieren vandaag alle bei haar verjaardag. Jannie wordt 9 en Maartje 7 jaar. Ze wonen Wilhelmina- laan 13, te Den Burg. Op school doen ze goed hun best. Ze houden veel van teke nen en hebben dan ook graag een school- étui met tekenbenodigdheden voor hun verjaardag! Veel plezier, vandaag! DOUWE EGBERTS I SUPERIOR DARK SHAG TOBACCO door G. Th. Rotman (Nadruk verboden) FEUTLLETON 32.) Daarop moesten ze Paul van mo derne werken vertellen, die ze hadden ontdekt en ingestudeerd. De moeilijkhe den, die ze door zijn weggaan hadden on dervonden, werden Paul op niet bepaald tactvolle wijze door Tibor onder het oog gebracht. Vanzelfsprekend vertelden ze daarna van Renate's debuut, haar in springen voor Heller, daarna hun ge meenschappelijk werken in de bergen, met als resultaat het geweldige succes in Berlijn, enfin om kort te gaan, ze raakten niet uitgepraat. Zeker, de prestaties van de nieuwe cel liste werden naar waarde geschat en de drie vrienden overtroffen elkaar in com plimenten en bewondering voor hetgeen ze had weten te bereiken, maar toch voelde ze duidelijk, dat ze de buiten staander bleef. Hoe langer ze de vier vrienden gade sloeg, des te duidelijker werd het haar, hoe deze vier mensen bij elkaar hoorden. Was het al niet vreemd, dat de drie over gebleven kwartetgenoten hun vierde man na diens vlucht, die hun toch al zoveel moeilijkheden had opgeleverd, weer zo hartelijk in hun midden opnamen, alsof er niets was gebeurd? Het was toch meer dan vriendschap alleen, waardoor ze werden verbonden en dat zelfs de schei ding had weten te overleven Met een niet te onderdrukken gevoel van jaloezie en droefgeestigheid moest Renate gadeslaan, hoe de vier hoofden zich over de partituur van een moderne componist bogen en hartstochtelijk de voor- en nadelen van het werk bespra ken. Wat wist Paul snel net wezenlijke van de compositie uit de partituur alleen te begrijpen, een gave, die Renate nooit had bezeten. Ze kon alleen muziek horen, niet lezen Kom mij eens te hulp, Renate, wendde zich Walter nu tot haar Jij was toch ook van mening, dat wij in het ada gio Een goede jongen toch, die Walter, dat zei hij alleen, om haar te laten voelen, dat ze niet buiten hun gemeenschap stond. Eindelijk nam Paul afscheid van zijn vrienden, ten einde ze niet langer van hun repetities af te houden. Toen hij naar buiten ging, volgde Renate hem onder het voorwendsel, dat ze haar sourdine vergeten had en die even wilde halen. Paul, ik moet je vandaag nog alleen spreken, zei ze gehaast. Heel graag, antwoordde hij. Maar waar en wanneer? De anderen zullen wel beslag op mij leggen. Je blijft vannacht toch hier in het hotel slapen, is het niet? vroeg Renate, terwijl ze even nadacht. Wel, als het niet anders gaat, moeten wij maar wachten, tot de ar deren naar bed zijn. Ze keek hem vragend aan en aarzelde een ogen blik, voordat ze verder ging: Dan nog iets, Paul, ik zal wel met speciaal behoe ven te vragen om niets te zeggen of te laten merken van hetgeen er tussen ons... Wel neen, wat denk je wel? onder brak hij haar. Met geen woord rep ik daarover. Hartelijk bedankt, Paul. Ze drukte hem snel de hand en keerde naar het repetitielokaal terug. Dus, kindje, wat is er? vroeg Paul vol verwachting, terwijl hij zijn lange benen over de zijleuning van de stoel liet bengelen Het middernachtelijk uur lag al ver achter hen, want het weerzien van de oudcellist was naar behoren na afloop van het concert gevierd- Renate antwoordde niet direct en schoof haar bezoeker een doos sigaretten toe. Het feit, dat Paul eigenlijk 'n glaas je te veel op had, verontiustte haar enigszins. Je ziet er nog bekoorlijker uit dan vroeger, stelde hij met een zucht vast. Hoe speel je dat toch klaar? Ik zou er om willen wedden, dat ik niet de enige van het kwartet ben, wien je het hoofd op hol hebt gebracht. Paul, ik smeek je, laten we die kwestie laten rusten. Ze wierp hem een blik toe, die haar gehele radeloosheid en bezorgdheid verried. Ik bedoelde het niet zo kwaad, Re nate, verontschuldigde hij zich. Ik ben alleen erg openhartig, omdat de wijn mijn tong wat losser heeft gemaakt. En gedurende de gehele avond heb ik mij toch keurig Zeker, je hebt je keurig in acht genomen, Paul. Daarvoor ben ik je dan ook erg dankbaar. Ook voor de goed keurende opmerkingen, die je over mijn spel hebt gemaakt. Dat waren geen onbenullige com plimentjes, maar het was mijn eerlijke memng, zei hij opgewonden. Zij schudde energiek het hoofd. Neen, je kunt mij geloven of niet, Paul, maar ik weet, dat ik je maar heel gebrekkig vervang. Ik voelde het al van het begin af aan, toen ik bij het Bauer-kwartet kwam spelen. Vanmiddag echter, tijdens je bezoek en jouw gesprek met hen is het mij pas goed duidelijk geworden. Je kunt niet worden vervangen in het kwartet, Paul; zeker niet door mij en ik geloof trouwens door geen enkele cellist die ik ken. Het is eeuwig jammer, dat je hen toen in de steek liet, vooral ook voor het ensemble. Ik weet, het klinkt misschien vreemd, als ik zeg, dat ik een slecht ge weten tegenover het kwartet heb, omdat ik de aanleiding was van je vlucht, maar ik heb het gevoel, dat ik het kwartet moet redden. Het was een gesloten en semble, enig in zijn soort, zolang je er nog bij was. Jullie had je een grote taak gesteld en jullie waren goed op weg, die te vervullen door de buitengewone pres taties. Maar Renate! Ik.viel Paul haar in de rede. Ik weet wat je wilt zeggen. Je bent van mening, dat je eigen carrière als so list even belangrijk is. Wees niet boos om mijn openhartigheid, Paul. Ik ken jou en je talent. Zelfs als je een beroemde solist kon worden, hetgeen ik betwijfel, zou je in verhouding nooit presteren, wat je in het kwartet kunt bereiken. En het gaat om het geheel. Ik, of wie dan ook, die daar op je plaats zit, zal je nooit kunnen vervangen. Op zijn allerbest kan het kwartet een goede reputatie houden; één van de vele kamermuziekensembles, maar tot werkelijk grote prestaties zal het niet komen. Je moet je plaats weer komen innemen, Paul! Ze zweeg en wachtte met spanning op zijn antwoord. Dorfling trok bedacht zaam aan zijn sigaret. Haar woorden schenen indruk op hem te hebben ge maakt. Maar tevens verscheen er een trotse trek op zijn gezicht. Wees eens heel eerlijk, Renate, zei hij, met iets loerends in zijn blik. Is de artistieke opgave van het Bauer-kwartet, waarvoor je je zo geweldig interesseert, de enige reden? Ja. neen, kwam er aarzelend uit. De belangrijkste reden zeker. Mijn persoonlijke gevoelens vallen daartegen geheel in het niet. Inderdaad wordt het lot van het kwartet daardoor ook be- in vloed. En wat is dat? Och hemeltje, je hebt er zelf al op gezinspeeld, antwoordde ze met een on gelukkig gezicht. Een herhaling van het geen wij beiden deze zomer hebben door gemaakt. Zo, zei hij droog En wie is dit keer de gelukkige, of beter gezegd, de onge lukkige? Michael, zei ze, gekrenkt door zijn sarcastische manier van spreken. En ik zou je de verzekering willen geven, dat ik er dit keer evenmin iets aan kan doen als toen met jou. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 4